Zijn uitvlucht. BINIïENLAm Ingezonden Mededeeljngen* Neemt u in acht Kerk en School. wetsontwerp ging. Maar dat is niet zoo; bet oorspronkelijke wetsontwerp was dat reeds niet en na de wijzigingen daarin aangebracht, is het zulks nog minder. En dat is al dadelijk ons hoofdbezwaar tegen dit ontwerp, that het niet is wat het ljjkt te wezen, en dat komt naar onze bescheiden meening, omdat het de Regee ring min of meer is opgedrongen. Wij her inneren ons, hoe op 18 Mei 1.1. in do Tweede Kamer, zoowel van Rechts als van Links, bij den Minister is aangedrongen op veel belangrijker uitbreiding van den Landstorm dan de omzetting van het on gewapende gedeelte daarvan in een getva pend dito kon geven. Dat geschiedde ornler den indruk van het adres van de 2 2, en wij zijn van dat adres nooit bewonderaar;, geweest; wij zijn het volkomen eens met wat de heer Tydeman naar aanleiding van deze zaak in. de Tweede Kamer heeft go zegd, n.l. dat men de Regeering in deze niets moet opdringen. Dat was zeer juist gezegd; men moet het vertrouwen heb ben, dat de Minister van Oorlog alles doet wat onze defensie cischt, en als men dat vertrouwen mist, moet men hem wegzen den, maar buitenstaanders kunnen niet be oordeelen of er meer mannen noodig zijn om onze neutraliteit te handhaven en aan onze internationale plichten te voldoen, en evenmin, of wij voldoende kleeding, wa penen en ammunitie hebben om tot een ^aanmerkelijke uitbreiding van het leger over te gaan. En dat wij van deze laat ste zaken, op de aanmaak waarvan wij in hoofdzaak op het buitenland zijn aan gewezen, nu juist geen overvloed hebben; dat weet iedereen, sinds de Minister van .Oorlog zich daarover op IS Mei 1.1. uit liet. En nu weten wij wel, dat Z. E. ver klaard heeft, dat het Landstormontwerp nreeds aan zijn Departement gereed lag, toen het adres der 2 2 kwam, en we denken er niet aan het woord van Z. E. ook maar één oogenblik in twijfel te trekken, maar het is de vraag, of de indiening bij de Staten-Generaal niet verhaast is, daar het adres der 2 2, waardoor het ont werp den valschen schijn kreeg, alsof hot ook maar eenigszins aan de wenschen in dat adres geuit, tegemoet kwam. Wat de 2 2 en hun aanhang willen, is het door- den» Minister op 18 Mei 1.1. reeds voor onmogelijk verklaarde, nl. het uit den grond stampen van een paar maal honderddui zend nieuwe Nederiandsche soldaten. We vragen: waar zit toch het nadenken van deze menschen; hoeveel kader tot oefe ning zou daarvoor Triet noodig zijn, hoe veel wapenen, hoeveel ammunitie, gezwe gen nog daarvan, dat deze mannen na tuurlijk niet zouden kunnen dienen voor de infanterie alleen, dateer ook cavalerie- en artillerie uit zou moeten worden ge formeerd; waar vandaan zou men de be- noodigde paarden en kanonnen moeten ha len? Ten slotte kunnen wij de opmerking niet achterwege laten, dat die plotselinge extase voor een groot leger in zooverre als die komt van hen, die zich altijd tegen den vrijzinnigen eisch van algemeeneri dienstplicht hebben verzet, voor ons een zeer onaangename bijsmaak heeft. En nu komt het ontwerp met zijn oefen- plicht voor allen tot den derligjarigen, oos- spronkelijk was het veertig-jarigen, leeftijd dat zal zeer geleidelijk gaan; ïn de Memorie van Antwoord wordt zelfs uitdruk kelijk gezegd, dat het de Regeering meer te doen is om de bevoegdheid, die ze hij aanneming van dit wetsontwerp zal krij gen dan om van die bevoegdheid zonder bepaalde noodzaak een kwistig gebruik te maken. Wel zal, als de mobilisatie nog zeer lang moet duren, door het vormen van deze nieuwe reserves het oogenblik kunnen aanbreken, waarop men de landweer