De „Joule" behoort tc4 een klasse va duikbooten van 400 tot 550 ton, die in <1 jaren 1910'12 zijn gebouwd. Aan de kust van Klei n-A z i Volgens particuliere berichten, te Kon stantinopel ontvangen, heeft een vijandelij oorlogsschip den I9den dezer met schen ding van de voorschriften van het volke recht ongeveer 20 granaten geworpen de onversterkte havenstad Femke, zuid wc telijk van Ad:üia. Een ander schip bescho de haven Utschakide aan diezelfde ku-4 Ook werden granaten afgevuurd op e< n groep vrouwen en kinderen, waarbij h\ t Grieksche onderdanen gekwetst werden An dere verliezen of groote stoffelijke srha werden niet geleden. Znid-Afrika. Hulptroepen naar Europa. De Engelsche regeering heeft het aanln tl van de Zuid-Af rikaanséhe legoering ome n expeditiekoips naar Europa te sturen a.m genomen, seint de correspondent te Johan nesburg van de „Daily Telegraph". Het korps zal hoofdzakelijk uit infante rie-brigades bestaan en daarnaast uit baf terijen zwaar geschut, Dan zullen er ver moedelijk compagnieën genie, wiclrijdei ambulances en zoo mogelijk een hospitaal dienst worden gevormd. De voorkeur hebben zij die in Duilseh Zuid-West-Afrika hebben gediend en daar na zij die vroeger militairen dienst hebben verricht. Werfdepots zijn overal geopend de hoofddepöts zijn te Kaapstad, Port Eli zabeth, East London, Durban, Johannes burg en Kimberley. De soldij en het pensioen zuilen gelijk zijn aan die van andere Britsche troepen aan het front. Men neemt dienst voor den duur van den oorlog en zes maanden daarna. B otba terug. Botha is gister van zijn tocht in Zuid West-Afrika te Kaapstad teruggekeerd. Er werd hem een scliitierende ovatie gebracht. De stad was met vlaggen versierd. Diverse berichten. Vereen. Staten en Duitschland. De nota der Yeroenigde Staten aan Duitschland is gisteren verzonden. Zij zal Zaterdag te Washington en te Berlijn tege- lijverlijd gepubliceerd worden. BINNENLAND. Naar wij vernemen, heeft Hare Majesteit de Koningin wederom een bedrag vul f 50.000 gescnonken aan het Koninklijk Na tionaal Steuncomité, i t Rechterlijke macht. Bij Kon. besluit van 21 dezer is benoemd tot substituut-griffier bij de arrondissements rechtbank te Zutphen, jbr. mr. dr. Th. W. C. Calkoen, advocaat en procureur to Utrecht, tevens adjunct-commies ter provin ciale griffie aldaar. Bij Kon. besluit van 21 dezer is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Zaan dam, jhr. mr. dr. B. van den Brandeler, thans griffier bij het kantongerecht te Weert. Eerste Kamer. In de gisteren gehouden zitting van de Prov. Staten van Noord-Brabant is mr. L. H. Regout herkozen tot lid van de Eerste Kamer. Harenplan onder Fernts. De Rotterdamsche gemeenteraad heeft gis teren na een discussie die een groot ge deelte van dc middag- en een avondzitting die tot na middernacht duurde, met 30 tegen 9 stemmen aangenomen het voor-tel betrekkelijk het havenplan onder Perm-, luidendei B. en W. stellen voor 1e den aanleg van twee groote liavenbassins: ile Merwcde- havüTi tusschen de Waalhaven en Pemis en de Westerhaven, bewesten de kom van Pemis; voorts van eenige kleinere havens, benevens een kanaal tot verbinding buiten dijks van de havens; 2© als gevolg van dezen aanleg hen te machtigen de vci- eischte stappen te doen tot verkrijging van de noodige onteigening en voor de vcr- eeniging met Pemis, zoomede voor de grens wijziging aan do zijde van de gemeenten Rhoon, Poortegaal en Hoogvliet. De ont