De oorlog. 63"* Jaargang, Donderdag 22 Juli 1915. No. 14889 DE WILDE OLIJF. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per Kwfartaak Voor Schiedam en Vlaa,rdingen fi. 1.25, franco per post fl. 1.65. Prijs per -wjeeik't Voor Schiedam enV1 aard in gen. 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd rijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Adverteatiën: Van 16 regels fl, 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën hij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Bericht. Zij, die zich met ingang van 1 Aug. a.s., voor minstens 3 maanden op de ,/chiedarasche Courant" abouneeren, ontvangen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. Beis-abonnementen. De Administratie van de „Schiedaansche Courant" is! gaarne bereid om tegen vergoe ding van porto's aan hare ahonné's, die voor korten of langen tijd op reis gaan, de courant aan hun tijdelijk adres te zen den. Ook abonnementen voor den tijd van een heele of halve maand worden geduren de het reis seizOen gesloten. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schie dam; Gezien bet verzoek' Van L', VAN PELT om vergunning tot het oprichten van. een groentendrogerij in het pand Lange Nieuw- straat 147, kadaster Sectie L. no. 477, gedreven door een electromotor van 10 P.K., met een stoomketel van 4% M.2 ve nvarmingsoppervlak Gelet op de bepalingen der Kinderwet, Doen te .weten: dat voormeld .Verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie Belegd: dat op Donderdag, den 5de n 'Augustus a.s., des .voormiddags ten 11% ure, ten raadhuize gelegenheid ;zal worden gegeven om bezwaren tegen hét toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling |of schriftelijk toe te lidblten; dat gedurende drie dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secre tarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen; en dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op een Beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zjjn verschenen, ten einde hun bezwa ren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied., vaar het behoort, den 22en Juli 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, I LAGERWEIJ, WlB. De Secretaris, V. SICKENGA. fj Roman naar het Ei&gelsoh^ 60) t 'i .li- Als er veel in dezen b'rief was, wat Miri am's bezorgdheid opwekte, dan was het toch niet de gedachte, dat Evie valsch jegens Eord zou kunnen zijn en hem daar door verdriet veroorzaken, wat haar het meest verontrustte. Haar hart kromp ineen, toen zij zich de mogelijkheid voorstelde, dat Norria Ford - weer vrij zou worden. Zij had haar kradhht zioodaeig geput uit den wensck weer de plannen uitvoerbaar te ma ken, die zij had, verijdeld, dat die haar hij 't vervallen van die beweegreden begaf. Maar erger dan dit was de wetenschap, dat, of schoon zij uit Kaar hart al haar verlangens had trachten te verbannen, dat maar opper vlakkig was geschied. En meer uit verlan gen zekerheid te verkrijgen dan om mee te deelen, las zij Conquest op den avond van rijn terugkomst uit Omaha gedeelten uil Erie's brief vioor. Hij Was gekomen om haar op de hoogte te brengen van zijn welgeslaag de reis. Dat hij goeds nieuws bracht, stond op rijn' gelaat te lezen, toen hij de kamer binnenkwam, en, bijna bevreesd dat te hoe ren, had zij dadelijk van Kaar bezlorgdheid omtrent Evie gierept. i „Zij wil hem de bons geven, dat is zeker," kwam Conquest tot de slotsom', ter wijl Miriam de met een flinke hand geschre ven velletjes dichtvlouwde. „Je behoeft vol strekt niet over haar te tobben. Miss Evie weet haar Weg even goed te vinden als een honingbij. Zijl zal wel goed voor zichi zelf Kugen, wat zij overigens ook1 moge doen. Kom nu!" i „Ik'denK daar niet zoozeer aan ,ajs wel, dat zij haar plicht mtoet doen." „Plicht, pjaepoe! Dat soort wtezentjes kent BUITENLAND. Van het Westelijke front. Duitsch legerbericht. Het Duitsohe groote hoofdkwartier meldt dd. gisteren. i In het oostelijk