Herstemming. De oorlog. 68- Jaargang. Dinsdag 20 Juli 1915. No. 14887 C. Houtman, J. van den Tempel J.H.v.WestendorpJ.Dz. C, Korpeï J. M. van Pelt. DE WILDE OLIJF. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per Kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25, franco per post fl. 1.65. Prijs per'wieek': Voor Schiedam enVlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën. voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau, bezorgd rijn. - Bareau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën l»g abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan bet Bureau te bekomen. In do nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Bericht. Zij, die zich met ingang van 1 Aug. a.s., voor minstens 3 maanden op de „Schiedamsehe Courant" abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. Beis-abonnementen. De Administratie van de „Schiedamsehe Coulant"- is gaarne bereid om tegen vergoe ding van porto's aan hare abonné's, die voor "korten of langen tijd op reis gaan, de courant aan hun tijdelijk adres te zen den. Ook abonnementen voor den tijd van een heele of halve maand worden geduren de het reisseizioen gesloten. Voor de op a.s. Woensdag 21 Juli te hou den herstemming van 5 leden van den Ge meenteraad bevelen wij den kiezers met den meesten aandrang aan hun stem uit te brengen op de candidaten van alle Liaksche groepen In district II: 1 i 1 en t In district III: en De stembureaux zijn: District II: 1. Doele. 2. Schoollokaal Broersveld. District III: 1 Gymnastieklokaal, Buiten havenweg. 2. School, Dwarsstraat. De kiezers worden dringend verzocht te stemmen zoo mogelijk vóór 1 uur. De stembureaux zijn geopend van 's mor gens S tot 's namiddags 5 uur. 1 Roman naar het JSngelsoh, 58) I „Alles is nu uit," schreef Ford, „lusschen Stephens en Jarrott en mij'. Ik' ben voor goed uit de zaak!. Het Was zoo iets vreese- lijks en ik hen blij, dat het voorbij is. 'k Heb den ouden man niet weer gezien, 'k Had hem gaarne bedankt en afscheid van hem genomen, maar hiij ontweek! mij. Misschien is het zoo maar het beste. Zelfs als ik' hem nu weer mocht ontmoeten, zou ik er geen poging meer .toe doen. Ik' beken, dat ik mij een weinig gegriefd voel, ofschoon ik hem volkomen begrijp. Hij is een van die men- schen men ontmoet ze af en toe nog de laatst overgeblevenen van de oude Schopl die zoo naujwjgezet, eerlijk en rechtuit zijn, dat ze slechte in één rechte lijn kupnen zien. M Is goed zooals het is. Denk niet, dat ik mij! beklaag. -Het is bijna even goed om hem als om' mijzelf, da,t ik' w.ou dat hij zich in mijn toestand kon verplaatsen. Ik Weet, dat hij er onder lijdt en ik zal hem nooit kunnen zeggen hoe mSj dat. hindert, vóórdat wij in het konink rijk' der hemelen zijn gekomen. En eigenlijk kan ik niemand iets uitleggen behalve jou, Wat een excuus moet zijn voor mijn lange brieven. Ik tracht je op de hoogte te bren- jpn van wat ik doormaak en je kunt er zoo- yeel of zoo Weinig van aan Evie meedeelen pis jé goeddunkt. Ik kap haar niet veel ver- BUITENLAND. Van het Westelijke front. Duitsch legerbericht. Het Duitsche hoofdkwartier meldt d.d. gisteren In de streek van Souchez was, na een tamelijk kalmen dag, de actie in den nacht levendiger. De Fransche aanval op Souchez werd afgeslagen. Aanvalspogingen ten zui den daarvan werden door ons vuur belet. Aan het front tusschen de Oase en de Argonnen werden levendige artillerie- en mrjngevechten geleverd. In de Argonnen hadden zwakke aanvalspogingen van den vijand plaats, zonder beteekenis. Aan de Manshoogten, ten zuiden van Eparges en aan de Tranchée de Calonne wordt met afwisselend succes voortgestre- den. Onze troepen verloren weder de kleine plaatselijke voordeden, die zij op 17 Juli veroverden, doch maakten 3 officieren en 310 man gevangen. Fransch legerbericht. Het