De oorlog. Vrijdag 30 Juli 1915. No. 14896 DE WILDE OLIJF. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaa,rdingen fl. 125 franco par post fl. 1.65. Prijs por Week'; Voor Schiedam enVlaardingen. 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau Bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Beis-abonnementen. De 'Administratie van de „Schiedam sché Courant" is gaarne bereid om tegen vergoe ding van porto's aan hare abonné's, die voor korten of langen tijd op reis gaan, de courant aan hun tijdelijk adres te zen den. Ook abonnementen voor den tijd van een heele of halve maand worden geduren de het reisseizoen gesloten. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schie dam; Gezien het verzoek! Van DE N. V. NE- DERLANDSqtlE .DISTILLEERDERIJ EN FLESS CHEN FABRIEK, VOORHEEN DE FIRMA HERMAN JANSEN, om voorwaarde a der vergunning d.d. 1 Juli 1915 tot het uitbreiden barer glasfabriek aan den Noord ves(singel 37, k'adaster sectie II no. 755, door bijplaatsing van twee stoomketels van 50 M2. verwarmingsopperlvak1, luidende, dat do rao%asren moeten worden afgevoerd, dat van den bestaanden schoorsteen, ter hoogte Van 20 meter, kan worden gebruik gemaakt. Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Doen te weten: dat voormeld verzoek' met de bijlagen op de secretarie der gemeente is tervisié gelegd: dat op Donderdag', den 12den Augustus a.s., des voormiddags ten IIV2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; dat gedurende drie dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secre tarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen; en dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwa ren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar hel behoort, den 29e Juli 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. 1 Roman naar het Emgelsofe» 6Ï) „Dat is Wel ,\Vat al te b'ar. Men hoeft je we! hard behandeld, jiö? Als iemand zich ZOO kranig houdt ,als jij, moest een meisje liem tromvi blijven. Maar- ik ken Evie. 'k Heb haar van de wieg af gekend. Zij zal weer bijdraaien, dat zul jo zien. Als Wij je er doorhalen, /.ooals wij zullen doen, zal zij alles van'een ander standpunt lie kijken, 'k Weet dat zij tot over de-ooren op je verliefd is geweest van haar reis naar Buenos Ayres af." Toen' Ford mets zei, leek het Conquest dienstig wat meer op zijn doel af te gaan. „Wij kunnen daarin allen meehelpen, oude jongen; en je kunt op ons rekenen, Zoowel op miss Strange als op mij. Nie mand bezit zulk een invloed op Evie als; Miriam en ik Weet, dat zij zeer gaarne zou zien, dat jij en zij ik bedoel jij en Evie het samen eens werden. Ik zie er geen bezwaar in je to vertellen, dat ik mij, ter- wille van Miriam's bezorgdheid omtrent Erie, met jou geval heb bemoeid. Ik wil daarmee niet beweren, dat ik geen be langstelling Voor jo koester tervville van jezteif, marr zij heeft mij daartoe in de eerste plaats aangezet. Hjet is voor haar «n kwestie van (groot belang, dat jo er goed doorkomt (en met pvie trouwt. Ford glimlachte 'zijn eigenaardig 'fer- wïpngen glimlach «naar toon bij niets pi, besloot Conquest het onderwerp te laten varen. Rij was reeds zoo ver .gegaan als zijn begrip van den toestand hem ver oorloofde en het zou licht een verkeerde uitwerking hébben als 'hij verder ging. Tus- rihen eiscihjen en fconlra-eischen, verlan- Rrijs de® Advertentiën: Van 1—6 regels £1. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30. cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Eureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen lot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. BUITENLAND. Tan het Westelijke front. Fransch legerberieht PARIJS, 29 Juli Het offieiëele communi qué van hedennamiddag meldt: In den nacht van 28 op 29 Juli had in Ar- tois weder een bombardement plaats, In den sector van Souchez werden eenigc gevechten met bommen geleverd. In de Argonne had in de streek van Ba gatelle en Courte Chaussée eveneens een gevecht met bommen en torpedo's plaats. Bij St Hubert en in het bosch van Ma- landourt lieten de Franschen met mijnen verscheidene Duitsche posten springen. In den Elzas bezetten de Franschen twee Duitsche blokhuizen ten Oosten van den, Lingékjopf en Schjatzmanville. Op den Linge- kopf vonden de Franschen in de op 22 Ju,li Verojverde stelling de lijken van 200 Duitschers, verder nog twee mitraiileurs, 200 geiweren en een groote hoeveelhéid mu nitie en uitrustingsstukken. De Duitschers lieten op het terrein bij den Barrenkopf meer dan 400 lijkten achter. Het juiste aantal krijgsgevangenen, in den. loop van de gjevechten op 27 en 28 Juli gemaakt, is 201. Het rapport van French. 