doel Van Argonne "heb ben onze troepen ter verbetering van "hun nieuwe stellingen nog .verscheidene Fran- sche loopgraven stormenderhand genomen, 5 officieren en .365 man gevangen geno men en een machinegeweer buitgemaakt. In. de -Vogezen pijn in de streek van Munster hardnekkige gevechten .geleverd. De Fransdien hebben herhaaldelijk onze stellingen tusschen den|<ingekop£ (ten noor den van Minister! .en Mühlbach aangevallen, doch zijn teruggeslagen. (Op enkele pun ten slaagde de .vijand er in onze stellin gen binnen tedringen en moest er in een handgemeen worden pitgeworpen. Alleen ten Z.W. van den Reichsackerkopf houdt hij nog een stuk van onze loopgraven bezet. Dag en nacht lagen onze troepen in het aanvalsfront en onze daarbij aanslui tende stellingen tot Diedolshausen en tot den Hilsenfirst onder hevig vijandelijk' ge schutvuur. Wij hebben 4 officieren en onge veer 120 man gevangen genomen, voor. 't meerendeel alpenjagers. Een Duitsch vlieger heeft een Fransch vliegtuig bij Bapaume tot landen gedwon gen. Het vliegtuig is onbeschadigd in onze handen gevallen. 1 - Kolmar is door vijandelijke vliegers met bommen bestookt; 10 daarvan zijn op hui zen en in straten gevallen. Een burg,. is gedood, een vrouw gekwetst Fransch legerbericht. Het oïfideele Fransche communiqué van gistermiddag luidt: lil Artods slechts artillerieactie. In den nacht artillerievuur om Souchez en Neu- ville. Ook Soïssons werd gebombardeerd. Een heftig bombardement maakte in Reims verschillende slachtoffers onder de burger bewolking. Bij Eparges vrij levendige kanonnade. In het Aprémontbosch deden de Duit- schers een aanval op de Fransche stellin gen bij Tête-de-Vache en Vaudeferry, doch werden teruggeslagen. Bij Fey-en-Haye in het Priesterböseh vrij levendig artillerie vuur. In de Vogezen infanterie-actie in den middag van 20 Juli en den volgenden nacht. Op de hoogten die ten oosten bet Fecht- dal beheerschen maakten de Franschen zich meester van een gedeelte der Duitsohe ver dedigingsWerkten en drongen door tot op Korten afstand van den Lingetop. t geen plicht, die maken daarop geen aan spraak. Erie is het grootste mengelmoes van onbetrouwbare opwellingen en sluwe berekeningen, die men in NeW-York kan vinden. Zrf zal die béide hoedanigheden met Wolkomen ongevoeligheid aanwenden en ttodh op ztoo'n manier, dat zelfs haar be schermengel niet weet, wat er eigenlijk op haar valt aan te merken." „Maar zij moet nu toch met mr. Ford trouwen." Hij was te zeer vervuld van zijn aan deel in de zaak, om op te merken, dat zij die bewering met de heftigheid van een kreet uitsprak. Hij stelde geen belang in de liefdezaken van een ander, zijn eigene hielden hem daarvoor te veel bezig. „Je zou even goed tegen een zwaluw kunnen zeggen, dat zij nu naar een ander land moet trekken," zei hij lachend. „Ford zal het voelen, daaraan twijfel ik niet, maar wij zullen het hem zooveel mogelijk vergoeden. .Wjij zullen hem er doorhalen Haar bezorgdheid werd voor een oogen- blik in een andere richting geleid.- „Wil dan zeggen, dat Anralia Gramim u iets heelt verteld „Zij heeft ons alles verteld. Ik' dacht wel, dat zij dat zou doen. Ik voel mij niet verantwoord je de bijzonderheden mee te deelen eer die openbaar gemaakt worden op den juisten tijd en op de juiste plaats, maar ik zie er geen bezwaar in je mee te deelen, dat ik het met mijn analyses omtrent den izieltoestand van de oude vrouw niest zoo mis had. Er bestaat nu geen twijfel meer. "Wij hale i hem er door. En, bij den hemel, hij is het waard." Deze laatste woorden, die met zooveel oprechtheid werden gezegd, verrasten haar in die mate, dat de druk op haar hart zich plotseling in een nevel van tranen op loste. Tranen waren bij 'haar iets zeldzaams In den nacht van 19 op 20 Juli wierp een Ejransch luchtschip 23 projectielen op het militair station en munitiedepöt teVigneul- les Bij Hattanchatel. Het luchtschip kwam behouden terugj. j t 31 Fransche vliegers