DE HERSTEMMING. De oorlog. 68,<c Jaargang. Zaterdag 17 Juli 1915 No. 14885 C. Houtman, J. van den Tempel, J. H. van Westendorp J.Dz., J. Korpel J. M, van Pelt. Eerste Blad. DE WILDE OLIJF. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs par kwartaal: Voor Schiedam;en VI aardingen £1. J.25, franco per post fl. 1.65. j Prijs par -week: Voor Schiedam enVlaardingon 10 "ent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor he»t eerstvolgend nummer moeten des middag; vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (Loet Korte Haven). Prijs der Advertenticn: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën hij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te hekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, hij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Bericht. .Zij, die zich met ingang van 1 Aug. a. s., voor minstens 3 maanden op de „Scliicdamsche Courant" abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. Woensdag 21 Juli a.s. zullen de kiezers in de districten II en III wederom geroepen zijn ter stembus te gaan om te beslissen welken der candidaten, die dan in her stemming komen, zij in den Gemeenteraad wenschen gekozen te zien. De strijd gaat zuiver Links tegen Recht3. De verschillen, die bij eerste stemming de beide Linksche partijen tegen elkander deden optreden, mogen ditmaal geen schei ding tusschen hen brengen. In district II zullen natuurlijk 'de vrij zinnigen als één man hun stem uitbrengen op hun eigen candidaten, C. Houtman, J. van den Tempel en J. H. van Westendorp J.Dz., maar ook do Soc-dem" kiezers zuilen dit doen, nu beide partijen onder de ge geven omstandigheden besloten hebben el kander zoo krachtig mogelijk te steunen. Daarnaast zullen de vrijzinnigen met alle kracht medewerken om de Linksche candi daten C. Korpel en J. M. van Pelt in district III de overwinning te be zorgen. Natuurlijk' zullen vele kiezers moeten be ginnen met een zelfoverwinning, doch dat is in bedde Linksche groepen het geval. Zij moeten echter bedenken dat nu zwaar der dan die onderlinge verschillen weegt liet streven om de Rechtsche meerderheid in den Raad te breken. Naast de politieke gelden hier vooral do praktische overwegingen. In tel van zaken die op het oogenblik den strijd der partijen in den gemeenteraad beheerschcn, slaan Vrijzinnigen en S. D. A. P.-ers -dicht bij eikander en zullen dus met vrucht hierbij kunnen samenwerken i Roman naar het Emgelsoh, 56} -i I r I I f Terwijl buurman Smith pronkte met zijn Gainsboroughs en buurman Jones met zijn Rousseaii's of Daubigny's, pikte Conquest kalm hier en daar iets op altijd onder uitstekenden raad dien geen kunsthan delaar had kunnen geven, omdat dm uit een atelier in Twenty third Street kwam. Aan zijn muren opgehangen, maakte het dan dat veel gewenschtc effect „alsof bet er altijd had gehangen". Hij was geen chau vinist en evenmin koesterde hij eenige sym pathie voor het onverdraagzame oairiot- tisme, Hij Meld slechts van alles wat in- landsch was. ■Op dezellde wijze had hij gezocht naar en gewacht o-p een vrouw. Men had hem vtet te voorbarig gehouden voor iemand „die niet zou trouwen", terwijl hij slechts zijn tijd afwachtte. Hij had vele uiLmuntenle Vrouwen gezien schoone vouwen, goede vrouwen die Waarschijnlijk alien bad kunnen krijgen als hij ze gevraagd had, maar geen van-hen was, volgens zijn manier van zeggen, „de -rechte". Hij verlangde iets buitengewoons en toch Met iets uitheemsch ifete iu 't oogvallends, dat toch niemand an ders had opgemerkt iets beschaafds en toch oorspronkelijks -iets exqms als een orchidee uit een kas, maar niet den sterken frisschen geur van de Amerikaansche wou den en wateren 'aan draar bloesems. Dat was echter Met 'iets wat zich eiken dag voordeed, en dus 'bleef hij op den uitkijk cn warihtte. Zelfs'toen hij' het had gevonden, was hij inihet eerste oogenblik Met volko men zeker of 'het wel juist dat zou wezen, om beL bestuur der Gemeente te doen gaan in de richting1 van beiden wenschen. Al moget-dus tusschen de S. D. A. P. en de Vrijzinnige concentratie zeer