eigening beslaat een oppervlakte van onge veer 1500 H.A. en omvat o.rn. mede het geheel van de smalle atrook van dc Maat schappij RotterdamWest. Een der argumenten, welke bij het vooi- stel op den voorgrond traden was het gevaar af te wenden van het in het leven roepen van tal Van kleine particuliere ha ven-exploitaties, waarmede echter de Kamer van Koophandel liet niet eens is. Verschillende stemmen gingen op tegen de urgentie der zaak in verband met de -tijd soms tandigheden In de avond zitting werd door enkele le den, inzonderheid door den wethouder van financiën, de urgentie van het bavenplan- Pemis bestreden, doch verdedigd door den wethouder van openbare werken. plaatselijke verordeningen, waai bij aan bui- gomeester en wethouders de bevoegdheid wordt verleend om een huisje te doenslui ten, wanneer is gebleken, dat daarin, hetzij hij herhaling, hetzij uit winstbejag, gele genheid tot het plegen van ontucht is ge geven. Bij de behandeling nu van de Staats be grooting voor het loopende dienstjaar heeft de Minister van Justitie zich, gevolg gevend aan een daartoe strekkenden wen se h van de zijde der StatenGenera.il, bereid vei- klaard een onderzoek te doen instellen be treffende de vraag, in hoever na de inwei- kingtreding van art. 250bis van hel Wet boek van Strafrecht, aanvullende gemeen telijke verordeningen tot bestrijding van het bordeelwezen .zijn uitgevaardigd. Tc eerder heeft de Minister die bereidverkla ring afgelegd, omdat door bedoeld onder zoek de opmerkzaamheid der gemeentebe sturen nog eens weer op het punt der aan vulling van artikel 250bis zou worden ge vestigd. In verband mot bovenstaande, verzoekt, naar het Ilbld. meedeelt, de Minister den Commissarissen der Koningin in de ver schillende provinciën beleefd hem, na een van hunnentwege in de gemeenten hunner provincie ingesteld onderzoek, te willen mededeelen lo. in welke gemeente aanvullende ver ordeningen, als hier bedoeld, zijn uitge vaardigd, en 2o. of in de andere gemeenten, naar het oordeel van het gemeentebestuur, al of niet behoefte aan zoodanige aanvullende veror deningen bestaat. Het door de Commissarissen in te stellen onderzoek kan, in verband met het voor werp daarvan, veilig beperkt blijven tot dc giootc gemeenten, waaronder ten deze worden verstaan gemeenten met meer dan 1.5.000 inwoners. het Bestrijding der zedeloosheid. De wet van- 20 Mei 1911, tot bestrijding der zedeloosheid, strekt o. a. om liet hor- dechvezen te beteugelen door het stellen van een algemeen bordeelverbod (artikel 250bis van het Wetboek van Strafrecht), waar noodig, door plaatselijke verordenin gen aan te vullen. Gedacht is hier b.v. aan Bederlaad on de oorlog. Een insinuatie. De Par ijst. he correspondent van „Ilbld." seint: In de „Echo de Paris" wijst- Herbette, na do moeilijkheden, verbonden aan de poritio van Nederland, erkend te hebben den Hollanders op het Duitsche gevaar bij het toenemen der voorraden levensmid delen, -opgeslagen in Nederland en vooral van het goud, dat Duitschland moet be talen voor den aankoop der levensmiddelen en dat zich ophoopt in de NederlanJsche brandkasten, een steeds verleidelijker lok aas vormend. Voor de Duitschers zou een invasie in Nederland niet meer een zuiver strategische handeling zijn, maar een mid del om hun goud terug te nemen en zich meester te maken van de Nederlandsche voorraden. Do minister van oorlog heeft een wets ontwerp ingediend tot legerversterking, maar Herbette twijfelt sterk of dit voldoende zal zijn om do Duitschers te beletten de onder stelde plannen uit te voeren en besluit: Minister Bosboom twijfelt waarschijnlijk ook, want men schrijft hem thans de be doeling toe, zich aan zijn ontwerp Vast te klampen. Waarlijk, zoo voegt het „IJbld." hieraan toe, wanneer de Frauschen meencn, dat zulke insinuaties het middel zijn om ons te nopen ons in de armen der entente te werpen, hebben zij' het toch misl Suiker; distributie. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft een suikerburcau ingesteld, dat na zal gaan, of de distributie vansui kar, ook voor de volgende campagne, zoo regel matig mogelijk geschiedt en dat klach ten zal liehandelen. Dit bureau is gisteren aan liet departement van landbouw, nijver heid en handel geïnstalleerd en is samen gesteld uit vertegenwoordigers van een S- tal vercenigingen. Als secretaris is daar aan toegevoegd de secretaris van de Ver- eeniging van Raffinadeur^, de heer E. van Dien. Sarphatistraat lc, te Amsterdam. Zij, die verlangens ten aanzien van de distributie van suiker kenbaar wijlen ma ken, kunnen zich tot. laatstgenoemd adres wenden. Het persgesprek met minis ter Chur obld li. De „Nieuwe ,Ct." meldt: Naar aanleiding van minister Churchill's verzekering, dat Engeland afdoende lw ve zen heeft do onzijdigheid van Nederland te willen in acht nemen, zegt de „Köin. Zeitung" uit Nederlandsche bron vernomen te nebben, dat de Britscibie gezant m Den Haag op liet oogenblik, dat Antwerpen ook aan den Zuidwestkant niet •insluiting be dreigd werd, te zamen -met den Fransohen en den Belgischen gezant getracht hoeft van de Nederlandsche regeering te ver krijgen, dat aan de "Iel g i.sch - E n.gel schc he zetting van Antwerpen zou worden toe gestaan zich op' sdhppen uit de Antwerp- sdhe haven over de Nederlandsche Schelde en langs Vlissingen naar zee te begeven. De Nederlandsche regeering zou dezen aan drang als oen schending der neutraliteit met alle gevolgen daarvan afgewezen heb ben en do gezant der Vereeaiigde Staten in Den Haag had haar daarin volkomen .ge lijk gegeven. i Deze bijzonderheid zou, indien zij juist ware, geschiedkundig ongetwijfeld intéres sant zijn, maar naar ons voorkomt, niets afdoen aan het geziegde van minister Chur chill dat Engeland op1 het kritiekste oogen blik de Nederlandsche onzijdigheid stipt heeft ontzien. Immers, Engeland zou zich' dan bij het van onze regeering ontvangen afwijzende antwoord op zijn aandrang blijk baar Zonder meer hebben neergelegd en dus onze onzijdigheid metterdaad hebben geëerbiedigd. Naar wij meenen te weten, heeft de zaak zich echter niet voorgedragen zooals van Nederlandsche zijde aan het Duitsche blad werd verhaald. Wol moet Engeland in het begin van September 1914, toen Antwerpen door de Duitsche troepen werd ingesloten, aan onze Regeering verzocht hebben oen deel der bevolking van 'Antwer ]x>ii aan boord der Duitsche handelsschepen die bij den aanvang van dan oorlog in die haven waren vastgehouden, over le XederhuuLcho Schelde en langs Vlissïn gen door te laten, ten einde paar Enge land te worden vervoerd. En het verzoek moet door onze regeering niet zijn togge staan op grond van den onbepaolden ïechts toestand der gesequestreerde Duitsche salie pen, die naar haar meaning onverander blijven moest tot bet, einde van den oorlog Dankbetuiging. In aansluiting aan het bericht nopens d dankbetuiging in naam van de Duitsche