De oorlog. 68"* Jaargang. Donderdag 5 Augustus 1915 No. 14901 DE WILDE OLIJF. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per^kwlartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25, franco ger post fl. 1.65. Pqjs per weck: Voor Schiedam enVlaardingen IQ cent Afzonderlijke nummers 2 cent v Abonnementen worden dagelijks aangenomen. f Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeien dea mi^gs vóór een Bür aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Bqjs der Adveïtentiëa: Van 16 regels £1. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents ger advertentie, bij vooruitbetaling aan bet Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Beis-abonnementen. De Administratie van de „Schiedamsohe Courant"- is gaarne bereid om tegen vergoe ding van porto's aan hare abonné's, die voor korten of langen tijd op reis gaan, de coïtrairt aan hun tijdelijk adres te zen den. Ook abonnementen voor den tijd van een heele of halve maand worden geduren de het reisseizoen gesloten. MILITIE. Vrijstelling van kostwinners De Burgemeester van Schiedam; maakt bekend, dat Gedeputeerde Staten dezer provincie op de aanvraag van PiETER DRIEL om vrijstelling van den dienst wegens kostwinnerschap, besloten hebben aan genoemden ingeschrevene voor één jaar vrijstelling van den dienst bij de Militie te verleenen. Van deze uitspraak kan gedurende tien dagen, te rekenen van den datum dezer bekendmaking, bij de Koningin in beroep worden gekomen: lo. door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door zijn yader, moe, der, voogd of ciirnter; 2o. door elk der overige voor de ge meente ingeschrevenen of door zijn vader, moeder, voogd of curator; 3o. door den Commissaris'der Koningir in de provincie. De personen, onder lo en 2o, bedoeld, moeten het verzoekschrift, waarbij in be roep wordt gekomen, behoorlijk met redenen omkleeden en ter secretarie dezer gemeente, afdeeling Militie, inleveren. Verzoekschriften, niet ingericht of niet ingeleverd op de hierboven aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben. Schiedam; 5 Augustus 1915. De Burgemeester voornoemd M. L. HONNERLAGB GRETE BUITENLAND. Tan het Westelijke front. Fransch legerbericht. Het Fransche communiqué van gister middag luidt: In Arfois 'in den loop van. den nacht van 3 op 4 'Augustus enkel gevechten met handgranajten ten noorden van het kasteel Carleul. In de Angonme is een zeer hevige strijd met springkussen 'en handgranaten gedu- Roman naar het Engelsotv 72) Zij verviel in herhaling, want terwijl Ford terugdeinsde, ging er een krampachtige trek king over zijn gelaat, terwijl hij zijn hoofd liet hangen en zijn lippen opeen i klemde op een wijze, die hem o|> eens verwonderlijk jongensachtig deed schijnen, en de moederlijke tccderheid bij haar op wekte, die altijd zulk een groote rol in haar verlangen naar hem had gespeeld. En die teederheid staalde haar zenuwen, maakte haat sterk, deed haar oogen droog blijven, toen zij zag, dat hij naar een stoel wSggelde, daarop neerviel, zijn armen op de tafel naast hem uitstrekte, en zijn hoofd daarop neerlegde, terwijl zijn lichaam hevig schokte. Zij schaamde zich niet voor hem. Zij\ begreep volkomen, dat de span ning van jaren zich liet gelden bij al de aandoeningen van het oogenblik, die dootr de reactie na zijn korten aanval van woede en zijn bittere woorden met wroe ging waren vermengd en dat door dit al les zijn eerlijke, mannelijke natuur, die er nooit aanspraak op had gemaakt sterker te zijn dan» zij was, zich aan een oogen- blikkelijke zwakheid overgaf. Zij was over tuigd, dat hij daaraan nooit in het bijzijn wan iemand anders dan van haar zou heb eend© den 'geheelea dag van den 3dea aan den gang geweest, in het westelijke ge deelte van het woud. tot aan de streek van St.. Hubert. De nacht van. 3 op 4 de zer is bewogen geweest. De Duitschers de den twee aanvallen, de een tegen de hoog,e 213 en het ravijn van. Fontaine aux Char mes, de andere in. de huurt van Marie