De oorlog. Zaterdag 31 Juli 1915. No. 14897 Eerste Blad DE WILDE OLIJF. 68"" Jaargang. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25 taTco per post fl. 1.65. Prijs per week': Voor Schiedam enVlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertenliën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór oen nor aan hot Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advert e'ntiën: Van 1—6 regels 11. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan bet Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Reis-abonnemeuten. De 'Administratie van de „Schiedamsche Courant" is gaarne bereid om tegen vergoe ding van porto's aan hare abonné's, die voor korten of langen tijd op reis gaan, de courant aan hun tijdelijk adres te zen den Ook abonnementen voor den tijd van een beele of halve maand worden geduren de het reisseizoen gesloten. Do Burgemeester van Schiedam; brengt ter algemeene kennis, dat binnen do maxima door de Regeering opnieuw vast gesteld, de prijzen van het brood, d a t niet van Regeeringswege ver strekt wordt, te rekenen van Maandag 2 Augustus a.s. zullen zijn als volgt: Witbrood (melkbrood) van 0.75 K.G., 19 cent; witbrood (waterbrood) van 0.85 K.G 18 cent; bruinbrood, bestaande uit 75 pCt tarwemeel en 25 pG't tarwebloem van 1 K.G., 18 cent Een speling van 5 pCt in het gewicht is -toegestaan. De prijs van het klein-brod tot een ge wicht van 0.06 K.G. blijft 2% cent. In verband met een nieuwen Regoeiïngs- maatregel, zal het Regeeringsbrood uitslui tend in blik gebakken worden. Schiedam, 31 Juli 1915. De Burgmeester voornoemd, AL L. HONNERLAGE GRETE, MILITIE. Lichting 1916. De Burgemeester van Schiedam, brengt bij deze ingevolge uitnoodiging van den heer Minister van Oorlog ter openbare kennis dat de loting voor de lichting 1916 niet wordt gehouden, en dat alle ingeschrevenen voor die lichting bestemd zijn om bij de militie te worden ingelijfd, met uitzonde ring van ben: lo. die voor den dienst bij de militie ongeschikt zijn bevonden; 2o. die bij onherre. gelijk geworden uit spraak voorgoed of tijdelijk van den dienst zijn vrijgesteld; 3o.. die bij onherroepelijk geworden uit spraak, hetzij voorgoed, hetzij voorloopig van den dienst zijn uitgesloten. Roman naar het Fpgelsobt 68) Zijn verbitterde-stemming was evenzeer •te wijten aan den twijfel omtrent zichzelf, als aan onzichtbare machten, die hem be dreigden. Driftig liep hij van de eene ka mer naar de andere om de lichten uit te doen, voordat hij naai' bed ging. Alles wel beschouwd, was het resultaat van zijn overwegingen bedroevend onbevredigend aangaande het tragische element want hij vond het tragisch dat plotseling ia zijn leven was geslopen. Nu zijn geluk op het spel stond, was het eenige middel om dat to behouden een voorzichtig ignorec- maa van alles wat het oog niet zag en aan te nemen, dat alles wat hij in de laatste maanden had gedroomd, waar was. Er was ook werkelijk niets, dat aanduidde, dat het niet waar was en dus was het verstandigst af te wachten of er ook van den anderen kant een stap werd gedaan om hem de oogen te openen. En teh vond hij den volgenden dag deze lijdelijke houding zeer moeilijk vol te houden. Als hij" nog iets meer noodig had om te weten dat liefde liefde was,- dan was het deze rusteloos vorschende jaloezie, die hij maar al te gaarne van zich wilde afzetten. Na een vermoeiender, dag op het kantoor, waarop hij zijn compagnons had geïrriteerd en het zijn Merken lastig ge maakt, verscheen hij laat in den namiddag hij Miriam op een uur, waarin hijgewoon- bjP naar zijn club ging. Hij wist, dat zij niet zoju verwachten. Denkende Ford Het korps waarbij, en het tijdstip waar op de inlijving zal geschieden, zullen nader worden bekend gemaakt. Schiedam, 31 Juli 1915. j De Burgemeester voornoemd. M. L. HONNERLAGE GRETE. (Herplaatsing wegens misstelling.) Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schie dam; Gezien het verzoek van DE N. V. NE- DERLANDSCHE DISTILLEERDERIJ EN FLESSC'HENFABRIEK, VOORHEEN DE FIRMA HERMAN JANSEN, om voorwaarde a der vergunning d.d. 1 Juli 1915 tot het uitbreiden harer glasfabriek aan den Noord- veslsingol 37, kadaster sectie H no. 755, door bijplaatsing van twee stoomketels van 50 AI2, venvarniingmppervlak, luidende, dat de rookgassen moeten worden afgevoerd do-or een schoorsteen van ndnstens 35 AL hoogte, zoodanig te wijzigen, dat van den bostaanden schoorsteen, ter hoogte van 20 moter, kan worden gebruik gemaakt; Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op do secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag, den 12den Augustus a.s., des voormiddags ten 11 Va ure, ten raadhuizo gelegenheid zal Worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; dat gedurende drie dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secre tarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen; en dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep <fp een beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zijn* zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwa ren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar hot behoort, den 29e Juli 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Al. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. #T a c h t. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Sta ten dier provincie, dd. 27 Juli 1915, no. 37 bij haar te zullen vinden evenals de achterdochtige ee hi genoot in een Fraiische comcdie, zooals hij1 zichzelf grimmig be kende gevoelde hij iets als teleurstel ling 'toen hij twee oude dames bij haar vond 'theedrinken. Hij bleef totdat die waren vertrokken. Toen zij afscheid namen sloeg hij Aliriaan gado en zocht naar een on mogelijk bewijs van haar liefde voor Fordj hij kreeg echter slechts opnieuw een be- •tcovercnden indruk van haar gratie en rustige charme. „Hoe staat het met Evie's gelnk?" Aljriam trok liaar wenkbrauwen bij die vraag op, voordat zij zich vooroverboog om het spiritus lichtje uit te doen. „Wel, hoe dat zoo?" vroeg zij zonder op te kijken. ■„O niets behalve dat wij dat niet schijnen te verzekeren."' Zij keek hem nu met een verbijsterde uitdrukking aan. Hij had voor thee be dankt, maar zij behield haar gewone plaats achter de theetafel, terwijl hij zich bc- hagelijk in den langen leuningstoel bij den haard uitstrekte, waarin zij zelf veelal zat. „Ik geloof", zei zij, alsof zij even had nagedacht „dat Evie's geluk niet in onze handen ligt."- 1 „Dat is waar; maar er is veel wat Wel in onze handen ligt. Bijvoorbeeld ons eigen geluk." „Tot op zekere hoogte ja."- „En -tot op dio hoogte moeten wij er zorg voor dragen. Vindt jo niet?"- „Zeker. Alaar ik' weet eigenlijk niet wat je bedoelt." Hij liet zijn zenuwachtig lachje hooren, dat hem over ©ogenblikken van verlegen heid moest heenhelpen. ^Ford was gisterenavond bij me. IJij ver- Gelet op art. 11 der Wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij voormeld besluit met wijziging van dat dd. 30 Juni 11., no. 46 door Gedeputeer de Staten is bepaald: lo. dat de jacht op waterwild op Za terdag 7 Augustus a.s. met zonsondergang wordt gesloten op het terrein aan de Zuid- Oostpunt van het eiland Overflakkee (ge meente Ooltgensplaat) ten westen begrensd door de navolgende lijnvan het Noordelijk uiteinde van den Schenkeldijk in rechte lijn naar het Noord-einde van den water loop Tweede Hamert; deze waterloop tot aan den Langeweg; het gedeelte van dezen weg tusschen Tweede Hamert en Fitters weg; de Fittersweg; het gedeelte van den Zuid-dijk van den Oudelandschen polder tusschen Fittersweg en Dwarsweg; de Dwarsweg en verder de perceelscheiding in den Mariapolder en in den Grooten Adria- na-Theodorapolder, waarvan het Noordelijk- uiteinde even ten Oosten van het Zuide lijk uiteinde van den Dwarsweg begint en het Zuidelijk verlengde daarvan tot aan het Volkerak; en 2o. dat in de geheele provincie het van gen van waterwild met slagnetten en het vangen van eendvogels in een eendenkooi of daarmede gelijkslaanden toestel geoor loofd blijven. Deze kennisgeving zal, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het „Provinciaal Blad" en in de „Neder- landsche Staatscourant" worden geplaatst. 