in haar geheel naar huis zal kunnen zenden; maar dat is toekomstmuziek. Voorshands zal er niets anders bereikt worden dan dat men er in het eerste jaar eenige duizenden mannen bij krijgt, die, zoodra zij geoefend zijn, de plaatsen zullen kunnen innemen van zoovele landweermannen, die wij zoo van harte een „huis toe" gunnen. En de Commissie van Rapporteurs heeft dan ook zeer goed gedaan voor te stellen de con siderans van het wetsontwerp zoo te ver anderen, dat daaruit duidelijk blijkt, dat het is ingediend om de Landweer te kun nen aflossen. Het is dan ook vermakelijk, dat van sociaal-democratische zijde tegen dit ont werp j e wordt geagiteerd, ook op grond, dat het in het gevlij komt van hen, die ons in den oorlog willen sleepen. En tot zekere hoogte moet men eerbied hebben voor het zich in bochten wringen-talent, waarmee de S. D.A. P. ook na de verschij ning van de Memorie van Antwoord haar oppositie volhield in haar hoofdorgaan „Het Volk". Voor wie gewend is zijn oor behoorlijk te luisteren te leggen in de Kamer, kon het geen geheim blijven, dat het Comité-Gene- Taal althans dit. heeft uitgewrocht, dat de goede* verstandhouding, die tusschen Kamel en Minister van Oorlog zeker heeft te wen schen overgelaten, weer geheel was her steld. Om strijd kwamen alle partijen ver klaren, dat ze den Minister bij dit wetsont werp wilden steunen, zij het dan ook, zoo als de heer Ruys de Beerenbrouck, eerste spreker over dit ontwerp, uitdrukkelijk ver klaarde, zonder daardoor iets te praejudi- ceeren voor het vervolg. De heer Dé Jong - maakte zich tot tolk van hen, die het be treurden, dat de uiterst..sobere Memorie van Toelichting aanleiding had gegeven tot een agitatie in den lande, waarvoor geen reden van bestaan was, en de.heer De Geer sprak een woord naar ons hart, toen hij nog maals op keurige wijze het neutraliteits- standpunt -van Nederland uiteenzette, dat van de stelling uitgaat en moet uitgaan, dat alle oorlogvoerenden gelijkelijk onze vrienden zijn; dat wij de natie zijn van den vrede en dat wenschen te blijven. De heer Van Doorn, die tot hen behoort, die gaarne met een tooverslag onze weermacht zouden zien verdubbelen maar dat Lm nu eenmaal niet, afgevaardigde voor Gouda, anders ware daarover zeer zeker te pra ten moge zich over die rede vtoolijk gemaakt hebben, en gezegd hebben, dat die vredesbetmging Aan den afgevaardigde voor Schiedam eerst waarde zou hebben, als wij over een leger van 3 millioen man be schikten, wij staan in deze geheel aan 'de zijde van den heer De Geer en gelooven dat er weinig landen zijn, waarin men al gemeen zoo voor den vrede is als in Ne derland. .Maar waai zouden wij eindigen, als wij op den voet wilden volgen alle sprekers uit de anti revolutionaire partij waren het niet minder dan 3 die over het ontwerp het woord hebben gevoerd. Wij zeiden reeds, dat de Regeering van allen kant steun kreeg; het was dus de dag de sociaal democraten, die hun onbegrijpelijk verzet moesten goed praten, een verzet, dat al zeer weinig strookt met hunne houding weinige maanden geleden nog als de eenige ware erkend, n.l. om de Regeering niets te weigeren, wat ze zegt noodig te hebben tot de handhaving van onze neutraliteit. Hun shibboleth was thans, dat met dit wetsontwerp onze weermacht wordt uitge breid, en daar kunnen zij zich niet toe ieenen, en de heer ter Laan, die als militaire specialiteit van de partij fungeert, begon met de jammerklacht, dat Nederland het eeni ge land is, dat midden in dezen geweldigen wereldkrijg bezig is met versterking van marine en leger. Dit was een reuzen flater, want Noorwegen doet hetzelfde