Regeering tot den Minister van BuiteMand- sche Zaken gericht in zake de uitwisseling van invalide, krijgsgevangenen, vernemen wij, dat ook de Gouverneur Generaal in België aan den Nederlandsöhen Gezant -schapsraad to Brussel, zijn vaanleen n heeft uitgesproken voor de zorgen en vrien delijkheid, op ons gebied, aan het in Belgii aangekomen transport, bewezen. Zijnerzijds heeft de Britsche Gezant t 's-Gra.venhage den dank zijner Regecrin naar aanleiding van de verleende liefde volle hulp vertolkt. De spott en de steunbeweging Men schrijft ons: Door den Nederlandschen Voethalbond is kort na het uitbreken van dc crisi een navolgenswaard voorbeeld gegeven door een fonds onder den naam van N. V B. Fonds 1914 te stichten, waarin gestoit wordt een gedeelte der opbrengst van d door den Bond in het seizoen 1914'15 georganiseerde competitiewedstrijden, me het doel die opbrengst aan de steunbo weging hier te lande ten goede te doen komen. Een deel van dit fonds is gestoit in de kassen van verschillende plaatselijke steuneomité's. Bovendien werd oen belangrijk bedrag, zijnde f 8031.20, heden door den Penning meester van den N. V. B. aan het Konink lijk Nationaal Steuncomité afgedragen. Samen stelling van de Neder landsche ambulance in Frankrijk. Gemeld wordt dat de ambulance die be gin Augustus gereed staat naar Frankrijk te vertrekken en door een particulier comité to Amsterdam wordt uitgezonden, g ï- hoel buiten de verantwoordelijkheid van hot Nederlandsche Roode Kruis, als volgt is samengesteld Dr. J. C|. J. Bierens de Haau te Rotter dam, chef; de artsen: dr. L. S. Hannema, den Hang; dr. N. C(. Keukenschrijver, Am sterdam; dr. F. IJ. Roes, den Haag; dr. E. J. F. Victor, Groningen; mevr. Ameshoff Baronesse van Ittersum, te Utrecht, hoofd van den huishoudelijken dienst; mej. E E.. M. Milders te Rotterdam, voor de huis houding; de heer F. Verschuur, te Rotter dam, administrateur; mevr. H. D. Locb— Wichesrs, te Amsterdam, hoofd van den verplegingsdienst; de dames If. J. IL den Arend, F. C. Disper, M. Du try van IJaefhn, J. M. de Groote, B. R. Hoven, M. Jacobson, C. van der Kemp, F. J. de langen, J. Minke, A. Meijcrs, E. Is'onkel iel, J. Obreen, Schip per, Wi II. S. Schepper en A'. J. P. van Schermbeek, allen gediplomeerd verpleeg ster; mej. J. E. de Kempenaer, mejonkvr. Baronesse v. Lowe v. Middelstum en maj C. E. van den Wal Bake, helpsters; dr heeren J. van Btijswijk. A. van Dantzieh, M. Das, C. Wj. Schutte en L. Visser, ver plegers; S. van Rees, kok en M. A. Rog nier, koerier. i Regeeringsbrdod. Men schrijft uit een plattelandsgemeente' ln onze gemeente wordt sedert eenige dagen regeeringsbrood verstrekt. De bak kers moesten, volgens de door de regeeriuj goedgekeurde verordening, 140 brooden ui! 100 K.G. meel bakken. Nu dezer dagen komt van den minister van landbouw be richt, dat do goedgekeurde verordening in zooverre moet gewijzigd worden, dat in plaats van 140 brooden de baikkers 150 brooden uit 100 K.G. meel moeten bakken. Dit word aan de bakkers medegedeeld. Dezen kregen een waarschuwing, toch vooi- al 150 brooden te bakken, omdat hun hoe veelheid meel steeds onder controle staat en dus uit de broodkaarten kon berekend worden, hoeveel brooden zij verkocht had- don en dus zoodoende ook berekend kon Aan den minister van landbouw is ge vraagd, voorloopig le willen toestaan, dat bakkers 143 brooden bakken, om het publiek in de gelegenheid te stellen regeeringsbrood te