De oorlog. 68"" laargang. Vrijdag 23 Juli 1915. No. 14890 DE WILDE OLIJF. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaa,rdingen £1. 125 franco per post fl. 1.05. Prijs per week: Voor Schiedam enVIaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Bericht. Zij, die zich met ingang van 1 Aug. a. s., voor minstens 3 maanden op de „Schiedainschc Courant" abonnecren, ontvangen do tot dien datum verschij nende nummers gratis. Beis-abonnementen. De Administratie van do „Schiedamsohe Courant" is gaarne bereid om tegen vergoe ding van porto's aan hare abonné's, die voor "korten of langen tijd op reis gaan, de courant aan hun tijdelijk adres te zen den. Ook abonnementen voor den tijd van een heele of halve maand worden geduren de het reisseizoen gesloten. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schie dam Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Brengen ter algemcene kennis, dat op den 22en Juli 1915 vergunning is ver leend aanj lo. W. I. M. NOLET en zijn Rechtver krijgenden, tot het uitbreiden zijner stoom- branderij aan de Nieuwe Haven 141143, kadaster Sectie 51, no. 2002, door bijplaat sing van een afstokingslokaal met de be- noodigde ketels, gedreven door den be- staanden gasmotor en stoommachine van 15 P.K.; 2o. de NEDERLANDSCHE PLANTEN- LIJMFABRIEK en haar rechtverkrijgenden,' tof liet oprichten van een fabriek van plant aardige kleefstoffen, in het pand Warande 38, kadaster Sectie 51. no. 385, gedreven 'door een electromotor van 15 P.K., met een ketel van 7 5I2. verwarmingsoppervlak, drij vende een stoompomp en een stoomma chine van 6 r.K. 3o. A. DE KONING en zijn rechtver krijgenden tot het uitbreiden zijner stoom- branderij aan den Noordvestsingel 131, kadaster Sectie II, no. 112, door bijplaat sing van een stoomketel van 50 M2. ver warmingsoppervlak. Schiedam, 23 Juli 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd LAGERWEIJ, MB, De Secretaris, V. SICKENGA. Roman naar het Eagelsah. 61) i Zij verhief haar stem bij dit laatste woord,' zoodat een paar menschen in het voorbij gaan bleven staan en een blik wierpen op het deerniswekkende, treurige gezichtje. „Stil, lieveling," fluisterde 5Iiriam. „Je moet mij onder 't naar huis rijden alles vertellen." 5Iaar Evie kon in de auto niets anders doen dan schreien, waarbij zij zich tegen 5firiam aanvlijde op dezelfde wijze als zij dat in haar kinderjaren, in oogenblikken van verdriet placht te doen. Thuis gekomen, moest zij zich tegenover Wayne goed hou den en daarna ging men aan tafel. Onder het eten sprak Evie, voor het uiterlijk zich* zelve meester, opgewonden allerlei nonsens over hun gemeenschappelijke vrien den in Lenox, maar daarna trok zij zich, na eenige excuses, vroeg terug. En pas in de slaapkamer, toen zij veilig voor alle stoornis waren, vernam 5liriam wat Evie had te vertellen. Zij weende nu niet meer, was eerder verontwaardigd. „Ik heb een allerzonderlingsten brief van Herbert gekregen," verklaarde zij gejaagd, zoodra Miriam het vertrek binnentrad. „Ik zou hebben gemeend,, dat hij dien niet bij zijn volle verstand had geschreven wan neer tante Queenie niet betzelfde van oom Jarrofct bad gehoord. Hij zegdt, dat hij moet in de gevangenis." Bat laaiste woord werd met dezelfde Pïijs der Advertentiën: Yan 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven biervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan bet Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. BUITENLAND. Van het Westelijke front. Franseh legerbericht Het officieele Fransche communiqué van gistermiddag 3 uur luidt: In den nacht van 21 op 22 dezer is het over het geheele front betrekkelijk kalm geweest. i Enkel in Artods en Argonne en tusscben 'daas en 51oeze! (Eparges en Bosch van A prémoni) liebben eenige arüllerie-ghvech ten plaats gevonden. In den napht van 20 op 21 en den 21 sten overdag is een herig gevecht geleverd op den Reiohsackferkopf. Ten westen van Alünster 'is een aanval der Fransdhen gevolgd door een tegenaan val van de Duitsehers. 