bombardeerden den 2öetn het station te Couflars, een belangrijk spoorwegkjnooppunt. Drie zware en vier lichte projectielen zag men op het station inslaan. Het Socomotievendepót werd ge troffen door een zwaai projectiel. Drie Duit sohe vliegers werden op de vlucht gejaagd dopr een jachtvliegtuig, dat het escadrille vergezelfde. Een Duitscher werd verplicht snel te landen. Twee Fransche -vliegers bombardeerden gistermiddag opnieuw het station van Kol mar, vier zware en vier lichte projectielen -vielen op de rails. Tan het Oostelijke front. Duitsch legerbericht. Het groote hoofdkwartier meldt heden morgen: Ten oosten van Popeliaay en Koerschany trekt de vijand terug vojofr onze opdringende troepen. Ten westen van Schawli is de laatste vijandelijke verschansing in storm genomen en bezet; de vervolging wordt in oostelijke richting voortgezet. Aan de Dubissa, ten oosten van Ros- siemy. braken de Duitsche troepen door de Russische linies. Ook hier wijkt de vijand. Ten zuiden van den straatweg Mariam- polKowno werden de dorpen Kiekieryszki en Janowka veroverd, benevens drie achter eenvolgende vijandelijke stellingen. Ook hadden de aanvallen van onze land weertroepen op nog door den vijand behou den stellingen ten noorden van Nowogrod volkomen succes. De Russen trokken terug met achterlating Van 2000 gevangenen en twee mitrailleurs. Verder zuidelijk aan de Narew werd het sterke werk van de voor-stelling Rozan (tusschen de Narew-vestingen Ostrolenkaen Pultusk gelegen) bestormd, waarbij 560 ge vangenen Werden gemaakt en drie mitrail leurs veroverd. De Vijand trachtte aan den Narew hardnekkigen tegenstand te bieden. Zijn wanhopige tegenaanvallen inet ijlings bij elkaar geraapte troepen op de brugge- hoofdstolling Roz an -Pul tusk'-Nowo Geor- giewsk mislukten. De verliezen der Russen waren zwaar. Duizend gevangenen bleven Tn onze handen. In de stelling Blonie (26 K.M. ten W, van Warschau) Grojcc kon de vijand het slechts korten tijd uithouden. Onder den druk van onze aan alle kanten verster king krijgende troepen begonnen de Rus sen ten wekten van Grojec de werken los te laten en in oostelijke richting terug te en brachten haar zelden verlichting. Zij vond het dan ook zeer onaangenaam, dat Conquest die opr~ -tt. maar haar poging om ze terug te diingen, deed ze des te sneller vloeien. Zij zag, dat hij haar met een zekere sympathieke nieuwsgierigheid beschouwde, en op zijn beurt eenigszins verwonderd was over deze onverwachte ontroering, waarvan hij de oorzaak trachtte te raden. Niet in staat zijn blik langer te verdragen, stond zij plotseling van haar stoel op en begaf zich naar het raam Sn den kerker, waar zij de gordijnen waren weggetrokken bleef staan turen op de zee v^n lichten, zooals misschien de we zens boven het firmament op de sterren beneden hen neerzien. Hij wachtte een oogenblik en kwam pas hij haar toen hij oordeelde dat gevoegelijk te kunnen doen. „Je zenuwen zijn van streek," zei hij op teeder-vriendelijken toon. „Dat maakt je overstuur. Je hebt te veel op je gemoed, je bent te gewillig om de lasten van an deren op je schouders te nemen en laat ze de menschen niet zelf dragen." Zij drukte den zakdoek tegen haar lippen en antwoordde niet. Het oogenblik kwam hom gunstig voor omi watstoutmoedigerte worden. De omstandigheden leidden ertoe, dat hjj zijn gereserveerde houding kon Laten varen. „Je hebt mij noodig," waagde hij met die kalme zekerheid te zeggen, die bij een minnaar veel beteekent. „Ik begrijp je beter dan iemand anders in de wereld." Haar betraande oogen zagen hem met oen gevoelvollen blik aan, wat hij als een toestemming beschouwde. „Ik heb altijd gezegd, dat ik je zou kun nen helpen," ging hij rustig en ernstig voort, „en daar blijf ik bij. Je moet te veel lasten alleen dragen lasten, die niet gaan, waarbij onze troepen hen op de hielen volgden. Bij de vervolging bereikten de Duitsche troepen op het zuidoostelijk gevechtstooneel onder bevel van