en Zwit serland versterkt zijn landleger. Om onze lezers nu cea juist denkbeekjQte geven van de wijze waarop de heer ter Laan pleegt te redeneeren, diene het volgende. Toen hem bij interruptie er op gewezen werd, dat zijne stelling, dat Nederland het eenige land was, dat zijne weermacht versterkte, abso luut onjuist, was, klonk het op een toon, die de meest zelfbewuste schoolmeester uit vroeger tijd hem niet zou hebben verbeterd DaJ andere landen hetzelfde doen neemt niets ,weg van de juistheid van hetgeen ik beweer, n.l. dat het verkeerd is, dat wij zoo handden. Beter was hij, teen hij sprak van den noodloottigen invloed op de Re- geering van het adres der 22, een invloed, die ook wij meenen te zien, en last not least konden hij en zijne partijgenooten niet meegaan, omdat ze niet den nnnsten waar borg hebben, dat door deze mannen van den landstorm de landweermannen zullen worden afgelost. Vandaar zijne motie: „De Kamer van oordeel, dat 'sLands belang, onder de hui- dlige omstandigheden het best gediend wordt door de landweer geleidel ijk met klein verlof naar huis te zenden, te beginnen met de twee oudste lichtingen, gaat over tot de orde van den dag." Hot was de heer Marchant die de sociaal democraten geducht onder handen nam over hun s'landpunt, dat hij noemde anti-socialis tisch en nihilistisch, een standpunt,- waar over, dit werd met citaten bewezen Jaurès zich in zijn graf zou omkeeren. Trouwens, het is" niet alleen onze opinie dat de S. D. A. PI. hare houding tegen over het Landstorm-ontwerp geheel zou hebben gewijzigd na de verschijning van tie Memorie van Antwoord, als ze niet alle leiding miste, nu mr. Troelstra, de eenige staatsman in de partij', helaas voor lang gedwongen rtist moet nemen. De striemende slagen van den heer Mar chant riepen den'heer Schaper in de weer, die in een van alle kanten geinterrunpeerde redevoering trachtte te bewijzen, dat zoodra de Landstormers voldoende zouden zijn ge oefend, de invloed van de 2 2 groot genoeg zou zijn om te voorkomen, dat de Landweer zou worden afgelost. Wij hebben den lieer Schaper wel eens gelukkiger bijgewoond, Want deze stelling is niet vol te houden, naardenïaal en door het invallen van de lichting 1915 reeds 6000 landweermannen naar huis gingen. De Minister 'heeft in een korte maar zeer zaakrijke redevoering het wetsontwerp in het ware licht gesteld; gelukkig, want wat de verbijsterde gemoederen, zoowel aan den eenen als aan den anderen kant, noodig hebben is klaarheid. Het werd hem zelfs bij de rede van den heer Schaper even te machtig, zoodat hij interrumpeer de met eenGelooft u zelf wat u daar zegt? Hij heeft zonder eenige terughoudendheid! de ,ware beteekenis van het ontwerp geheel in het juiste Iicjit gesteld, en zelfs de uitspraak niet achterwege gelaten, dat al gemeen© fpefenplicht op d i t oogenblik voor ons land een absolute onmogelijkheid as. Hij wierp dus, om zoo te zeggen, een bad koud water tegelijk op het onbereden enthousiasme van de 2 2 en op de onver antwoordelijke appositie van! de soc.-döm. De heer Bosboom moge dan volgens eigen getuigenis in het laatste jaar op zijn zenu wen gebeefd hebben, men merkte daarvan niets, want hij was bijzonder op dreef. Voorshands verklaarde hij te zullefi begin nen met de lichtingen 1913 en 1914, d. i. dus met de mannen van 20 en 21 jaar, en die zullen twee maanden voor de op roeping gewaarschuwd worden, dat die aan staande is. Jammer was het dat de Minister aan een passage van de Memorie van Ant woord een uitlegging gaf, die met de woor den in strijd was, n.l. dat hij de beschik king wilde houden, zij h'et dan ook onge