De oorlog. 68"* Jaargang. Vrijdag 6 Augustus 1915. No. 14902 DE WILDE OLIJF. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per Kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25, franco per post fl. 1.65. Prijs per Week: Voor Schiedam enVlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middag3 vóór een nar aan het Bureau bezorgd zijn. Burean: Lange Haven No. 111 (hoek Korte Haren). Reis-abonnementen. De 'Administratie van do „Schiedamsche Courant" is gaarne bereid om tegen vergoe ding van porto's aan hare abonné's, die voor "korten of langen tijd op reis gaan, de courant aan hun tijdelijk adres te zen den. Ook abonnementen voor den tijd van een heele of halve maand worden geduren de het reisscizoen gesloten. BUITENLAND, Tan het Westcl»'J\e front. Het officieele Franschc ommuniquó van gislcmudchig bevat de volgende mededee lingen In Artois zijn rond Souchez gevechten met handgranaten en spiïngbuissen, ge paard gaande met een vrij herige kanon made, geleverd. In den nacht van 4 op 5 dezer levendig artillerievuur bij Trancy le. Val en rond Vailly (in het Aisnc-dal). In Argonne zijn gisteren gevechten met handgranaten en springbussen in destreek van Marie Thérèse en St. Hubert gele verd. Do nacht van 4 op 5 dezer is zeer bewogen geweest door geweervuur, het werpen van bommen van loopgraaf tegen loopgraaf, aan welke schermutselingen ook de artillerie herhaaldelijk lieeft deelgeno men. Op de Maasheuvels is in het Ilooge Bosch een poging -van de Duitsehers om aan te vallen, met gemak gefnuikt. In do Vogezen en in het bosch van Apremoivt artilleriegevcchfcen, bij Fonte- nello aanhoudend herige beschieting van de Fransche loopgraven. Op den Lingekopf hebben de Duitsehers gisteravond een verwoeden aanval gedm,..., doch de Franschen hebben zich in al hun stellingen gehandhaafd, behalve in enkele loopgraafgedeelten. Ifet Fransche communiqué van gister avond luidt: Matige bedrijvigheid, van de artillerie op hot gelieele front. j Romgevcchten in 'Argonne. Verwoede gevechten in de ►Vogezen. ,0.p do hoogten, die het .Fechtdal, beheerschen, veroverde de vi jand een .blokhuis, dtoch werd er onmiddellijk Weer uitgejaagd. Een regen van granaatkartetsen uit ons .geschut jiecft den vijand zware verliezen -toegebracht. Tan het Oostelijke front. öostenrijkschlegerberich.t. Het officiecle Oosten rijksche communiqué De lange reeks successen door de legers der centrale mogendheden sedert den veld slag in Mei aan de Dunajeo, in Galiciè, Zuid- en Noord-Polen en de Oostzee-pro vincies behaald, zijn nu door de bezetting Roman naar het Eiogelsoh* XXV. Bel tens was in cogenschou w genomen en rij waren weer naar het salon teruggekeerd voor do thee. Conquest had z'ch uitge sloofd voor de gelegenheid, had alle ka mers opgevroolijkit door bouquetten en over al mooie dingen gezet, omi aan liet geheel zooveel mogelijk een behagelijk aanzien te geven. Aan de theetafel had li ij. bijzonder voel aandacht geschonken en die van het fraaiste zilver en. het kostbaarste porselein voorzien en hettafeltje geplaatst, waar xif dat later Waarschijnlijk! zou' willen hebben, om! het effect waar te nemen, dat zij daar zittend maalde, zooals Iiïj Altijd gaarne deed met een nieuw schilderij of meubelstuk'. Van haar kanit had Miriami do ronde door de kamers gedaan, nauwlettend opmer kend, bewonderend, hier en daar een idee Aan de hand gevend, met die bedeesdheid, gepaard aan