Thé- rèse. De aanvallers werden overal in hun loopgraven teruggeworpen.s Bij F(Our de Paris en aan den weg van de Haute Chevauchée onophoudelijk' ge weervuur, van loopgraaf -tot loopgraaf. Voor Vauquois hebben de Duitschers twee nrijnen laten ontploffen, die aan de Fransche loopgraven geen schade hebben toegebracht. Levendig bombardement in het boseh van Apréniiont en bij" Ban de Sapt. In de Vogezen aan den [ingekopt en het Schratzmannele zijn de gevechten met hand granaten en springbussen in het vootdee! der Franschen gedurende een gedeelte van den nacht voortgezet. Op den 3den heb ben de Franschen een tegenaanval tegen den Darrenkopf afgeslagen. Tan het Oostelijke front. In het Duitsche communiqué van giste ren wordt het volgende medegedeeld: Bij de vervolging van den 'terugtrekken den vijand hebben onze troepen gisteren de streek' Kupischka, die ongeveer 40 KAL ten O. van Poniewesj ligt, bereikt. Ten N. van Lomza zijn de Russen in de Vooruitgeschoven verdedigingsstelling van de vesting teruggeduwd. Oost- en Westpruisische regimenten heb ben na een hevigen tegenstand de Narew overgangen bij' Ostrolenka, die door ve'.d versterkingen in staat Van tegenweer waren gebracht, genomen. Verscheidene duizenden Russen werden gevangen genomen en 17 machinegeweren, buitgemaakt. Ook hier is de vervolging begonnen. Voor Warschau zijn. de Russen uit de stelling van Blonie op de uiterste vooruit geschoven linie teruggeworpen. Het leger van prins Leopold van Beieren is bezig met den aanval op de vesting Op heit zuidoostelijke oorlogsterrein: Bij de <Sver den Weichsel vooruitgerukteDuit sehe troepen onder generaal Woyrschgaat de aanval Voort. De Oostenrijkkch-Hongaarsche troepen van dit leger zijn jn het bezit van de westc lijke gedeelten der vesting hvangorod tot aan den W|eichsel. Tegenover de verbonden legers onder von Mackensen heeft de vijand ook gisteren beproefd, om de vervolging tot staan te brengen. Hij werd bij Lenczna, ten N.0. van Cholm. en ten W(. van de Boeg, op nieuw verslagen. Sedert vanochtend is de Vijand tusschen Weichsel en Boeg in noordelijke richting op den terugtocht. Ook' bij en ten Z. van Uscllug, aan de Boeg 'trekt hij terug. Uit het ooriogsperkwartier Wordt nog ge meld over heit voortdringen der verbonde nen in de richting WJadiniir Walinsk, ben toegegeven en een gevoel van blijd schap doortintelde haar bij dit bewijs van hun geestelijke intimiteit. Zij vond het niet zoo moeilijk haar zelfbeheersching te be waren als wel om niet door*de kamer te loopen en haar hand op zijn schouder te leggen, 'ten teekten. van hun eenheid van hart; maar dan, dat voelde zij, zou de verboden lijn overschreden worden. Zij kon slechts wachten het was niet lang totdat hij weer kalm was. Toen vermande hij zich, stond met moeite op en vermeed het haar aan te zien. In zijn houding en manier van doen was zoo iets jongensach tigs, iets 'zoo natuurlijks, dat zij nu meer dan sooit neiging voelde, haar tranen Ie laten vloeien. Maar zij wist, dat het een van die mi nuten was, waarin een vrouw sterk moet zijn voor haar zelf en voor den man, zelfs al mocht zij later ook inzinken. De noodza kelijkheid voor goed tot een schikking met hem te komen, spoorde haar aan haar krachten tc sparen, want 'zijn oogenblik- kelijke zenuwachtige zwakheid bood haar een gelegenheid, die zij niet ongebruikt mocht laten. i „Ik wensch dos, dat je begrijpt," ging zij rustig voort, alsof er geen stoornis was geweest, „dat, nu ik mijn doel bereikt en het mijne gedaan heb om je vrijgesproken te krijgen, het mij tot op zekere hoogte onverschillig laat wat je van mij denkt precies zoo onverschillig, als toen ik je, nu bijna negen jaren geleden, in mijn waardoor het operatieterrein ook in het zuidoosten over de grenzen van Polen is uitgebreid en zich ook uitstrekt over Wal- hynië. De Boeglinie, die in den laateten tijd door de Russische militaire critici als eigenlijke verdedigingsliniebeschouwd werd is doorgebroken voor zij haar rol vervullen kon. De