De oorlog. 68"° Jaargang. Dinsdag 13 Juli 1915 No. 14881 DE WILDE OLIJF. Deze courant verschijn' dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per Kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25, franco per post fl. 1-65. Prijs per week: Voor Schiedam enVlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een aar aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 {hoek Korte Haven). Rrirjs dar Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92- iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die rig innemen. Advertentiën hij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven biervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen, Intercommunale Telefoon No. 103. MILITIE VRIJSTELLING VAN KOSTWINNERS. De Burgemeester van Schiedam maakt - bekend, dat omtrent de hieronder genoemde ingeschrevenen voor de militie, lichting 1916, dezer gemeente, op hun aanvrage om vrijstelling van den dienst wegens kost winnerschap, door Gedeputeerde Staten de zer provincie uitspraak is gedaan, dat bun voor één jaar vrijstelling van den dienst bij de militie is verleend i Johannes Horstman, Jacobus Johannes Hendricus van de Laar en Hendricus Fran- ciscus van der Vlies. Van deze uitspraken kan gedurende tien dagen, te rekenen van den datum dezer bekendmaking, bij de Koningin in beroep, worden gekomen: lo. door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door zijn vader, moe der, voogd of curator; 2o. door elk der overige voor de ge meente ingeschrevenen of door zijn vader, moeder, .voogd of curator; 3o. door den Commissaris der Koningin in de provincie. De personen, onder lo. en 2o. bedoeld, moeten het verzoekschrift, waarbij in be roep wordt gekomen, behoorlijk met rede nen omkleeden en ter secretarie dezer ge meente, afdceling Militie, inleveren. Verzoekschriften, niet ingericht of niet ingeleverd op de hierboven aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben. Schiedam, 13 Juli 1915. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Burgemeester en Wethouders van Schie dam; geven kennis, dat bij de op den 12 Juli 1915 plaats gehad hebbende UITLOTING van aandeelen, ieder groot f1000 in de U/a pCt. geldleening ten laste dier gemeen te, groot f750.000, Ao. 1913, ter aflossing zijn aangewezen de aandeelen 44, 66, 115, 178, 250, 281, 374, 581 en 585, welke alle 1 November a.s. aflosbaar en betaalbaar zijn gesteld ten kantore van den GEMEENTE-ONTVANGER, alsmede bij de KASVEREENIGING te Amsterdam, de Hee- ren OPPENIIEIM VAN TILL te 's-Gra- Roman naar het Emgelsoh. 52) j r „ik begreep wat daar tegen te zeggen viel. Maar ik overwoog alles nauwkeurig. Gij waart een verongelijkt man; gij hadt u kranig gehouden en gij hadt gewonnen voor zoover een man bet kan winnen van de wereld. Ik kwam tot de overtuiging, dat ik niet geroepen was u ten tweeden ruale te treffen nadat gij u zoo moedig omhoog had gewerkt. Evie is me zeer dier baar; ik zeg niet dat ik baar zonder eenige ongerustheid met u getrouwd zou zien, maar ik vond toch, dat gij haar verdien- det. Het was een groote verantwoordelijk heid, maar ik heb die op mij genomen en besloten haar te laten gaan." „0, u is een goed manl Ik dacht niet, dat er nog zooveel barmhartigheid in de wereld was." Ford stiet de woorden uit als een kreet, die half kermend, half triumfeereuu klonk. Miriam onderdrukte een snik. De nette, sleine man haalde achteloos zijn schou ders op. „Eén ding zou ik gaarne weten," ging bij voort, „bij alles waarvan ik niets weet waarnaar ik ook niet wensch te vragen. Hoe kwaamt gij aan den naam van den vader van deze jonge dame, mijn ouden "vriend Herbert Strange?" oid en Miriam wisselden snel een blik. wat bij moest antwoorden. 