belangstelling, waarmede een vrouw in haar posilio haar toekomstige woning bestehonWt Daar rij1 bij intuïtie wis t, dat hij1 or op lette of zij ook m iets te Kort schoot, besloot zij, dat hij haar niet in van Warschau en Iwangorod be kroond. Gisteren hebben onze troepen Iwan gorod bezet, heden zijn de Duitsehe troe pen van het leger van prins Leopold van Beieren de hoofdstad van Russisch Polen binnengetrokken. Tusschen Weichsel en Boeg rukken de verbonden troepen in vervolgingsgevechten naar het noorden op. De O.-IL ruiterij heeft Motilag, 'de Duitsehe Wïladimir W o- lynski bereikt. Overigens is de toestand onveranderd. Over de Duitsehe operaties welke aan de ontruiming van Warschau door de Ruisen voorafgïngien wordt nog gemeld, dat de Russen Dinsdag II. 's morgens vroeg de tweede Blonie-stelling ontruimden terwijl zij voor drie uur hun porilies voor Nadar zijn verlieten. Velen die door de Russen waren mede genomen doch mochten terug keeren, liepen met have en goed lang, de wegen naar Warschau. De Russen hadden overal zeer sterke stellingen gemankt en in 't algemeen wa„- er weinig schade aangericht. Op hun terug tocht echter brandden do Russen alles neder en ook Nadarzijn heeft veel geleden doorhet bombardement. Aan het front in Bessarabië. De „Berl. Lok.-Anzeiger" verneemt uit Tsjernowitsj, dat aan het Bessarabische front haast volkomen kalmte heerscht. Een enkele maal slechts wordt de rust door artillerieduels verstoord. De Russen hebben hier hun versterkingen nog beves tigd, de draadversperringen zijn thans 45 meter breed en het laat zich aanzien, dat de Russen hier langdurig passief zullen blijven. Zij hebben naar dit front bereden troepen uit Oost-Rusland overgebracht en daarvoor blijkbaar infanterie aan het wes telijk gevechtstooneel afgestaan. Ten Noordwesten van Tsjernowitsj aan den oever van de Roeth in de nabijheid van de Roemeensche grenzen hebben slechts afzonderlijke patrouillegevechten plaats» Tan het Zuidelijke front* Het officieele Oostenrijksche communiqué vermeldt Op hot Tiroolsche front is het slechts in de .streek van den Kreuzberg tot ge vochten Van vrij. grooten omvang gekomen Een gisterochtend door verscheiden ba tal jons van hot 92e Italiaansche regiment infanterie begonnen aanval tegen Nome salpo, ten N.O. Van den Kreuzberg, is bloedig* afgeslagen. De vijand is 'smid .1 ags in do bosschen tea zuiden van de gronsfoeek teruggetrokken, 's Namiddags hoeft oen vijandelijk bataljon oen overval befprjoefd op de steljiing Van den See- k'ofel vlak ten noorden van den Kreuzberg Ook hier is de vijand na een heot ge vecht teruggeslagen en heeft ongeveer 100 man aan dooden verloren. De bataljons-com mandant en verscheidene officieren zijn in onze handen gevallen. Onze verliezen zijn in deze gevechten gering geweest In do streek van Görz beschieten de Italia nen sedert gistermiddag onze stellingen op het plateau van Doberdo weder fel. Toen do vijandelijke infanterie van Sagrado en ten zuiden van Sdraussina uit, tot den gebreke zöu, vinden. Het was het begin van die levenslange oefening in zijn dienst, die zij rich tot taak had gesteld, ofschoon die poging haar gemakkelijker zou rijn geval len, als Jiujl haar niet op zich 'zelf had doen letten door haJar zoo onderzoekend met zijn kleine grijsgroene oogen gade te slaan. Maar -toch was zij! tevreden over de manier, waarop zij ca- zich van kweet, toen zij hem., zonder hef minste