IndUntlM. 3>e gewone audiëntie van den minister van staat, minister van binnenlandsche za ten, zai op Zaterdag e. k. niet plaats hebben Gezantschap bij het Yaticaan. Uit Luxemburg wordt aan de „Times" ge meld, dat -daar stemmen opgaan, waarbij de vrensch "wordt uitgesproken, dat de Luxemburgscbe regeering zich ia verbin ding zal 'Stellen met de autoriteiten in Nederland, om 'te trachten, dat mr. Re gout, de 'tijdelijke gezant voor Nederland bij het 'Vaticaam, bij eventueelo vredes onderhandelingen ook -de belangen van Luxemburg te'Rome zal bepleiten. Hederland en de oerlop jE.cn Aimerikaansch schip dooi een Nlederlhandsdh oorlogs schip aangehouden. Reuter seint d.d. 27 Juli uit Batavia: Het Amerikaansche petroleunischip ,.Jla verick", van Las Angeles, is door een Xc derlandsch oorlogsschip in do Java Zee aangehouden, daar het schip verdenking wekte, Na onderzoek van de seheepspapie ren te Batavia was de zaak opgehelderd. Vertrokken. De Engelsche stoomschepen „Perth", „Tem", „Gannef' en „Dinnes" hebben gis teravond de reis vervolgd. foor Ouracao. Opnieuw is heden door tusschenkomsl van de Javasdhe Bank ©en bedrag van f20.000 overgemaakt voor de noodlijdenden in Curasao; in het geheel heeft de Javasche Bank nu voor het "Kon. Nat. Steuncomité f050.000, voor Curasao f40.000 voor den Ned. Soldaat; thans gemobiliseerd, f 16.230. tezamen f 706.230, overgemaakt. Anti-O orlograad. De Nederlandsche Anti-O orlograad deelt mede, dat het bestuur officieel bericht heeft ontvangen, dat het nieuw opgerichte Noor- sche Vredes-Cotrdté zich aansluit bij de te js-Gravenhage gevestigde Centrale Or ganisatie voor een duurzamen Vrede. Buitenlandsche pas poorten. De minister van buitenlandsche zaken heeft per rondschrijven de burgemeesters er op gewezen, dat dienstplichtige pcrso nen, die een buitenlandsch paspoort wen- scJien, zich onder overlegging van hun ver lofpas, rechtstreeks moeten wenden tot he! departement van buitenlandsche zaken. Belanghebbenden kunnen ,ter voorkoming van tijdverlies daarmede rekening houden. Schoener „Harb o". Met den stoomtrawler „Hercules" zijn h IJmuiden negen Noorse he schipbreukelingen aangebracht, zijnde de geheele bemanning van den Noorschen schoener „Harbo", kapi fcin Erioksen, met hout van Christians naar Sunderland. Deze schoener is Zon dagavond op 56 gr. 40 min. Noord en 2 gr. 32 min. Oost door een Duitsche duik boot in brand geschoten. Aan de bemanning Werd 5 minuten tijd gegeven am zich- in de scheepsboot te begeven, waarin zij latei door den trawler werden opgepikt. De schip breukelingen deelden mede, dat in de nabij heid nog drie schepen in brand stonden. Men meldt ons nog uit IJmuiden, Jat de bemanning vertelde hoe het schip bespron gen werd door 5 opvarenden van de Duitsche onderzeeboot, allen gewapend mei Kannen petroleum, die ze over den dek last uitwierpen en toen op verscheiden/ plaatsen in brand staken. De natievlag werd neergehaald, met petroleum overgoten, in br,and gestoken en in het logies geslingerd Een ledige Deensche boot, op weg naai Engeland, werd door den onderzeeër aangc houden om de in booten ronddrijvende be m|anninjgen der 4 in brand staande schepen op te nemen. De bemanning van de „Harbo" had intusschen roeiend den stoomtiawlci Hercules bereikt jen werd aan boord opgc nomen. De bemanningen der overige in brand gestoken schepen zullen dus hoogst w;aarscliiijnlijk ook allen gered zijn. TWa> reeds te donker om het nummer van de duikboot op te nemen. VLAjARMNGEN, 28 Juli. In do gister avond gehouden vergadering van den ge meenteraad werden benoemd tot ondenvij zer aan school E: B. J. Schultz te Winters wijk, tot onderwijzer aan school CA. J. van Santen te Zoelmond. KETHEL en SRAL'AND, 28 Juli. Aan de Rijksveeartsenijschool te Utrecht is bevor derd tot veearts de heer H. de Ronde, van bier. 1 STADSNIEUWS. Eindexamen H. B S. Bij het 'te Rotterdam gehouden eind examen H. 