'Niettegenstaande» de verwoedheid van de 'Duitsehers, zijn de twee bataljons jagers, 'die met rle Duit sehers in gevecht waren, 'er in geslaagd de poging van den vijand te verijdelen on dezen laatste zware verliezen 'toe te bren gen. i De Fransehen hebben over een front van 150 'M. een loopgraaf genomen en, behou den, en hun geheele binnensteliing behou den. i Ten noorden van 5fünster 'hebben de Fransche troepen zich' ingericht dn een stelling, die zij aan'de Linge veroverd had den. De Franschen hebben in den doop van dat gevecht 107 gevangenen 'gemaakt Fransche vliegers hebben acht 'granaten van 90 en vier 'granaten van 120 op het sta tical Autre ten noordwesten 'van Binar- rille Jgeworpen. 1 Tan het Oostelijke front. OostenrijksCh legerbericht. Het Oostenrijksche hoofdkwartier meld de gistermiddag Ten Westen van den Weichsel hebben de verbondenen gisteren opnieuw groote voor doelen behaald. De vijandelijke hoofdstelling die ten Westen en. ten Zuiden van Iwan- gorod op de linie KozieniceJamowïec is aangelegd en als een vesting ingericht, is aan beide zijden van den weg Radom-- Xowo Alexandria door Duitsdie troepen bestormd, waarop de Russische troepen naar hvangorod en opi den rechteroever van den Weichsel zijn teruggetrokken. Hun te- ragtodht over de brug van Nowo Alexan dria, moest reeds onder het vuur der Duit sche artillerie geschieden. De Oostenrijlcsch-Hongaarsche troepen na deren al vechtend van het Westen, de Duit sehers van het Zuiden de forten van Hvan gorod. Tal van plaatsen ten Westen van de Weiclisel zijn door de vluchtende Rus sen in brand gestoken. Ten Oosten van de Weichsel duren de verheffing van stem gezegd als bij het sta tion en had veel van een kreet vol afgrij zen. In haar witte peignoir, haar goud blond haar over de schouders golvend, terwijl zij haar armen met een smeekend, dramatisch gebaar wijd uitspreidde, had Erie veel van een jonge Christen-marte lares, ondanks den haarborstel in haar hand. 51iriam, die op den rand van het bed zat, keek het kind vol medelijden aan. Zij voelde dat het nutteloos was haar nogj langer van het een en ander onkundig te laten. „Natuurlijk moet hij dat," zei ze, terwijl' zij haar toon zoo zakelijk' mogelijk traditie te maken. „AVjst je dat niet?" „Of ik dat wist? Wjist jij T?" En op Miriam toetredend boog ,Evie zich over haar heen alsof zij haar wilde slaan. „Ik wist het in 't algemeen, lieveling. Ik, veronderstel, dat als hij zich bij de politie aangeeft „De politieI" gilde Erie. „Ben ik geën-, gagoerd met iemand die zich bijl de politie aangeeft?" „Het zal slechts voor horten tijd zijn, lieve „Het doet er niets toe of het voor korten' tijd of voor altijd is het mag niet ge beuren. Wat denkt hij' wel? Wat denk jij toch wel? Begrijp je het dan niet? Hoe zal ik mij durven vertonnen met al mijn invitaties aJs do man met wien ik ge engageerd hen, in de gevangenis zit?"' Erie hief haar handen met een nog wel sprekender gebaar omhoog, terwijl haar blauwe oogen, anders zoo zacht en fluweel achtig, nu met 'n fonkelenden, vragenden blik Wijd opengesperd "waren. „Ik wist, dat het in zeker opzicht, hard vopr je zqu wezen ,t gevechten met onverminderde hevigheid voort. De vijand biedt buitengewoon taaien tegenstand. Bij Chodel (aan het gelijkna mige riviertje dat evenwijdig stroomt aan Jo Wisnyea, 'ten noorden van "Urzedow) en Rorzechow hebben deelen van het leger van aartshertog Jozef Ferdinand na harden strijd de Russen uit "Verscheidene stellin gen geworpen. "He verliezen der Russen zijn groot. i Het gisteren gemelde aantal 'gevangenen, door het leger van 'den aartshertog ge maakt, is tot 8000 