l.eeken van ver legenheid, van thee voorzag en rich zelf bediende. Evenals den vorigen dag, verbit terde dit onberispelijk acteeren, zooals hij het geliefde te noemen, zijn rusteloozen argwaan meer dan eenig vertoon van zwak heid! De gedachte, dat zij haar ware ik voor hem wegsloot, had hem in de laatste vier en .twintig uur als een booze geest vervolgd en hem eetlust en slaap benomen. In haar correct, waardig gedrag, zag hij niets dan grendels! en neergelaten gordij nen. Een oogenblik van weifeling of zelf- verraad zou hem in staat hebben gesteld een blik in haar binnenste te werpen, maar het was even moeilijk door deze goed in evenwicht gehouden vriendelijkheid lothaar ziel door -te dringen, als om de gedachten Van de Venus vau Milot op haar edel marmeren gelaat te lezen. Hij had haar van kamer tot kalmer geleid, waarbij hij de eene beschreef, een uitlegging! van een andere gaf en excuses' maakte over een derde en al dien tijd getracht haar waakzaamheid af te leiden. Maar toen zij! wéér waren beland, Waar rij waren begonnen, moest hij zich Prijs der Advertentiën: Von 1—6 regels ft. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 3Q cent per regel. Groete letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Burean te bekomen. In da nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 4Q cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. aanval trachtte over te gaan, is rij door onze artillerie overhoop geschoten. Op alle overige gedeelten van het front is niets van belang gebeurd. - i Italiaansch legerberichl. De Itajiaansche Legatie te 's-Gravem- hage ontving hef .volgende communiqué van den Italiaanschen Grooten Generalen Staf van 4 Augustus Onze zware batterijen hebben met groot succes; geschoten op het spoorwegstation van Borgo Valsugana, waar wij. een steike troepen- en goederenbeweging hadden waar genomen. Men heeft geconstateerd, dat de vijand zeer zware verliezen heeft geleden in zijn hardnekkige aanvallen tegen, den Monte Medalia in Karinthië. Op het Karst-plateau, verliep de nacht van 3 Augustus rustig. In den morgen verdreef ons geschut door wel gemikte schoten troepen infanterie, die gezien wer den bïj Maroottinii en colonnes, welke op marseh waren langs de wegen, welke van Rupa naar Doberdè leiden. Nadat do opmarsch onzer troepen was herval op den linkervleugel en het centrum maakten wij vorderingen. Op verscheidene punten van deu linkervleugel waar wij aan gevallen werden, is de vijand teruggeslagen met belangrijke verliezen en hebben wij de vroeger veroverde stellingen gehandhaafd. De vijand trachtte tevergeefs ons het ter rein weer te ontnemen, dat door ons op den Monte dei Sei Busi wordt bezet ge houden; hij werd opnieuw met zware ver liezen teruggeslagen. Uit Rome wordt aan de Morning Post" geseind Hevige gevechten worden voortgezet om den Monte Sei Busi welke de Oostenrij kers op een wanhopige wijze trachljeïij te herwinnen. Monte Sei Busi is van bui tengewoon belang, want aan een zijde be- heerscht het de vlakte van Monfalcone van Rouchi tot Redipuglia en aan de andere de Sudbahr-lijri van Duino tot Doberdo, de eenige lijn waarlangs de Oos tenrijkers versterkingen kunnen ontvangen. De Italiaansche aanval in het centrum wordt niet succes voortgezet. Deze strijd heeft een dubbel doel, de Oostenrijkers te verhinderen de Monte Sei Busi te hernemen waardoor zij. de sleutel voor de posities in banden zouden