groote verschillen be-taan, bij' dezen strijd moeten door do kiezers vooral in aanmerking ge nomen worden d© punten van aanraking jtusschen beide partijen, -i Op grond van praktische overwegingen dus wekken wij alle Linksche kiezers met den meesten ernst op de overeenkomst hun ner leiders als eerlijke mannen na te ko men en allen hun stem uit te brengen in district II op in district III op en BUITENLAND. Schiedam, 17 Juli 1915. Van het Westelijke front. Fransch legerbericlit. f Het olficieele'Fransche communiqué van gistermiddag drie uur luidt: In de streek ten Noorden van Atrecht .'hebben de Duitschers ten Zuiden van hei kasteel van Carleul een poging gedaan om uit hun loopgraven te komen, doch zij .werden onmiddellijk gestuit door het Fran sche infanterie- en artillerievuur. In Argonne gevechten met handgranaten en springbussen in de streek van Maria Thérèse. Twee Duitsche aanvallen op Haute Clie- vauchée en Boureuilles zijn door gecon centreerd vuur gestuit. De Franschen heb ben de Duitschers iedere poging tot een aanval belet. Tusschen de Maas en de Moezel is de afgeioojMm nacht bewogen geweest. Het kwam echter niet tot infantoric-gcvechten. Kanonvuur in het ravijn van Sonvaux. Gevechten met handgranaten in het hoscli van Aiily. Geweer- en kanonvuur ten N. van Fiirey. In Lotharingen hebben de Duitschers over oen front van 3 kilometer de stellingen aan gevallen, die zij bij Leintrye hadden ver loren. Tegelijkertijd hebben zij de heele wat hij in zijn hoofd had. Dus wachtte hij langer. Hij sloeg gade welke uitwerking tijd en ondervinding 'gr op haddon, tot hij volkomen zeker was. dlij wist, dal hij de risico liep, dat'een ander het voor zijn neus wegkaapte maar zijn 'principe was altijd geweest liever iels te laten gaan, om het even hoe begeerenswaard diet ook was, dan in haastte koopen. Uit vrees, dat zulk een houding ten op zichte van Miriam 'koel zou lijken, moei er ter zijner verdediging 'aangevoerd worden, dat hij liet 'totaal zijner gevoelens voor lief de hidd. Zij moest meer 'zijn, dan „iets beters dan zijn'hond, iets dierb'aarders dan zijn paard", meer'dan de levende verwante ziel onder zijn bezittingen. Er was iels iri haar, wat zijn verbuigen opwekte en nog iets wat dieper in zijn gemoed schuil l i. Na oor, oog en verstand bevredigd tc" heb ben, was er in haar natuur eèn geheel on bekende sfeer, onverkend, onbepaald, die de verbeelding wekte en do bespiegelende vermogens prikkelde, gelijk de onderbewus te elementen der persoonlijkheid. Jn haar wilde, Met Arische blikken zag hij het vlam men van -oogen, die hem aanzagen uit een verleden, onbekend aan -do geschiedenis in de zoetvloeiende cadans van haar stem hoorde bij do echo van de teal, die jn het land werd. gehoord eer Plymouth een stapel plaats was of Manhattan een farm in haar tegerr.Voordiglieid ontdekte hij rechts begrippen, die bestaan hadden voordat Hud son, Cabot of Columbus eemgen invloed hadden uitgeoefend. Door 'den dunnen draad, die liaar verhond aan de geheim zinnige tijden der nomaden, vertegenwoor digde. zij voor. hem den oorspronkelijken geest van zijn land, herboren in een vrouw van de wereld. i Wel wetend, dat hij te oud was om door een hartstocht beheerscht en te veel er varing had. om, door listen verstrikt te wor den, meende hij dat, wat hij voelde liefde Fran&che lime beschoten van het 3x>sch ban Champenoux tot aan de Vezouse. Eenig geschutvuur in den sector van Quemnevière, op den rechteroever van de Ai-ne, bij Troyon, op de Manshoogten, rond om de Tranchée de Colonne en in de Vo gezen bij Wiesenbach. Tan het Oostelijke front. Oostenrijksch leger bericht. Het öoólenrijkscke hoofdkwartier meldt d.d. gistermiddag: De gevechten aan de Dnjester duren voort De pogingen der Russen om onze op den noordelijken oever doorgedrongen troe pen door herige tegenaanvallen terug te werpen zijn ten oenen male mislukt. Wij hebben 12 officieren en 1300 man gevangen genomen en drie machinegeweren buit ge maakt i Bij het foreeeren van den overgang over de Dnjester en in de daarop volgende ge vechten heeft het zevende