"bïnüslïm~" STADSNIEUWS. Ingezonden Mededeelingen. Waarom zoudt ge Uw Stoom- en Verforders naar elders zenden, terwijl „De Phoenix'1, Telöf.nummer 15, U even goed en vlug bedient. Kerk en School. Gemengd Nieuws. financiën, Helfferich, het ontwerpoorlogs- leening (welke een leening van 10 milliard mark beoogt) in alle lezingen met algemee- stemmen aangenomen. De sociaal-democra tische dissenter Liebknecht was bij de stem mingen niet in de zaai aanwezig. De ilekenfondskwestle te Deventer. Men schrijft ons uit Deventer De ziekmifonds-strijd is een nieuwe faze ingetreden. Het nieuwe ziekenfonds,1 het Al gemeen Afdeelings-Ziekenhuis van de afdee ling Deventer en omstreken der Xederland- sche Maatschappij tot bevordering der Ge neeskunst, zal op 1 October a s. te Deventer in werking treden en in de buitengemeenten op 1 September a. s. Tot het gebied, waarin zieh de werkzaam heden van bet A. A. Z. D. zullen uitstrekken, behooren de gemeenten Deventer. Bathmen, Diepenveen, Gorsel, Olst en Voorst, (waar onder Twello en Terwolde). Het nieuwe ziekenfonds berust op de vol gende beginselen: 1. V olkometi vrije keuze van huisdokter en van specialist 2. Kostelooze verple ging in het St. Geertruiden Ziekenhuis of in het St. Joseph Ziekenhuis ,naar keuze der verzekerden. 3. Verloskundige hulp door vroedvrouwen en artsen. 4. Vrije keuze van apotheker (men kan kiezen tusschen -1 aangesloten apotheken/. 5. Kosteloos genees- en verbandmiddelen, welke bij de verze kerden aan huis worden bezorgdidem bril len en breukbanden. 6. Vaccinatie. 7. Tandheelkundige hulp. Als verzekerden kunnen bij het A. A. Z. D. Worden toegelaten alle personen binnen het gebied van het A. A. Z. D. woonachtig en die de volgende weistandsgrenzen niet overschrijden, in Deventer hoofden van ge- zinuen f 1000, en alleenstaande personen f700; in Bathmen, Oist, Diepenveen. Gor sel en Voorst, hoofd van gezinnen f 800, en alleenstaande personen f600. Voor oude en ziekelijke personen gelden bijzondere bepalingen. In een manifest zet het bestuur der af- deeling Deventer der Mpij. uiteen, dat h. i. het ontslag der geneesheeren van het Zie kenfonds voor den Arbeidenden Stand te Deventer niet zoozeer het gevolg is van plaatselijke twisten of geschillen, die wel hij te leggen zouden zijn geweest; het ont slag had h. i. een diepere en meer alge- meene oorzaak. De voortdurende ontwikke ling van maatschappelijke toestanden, wel ke machtige organisaties doet ontstaan, die vele moeilijke vraagstukken tot oplossing trachten te brengen, heeft ook haar invloed doen gelden op het gebied van het zieken fondsvezen. De Nederl. Mij. tot bev. der geneeskunst, waartoe 2925 of 95 pGt. dei Tfederiaaidsohe geneesheeren behooren, heeft na jarenlange nauwgezette vergelij kende studies in binnen- en buitenland, be paalde, scherp omschreven eischen opge steld, waaraan een goed ziekenfonds h. i. moet voldoen. Slechts in dergelijke zieken fondsen kunnen h.{. de belangen der drie belanghebbende partijen, verzekerden, ge neesheeren en apothekers op afdoende wij ze behartigd en gewaarborgd worden. Hot "ziekenfonds voor den Arbeidenden Stand te Deventer, voldoet, volgens het manifest, niet aan deze eischen; de pogingen, door de Mpij. ter bev. der geneeskunst aangewend, om boriin verbetering te brengen, misluk ten, een botsing werd onvermijdelijk cn het ontslag der geneesheeren was daarvan het gevolg. Met belangstelling ziet men, niet slechts te Deventer, het verdere verloop van den ziekenfonds-strijd tegemoet. Itdtrlund Mt de orlcf. Kunstmest voorziening. De door de regeering ingestelde Kun-ri xnest-Commissie heeft thans kaarten, waar op de landbouwers hun bestellingen aan kunstmest voor den oogst 1916 kunnen op geven, op groote schaal door bsrnidde fing van den handel verspreid. Iedere land gebruiker is nu in staat om zijn bestel lingen te doen