officieele Fransche communiqué van gistermiddag 3 uur luidt: In België hebben de Duitschers vannacht de Fransche stellingen bij St. Joris vrij hef tig beschoten. Ook het dorp Boesinghe in Artois en zijn kerk. Tegen middernacht hebben de Duilschers ten W. en ten Z.W. van Souchez over een front van 1200 meter een aanval ge daan, die door de Fransehen is afgeslagen. In. Argonne is een Duitsche aanval bij S.t. Hubert gekeerd. Het aantal gevangenen, door de Fran sehen gemaakt bij het ravijn van Sonvaux, was 2 officieren en 200 man, beboerende itat 3 verschillende regimenten. In het bosch van Aprémont gevechten met bommen en granaten, zonder dat de infanterie in actie kwam. In den Elzas, bij Maubone aan deSeille (zijrivier van de Moezel) en aan den zoom van bet bosch van Aprémont zijn enkele voorpostengevechten geleverd, waarbij do Fransehen in het voordeel waren. Yan het Oostelijke front. Duitsch legerbericht. Het Duitsche groote hoofdkwartier meldt d.d. gisteren:. De Duitsche troepen hebben Tukkum (50 K.M. ten Westen van de Russische oorlogs haven Riga) genomen en Windau (aan de Oostzee, 90 K.M. ten Noorden van Libau) bezet. De vervolging van den bij Alt Autz verslagen vijand hebben wij gisteren voort gezet. Ten noorden en ten westen van Mitau houdt de vijand zich in een voorbe reide stelling staande. tellen, en. ik merk uit haar briefjes, dat zij het nog niet begrijpt. Men schijnt er op het kantoor iets van gehoord te hebben, ofschoon ik er tegen over niemand een woord van heb gerept en mr. Jarrott zeker ook niet. Trots en een pijnlijk gevoel zullen hem cerhouden ooit weer over mij te spreken, behalve als hij niet anders kan. Ik beweer niet, dat de be ambten precies weten wat het is, maar zij weten toch genoeg om allerlei gissingen te maken. Zij gedragen zich hierin heel aardig, zelfs degenen, die in vroeger dagen de gewone beleefdheid tegenover mij nauwe lijks in acht namen. De kleine Green het mannetje uit Boston, dat mij te Rosario opvolgde, ik' moet je van hem hebben verteld en zijp vrcuuW weten niet wat ze voor mij Zullen doen en ik' ben over tuigd, dat zij het meenen.V Er verliepen eenigc Weken voordat bij Weer schreef. „Ik ga hier niet zoo spoedig Weg als ik had verwacht, daar mijn particuliere zaken niet zoo gemakkelijk te regelen zijn. Deze stad btódt zich zoo uit, dat ik een groot gedeelte van mijn spaarpenningen in onroe rend goed heb gehad. Ik raak dat langza merhand kwijt, maar het neenft tijd om het voordeelig van de hand te doen. Ik ben in .tamelijk goeden doen, waarover ik niet rou wig ben, want ik' zal het geld voor de be handeling van mijn zaak noodig, hebben. Ik hoop, dat je het niet vervelend vindt, dat ik hierover schrijf, maar ik zie er naar uit met Wat men bijna blijdschap zou kunnen noemen. Terug te gaan naar Ten oosten van Popeliany en Koerschany wtordt gevochten. Tussdhen Pissa en Szkwa hebben de Rus sen hun op vele plaatsen door ons doorbro ken stelling ontruimd en zijn op de Narew teruggetrokken. De hier vechtende Duitsche reserve- en landweertroepen hebben zich in do gevechten der laatste dagen in een bosch- en moerasachtig, Voor de verdediging uiterst gunstig terrein, schitterend godra gen. Het leger van generaal von Gallwitz heeft zijn opmarsch voortgezet en staat thans in zijn geheel aan de Narew-linie. Ten Z.O. van Ostrolenka en Nowo Georgiewsk, waar de Russen geen steun vonden in versterkin gen en braggehoofdstellmgen, zijn zij reeds over de Narew teruggetrokken. Het aantal gevangenen is tot 101 officieren en 28.760 man verhoogd, Ook in Polen, tusschen Weichsel en Pi- lica, zijn do Russen in oostelijke rich ting blijven terugtrekken. Op het Z.O. gevechtsterrein heeft de den 17en dezer in de streek ten N.0. van Sienno door bot leger van generaal Von Woyrsch ver-slagen Vijand getracht in te voren aan