'B. S Zuid-Holland, zijn o. m. in de '3e groep geslaagd de dames M. E. v. d. 'Heijden en A'. S. do Kroes, en de heeren Hj. iM. Verweij, C. H. van Amerorn en L. 'Seekles, allen leerlingen van do H. B. "School alhier. Een ernstig ongeval ha/1 hedenmorgen omstreeks 83/4 uur plaats. Op het oogen blik dat de heer A. Hoogendijk uit Vlaar- dingen met zijp automobiel, die hij zelf bestuurde en waarin zich behalve de chauf feur ook een paar dames bevonden, den hoek van de Groote Markt en de Nieuw- straat zou passoeren, kwam, de 8-jarigo Betsy van Kcmenade, die daar op den hoek woont, uit de Nieuwstraat de Markt oploopen, met bet gievolg dat zij door de auto werd overreden. Onmiddellijk werd. zij naar het ziekten huis gebracht, waar bleek dat zij behalve eenige lichte verwondingen, twee ribben gebroken had. De toestand van het meisje was tamelijk wel. Volgens ooggetuigen had de bestuurder geen schuld aan het ongeluk'. Gisteravond zijn door de politie 2 per sonen in den Diefhoek aangehouden, waar van 1 in bet bezit werd bevonden van een flesch citroenjenever, die zij even te voren hadden meegenomen uit het café van der Plas aan het Rozenburgerplein. Zij zijn na verhoor weer ontslagen. Zweminrichtingen, De temperatuur van het water was he denmorgen 63 en hedenmiddag 66 graden Fahrenheit. Uit den Gemeenteraad. Niet minder dan 37 moJeieelingen tul do voorzitter ditmaal te doen, waaronler er 9 warren die dadelijk werden behandeld en afgedaan, terwijl de agenda 11 punten bevatte, welke alle werden afgedaan. Dit alles werd vlug volbracht en de zitting zou at heel kort zijn geweest, ware het niet dat in druk was verschenen het rapport van B. en IV. omtrent den stand der Zieken- huiskwesstie, hetwelk de heer de Bruin voor- stolde dadelijk in behandeling te brengen en dit voorstel tot nog al uitvoerige dis cussie aanleiding gaf. De beer de Bruin bad dit voorstel gedaan alvorens tot de behandeling der punten van de agenda werd overgegaan. Deze merkte toen op dat hij onder de mededeelingen van den Voorzitter dit rap port niet had hooren vermelden. De Voorzlittor wees er op dat dit rapport reeds in de vorige zitting was in gekomen en medegedeeld mot do toé- zegging dat het gedrukt zou worden. Aan die belofte is thans voldaan. De beer de Bruün vraagt of het nu dan niet in behandeling komt en zoo niet, wanneer de Voorzitter het dan aan-de orde denkt te stellen. De Voorzitter zegt dat bethemerg spijt dat het stuk zoo laat gereed is ge komen en daardoor niet mede op de agenda gebracht kon worden. Hij stelt zich voor dat het in de eerst Volgende vergadering in behandeling z'ou kunnen komen. De heer de Bru^n zegt dat men wel gewoon is geraakt dat alles wat met het Ziekenhuis in betrekking staat, met een slakkengang gaat. In de vorige zitting kon hot rapport niet in behandeling komen om dat het niet ter visie had gelegen; nu kan het weer niet omdat het gisteren pas in druk is verschenen. Spr. heeft hot stuk toch gelezen en merkt op dat B. en W,. daarin niets nieuws ver tellen. De Voorzitter: Er wordt een over zicht gegeven van den loop der gebeurte nissen betrekkelijk den Ziekenhuisbouw. De beer de Bruiln: Juist Het bevat niets meer dan een kort overzicht der lij densgeschiedenis en is dus niet meer dan een opfrissChing van het geheugen der leden. Het gaat dan ook nu alleen oVer de kwestie of thans tot