De diamant van den Radjah, BUSfilLAID. Ingezonden Mededeelingen. Hsemorrhoiden. Rechtzaken. Kerk en School. Gemengd Nieuws, het zoo maar niot aan f 100.000 weg te gooien in dozen tij<l van berooidheid va n de schatkist, en dan hier kwam de aap uit de mouw heb was niet veroor loofd dezen tijd van Godsvrede aan het bestaande Tarief te komen. De heer Knobel prees het ontwerp, dat dit gezonde voed sel weer wat nader tot ons volk brengt, en de heer de Beaufort bewees, dat Grave's afgevaardigde me» rijn „schenden van dee Godsvrede" tokv- v buis had, daar wij de invoerrechten .'„schaffen in ruil daaivooi, dat Duitschland -*\jn uitvoerrechten op deze artikelen had afgeschaft, terwijl .Minister Kolkman in zijn ontwerp hetzelfde heeft gewild. Aan dit ontwerp zat nog vast een vrijdom voor den invoer van an li q ai to i ten, die ouder zijn dan 70 jaareen zeer verstandige maatregel, waar Amsterdam in de laatste jaren meer en meer de wereld markt voor antiquiteiten wordt. De heer ter Laan uit Rotterdam was dat echter niet aan zijn verstand tc brengen; deze riep er ach en wee over, dat er nu invoer rechten zouden blijven staan op de meube len der armen, die uit het buitenland wor den ingevoerd, terwijl de antiquiteiten der rijken tolvrij zullen ingaan. Och arm! Wat de heer Kooien over den Gods vrede had gezegd en het Tarief, werd door Minister Treub zoo voldoende weerlegd, en de onhoudbaarheid van zijn redeneering zóó klaar in het licht gesteld, dat de afge vaardigde voor Grave op een nijdigen, alles behalve godsvxedigen toon begon te inter- rumpeexen, maar daarmee viel natuurlijk Treub's redeneering niet omver, en even min hiermee, dat de heer Kooien beweerde, dat de Minister er slechts in slaagde zijn betoog te weerlogigen door er een carica- tuur van te geven. Ook dit ontwerp zou wellicht zonder hoofdelijke stemming aangenomen zijn, als de heer Kooien tot den einde onverzoenings gezind. geen stemming had gevraagd, en toen "waren er blijkbaar geen 51 leden meer, Want de stemming werd tot later uitge steld. Van een behandeling van bet ontwerp „aanstelling van oen tijdelijken gezant bij den Paus, i< niet kunnen kom© ide Com missie van Rapporteurs is dus nog aan het tverk. De Kamer is tot 3 Juni uiteengegaan. Oontnlafre dienst Bij Kon. besluit van 20 dezer is aan P. jPinkhof, te Soerabaja, verlof verleend om de betrekking te aanvaarden v.ui con sulair .agent van flalïë aldaar. Hr. Ms. „Heemslrerck". Kr. Ms. panfeei schip „Ileeuiskerck" heeft Donderdags/oi.d F. lamanbo verlaten, om, na nog even Cu,a.,ao te hebben aangedaan, naar Newport News te vertrekken. Algemeeae Rekenkamer Bij Kon. besluit van 20 dezer is aan J. C. C. Sen lal er, op zijn verzoek, met in gang van I Juli, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van hoofdkommies bij de Algemeene Rekenkamer, zulks onder dank betuiging voor de langdurige en trouwe diensten door hem in zijn betrekking be wezen. 1 I Visscherljscliool. Do gemeenteraad van Vel son heeft beslo ten tot den houw van ©cm visseherijscbool te JJimiiden, waarvan de kosten zijn begroot op f39.432. Vdtorluid «n de oorl*g. Belgische dankbaarheid. De Brusselscbe afdeeling van de Belgi sche persvereeniging heeft 28 April j.l. een brief gezonden tot den gezantschapsraad der Nederlanden te Brussel, waarin zij haar erkentelijkheid uitsprak over hetgeen Ne derland jn de laatste tijden in verschil lende opzichten ten behoeve .van België en Belgische o-nderdanen heeft gedaan. Zij roomde de edelmoedige spontaniteit, waarmede de Belgische vluchtelingen in Nederland