gelegd© stellingen achter den sector van do IJzanka de vervolging tot staan te bren gen. De voorste vijandelijke stellingen bij Ciepilow (aan de Ilzanka) waren reeds gis termiddag door de dappere Silezische land weer bestormd en dezelfde troepen zijn 's nachts de daarachter liggende vijande lijke hoofdstelling binnengedrongen. Ook de vijandelijke linie bij Kazanow (aan de Ilzanka)—-Baranow (op den rech teroever van den Weichsel) begint te wan kelen. De beslissing is aanslaande. Tusschen den boven-Weichsel en de Boeg is de strijd door de verbonden legers, onder opperbevel van maarschalk von Mackensen, met onverminderde hevigheid voortgezet. Bij PilaszkowiceKrasnostaw, de plaats waar de Duitsche troepen door het Russi sche front zijn heengebroken, heeft de vijand wanhopige pogingen gedaan om de nederlaag af le wenden, doch ook de ver- sche strijdkrachten, door hem in liet vuur gebracht, zijn door onze troepen verflagen. Verder naar het Oosten, in de streek van Grahovice, hebben de verbonden troepen den overgang over de Wohka geforceerd en ten Noorden van Sokal zijn de Ooste n- rijksch-Hongaarsdhe troepen over de Boeg doorgedrongen. Onder den druk van deze vervolging is de vijand 's nachts op het geheele front tusschen Weichsel en Boeg teruggetrokken. Slechte bij Krasno-tawlieeftj liij nog getracht tegenstand te bieden. De Russen hebben een zware nederlaag gele den. i i De Duitsche troepen en het legercorps on der opperbevel van luitonant-ve'dmnar- srlhalk von Arz hebben van 1618 dezer 16.250 gevangenen gemaakt en 23 machine geweren vermeesterd. Blijkens gevonden schriftelijke licveVn was lief, vijandelijk legerhevel besloten om geen verliezen te ontzien, ten einde de nu door ons veroverde stellingen te behouden. Waar ik begonnen beu, zal als het ontwaken uit een benauwden droom wezen. Ik kan niet aannemen, dat de justitie tweemaal dezelfde fout zal begaan en als zij dat nel doet, dan is zij1 loch in de gelegenheid geweest die te herstellen. De laatste be richten van Kilcup en Warren hebben mij zeer bemoedigd. Ik' heb lang het ucvoel gehad, dat Jacob Gramm mijn armen oom aan zijn eind heeft gebracht, ofschoon ik hem daarvan niet beschuldigden wilde, toen de bewijzen uit een andere richting sche nen te komen. Hij had zeker meer reden om den moord te begaan dan ik, want mijn oom hoeft hem dertig jaar lang beest achtig behandeld, terwijl hij mij slechts twee jaren heeft geplaagd. Hij" was niet zoo'n kwade kerel, die oude Gramm en het was voor mij een van de mysteries van het huis daar, dat hij het er zoo lang heeft kunnen uithouden. De cenige verklaring, die ik daarvoor kon vinden was, dat hij een soort genegenheid voor den ouden man koesterde zooals een liond somtijds ge hecht is aan een baas, die hem slaat of oen vrouw aan haar dronken man. Ik houd het er voor, dat zijn geduld op een goeden dag was uitgeput en hij hem loan uit den weg lieeft geruimd. Zijn verdriet, toen alles voorhij was, leek werkelijk op recht. Niemand kon daaraan twijfelen. En werkelijk, dat was oogenschijnlijk zoo echt, dat ik pas in later jaren mij do toedracht der zaak zoo heb voorgesteld. En ik houd het er voor, dat, hoc grondiger Je zaak wordt onderzocht, hoe meer er zal gevonden worden, dal voor mijn vermoeden pleit. Nu do oude man dood is, zie ik er minder bezwaar in, dat er naar dat vermoeden Oostenr ij ksch leger bericht. Het Oostenrijksclie hoofdkwartier meldt d.d. gisteuniddag Het offensief van de legers der bon&gc- ncoten in Folon en Wolhyniê weid gis teren voortgezet. Ten westen van den Weichsel wordt aan de Ilzanka gestreden Ten noordweden van Hsja veroverden de Oostenrijksch-Hongaar- schc troepen eenige vijandelijke stellingen. Op de Jiofagtan ten westen van Kramoslaw bij Xowograd, Wolhyniê, drongen de Duit sche troepen onder herige gevechten zege vierend