68'" Jaargang. Zaterdag 31 Juli 1915. No. 14897 Tweede Blad. BINNENLAND, Kerk en School. Ned. Israel. Kebk. Ingezonden Mededeelingen. Wie eenmaal zijn Boorden, üanchettsn of Overhemden bij de PHOENIX, Tel. No. 15, heeft falen behandelen, blijft geregelde klant. tiemengü Nleaws, Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen 1.25. franco per post fl. 1.65. Prijs per week1: Voor Schiedam enVlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Adverleatiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertent!ën: Van 1—6 regels ft 0.92; iedere regel nieer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Grooto letters naar de plaats die zij innemen. Advertentien bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 oents per advertentie, hij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Het Kamerlid Vliegen. Volgens „Het Volk" is het bericht van de ,TeJ," omtrent een voornemen van wet houder Vliegen, om als Kamerlid af te treden, voorbarig. Wel denkt de heer Vlie gen er ernstig over, maar eeh beslissing is nog niet genomen. In aansluiting met ons bericht in een vorige editie, dat de heer Vliegen binnen kort voor liet Kamerlidmaatscliap zal bedan ken, zij nog gemeld, dat de S. D>. A. >P. pogingen in het werk zal stelten, om den alsdan opengevallen Zetel in district IX zonder strijd wederom door -een lid harer partij, en wol door den heer J. v. d. Tempel, secretaris van het Nederlandsch Verhond van Vakvereenigingen, te doen bezetten. („Telegraaf".) Kederlnnd en de oorlog. Regceri n gscomjm|i ss aris- Vluchtoord. Bij Kon. besluit van 28 dezer is, met in gang Van 1 Augustus, op zijn verzoek, dr. Hendrik Muiter, voormalig buitengewoon ge zant on consul generaal van den Oranje- Vrijstaat, op de meest eervolle wijze ont hoven van de functie van regeeringscom- missaris van bet vluchtoord te Nunspeet, met dankbetuiging voor de belangrijke diens ten den lande bewezen. Rij Kon. besluit van 30 dezer is, met ingang van 1 Augustus, benoemd tot regee- ririgscammi-'saris Van liet vluchtoord te Nunspcet, de gepensionneerdo luitenant- generaal S. A. Drijber, laatstelijk legecrings commissaris van hot vluchtoord te Veen- huizen. i I Reizen naar Duitschland. Een landgenoot, die gisteren uit Berlijn is teruggekomen, deelde aan de „N. R. C." het volgende mede1 Een paar dagen geleden ging ik via Benlheim naar Berlijn. Men was verschrik kelijk lastig aan de grens. Al wat papier was werd doorgelezen en doorgekeken, brie ven, boeken, enz. Verscheiden reizigers, die prijscouranten en deigclijke bij zich hadden, mochten daar mee niet verder reizen; niet minder dan 30 passagiers uit mijn trein zagen zich genoodzaakt met hun paperassen naar 01- denzaal terug te keeren. Daar moesten zij ze dan maar posten naar Berlijn. Daar ik in Cranenburg verschillende Duit- sche officieren kende, besloot ik gisteren via Cleve terug te reizen. De orders waren nu verscherpt. Niets mocht meer over de grens, behalve de pas van papier. 1 Boeken, kranten, brieven, spoorboekjes, zelfs visitekaartjes, moesten achterblijven. Men kon al zijn paperassen achterlaten in hef station om ze later te doen afhalen of wel, kon ze verscheuren. Ik maakte gebruik* van de gelegenheid om mijn pa pieren naar de censuur in Cleve te bren gen, waar- ze werden doorgelezen en na „geprüft" te zijn, als brief naar Holland zullen worden gezonden. Hoe lang deze order zal geldig blijven was niemand bekend. Maar voor vele reizigers naar Duitsch land kan de mededecling van dienst