's-Gravenhage, 29 Juli 1915. De Commissaris der Koningin voornoemd, j SWEERTS. I BUITENLAND. Van het Westelijke front. Duitseh legerberieht. Het Duitsche groote hoofdkwartier meld de gistel-morgen Bij Perthes in Champagne werd aar. beide zijden met mijnontploffingen gewerkt, waarbij we de Fransehe flankeeringsloop- graven noordwestelijk van die plaats ver woestten. In het Bois-le-Prêtre mislukte een Fran sehe aanval vóór onze verschansingen aan weerskanten van Croix-des-Carmes, onder ons infanterie- en artillerievuur. In de Vogezen viel de vijand gisterna middag opnieuw aan op do linie Lingekopf- Barrenkopf. Gevechten van man tegen man om het bezit van de positie zzijn nog niet beslist. Twee Engclsclie vliegers moesten nabij lelde me, dat het tusschen hem en 'Evic uit was." „Mij dunkt, het lag ook op zijn weg je dat te vertellen." „Zoodat", ging liij voort, met een ge dwongen glimlach, waarmede zijn stem en manieren niet in overeenstemming waren, „aangezien onzö onderneming mislukt is, do eigenlijke reden niet meer bestaat. Zié jo dat niet in?" Zij was zoo verbaasd, dat zij in zijn val liep, juist zooals h'ij had venvacht „Ik begrijp er niels van. Ik dacht dat onze onderneming zooals jij hcL noemt bijzonder naar wensch verliep." „Naar wensch hoe dan?" Hij liet zijn glimlach varen en keek baar aan op een wijze, die maakte, dat zij nog steeds niet op haar hoede was. „Wel, als jc bedoelt, dat met de getuige nis van Amalia Gramm alles in bet reine zal komen „0, ik begrijp liet Je beschouwt de zaak van dien kant." 1 „Beschouw jo die dan ook niet van dien kant?" Hij glimlachte weer, toegevend, maar toch veelbeteckenend. j „Neen, ik moet bekennen, dat ik dat niet doe tenminste, ik deed het niet. Ik dacht misschien heb ik bet mis dat het ons beider wensch was Ford vrijge sproken te krijgen, opdat hij met Evic kon trouwen. Nu hij niet met haar trouwt, wel natuurlijk kan het ons niet meer zooveel schelen of hij vrijgesproken wordt of net" i 1 „0 maar Zij bedwong zich, en werd'zelfs een wei nig bleek, want zij begon vaag te begrijpen waarheen hij haar walde leiden. „Ik wil daarmee niet zeggen, dat wij hem aam zijn. lot overlaten", ging hij voort, „maar het is niet langer hetzelfde geval, wel? Ik vind het niet meer dan billijk je de kust in het water dalen en werden ge vangen genomen. Fransch legerberieht Het officieele communiqué van gistermid dag 3 uur luidt Be artillerie is in den sector van SoucbeZ rond Atrecht en Soissons, in Argorme bij Alarie Thérèse en voor F-ey en Haye gedu rende den geheelen algeloopen nacht zeer bedrijvig geweest Bij Soucbez en in Het Doolhof zijn van loopgraaf tot loopgraaf gevechten met hand granaten geleverd. Tnsschen Oise en Aisne duren de gevech ten met geschutvuur en bomwerpers op bet plateau van Quennevière voort. Tusschen Bourcuiiles en Vauqois en in het bosch van Afalancourt hebben de Duitschcrs mijnen laten springen, die geen scnado heb ben aangericht. In liet Priesterbosch is een aanvalspo- ging d-er Duitschcrs bij Croix des Cannes met gemak afgeslagen. Een Duitsch vliegtuig heeft vier bommen op Nancy geworpen die geen ongelukken of schade hebben aangericht. Op St. Dié en Thann zijn enkele granaten geschpten. Op den Barrenkopf hebben de Duitschcrs een poging gedaan