2ij schudde haar hoofd en hij begreep, zag dien toevallig in een een venhage, en de Heercn AD0LPH B0ISSE- VALN Co., te Amsterdam. Schiedam, den 13en Juli 1915. Burgemeester en "Wethouders voornoemd, De Burgemeester M- L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. BUITENLAND. Schiedam, 13 Juli 1915. Van het Westelijke front. Fransch legerbericht. Het officiëele Fransche communiqué van gistermiddag 3 uur luidt: Groote bedrijvigheid in den nacht van 11 op 12 dezer op verschillende punten van het front, In den sector van Atrecht hebben de Duitschers, na een groot aantal projectie len met verstikkende gassen te hebben ge worpen, tegen middernacht ten zuiden van Souchez een aanval beproefd, die mis lukt is. Een tweede aanval tegen 2 uur des ochtends stelde hen in staat, het kerkhof te bezetten en eenige stukken loopgraaf, die onmiddellijk daaraan grensden. Een hardnekkige strijd met granaten werd gevoerd in de loopgraven ten Z. O. van Neuvil]e St. Vaast zonder noemenswaardige winst voor een van beide partijen. Op de hoogvlakte ten N. van de Oise is het wederkeerige bombardement bijzonder hevig geweest in de streek van Quenne- viéres en Nouvron. In de Argonne mijnoorlog met tussdhen- komst van de Fransche artillerie. In Woëvre hebben de Duitschers Fres hes met projectielen van alle kaliber hevig beschoten en verschillende aanvallen be proefd, een bij Sault in Woëvre, de andere in het bosch van Aprémont, in Vaux-Ser- ry en bij de Tête de Vache. Zij zijn overal afgeslagen. In de Vogezen hebben de Duitschers een mijn bij de Fransche stellingen ten Z.W. van Amerzweiler (Amersviler) laten ont ploffen. Daarna hebben zij een aanval met verscheidene compagnieën ondernomen, die met zware verliezen is afgeslagen. Wij heb ben eenige gevangenen gemaakt. Eon gevechtsepisode. De „ooggetuige" in het Engelsche hoofd kwartier schrijft over een aanval, die de vorige week Dinsdag plaats had en waarbij artilleristen met de infanterie moe storm liepen Het was om bizondere redenen ge- wenscht, een gedeelte der eerste Duitsche linie te nemen. De voorbereidende beschie ting, waarbij de Franschen hulp verleenden, soort courant. Ik had er geen vermoe den van dat die van een werkelijk persoon was. Ik meende, dat hij in een roman voorkwam of iets dergelijks. Het was niet mijn plan den naam te houden, maar hij heeft zich aan mij vastgehecht." „Heel vreemd", merkte de blinde slechts cp. „Vindt ge niet, Miriam? En nu", voegde hij er bij, „heb ik, dunkt me alles gezegd, wat gij van mij kunt verlangen. Ik zeg u dus goeden nacht." Hij stak zijn hand uit cn Ford greep die en drukte haar in beide de zijne. „God zegene u!" mompelde Wayne nog bevend. „God zegene u, mijn jongenMoge Hij alles terecht brengen. Je komt zeker nog wel hij mij, Miriam, voordat je naar bed gaat." Zij sloegen hem gade, terwijl hij schui felend door de kamer liep en keken nog naar de deur, nadat die reeds lang was gesloten. Toen Miriam eindelijk haar oogen naar Ford toekeerde, schitterden ze in het bewustzijn van haar eigen nederlaag. „Nu zie je eens!" riep zij triomfantelijk uit, „het verschil tusschen hem en mij tusschen zijn geest en den mijne. Nu, wie van ons had gelijk?" Miriam zag den volgenden morgen dui delijk in, dat zij alles met verwonderlijke grondigheid had bedorven een eigen aardig resultaat van hetgeen zij naar haar vaste overtuiging genoodzaakt was geweest le doen als zijl geed wilde handelen. Zij had gemeend, dat als prijs voor een niet al te groot verdriet voor Evie en een groot verdriet voor Ford, Evie's geluk ten slotte zou zijn verzekerd. Nu was alles één groot was kort, maar zoo werkdadig, dat onze manschappen die de stellingen bestormden, slechts zeer geringe verliezen leden. En kelen onzer artilleristen hebben op korten afstand kranig werk gedaan. Toen de order tot de bestorming werd gegeven, stoven zij geestdriftig vooruit tezamen met de zege vierende infanterie. De Engelschen begon nen zich terstond in de vermeesterde stel lingen te nestelen. De Duitschers bestookten ons heel den dag met gesehut- en geweer vuur. Hun tegenaanval werd editor ge smoord in ons artillerievuur, terwijl de Fransche mortieren den vooruitdringenden vijand