generaal von Wbyrsch gis teren de vooruitgeschoven bruggeboofdstel- hngen ten zuiden van Iwangoroi (aan de Weichsel ten Z. van Warschau). Een onmiddellijk volgende aanval stolde hen in het bezit van de vijandelijke stelling bdj Wladislawow. Om de daarbij aanslui tende stellingen wordt nog gestreden. Tusschen den Boven-Weiehsel en de Boeg bood de vijand opnieuw het hoofd aan het leger van generaal Mackensen, Ni-etegen staande den hardnekkigen tegenstand dron gen de 0ostmirijksoh-Hongaarsche troepen bij SkryniecNiedzwica— Mala (zuidwes telijk van Lublin), de Duitsche troepen zuid oostelijk van PLaskL en ten noorden van KrasnostaW in de vijandelijke stellingen. De aanval wordt doorgevoerd. Oostenrrjksch legerbericht Het Oostenrijkstóhe hoofdkwartier meldde gistermiddag De terugtrekkende vijand heeft opnieuw getracht stand te houden ten Zuiden van de van Cholm over Lublin naar Iwangorod leidende spoorlijn, maar ondanks zijn laaien tegenstand is het den verbonden troepen gelukt op verscheidene plaatsen door zijn front heen te brokten. Bij Rozan heeft het legerkorps van generaal Arz in samenwer king met Duitsche bataljons zich een weg gebaand in de vijandelijke linies. Ten Z.W. van Bislfupioe zijn de Russen 's nachts door de Duitschers tot den terug tocht gedwongen. Tusschen Bistryca en Weichsel is het leger van aartshertog Jozef Ferdinand op sterken tegenstand gestuit Aan beide klanten van Borzechow hebben onze troepen in een verbitterd handgemeen door Siberische regimenten taai verdedigde stollingen vermeesterd. Het leger van den aartshertog heeft gisteren 30 officieren en 6000 man gevangen genomen en 9 machine geweren buitgemaakt. Tusschen Weichsel en jPilica is de ver volging voortgezet. Duitsche landweertroe pen zijn ten noordoosten, van Zwolen door de vbooruïtgescboven stellingen van 't brug gehoofd van Iwangorod jhiéengebroken. Om de daarbij aansluitende i stellingen yordt nog gevochten. In OSost-Galidë zijn ,bïj Sokal opnieuw hevige gevechten ontbrand. Aan de Zlota JLipa en de Dnjtester is de toestand onveranderd. Van het Zuidelijke front. 'Oostenrijksch legerbericht. Het officiëele communiqué van gistermid dag meldt: In de streek van Görz zetten de Italianen je eigen zijn, maar die je, dat weet ik, nooit zult neerleggen. Welnu, ik zal er ook een deel van nemen. Daar heb je bijvoorbeeld "Wayne. Hij is te veel voor jou alleen ik bedoel niet van een mate rieel standpunt, maar alles te zamen, je lijdt er onder, dat klan niet anders. Wayne is even goed mijn vriend ajs yan jou. Ik neem de verantwoordelijkheid voor hem van jou over als je ten minste meent, dat je verantwoordelijk voor hem bent. Ik her in den Laatstea tijd veel aan hem gelach. en bedacht dat hij best bij mij; in mij'n huis kon zijn, waar hij hot zoo goed ziou hebben als hijl maar kan wonschen. Terwijl zij nog altijd haar zakdoek met haar rechterhand tegen haar lippen hield, stak zij haar linker met een afwerend ge baar uit. Hij beschouwde dat als een aan moediging en ging voort: „Je moet mijn huis eens komen bekij ken. Je hebt het eigenlijk nooit gezien en het zal je, denk ik, wel bevallen. Ik wil alles doen om je gelukkig te maken en als jo mij dat maar wilt laten doen, dan zul je ook mij gelukkig maken." Zij voelde zich eindelijk tot spreken in staaf. In haar oogen stonden nog tranen toen zij zich naar hem toekeerde, maar zij glinsterden als waterplassen na den regen. „Ik wensoh, dat u gelukkig wordt. Gij zijt zoo goeden vriendelijken u heeft zooveel voor mij gedaanu ver dient het." i Zij wendde zich weer van hem af. Met haar arm tegen het kozijn van het raam geleund, liet zij haar hoofd eenigszins ver moeid -op haar hand rusten. Hij begreep zoo weinig van hetgeen er in haar omging, dat zij een oogenblik met een verlicjhl, ook gisteren den algemeenen aanval voort. Aan den rand van het Dobe rdo-plateau, en aan het bruggehoofd van Gorz woedde de slag den geheelen dag. 