Herstemming'. De oorlog. No. 14884 C. Houtman, J. van den Tempel J.H.v.WestcndorpJ.Dz. C. Korpel J. M. van Peil. DE WILDE OLIJF. Tan liet Oostelijke front. Van het Zuidelijke iront. Aan de Dardanelles Ter Zee. Zuid-Afrika. Diverse berichten. Bericht. Kennisgeving. L m I i ift i 1. 1 BUITENLAND. Van het Westelijke front. Deze courant verschijnt d age lijk s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl, 1.25, franco per post fl. 1-65. Prijs per week: Voor Schiedam enVlaardingen 10 cent, Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). OURANT. Rrijs dear Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent ger regel. Groots letters naar de plaate die zgj innemen. Advertentiën Hg abonnement op voordeelige voorgaarden. Tarieven hiervan rijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschenen, woeden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van. 40 cents per advertentie, Hg vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen, Intercommunale Telefoon No. 103. den van het kasteel Carleul hebben de Franschen zich van een linie Duitsclie loop graven meester gemaakt. Rondom Neuriile-St. Vaest en het Laby rinth gevechten met handgranaten. In het Aisne-dal vrij herige artillerie gevechten. De aanval der Franschen in Argonne be woog zich van de streek ten W. van den weg Binarville— Yienne-le-chateau tot Marie Tliérèse. Verscheidene punten werden bezet. De aanval vorderde tot voorbij den weg van Servori en stelde den Franschen in bot l>ezit van een boschje, genaamd het bo-urii van Beauraing. Na een reeks van tegenaanvallen slaagden de Duitschers er in, fusschon Marie Thérèse en Haute Che- vniichée weer vasten voet in hel bosch te krijgen. Tusscben Fey-cnHaye en het Priester- bosch is een jroging der Duitschers om uit hun loopgraven le komen door geconcen- tieerd vuur eu infanterievuur jjestuit, In de Vogezen een felle beschieting van Fontenelle. t i In de Argonncn. liet Paiijsrhe nieuwsbureau Ilavas ver zekert n.^ eens, dat de Duitsclie poging om het Fransche front in het Argonner- woud door te breken, mislukt is en zegt dan ,,llet gebruik op groote schaal van ver stikkende gassen stelde de Duitschers in staat op enkele plaatsen onze eerste linie binnen te dringen, maar de vijand was niet in staat van dat lijdelijke voordeel pat tij te trekken. Onze tegenaanvallen dre ven hem weldra terug. De Duitsclie win sten bereiken nergens een grootere diepte dan 400 meter. Een terrein (hoogte 285), dat een korten tijd door den vijand werd bezet, werd onmiddellijk door ons herno men. Geen onzer veldkanonnen werd ge nomen of buiten dienst gesteld. De vijan delijke veiliezen waren aanzienlijk." Uit een interview. Karl von Viegand, de bekende corres pondent van Amerikaansche kranten, ver telt in de „Münchener Neuöste Nachrich- ten" van oen gesprek, dat hij bij Atrecht met kroonprins Rupprecht van Beieren heeft gehad. De prins zei, dat zijn leger de rol van een aambeeld vervulde. Maar de Franschen en Engelschen waren niet doorgebroken. Het offensief van Joffre neemt snel af, meende de prinsde slagen, door de Duitschers hem toegebracht, benemen hem de krach ten. De Engelschen hebben geen pogingen nu er gedaan. De prins schatte do verlie zen, die Franschen en Engelschen sedert het op 9 Mei begonnen offensief hebben geleden, op CO tot 80 duizend man. Oostenrijksch legerbericht. Het Oostenrijksche hoofdkwartier meldt dd. gistermiddag: De algemeene toestand is onveranderd. Aan de Dnjester, stroomafwaarts van Niszniow, hebben onze troepen op den noordelijken oever op verscheidene plaat sen met gunstigen uitslag gestreden. Daar bij zijn elf Russische officieren en 550 man schappen gevangen genomen. Oostenrijksch legerbericht. Het Oostenrijksche hoofdkwartier meldde gistermiddag Tegen