1 Het gisteren te Londen ontvangen rap port van veldmaarschalk French meldt, dat aan beide zijden van het front een leven-j dige mijnenaetie heeft plaats gevonden, met tijdelijke artilleriegevechten, doch zonder int fanterie-aanvallen. Britsche vliegtuigen hebben ten Oosten van Zillebeke een Duitsch vliegtuig neergo, schoten. j Tan het Oostelijke front. Oostenrijksch legerberieht. Het Oostenrijksche hoofdkwartier meld de gistermiddag: 1 'Aan de grens van Bookowina en iBes- sarabië overviel de Kroatische landweer en de Hongaarsch© landstorm een sterke vooruitgeschoven Russische stelling. De vijand werd volkomen verrast en ging na een bloedig handgemeen, dat hem 170 man aan dooden kostte, op de vlucht In do verschansingen ten oosten van KamionkaStrumilowa namen onze troe pen een hoofdofficier en 500 man gevan gen. Biij Sokal werden hernieuwde hevige aan vallen van den vijand afgeslagen. Overigens is de toestand aan het noord oostelijk front onveranderd. In het Zuidoosten. I Aan het „Berl. Tageblatt" wordt uit Ga- licië gemeld Terwijl aan. de Zlota Lipa en denDnjes- gens van het (Wart en aansporingen van oen hoog©re wet kon hij zjjn rechten alleen handhaven door éven behoedzaam te wezen als een koorddanser lop het stijve koord. Dit Werd hem 'later op den avond nog duidelijker, toen Ford (Was heengegaan eji hij ongestoord over de omstandigheden, kon nadenken met het (heldere oordeel, dat zijn cliënten ztoo dikwijls (ten goede was gelco men. Uit de vele gegevens koos hij twee, als zijnde de icenige belangrijke. Als Miriam met ihcm trouwde omdat zij hem liefhad, dan (behoefde er niets anders in aanmerking .genomen te worden. Dit feit zou alles ,aan zich ondergeschikt ma ken en er ..waren, argumenten ten gunste van de bewiering, ".dat zij dat deed. Een voor één ging jnj ze 31a, van dé eerstey vage mogelijkheid tot aan liet bewijs, dat op alles de kroon zette en hierin bestond, dat zij hoegenaamd geen reden bad miel hem te trouwen als zij het niet wenschte. Hij had dat duidelijk tegenover baar doen uitkomen, op den dag toen zij bij hem kwam oni haar condities te maken. Itij bad zich bij die gelegenheid schuldig gemaakt aan een dwaze edelmoedigheid, want dat htet niet billijkheid en eerlijkheid overeen te brengen was, om voordeel te trekken ,van een anders onwetendheid of impulsies be hoorde tot de stelregels van zijn iberoop. En toch 1 - hij er 'geen berouw van haar deze ong<v. „de gunst bewezen te heb ben, in zr deze den spontanen, vrij- wiiiigen L van haar handeling boven eiken twijfel verhief. Tot Iaat in .den nacht wandelde hij door de stille, groote kamers van het huis, waarop" zijn karakter den stempel had gedrukt. Voorzien van kost bare met geduld uitgekozen voorwerpen van weelde en gerief, misten zij alleen het laatste vereischte wat er leven in moést brengen. Nadat hij dit belangrijkste van alles met zooveel zorg had gekozen ,en er voor liaar een veel warmer gevoel bij hem was ontstaan dan de trots ,over bet bezit, die aanvankelijk zijn Qverheerschen.de ter voorpostengevechten plaats vinden en tusschen Weichsel en Boeg de tijdelijke stil stand voortduurt, trachten de Russen bij Sokal en ten noordwesten van Grubies- zow met sterke strijdkrachten tegen onze posities op te dringen, doch tevergeefs. Een uitval uit Iwangorod tegen onze inslui- tingstroepen is eveneens mislukt. Hier zijn de Russen door het vuur onzer zware ar tillerie onder bloedige verliezen tot over haasten aftocht gedwongen. De omsinge ling van de vesting en de beschieting