's Avonds gelukte het den vijand den Monte San Michele ten oosten van Sdraussino (dicht bij GradLka) te nemen. Hedenochtend heroverde geno- raal-niojoor Bosz deze hoogte met tot dus verre in reserve gehouden troepen. Ten zuidoosten van Sdraussma handha ven zich onze troepen met de grootste hard nekkigheid. Door een fiankaanval van de hoogte ten oosten van SagraJo teven ten Z. van Gradiska) weiden de Italianen ten slotte ook hier teruggeslagen Zij vluchtten, na zware verliezen te hebben, geleden, naar hunne dekkingen. Daar onze troepen ook den geheelen zuidwestelijken rand van het plateau krachtig hieven verdedigen en allo vijandelijke aanvallen op het bruggehoofd van Gorz bloedig afsloegen, had de met bui tengewone offers betaalde poging der Ita lianen vedercun geen succes. Aan het overige gedeelte van het kust- front is het betrekkelijk rustig. Ten oosten van Schluderbarh deden dne vijandelijke bataljons een aanval op den Monte Prano. Zij werden echter terugge slagen met verlies van twee derden van hun sterkte. Aan de Dardanelles Turksöh legerbericht. Het Turksche hoofdkwartier meldt d.d< gisteren Bij Ari Boernoe lieten wij op 19 Juli mij nen voor onze loopgraven springen, waar door vijandelijke tegen mijn en werden ver nield. Twee sterke detachementen, welke de vijand in een voorpostengevecht op den. linkervleugel wierp, sloegen wij terug met zware verliezen. Onze artillerie joeg een lange ïnfanterie- oolonne uiteen, welke de vijand zijn linker vleugel ter versterking zond. Onder de Franschen, die wij den 18cn gevangen namen in onze loopgraven, be rinden zich zwaargewonde officieren. In den nacht van 20 Juli en den volgen den dag beschoten onze batterijen op den Aziatischen. oever een kamp eti de Lan dingsplaatsen van den vijand bij Teke Boemoe en zijmtroepen bij Morlolima. In den Kan kas us. 1 Russisch legerbericht. Het officieele rapport van den generalen Staf van 't (Russische Kaukasuslegor meldt: Onze torpedobooten vernielden 69 zeil schepen met meel geladen. Een motorboot nam een zeilschip met een groote hoeveel heid maïs. In de richting van Olty geweervuur. In die van Monch wordt de strijd voortgezet. 'Onze troepen bezetten het dorp Nazyk. In Mesopotamië. Het Turksche hoofdkwartier meldt: In Irak vielen onze voorhoeden in den nacht van 19 Juli den vijandeiijken. rechter vleugel aan ten oosten van Katotelnedsjin gevoel haar comedie van onbewolkt geluk staakte en vrij aan haar harteleed toegaf. Zij deed geen poging haar linkerhand, die vrij en slap neerhing, terug te trekken, toen zij voelde, dat hij die in de zijne klemde. Daar zij vast besloten was om het contract, dat zij maanden geleden had aan gegaan, zoo goed mogelijk na te komen, maakte het weinig uit waanneer en hoe zij aan de condities voldeed. Zij stonden dus samen hand in hand, zwijgend, maar zoo,als ieder van hen wist, had die houding een diepe beleekenis In haar stilzwijgen, haar gelatenheid, haar klaarblijkelijke toe stemming, zag hij het bewijs van die liefde, die, wat liem betrof, geen woorden meer noodig had. Nog laat op den avond, nadat hij was vertrokken, schreef zij aan Erie om haar te smeeken Foid trouw te blijven. De brief was zoo hartstochtelijk, geleek zoo weinig op haar, dat zij vreesde hem woer te zul len verscheuren, als zij tot den volgenden dag wachtte inct hem te posten, dus deed zij dat nu onverwijld. Het antwoord van Erie kwam binnen acht en veertig uur, in den vorm van een telegram. Zij kwam onmiddellijk in de stad ofschoon er nog drie ;i (vier dagen voor Ford's komst moes ten verloopen. Het was een bleebe, kleine Erie, met een betrokken gezichtje, die zich hij het station in Miriam's armen wierp en zich met een stuipatihtigen snik aan haar vast klemde. i „Ik kan 't niet doen, Miriam,'' fluisterde zij met een soort van afgrijzen, „zij zeg gen, dat hij naar de gevangenis zal ge bracht worden." i tl 1 (Wordt vervolgd). SCH EIDAMSCHE COURÜIT. 9

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1