enkele punten der hoogvlakte van Doberdo richten de Italianen wederom een levendig geschutvuur. Ook hebben zij ver scheidene infanterie-aanvallen beproefd, met name tusschen Sdraussina en Polazzo. Zooals altijd, zijn zij ook nu met zware verliezen teruggeslagen. In liet Karinthische en het Tiroolsche grensgebied is niets van belang gebeurd. Engelsch legerbericht. Een le Londen ontvangen officieel be richt van de Dardanellen meldt, dat de Britsche en Fransche strijdkrachten den 12en en 13en dezer na herige gevechten een aantal Turksche loopgraven hebben genomen eri over afstanden van 200 tot 400 meter zijn vooruitgekomen. Zij hebben 422 gevangenen gemaakt. De uiterste rechtervleugel der Fran schen is tot den mond van de rivier Kere- ves Dere vooruitgekomen. Op oen mijn geloopen. Maandagavond is do schoener „Daisy" verongelukt op een mijn twee mijl bewesten Langfard op de Alandseilanden. De kapitein en rijf man, allen Zweden, kwamen er bij om. De overigen bleven in een reddingboot behouden. De „Daisy*1 kwam met een la ding steenkool uit Engeland. Een vergissing. Op 5 Jjuli zoo meldt een Wplfftelegram uit Berlijn deelde het Fransche minis terie van marine officieel mede, dat op 4 Juli in het Kgnaal twee Duitsche U- boolen door vaartuigen van het tweede Fransche' lichte eskader w'aren beschoten en dat hierbij een U-boot door verschillende granaten Was getroffen. Naar wij ter be- voegder plaatse vernemen, k'an er geen sprake zijn van Duitsche U-booten en kan hot hier dus slechts Fransche of Engelsche U-booten gelden, die door het bedoelde Fransche eskader abusievelijk zijn be schoten. Het (Volksblad" (vroeger het „Westen"), van Potchefstroom, bevat in zijn nummer van 15 Juni tal van berichten ,en stukken, die den groei van de nationale (Hertzog's) partij aantoonen. Er staat ook een verslag in van de ver gadering in de Aar, waar de nationale partij voor de Kaapprovincie is gesticht. Vermoeten, uit Dordrecht, was voorzitter, Senator Marais en prof. Fremantie waren de voornaamste woordvoerders. Dr. Malan was verhinderd. I Deze nationale organisatie zal Imeten de Nationale Blond, gevestigd op het program van beginselen van de Nationale Partij. De Blond aanvaardt de constitutie van den gewezen Afrikaander Bjond, met de noodige wijzigingen. t Er waren tal van telegrammen ingeko men, uit den Vrijstaat o. a. van Hertzog en Fiekardt. Uit Pretoria seinde van Hees, secretaris van de nationale partij van Trans vaal: „De Zuid-Afrikaansche partij bestaat niet meer als volkspartij, maar alleen als regeeringspaxtij." In hot hoofdbestuur werden gekozen dr. D. F. Malan, prof. Fremantie, adv. W. van Zijl, H. (Vermoeten, P. le Roux, J. du Toit (Aberdeen); Venter (Philipstown), van Ton der (Vrijburg), Marais (Maraisburg). N.van Rensbiug (Coles berg), W. A. Hofmeyr (Kaapstad). i Een advertentie van de drukkerij van het „Volksblad" biedt te koop aan de por tretten van „de volgende leiders": Steyn, Hertzog, Beyers, de la Rey, de Wet, Kemp, Maritz en Fourie. Maritz. schijnt voor veie Afrikaanders nog te behooren tot de „natio nale voormannen" (woorden uit de adver tentie). i Naar uit Otavifontein aan de „Times" wordt geseind, hebben Duitsche officieren het indertijd verspreide gerucht, dat de Duitschers Maritz hebben gevangen geno men, tegengesproken. Zij' verklaarden dat Maritz, hun broeder, al geruimen tijd ge leden was gevlucht i l Te Fauresmith in den Vrijstaat is op een bazaar verkocht „een tafel lappie", door generaal de Wet in de gevangenis gemaakt. Het bracht £3 op; ,,'n hout bobbejaantje deur die ou volksvader gemaak", haalde 1. (Yelen hier te lande zouden voor dat baviaan tje, door generaal de Wet gesneden, nog wel meer wïHen geven, meent de „N. B. CL" Engelsche oorlogs- credieten. De parlementaire medewerker