werden ontvangen; de zorgen, waarmede de geïnterneerde soldaten van hun land Worden, omringd; de toewijding waarmede de daklooze Belgische gezinnen en de wees geworden kinderen worden ver zorgd. Zij gaf haar zeer bijzondere dank baarheid te kennen jegens de Nederlandsche pers voor de broederlijke gezindheid, welke deze jegens de werkloos geworden Bel gische journalisten heeft aan den dag ge legd. Zij Wees ten slotte op het belangrijk aan deel, dat Nederland in de voedselvoorzie ning van België heeft en drukte haar vol doening er over uit, dat de gezantschaps raad. te Brussel, namens de gezanten van Spanjo en de Verecnigde Staten yan Ame rika, het beschermheerschap heeft"aanvaard van het Nationaal Comité Voor ondersteu ning en voeding in België. Aldus gebruik makende van de gehecht heid, haar door de viering van den Juliana- dag geboden, verzoekt de Brusselsohe af deeling van de Belgische persvereeniging den gezantschapsraad te Brussel de een stemmige gevoelens van de leden harer vereeniging ter kennis te brengen van de Nederlandsche regeering. Mail naar In die. Het hoofdbestuur van de posterijen en telegrafie heeft, met het oog op de toe standen in Italië, besloten de Indische mail, brieven enz., welke reeds aan de ver schillende postkantoren gepost zijn, heden langs den zeeweg, d. w. z. met de Maat schappij „Nederland" naar Jndië te ver zenden. Omtrent de wijze van verzending van de rest van de mail zal Maandagavond een beslissing worden genomen. Indien de in lichtingen, welke worden ingewacht om trent de betrouwbaarheid van de landüjn, niet bevredigend zijn, zal ook dat tweede mailgedeelte niet Maandagavond of Dins dag over land worden verzonden, maar zal voor de verzending daarvan de eerst volgende zeepost worden afgewacht. Vr ij willige Landstorm. Te Roosendaal is tnet aanvankelijk 50 leden een afdeeling van den vrijwil li gen landstorm opgericht. Ge Intern eer d. Te Hansweert is aangekomen en geïnter neerd het zeeschip „Kalliope". Veilig Nederland. Te Aalten hebben zich enkele Ilaliaan- -clie families gevestigd, die wegens dei dreigenden oorlog uit Duitschland zijn ge vlucht Dir. bel., tnTOerr. en acc. Ministeriëele benoemingen, bevorderin gen, verplaatsingen, enz., bij den dienst der duccte belastingen enz. Met ingang van 21 dezer is de kommies- verificateur J. I,anirncrs te ISudel (St.) ont heven van de tijdelijke waarneming van bet kantoor aldaar. t Met ingang van 21 dezer is de rijksklerk 2de klasse P. Cromer ter controle grond belasting 'te Heerenvecn ontheven van de tijdelijke waarneming van het kantoor Has selt De rijksklerk 2de klasse P. Cremer ter controle grondbelasting te Heerenvecn is aangewezen voor do tijdelijke waarneming van het kantoor Venray (overname beheer 28 Mei e.k. na kantoortijd). Benoemd: ingang 1 Juni, F. A. Haarboseh tot assistent te Amsterdam, thans kommies lste klasse aldaar, en S. Schuuring tot as sistent te Amsterdam, thans kommies lste klasse aldaar. Verplaatst: ingang 16 dezer, J. Roersma, kommies 2e klasse, van Roosendaal (v.j naar Zevenbergen; P. Grond, komm. 2e kl., van Amsterdam (gem. dienst) naar Amster dam (Sch. D.); ingang 1 Juni: J.^Lammers, komm.