wapend, over meer landstorm dan voor de aflossing, der landweer noodig is. Dit gaf natuurlijk in de eerst© plaats den so ciaal-democraten genoegen, en het wajs ook geen hartverheffend moment, en maakte natuurlijk het hierboven genoemde amen dement .van de Commissie Van Rappor teurs bijzonder sterk. De Minister kwam echter de zaak -in orde maken met de ver klaring, dat hij tover niets meer ."beschik ken zou dan in de Memorie van Antwoord stond, zonder de .Kamer daarin in te ken nen. De motie Ter Laan haalde alleen de stem men der sociaal-democraten. De conside rans weid. gewijzigd naar den zin fan de Commissie van Rapporteurs, zoodat het ontwerp zal dienen in hoofdzaak tot ver lichting van de Landweer. En het wetsontwerp zelf Werd met alge meeno stemmen, behalve die van de so ciaal-democraten, aangenomen. Hofrouw. De Oppor-Ccremoniemecster maakt be kend, dat het Hof, ingevolge de hevelen van H. M. de Koningin, den lichten rouw zal aannemen voor den fijd van drie dagen, ingaande op Zaterdag den 24sten dezer, wegens het overlijden van H. K. en K. Hoogheid Aartshertogin Maria Carolina van Oostenrijk. („Stct.") H«i«rlau4 on de oorlof. Helpers gesp rek met minister Churchill. Als aanvulling van hetgeen reeds in de Nederiandsche pers is vermeld, naar aan leiding. van het bericht, van de „Kölnische Zeilung" van 21 dezer, nopens stappen bij de Nederiandsche regeering gedaan dooi de Belgische, Britsdhe en Fransche gezan ten, hebben wij uit de meest gezaghebbende bron vernomen, dat geen van de drie bc doelde gezanten bij de Nederiandsche re geering'cenigen stap heeft gedaan om haai toestemming te verkrijgen voor den door tocht'-van de Belgisdh'-Engelsche bezetting van Antwerpen over Nederlandsch terri tair naar zee. Ui tvoer van erwten. De minister van oorlog cn van landbouw, nijverheid en handel brengen ter kennis, dat, met wijziging en uitbreiding in verre van de kennisgevingen in de Staats •courant van 20 Mei 1915 on van 4 en 5 dezer, het volgende wordt bepaald: lo. Uitvoer van kleine groene kookerw ten zal ook worden toegestaan, indien Vj van de hoeveelheid (in gewicht) bruine hoonen of witte boonen op de veemen zal zijn opgeslagen, 2o. Uitvoer van grauwe erwten en ca pucijnererwten van den oogst 1914 -Zal worden toegestaan, indien 1/3 van de hoe veelheid (in gewicht) van de soort, did zal worden uitgevoerd of Wel bruine of witte boonen, van inlandsch gewas, oogst 1914, op de veemen zal zijn opgeslagen. De grauwe erwten en fcapuzijnererWten moeten puik van kooE zijn. 3o. De prijzen, waartegen de aanvragers zich moeten verplichten de opgeslagen par tijen grauwe erwten pp ieder geWenscht tijdstip aan het Rijk af te staan, zijn, gere kend per 100 K.G., bruto voor netto gelijk aan die vastgesteld voor eapucdjnererwten. De aandacht wordt er op gevesïïgd, dat na 31 dezer geen groene erwten, grauwe erwten en capucijnererwten meer zullen mogen worden uitgevoerd. Boter. 1 I-Iet Rijks CentraaJbureau voor den uit voer van boter, heeft vastgesteld, dat vooi de week van 25 Juli—1 Augustus voor 60 pet. van de boterproductie certificaat van uitvoer wordt verleenddat 5 pet. van de productie met bijgekochte consenten mag worden uitgevoerddat de zuivelfabrikan- ten 25 pet. der productie zelf voor bin- nenlandsch gebruik moeten afleveren of beschikbaar stellen en dat alle fabrieken verplicht zijn 10 pet. van de productie te reserveeren voor het Rijks Centraalbureau voor den uitvoer van boter.. Zij, die zich aan dit voorschrift niet houden, verliezen het recht van export. Hulde aan Koningin Elisabeth. Het Nederlandsch Huldigings Comiteit te Amsterdam, opgericht om