en men nöag aannemen, dat de overgroot» meerderheid daarvan on verwijld gebruik zal maken. Toch blijken er hier en daar nog landbouwers te zijn, die er nog niet toe kunnen besluiten hun bestellingen reeds thans le doen. Hen zij er met nadruk op gewezen dat buiten bemiddeling van de Ivunstmestcoinmissie zeer waarschijnlijk weinig of in 't gebed geen kunstmest beschikbaar zal komen en dat genoemde commissie bij de distributie ,van den kunstmest die afnemers, welke tijdig (d. w. z. vZ>ór 1 September; bestel len, zal laten vóórgaan. Ieder wordt dus gewaarschuwd zijn be stellingen vóór 1 September op te geven en zich daartoe te wenden tot zijn gewonen leverancier. Een van de redenen, die sommige land bouwers weerhoudt hunne bestellingen (ook die voor het a. s. voorjaar) reeds nu op ■te geven, schijnt te zijn, dat zij meeneti, dat zij de betrekkelijk hooge prijzen, aan- yankelijk door de commissie als basis aan gegeven, ook zullen moeten betalen, indien later zou blijken, dat de commissie goed- kooper zou tonnen koopen. In verband hiermede zij opgemerkt, dat de door de commissie gepubliceerde prij zen als geheel voorloopig zijn te beschou wen; zij tonnen naar boven, doch ook naar beneden afwijken. In geen geval zal echter de prijs, dien de landbouwers zullen hebben te betalen, meer bedragen dan de kostprijs, vermeerderd met de kosten der commissie, een provisie voor den handel en de zuivere vracht vanaf Nedcrlandsche haven of fabriek. De commissie maakt bij het opnemen van de bestellingen, alsmede bij de ver deeling van den kunstmest gebruik van de bemiddeling van .den handel en stelt daarvoor een provisie in uitzicht. Zij re kent erop, dAt iedere handelaar alle po gingen in het werk z'al stellen om al zijn gewone afnemers de gelegenheid te geve# kunstmest te bestellen. In verband hier mede zij opgemerkt,, dat de commissie als regel de bestellingen zal doen uitvoeren door die handelaren, door welker bemid deling zij de bestelkaarten ontvangt. Wintervoorraad. De Minister van Landbouw heeft zich per circulaire gewend tot de Burgemees- Iers naar aanleiding van te nemen maat regelen om to zorgen dat de Nederlandi- sche verbruikers van artikelen, als aardap pelen, peulvruchten en enkele groente soorten. welke hier in ruime mate worden voortgebracht, doch die in gewone tijdon ook worden uitgevoerd, tegen matigen prijs den nocdigen wintervoorraad kan verkrij gen. "In deze circulaire wordt den Burge meesters verzocht den Minister mede te deelen of, en zoo ja, in welke hoeveel heid het gewenscht is beschikbaarstelling in natura, of dat de verbruikers zelf of de handelaren voor hun klanten voldoende voor de voorziening van die artikelen kun nen zorgen. Eventueel zou daartoe met de groote handelaren overleg gepleegd kunnen worden. Uit een overleg tusschen den Minister en de vertegenwoordigers van land- en tuiribouwvereenigingen is gebleken, dat deze geneigd zijn haar medewerking te verlee- nen. Voorloopig zal het uitvoerverbod streng worden gehandhaaft. i Nederl. Rood® Kruis. Kaar wij vernemen heel1 Mr. Dr. W. F. van Leeuwen, Vice-President van' den Raad van State, het Voorzitterschap aanvaard van de Commissie van onderzoek inzake even tueel© reorganisatie van het Nederlandsche Roode Kruis. Verder zijn loden dezer commissie: Ge- neraal-Majoor A. A. J. Quanjer, Inspecteur van den Genecskundigcndienst der Land macht, Mr. Dr. H. J. C. van Tienen, Jhr. Air. E. B. F. F. Witfert van (Hoogland, le den van het Hoofdcomité en Professor ür. J Rotgans en Dr. G. J. Teljer, afgevaardig den van de comitó's. New-Yorkscht Bears. Noteering van: 18 Aug. 19 Aug. Atch. Topeka 102 101% Car en Foundry 71 69 BetUeh. Si Corp. 284 274 Denver and R. G. 5 4 Erie 28% 27% Kansas City S. 27% 26% Miss K. en T. 7% 7% Aliss Pac 2% 3 N.-Y. Ontario en West 25% 25% Rock fel. R.w. 19% 18% South. Pac. 89% 88»4 South. R.W|. 