-verificateur, van Budel "(SI.) naar Venlo (Si tijd.); A. N. Schuurman, rijks klerk, van Anisteiflam (Insp, D. B. 3e afd.) naar Amsterdam (D. B. 7e kr.)J. Ie, Clerq, kom.. 2e klasse, van Ter Neuzen (alg. dienst) naar Utrecht (tijd.); W. Dorre, kom. 2e kl., van Ma ars sen naar Utrecht (tijd.). Lei vol ontslag veileend aan. O. van Nieuwkerk, rijksklerk le kl., ter Insp. Rot terdam (Inv. en Acc.), ingang 1 Juh; A. Bos, tijd. kom. 1c water 2e kl. aan boord „Albatros", ingang 1 Juni. (De Belastingambtenaar). Haemorrhoiden (aambeien! worden ge woonlijk veroorzaakt door verstopping, een zittende levenswijze, zwangerschap, sterk prikkelende purgeermiddelen, enzen zij werken door de vroeselijke jeuk en steken de pijn zeer nadeelig op het humeur van den lijder. Dikwijls worden zij veronacht zaamd, hetgeen aanleiding kan geven tot sterke bloedingen, verzwering, enz. Foster's Zalf heeft vanaf de eerste aan wending een wonderlijk 'verzachtenden en heelenden invloed. Een geschikt dieet en nauwkeurige opvolging van de gebruiks aanwijzing, welke iedere doos vergezelt, doet uw kwaal spoedig genezen. Foster's Zalf (Iet 'op den juïsten naam) is te Schiedam verkrijgbaar bij de h.h'. Kap- pellioff llovingh. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a, f 1.75 per doos. Pers en neutraliteit. De heer Bernard Canter vertelde aan „Dc Tel.", dat hij op 16 September door den officier van justitie ter verantwoording is geroepen wegens het publiceeren van een in „Holland Express" van 18 Aug. 1.1. gepubliceerd vers, getiteld: „De meineed" en een in datzelfde nummer opgenomen „Algemeen Overzicht". Na het verhoor, zag de justitie van vervolging af. Den 12en Maart 1.1. werd de heer Cantcr opnieuw verrast door een schrijven van den rech- ter-commissaris, beiast met de instructie van strafzaken bij dc arrondissernenfs-rccht- bank te Rotterdam, met bevel zich Don derdag 18 Maart in de kamer van in structie, in dc gevangenis aan de Berg straat te Rotterdam te vervoegen, ten einde gehoord te worden over zijn artikelen, ge- plaats in nummers van 3 Febr. en 10 Febr. L915 van „Holland Express". Indeze artike len, getiteld: „Algemeen Overzicht" zouden een aantal zinsneden voorkomen, welke „op zettelijk de onzijdigheid van Nederland in gevaar zouden hebben gebracht". De heer Cantcr verklaart zich in deze artikelen in krachtige tonnen gekant te hebben tegen de politiek van de huidige Duitsmie re geering. Donderdag 18 Maart onderging hij in de' kamer van instructie, in de gevangenis aan do Bergstraat te Rotterdam een verhoor, dat ruim twee uur duurde. Ik verdedigde schrijft de heer Canter mijn stand punt ten aanzien van de Duitsche politiek en kon huiswaarts gaan. Woensdag 12 Mei, dus bijna twee maan den later, ontving ik namens den officier van justitie de aanzegging, dat de instructie tegen mij was ten einde gebracht en dat tegen mij requisitoir is genomen, strek kende tot verwijzing van de zaak naar de terechtzitting.» De meelleveranciers. Proc.-Gen. bij den Iloogen Raad, mr. Noyon, nam gisteren conclusie in de zaak van de firma Wessaanon en Laan te Wor- merveer, meelfab'rikante, tegen een bakker te Haarlem. In Juli 1914 had de fabriek aan den bakker verkocht een partij meel, in gedeelten te leveren, op aanvrage, in de maanden Aug.Oct. 1914; de bakker som meerde 21 Aug. tot levering van 75 balen en aan die sommatie werd niet voldaan, hoewel de voorraad van de fabriek op zich zelf de levering niet onmogelijk maakte. Volgens haar was ingevolge de bij de Ontoig.-wet op 3 Aug. 1914 toegevoegde artt. 7Ga en 76b door den burgemeester van Wormerveer de inbeslagneming van het meel opgeschort op haar aanbod- om den voorraad tor beschikking to stellen op de door den burgemeester goedgekeurde wijze, alzoo onder meer op voorwaarde, dat niet meer in één keer afgeleverd zou worden dan do kooper tot gewoon gebruik noodig zou hebben. De proc.