zijn. s.s. „Beijcrland". Het Nederlandsche stoomschip „Beijcr land", 28 dezer van Amsterdam naar New castle vertrokken, rapporteerde Donderdag van Flamborough Head, dat het de beman ning van een verongelukt schip aanboord bad. Zinkgebrejc. De veizinkfabriek van de m^alwaren- fabriek Lambriex, ie Maastricht, heeft haar bedrijf moeten stopzetten en haar ovens moeten dooven door gebrek aan-zink. Tal rijke arbeiders onzer metaal-industrie zul len daardoor werkloos worden. Afzet van vissehcrij pro- duoten. i 1 Bij de behandeling van hoofdstuk X der Staatsbegrooting voor 1915 heeft de minis ter van landbouw, nijverheid en handel in de Tweede Kamer, 22 December j.I„ in antwoord op een opmerking van den heer Bnymaer van Twist, die de hoop had uit gesproken, dat het Centraal bureau voor den afzet van visscherijproducten van blij- venden aard kon zijn, verklaard, dat er geen sprake van kon zijn, dat deze werkzaam heid ook in 'de toekomst aan de visscherij- mspedie zou moeten blijven opgedragen. Be minister hoopte, dat, als de visschers hiervan het nuttige resultaat zullen heb ben gezien, hun organisaties zich zooda nig zullen hervormen of vormen, dat dit bureau kan blijven bestaan, maar dan ge heel dus in handen van da visschers zelf. Kaar wij vernemen, heeft dit denkbeeld thans vasten vorm aangenomen en zijn de besturen der verschillende visscherijvcreoni- gingen uitgenoodig-d tot het zenden van afge vaardigden naar een in Augustus, onder lei ding van den minister, te houden verga dering, waar de overneming van de taak van het centraal bureau door de betrokken organisaties,nader zal worden besproken. In dit verband dient ook te worden be schouwd de mededecling door den minister, Maandag j.l. in een onderhoud met IJinuider visobhandelaren gedaan, naar aanleiding van hun klacht over de concurrentie, welke zij ondervonden door de aankoopen van wege het centraal bureau in de iijksvisch- hal te IJmuiden, dat er uizicht bestond, dat de bedoelde inkoop van bet centraal bureau aldaar zal worden gestaakt. Boter. Het Rijks centraal bureau voor den uit voer van boter »maakt bekend, ,dat voor de week van 18 Augustus voor 03 pCt. der productie certificaat wan uitvoer kan worden verleend; dat '5 pCt. der produc tie miet bijgekochte 'consenten mag worden uitgevoerd; .dat de fabrieken 25 pCt. der productie zelf voor 'het binnenland-ch ver bruik moeten afleveren .of bescliikbaar stel len, .en dat 'alle fabrieken verplicht zijn 10 pCt. der productie te reserveeren voor bet Rijks .centraal bureau 'Voor den uitvoer van boter. Deze 10 'pGt. mag niet door de fabrieken zelf zal -woeden verkocht. .Vogrde Belgische kinderen. Het .R.-K. Huisvestings Comité te Leiden beeft .vooir arme Belgische kinderen een zending Jdeederen, ondergoed, speelgoed en zelfs een groote partij gecondenseerde melk Voor -zuigelingen ontvangen. Deze zending is 'afkomstig uit Boston (Amerika). Het is de grootste zending in natura, die bet Comité nog ontvangen heeft en haar waaide wordt geschat op tenminste f 1500. Honderden arme oorlogskinderen kunnen er -made .geholpen worden. Bloemondag-Koningin Elisabeth'. Naar liet Neerlands Huldigings Comiteit Koningin Elisabeth' meldt, -heeft de op brengst -van den 24 dezer gehouden bloe mendag in totaal f4.345.57 bedragen. 