in de flank aantastten. Gedurende den nacht werden ontzaglijke hoeveelheden granaten op onze stellingen geworpen. Onze verliezen namen hierdoor belangrijk toe, maar het meerendeel was niet ernstig ge kwetst. De troepen hielden zich prachtig. Onder de krijgsgevangenen was een aantal Pruisen, die dienst deden in een Hannover- aansch regiment. Verdere Duitsche tegen aanvallen werden afgeslagen. De vijand bleek niet bij machte aan ons geschut het hooid te bieden. Kitchener's jongste bezoek aan het Iront heelt groote geestdrift onder onze mannen verwekt. Zij hebben den minister daverend toegejuicht. Yan het Oostelijke front. Oostenrijksch legerberichi Het Oostenrijksdie hoofdkwartier meldt d.d. gistermiddag: Aan de Boeg, ten N.W. van Busk, hebben onze troepen bij Derewlany een Russisch steunpunt genomen. Op het geheele overige front in het noordoosten zijn ook gisteren geen gevechten geleverd.. I De toestand is onveranderd. Russisch legerbericht. De Russische groote generale staf meldt d.d. Zondag: In den nacht op Zaterdag heeft ons gar nizoen een uitval uit Ossowiee gedaan en daarbij sappen van den vijand vermeld. In de streek van Edvabno hebben wij twee mijngangen van den vijand vormees- terd en in de lucht laten vliegen. i Den lOden dezer bleef de vijand zich hondhaven op hoogte 118 en op de boerderij Koversk en ondernam hij een krachtigen aanval tusschen die boerderij en deBystrzy- ea (de rivier die evenwijdig met den weg KrasnikLublin noordwaarts stroomt). Wij sloegen echter den aanval af en brachten den vijand aanzienlijke verliezen toe. Ten Zuiden van Bycihawa (aan een rechter zij rivier van de Bystrzyca) namen wij tot- dusver 900 man met 14 officieren, voorts 3 machinegeweren Aan het overige front geen gevechten van belang. In de Boekowina. Uit Czernowils wordt gemeld, dat de" Duitsch-Oostenrijksche troepen thans de oude posities jaan de B|ossarabischo grens vasthouden. Het eindpunt van den rechter vleugel ligt bij het plaatsje Bojan, zoodat deze plaats zelve tusschen de Oostenrijk- verdriet. Uit zulk een schipbreuk kon niets gered Worden. Zij voelde sympathie Voor Ford's ver langen om de macht te Wreken, die hem tot een bedrieger maakte, maar zijn bereidwil ligheid om zij'n leven te Wagen ten einde zich te gedragen naar Wet en orde vond niet £00 gereede! ijk ingang bij1 haar. Ofschoon opvoeding1, training en smaak haar Winnen de perken v,an het beschaafde leven hielden, lokte haai- toch, met haar sterk atavistische neigingen, de rol van een vrijbuiter veel meer aan, dan het lid zijn van een gedisci plineerd geregeld leger. De guerilla,-honden moeten natuurlijk Imm toevlucht nemen tot listen zelfs toifc moreele listen, die den gemeen soldaat, geoefend en bevolen door anderen, kunnen bespaard WlijVen; maar haar hart was mot den man, die in de ber gen rondzwierf. Dat Ford opzettelijk' Wet gebonden kazerneleven zou zoeken, lerw'ijl door haar toegeven ten opzichte van Evie, zij liet mogelijk bad gemaakt, de vrijheid in liet veld te behouden, vond zij zoowel onbegrijpelijk' als verschrikkelijk. Zij had mei alleen hot gevoel, dat zij een man het Noodlot tegemoet zag snellen, maar zij Wist ook, dat zij zelf hem den stoot daartoe had 'gegeven; cn zij Was zich ten volle bewust, dat wanneer hij .viel, alles mee zou vallen, Wat in de wereld waarde voor lsaar had. Zij was echter te veerkrachtig en ener giek. om na zijn nieuw besluit in hulpe- loozcn angst neer te zitten. Zij beraamde reeds plannen om hem tegen te werken en één daarVan gaf baar zelfs weer hoop. lloenend dat dit Wel kans van slagen had, was zij zeer verlangend daarvan de proef te nemen. Zij wilde echter haar huis niet eerder verlaten, voordat zij. wist of Ford 'werkelijk zijn plan ten uitvoer bracht. Zoo- sehe en de vijandelijke posities in ligt. Van Bojan uitgaande loopt de frontlinie langs de politieke grens van Bessarabië en dan eenige kilometers over Russisch gebied. Daarna loopt zij samen met