krijgen. Beschikbaarstelling van varfcenfsvleescli. Medegedeeld wordt het volgende: De omvang van de afleveringen van var kens in opdracht van liet Rijks Centraal Bureau aan onderscheiden gemeenten gele verd bleef steeds aangroeien. In de dertien weken waarin de leveringen plaats vonden stegen de wekelijksclie afleveringen van 1620 stukjs in de week van 26 April tot 1 Med) tot 9822 stukis (1924 Juli). In hot geheel werden aldus 82475 var keus met een totaal slachtgewicht van ruim 91/3 millioen K.G. geleverd. Deze leverin gen geschieden tegen een gemiddelden prij van 80 ets. per K.G. slachtgewicht, terwijl in dezen tijd de marktprijs per K.G. slacht gewicht gemiddeld 25 :i 28 ets. hcoger was, zoodat door dezen maatregel deze varkens le zamen voor bijna 21/? millioen gulden be neden den inkoopsprijs aan de slagers af geleverd wend. 1 Gelijkelijk met de toeneming van de aan vragen werden do verplichtingen voor d< exporteurs verhoogd. Aanvankelijk moesten zij voor elke 10c K.G. export 50 K.G, voor het binnenland ba schikbaar stellen. Successievelijk is dit leve ringspercentage van 50 verhoogd tot 65.80 en met het begin der nieuwe periode ge bracht op 100. Tot nu toe bleek het mogelijk, dat de verliezen, die de exporteurs leden op hunne verplichte leveringen in het bin nenland, gecompenseerd werden door ver hoogde verkoopprijzen. Ten minste de bin nenlandscho marktprijzen bleven hoop, ja liepen veelal nog iets op. Intusschen in deze richting schijnt nu attlians aanvankelijk het hoogtepunt te zijn bereikt ten minste op het oogenblik wordt er zoo goed als niet geëxporteerd en dientengevolge heeft het Rijksbureau na deze week voorloopig geen varkens beschik haar. Een herstel van den geregeldcn gang i-' mcgelijk wanneer de buitenlandsche prijzen weer omhoog gaan. Wel is waar is dit niet waarschijnlijk1, maar in delzen tijd zien we ten opzichte van de verkoopsprijzen van levensmiddelen zooveel onwaarschijnlijk-, gebeuren, dat met deze mogelijkheid we', degelijk rekening gehouden moet worden In do tweede plaats k'an de machine weer op gang komen wanneer de inkoopprijzen hier eenigszins dalen. Deze verandering brengt zelfs in dubbelen zin verbetering', omdat daardoor tevens en gelijktijdig de verliezen op de verplichte leveringen verkleinen. Niet den oogcnbljkkelijken stand van de financieele uitkomsten van do varkensfok kerij en mesterij is eenige prijsdaling zeer wel mogelijk zonder het bedrijf onvoor.lce lig te maken. "VLAARDINGEN, 23 Juli. Bij de te 's-Gra- venhage gehouden examens' Handteekenen Li, O., is o. ml geslaagd de heer F. Bauer Van hier. STADSNIEUWS. Be Gemeenteraad. In ons overzicht omtrent den uitslag der verkiezingen schreven wij gisteren, dat door elk der 3 Rechtsche groepen een zetel was verloren. Dit moest echter zijn dat 2 A. R.-zetels en 1 Chr.-Hist.-zetcl verlo ren is gegaan. In de katholieke groep heeft alleen een persoonsverwisseling plaats gehad. 1 Juist was echter, dat de Raad met Sep tember zal samengesteld zijn uit7 R. K., 2 A. R., 2 Chr. H., 5 Vrijz., 2 Pr. K. en 5 Soc.-Dcm. Door Burgemeester en Wethouders is de bovenbouw der nieuwe school aan het Oude Kerkhof, welk werk de vorige weck werd aanbesteed, toegewezen aan den 1 ang sten inschrijver J, de Kloe Mz„ aJliier, voor de som van f54.900. 