16 Augustus zal aan den Jtelgischen ge zant te 's-Gravenhage, met een oorkonde, de .totale som -worden afgedragen, die aan Koningin Elisabeth zal worden, overhan digd voor de noodlijdende bevolking in België, en derhalve ten goede komt aan het Nationaal Voedingscomiteit. Oir. bel.) invoerr. en ace. Ministerieele benoemingen, bevorderin gen, verplaatsingen, enz. Vacante betrek kingen als vorige week. De rijksklerk J. E. Nieboer, ten kan tore Bergen op Zoom, is aangewezen voor de tijdelijke"1 waarneming van het kantoor Tiel, gedurende het aan den ontvanger al daar verleende verlof wegens ziekte, van 25 Juli tot 14 Augustus a.s. Benoemd: ingang 1 Augustus, T. T. T. Calon tot assistent te Amersfoort, thans com mies lo klasse aldaar. Verplaatstingang 24 JuliE. Warnders, komm. 3e hl., van Beverwijk (tijd.) naar IJmuiden (b.) (tijd.): IC van Dijke, komm. 3e kl., van Beverwijk (tijd.) naar Nispen; N. F. Wieringa, komm. 3e klasse, van Zetten (tijd.) naar Kerkrade; T. Ileeres, koram. 3e klasse, van Resteren (tijd.) naar Bocholtz (tijd.); ingang 1 Augustus: F. H. van Lintei, komm. 2e klasse, van Emmer Compascuum naar Zwolle; W. de Vries, komm, 3e kl., van Zundert naar Valther- mond. Ingetrokken verplaatsing: F. II. van Lin tei, komm. 2e kl., van Emmer Compas cuum naar Valthermond; V. J. Neomagus, komm. 2e kl., van Ter Neuzen (alg. d.) naar Oud-Gastel. - De volgende kantoren zullen worden over genomen en overgegeven, t. w.Doetinchem 29 October, Tiel 30 October, Maassluis 15 October, Vlissingen (D.B. en Acc.) 16 Oc tober, Millingen 31 Augustus, Lemmer 31 Augustus en Oosterland 31 Augustus. („De Belastingambtenaar".) Ned. Hert. Kerk. De Synode der Ned. Eerv. Kerk, 9e zitting. Aan de orSe wordt gesteld de behande ling van het rapport-Timmers in zake de kwestie gewetensvrijheid en militaire dienst, dat strekt tot voor kennisgeving aannemen. Na eenige discussie wordt dit voorstel met algemeene stemmen en adviezen aangeno men. - Door den heer Crcmer wordt rapport uit gebracht over een voorstel der A. S. Comm. tot toevoeging van een nieuwe alinea aan art. 7 C van het regl. op het studiefonds en tot invoeging van een nieuw artikel 9*. De toevoeging aan art. 7 luidt als volgt: 3o. Opgave van het bedrag dat door hen uit 'beurzen wordt genoten. In de eerste week van de maand Mei moet door de aanvragers opnieuw een op gave worden overgelegd van het bedrag, dat door hen uit beurzen is genoten en van datgene wat hun voor het volgend jaar is toegezegd. Het voorgestelde nieuwe art. 9* luidt: Onjuiste opgaven, bedoeld in art. 7 C 3o. kunnen intrekking van de verleende toelagen ten gevolge hebben. De conclusie van Ihet rapport wordt terstond in behan deling genomen en zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Het stuk wordt in han den van de commissie van eind-redactie gesteld. Met de behandeling van de bijlagen wordt voortgegaan en in bespreking gebracht het geen de Synodale Commissie meedeelt om trent de haar den 6en Oct. 1914 gegeven opdracht om te overwegen of er aanleiding bestaat hij de regeermg aan te dringen dat bijzondere maatregelen worden geno men om te voorzton in de geestelijke ver zorging van militairen in vredestijd. Het ad vies luidt: De S. C. stelt voor: lo. De Alg. Syn. der Ned. Hen', kerk spreekt als 'haar overtuiging uit, dat het noodig is, dat Vanwege de regeermg maatregelen geno men worden om beter dan tol nog toe, n.l. door tniddel van bepaaldelijk daarvoor aan gewezen garnizoenspredikanten, te voorzien in de geestelijke verzorging van de Pïot. militairen Sn vredestijd, van (welke (militairen voor verreweg het grootste deel tot haar leden behoort; *2o. zij wende zich tot de regeering met het verzoek, dat deze een commissie benoeme, die haar voorlicht of en