der buitenste stellingen wordt met succes voort gezet. Rectificatie. Volgens het Petersburger Telegraafagent- schap behoeft het bericht van het Duit sche hoofdkwartier over de vermeestering van de versterkte Russische plaatsen Pul- lusk en Rozan rectificatie, want de stad Pultusk en het dorp Rozan zijn nooit ver sterkt geweest. Tan het Zuidelijke front. Oostenrijksch legerberieht. Het officieele Oostenrijksche communiqué van gisteraiiddag meldt: In het kustgebied ondernemen de Ita lianen slechts aan den plaleaurand bij Sdraussina en Vermegliano vruchteloos aanvallen. Op het terrein van het brug genhoofd van Górz ontruimde de vijand zijn stellingen en ging op de linie terug, die hij vóór den slag had ingenomen. Aan de Karinthische grens vinden ar tilleriegevechten en schermutselingen plaats. In het Tiroolsche grensgebied werd een vijandelijk bataljon bij Marcehn, in het Etsch-dal teruggeworpen. Een Italiaansche compagnie werd vernietigd in de streek van de Tofana. Aan de Dardanellen. Het Turksche hoofdkwartier meldt dd. gisteren1 Aan het Dardanellen-front heeft op 28 dezer vair beide zijden een artillerie- en infanlerie-beschieling plaats gehad. In den nacht van 28 Juli nam een door onzen 'rechtervleugel afgezonden verken ningscolonne bij verrassing een gedeelte van een vijandelijke loopgraaf en maakte veel geweien en genie-materieel buit. Aan de andere fronten gebeurde niets van belang. In den Kankasns. Russisch legetberledi t. De generale staf van het Russische Kau- kasvisleger meldt dd. 28 dezer: Den 27sten dezer hebben sterke Turksche verkenningsafdeelingen in de kuststreek ge- tiachl onze wachtposten voorbij te komen. Zij zijn echter door ons vuur teruggedreven. In dc richting van Olly geweervuur. gewaarwording was geweest, was hot een vreeselijke gedachte afstand van liaar te moeten doen. 1 Dat deze mogelijkheid bestond viel niet te ontkennen. Het was de tweede van de beide voornaamste punten. Ofschoon Ford's geestdrift niets anders dan geestdrift wilde zijn, was het niet moeilijk te .zien, Wat die eigenlijk was. Maai- liet ztou een passie zij'n om te beklagen en te ,ignoreereii ,als zij van Miriam's kant niet werd beantwoord. Maar dat was een punt, dat, .ondanks al zijn argumenten, zijn twijfel opwekte. -Of schoon Wij zeldzaam onwetend op het punt van vrouwen was, wist hij ze .toch, in één opzicht goed te beoordeeLen. Uit menig buikstuk van huiselijke ellende, waarvan zijn beroep hem de vertrouwde had ge maakt, had hij de -opmerking gedistilleerd, die hij Ford in lilet ,begin van den avond had meegedeeld: „Het gebeurt, niet dikwijls dat do heldenmoed van een vrouw tin een even rechte lijn. werkt 'als die tVan een soldaat of van een 'brandweerman." On danks haar oprechtheid oordeelde 'hij, tl at Miriam Strange juist hot 'type van vrouw was op wie deze 'woorden van (toepassing zouden kunnen zijn. Als zij, door piet een man te trouwen van avion zij piet hield, dacht een ander, dien 'zij liefhad, te kun nen helpen, was oen schuldige zelfopoffe ring juist iets waartoe zij in jstaat k>n wezen. Hij noemde het met eenigen padruk een schuldige zelfopoffering, want 'in zijn oogen was alle zelfopoffering'schuldig. Deze was meer dan schuldig, 'wijl zij .grensde aan het onzinnige. Rr 'waren weinig leer stellingen van eqn. onlogischen 'godsdienst, weinig inblazingen van een verkeerd ge leide energie, waarvoor luj groeier verachting koesterde, dan voor den grond regel dat de sterke moet lijden voor den zwakke of de eene mensch voor den ander. Ieder voor zich, was de stelregel volgens welke hij leefde; en zijn afkeer van alles wat daarvan verschilde, was voor 'toogen- Op de overige gedeelten van het front is het rustig. Turksch legerberieht. Het Turksche hoofdkwartier meldt dd. 28 dezer: „Aan het Kaukasische front drongen onze herhaalde aanvallen de Russische strijdmacht die met behulp van ben den getracht had onzen rechtervleugel in den rug te vallen, ten einde bet gevechts terrein uit te breiden met verliezen naar het Oosten terug. Den 25en wierpen wij in een gevecht op den Greb ode hem el dc achterhoede van