1 i 4 1 sclie Dwarsstraat voor zoo'n plaat plotse ling slaan, maar kreeg toen den wagen tegen de hielen, waarop het sprong, van don wagen losraakte en alleen, zijn weg naar het Stationsplein voortzette, waar het nabij liet station stilhield. De koetsier haalde liet paard daar weer terug en zette het opnieuw voor den wagen, waarop zij ge- zamenlijk dat eindje nog eens aflegden. Hedenmiddag omstreeks 1 Va uur is uit liet portaal der woning van den heer Hoek aan de Hoflaanstraat, bij de Oyerscbiesche- sLraat ontvreemd een zoo goed ah nieuw damesrijwiel. In verband hiermede en met in de laatste dagen voorgekomen rijwieldiefstallen, ves tigt do politie de aandacht op de nood zakelijkheid, dat de straatdeur en het even tueel daarin zich bevindende raampje wordt gesloten gehouden en de fietsen nimmer onlioheerd op straat blijven staan. Zweminrichtingen. De temperatuur van het water was hedenmorgen G3 en hedenmiddag 67 gra den Fahrenheit. AGENDA. Heden tot 31 Juli. Tivoli Schouwburg, 8 u. Haagsch BJijspel-ensem bl eHotel „do Tortelduifjes". Heden en volgende dagen. Cirous-Schouw- burg, 8 uur. Gezelschap Spree. De gebroeders de Grave. 23 on 27 Juli. Rotterdamsche Diergaarde, 8 uur. Concert stafmuziek. Koniuld. Scherpschutters. 24 Juli. Lokaal Korte Kerkstraat 3, 8 uur. 1 N. C. G. O. V. Gezellige Samea- 1 komst. 25 Juli. Rottend. Diergaarde, 2% uur. Re sidentie Harmonie kapel. Rechtzaken. De postdiefstal te Amsterdam. Het Amsterdamische Gerechishof heeft in hooger beroep onder vernietiging van het vonnis der rechtbank Van 20 Mei jl. om'rode- Jien van Vorm, veroordeeld tot 2% jaar gevangenisstraf, overeenkomstig het von nis a quo den 26-jarigon C. de Boer, recidi vist, wfegens de geruchtmakende oplich ting op 24 .Dec. j.L van het hoofdpost kantoor, van teen trommel inhoudende f 8277.m een zak aangeteekende brieven,- ten en ander bestemd voor het hulpkan toor aan den Amstel. Naar men zich Herinnert uit de verslagen, had hij zich in" de unifoarmkLel van besteller gestoken, tan in het déchargeboekje valschelijk voor ontvangst geteektend. Naar men zich mede herinnert, Werd alleen .de zak aangetee kende stukken denzelfden ochtend kort na de oplichting in een trapportaal van een perceel aan de Eland sgïacht teruggevonden. Door de politie werd gisteravond een 9- jarige jongen betrapt op het oogenblik, dal hij bezig was met inklimmen in de openbare school aan de Si Annazusterslraat, waar hij, blijkens de voorwerpen, afkomstig uit lessenaars, die hij in den zak had, meer- malen bezoeke nhad afgelegd. Hij is naar worden hoeveel meel zij mochten verbruikt |-Ün <>u^ers teruggebracht. hébben. Deze controle heeft de minister zoo voorgeschreven, om te voorkomen dat] de bakkers dit goe'dkoope meel aaa andere brooden zouden verwerken. De bakkers deel den evenwel mede, dat zij om, tncer winst te maken reeds geprobeerd hadden meer dan 140 brooden uit 100 K.G. te j bakken, doch dat zij, daar het gewicht van j het brood ook onder contröle stond, ten hoogste 143 al44 brooden uit 100 K.G. meel konden bakken. Zij deelden verder mee, dat in groote I steden, waar met machines gewerkt wordt, i waar geen meel en deeg aan blijft hangen, wel 150 brooden k'onden gebakken worden, 1 maar dat hier, waar handenarbeid yer-1 richt wordt, te veel verloren ging aan handen, armen én trog, en dat bovendien bijna geen Hakker zooveel klanten had dat 100 K.G. ineens verbakken kon worden, zoo dat bij het uit den zak scheppen ook tel kens wat meel verloren ging. Evenwel kon niet toegestaan worden, 143 brooden er uit te bakken en zoodoende staakten de bak-| kers, verder