'gestegen, de buit tot 15 machinegeweren en 4 munitiewagens. Ook verder naar het oosten, in ,de rich ting van de Boeg, zijn de Duitsche en Oos- le n rijk scJ-Ho rigaarsche troepen op verschei dene punten ae vijandelijke jirues binnen gedrongen. Aan den bovenloop Van 'de Boeg heb- l>en Ilongaarsche regimenten het 'brugge- hoofd van Dobrotwor (ten 'noorden van KamionkaStrumiiowaj bestormd. Aan de Zlota Lipa 'en den Dnjester is de toestand onveranderd. DestrijdinKoerland. Volgens den Berlijnschen correspondent van „Politiken" (Kopenhagen) wordt in Duitsche politieke kringen de inneming van Windau aan de Oostzee van lang niet zoo groot belang geacht als de vermeestering van Tukkum, waardoor niet alleen de straat-, maar ook de spoorweg in Duitsch bezet is. 5fen venvacht, dat Riga binnen een dag of wat zal vallen. Koerland, een maal in Duitsch bezit, zal gemakkelijk vast te houden zijn, daar de vloot hierbij steun kan verleenen. De groote taak voor de Duitsehers zal zijn de Golf van Riga schoon te vegen. Een nieuw Duitsch eskader moet geieed liggen om de poging te wagen. Riga wordt dan beschouwd als basis voor een offensief tegenPetersburg. Tegensp raak. Uit het Duitsche groote hoofdkwartier wordt aan Wolff's agentschap geschreven: .De Russische generale staf heeft zich niet ontzien te beweren dat gevangenen van het 6de Oostenrijksche legerkorps, die ge durende de eerste dagen van Juli in de richting van Cholm in handen van de Rus sen waren gevallen, stellig hebben ver klaard dat de Duitsch ere te Rawa Ruska 5000 Russische gevangenen hadden gefu silleerd. De soldaten, die met de verster kingstroepen waren aangekomen, hadden een groot kerkhof gezien, waar deze slacht offers begraven waren. Het lijkt ons onnoodig aan deze van zoo lage gezindheid getuigende bewering ook maar één woord van tegenspraak te verspillen. Van het Zuidelijke front. 0ostenrijksch legerbericht. Het officieele Oostenrijksche communi qué van gistermiddag luidt: Erie lachte, een zacht zilveren minach tend lachje. „Ik moet zeggen, 51iriam, dat jij je woor den handig kiest. 5Iaar je hebt het mis, weel je? In geen enkel opzicht kan het hard voor mij zijn, omdat het in geen enkel op zicht mogelijk is." „0 ja, zeker wel, lieve als je hem lieifhebt." „Dat heeft er niets mee te maken. Na tuurlijk heb ik henx lief. Heb ik dat niet gezegd? Maar dat maakt geen verschil. Kan ik niet van hem houden zonder ge ëngageerd te zijn met met een man die gevangen moet zitten?'" „Zeker, rnaar ge kunt niet van hem hou den, als je niet voelt dat je moet dat je eenvoudig aan zijn zijde moot staan." „Daar heb je jou weer mol je dwaze ideeën, 5tiria,m. Dat is nu juist weer iels, wat men van jou kan verwachten." „Dat hoop ik'." „O je hoeft dat niet.te hopen, want iedereen die je kent zou dat stellig doen. 5laar ik moet doen wat op mijn weg ligt. Ik weet, wat ik in mijn geweten voel en ik' moet dat volgen. En bovendien, ik zou niet kunnen niet kunnen," haar stem verhief zich weer „ik zou het niet onder de oogen kunnen zien, niet kunnen ver dragen zelfs al hield ik nog veel meer van hem dan ik doe." „Het is iets waarover je heel ernstig moot denken, lieve „Dat hoef ik niet", riep zij driftig en stampte met haar voet. „Ik weet het al. Het zoai geen verschil maken al dnchL ik er ook duizend jaar over. Ik zou niet verloofd kunnen zijn met iemand, die in de gevan genis zit, zelfs niet, al aanbad ik ook den grond, waarover hij liep." Ook gisteren is de slag in liet gebied van Görz met onverminderde herigheid voort gezet De hoogvlakte van Doberdo heeft tot aan de kust den geheelen dag onder buiten gewoon zwaar artillerievuur gestaan. De dappere verdedigers hebben stand gehou den en alle stormloopon van den vijand schitterend afgeslagen. In den sector van de 5fonte Gosich tot Polazzo waren de Italianen