op welke wijze in vredestijd althans eenigszins voldoende kan worden voorzien in de verzorging der protestantsdie militai ren door de aanstelling en werkzaamheid van bepaaldelijk xarvoor aangewezen gar nizoenspredikanten. De helft van de leden der A. S. Comm. meende dat de Synode zelf een regeling moet ontwerpen. Uit de discussies blijkt, dat ook in de Synode beide gevoelens veidedigers vinden. Ook onder hen, die van oordeel zijn dat de regeling van de kerk dient uit te gaan, zijn er die meenen, dat eerst met dc re geering overleg moet worden gepleegd. Als gevolg van de gevoerde discussies wordt door de lieeren A. M. Bloem en A. de Haan liet volgend voorstel inge diend: De Synode benceme een commis sie (eventueel drage aan de Syn. Commis sie op) om een regeling te ontwerpen, waar door de kerkeraden wettelijk de bevoegd heid zullen verkrijgen om predikanten te beroepen voor speciale werkzaamheden. Voorgesteld wordt dat uit de eerste con clusie van het rapport der Alg. S. C. wor den gelicht de woorden: „Van wege de re geering". Dit amendement wordt aangeno men met 15 tegen 4 stemmen. Aldus gewijzigd wordt de eerste conclu sie zonder hoofdelijke stemming aangeno men. De tweede conclusie wordt verworpen met 14 tegen 5 stemmen. Hierna komt in bespreking het pas in gediende voorstel van de heeren Bloem en De Haan. Prof. Van Nes vindt liet een zeer gewichtig voorstel, waarover hij eerst het oordeel van de commissie voor do stuk ken zou willen hooren. Prof. v. Veldhui zen en de secretaris vreezen, dat door dit voorste], dat een veel verdere strekking heeft, 'de zaak van do verzorging'van pro- testantsche militairen in vredestijd op den achtergrond zal geraken. De vice president stelt voor een wijziging van het voorstel- Bloem c. s. Hij wenschl te lezen: De Sy node benoeme een commissie! (eventueel drage aan de Synodale Commissie op) om ten spoedigste, in 't bijzonder met bet oog op de geestelijke verzorging der prei. mi litairen in vredestijd, een regeling te ont werpen, enz. Deze wijziging wordt door dc voorstel lers overgenomen en bel aldus gewijzigd voorstel met algemeene stemmen aangeno men. Op voorstel van den vice-president wordt het aan de Alg. Syn. Commissie op gedragen. Op een V/oensdagavond te Amsterdam gehouden vergadering,, die niet voor do pers toegankelijk was, is in beginsel tot op richting besloten van een Vrijzinnige Jood- sche gemeente in Nederland. (N. R. Ct.) De kwellingen van aambeien. in het begin niet zoo hevig, zijn ten slotte onuitstaanbaar. Do verschrikkelijke- jeuk en stekende pijn zijn niet tot Jjcda- ren te brengen, of men zit, staat of loopt. Zij komen meer voor bij vrouwen dan bij mannen en worden vaak veroorzaakt door verstopping, een zittende levenswijze, enz. Bloedende zoowel als droge, in- zoo wel als uitwendige aambeien kunnen vol komen genezen worden door Foster's Zalf. Menigmaal werd de patiënt door aanwen ding van één doos van zijn lijden verlost Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Schiedam verkrijgbaar bij de Hoeren Kappelhofl* Hovingh. Toezending ges- schicdt franco na -ontvangst van postwis sel a f 1.75 per doos. Rotturneroog. De duincnvoet van Rotturneroog is zoo weggespoeld, dat dé woning van den strand vonder, voor 9 jaar gebouwd, moet wor den afgebroken en zuidelijker verplaatst. Boschbessenpluk. Het plukken van boschbessen is in de om geving van Apeldoorn gedurende een paar weken in Vollen gang. Gedurende dc va- cantiedagen ziet men gelieele huisgezinnen des morgens met het aanbreken van den dag het Koninklijk Park intrekken metlcego manden, emmers, bussen enz., om deze tegen den middag weer gevuld met de blauwe bessen de hekken uit te torsen. Daar staan dan de opkoopers gereed en trachten als om strijd de grootste hoeveelheid in te rekenen. Goede prijzen worden de laatste dagen besteed, zoodat tegen 14 a 15 cent por pond menig huisgezin een aardig .