de stellingen aan den noordelijken oever van den Dnjester. Hoewel de verbonden troepen voortdurend aanvallen moeten afweren, is Zaleszezyld in hun bezit. Overigons heerscht rust langs het grootste deel van het front aan den Dnjester en den Proeth. Aan de grens van Montenegro. Het Oostenrijkseh-Hongaarsche hoofd kwartier meldt dd. gistermiddag: In den laatsten tijd ontwikkelden deMon- tenegrijnen aan de grens van Herzegowina grootere, doch vruchtelooze bedrijvigheid. Zoo deden onlangs wederom ongeveer twee Montenegrijnsche bataljons een aanval op onze grensstellingen ten oosten van Avto- vac, nadat de zware artillerie de positie langen tijd onder vuur had genomen. De aanval echter werd afgeslagen. Een onzer vliegers wierp tezelfdertijd in het Monte negrijnsche kamp bommen. Verder zuidelijk deed een vijandelijk bataljon een inval over de grenzen. Maar ook. deze aanval weid door een tegenaanval afgeslagen; de vijand werd op Montenegrijnsch gebied terugge worpen. Ten oosten van Trebinje trachtte de vijand na het mislukken van zijn pogingen in de vorige week, weer met het vuur van zware artillerie succes te behalen. Maar ook dit keer tevergeefs. Yan liet Zuidelijke front. Oo stenrijksch leger beric h.t. Het officieele Oostenrijksche communiqué van gistermiddag zegt: Aan het front in het kustgebied tracht ten de Italianen wederom eenige aanval len te doen, die ook thans weer werden afgeslagen, zoo bijv. hij Vermegliano, Re- dejunglia en andere punten ten zuiden van het Krymassief. In het Karin ihische grensgebied duurt de artillerie-beschieting voort, ook tegen onze stellingen op het grensgebergte ten noord-oosten van het Monte Crocezadcl en tegen enkele Tiroolsclie werken. Nieuwe aanvallen van den vijand >gen de Cal de Lana mislukten evenals al de vroegere. Zuid-Afrika. Boiha's houding. In antwoord op een telegram met ge. lukwenschen, dat hij dezer da'gen na den gelukkigen, afloop van zijn expeditie in Zuid-West van lord Kitchener mocht ent- vangen, spreekt Botha o. a. de hoop uil, dat spoedig vele van zijn mannen hun aandeel zullen nemen in de grootere taak in Europa. i dra Evie dc noodlottige me dode cling ver nam, zou zij haar noodig hebben cn zij wilde daaram binnen het bereik van het kind blijven. Haar eerste plicht gold het toerc schepseltje, dat zou verpletterd wor den evenals een vertrapte bloem. Even voor twlaalf werd zij aan de tele foon geroepen, Waar Evie haar vroeg of zij haar thuis zou vinden. Miriam maakte uit den klank der stem op, dat het ergste was gezegd. Zij Was echter niet voorbereid op de onstuimigheid, waarmee Evie tien minu ten later met gloeiende Vangen en een zuiver aardschc fonkeling in lsaar liemcl- sohe oogen. bij haar kWam binnenstormen. ,,ls 'i niet vcivcknkkekjk riep zij, voor dat Miriam haar in haar armen kon nemen. „Is 't niet ontzettend? Maar het verrast mij niet niet in het minst. Ik wist, dat er iets Was. Heb" ik dat niet allijl gezegd? Ik 'wist bijna, dat liij niet Strange heette. Als ik het niet zoo druk had gehad met mijn uitgaan en met alles, dan zou ik er zeker van geweest zijn. Ik' heb geen lijd gehad er over te denken, begrij'p je. Eiken dag om half twee een lunch hier of daar," ging zij buiten adem voort, „en een tea om half vijf en een diner om acht uur en een bal om elf uur en daarfcussdien gewoonlijk do opera of oomedie wel, je ziet zelf, ik kon mijn aandacht bij niet veel anders bepalen; maar ik wist van Jiet begin af, toen ik nog in B|uenos Ayrcs was, dal er iels vreemds met dien naam! moest zijn. Ik' heb nooit van mijn leven iemand zoo prikkelbaar gezien als een ander het over zijn naam had en je weet dat zij hel er altijd over hebbenzij zijn daar op dat punt zoo achterdochtig1, dat zij er biji.a aan twij felden of ik wel Evie Coifax heette." Zij wierp haar mof in een richting, haar Uit de gevangenis ontslagen. Blijkens een uit Zuid-Afrika bij de fami lie ingekomen telegrafisch bericht is de Nederlander Care! Ruysch van Dugteren uit zijn voorloopige gevangenschap te Bloemfontein ontslagen. Do heer Ruysch van Dugteren stond als secretaris van gene raal Vesel Vessels aan den kant der rebel len en werd destijds met het commando van generaal Wessels gevangen genomen. Zijn voorloopigo gevangenschap heeft een half jaar geduurd. 