uitvoering van het raadsbesluit tot den bouw van een nieuw Stads-Zickenhuis zal worden overgegaan. B. en Wl kunnen geen nieuw licht over de zaak doen schijnen;; wat ze in dat rapport vertellen, wisten de leden allemaal. Bij die bekende historie is alleen nog gevoegd ver wachtingen over het duurder worden van het geld en de bouwmaterialen, wat redenen zijn om zoo spoedig mogelijk tot den bouw over do gaan. De agenda voor deze vergadering zal niet veel tijld kosten en dus heeft men vanmiddag den tïjld oim de kwestie, die nu ter beslissing aan den Raad is voorgelegd, eens kalm te bespreken. De agenda is wel lang, maar niet van Veel befeekenis en wie waarborgt dat dit bij' de volgende zitting weer het geval zal zijh. Dat B. etn |W|. spr/s opvatting deelcn, blijkt wel, waar zij in hun rapport zeggen: als de Raad 'tot uitvoering besluit, dan kan do aanbesteding spoedig volgen. Wjanncer men dit Werk, zooals ook in bot rapport Wordt aangegeven, zou willen benutten voor werkverschaffing, dan moet met het nemlen van oen besluit niet ge treuzeld worden. 1 Spr. verzoekt den Voorzitter tins betrap- port nu aan de orde te stellen. Alle leden zullen dit stuk, dat zoo weinig inhoudt, wel gelezen hebben en dus nu kunnen be sprekten. Het voorstel-de Bruin wordt ondersteund door de heeren Houtman en van der*Hoek. De Voiorzitter stelt nu voor de be handeling na afwerking der zaak aan de orde te stellen. Hierna wordt tot behandeling der agenda punten overgegaan. De Voorzitter stelt daarna aan de orde het voorstel omtrent het Ziekenhuis. Do heer Scheffcrs merkt op dat dit rapport eerst gistermiddag door de raads leden is ontvangen. De heer de Bruin dringt nu aan op dadelijke behandeling, maar spr. heeft nog geen gelegenheid gehad het stuk te lezen. Misschien zijn er meer leden die in hot zelfde geval verkeeren, op grond waarvan hij voorstelt de behandeling nog uit te stellen tot een volgende vergadering. Do heer de Bruin heeft straks het ver zoek gedaan de behandeling van het rapport nu aan de orde te stellen en geen der leden heeft zich daartegen toen verzet. Door den Voorzitter is daarop toegezegd dat het na de agenda-punten aan de orde zou worden gesteld en dus komt het ver zoek van den heer Scheffers >te laat. Stemmen: Iïet voorstel-de Bruin zou nu aan de orde komen. Do V oorzi tter zegt dat ook hij heeft bedoeld het voorstel-de Bruin nu in be handeling te nemen. Do heer de Brujin: Dat is kiekeboe spelen. t t Spr. heeft gevraagd de behandeling van het rapport aan de orde te stellen en daarop troeft de Voorzitter voorgesteld het rapport aan het einde der vergadering te behande len. Daartegen is geen verzet gekomen. Do heer Scheffers zou de zaak ter wille kunnen zijn als liij dat wilde, door genoegen to nemen, met voorlezing van het stuk, zooals dat wol meer gebeurt. De inhoud vereischt geen studie, want het bevat niet meer dan een opfrissehing van het geheu gen der leden. Het gaat niet aan om die zaak' nog meer te rekken, zooals dit gedurende den ge- lieelen loop daarvan al is geschied. De heer Evens is het niet eens met den lieer de Bruin, dat straks besloten is het rapport "nu te behandelen. De heer de Bruin deed een voorstel om het nu te behandelen en dat voorstel werd wel onder steund maar niet werd daaromtrent beslist. Spr. heeft het stuk wel gelezen maar is het niet met den heer de Bruin eens dat daarin geen nieuwe gezichtspunten ge opend worden. Geen der leden was daar uit tot de conclusie gekomen dat mèt den grond do Ziekenhuisbouw een bedrag van 3 ton zal vorderen. Vertier wordt in bet rapport gezegd dat de exploitatie f 7000.por jaar meer zal kos ten dan