Karinthische regi ment infanterie zich weer door heldhaftig 'gedrag onderscheiden. In de streek van Solcal aan de Bug ■hebben de gevechten eveneens een heftiger karakter aangenomen. Onze troepen hebben stormenderhand verscheidene vijandelijke steunpunten vermeesterd, bijv. het Bernar- diner klooster, dat vlak bij Sokal ligt. - Op de andere gedeelten van het front is ;de toestand onveranderd. Een opmarsch naar Warschau? We hebben -gisteren melding gemaakt van .liet nieuwe aanvalsplan, dab den Duitschers in. Polen door den correspondent van de ,„MorMngposl" te. Petersburg wordt toege schreven. "Het is ipderitead geen kleinigheid. Het zou niets ineer o£ minder omvatten .dan een algeheel© insluiting van de vaste vestingstellïngèn der Russen aan' de Wcich- sel, met Warschau in hel midden, Nowo ,Georgiewsk in het Noorden, en Ivangorod in liet Zuiden, door een gelijktijdig Zuid- Vaarts opdringen van. het Namvleger Mt ihet Noorden, en een, Noordwaarts oprukken jvap de legers van Mac kernen en van aarts- hertog Jozef, die thans iu Zuid-Polen slaan, bij'Josefow eri meer Oostwaarts. Het noordelijke leger zou daarvoor, tot Nowo Georgiew.-k, oen alstand van nog geen 7.0 K.M., hebben ai te legeert Als Mt- gangspuutzou dan kunnen worden be schouwd het stadje Prasnycz in Pruisisch .Polen, dat'Volgens-een telegram van giste- .ren dooi" de Russen was prijsgegeven en jdoor de Diuilscherb bezet. De reden, die de Russen daarvoor opgaven was, dat zij geen beslissend gevecht wilden aangaan. Maar de- mogelijkheid is Met uitgesloten, dat de DMtsübers dan-- niet zulk een overmacht zijn komen opdagen, dat verdere tegen stand onmogelijk was. Dat' zou geheel in de lijn van dit nieuwe plan liggen. Dit offensief legen Prasnycz zou dan echter slechts het onderdeel van een grootsch opgezette voonvaaiteche beweging van de Duitschers, die heel in het Noorden was, zooals hij die zich voorstelde. Hij •'gaf toe, dat liefde, ovenals eik ander ver langen moet werken om te winnen; daar om vatte hij zijn taak op volgens zijn ge wone methode, beslaande in een volharden de, verdekte wijze van beledigen. Het duur de lang eer Miriam begreep wat hij beoogde en haar verbazing terwijl zij zich terugtrok, was niet zoo groot als de zijne, toen hij haar dat zag doen. Hij was zoo gewend aan succes nadat hij de moeite liad ge nomen zich dat te verzekeren dat hij verwonderd en zelfs een weinig hoos was, toon hij ontdekte, dat zijn gewone tactiek faalde. Hij geloofde niet, dat zij buiten zijn bepeik was bij -„zag alleen, dat bij den ver keerden weg bad ingeslagen om haar te krij gen. Dab er 'n reed i te wegwas daaraan Joon geen twijfel bestaan 'en hij wist, dat hij dien door geduldig, voortdurend -zoeken zou rin- dden. i Het behartigen van 'Norrie Ford's zaak bood hom daarom-veel kaas op voldoening. De uitgebreidheid van 'Zijn rechtsgeleerde kennis zou voor 'hein wezen wat de bonte veeren zijn voor -den haan, terwijl "hij bij de gedachte aan den -prijs zeer voldaan was over zichzelf, nooit do hebben gewanhoopt aan het bereiken -van zijn doel. In het begin -van Maart zeilde Ford uit nadat hij zijn-zaken aan Conquest op diens verzoek had overgedragen.Deze op zijn beurt gaf die in handen van Kilcup en Warren, die hijzonder werk maakten van dien tak vande wet. De belooning liel niet op zich wachten, want hij moest nu natuur lijk dikwijls ieen onderhoud met Miriam hebben. Vlug van geest -als hij was besefte hij, dat deze1 gesprekken -op een anderen basis berustten "dan bij hun vroegere ontmoetin gen. Terwijl hij vroeger getracht had een, doel te bereiken, was hij nu op proef. Er was hem gezegd, dat hetgeen waarom hij in Koerland begonnen is en in aansluiting daarop gericht is tegen het heele Rus sische verdedigrngsfront tot aan den Dnjester toe. In Koerland, zoo melden de Russen, rukken de DMlschers tegen de Win- dau en de Wenta op. Boldingen en Sehrun- den, waartegen de DuiLchcrs oprukken, zijn beide plaatsen aan den linker oever van de Windau, Popcljany, dat ook ge noemd wordt als een doel van u Duit schers, ligt aan den rechteroever van de