van de '„Daily Telegraph" zegt dat het nieuwe oor- logsciëdiet, 't welk de regeering dq volgende week bij het parlement zal aanvragen 250 millioen (3 milliard gulden) bedraagt. Zij. die zich met ingang van 1 Aug. a. s., voor minstens 3 maanden op de „Schicdamsclic Courant" abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. Voor de op a s. Woensdag 21 Juli te hou den herstemming van 5 leden van den oc- meerueiaad hevelen wij den kiezers met den moesten aandrang aan hun stem uit te brengen op de candidate!! van alle Linksche groepen In district II en In district III: en De stembureaux zijn District II: 1. Doele. 2. Schoollokaal Broersveld. District III: 1. Gymnastieklokaal, Buiten- havenweg. 2. School. Dwarsstraat. Do kiezers worden dringend verzocht te stommen zoo mogelijk vóór 1 uur. De stembureaux zijn geopend van 's mor gens 8 tot 's namiddags 5 uur. Uê Burgemeester van Schiedam, herinnert personen, hij wie en bestuur ders van bijzondere ondernemingen en in stellingen, waarbij mannen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben beieikt, in dienstbetrekking zijn: dat zij, volgens art. 57 der Kieswet, ver plicht zijn te zorgen, voor zoover niet bij algomeenen maatregel van bestuur vrijstel ling is verleend, dat ieder van dezen, die i Roman naar het Engelsoh. Zij trachtte die woorden duidelijk en zake lijk te zeggen, niet alsof zij van bijzondere beteekenis waren, maar zij faalde daarin. Ondanks liaar zelf verrieden zij volkomen haar bedoeling. De korte pauze, die volgde, wgs niet minder welsprekend en ook Con quest's eenigszins zenuwachtig lachje ver stoorde den indruk niet, tenv'ijl hij van houding veranderd zich over zijn lessenaar heer,hoog en op het vloeipapier krabbelde. Ofschoon hij heit zich zelf nooit zou heb ben hekend, was het hem eveneens welkom dat hij haar niet behoefde aan te zien. Rij was niet geschokt noch bepaald ver rast. De gedachte Was hem niet vieemd, dat do liefde ran een vrou'w iets is, -lat gckoclii k'an worden. De eene man koopt liet van haar vader Voor een span oscn, een ander van haar zelf voor een tehuis en een diamanten tiara. Het Was in lieide gevallen hetzelfde principe. Hij ha/1 er nooit aan getwijfeld, dat Miriam Strange ook haar prijs had, maar de moeilijkheid was voor hem geweest uil te vinden waarin die be stond. Daar het hem was gebleken dat het tehuis en de diamanten tiara haar even onverschillig lieten als een span ossen, was hij aangewezen op een keuze nit held haftige daden. Hij had meer dan eens ver meed, dat hij daardoor zou kunnen winnen, als zij slechts in zijn lijn waren geweest. bevoegd is tot eene te houden stemming of herstemming mede te werken, gedurende tea minste twee achtereenvolgende uren, tusschen acht uren des voormiddags. en vijf uren des namiddags, daartoe gelegen heid vinde; dat zij, volgens art. 58 van genoemde wet, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen, verplicht zijn te zorge dat in liet arbeidslokaal, en zoo er meerdere arbeidslokalen zijn, in het grootste of wel in ineer dan één arbeids lokaal, gedurende twee werkdagen vóór en op den tot stemming bepaalden tijd op een zichtbare wijze is opgehangen eene door hen of van hunnentwege onderteekonde lijst, de twee achtereenvolgende uren, bovenbe doeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of gr< epsgewijze of voor alle gezamenlijk; dat, volgens art. 154 der Kieswet, over treding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoog ste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig guldenen dat blanco lijsten als hierboven bedoeld, tegen betaling van 2V2 cent, ter Gemeente secretarie, aid. A, verkrijgbaar zijn gesteld. De algemeene maatregel van bestuur, bo vengenoemd, is gegeven bij Koninklijk Be sluit van 24 Mei 1901 (Staatsblad No. 109), en luidt als volgt: Artikel 1. Vrijstelling wordt verleend aan de in art. 57 der Kieswet bedoelde personen en be- stuurders van bijzondere instellingen en on dernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen, welke uit hoofde van die dienstbetrekking op den dag der stemming tusschen de in vermeld ar tikel genoemde tijdstippen niet gedurende twee achtereenvolgende uren vertoeven in de gemeente, op welker kiezerslijst zij voor komen. Artikel 2. Vrijstelling als omschreven in het voor gaand artikel wordt voorts verleend aan ge neeskundigen en apothekers ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde per sonen alsmede aan personen en bestuur ders van bijzondere instellingen en onderne mingen ten aanzien van hij hen in dienst betrekking zijnde ziekenverplegers. Schiedam, den 16en Juli 1915. De Burgemeester voornoemd, AL L. IIONNERLAGE GRETE, Fransch legerbericht. Hel officicele Fransche communiqué van gistermiddag 3 uur luidt: Naar aanleiding van de beschieting van Veurne (Furnes) en Oostduinkerken door de Duitschers hebben dc Franschen bij wijze van vergelding de Duitsche kantonnementen te Middelkerke beschoten. Ten noorden, van Atrecht is do afgeloo pen nacht vrij bewogen geweest. Ten zui- Maar daar iemand met oen groote winst gevende praktijk weinig in de gelegenheid komt tot iets dergelijks, had hij er verder niet bij stilgestaan. In hel diepst van zijn gt.nosd had Dij evenwel reeds lang ver langd door een dappere daad de oogen te vei blinden, die hem slechts zagen als een respectabel man van middelbaren leeftijd. Hel scheen dus nu een gelukkig toeval, bijna zou men het een daad der voorzienig heid kunnen noemen, dat er juist iets ge vraagd werd wat behoorde tot liet genre van zijn „bravourstukken", van den kant waar hij er indruk! mee kon maken. „Wij laten ons nooit met ciimineele za ken in," zei hij 11a lang nadenken, Lerwijl hij doelloos bleef doorkrahbelen, „nnav wij komen natuurlijk wel in contact met dc me lichen, die, zulke zaken behandelen." Ik dacht wel dat dit het geval zou zijn." Ik moet je echter zeagen, dat als jou motief is, tijd uit te winnen voor onzen vriend in kwestie Dal i s mijn motief slechts het eenigc, Dan zou je ook zelf met lien in contact kunnen komen." Maar dat verlang ik niet." En toch mooi je, dunkt me, daarover neg eens nadenken. De beste rechtsgeleerde raad in do wloreld kan door geld verkregen worden." „Dat weet ik." Haar scherp van ter zijde aankijkend zag hij, dat zij haar hoofd in don nek wierp met de haar eigen beweging van vastbe radenheid. „0 heel goed dan,'" zei hij bedaard, zijn gekrabbel hervattend. Na deze waarschu- m sa i-wpnwww—iaM———a wing voelde hij zich gerechtigd haar bij haat woord to nemen. Zij wist nu, dat zij hiermee 0111 te hc- <;i men haar eerste groote punt had gewon- nin. In aalwoord op zijn vragen vertelde -zij de geschiedenis weer en gaf blijk, zooals hij zich herinnerde lang daarna dat zij me;klwaardig goed op de hoogte van de bijzonderheden daarvan was. Zij opperde di •klmelden, die van eenige scherpzinnig- h( i 1 getuigden en legde nadruk op de hulp, die zij in 't bijzonder van Philip Way. e konden verwnchfen. Haar opgewon- d i, mooi gelaat deed de kwijnende geest drift in zijn eigen hart weer ontgloeien, ta.nriji hij zicli nieL kon ontveinzen, dat deze onbaatzuchtige belangstelling lien in oei; half uur nader lot elkaar had pebracht dan zij ooit vorder waren geweest. Er w.is nu een band tusschen hen. Ondanks zijn volhardende pogingen en zijn verzéke- ri: g n was hij haar nooit nader gekomen dan „ca standbeeld op een voetstuk tot z'ijn hiiimnnn in dezelfde positie komt, maar 1111 ton laatste stonden zij samen op de zelfde aarde. Dil Wias meer dan roden ge noog voor hem 0111 de zaak van