de bestaande inrichting, maar aan het eind Van het rapport (op blz. 153) leest spr. dat rente, aflossing, alsmede ver boogde exploitatie-klosten zeker een ver hoogde uitgaVc van f 18.000.a f 20.000. per jaar, met zich zullen brengen. Oppervlakkig is spr. het met die cijfers, niet ecus; hij gelooft dat die veel hooger zullen blijken te zijn, waar toch de rentt en aflossing dier 3 ton reeds een hoogere uitgaaf vordert. Daarom zou spr. wonschen dat de be handeling nog werd uitgesteld tot de vol gonde vergadering, zoodat de becijfering nog eens rustig onder de oogen gezien kan worden. De heer Goslinga heeft bij de ont vangst der agenda daarop gemist de zieken liuis-kwestie. Hij meende dat was besloten dat deze nu zou worden behandeld. Op zijn vraag dienaangaande is hem echter geant woord, dat het rapport nog niet gedrukt was cn het onderwerp daarom niet op de agenda is gebracht. Ook hij heeft het gis termiddag pas ontvangen. Toch is spr. wel gereed om de zaak te behandelen. Echter is hij het niet met den heer de Bruin eens, dat er in dat rapport geen nieuws staat. Als er dus leden zijn, die het stuk niet bestudeerd hebben, laten we dan de leiding van B. en W, volgen en de be handeling aanhouden tot een volgende ver gadering. De heer Houtman zegt, dat het mis schien mogelijk is, dat het rapport heden niet besproken zal worden. Hij hoort den heer Goslinga zeggen, dat het College de leiding wil houden, maar het komt hem voor, dat B. en W. juist met dit stuk de leiding uit handen geven en leggen in handen van den Raad. Spr. zou dan ook willen vragen, indien besloten werd de zaak nu niet te behande len, dat B. en W. tijdig vóór de volgende zitting in een nieuw of oen nader advies de opinie van het College uitspraken. Het College moet in zoo'n gewichtige zaak een positief standpunt innemen en dit krachtig in den Raad verdedigen en aangeven de bronnen waaruit de kosten .voor den bouw zullen gevonden worden. Dat B. en W. de leiding uit handen geven, is juist iets in het rapport dat hem geens zinc bevalt. De heer L a g e r w e ij wil naar aanleiding van het gesprokene een enkel woord zeg gen. Als men spreekt over gedrukte stukken en dan uitsluitend let op dit eene stuk, dan wil spr. er op wijzen, dat in deze ver gadering twee belangrijke zaken in verband met dit plan wel mogen worden genoemd. In de eerste plaats de vraag hoe in deze omstandigheden de invloed is geweest op het kohier der inkomstenbelasting. De heeren hebben kunnen nazien dat, hoewel het percentage der heffing vrij gun stig te noemen is, het belastbaar'bedrag met f 80.000 is vermeerderd en het aantal aan slagen 1000 minder is; toch is de stand nog meegevallen. Voorts is ingediend de rekening en ver antwoording over 1914 en daaruit blijkt, dat deze sluit met een nadeelig saldo van ruim f12.000. i Wij staan aan den vooravond van de lie "handeling der begrooting, waarvan op 't oogenblik nog moeilijk te zeggen is of de ontvangsten de uitgaven zullen dekken e.i al is dit altijd moeilijk, dit jaar zal het vooral veel zorg kosten, omdat de uitgaven door de uitbreiding der gemeente zijn toe genomen, terwijl de ontvangsten niet in gelijke mate zijn gestegen, eerder zulten achterblijven. 