krijgen, en de Italianen kunnen zich richten op Doberdo, waardoor hun posities aan de boneden-Isonzo versterkt zal worden. Een Grieksch stoomschip werd gisteren door do Italiaansche autoriteiten te Li- voTtio aangehouden, daar het 30 ton petro- teum die niet aangegeven waren, aan boord had. Volgons verklaringen van een der opvarenden was deze petroleum bestemd voor vijandelijke onderzeeërs in JeEgeïsche Zee. Volgens een te Gonève ontvangen teler gram hebben de Italianen belegeringsge schut tegen Rovereto in stelling gebracht. bekennen, dat hem dit niet was gelukt. •Uitermate zenuwachtig en met een gebrek aan zelfbeheerscliing die hij anders de eerste zou rijn geweest om te veroordeelen, schreed hij tten laatste naar voren en klopte met kracht tegen de poort van haar gebar ricadeerde citadel. „Waarom heb je mijl nooit verteld, dat je 'Norrie Ford jaren geleden kende?" Hij zette zijn leeg kopje onder het spre ken ol) de .tafel, zoodat hij kon vermijden haar aan te zien. Zij was blij, dat hij haar een oogenblik niet aankeek, want de vraag deed Jiaar ontstellen. Voordat zijn critische oogen weer op haar gevestigd waren, had zij rich zelf in de macht. „Ik zou je dat waarschijnlijk te eeniger tijd liebb'eu verteld." „Mogelijk wel. Maar het is vreemd, dat je hel mij niet dadelijk hebt verteld." „!Het was niet zoo vreemd de om standigheden in aanmerking genomen." „Het was niet zoo vreemd met" het oog op sommige omstandigheden, maar alle alle in aanmerking jjenomen, zou ik zoggen, dat ik het had moeten weten." Zij liet een paar seconden voorbijgaan. „Mij dunkt," zei rij toen langzaam. ,,dat dat geheel afhangt van ieders opinie daar om, treat Ik' zie evenwel niet in, dat liet -veel verschil maakt want je weet het nu toch." „Op mijn weten of niet weten komt het niet aan. Het is de kwestie, dat je het mij nooit hebt verteld.'-' t i i 1 Het bombardement op de forten dezer stad is reeds begonnen. Do strijd om Görz. Het Italiaansche blad „Gazetta del Po- polo" meldt dat Italiaansche patrouilles des nachts Görz heimelijk binnentrokken. Zij bevonden dat de stad verlaten was" en iedere straat en bijna ieder huis onder mijnd. In den Kaukasixs. Het Russische communiqué van het leger in den Kaukasus bericht: In de kuststreek geweervuur. In de richting van Oily werden de Tur ken verdreven uit de streek van Norchine. In de richting van Sarakamysj hebben wij na een gevecht de dorpen Alakilissa, Tsars en Ardos bezet. In de richting van Alosjkert is een hard nekkig gevecht gaande. Aan de rest van het front geen actie. Particuliere berichten, itit Erzeroem, te Konstantinopel ontvangen, behelzen dat de Russische hoofdmacht op het Kaukasisch gevechtsterrein zich .ten gevolge der ge vechten van de laatste twee dagen in de bergstreken bij de Ararat, in de streken van Kara Kilissa en Alasjgerd in wanorde in de richting van Kagysman op Russisch grondgebied terugtrekt. De Russen hebben ongeveer 1000 dooden en 2000 gewonden Het Turksche leger vervolgt den vijand. Aan de Dardanelles Van Turksche zijde. De Fransche kruiser „Chaleaurenault" be schoot op 3 Aug. de versterkte haven Ada- lia (aan de Golf van. Adalia, Klein-Azië), waarbij projectielen buiten de stad vielen. Op 30 Juli heeft een vijandelijk lucht schip een bom geworpen op het hospitaal van Ezine (Klein-Azië, 40 K.M. van de Dar- danellen). De voorgevel van het ziekenhuis stortte in en een soldaat werd zwaar gewond. Volgens berichten uit 'Athene te Women ontvangen zijn bij'Chios en Somos torpcdlo- booien en kruisers der verbondenen even als 15000 man troepen geconcentreerd. Er wondt een landing i verwacht bij Chesme Neo-Ephesas of Adalia. 