deze troepen verder naar het Oosten terug. AVij maakten driehonderd krijgsgevangenen, onder wie zeven officie ren en maakten veider een onbeschadigd kanon, een groote hoeveelheid munitie, twee mnuitiewagens en veel wapens buit. Op zijn vlucht geraakte de vijand met zijn rechtervleugel ten gevolge van een vergis sing in gevecht met zijn eigen aanrukkende versterkingen. Onze artillerie beschoot hem en bracht hem nog zware verliezen toe." Dd. 29 dezer meldt het Turksche hoofd kwartier: Op het Kaukasische front vervolgen wij den op de hoogte van Grebodo verslagen vijand krachtig. Wij hebben groote hoeveel heden munitie, die de vijand op zijn terug tocht achterliet, buit gemaakt en hebben veel verstrooide Russen gevangen genomen. In Centraal-Afrika. Naar Dinsdag uit Parijs werd gemeld, is er van den gouverneur van Fransch Mid- den-Afrika het volgende bericht ingekomen De Fransche troepen, die in oostelijk Kameroen optreden, hebben nog meer suc cessen behaald. Na schitterende gevechten bij Monso, Bezam en Assabom, heeft oen onzer kolonnes op 25 Juni de belangri]ke post Lome bezet, die door den vijand ont ruimd was ingevolge muiterij en d-cscrü van zijn troepen. Het gehecle Zcmeu ge bied is tegen de Duitschers opgestaan on der betuigingen van eensgezindheid jegens de bondgenooten. Waar de Duitschers terugtrekken ver woesten zij het land en zetten de dorpen in brand. Onze troepen rukken krachtig naar Nskaposten op en hebben verbinding gemaakt met een andere Fransdie kolonne, die sterke stellingen in het noorden en noord oosten tot aan Nkangela bezet houdt. Ter Zee. Getorpedeerd. Het Bclgisdie stoomschip „Princesse Ma rie José" (groot 1954 ton) is gisteren op de Noordzee getorpedeerd en gezonken. Van de opvarenden zijn er 21 gered; 4 man ver dronken. l Voorts werd op de Noordzee door een Duitsche duikboot in den grond geboord de Engelsc.be trawler „Dovey". Alen vermoedt, dat de 10 koppen sterke bemannig ver dronken is. 1 blik des te sterker, nu, hij. zich in een positie bevond, waarin van hem verwacht kon Worden, dat bij zijn overtuiging zou verzaken. Maar do publieke opinie zou hem in zekere omstandigheden ter verantwoording kunnen roepen, hem om grootmoedigheid sm-eeken, een beroep doen op zijn bami hartigheid, hem vragen twee andere wezens gelukkig te maken door zichzelf te ver loochenen. liet was belachelijk het was dwaas, maar het was een feit Hij meende haar reeds 'te hooren beweren, dat, nu Miriam Strange hem haar woord in over dreven toewijding had geschonken, hei zijn plicht was haar dat terug te geven. Hij kom haar aTgumcnten nagaan en het applaus hooren, dat op zijn edele daad zou volgen. Hij luid dat eerder gehoord vooral in hot theater en het inwendig uilgescha terd. ïlij had er in romans over gelezen en dan zulke boeken ter zijde geworpen. Meer malen had hij beweerd, dat het „edele afstand doen" iets ziekelijks, iets senti menteels had, dat 't niet tusschen de ge zonden en verstandigen kon tieren. En hij had dat niet alleen gezegd, maar hij had liet ook' geloofd. Hij geloofde het nog én gedroeg zich daarnaar. Zoodoende had hij een bescheiden fortuin bijeen verzameld en oen achtenswaardige positie in de we reld veroverd. Hij Jiad niet midden in het loven gestaan zonder dat de gelegenheid zich telkens aan hem had aangeboden an doren een broeder of een zuster pf een vriend te helpen en te redden én hij had die laten voorbijgaan. Hij had de verzoeking gevoeld en daaraan weerstaill geboden met het resultaat, dat hij in <Je wereld was vooruitgekomen, terwijl hij aan lager wal had kunnen zijn en benijd werd door degenen die hem zonder aarzelén Volgens het Deensché blad ,,Vestjylands Sozialdemokrat" is Woensdagmiddag tus schen vijf en zes uur de Duitsche gewapende trawler „Senator von Beerenberg" op vijf a zes mijlen afstand van de kust ten noorden van het Hornerew-vuurschip door een on derzeeër, vermoedelijk behoorende tot de Engelsche marine, getorpedeerd en in den grond geboord. Het stoomschip had een bemanning van. 30 koppen Eén man verdronk, drie werden door den onderzeeer aan boord genomen en 