om de hun door de Franschen afhandig gemaakte stellingen te hernemen. De zeer hevige aanval is ech ter afgeslagen en de Franschen hebben hun geheele terreinwinst -behouden. Een Duitsche batterij, die den aanval steunde, is door de Fransehe artillerie premie! d. De verbitterde .strijd heeft 'gisteren tot .midder nacht geduurd. Later is hier nog een tegen aanval der Duitsobers afgeslagenhet .ge concentreerde vuur der 'Franschen heeft daarbij den vijand -zware verliezen toege bracht. i Engelsch legerberieht. Alaarschalk French meldde jisteren naar Londen De vijand heeft Vrijdagochtend de loopgra ven der Engelschen ten noorden en ten zuiden van Hooge beschoten eu daarna met vlamprojectors een aanval gedaan op de loopgraven, die wij onlangs hadden ver- meeslerd. Ilij is er óp die wijze in ge slaagd onze eerste loopgraaflinie over een frontbreedte van 500 Al. binnen te dringen. De gevechten duren voort. Tan het Oostelijke front. Oostenrijksch legerberieht. Het Oostenrijksche hoofdkwartier meld de gistermiddag. Na een pauze van verscheidene dagen hebben de verbondenen gisteren tusschen Weichsel en Boeg op het geheele front het offensief hervat. Ten westen van de Wierpz, tot in de streek van Chmiel (22 K.AI. ten Z.Z.O. van Lublin) is het vijandelijk front over een breedte van aneer dan 25 Iv.AI. doorbroken. daarop te wijzen, want dat geelt je een aannemelijke reden om je besluit weer in overweging te nemen." „0 maar dat wensch ik niet te doen." Terwijf zij precies gezegd had wat hij ho-opte te hooren, zoo had zij het toch niet op de wijze gezegd, waarop hij het gaarne zou gehoord hebben. Er waren scliakecriti- gen van toon en deze miste den klank waar naar zijn oor luisterde. Niettemin zou een verstandig man dit gesprek hebben gestaakt, aldus beredeneerde hij hij zich zelf en niet zoo dwaas wezen liet voort tc zetten en toch deed hij dat. „Dat staat natuurlijk aan jou tc he slissen. Alaar als wij zoo voortgaan, dan moet wel bedacht worden, dat wij onze basis wat gewijzigd hebben." „Ik heb dc mijne niet gewijzigd." „Niet zooals jij dat opvat zooals jij het mogelijk al dien tijd hebt beschouwd. Maar jo hebt dat volgens mijn opvatting wel gedaan. Toen je bij mij kwam op mijn kantoor i Zij hief haar hand op, alsof zij Haar gezicht wilde verbergen doch vermande zich dadelijk tot kalm luisteren. „Jou doel was toen," ging Conquest wreed voort, „om Ford vrijgesproken te krij gen, zoodat hij met Evie kon trouwen. Nu begrijp ik dat het alleen was om hem vrij te krijgen." Zij keek hem aan met oogen vol droefheid en protest en het duurde een paar minuten vóórdat zij sprak. i „Ik zie de noodzaak voor zulk een nauw keurige definitie niet in." „Ik wel. Ik wensch dat je precies weel wat jo doet en inziet, dat je een hooger prijs betaalt dan je behoeft te betalen voor de bewezen diensten." Jlij had haar nu daar, waar hij had ge tracht haar te brengen. Hij had haar een strik gespannen of haar oen gelegenheid ge geven al naar dat zij verkoos op te nemen. Zij had van do laatste Joor een blik óf den toon van spreken voordeel kunuep. trekken, Het 17de 0.-II. legerkorps veroverde ten noorden van Chmiel na vijfmaal storm te hebben geloopen, de Russische stellingen en de Duitsche troepen bezetten 's avonds de linie Piaski—Biskupice en den spoor weg ten oosten daarvan. Ook bij Kowola en Belzyoe ten N.O. van Krasnostaw- en Woislawice, zijn de ver bonden legers de vijandelijke linies binnen gedrongen. Vanochtend vroeg zijn de Rus sen. op het geheele front den terugtocht begonnen, alle dorpen verwoestend en zelfs bet graan op de velden verbrandend. Ten N.W. van Iwangorod, hebben wij aan beide zijden van de uitmonding der Ra- domka in. den ochtend van den ,28sten dezer onder zware gevechten den overgang over de Weichsel geforceerd. De Duitsche en O.