'Een Engelsche tor pedoboot had hevel 'ontvangen zich te ver schuilen in een 'bocht bij Chios Geongis om de bewegingen 'van .Duitsehe onder zeeërs te bespieden, i's.nachts verscheen een tweede Engelsche torpedoboot'met.gedoofde lichten eveneens in ole 'bocht. De booten begonnen elkaar te 'beschieten 'in de moo ning met een 'Duitschen 'onderzeeër ie doen te hebben en 'de 'tweede werd zoo ernstig beschadigd, dat zij 'later maar Mudras ge sleept moest worden. Ter Zee. G elorpedeerd. Lloyds meldt, dat het Engelsche stoom schip „Castello" in den grond is geboord. De kapitein en 21 leden der bemanning zijn gered. Een is verdronken. (De „Castello", in 1903 gebouwd, met 1591 ton bruto, 891 netto en behoorde aan de Atlantic en Eastern SS. Cy. te Liver pool.) Volgens een Lloyds-bericht is het stoom- „Ilet spijt mij, dat je het op die manier op neemt; maar, nu ik het eenmaal niet heb ge- daan en de zaak voor geen hei-stel vatbaar is, komt het mij voor dat We er niets bij winnen of ,we er al over discussieeren.'* .„Dat ben ik niet .met je eens. Het lijkt mij een onderwerp^ dat wel degelijk ge lucht moet Worden." j Zij trachtte met oen glimlach zijn mis noegdheid te verdrijven, waarin zij gedeel telijk slaagde, want hij liet z'ijn. hribbigen toon varen en verving dien door een ge maakt gekscherenden, waarachter hij ge woonlijk zijn eigenlijk ik verborg en waar door hij haar het gemakkelijkst misleidde „Heel goed," zei rij lachend, „ik hen vol komen bereid het te luchten, alleen wool ik niet goed hoc dat gedaan moet worden." „Wat dunkt je, als je mij wat er gebeurd is eens in je fiigen woorden vertelde?" „Als mr. Ford. het je al heeft verteld, zoo- als ik denk dat hij gedaan heeft, dan be grijp ik niet ,hoe ik het nog anders zou kunnen vertellen. Maat ik wjl 'twel pro- beeren, als je dat verlangt." „Gaarne." f Gedurende enkele minuten waarin zij haar gedachten verzamelde, merkte hij op, dat liaar gelaat een nauw merkbare veran dering onderging even licht als hot zachte rimpelen van het water onder den zomerwind die haar in een oogwenk veranderde van een vrouw vau de wereld in hét hoschmeisje, de geest der inboor lingen. Het geheimzinnige uit den. tijd der Nomaden was weer in haar oogen toen zij haar verhaal begon, droefgeestig, peinzend bij dit verdiepen in 't verleden,,- i schip „Portia" in den grond geboord. De bemanning is gered. (Er zijn drie Engelsche schepen, die „Por tia" heeten. Welk bedoeld is, valt uit het telegram niet op te maken.) De treiler „Grinbarian" is in den grond geboord. 4 van de uit 10 koppen bestaande bemanning zijn gered. Naar de „Nouvelliste" uit Brest verneemt is het Engelsche stoomschip „Turquoise" 18(! ton, reederij W. Robertson te Glas gow) door een Duitsehe duikboot in den grond geboord. Het stoomschip „Weco", dat uit New-York met een lading petroleum vermoedelijk naar Stockholm op weg was, is door een Duit sehe duikboot aangehouden en is buiten het Deensche territorium, ten Z. van Dag gen, voor anker gegaan. Een Duitsehe duikboot vergaan? Matrozen, die nit Lübeck te Kopenha gen zijn teruggekeerd, meiden het verlies van ee:i duikboot, die een week geleden een proeftocht deed tusschen Kiel en