voorwaarts. Tusschen Skierbiesztnv en Grabowice (gouvernement Cholrn), baanden zich de Ooslenrijksch-IIongaarsclic regimenten in aansluiting aan de Duitsche troepen inheeto gevechten over de Wolika c-en weg naar de vijandelijke hooglestellingen. Daar vielen 3000 gevangenen in handen onzer troepen. Ten noord- cn ten zuid-oosten van Sokal (Sileziê, aan de B.oegj kreeg Xoord-Mora- vibChe, Silezische en West-Galt crèche land weer vasten voet aan den oostelijken oever van de Boeg. Onze troepen, onder bevel van den ge neraal der cavalerie Kirchbach, namen hier 12 officieren en 1700 manschappen gevan gen en maakten vijf niachine-geweren buit. De successen, die de bondgersooten op 18 Juli aan het geheele front bereikten, hebben het weerstandsvermogen van den vijand geschokt. Ofschoon hij de laatste dagen alle bereikbare versterkingen had aangevoerd, kon hij het toch niet meer houden en aanvaardde hij in den naclit van 19 dezer den terugtocht en ruimde hot slagveld voor de zegevierende legers der bondgenooten. In Oost-Galicic bleef de toestand over het algemeen onveranderd. Alleen bene den Zalesczyki deed de vijand hardnekkige aanvallen op ons front. De Bussen ruk ten vooruit in zeven tot acht gelederen, liet eerste was schijnbaar ongewapend en stak de handen omhoog, alsof het zich wilde overgeven. De aanval van den vijand liep dood in ons vuur en hij leed vreese- lijke verliezen. Natuurlijk werd, zooals in het vervolg onder soortgelijke omstandig- lieden altijd zal geschieden, op den schijn baar ongewapenden vijand geschoten. In Riga. Duitsche bladen vernemen uit Kopenha gen dat te Riga alle fabrieken, die voor den staat werken, gesloten en ontruimd zijn. De machines en de weiklieden zijn naar Moskou overgebracht. Yan liet Zuidelijke iront. Oostenr ij ksch leger bcrieh L Het officieele Oostenrijksclie communi qué van gistermiddag luidt: In de huurt van Görz zijn gisteren nieuwe groote gevechten begonnen. Vroeg in den ochtend opende Italiaansche geschut van te werk "gegaan wordt, vooral als de oude vrouw ook mocht gestorven zijn. Zij was een helleveeg, maar haar man was een gcede vent. Ik mocht hem Wel." Een paar weken later schreef hij: l Ik Wandel hier door deze stad als een geest in zijn oude woonplaats. Alles i» hier zoo tijdelijk, zoozeer aim verandering on derhevig veel meer dan in New-Yoik dat iemands voetstappen heel spoedig tx.it- gewiseht zijn. Buiten hef kantoor herinnert bijna niemand zich mijner. Het is een zon derlinge gedachte, dal ik hier eerst szoo gelukkig was en zoo vol hoop. F.r was al tijd oen soort hel in mijn hart, maar ik, heb die onderdrukt, zooals het vuur binnen in de aarde door een tamelijk schede korst wordt bedwongen. Gisteren, leen ik mij in hiel Rijjüdronio bevond, heb ik een tijd lang voor de plek gestaan, waar ik Evie voor het eerst zag. Die placht mij als een stuk betooverde grond voor te komen, maar ik Heb nu een gevoel alsof ik daar een grafsteen zou moeten oprichten. Arme, kleine Eviet Wat heb je m alles gelijk gehad. Ilet was krankzinnig van mij te den ken, dat zij ooit mijn Kruisberg zou kunnen beklimmen. Mijn excuus is, dat ik niet ver moedde, dat die zoo steil zou zijn. Ik hoopte zelfs dat zij nooit zou weten, dat er een Kruisberg bestond. Haar briefjes verraden nog een erbarmelijke onwetendheid om trent den waren slaat van zaken. Nu ik over grafsteen en spreek, moet je weten, dal ik een dezer dagen naar de Uecolelariiegraafphiats ben geweest om naar het graf van mijn ouden vriend monsieur Durand te gaan kijken. Alles was keurig en netjes in orde. Het gaf mij een eigenaardig gevoel van voldoening, dat bet decorum, waarvan bij zooveel hield, daar heerscht alle kaliber» bel vuur op den rand van het Dolw-ido plateau en het in uggenhoofd van Goiz. liet vu ui werd "s middag» buiten gewoon hevig. Toen ging de zeer