verbondenen trekken aan op Kowel, het belangrijke spoorwegkruis punt, waardoor de Russische stellingen aan den Boeg bedreigd worden. Tegelijkertijd oefent de langzaam naar het noordoosten voortschuivende wig een terugwerkende kracht op de Russische troepen in Oost- Galicië, die dreigen totaal afgesneden te worden van het oost-Pool sche front Wan neer deze wig doordringt tot de Rokitno- moerassen reu het Russische front voor het eerst in tweeën gesplitst zijn, welke zeer moeilijk weder te verbinden reuden zijn. Een hevige tegenstand is dus te verwachten. D© gevechten tusschen Weichsel en Boeg duren voort' en de vijand wordt door het leger van Von Mackensen steeds terugge drongen. Verschillende plaatsen moesten worden opgegeven en slechts bij Kowo- Alexandria wordt nog tegenstand'geboden. Oos tonrijksch legerbericht. Het Oosfenrijksche communiqué van gis termiddag luidt: i Tusschen Weichsel en Boeg hebben de stap vtoor stap terugtrekkende Russen naar hun gewoonte op verscheidene punten op nieuw tegenstand geboden. Daarbij is het ten noorden va.n Doebienka en Cholm, aan de Swmka en -op de linie LencznaNowo Alexandrija tot verbitterde gevechten ge komen. Op verscheidene deelen van het front heeft de Vijand om onze vervolging te stuiten korte tegenaanvallen onderno men, maar hij is er niet ip geslaagd stand to houden en heeft te middernacht zijn terugtocht naar het Noorden voortgezet. Het op den linkeroever van den Weich sel gelegen westelijk deel van Iwangorod is in onze handen. De tegenover de uitmon ding van de Radomka op den oostelijken oever van den Weichsel staande Duitsche troepen hebben opnieuw vorderingen ge maakt. Tusschen Wladimir Wolynski en Sokal hebben onze troepen ©en regiment kozakken uiteengeslagen. Ten zuidwesten van Wladimir Wolynski zijn groote branden zichtbaar. In Oost-Galicië niets nieuwis. Tan het Zuidelijke Iront. Oostonrijksch legerbericht. Het officiêele Oostonrijksche communi qué meldt: In het gebied van Górz zijn in den nacht van den 3dea dezer weder verscheidene aanvallen van de Italianen op den rónd van het plateau afgeslagen; zoo ten zuiden van Sdraussina enten oosten van Polazzo, waar de vijandelijke infanterie twee bajo- nctaanvallen deed, dje met zWare verliezen zijn afgeslagen. In den namiddag van den 3den dezer hebben de Italianen hij regen en mist na voorbereiding door hevig geschutvuur, nog maals 0rn aanval gedaan togen onze stel lingen op de Mori.ie. dei Sei Busi. Ook'deze aanval is mislukt.. In het Karinthiische en Tiroolsche grens- atelier verborg. Je moet het op rekening stellen van mijn wilde afkomst als ik mij niet geheel naar de voorschriften der be schaving gedraag. Ik kan slechts hande len. zooals de innerlijke neiging mjj dat voorschrijft juist zooals mijn moeder deed en mijn vader. Als dat verlagend is i Nu hief hij eindelijk zijn hoofd op en trad op haar toe. Hij hield zijn. randen op zijn rug ineengeklemd als om haar le toonen, dat zij niets van hem had te vreezen. Zijn oogen waren rood en er was nog een pijnlijke trek om zijn toege knepen lippen. „Je moet mij dat woord laten, terug nemen," mompelde hij onzeker. „Ik wist niet wat ik zei. Het is zoo plotseling over mij gekmnen, dat het mij geheel uit het evenwicht bracht. Ik heb niet voor van avond beseft wat alles beteekent. Het scheen mij, dat ik het niet kon dragen." „Maar dat kun je wel." „Ja, ik kan "t," antwoordde hij norsch. „Men kan alles dragen. Dat ik een oogen blik mijzelf vergat, was omdat ik zag, dat je ter Willen van mij moet lijden „Zou je niet voor mij willen lijden?" „Dat zou ik niet kunnen. Lijden voor jou zou voor mij zoo iets heerlijks zijn „Dat het geen lijden reu Zijn. Dat is liet juist, dat is juist wat ik ook gevoel. Wat ik doe Valt rnij niet moeilijk, omdat ik weet ik weet weet dat ik je help je eer zoo niet je leven te redden. gebied op eenige punten verhoogde bedrij vigheid der artillerie. n ItaJiaaasche infanterie die tegen' den Cel- lorikofel oprukte, heeft zich