regeeringhrood te leveren. Uit Beverwijk is door de politie van daar naar die te dezer stede gebracht P. J. D., die in het voorjaar hier een jasje van een mede-logé in een logement had medegeno men en ontvreemd. Hij is naar het huis van bewaring te Botterdam overgebracht. Gistermiddag omstreeks 41/2 uur is de automobiel H. 7943, bestuurd door D. M. den Brave, uit Rotterdam, met 4 inzittende van den Rotterdarmschen dijk zijde tram nabij het Roode Hek gevallen, naar het zeggen, van den chauffeur doordat de wagen slipte. De inzittenden en de chauf feur kwamen er met slechts lichte lavetsuren af, doch de auto werd erg be schadigd, zoodat deze tér reparatie naar de firma Vitters moest worden gebracht. Gisteravond is een trampaard geschrikt voor do SjV.eren afdekkingen der riolen tus schen de rails op den Singel. Hoewel het dier een paar malen zijn angst wist te overwinnen, bleef het nabij de Overschie- Aanvaring vRijndam". De Raad voor de Scheepvaart deed on derzoek betreffende de aanvaring nabij de Amerikaansche kust op 26 Mei j.l. tusschen het s.s. „Rijndam" (gezagvoerder P. v. d. Heuvel, reederij Holland-Amerika-lijn, bei den te Rotterdam), en het Noorsche s.s. Jos. C. Cuneo", uit Christiania. De gezagvoerder der „Rijndam", P. v. d. Heuvel, wordt het eerst gehoord. Den 25en Mei, zoo verklaart get., vertrok het schip uit New-York. Aan boord waren 71 passagiers en 201 leden 'van de beman ning. Het schip verkeerde in zeewaardü- gen toestand; de reddingsmiddelen waren in uitstekenden staat. Om vier uur 's mid dags passeerde de „Rijndam" het Nantuc- ketvuurschip, koers zettende naar liet Ka naal. Het was mooi weder gebleven tot zonsondergang. Toen werd de kim eenigs zins bezet. Om twaalf uur, toen de maan scheen, was 't helder. Er was geen schip in de nabijheid te zien. Om twaalf uur kwam de eerste officier aan dek en ging de wacht betrekken. Om vier uur zou zijn wacht afgeloopen zijn; om vijf minuten voor dien tijd echter waarschuwde hij den gezagvoerder, die zich ter ruste had be geven, door de spreekbuis en rapporteerde dat het gezicht minder was geworden. Get. stond toen op en keek uit de patrijspoort aan stuurboordzijde. Hij was een weinig verbaasd te merken, dat het aan die zijde volmaakt helder was. Eensklaps hoorde hij aan bakboord den uitkijk waarschuwen. Toen hij naar de patrijspoort aan bakboord liep, zag hij, dat daar een morgennevel hing. Ook waren de omtrekken van een schip, op zeer korten afstand, tc bemer ken. De „Rijndam" liep volle kracht. Het andere schip, dat later de „Cuneo", een fruitboot van 800 ton, bleek, scheen even eens groote vaart te loopen, gezien het feit, dat een groote boeggolf te zien was. Beneden hoorde get. nog, hoe de ma- chinekamertelegraaf overgehaald en het roer gedraaid werd. Get. ijlde naar boven en kwam aan stuur boordzijde de brug op. Hij zag den eer sten officier aan bakboord. Een der kwar tiermeesters stond aan de telegraaf. Deze werd toen voor den tweeden keer over gehaald. Get. vroeg aan de mannen op de brug: Wat doen we, waarop geantwoord werd,- dat er volle kracht achteruit en hard bak boord roer (oud commando) was gegeven. Even later werd volle kracht vooruit ge geven. Het roer bleef aan bakboord liggen. Get. liet de fluit niet blazen, om geen onrust bij de passagiers te verwekken. De „Cuneo", die uit Boston vertrokken, was, kwam recht voor de „Rijndam" over. J.

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2