talrijke infanterie over tot den aanval op den geheelen rand van bet plateau. In hardnekkige, don geheelen nacht voort luiende gevechten, die dikwijls tot een handgemeen werden, slaagden onze hoepen erin de Italianen, die op sommige plaateen onze voorste loopgraven hadden bereikt, overal achteruit te wer pen. Onze mortieren brachten vijf zware batterijen tot zwijgen. Hedenochtend ontbrandde de strijd op nieuw. i Op zich zelf staande aanvallen op het bruggenhoofd van Gorz verjon eveneens afgeslagen. Ook aan de Mnlden-Jsonzo, in het Krn- gehied en aan de Iiarinthi»ehe grens 3>c- toondc de Italiaansche artillerie groote be drijvigheid, die hier cn daar ook gedu rende den nacht vooi (duurde. Aan de grens van Tirol weid een aam al van verscheiden bataljon» op onze hoogle stellingen op den Ei-enrithLunm, de riannspitze en de Fil moor-hoogte ton Tiooidoisten van den Krcuzberg-pas afge slagen. In de streek van Si hlenderhach ontruim de een zwakke Oostenrijk che afdeclipghaar voorgesc hoven --tolling. In Zuiil-Tirol duren de artillerie gevech ten voort. Aan de Dardanelles Turksch legerbericht. Het Turkscho hoofdkwartier meldt dd, gisteren: Aan het Dardanellenfront vond den ISden Juli bij Ari-Boernoe niets van beteekenis plaats. Bij SedelBabr viel een deel van de vijandelijke strijdmacht eenige loop graven op onzen linkervleugel aan, zij werd tot in deze loopgraven toegelaten en daar afgemaakt. Wij namen eenige Fransche sol daten gevangen. Onze Anatolische batterijen beschoten krachtig de landingsplaatsen van den vij and bij Tekko-Roemoe. Hier werd brand ver oorzaakt en vonden munitie-ontploffingen plaats, welke een half uur duurden. En ge ls che verliezen. De Engelsclie eerste-minisler As qui tb' deelde gisteren in het Lagerhuis mede, dat de totale verliezen van leger en vloot ,aan de Dart! an ellen bedragen: 8084 officieren en manschappen gedood, 26.814 gewond en 7336 vermist. In Mesopotamia. Turksch legerbericht. IJet Turksch© Jioofdksvarlier meldt dd. gisteren: - t Aan het front in Irak deed de vijand, na dat hij in den slag bij Kalatuincdjin over wonnen was, igeen nieuwen aanval, Itet overbrengen van gewonde vijanden naar bet Zuiden, door middel van schepen, is sinds twee dagen aan den gang. waar hij „slaapt",. Ik hen nooit zijn ge heim te welen gekomen, 'klleb slechts het gerucht gehooid, dat hij cm uit zijn ambt ontzetten priester was. Ik betwijfel of ik voor October var. bic? zal kunnen vertrekkenmaar als dat ge beurt zal alles gereed wezen vooi dat, waaraan ik somtijds denk als aan mijn op standing." Van deze en soortgelijke brieven maakte Miriam Conquest nauwgezet deelgenoot De loyaliteit die zij hein in haar hart bad be loofd. bracht mee, dat zij niets geheim mocht houden behalve wat voor altijd gehei ligd en vcizegf'ld was, als haar eieen per soonlijke geschiedenis. In haar verlangen om haar lei en als een losgeld voor dat van Norrio Ford te geven, wikte zij dat zonder morren doen, zonder terug te zien cn zonder zelfs te wonsdhen, dat er mogelijk een ander gebruik van kon gemaakt worden. Als slaag de zij ook in liet laatste niet geheel, zoo was zij toch tot het overige volkomen in staat, zoodat Conquest, al het hij zich ook mis leiden, niet van onno-ozclheid kon beschul digd worden. Bij al zijn aanbevelingen, per soonlijke en andere, was bet niet te ver wonderen, dat een vrouw verliefd op hein werd en als die vrouw Miriam Strange bleek' te zijn, dan kon men slechts zeggen, dat het onverwachte was gebeurd, zooals dat dik wijls geschiedt. Al kleedde hij zich, met bet oog o]i de omstandigheden, beter dan ooit cn gaf hij vaker kleme diners, terwijl bet geluk de scherpheid van zijn mooi profiel verzachtte, had hij toch weinig van «en Malvolio. I Wordt vervolgd). SCHIED4I mm. COI Ml IT. i

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1