tegen den avond tot dicht bij onze stellingen genaderd, 's Nachts hebben zij toen, eerst bij SeSz, daarna op het geheele front tussehen Selz en Vermigliano, aanvallen ondernomen, die vanochtend alle bloedig waren afgeslagen. De Hongaarsehe landstorm heeft zich hier weder heldhaftig gedragen. Verscheidene aanvallen van den vijand hij Polazzo hadden gisteren reeds overdag schipbreuk geleden. Ten Oosten van Sdraussina zijn onze troepen vanochtend vroeg tot een tegenaan val overgegaan en hebben alle teragtochts- Wegen bezet. Aan den noordwestelijken rand van de hoogvlakte wordt de verbitterde strijd voortgezet. i Tegen het bruggeh'oofd van 'Görz heb ben de Italianen, vooral 'in de lichting van Bodgora, telkens nieuwe strijdkrachten in het vuur gebracht. ;Tien regimenten in fanterie hebben hier achtereenvolgens te vergeefs storm geloopen. Bijna steeds is hier man tegen man gevochten. Drie be- stormingen zijn gisteren voor onze hin dernissen mislukt, bij andere was de vhand er in geslaagd enkele gedeelten onzer mop graven 'binnen te dringen, doch "s naohts is hij daaruit weer verdréven. Aanvallen van zwakke met gasbommen voorziene strijdkrachten bij Peona zijneven- eens mislukt. 1 Aanvallen tob tweemaal door een regi ment op de 5tonte Sabotino ondernomen, zijn ondèr medewerking yan onze artil lerie, die den vijand onder flardevuur nam, bloedig afgeslagen. Onze met geestdrift en taaiheid strijdende troepen hebben mitsdien na een vierdaag- sehen slag hun stellingen zoowel op de hoogvlakte van Doberdoi als bij het brugge- hoofd VAn Görz behouden. De strijd is echter nog niet afgeloopen. Bij Plawa, Tolmein en verder naar het noonlen heeft de vjjand gisteren, een le vendig artillerievuur onderhouden. De "gevechten in de streek van de Krn (5Iontenero) duren voort. In het ^grensgebied van Karinihië en Ti- rol is de toesband onv3Panderd. i Aan de Dardanelles Turksch legerbericht. Het Engelsche oorlogsperskwartier meldt Op 18 Juli deden de Turken een aan val op do nieuwe Fransche loopgraven, zij ■werden echter zonder groote moeite terug geslagen. i De Engelschen zijn geregeld doorgegaan met de consolidatie en uitbreiding van de „Maar als bij' onschuldig is, lieveling „Om het even, het is toch de gevangenis. Ik kan niet met menschen verloofd wezen, alleen omdat z'ij onschuldig zijn. Het is niet billijk dat van mij te vergen. En lioe het ook zij," voegde zij er hartstochtelijk bij, „ik kan 't niet doen. Het zou mijn dood zijn. Ik zou mijn hoofd nooit weer kunnen opheffen. Ik kan 't niet, ik kan 't niet. 't Is hatelijk' van iemand te zeggen, dat ik het doen moet. Het verwondert mij van jou, AtLriam, daar je weet hoe die lieve mama liet bepaald zou verboden hebben. Jij kunt wed raad geven, want je hebt geen familie en niemand om wie je behoeft te donken en nauwelijks eenige invitaties nu, ik kan het niet, en daarmee houdt het op. Als dat jou idee van liefde is, dan moet 5k zeggen, dat ik daarover oen ander begrip heb', 'k Heb altijd liooge idealen geluid en ik voel mij verplicht mij daar aan fo houden, hoe jij mij ook moogt ver- oiordoelcn." Zij zweeg eensklaps als met een snik. „5faar ik veroordeel je niet, Erie. Als je voelt Wat je zegt, dan zit er niets anders op, dan mr. Ford dat te zeggen, als je hein spreekt." {Bij die bewering bond Erie in. Zij zweeg een tijdlang, voordat zij op een loon, die plotseling kalm en veelbeteekenend gewoon was geworden, opmerkte: „Dat kun jij ge makkelijk zeggen." „Als je cjven beslist (tegen hem spreekt «Is nu togen mij1, dan zou ik zeggen, dat het heelgemakkelijk voor jou, is." „En nog gemakkelijker voor jou." Evie sprak op een toon die opzettelijk onopzettelijk moest klinken en Miriam daar door te meer trof. Reeds de gedachte aan zoo iets vervulde haar met schrik. Het loopgraven, die zij op 12 en 13 Juli ver overd