Wenta, een rivier, die aan den bovenloop van de Windau zich met deze vereenigt en met welker rechteroever een belang rijk stuk van den spoorweg Libau—Schawl! evenwijdig loopt. De correspondent van de „Morning Post" te Petersburg meldt tegelijkertijd, dat de Duitschers. tusschen den spoorweg van Mlawa naar Warschau en de PL»a, een zij rivier van de Narew, die de OoM-PruLische grens in de huurt van Johannhburg snijdt en haar water Mt do meren hij die stad krijgt, oen aigemeenen opmarsch Iregonncn zijn, om uit het Noorden tegen Warschau oprukkende, ten slotte zicli te vcreenigen met de Gniicische legen,, die uit het Zuiden van de Russische grens optrekken. Het nieuwe offensief van de Duitschers zou dus, in vogelvlucht gemeten, een front van 800 K.M. van hot kustgebied van de Oostzee tot aan hel noordelijkste punt van Be.c-arabië omvatten. Van Russische zijde zinspeelt men reeds op een terugtocht, met achterhoede-gevechten om den vijand op te houden, „naar vooraf in gereedheid ge brachte stellingen, zooals in GaJieië. Rij Prasnycz hebben de RUasen deze methode zeker in praktijk gebracht, en nu geven zij toe, dat zij ook aan het .Dnjester front op den uitersten linkervleugel van huil front beginnen -te wijken en de Oostenrijker- daar do rivier overtrekken. Zal het algemeene legercommando der centiale mogendheden de legers in Polen aan een dergelijke onderneming, waarvan de moeilijkheden enorm zijn, wagen? Niette min de toon, die in de telegrammen over de gebeurtenissen bij Prasnycz klinkt („wij trokken in zegevierende gevechten verder voorwaarts"; d. w. z. op de genoemde Weiehselvestingcn aan), geeft zóó onver- vatecht de stemming weer van een Duitseli leger, dat, door nieuwe strijdkrachten ver sterkt, voor een groote hrijgsonderneming in het veld gaat, dat wij beginnen te twijfelen, of de man van de „Morning Post" geen gelijk heelt. Het opdringen van Mackensen tusschen Lubiin en Cliolm in noordelijke richting zou dan ook meer zin en belcekenis krijgen. Het zou de eerste stoot uit het Zuiden wezen, zooais do verovering van Prasnycz de eerste stool uit het Noorden kan zijn geweest. gevraagd, had. zou toegestaan worden, zoo dra zekere condities waren nagekomen. Voor hem werd. het daarom een zaak van eer, in zeker opzicht een door het beroep voorgeschreven beleefdheidsvorm, aan die condities te voldoen eer hij van een beloq- n-ing repte. In plaats van een minnaar, die op zijn verzoek aandringt, werd hij de man van 'zaken, die omstandig de aangete-.ilcen.de of nog aan to teekenon punten voor een gezamenlijke onderneming bespreekt. Of schoon hij haar op do hoogte hield van el- ken Meuwen stap dien Kiicup en Warren ondernamen, wist hij toch een eerbiedigen afstand te bewaren, zoodat zij zich niet met ree lit ergens over Icon beklagen. Daar hij van baar oen dergelijke gereser veerdheid verwachtte, merkte liij mot eenigé verwondering op, dat zij hot initiatief tot hartelijkheid nam. Dij noemde het harte lijk omdat hij1 er geen steiker woord voor durfde gebruiken. Haar sjiontane vriende lijkheid, die hun. omgang had gekenmerkt, vooriat zij begon te begrijjxm wat hij be oogde, keerde terug, terwijl zij er iets in brachtdat er tot dusver Met in was ge weest. Als hij haar kwam meededen, dat er zoo iets als een Meuw bewijs Was ont dekt of een oud in een ander Jicht werd be zien, flair luisterde zij met belangstelling met ware-belangstelling en zocht een voorwendsel om hem langer te honden, somtijds met Wayne -als derde, somtijds zonder hem, alleen -om het genoegen van zijn gezelschap te smaken. Toen do lente verscheen, staken zij af en toe met hun drieën op haar aansporingdc straat over om een wandeling in het park te maken. En als zij .Wayne dan naar een. gemakkelijk zitplaats je hadden gebracht, zetten zij die voort en praatten dan samen roet dc ge meen zaamheid van wederzijdsdh vertrou wt!. En zij bracht de onderwerpen op het tapijt zij sprak over boeken, politiek, menschen, over alles wat haar maar toe- Is dit alles zoo, dan slaan ons in de vol gende weken belangrijke gebeurtenissen te warhlen, gebeurtenissen, die