-gen. Was het in zoover met hel Hof to Amsterdam eens, dat indien de na leving van het contract gevorderd Werd in dier voege, dat de door den burgemeester gestelde voorwlaarden werden geschonden, de levering zou moeten worden geweigerd; indien gevorderd was levering van meer dan voor gewoon gebruik noodig was, zou aan de vordering in baar geheel niet mogen worden voldaan. Zoo zijn er gevallen waar in levering krachtens verkoopcontracten uitgesloten kan zijn. Maar volgens 'sllof's feitelijke beslissing was dit hier niet het geval. Doch het 2o. door de fabriek aange voerde cassatiemiddel achtte mr. Noyon gegrondhet Hof had verworpen het ver weer van de fabriek, dat in elk geval alleen aan do bevolking der gemeente Wormer veer mocht geleverd worden, met de over weging, dat in art. 76a wèl, in art. 76b niet staat dat de levering in dit opzicht beperkt is. Hiermede, zoo de proc.-gen., wordt het verband tusschen beide artikelen miskend. Het doel der ambtelijke bezit neming is bescherming van de gemeente- naren in de eerste plaats tegen speculatie. De maatregel door den burgemeester le nemen, is geheel plaatselijk en zijn loei zou gemist Worden, indien bij opschoiting van de in bezitneming verkoop naar elders ge ooiloofd Was. Derhalve strekte de conclusie tot vernietiging ran bet arrest van liet Hot cn niot-ontvanhelijkvcrklarmg van de vor dering van. den bakker. Uitspraak over 5 weken. Nep. Hert. Kerk. Beroepen te Nieuwkoop de heer R. üe Haan, cand. te Groningen. Geref. Kerken. Beroepen te Schoonxewoerd cis. P. Jukkenekke te Kockengen. Bedankt voor het beroep te Giorre- dijk ds, S. G. de Graaf te Oosterzee. Hooger Onderwijs. Te Utrecht zijn bevorderd, tot arts de heer L. Moll en tot tandarts de heeren 0. Lansberg en P. v. d. Vuurst de Vries. Te Leiden is bevorderd tot arts de heer »A, C. A. Rademaker. Universiteit te Groningen. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift. Proeven over geestelijke vermoeidheid en aandachtsconcentratie bij schoolkinderen, dc heer Adr. L. Poelman, arts, geboren te Groningen. Te Amsterdam zijn tot arts bevorderd de heeren A. van Lokhorst, geb. te Arnhem, en W. J. L. Dake, geb. te Amsterdam. De Deljtsche kermis. Burg en Weth. van Delft stollen don Raad voor do kermis dit jaar niet te doen doorgaan. L Weer valsche zilverbons. De nieuwe zilverbons van f2.50 blijken ook al weer vervalscht te kunnen worden. Bij een onzer groote geld-instituten te Am sterdam zijn gisteren twee valsche 'zilver bons ontvangen. "Wanneer men de valsche niet vergelijkt met de echte, dan valt het niet zoo gauw op, dat men nagemaakte zilverbons heeft. Zij hebben ook een wa termerk in vet er in gewerkt. Vergelijkt men de valsche echter wel met de echte, dan blijkt dadelijk, dat de randversiering en de letters van lichter blauwe kleur zijn, dan op do echte. Ook is de afdruk lang niet zoo scherp, doch zelfs eenigszins vlek kerig. Carency. Uit een soldatenbrief in de „Leipziger Neuesten Nachrichten" blijkt hoe moeilijk de positie van de Duitsche troepen in het dorp Carency reeds geruimen tijd geweest is. In dezen brief heet het: Ons vooruitgeschoven geschut staat in een volkomen in elkaar geschoten dorp op de zuidelijke helling van den zooge- naamden Lorette-berg, dat nog half in het bezit van de Franschen is, in Carency. Dit nest is van drie kanten door den vijand ingesloten en kan overdag niet met troe pen bereikt werden. Meer dan twee man mogen zich niet op den weg vertoonen. In dit dorp is een half in elkaar geschoten kelder, ons telefoonstation, met drie tele fonisten en de bediening van het geschut. De