->paar- duitjo kan overleggen. Meermalen gebeurt het dat aan één familie S h 9 gulden per dag wordt uitbetaald. Dat hierdoor aan vele verHoozen een aardige verdienste tón deel valt en het Plaatselijk Steuncomité daarmede van profiteert, ligt voor de hand. De termijn tot plukken in het Kon. Park zou loopen tot heden (Zaterdag), doch op verzoek van het Steuncomité is die met 14 dagen verlengd. Als een bewijs, voor welk groot bedrag deze nietige vruchtje., vertegenwoordigen, diene, dat alleen voor de bessen, geplukt in de bosschen van de familie Wils, welke slechts drie dagen waren opengesteld, door de gezamenlijke opkoopers een bedrag van ruini 13000 i uitbetaald. De meeste vruchten worden in mandjes gepakt en noig denzelfden nacht per trein via Rotterdam naar Engeland vervoerd. De strijd bij Souchez. Bernhard Kellerrnann vertelt in het „Ber liner Tagebl": Souchez ligt thans platgeschoten. De hui zen hebben hun plaats veilaten en zijn de straat in gesprongen. Men ruimt de puin- hoopen op, maar er ontstaan, steeds weer nieuwe. Door Souchez stroomt een beek, de Carencybeek. De granaten hebben de bedding doorwocld, waarin zij honderd jaar lang eu langer nog vreedzaam kabbelde en kolkte. Zij hebben de oevers stukgeslagen, zoodat de beek wanhopig haar bedding ver liet en een nieuwen weg zocht door de granatenkraters. Troebel en modderig is ze geworden. Zij verbergt haar geheimen. Als de soldalen door de modder gewaad zijn, zijn zij er nog niet. De loopgraven lig gen op een paar honderd meter van het dorp af achter een slagboom van vuur. De aarde opent zich en spuwt huizenhoog vuur en rook uit. Daar moeten ze door. Sappen zijn er niet, dat laat de vijand op de Lo- rette niet toe. Door het open veld moeten ze naar d" loopgraven. De mannen zien er schoongewasschen en geborsteld uit. Hun uniformen echter wa ren eens grijs, nu zijn ze stuk, uit.gcw.as- schen en uitgezwaveld. Over het roode laken van de ronde muts zijn grauwe lap pen genaaid. Dc mutsen zijn diep in do oogen gedrukt. Zoo hoort het-bij de mannen uit dc loopgraven. De sergeant-majoor ech ter ziet eruit als kwam hij juist van den kleermaker. Geen vlekje op zijn kleeren. Zijn handen zijn verzorgd en met een pun- tigen nagel van de pink wijst hij mij' op de kaart de stelling aan. Hier is de loopgraaf. Zij vormt een rech ten hoek en zijn pinknagel wijst op het been dat naar dc Lorelte-hoogte ligt. „Wij gen zwaar m tilleiievuur, wervelvuur, üi n heelen dag lag het op de loopgraaf van 7 uur 's morgens tot 9 uur 's avonds. 2S c.M. granaten. De loopgraaf zag er uit als of zij door een stoomploeg was gelijk gemaakt. Wij zagen mets meer en wij hoor den mets meer. Een 28 c.M. sloeg naast mij in. Spuit in de hoogte. Het was met zoo erg, de loopgraaf is toegesmeten, xk lag bedol ven. Niemand gelooft, dat er nog een men- sehelijk wezen in de loopgraaf in leven kan zijn. Om 9 uur springt het vuur terug achter de loopgraaf dat geen reserves kun nen komen. Zoo, het begint dus. Onze luitenant, nog geen 19 jaar oud. schreeuwt. Het is ids in een mierenhoop. Overal klak belt het. Zij komen voor den dag. De meeste geweien