zullen doen zien wat met de vervolging der Russen Met werd bereikt, nl. een beslissing brengen, betzij naar de eene, hetzij naar de andere zijde. Aan de grens van Besvar abië. Aan de „Lokal Anzeiger" wordt dd. 15 dezer uit Czernowitz geseind: Na een rust van verscheidene dagen zijn zoowel aan de Dnjester als ten noordoosten van Boekowina opnieuw levendige artille riegevechten begonnen. De Russen wijken op tal van punten onder zware verliezen terug en onze troepen zetten bun nieuwe 'offensieve beweging met goed gevolg voort. Onder dekking van artillerie hebben zij opnieuw de Dnjester overschreden en den vijand onder zware verhezen zijnerzijds te ruggeworpen. De bezetting van deze stel ling is van zoo groot belang, omdat de Dnjester hier zigzagsgewijze loopt en het terrein mei zijn vc-le kloven den vijand een gemakkelijke dekking bood on moeilijk te nemen was. Veie gevangenen zijn daar in onz.e handen gevallen. Daar door deze terreinwinst het uiterste vijandelijke steun punt in het noordoosten van Boekowina ge vaar liep, is sedert gisteren ook in dit gebied de aftocht der Russen naar Noord- Bessarabië begonnen. Van het Zuidelijke lront. Oostenrijk&ch leger be richt. Het officieele communiqué van het Oos tenrijkst lie hoofdkwartier dd, gisteren, zegt: Dondeidag was, zoowel aan het front in het kustgebied ais aan de Karinthisolie grens, verhoogde actie bij de vijandelijke artillerie waar te nemen. Aan de Z.-Tirool- sche grens worden eenige Italiaanse he batal jons, die onze stellingen bij Rufredo en aan den straal weg SrhludcrbnehPouleJ- stein aanvielen, met aanzienlijke verliezen teiuggeworpen. Aan de Dardanelles De verbittering van den strijd. Een hospitaal te Greenwich heeft dezer dagen een zestigtal gewonden opgenomen, die bij de gevechten rum de Dandaneiten invalide waren geworden. Een dier gewon-, den heeft uitvoerige mededeelingon gedaan over zijn bevindingen. Zoo vertelde hij, dat er onder de Turken vrouwen waren, die op dc troepen der bondgenooten scho ten. Daaronder was een vrouw, die in een klein, wit huisje hij den waterkant woonde, en die de woning haar eigendom niet had willen verlaten. Het was een Turk- sche vrouw. Toen zij gevangen gemaakt werd, bevonden haar moeder en haar Jdnd vailig in den zin kwam. Toen zJj besloot 't automobiel te koopen, opende zich een nieuw veld van beraadslagingen. Zij bezoch ten samen fabrieken err reden met Wayne naar buiten de stad om de machines te probecrcn. Als zij van zoo'n tochtje terug kwamen, bleef Conquest familiaar in mor- gentoilel bij hen eten of im. iteerde hij hen. om met hem in een restauratie het middag maal te gebruiken. Met der tijd lw-gon hij kleine dineetjes in zijn eigen huis te orga- niseeren, oogensehijnlijk om Wayne op te v rooi ijken, maar in werkelijkheid om Mi riam aan zijn tafel tc zien. In dit alles was tusschen oude vrienden niets bijzonders, maai- wel in het contrast tusschen haar houding jegens hem nu en die van liet vorige jaar, liij had gemeend, dal, als Nurrie Ford eindelijk volkomen vrij was, zij haar contract zou nakomen, dat goed zou nakomen, maar hij had deze voor uitbetaling van vriendelijkheid niet ver wacht. Het bracht' hem aan 't mijmeren, deed hom zichzelf in den spiegel Irekijkcn en zijn keurig toilet, dat reeds een uiting van kunst was, nog meer volmaken. Alles wel beschouwd, was een man in de vijftig jong zoolang hij er jong uitzag; het kwam er maar op oarr van welk standpunt men hem beschouwde. Behalve wanneer Ford's zaken het onder werp» van het gesprek uitmaakten, scheen hij een ondergeschikte pJaats in haar ge dachten in te nemen. Miriam sprak over liet geheel zelden over hem, maar Con quest bracht zijn naam meermalen te berde, want zijn belangstelling als man ran het vak in do vele „mooio punten", nam steods too. Hij sprak met haar daarover, gedeel telijk omdat do vlugheid, waarmede zij be greep, hem genoegen verschafte, gedeelte lijk omdat hun intimiteit won naarmate de hoop grooter werd, dat Ford's onschuld zou bewezen' worden. {Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1