teruggetrokken, daar zij door haar eigen artillerie werd beschoten. f Aanvallen op de westelijke helling van den Gellonkofd, op de grens brug ten zui den van Schlnderbach en. op £ol di Lana (Bucjheastein) zijn afgeslagen. Tan het Bnsslsch-Turksché front. Tui-ksch legerbericht. Het Turksche communiqué deelt mede: Op het Kaukasische front hebben onze troepen de vijandelijke achterhoede, die in stellingen hij Rajmoer, ten oosten van Ki- lidzj Gwedigoei den terugtocht van de hoofd macht trachtte te dekken, hevig aangeval len. Wfij hebben den vijand naar het noorden geajagd en 150 man gevangen genomen. De Russen hadden meer dan 500 dooden en 1000 gewonden. Onze hen vervolgende af- deelingen hebben Kara Kilissa en de streek ten .noorden van Hamoer bezet. Russisch legerbericht. Het communiqué van het Russische le ger in den Kaukasus luidt: Den 2en zijn aan het geheele front ge vechten tusschen onze voorhoede en de Turken geleverd. In de richting van Alasjkert duurden de hardnekkige gevechten tegen de achterhoe de voort Aan de Dardanelles Het Turksche communiqué van eergiste ren meldt: Biij Ari Roemoe onbeteekenende loop graafgevechten. Onze artillerie heeft een vijandelijke stelling Voor het werpen van bommen op onzen linkervleugel vernield. Eion vjijafcdelijke kruiser hepft Zondek resultaat Alchitepe beschoten; onze ariil lerie heeft het vuur beantwoord en een Vijandelijke torpedoboot getroffen, die daar op is afgedeinsd. Een vijandelijke vlieger heeft een bom geworpen op het "hospitaal in Eznie, ten zuiden van Koem Kale, waardoor een ge wonde is gedood. Aan de kust van Klein-Azi.ë. KONSTANTINOPEL, 4 Aug. Hjet Turk sche hoofdkwartier meldt: Gisteren hebben een vijandelijke kruiser en 4 torpedobooten hij Sigadji Kliman, ten zuiden van Smima, een vliegtuig laten op stijgen, dat drie bommen wierp, .waardoor een ipwoncr is gedood. De schepen hebben bovendien 200 granaten op de qn versterkte plaats afgeschoten, waardoor een huis is vernield. Ter Zee. Getorpedeerd. LONDEN, 4 Aug. Lloyds meldt, dat het Belgische stoomschip „Koophandel'* gezon ken is. Negen man van de equipage vijn gered. (De „Koophandel", in 1911 gebouwd, mat 1736 ton bruto, 1140 nette en behoor de aan de Scheepv. Mij. Gylsen, te Ant werpen.) i >1 Ik geloof niet, dat het met geld te be reiken zou zijn geweest. Mr. Conquest her innerde mij er aan, dat de beste rechts geleerde diensten Kunnen gekocht wonden, maar ik heb geen oogenblik gemeend, dat men zich zulk een ijVer als de zijne voor minder dan wat ik hem bood zou kunnen verzekeren. En hij heeft alles zoo prachtig gedaan! Hij heeft zicht met hart en ziel aan de zaak gewijd. Hij heeft ieder spoor gevolgd met een speurzin, met een zeker heid, waartoe jou mannen, jou Kileup en Warren nooit in staat zouden zijn geweest. Dat heb ik gezien; ik ben er zeker van. Hij heeft een verwonderlijk helderen geest en op zijn manier het vriendelijkste hart ■ter Wereld, 'k Houd heel, heel veel van hem en ik ben hem innig dankbaar. Be halve jou vrij te zien, geloof ik niet, dat ik in het leven iets zoo vurig wensch als hem gelukkig te maken. Dat kan ook wel niet zeer beschaafd wezen maar zoi> voel ik hef. En dus moeten wij bedenken," ging zij ijverig voort, „dat wij loyaal jegens hom moeten rijn, jij en ik, dat dit de eerste Van al onze plichten is. Vindt jij ook' niet?" I Rij wendde zijn oogen van haar af vóór dat hij antwoordde. Zijn verstandsvermo gen was gebroken. Teekenen van strijd waren bij hem zichtbaar en toch beant woordde het romantische element in zijn natuur aan dat in de hare. s „De zal het beproeven," mompcïie hij voor zich neer ziend. -* Diverge berichten. De secretaris van kardinaal Mercier, ka nunnik Vrancken, was wegens weerspannig heid tegen Duitsche wachten bij de versprei ding van een volksmenigte bij de poort van Mechelen tot een maand gevangenis straf veroordeeld. De gouverneur-generaal heeft hem de ptraf kwijtgescholden.,, Wat er verder over het voorval is ge meld, is verzonnen. Itlalianen