15% 131% 15"" Union Pac. 130% Amalg. Copp. U. S. Steel Corp. 76% 743/2 Airier. Can. Co. 62% GOV'S Un. Cigar Ca 43% 43 VLAARD1NGEN, 21 Aug. Mej. L I. van Dorsser, onderwijzeres bij het „Onderwijs aan herstellende kinderen", heeft, wegens voorgenomen huwelijk, tegen 1 November a.s. eervol ontslag gevraagd uit haar be trekking. 1 i StsoMomité Schiedam. De beste steun. Het Steuncomité te Schiedam heeft nog altijd, een groot aantal werMoooen te hel pen en moet wekelijks nog een groot be drag uitkeeren. Wie iets voor het Steuncomité wil af staan/kan dat ook doen met weke 1 ijksche of maandelijfcsche bijdragen. De geregelde steun is de beste. Men geve even kennis aan den Penning meester van het Comité, den heer A. Boot, Nieuwe Haven 83, en voor het ge regeld innen der bedragen wordt gezorgd. In de godsdienstoefening der afdeeling Schiedam, van den Nederl. Protestanten bond, zal morgen als spreker optreden, tLe heer G. J. WJ Óldeman, Remonstrant predi kant te Delft. In „Liefde en Vrede", aan de Tuinlaan,- zal Donderdagavond als spreker optreden, ds. J. Keiler, Nederl. Hervormd predikant te Dordrecht. i Belanghebbenden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie, be treffende de aangifte van leerlingen voor de Teeken- en Vakschool „St. Joseph" in de R.K. Volksbond alhier. 1 Florn.Bloscoop. De goede verwachtingen van het tegen woordige programma, der Flora-Bioscoop, aan den Vlaardingerdijk', "is gisteravond niet teleurgesteld. „Do ontvluchting van Jim Dolan" is een film, die het publiek in sterk© spanning houdt, maar die ook ta- fereeten op het doek brengt, die op zich zelf reeds met- belangstelling worden }>e- zien. i Behalve dit hoofdnummer, dat na de pauze gegeven wordt, geeft het programma vóór de pauze een aardige afwisseling van beelden. Eerst actueele opnamen van hot oorlogsiöonec-l in en achter de geveohts- linie, een interessante geschiedenis met fraaie tafeneelen Dankbaarheid van een Indiaan", „Liefelijke oogea", een comedie met een treurig slot, en „Weldadigheid", een zeer- komisch stukje. Het optreden van den heer Luciën be sluit dit gedeelte van het programma. De heer Luciën heeft gisteravond bewezen dat hij nog steeds weet hoe hij bet publiek'moet „pakken". De komische nonsens, die met snelheid over zijn lippen vloeide, deed het publiek telkens in een yroobjk gelach uit breken en besloot hij met eenige coupletten. Daarna, gaf hij nog „Het is mijn eigen jon gen", een ernstig nummertje, en tenslotte nog een humoristische voordracht. Telkens werd de heer Luciën luide toegejuicht., In de tweede afdeeling volgde na het hoofdnummer nog een kluchtige scène „Een kamer-olifantje", en tenslotte als extra-num mer „Het bezoek van H. M. de Koningin aan Rotterdam ter "gelegenheid van de eer- ste-steenlegging Van het nieuwe stadhuis." Dit is een zeer goed geslaagde opname, waarop de vorstelijke personen uitstekend gezien worden. Ook krijgt men een prach tig overzicht over de ontelbare menigte jnensohen, die bij deze gelegenheid in de omgeving en op het terrein waren samen- gestroöjmd en Koningin en Prins toejuich ten, 1 V Hedennacht omstreeks 12 uur is in de lakfabriek „Ivormica", brand ontstaan, vermoedelijk tengevolge van broeiing van poetslappen. In de ijskamer is eenig hout werk en riemen verbrand en in de (machine kamer is nog al ©enige schade geleden ten gevolge van het vuur en water. i De stoomspuit, die aanvankelijk was op geroepen, is spoedig weer afgelost, terwijl de brand is gebluscht met slangen van ,de politie op de waterleiding. Gistermiddag plaatste M. Overzier, klerk bij een advocaat alhier, zijn fiets ©enige oogenblikken in de poort naast bet kan tongerecht, welks gebouw hij binnen ging. Toen hij terugkeerde, was het rijwiel ver dwenen. - Zweminrichtingen. De temperatuur van het water was-heden morgen" 63 en hedenmiddag 64 graden Fahrenheit tteronden roorstrgci. Aan het Commissariaat van Politie te bevragen Zwart lederen kinderschoentje, handbe schermer van een geweer, pakje tabak, tasclije met inhoud, 1 ijzeren kilo gewicht. Aan de volgende adressen: Hemd, schort, zakdoek en flanel, v. d, Gaag, Tuinslr. 