26, onder wie twee zwaargewonden, bega ven zich in de reddingsboot naar bet Ilor- nei ew-vuursdiip. Volgens een bericht in de ,,Ribe Stifls- tidende" zouden drie man van den trawler verdronken zijn, drie gered door den onder zeeer en 24, onder ine drie gewonden, aan boord van het Hornerew-vuurschip opgeno men. Diverse berichten. De kritiek in .Engeland. Engelands leerste-minister, Asquitlf, heeft in .zijn eergisteren 'jn het Lagerhuis (gehou den rede een scherpe veroordeel ing gege ven van, zoo jseid© hij, de 'een of twee droevige en betaamde uitzonderingen op de algenieene vaderlandsliefde en billijkheid bij het eedtenen van kritiek in de ]>ers, waarbij hij natuurlijk het ,oog liad op bladen als de „Times" en )de „.Daily Mail". Deze toe speling word met Juide en langdurige toe juichingen ontvangen» 1 De „Daily Mail" yalt in haar hoofdar tikel van gisteren Asquith daarover aan en zegt, dat )nj ondankbaar 'is, of de openbaie mecning een zeer kort geheugen) toedicht. Zij, de pers en het parlement, heb ben den eersten minister en zijn kabinet do eerste negen maanden van den oorlog volkomen de vrije .hand gelaten. Er was geen kritiek, geen vraag werd gedaan. Rn liet resultaat was, dal er m de 10de maand vail den oorlog geen granaten, geen machi negeweren en zelfs geen geweien bleken te zijn. Indien het tijdperk van blind vertrou wen in AsquiÜi's kabinet nog eeiuga maan den langer h.id gcduuid, zou er geen Brilsch rijk meer zijn geweest.. Op dienzoifden toon bespreekt liet blad, dan den toestand jn Vlaanderen, vaar liet „groote offensief" twaalf maanden is „uiitf gesteld", de „dwaze fratsen", waarmee dé veldtocht tegen de Dardanellen is begon nen, on de fout om mcL 'reeds bij 't begin van den oorlog do nijverheid aan 'T werk Ic zotten voor 't maken van'oorlogstuig» Op vragen of do daarvoor verantwoordelijke personen zijn ontslagen, geeft de regeering) geen antivoord en zij stuurt liet'parlement voor zes weken naar h'uis, omdat 'er geen werk zou zijn. Het blad is van oen andere 'mecning. De kwestie van dienstplicht, pensioenwet, niieinve belastingen, uitvoer van goud, de voorziening van Duitschland. met katoen, zijn alle duigen die de aandacht 'vragen, De „Daily Mail" besluit met de 'opmer king: „indien Asquith' en zijn partijgangers zouden hebben veracht als zij hem liudden afgetroggeld wat liij kon geven. Terugziende, begreep liij, hoe dwaas liet zou zijn geweest als hij aan impulsies liad toegegeven, dio ieder sentimenteel mensch zon hebben ge prezen. ILij was zich volkomen bewust, dat liet ©ogenblik van gevaar iedere minuut kon terugkeeren en hij daarop voorbereid moest wezen. Zijn overtuiging vond steun in zijn geloof aan de heiligheid van menschelijke rechten. Hot beveiligen van rechten, het bepalen van rechten, de bescherming van rechten was van zijn vijf-en-twin tigs te jaar af zijn ambacht geweest. liet inbreuk maken op rechten behoorde volgens liem tot de giootsto misdaad. Iu het onderhavige geval konden zijn rechten met tor sjirake ko men, zij waren onschendbaar. .Miriam Strange, was vrijwillig bij hem gekomen en luul hem willens en wetens haar woord gigcvdu. Hij liojd niets gespaard, geen geld of moeite om, zijn deel van liet contract na te koimin. Hel zou, dus monsterachtig zijn als hom zijn belooning; werd onthouden. Dat Ford of Miriam dit, zouden, probeeren geloofde hij niet, zelfs indien het ergste wat hij vreesde zoo erg mogelijk was. Maar hij was hang, dat een vaag, dwaas princijie, dat zich ridderlijkheid noemt, maar in werkelijkheid een verwijfdheid van wil is, hem kon trachten te ontwapenen door oen beroep .te doen op door hem verachte gewetensbezwaren. Iiij vreesde die omdat hij naar vaarde den krachtigen, stillen dwang wist te schallen, dien een senti imentecIe Ixischaving en oen naïef volk kan uitoefenen op het individu. Hoewel liij wist dat hij zeer veel weerstandsvermogen beizat, wist hij ook, dat de beste zwemmer tenslotte in 'n, lachende, spiegelgladde zee kap. verdrinlcen, (Wordt vervolgd -j f] 3 SCiEDIMSCniE COURitlT. ■/I

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1