Loxctle-heuvel is een van de moei lijkste stellingen, die wij hier moeten hou den. Reeds als men hot terrein aanziet, beseft men onmiddellijk welke groote voor- deelen de Franschen hier op ons hebben. Daarbij komt nog, dat de gevechten die hier geleverd worden, door het fanatisme van de Franschë soldaten vreeselijk ver bitterd zijn. De Notre Dame de Lorette is een der meest bekende bedevaartsoorden van Frankrijk. De burgers achter ons front willen nooit gelooven, dat de Lorette-kapel in onze handen is. Doet men een toespe ling daarop, dan krijgt men altijd: jamais, jamais (nooit, nooit), ten antwoord. Daaraan is niets te veranderen, maar verder voonvaarts komen wij ook niet, om dat het gchcele gebied met alle middelen van de moderne techniek bevestigd is. De stellingen zijn hier zoo ingewikkeld, dat bijvoorbeeld eenige loopgraven vandaag Duitsch en morgen, Fnuisch zijn en omge keerd. Wij hebben den grooton Duitsclien aan val van den derden Maart op de Lore tic meegemaakt- Drie dagen van onafgebro ken donderen van het geschut. We waren toon een aanzienlijk stuk verder gekomen. Sedert dien tijd hoerscht met uitzondering van de Voortdurende artillerie-gevechten, steeds volkomen kalmte. Eerst den löen April zijn de Franschen weer op de ge dachte gekomen ons aan le vallen cn hel gelukte hun ook de preekstoel stelling, een zuidelijke uitlooper van de Lorette. wiaar- om reeds zooveel gestreden is, onder een moorddadig' ondersteuningsvuur van de Franselio artillerie te nemen. Op dé daar achter liggende hoogte hebben Wij een veel beter steunpunt en bovendien komt" nu onze artillerio veel beter tot haar recht. Oorlogsvar ia. De Wecnsche correspondent van de „N. E. Ct." schrijft: Boryslau, het centrum der Galicische pe troleumindustrie, is door Oostenrijk weer bezet. Dit is een zaak van groot gewicht, want daardoor komen de bondgenootcn weer in hot bezit van benzine. Dat dezo petroleumveklen door Rusland bezet wer den, was voor de centrale mogendheden van groot nadeel. Het gebrek aan benzine was zoo sterk, dat men zich met een surrogaat moest behelpen, dat slecht was en stonk. De Russen hebben de boorput fen en fabrieken niet beschadigd. Er zit namelijk veel Fransoh en Engolscli kap- taal in. Te Londen is tijding ontvangen dat bri gade-generaal Bridges, de bevelhebber van ile Australische troepen, die aan de Dar- danellen Vechten, aan wonden is gestor ven. Jlij had ook behoord tot de Austra liërs die aan den oorlog in Zuid-Afrika hadden deelgenomen. In Duitsch Zuidwest-Afrika is door een spoorwegongeluk ecu van Botha's voor naamste helpers, sir George Furrar, om hel leven gekomen. Hij bekleedde den rang van assistenl- kwariiermeester-generaal van de strijdkrach ten onder generaal McKenzie. Sir George behoorde tot de z.g. Zuid-Afrikaansohe „magnaten", en wel tot de roerigste van de kliek, die in 1895 te Johannesburg mede plichtig waren aan de beweging der refor mers. Sir George Farrer was ook een van bet viertal,"dat met den Jameson-inval 'ter Jood veroordeeld werd, maar door presi dent Kruger Werd begenadigd. De Duitsche keizer hoeft aan de weduiwe van kapitein-luitenant Weddigen een schrij ven gericht, waarbijhij haar de ordetee- kenen van de orde pour le mérite en van het IJzeren Kruis le klasse, die haar echt genoot droeg toen hij is omgekomen, als herinnering en erkenning voor zijn dapper heid, heeft doen toekomen. De Londensche bladen vernomen rit To ronto (Canada), dat de „.American Ixrcomo tive Company" een order van 65.000.000 shrapnell, voor rekening Van de Britsche regeering, ontvangen