1 Spr. zou willen vragen bij de behandeling dezer zaak zijn meening maar niet te lan oceren alsof men met deze zaken geen rekening te houden heeft. Hij apprecieert het in den heer Hout man, die in het korte woord dat deze zoo even hoeft gesproken, daarorp reeds heeft gewezen. Spr. gelooft dat, ai spreekt hij in deze niet namtens liet College, liet DagelijkscR Bestuur de rechtmatigheid der opvatting van den heer Houtman erkent. De heer v. Westendorp merkt op, dat men op het oogenblik nog bezig is over het voorstel-de Bruin te spreken. Wil de voorzitter dit in stemming brengen, dan zal spt. afwachten of hij verder zal spreken. Alleen wil spr. dit reeds nu zeggen: hij vindt, dat de heer de Bruin werkelijk nu het slechtste oogenblik heeft gekozen om over deze belangrijke zaak op een beslis sing aan te dringen. Aan het einde van een zitting is het niet gebruikelijk zulke belangrijke zaken nog af te werken. Spr. betreurt niet minder dan de heer de Bruin, dat de ziekenhuiskwestie zóó lang geduurd heeft, maar de 4 weken die tips nog scheiden van het optreden der n'ieuwe raadsleden, kan daar toch nog wel bij. - De heer Dubbelman zegt, dat, toen hij het stuk gelezen had, het hem speet dat zóó het advies van B. en W. luidde. Hij sluit zich aan bij den heer Houtman, waar deze het gewenscht acht het stuk aan B. en W. terug te zenden, met uit- noodiging een positief advies uit te bren gen. 1 Op het oogenblik is het spr. onmogelijk om in de in het advies gestelde vraag een uitspraak te doen. Het zou hem het onaangenaamste oogen blik van den duur van zijn raadslidmaat schap zijn, indien thans door den Raad over dit vraagstuk besloten moest worden Het was een der idealen van spr., om mede te werken aan de stichting van een nieuw ziekenhuis, maar hij acht het daar voor thans den tijd niet. Daarom acht hij het beter de behandeling aan te houden. De heer Houtman bemerkt, dat zijn bedoeling heelemaal verkeerd begrepen is. Hij heeft met nadruk gezegd, niet dat een onderzoek naar de financiën moest ingesteld worden, dat behoort geschied te zijn, maar dat B. en W. een advies moe ten uitbrengen, dat hun meening bevat, en zeggen waar het geld vandaan moet komen Spr. zou een andere toelichting van B en W. vullen, hoewel hij moet bekennen, dat hij weinig nut verwacht van uitstel. De heer de Bruin constateert, dat ei verschillende stroomingen in den Raad blij ken te bestaan. Eigenaardig acht spr. het, dat de Wet houder van Financiën, na de verklaring van den heer Houtman, het goed vond dezen daarvoor hulde te brengen. De heer Hout man voelde zelf dadelijk, hoe gevaarlijk die hulde voor hem zou zijn. Van die zijde is niet anders te ver wachten dan altijd bezwaren tegen uitgaven en de zuinige man wordt dus altijd van die zijde geprezen. De geschiedenis heeft nu echter lang genoeg geduurd. Door den heer Goslinga is gezegd, dat men de leiding van het college moest vol gen, maar als de Raad in deze zaak de leiding van B. en W. had gevolgd, dan had het ziekenhuis stellig nooit gekomen. Er is een drang uitgegaan van den Raad en het oponthoud is steeds gekomen van de zijde van het College. Zeer juist is door B. en W. in herinne ring gebracht, dat van den 20sten April 1913 tot nu, Juli 1915, zij deze zaak heb ben weten slepende te houden en met het nu verschenen rapport leggen zij de lei ding verder neer. Zóó doen zij trouwens in alle belangrijke zaken. Zóó was het bij de groote leening, zóó ging het ook bij andere zaken. Het motief van den heer v. Westendorp gaat niet op. Deze doet den nieuwen leden geen dienst door hen dadelijk voor een zóó gewichtige beslissing te plaatsen. Spr. acht dit een grooter bezwaar dan dat de aftredende raadsleden, die de geheele ge schiedenis hebben mede gemaakt, zij het kort voor hun heengaan, de beslissing nemen. Spr. begrijpt niet, waarom de heer Hout man er op aandringt, dat B. en W. zullen zeggen waaruit het ziekenhuis zal moeten worden betaald. .Wij hebben toch voorver schillende uitgaven geen afzonderlijke potjes I De gemeente doet uitgaven en die worden