Feh- niern. Duilsdie visschers, die de pogingen om de bemanning te redden, bijgewoond hebben, bevestigen, dat de duikboot verlo ren is gegaan en dat de twaalf mannen, die er op waren, verdronken zijn. Diverse berichten. Het herstel van Polen? Aan de „Nieuwe Ct." wordt uit Berlijn gemeld Er zijn de volgende week belangrijke con ferenties in" Berlijn le wachten. De hoog ste ambtenaren van het rijk keeren daar voor naar Berlijn terug. De keizer zal a.s. Zondag reeds aankomen. Bij de opening van den Rijksdag op 17 Augustus zal eeu gewichtig voorstel worden ingediend, dat verband houdt met de operatien in Polen. Naar wij uit andere bron vernemen, is niet slechts een kabinetsraad in Berlijn te wachten, maar zal ook de bijeenroeping worden overwogen van een vergadering der bondsvorsten, welke bovendien zal worden bijgewoond door twee Oostenrijksche aarts hertogen. Naar verluidt, zal de mogelijkheid wor den besproken vau het herstel vau het in Polen vero\ erde gebied, welk gebied zal worden vereenigd met Galicië en een deel van Posen, dus ongeveer liet oude konink rijk Polen, dat voorloopig onder een Pool- schon stadhouder zal komen, met een Raad van Sta te, samengesteld u,it Polen, Duit- schors en Oostenrijkers. o socialisten en de oorlog. In de „Avanli", hot orgaan der Italiaan sche sociaal-democraten, publiceert volgens de „Korrespondenz 'Norden", de bekende sociu al-democratische afgevaardigde Morgari een interessant bericht over de reis, die hij ondernam in opdracht der Italiaansche partij-leiding met liet doel om in liet buiten land de aloude betrekkingen tusschen de sociaal-democraten der verschillende oox- logvoercndo staten te herstellen. Zijn bemoeiingen werden ondersteund door de partijleiding der Zwitserscho so ciaal-democraten, met wie "Morgari een plan do campagne had uitgewerkt. Streng .ver meed hij echter de ontmoeting mot Duitsehe „Jo begrijpt, ik heb altijd veel aan mijn vader en moeder gedacht. Ik heb zo niet heel lang gekend en ik leefde in de her innering aan hen. De moeder-overste had mij enkele dingen verteld alles wat zij wist, denk ik voordat ik het klooster te Quebec verliet en mijnheer en mevrouw! Wayne, vooral mevrouw Wayne, hadden er de rest bijgevoegd. Dat was de voornaam ste. reden waarom ik het atelier wenschte te hebben ik kon nu af en toe het huis verlaten, dat mij zoo beklemde en zoo scheen het mij leven met lien, met niets dan do bosschen en de heuvelen en den hemel boven mij. Ik was toen dikwijls heel gelukkig schilderde dingen, die ik mij verbeelde dat zij konden gedaan hebben en hechtte ze opi den wand. Het was misschien dwaas, maar „Het was natuurlijk. Ga voort." „Mijn eigen sympathie was met den maa in de gevangenis. Ik placht van hem te droomen. Ik herinnerde mij wat, volgens mevrouw Wa,yna, mijn moeder voor mijn vader had gedaan. Ik was trolsch daarop, Ofschoon ik slechts vaag wist wat het was, was ik overtuigd, dat ik eveaizoo zou hebbeu gehandeld. Toen er dus over werd. gespro ken, dat men de gevangenis jvilde binnen-, dringen om Norrie te helpen, ontsnappen^ placht ik to denken hoe gemakkelijk ikj iemand in mijn atelier zou kunnen ver bergen. Ik wil niet zeggen, dat ik dacht, dat zoo iets uitvoerbaar zou .wezen; bet waa slechts een 'droom!," i 1 f „Maar een droom1, die werd verwe zenlijkt," i i f f l jIi i (W.ordt vervolgd DJIMSCIHIE 73) OURIHT

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1