hebben. In Mesopotamië. Engelseh legerbericht Een officieel Engelseh communiqué deelt mede, dat de Turksche troepen, die Basra bedreigden, haastig zijn teruggetrokken op Sukhcdieyukh en Nasiriyk aan den Eu- phraat Daarna verschansten zij zich in een reeks stellingen, die den ingang van het Kutelhei-Kaaaal, dat de hoofdverbindings- lijn van de Tigris en Bagdad is, dekken. Ten einde den vijand te verdrijven weiden met booten uit Koerna troepen gezonden, die niettegenstaande de mijnen, andere hinder nissen en hardnekkigen tegenstand van de Turken zich een weg baanden naar den Euphraab Diepe kreken en hare overstroo- mingen .belemmerden de troepen ten zeer ste in hunne bewegingen, zoodat zij van tijd tot tijd genoodzaakt waren de booten over land voort te sleepen. Een regiment deed een aanval op een artillerie-stelling van den vijand, die in onze handen nel met zeven Tuiksche offi cieren, 83 man van de geregelde troepen en eenige Arabieren. Sukhesheyukh is bezet; de Arabieren •Jaar ter plaatse onderwierpen zich. Onze vei hezen bedroegen m het geheel 109 man, van wie 25 man gesneuveld. De Turken hebben zich thans terugge trokken oj) een sterke stelling beneden Nasiriyk. van waar zij verschillende pogin gen deden om onze troepen te verdrijven. Hunne aanvallen werden echter zonder vee! moeite afgeslagen. De te Konstantinopel gepubliceerde be richten omtrent nederlagen der Engelschen in Irak missen allen grond. Ter Zee. De „Pommern". Naar aanleiding van de mededeeling van 5Iacnamara in het Engelsche Lagerhuis dat het in de Oostzee door een Engelsclie duik boot in den grond geboorde linieschip van de Deutschland-klasse, het linieschip „Pom- mern" is gpweest, wordt aan AVolff's agent schap van bevoegde zijde gemeld dat tot dusver in ,de Oostzee geen enkel Duitsch. oorlogsschip door een vijandelijke duikboot in den grond is geboord. Aldus een telegram uit Berlijn. Blijkens het verslag van de Lagerhuis- zitting, waarin de Engelsclie minister die mededeeling deed, had hij vooraf gezegd, dal de admiraliteit geen officieel bericht over do torpedeering van de „Pommern" had ontvangen. Hij had hot alleen uit of ficieus© Russische bron. Fransche duikboot vermist? Naar de correspondent te Gcnève van de „Frankf, Zlg. uit vertrouwbare bron ver neemt, wordt de Fransche duikboot „Joule" sedert 23 Apiil vermist, zood.nt aan den ondergang van de boot met meer kan wor den getwijfeld. leek haar het beste den wenk te ïgnoree- mn, maar Evie ging er met koortsachtiger! ijver op door. „Hoordo je wat ik zei?" drong zij op .scherpen toon aan. „Ik heb 't gehoord, maar het scheen mij niet toe iets van beteekciiLs te zijn." „Dat liangt er maar van af of je 't al leen mot het oor of ntet het hart bebt gehoord." s „Je weet, <lat alles wal jou betreft mij tor harte gaai." „Welnu dan?" ,,5faar als je daarmee bedoelt, dat ik mr. Fotd moot moodeelen, dat je niet met hem wilt trouwen, daar is geen sprake van." „Wie moet liet hem dan zeggen? Ik kan 't niet doen. Dat kan men toch niet ver wachten." „Maar lieveling, je moet het hem zeggen. Dit is afschuwelijk." Miriam stond op en ging naar haar toe, maar Evie, die zenuwachtig haar haar borstelde, ontweek! haar. „Natuurlijk is hef afschuwelijk, maar ik zie er het nut niet van in hel nog erger te maken, dan neerlig is. Hij zal het veel meer voelen als bij mij ziet en zoo zal het mij ook gaan." „En wat zal ik' voelen?" 5liriam zei dat onbedaclitzaam, maar Evie was te zeer met zich zelf bezig om den bitteren toon op te merken. „Ik begrijp niet, waarom, jij, in 't geheel iets zou voelen. Het gaat jou niet aan of ten minste heel weinig. Het is evenmin jou schuld als die van. den postbode, Wanneer bij je een brief met slechts nieuws moet brengen." i {Wordt vervolgd EDAMISlIHE

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1