betaald uit de algemeene ontvang sten. Dat de uitgaven stijgen, weten we al len wel. B. en W. zeggen in hun advies 'duidelijk, hoe danger met de uitvoering gewachl wordt, hoe duurder het werk wordt. Daar om moet niet langer gewacht, want dan worden de kosten immers nog grooter. De heer Houtman zal zich moeten verzoenen met de gedachte, dat het geld zal moeten gehaald worden waar het is. De heer Goslinga: Juistde zweep De heer de Bruin: Goed, de zweep! Spr. herhaalt: B. en W. schrijven in hun, aSvies, dat er een nieuw ziekenhuis moet komen. Maar hoelang moet men daarmede dan nog wachten? Tot de geldmarkt weer hersteld is? En de financieele wereld ver wacht dat het geld nog duurder zal wor den? Hetzelfde is het jeval met de bouw materialen. Neen, we mogen niet langer wachten Immers Furness' Maatschappij zal hier spoedig aan het weTk zijn. En, zooals dr. Brants in der tijd verklaarde, als we van daag het besluit nemen, gaan er nog wel 2 jaren voorbij, alvorens het ziekenhuis gereed is. Spr. heeft ook gedacht over wat de heer v. Westendorp zeide, maar indien de Raad, die deze zaak zoo dikwijls heeft uitge steld, werkelijk goed wil, dan moet men hem nu in de gelegenheid stellen dit to toonen. De heer Evers wil nog weer eens gaan rekenen, maar spr. is beu van cijfers, daar is al te veel mede gegooid. Thans moet beslist worden. De heer mr. Kavelaars heeft het advies wel doorgelezen, maar toch niet ern stig. Toch trof hem daarin deze zin: zeker is het geld duurder geworden, maar in financieele kringen wordt aangenomen, dat het na den vrede nog duurder zal worden. Op dien zin heeft de heef de Bruin dan ook zijn standpunt gebaseerd, dat zoo spoe dig mogelijk gebouwd moet woeden. Voor spr. is het nog lang niet zeker dat het geld nog duurder zal worden. Hij heeft eens opgezocht een dictaat van een voordracht van prof. Cort van der Linden, den tegenwoordigen Minister van Staat, dié college hield over staathuishoudkunde aan de Universiteit te Amsterdam. Daarin werd gezegd, dat na de Napoleontische oorlogen de rentestandaard was gedaald als gevolg van gebrek aan energie en behoefte aan rast. Hetzelfde verschijnsel vertoonde zich ook na andere groote oorlogen. Op grond hiervan acht spr. het wel wat voorbarig te zeggen hoe de toestand na den oorlog zal zijn. Waarop steunt trou wens die bewering De heer v. d. V e 1 den wil er de aandacht op vestigen, dat de heer de Bruin aan hot College "t verwijt richt, dat dit de sdhuld draagt van den jangen duur der zieken- huisgeschiedenis, maar uit den mond van den heer v. Westendorp heeft spr. ge hoord dat deze mede hoofdschuldige is. Deze wilde den bouw opdragen aan Ge meentewerken, maar oen andere deskun dige bleek noodig om de gevels te onfci werpen. De heer 'v. Westendorp bevestigt dat, Wat (de hoer V. d. Velden zegt, werke lijk door hem. is gezegd, zeer tot zijn spijt. Door de ambtenaren van Gemeentewerken werd hem gevraagd, als er iets bizonders te doen -zou zijn, dit; door hen te laten; doen. Spr. heeft gemeend dat zij daartoej bekwaam zouden zijn, gnaar hij heeft zich! daarin vergist. Spr. wil wel zéggen, 'dat z. i. een zie kenhuis zoo 'Spoedig .mogelijk moet wor den gebouwd, (maar (hij vindt niet dat nu daarover behoort te iworden beslist, terwijl de volgende Raad ide verantwoordelijkheid! zal hebben te dragen voor de gevolgen dier beslissing. Laat de Raad |do nieuwe leden tijdig inlichten. In H© tvolgende zitting Wordenj hun geloofsbrieven behandeld fin zal hun dit stuk kunnen yvorden toegezonden. Wie zich een candidatuur iheeft laten welgeval len zal de (ryerkzaamheden van den Raad, althans van de jaalste