heeft. Bij" de „Westinghouse Electric and Ma- nufaictuering Company" heeft Rusland door middel van de Britsche regoering voor 27.500.000 geweren besteld. Blijkens de Engelsche verlieslijsten van 14 Mei zijn 16 officieren gesneuveld, 43 gewond, 7 vermist (2 lijden aan de gevolgen van 't inademen van verstikkende gassen). Bovendien worden d.d. 4 Mei 401 man schappen als gedood, gewond en vermist opeggeven. i - i I De oproep van lord Kitchener voor nog 300.000 remden heeft naar de Times" meldt in Londen al heel weinig succes gehad. In bijna alie Londensche recrutee,- ringscentra was sinds Donderdag, toen de oproeping werd gedaan, het resultaat „very flat" (wij zouden zeggen „erg dun") ge weest. Trouwens dit geldt voor de geheele laatste week; en de mededeeling op Don derdag van Kitchener in het Hoogerhuis had daarin volstrekt geen wijziging go bracht Men hoopt nu in Engeland maar dat het na Pinksteren beter zal gaan. 1.11» 1 (I'll Sedert het ofensief der Duitschers en Oostenrijkers in West-Galicië, dat op 1 Mei is begonnen, bedragen do Russische verliezen, volgens hooggeplaatste officieren zoo meldt het „Berliner Tageblatt" 300.000 man aan gevangenen, gewonden en dooden. De grootste verliezen werden go- leden door het derde leger onder Dimitrief, het achtste onder Broesilof en net zesde leger, j 1 I j I'M: 1 i 1 Volgens ee nbecijfering van de „Frank furter Zeitung" zijn op. het oogenblik in Duitschland en Oostenrrjk-Hongarije 1.017.000 Russen krijgsgevangenen, het aan tal in gevangenkampen bijeengebrachte Franschen bedraagt ongeveer 254.000, dat der Engelschen 24.000, der Belgen 40.000 en der Serviërs 50.000, zoodat het geheele aantal krijgsgevangenen in 10 oorlogsmaan den reeds tot 1,386.000 is geklommen. - 11 .jjii. uit het Engelsch van R. L. STEVENSON, Reeds eenige uren liep do .prims door eenzame straten. Hij liep alleen'on dacht slechts aan één dingwat te doen mei; den diamantmoest hij hem den eigenaar teru»- geven, dien hij echter dit zeldzame bezit onwaardig vond, of moest hij bet kloeke besluit nemen en hot aan eiken sterveling onthouden, nu, en voor altijd? Ziedaar een probleem, dat niet in eesi paai' oogenblikken viel op .le lossen. De wijze, waarop het kleinood in zijn bezit was gekomen, scheen .Werkelijk voor beschikt, cn terwijl hij onder het liclrt van een straatlantaarn den diamant nog eens zeer aandachtig bekeek, werd hij opnieuw getroffen door zijn grootte en zijn verras sende schittering en werd hij.tevens op nieuw versterkt in zijn overtuiging we& een gevaarlijk en positief kwaad dit kleinood voor de wereld beteekende. „God sta me bijl" dacht hij bij zich zelf; „als ik er langer naar kijk, zal ik zelve ook nog begeerig er naar wordend' Eindelijk, hoewel nog in het onzekere met zichzelve, richtte hij zijn schreden naar het kleine, elegante landhuis, aan de ri vier gelegen, dat sedert eeuwen in zijn koninklijke familie was geweest. Om veler lei redenen was dit lustoord dierbaar aan prins Florizel; hij kon het nooit naderen zonder een gevoel van blijheid, van bij-zich- zelve-thuis-zijn, iets, wat de -groeten der aarde zelden ondervinden. Ook dien. avond beroerde het uiterlijk vriendelijke aspect en de intimiteit hem wonder-toor, onder vond hij, als het ware, een ontspanning bij het naderen. Toen hij naar de kleine, verborgen deur liep, die hij steeds placht binnen te gaan, als hij alleen was, kwam een man uit de schaduw van den muur te voorschijn en stelde zich voor hem op het pad. „Heb ik dc eer mij tegenover prins Flori zel van Boliemen te