zijn onbruikbaar geworden. Hand granaten dus. De 'r'ranschen komen. Het helt hier, zij naderen snel. De liandgi analen vliegen, wij staan liter in granaatkuilen. De rook is zoo dik dat men eikander niet meer zien kanEen nieuwe colonne komt aanstormen. Zij denken, dat wij er geweest zijn, maar wij schreeuwen hoera Wij brullen en joe len, ja wij jodelen en lachen. Dun aar zelen ze toch. Nu zie ik ze van dien kant komen. Hij wijst op de punt van den hoek waar de Duitsche loopgraaf naar den Lo- rettoheuvel en naar de suikerfabriek samen komen. Daar is een barrièrre en daarachter gaat do loopgraaf verder. Dit gedeelte be hoort den Franschen. Daaruit kleuteren zij dus -te voorschijn. In den rook ziet de onderofficier ze te voorschijn borrelen. „Een man vooruit met handgranaten". Een man gaat naar voren naar hel hoek punt en werpt granaat na granaat in de opborrelende Frausclien. Wie was het toch, is hij niet hier? „Ik was het". „Nu vertel". liet is een Silesische boer, wiens uni form olijfgroen geworden is. „Nu, ik nam mijn arm Vol handgranaten en peperde waar het uitkwam. Zoodra zij terugkomen smijt ik. Dan zijn mijn hand granaten op en ik moet maken dat ik weg kom. Ik loop over het open veld. Zij schieten naar mij, maar mis. Ik sprteg in de loopgraaf." Den in,an vertelt gebrekkig. Hij stottert en is vei tegen omdat allen grinnikend naar hem staan kijken. „Ja nu was er niets meer aan 1e doen, nu kwamen ze." De onderofficier kijkt om zich heen. „Wie was in dit stuk loopgraaf?" „Wij". Een jonge kerel met roode oogen, ternauwernood 20, zijn muts bijna op den neus en dons op zijn bruin gezicht treedt naar voren. „Waaiom hebben jullie dat stuk ont ruimd? Jullie hebben 't gat opengemaakt". Verwijlend kijkt do sergeant-majoor naar den boerenjongen. Deze wordt rood. fiiji is soldaat en heeft zijn eergevoel. „Wij waren platgeschoten, majoor, de loopgraaf was, ja die was er niet meer." „te dat een reden om te wijken?" „Wij hadden bevel gekregen." „Nu goed. Zij- kwamen dus door het gat, -dat die daar gemaakt hadden. Zij kwamen heel langzaam aan. Zij dachten dat zaakje is in orde en het gaaf nu vanzelf. Maar onze luitenant zegt: „Wacht eens, kereltjes." Acht man met geweer uit de loopgraaf het veld in. Ze klauteien voor den dag, ontplooien zich, kruipen in gra naatkuilen en beginnen te schieten. Dc Franschen komen in zoo dichte rijen aan, dal ieder schot raak moet zijn. Zij hebben lievige verliezen en denken de Hemel weet Iioevelea daar aan het schieten zijn en gaan terug. Ja zoo ging het. Dij ons verliest men niet zoo direct zijn positieven. Het waren, zooals gezegd, maar zes of acht man. Toen kwamen er een paar bij. Intusschen stuitten wij den aanval van voren. Zij waren ons in den rug gekomen, stelden al machinegeweren op. „Wie zat toch daarginds in do loopgraaf bij do suikerfabriek?" „Ik". Een Dool, een onderofficiermet groene oogen, klonxt naar voren. „Hebben jullie de loopgraaf gehouden?" „We hebben ze gehouden, majoor, 'tot hot laatst gehouden". En hij vertelt verder in zijn gebrekkig Duitsch: „Hebben wij vuur gehad, den ge- heelen dag, hebben we gezeten en ge wacht. Loopgraaf heelemaal kapot. Zijnde Franschen gekomen. Hebben wij ze zien komen door den nook. Heboen wij geschoten tot goweer heet was. Hebben we in de flank geschoten. Hebben we barrikade gebouwd, dat Fcanschman niet bij ons kwam. Hebben ave ^handgranaten gegooid. Heen en ween CHIEDAMSC COURfl 1 (N. CL) -.--A'aaA-tF.fii

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 5