jaren, wel gevolgd hebben. t Spr.'s meening -staat yaster moet ge bouwd worden. t. Met den 'heer fle Bruin is spr. van mee ning, dat -p iet gevraagd moet worden, waar moet het-geld ^vandaan komen? De kosten moeten bestreden 'juit de algemeene ont vangsten. t v Toon spr. -or .Voor pleitte den bouw op te dragen -pan de ambtenaren, van Ge meentewerken, heeft 'hij gedacht, dat zij dit zouden 'kunnen. Jfet is gebleken, dat zij er -piet ,toe in staat zijn. Al moge 'pu ,ook hot cijfer der kosten wat hoog 'fijn, do geilden daarvoor zullen wel te -vinden zijn. Spr. beeft 'den overgang Van slechte naar betere tijden -door de gemeente meegemaakt en altijd -zijn de moeilijkheden overwonnen. Dat zal nu, evenzeer het geval zijn. Spr. heeft 'gezegd, dat hij aan het voor- s tel de Bruin niet -zijn steun zal geven, om dat hij h'et piot goed vindt vlak voor de (verandering .der -samenstelling ,van. den! Raad een 'Zoo ernstige beslissing te nej men. Hij ivindt dat niet beleeft tegenover de nieuwe -joden. Den Voorzitter -js bet aangenaam, dat reeds gebleken is, dat de heer de Bruin te heat -yan stal geloopen is. Een be schuldiging, zóoals deze aan hét Collego deed, komt -niet .te pas. De heer de Bruin kon weten, -dat spr. de totstandkoming van het ziekenhuis -niet zou tegenwerken en hij was -gelukkig .toen hij de zaak kon doorzetten. Het doet spr. genoegen uit de woorden van de -heeren ,v. d. Velden en v. Westen dorp te mogen constatoeren, dat B. en W;, njet schuldig zijn aan h'et oponthoud. Het zal den "heer de Bruin ook wel eens zijn voorgekomen, -dat .hij niet steeds Voort kon, niettegenstaande hij dit vurig vensch'j te, maai- dat hij werd tegengehouden door omstandigheden, die sterker waren dan zijn wil; uu doen zich hier eveneens omstandig heden voor, die vooruitgaan zeer moeilijk maken. Daarom had spr. gewild, niet dat do zaak nog Jang zou wordgn aangehouden, maar dat niet "hu een beslissing zou wor den genomen. Wij zullen pij de behandeling der be groeting moeite hebben deze goed te doen sluiten. Al is dit te doen ten koste vap de belastingschuldigen, beter is het defl belastingdruk niet te zeer te verzwarend En de Raad zou toch in elk geval moeten beslissen of hij dat wil, Spr. is bereid do zaak nu to bespre ken, maar aan den heer de Bruin wilde hij toch' zeggen, dat de schuld van den langen duur niet ligt bij B. en WL Het voorstel-de Bruin acht hij een gevaar lijk voorstel. -Spr. heeft daarom juist de hoeren willen daten uitspreken, waarom ze daar -tegen zijn. Wel werd daarbij van het aan 'de orde zijnde voorstel aigci weken, maar1 zij hebben bun stem tegen diens voorstel nu kunnen motive©- ren. Do heer de Bruin weet dus nu de meeningen In iden Raad en spr. zou hem willen aanraden: 'trek uwi voorstel in. De heer 'de Bruin acht hot wel zeer edelmoedig van den heer v. Westendorp, dat hij alle schuld op zich. néémt, maar het is mi et waar. Door den hieer Hout man is hetzelfde verwijt gemaakt. Het is niet de schuld van den heer v. Westendorp, dat de zaak 2 jayen lang gehokt heeft, Het is nu weer "1 maanden geleden, dat de Raad het laast iets over het ziekenhuis heeft gehoord in een co mité-generaal. Dit iis toch ook niet de schuld van'den hieer V. Westendorp?. Spr. vindt het verkeerd, dat deze do schuld op zidh' wil nemen, want vandaag of morgen slaat men hem dood met dié edelmoedigheid. Uit de -besprekingen is gebleken, dat de verschillende sprekers verschillende wen- schen hebben. Van eenstemmigheid is dus geen sprake. -Daarom acht spr. h'et maai! gewenscht, dat -over" zijn* voorstel wjoraj gestemd. 1

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2