ter gelegenheid van den verjaardag van koningin Elisabeth van België een bloemendag te organisceren ten voordeele van 3e noodlijdende Belgi sche bevolking, heeft H, M. op haar ver jaardag een telegrafi&ehen gelukwensch ge zonden uit naam van - duizenden uit Bel gië uitgeweken Nederlanders. Het betuigt daarin: „zijne meest innige gevoelens van verknochtheid en gehechtheid, en koestert de hartelijkste wenschen voor een glorie volle toekomst, zoowel voor de Konink lijke Familie als voor uw geliefd en be proefd volk". - Nederland en de 0 orlog. In hot grooto New-Yorksche dagblad „Sun", van 27 Juni, troffen wij een Cij- drago aan van de hand van generaal W. A. T. do Meestor, ofrer de netelige positie van Nederland in dezen oorlog. Het stuk bevat voor Hollandschc lezers, uit den aard dor zaak, weinig nieuws, merkt de „N. R.. Ct." op, doch hoeft zijn waarde als exposé van den 'toestand hier te lande, waar om trant men in de Unie veelal onjuist of althans onvolledig is ingelicht. Generaal de Meester is van oordeel, dat het gevaarlijke moment van Nederland nog komen kan, indien eventueel het Duit- sche leger, door strijdkrachten de verbon denen 'achtervolgd, door België zou moeten terugtrekken. Doch, hoe hetzij, Nederland zal zoo besluit generaal de Meester zijn uiteenzetting van den toestand indien het noodig mocht worden, tot den laatsten man vochten Voor de handhaving der neu traliteit en de verdediging der onafhanke lijkheid. j 1 Censjuur. Gisteren ontvingen wij een brief uit Athene, den lOden van daar over Bologna verzonden, dus besWtnd van het eene on zijdige Land naar het andere. Wat de. Ita- liaansche censuur niet belet heeft van den inhoud kennis te nemen en hem weer dicht te plaikken met oen strook, waarop men leest: Verificato per censura. De Ita- liaansche censuur doet dus precies het zelfde als dc Puitsche, Fransche en E11- gelsche censuur. (N. R. Ct.) Trekossen. De regeeiings-president van Hannover heeft voorloopig den invoer van trekossen uit Nederland toegestaan. Vluchtoo rd te Nunspeet. Men meldt ons: Nadat was bekend geworden, dat dr. Hendrik Muller, die in Augustus een jaar lang het ambt van regeeringscominissaris zal hebben vervuld, tegen begin van de volgende maand ontslag heeft aangevraagd, heeft de geheele staf van het vluchtoord in een verzoekschrift aan den ministei van binnenlandscbe zaken medegedeeld, dat zij met groot leedwezen vernomen hebben, dat het in de bedoeling ligt van den ïegcc- ringsoonimissaris tegen een nader te bepa len doch niet ver verwijderden datum aJs zoodanig ontslag aan te vragen; dat zij het heengaan van hun chef niet alleen om persoonlijke reden ten zeerste zouden betreuren, maar dat het bovendien hun vaste overtuiging is, dat de grootc on dervinding en de zakelijke wijze van op treden, zoowel ten aanzien van het perso neel als van de vluchtelingen moeilijk zul len zijn te evenaren, reden waarom zij den minister eerbiedig verzoeken zijn invloed op den icgecrings-commissaris te willen doen gelden en hem op zijn besluit te doen terugkomen. Dc vluchtelingen hebben door hun hoof den hetzelfde verzocht, aanvoerende: (Lal zij en alle vluchtelingen in genoemd kamp -het heengaan van den heer regeerings-com- missaris ten zeerste zouden betreuren; dal toch een man als dr. Hendrik Muller met zijn groote algemeene kennis en gaven, zijn ervarenheid in het besturen en met zijn goed hart. dat hij de arme vluchte lingen toedraagt, hier niet kan worden ge mist, Thomson-monument. Bij het Nationaal Comité tot hu'*"-png van de nagedachtenis van majoor Thomson was op 1 Juli, met inbegrip van de ge kweekte rente, ingekomen