'Aangezien het telegram geen verder nieuws behelsde, is het niet bekend, of het ontslag uit de voorioopige hechtenis ook op anderen of algemeen is toegepast, even min of dit ontslag een bijzondere reden beeft gehad. Ter Zee. De „Königsberg" vernield. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de monitors „Severn" en „Mersey" den Duitschen kruiser „Königsberg" in do mon ding van de Rufigi (Öost-Afrika) op 4 en 11 Juli beschoten en het schip geheel vernield hebben. Men zal zich herinneren hoe de kleine kruiser Königsberg" in het begin van don oorlog fn de monding van rle Rufigi een schuilplaats zocht en zich door het doen zinken van een kolenschip trachtte te be veiligen voor een aanval, doch zich daar door" tevens den terugweg naar zee af sneed, t Getorpedeerd. De Amcrikaansche hark „Normandy" landde gisteren te Liverpool veertien leden van de bemanning van de Russische hark „Leo", welke door een Duitsche duikboot voor de kust van Pembrokeshire is getor pedeerd. De lm manning van den te Grimsby thuis beboerende .trawler „Syrian" is gisteren te Grimsby aangebracht. De „Syrian" werd Zondagmorgen door een Duitsche duikboot aangevallen. De bemanning wist zich te redden onder het kanonvuur der Duitschers. Diverse berichten. Behandeling van krijgs- gevangenen. De „Norddeulsche Allgemeino Zeitung" schriift officieel onder den titelTwee nieu we vergeldingsmaatregelen tegen Frankrijk; In den laatsten tijd zijn hier gevallen bekend geworden, van in Frankrijk in krijgsgevangenschap vertoevende Duitsche officieren, die behandeld worden op een wijze, welke niet in overeenstemming is met de krijgsgebruiken, en dat wel alleen, omdat zij weigerden hun eerewoord te ge ven niet meer tegen Frankrijk te zullen vechten. Volgens particuliere brieven en volgens rapporten van een vertegenwoor diger van een neutrale mogendheid worden ongeveer vijftig Duitsche offieioren, die in het fort Entrevaux in de Alpen geïnler- boa in oen andere en haar handschoenen in nog oen andore. „.Maar Evie, lieveling, je dacht toch ze- ker niet Y ,,'k Heb natuurlijk nooit aan zoo iets ge dacht. Ik dacht eigenlijk aan niets. Als ik! or bij stil gestaan had, zou ik! waarschijn lijk iel, veel ergere vermoed hebben." „Val (bedoel jo JieVe? Erger dan Vat?"/ „Erger dan beschuldigd te worden je oom te hebben doodgeschoten cn liet Was nog maar zijn oudoom. Ik' zou hebben ge ducht aan verval selling of iets ontecrends, ofschoon ik wel weet, dat hij daartoe niet in staal zou wezen. DjCachuldigJ te worden belcehent niet zoo veel. Men kan ieder een 'wel beschuldigen men kan mij beschuldigen. Dat be wijd niets als hij zegt, dat hij 'L niet heeft gedaan. Natuurlijk heeft hij 't niet gedaan. Dat kan ieder toch Wel zien. Goeie hemel! Ik' wou, dat zij mij do Vetten liadden laten maken. Ik zou zc het dan Vel eens getoond hebben. Stel je toch eens voorl Om zoo'n man in do gevangenis te zetten 1en te zeggen, dat hij zulke vreeselijk'e dingen heeft gedaan on te maken dat hij zijn naam verandert en dat alles. Hel is meer dan schandelijk1, 't Schreit ion hemel. Ik' zou zeggen, dat zulke dingen, geduld vonten. Zij' zouden in Argentinië niet geduld worden. Wol daar was een. man, dio zijn schoonvader doodde, hemi werkelijk doodde, en zij hebben hem in het minst niets gedaan. Ik heb hem meer malen gezien. Tante Quoenie heeft hem mij geVezcn. Hij placht twee loges van ons af de zijne te hebben. En te denken, dat zij een man als Herbert Strange ge vangen nemen en hemi zoo pingen het maakt tmjijj zoo .verontwaardigd, dat ik dolgraag (Wordt vervolgd). OURANT.

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1