naar de Dardanelles Een officier van 'tItaliaansche leger is in het hoofdkwartier van de Britsche ex- pcditietroopen voor de Dardanellen aan gekomen, teneinde te beraadslagen over samenwerking van Italiaansche Strijdkrach ten te land en ter zee met de Fransche en Britsche tegen Turkije. t 1 Generaal Serrail. Over Breda wordt aan den „Lokal" An- zeiger" gemeld, dat, volgens een bericht van den correspondent te Parijs van de In- déjïendance Beige van den 31en Juli. het besluit van Joffre om generaal Serrail, ter lieschikking te stellen, ondanks de krachtige bedreigingen van Serrail's vrienden in het Parlement onherroepelijk is. De' censuur laat de door de dagbladen gegeven commen taren niet door, waardoor de opwinding van de Kamerkringen grooter wordt. Gene raal Maudhuy is de opvolger van Sarrail. Engeland en Amerika Het persbureau maakt de uitvoerige cor respondentie openbaar tusschen de* Brit sche en Amerikaansch© regeexing, be treffende de Amerikaansche vertoogen nopens de maatregelen der Britsche blokkade en de aanhouding van het Amerikaansdie stoomschip „Heches" van Rotterdam naar Amenka, hetwelk te Londen is opgebracht. Grey beantwoordt punt voor punt de Amerikaansche argumen ten, waarbij wordt aangedrongen op de er kenning van de rechten'der Amerikaansche reeders om goederen naar of van Neder land m neutrale schepen tc vervoeren, on geacht of zulke góederen afkomstig zijn van een land, dat met Engeland in oorlog is. Grey zet uitvoerig uiteen met hoeveel zorg Engeland er voor waakt om niet op de rechten der neutralen inbreuk te maken. Hij legt den nadruk op den yriendschappe- lijken geest der Amerikaansdie vertoogen en houdt staande, dat wat de „Neches" be treft, de. Duitsche regeering in de wateren, waarin de „Neclies" zich "bevond, voortdu rend zoowel neutraio als Britsche koop vaardijschepen tot zinken doet brengen^ zonder, te letten op de plaats vair bestem ming of van oorsprong der lading, als mede zonder eenige maatregelen te treffen voor de redding van passagiers en beman ning. Er kan geen sprake van zijn, dat deze wijze van optieden niet in strijd is met de erkende en overeengekomen voorschrif ten der internationale wetten, als ook met de beginselen der humaniteit. Harerzijds heeft de Britsche regeering vastgehouden mui de bepalingen nopens het onderzoek der lading en heeft zij de verplichting in acht genomen om in een Engelsche haven en voor het prijsgerechl te brengen, alle scheepsladingen, waaromtrent zij Vermeent, dat zij goederen bevatten, die* aJs contra- bande opgebracht moeien worden., Dierhalve „Je zult meer dam. beproeven je zult stegen. Slechts zeer kleine zielen zouden hem Kunnen misgunnen wal "hij heeft verdiend door zoo hard te werken en zich zoo geheel te geven. Dat jij en ik weten, dat Wij elkaar liefhebben, zal het voor ons gemakkelijker maken trouw jegens hem te zijn." „Conquest moet ook Weten, dat wij elkaar liefhebben," verklaarde hij met eenige bit terheid. „Misschien weel hij dat wel; maar ieder hoeft zoo zijn eigen kijk op het leven en ik geloof niet dat het veel gewicht bij hom in de schaal reu leggen. Ik weet eigenlijk niet of ik hpm in dat opzicht wel Kern, maar wel weet ik dat jij en ik, diehem zooveel verschuldigd rijn, hem dat kunnen terug betalen door hem te geven wal bij vraagt. Wil je mij 4at beloven?" Hij bleef voor zich kijken alsof hét hem moeite kostte zijn woerd te geven, doch! toen hij rijn oogen weer opsloeg, wierp, hij zijn hoofd op rijn oude, vastberaden manier achterover. „Ik beloof je alles te doen wat je mij in ons verder leven vraagt. Ik ben het niet met je eens, dpi Conquest dit moest vragen of dat lïij ©enig recht had het 'je hem te laten aanbieden. Maar daar je het wemscht te geven en ik je door niets anders mlijn liefde kan toonen en nooit weer zal kunnen zeggen, dat ik je aan bid dat ik je aajnbid beloof ik te gehx^rretoén." (Wordt vervolgd). CHIEDAMSCHE COURANT v" o t!j—e- 1

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1