een bedrag, groot f6435.86. Voor de oprichting van het monument zal ten minste een .bedrag van 7000 noo dig zijn. Het comité vertrouwt, dat het- ontbrekende nog spoedig zal bijeenkomen, daar lal van Nederlanders, van wier be langstelling men zich zeker overtuigd mag houden, nog achterwege of liever nalatig bleven, hun bijdragen aan den penningmees ter van het comité, Zeestraat 80 te 's-Gra- venhage, toe te zenden. De beeldhouwer Charles van Wijk, te 's-Gravenhage, houd! zich onledig met de vervaardiging van een voorloopig ontwerp van het monument. Wanneer dc "nieren niet in staat zijn om het urinezuur uit het bloed te filtreeren, wordt hot bloed er door vergiftigd, en slechts onbeduidende verschijnselen verra den de aanwezigheid van urinezuur in hot bloed. Weinig opvallend nog zijn die pijn in den -rug, die vermoeidheid, hoofdpijn, duizeligheid, zenuw- en spierpijnen, nu een. in de gewrichten, dau weer in de armen schouders of beenen. Men let niet op deze verschijnselen en toch zijn ze de kenteeke non, dat het .urinezuur ons lichaam begint te verwoesten. Het kan zich nestelen in de gewrichten en jicht, rheumatiëkf met haar'treurige ge volgen als vervormde ledematen en ge wriehten veroorzaken. Opgenomen in het bloed, kan het zich in de bloedvaten en aderen als een on oplosbare stof afzetten (verkalking', enz.). Het kan zich afzetten in het nierbekken, de urineleiders en blaas, cn ontsteking dezer organen, nierzand, niergruis, nier en blaassteen met de daaraan .gepaard gaande nierkoliek veroorzaken. Het urinezuur, de verwoester* van het lichaam, moet verwijderd worden. Alleen do nieren z'ijn hiertoe in staat en Foster's Rugpijn' Nieren Pillen zullen haar hiertoe in staat stellen. Zij herstellen de nieren en het urine-organisme. Doordat zij het urinezuur oplossen en afvoeren, voorkomen zij de uiterst nadcelige werking ervan op het lichaam en roeien zij de wortels van uw ziekte uit. Te Schiedam verkrijgb. bij de h.h. Kappel- hoff Hovingh. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel f a, £1.75 voor één, of g.Mf f 10.voor zes doezen. Eisch t de echte Foster's jjgl Rugpijn Nieren Pillen, weigert elk© doos1, die XMKniflWp niet voorzien is van nevenstaand handels- mank. Nek. Hert. Kerk. v- De Synode der Ned. Hervi Kerk. 1 1 HL In de namiddag-zitting van gisteren zijn eenige ingekomen stukken behandeld, waar van in dit verslag geen melding kan wor den gemaakt i 1 1 In de zitting van heden wordt de quaes tor-generaal, mr. S. J. Hpgerzeil, verwel komd. Behandeld werden de aangelegenheden van het fonds voor noodlijdende kerken en personen. Dat fonds ontving van H. AL de Koningin weder de aanzienlijke gift Van f2000. De collecten (inol. de nagekomen collecten) bedroegen over 1914 f14.791.75, d. i. f997.85 meer dan in het vorig jaar. Ook do giften wijzen op eene vermeerde ring. ,Uit dit fonds worden aan adht ge meenten groote toelagen toegezegd tot 'een bedrag van f17.575. Later zullen worden behandeld'de voordrachten voor kleine toe lagen aan 53 gemeenten, ten behoeve van den eeredionst, tot een bedrag van f3375 (benevens £100 aan de Waldenzen) en aan 83 predikantsbetrekkingen, tot een bedrag van f6865. t Ook het fonds ter voorziening in de gees telijke behoeften van gemeenten, waar ei gen middelen ontbreken, ontving-eene aan zienlijke gift (1750) van H. M. de Koningin. Uit dit fonds kan 4700 voor uitkeering aan 19 gemeenten worden bestemd. Het fonds tot verbetering der schraalste pred ikan tstractementen heeft eene toelage van f 900 uit de baten van den Vervolgbun del der Evangelische Gezangen, en eene suppletie-toelage van f4626.50 uit de gene rale kas noodjg, om aan de aanvragen van 88 gemeenten" te kunnen voldoen. Uit het fonds zelf is beschikbaar f 6000. Het totaal van de voordrachten bedraagt 'f 11.326.50. Beroepen te Noorden ds. P. K. Da- torna, 'te Muiden; te Waarder ds. K. van As, te Moercapellc; te Neede (toez.) ds. Dorgelo 'te ITem (N.