bevinden?" „Die ben ik," antwoordde de prins. „Wat begeert gij „Ik ben," zeide de man, „een detective, en ik heb opdracht van den prefect van politie, u dit biljet ter hand te stellen," De prins nam den brief aan en liep het schrijven even door onder het licht yan de straatlantaarn. Het was zeer beleefd gesteld, (toch het verplichtte hem den hou der van het geschrift zonder dralen te volgen naar het politie-bureau. „Dus kortweg, ik ben gearresteerd,'' sprak Florizel. „Hoogheid," antwoordde de detective, „mets ligt verder in dc bedoeling van den prefect, daar ben ik zeker van. U moet toch zelve constateeren, dat hij geen bevel tol inhechtenisneming gaf. Het is slechts een formaliteit, of noem het, als u dit verkiest, een verplichting, die Uwe Hoogheid den autoriteiten heeft opgelegd." „Maar zeg mij," vroeg de prins, „wat, zou u doen, als ik nu eens weigerde u te volgen?" „Ik wil UWe Hoogheid niet ontveinzen dat do uiterste vrijheid mij werd toege staan," antwoordde de detective met een buiging. „Op mijn woord," riep Florizel uit, 5,uw durf verbaast mijl U, die ondergeschikt© bent, zal ik vergeven; doch uw superieuren zullen leelijk bloeden voor hun onbetame lijkheid. Wat is de reden van deze onhof felijke en onconstitutioneele daad; hebt gij eenig vermoeden? Gij zult opgelet hebben, dat ik tot nu toe noch weigerde, noch toestemde, en veel zal er afhangen van een direct en scherpzinnig antwoord. Laat ik u eraan herinneren, meneer, dat dit een zaak is van eenigen ernst. „Hoogheid," sprak de detective onderda nig, .„generaal Vandcleur en zijn broeder hebben do ongeloofelijke ontosdhaamdhesd. begaan, U ivan diefstal te betichten. De beroemde diamant is in Uwe handen, be weren zij. Een Woord van protest zal zeker den prefect genoeg wezen; noen, ik zeg meer, indien Uwe Hoogheid zoo vpr wilde gaan ön een onderschikte vereeren met een simpele verklaring, onkundig aan. bet feit te zijn, dan zou ik, als U dit .toestond, mij di roet retireeren." Florizel had, tot het laatste otogenMik, zijn avontuur van goonerlei beteekenis be schouwd, -ialloen eenigszins ernstig mis schien, in internationaal opzicht. Bij Kèt hoeren van 'den naam Vandeleur open baarde zich de waarheid in een pijnlijk licht; hij was niet alleen gearresteerd; hij was schuldig. Dit ajles wias niet slechts een lastig incident, het beteekende óók gevaar voor zijn eer. ,Wat zou hij zeggen? Wat zou hij doen? De dj/amant van den Radjah whs inderdaad een vervloekte steen, en het scheen wel of hij zelf het laatste^ slachtoffer ervan zou Worden. Eén ding was zeker. Hij wilde de ge vraagde verzekering aan den detective niet geven. Hij moest tijd winnen. Zijn aarzeling had niet langer dan een seconde geduurd. .1 „Hjet zij zoo," sprak hij, „laat ons naar de prefectuur gaan," De man naast hém boog opnieuw, en volgde Florizel op eerbiedigen afstand. „Kom dichterbij," sprak ,de prins. „Ik heb lust om te praten en als ik mij niet vergis, nu ik ti goed aankijk) schijnt het mij, dat dit niet de eerste keer is, dat ik ïi ontmoet" „Ik acht het mij een eer," antwoordde de man, „dat Uwe Hoogheid Zich mijn ge zicht nog wil herinneren. Hjet is acht jaren geleden, dat ik het voorrecht had van leen interviewt'1 „Gezichten zich te herinneren", hervatte Florizel, „is evenzeer een deel van mija metier als van het uwe.'' „Goed beschouwd, een prins en een de tective dienen in hetztelfde corps. Wij beiden zijn bestrijders van misdaad, alleen mijn rang is winstgevender en de uwé" ge- 1 i 1 i i 1

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 6