-H. pioniers hebben daarbij onder de moeilijkste omstandigheden weder bewijzen van vaardigheid en plichtgevoel gegeven. Aan de Loven-Boeg hebben de veidedigers van het hruagehoofd van Sokai hun zuid oostelijk front eenige bonderden meters te ruggetrokken, wegens den aanval vim over machtige vijandelijke strijdkrachten. Zij heb ben daar verdere aanvallen afgeslagen. Voor liet overige is de toestand in Oost- Galicië onveranderd. Blijkens een officieele meJedoeling uit Weenen is de Oostenrijksch-Ifongiiarsche cavalerie gistermiddag Lublin binnengerukt. D e t oe s I an d. De vei zekeringen van de correspondenten der Engclsclie biqjlen te Petersburg. dat de Russen Warschau en de andere Weichsel- vestingen zullen ontruimen, welke mede- deelingen de Russische censuur hoeft door gelaten, zijn gisteren nog gevolgd door de mededeeling van het Duitsche hoofdkwar tier, dat do Russische linies op het zuid oostelijk oorlogstooneel doorbroken zijn en dat daarmee de terugtocht van het Rus sische leger, althans aan deze zijde van het front (wat echter den algemeenen terug tocht noodwendig met zich moet sleepen) is begonnen. Ten gevolge van het verbreken der Rus sische linies door het Zuidelijke Duitsch- Oostenrijkschc leger toch zijn de stellingen, die de Russen tot dusver innamen en die z ij met zooveel hardnekkigheid vei (ledig den, onhoudbaar geworden, daar hel leger dientengevolge gevaar loopt in zijn rug aangevallen en verbrokkeld tc worden. Terwijl het Noordelijke leger onder Yon Hindenbuig ten Noorden van Warschau bij do samenvloeiing van de Narcw en de Boeg lot staan was gebracht, is het Zuidelijke er in geslaagd d-o beoogde doorbraak op Iweo vrij ver uiteengelegen punten te bewerk stelligen. Het éénc punt is gelegen tusschen Kosenitzy, ten N.W. van de vesting Iwan gorod aan do Weiclrsel, cn het punt waar de Prlica in don Weiclrsel vloeit. Groote trocpenafdoelingen, blijkbaar tot het leger want het verlangen van zijn hart was zoo hevig, dat zijn gespannen aandacht de zwak ste wenk zou opgemerkt hebben. Zoo zij dat had geweten, zou ze lrem gemakkelijk heb ben kunnen antwoorden en haar rol 'met do oprechtheid hebben kunnen spelen, waar mede zij die was begonnen. Doch nu waren zijn koele manier van doen eu zijn eenigs- zins sportenden toon oorzaak, dat zij zich verried. Alet haar antwoord wilde zij hem de verzekering geven, die hij naar haar mecning verlangde te krijgen en zij kleedde dat in woorden, die hij naar haar idt» liet gemakkelijkst zou begrijpen, Alaar juist haar oprechtheid in hetgeen zij zeide en niet zeido, stak hem. i „Ik hoop, dat het niet noodig is dit onderwerp weer op het tapijt te brengen. Ik weet wat ik ondernam en ik wensch dat te volbrengen. Ik zou zeer gegnefd wezen, als mij dat niet werd toegestaan omdat jij er bezwaar inziet, mij bij mijn woord ie nemen. Je held je zoo zoo prachtig van jou teak gekweten, dat ik mij vernederd zou voelen, als ik de mijne niet volbracht." Er sprak ernst uit haar blik en iets als trots uit dc houding van haar hoofd. De Verstandige Aran binnen in hem smeekte hem tevreden te wezen en ditmaal luisterde hij naar zijn stem. Hij Het haar ook recht wedervaren door zich te herinneren, dat zij hem alles aanbood wat hij haar ooit had gevraagd en nis hij niet voldaan'was, lag dit daaraan, dat hij meer was gaan vragen, zen- fier haar dat te zoggen. Hij zag in, dat hij door nu van thema te veranderen, haar voorgoed hond. „Wat ik zeggen uil," zei hij, teen zij weer op neutraal terrein waren beland en over Wayne spraken, „ik wou dat jo eens kwam zien, ,wat ik voor hem in orde wil laten brengen, pr zijn twee vertrekken achter mijn bibliotheek, die te donker voor het gebruik zijn, maar dat zou er bij hem niet op pankomen, arme kerel 1 (Wordt vervolgd). OURANT

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1