-IL), 1 1 1 Bedankt voor het beroep te Oldebroëk ds. J. IL F. Remme, te Oud-Beierland. Geref. Kerken, Aangenomen het beroep te Icrseke ds. B. Meijer, te Brouwershaven. Bedankt voor het beroep te Kampen en te Borssele ds. G. van Reenen, te Op- heusden. CHRfsjr. Geref. Kerk. Beroepen te Arnhem de heer J. A. Riekel, cand. te 's-Gravenhage. Doopsgezinde Gemeente. Beroepen 'te IJmuidcn ds. W. Lui- kinga, te Aalsmeer. „Jules, Jules, Wat moeten wij beginnen, als mijn man opeens thuis mocht ko men?" „Nu, wjat zou dat?" antwoordde Jules met de grootst mogelijke gemoedsrust. „Wat zal hiij wiel zeggen, Wanneer hij jou hier "vindt! Hoe kunnen Wij hem een voldoende opheldering geven over jouwi hier-zijn. Hij is in staat je te vermoor den 1" „Nu, nu, niet zóó overdreven! Houd je een beetje kalm. Ik denk heusch wel aan alles. Ik heb al iets uitgedacht!" Drie dagen lang hadden deze babbel- uurtjes plaats', tussohen twiee en vijf uur, terwijl meneer Bommette in zijn bureau was. Op zeer eigenaardige wijze hadden zij elkaar leeren kennen, 't Was buiten, in het park geweest. Mevrouw Pommetto's zenu wen waren duchtig door de zomerhitte ver slapt; haar ziel look op bijt het genot, dat het Loei© parit haar blracht, het geklater der frissche fontein, de wiegende klanken van militaire muziek. Opeens had zij Voet stappen achter zich géhoord, en ^gemeend te voelen, dat men haar zacht aanraakte. Met een vlugge, onwillekeurige beweging had zij zich omgedraaid, plotseling bevan gen door ©en heftigen angst voor zakken rollers. Maar een knappen, jongen, keurig|-geklee- den man zag zij voor zich, waardoor alle achterdocht snel wfee% Van haar af was ge gleden. Zij liep een eindwleegis verder. Eenige oogenblikkcn daarna brrr voelde zij opnieulwl een zachte aanraking. Dit keer mat meVroiulw! Pom met te met neer geslagen, maar vernietigenden Mik ihaar achtervolger, ©en blik, die hem had kun nen vermorzelenMaar de jonge man ziag er 'zoo leuk uit, zoo knap, zoodat haar striemende' Mik zich direct verzacht te en de toorn, die eruit oplaaide, n iwiar- me sympathie omgezet wérd. Want niets is1 lichter ontvlambaar, gé- makkelijker vuurvattend dan het hart eener dame van bij de veertig, die aan de zijde vian een saaien bureau-Wellusteling haar jaren in oinpoètTsbhe huwelijkstrouw slijt en in de pariden, in de verslappende zomer zwoelte zaïcht-Wieigende walsen Van keu rige ptilitaire muziek! aanhoort. Mevrouw Rommelt© probeerde weliswaar om haar gewaarwordingen te belïeerschen. Doch inplaats Van heil te zoeken in een vlucht, liet zij zich verleiden tot een klein gesprekje. Zij wenséhto den jongen, dur- venden man door een raak woordje haar aangerande deugd te betuigen. Ongelukkig Voor haar was die deugd van zoo groeten omvang, dat een enkel woordje niet voldoende uitwerkbn-kon. De conver satie span zich uït en duprd© wel een uur, misschien wel bijna twee uurMe vrouw Bommette toonde zfóh bereid, haar den volgenden dag Mj zich aan huis ver der voort be zetten. Zijl had hem! nog zoo- Veel te vertellen, zooveel..v f tJHoor je niet iets, Jules! vroeg: mevrouw Pommette opnieuWi, zeer onrustig. Men hoiorde duidelijk een sleutel rond draaien in een slpfö, daarop een zwanen, rusjigen, goddigen voetstap naderbij komen. A

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 6