Nome load tor hand te nemen, er al zijn hulp bronnen. geesLelijki als stoffelijk, aan te wijden, en haar le winnen. Na verloop van een paar uur waren zij liet volkomen eens, maar bij kwam niet Leiug op hun stilzwijg/'mie overeenkomst, /.ij was het die voelde dat daarvan niet voldoende was gezegd, dal er niet vol doende nadruk" wias gelegd op de op ree hl- bei 1, waarmee zij die had aangegaan. Reeds hij de deur zijnde en op het punt van heen te gaan, vermande zij zich 0111 hem aan te kijken en tc zeggen: „U kan zich niet voorstellen wat dit alles voor mij bebeekenl. Als wy slagen dat wil zeggen als u slaagt zal ik u nauwelijks durven zeggen, hoe dankhxar ik u zal kunnen rijn." Hij voelde reeds iets van de grootmoedig heid van den held blij het aanspraak ma ken op een belooning. „Je behoeft daar niet over te denken," zei hij glimlachend. „Ik' doe dat ook niet. Als ik door Erie gelukkig to maken jou van dienst kan wezen, zal ik niet om dank baarheid rangen." Zij keek op liaax mof neer en streek mot haar hand er over, keek toen plotse ling op. Neen, maar ik zal behoefte hebben die to topnen." Met die woorden was zij verdwenn lichter om 't hart, dan het haar een paar uren geleden mogelijk had geschenen, zich ooit weer te voelen. Ilaar blijdschap was die van den kapitein, die weet, dat hij zijn schip heeft gered, ofschoon zijn eigen wond noodlottig is. 11 1 Vierdedeel. Conquest. XX. Onder de drie of vier hoedanigheden, die Conqust van zich zelf het meest op prijs .stolde, behoorde ook een groote mate van geduld hij het aanschaffen van de meer benijdbare bezittingen in de wereld. Hij bezat de gave van te weten wat hij verlang de, herkende dat als hij het zag en wachtte daarop totdat het binnen zijn bereik kwam. Van zijn jeugd af was hij eerder een ken ner van kwaliteit geweest dan op over vloed gesteld, terwijl hij bovendien de waarde van dingen opmerkte, die ande ren over *t hoofd zagen en die waarde releveerde, zoodra de voorwerpen in zijn bezit waren gekomen. Lang geleden, toen de bescheiden erfenis van zijn ouders tus schen zijn broeders en zusters en hem zelf werd verdeeld, was hij" zoo slim ge weest bun 't grootste deel te laten, terwijl hij zich slechts tevreden stelde met een paar stukken van den ouderwetschen in boedel en met eenige oude boeken, die, zooals allen nu wisten, de eenige zaken waren geweest, die werkelijk Waarde had den. Hij had zijn heele leven het principe gevolgd van zich weinig aan te schaffen, maar juist dit machtig te worden wat hij vensclite. Op die manier kocht hij zijn eerste paard, zijn eerste auto, kocht hij het land waarop hij later zijn huis Jiet zetten in een afgelegen, verlaten gedeelte van do Fifth Avenue, wtaarvan zijn kennissen Le weerden, dat het zoo hopeloos ver af zou zijn, maar waar de meesten van hen, niet vele jaren later, tevergeefs een ter rein zochten te krijgen. Met het bouwen van zijn huis nam hij ook den tijd, hij liet zijn vrienden om hem heen proeven nemen, terwijl hij de groote kunst bestudeerde van „hoe het niet to doen." Eén van zijn buren Tiet een Viaamsch kasteel verrijzen, een ander oen Florentijnsch palazzo en een dfBrJe oen Fransch hotel, maar zijn stuk grond bleef een woestenij. Eindelijk zette iiij oen so bere, fraaie woeling in een stijl, die de bescheiden voorbijgangers goedkeureud noemden: „mooi, eenvoudig Ameri- kaansch", maar waarbij" men was uitge gaan van den Georgiaanscihen bouwtrant. Hij had het instinct voor wat uit den bodem ontspringt. Om die reden deinsde hij niet terug voor een herhaling van den vroegen Vidoriaanseihen stijl in de deco ratie de eerste in het, moderne, wel gestelde New-York en dezelfde smaak deed hem zich bepalen tot het Amerikaan sche in de kunst. (Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1