1; zwarte hond (soort her der), Hoogstad, Broersveld 32: leekening, Bergeijk, Spoorstr. 12; lommerdbriefje, Vroom, L. "Achterweg 65; granaten halsket ting met gouden slot, v. Zomeren, Willems hofje 1; huissleutel, Kamp, Prins Maurits- straat 22; draagjuk, v. d. Vlies, Warande 66; blauwe postduif „protekt 43997", Ber nard, Mariastraat 44; fantasiebroche met portret, Iluizer, Beierlandschestr. 15; da mesportemonnaie met 4 ct„ Bron, Nieuw- stieht Z.Z. 19rozenkrans, v. Diggelen, N. Maasstr. 44lx»v.postduif „AL 15, 159", v. Bommel, Singel 102; verguld zilveren land m^-t glas van dameshorloge, A'. Ver kammen, Belgische vluchteling, "Nieuw straat 2b. i Stedelijk Muziekkorps te Schiedam. Dir. H. H. van Vleuten. V1TFOEBIM op Zondag 22 Aug., des nam. ten 1 uur, in de Plantage. Programma. 1. Volksliederen. 2. Schiedam 'Vooruit, Marsch, H. H. Van Vleuten. 3. „Fest-Ouverture", II. Schneider. 4. „Traum-Walzer", C. Millocker. 5. Fantasie „Trayiata", G. 'Verdi. 6. Romance voor Clarinet Solo, H. H. Van Vleuten. 7. Schlagfertig, Marsch, A. Werner. AGENDA. Heden en volgende dagen. Circus Schouw burg, 8 uur. Gezelschap-Spree. On- der de wapens. Heden en volgende dagen. Casino, 8 uur Ned. Operette Gezelschap. Brave i Hendrik. Heden en volgende dagen. Tivoli-Schouw- burg, 8 uur. Holl. Artisten-ensem- ble: Z'n nichtje uit Weenen. 1 Vrijdag tot en met Dinsdag. Flora Bioscoop, 8 uur. De diadeem van den Radja. 22 Aug. Rotterdamsche Diergaarde, 2% uut. Stafm. Kon. Scherpschutters. 24 Aug. Lofcaal Korte Kerkstraat 3, 8 uur N. C. G. 0. V. Gezellige Samen komst. 24 en 27 "Aug. Rottend, Diergaarde, 8 u. Stafm. Kon. Scherpschutters. Ned. IIerv. Kerk. 'Door don kerkeraad' der Ned. - Herv. Ce- meente te Vlaardingen is het volgende drie tal opgemaakt ter voorziening in de vac a tioe-ds. N. v. d. Snoek: lo. ds. J. D de Tand van Wijngaarden, te Feijenoord; 2o. ds. P, Kuijlmans, te Lunteren; 3o. ds. A. Lutteijn, te IJsselmonde. Onderwijs aan herstellende kinderen. Namens de,afdee ling van „Volksonder wijs" wordt te VJaardingen sinds 1 Sep tember 1911 onderwijs verstrekt aan. zieke en herstellende kinderen. Dit onderwijs staat open voor kinderen uit iederen kring, en inderdaad wordt er ook gebruik van gemaakt voor leerlingen van alle openbare en bijzondere scholen te Vlaardingen en Vlaardinger-Ambachl, zonder één uitzondering. Gedurende 1914 werden bij deze instel ling nieuwi ingeschreven 39 leerlingen, aan wie van 1 tot 48 weken onderwijs werd gegeven, terwijl gedurende langer of korter tijd, van twee tot 25 weken, nog 10 leer lingen van voor dien tijd ingeschreven ston den. De* gemeente subsidieert het onderwijs met een bedrag van f200 per jaar, terwijl de rest van Vrijwillige bijdragen moet in komen. De instelling heeft echter met groote moeilijkheden le kampen. Een vaste onderwijzeres is belast met het Onderwijs, dat uitsluitend kosteloos wordt verstrekt. Bij vergissing doodgeschoten. Te Herkenbosch bij Roermond, werd he dennacht de milicien B. uit Bocliholtz met zijn collega van de wachtpost komend, door een der patrouilleerende militairen doodgeschoten. Het was zeer duister. liet schot werd gelost toen de getroffene, op het herhaalde malen toegeroepen „halt" bleef doorkapen! De patrouilles waken van meening niet smokkelaars te doen te hebben. Auto-ongeluk. Alen meldt uit 's-Hertogenbosch Gistermiddag is een militaire auto op weg naar Nijmegen door een tot nu toe onbekend defect even voor Hees tegen een boom gereden en totaal verbrijzeld. Den chauffeur, J. Wossenberg, uit Haarlem, wer den de borstkast en de kin ingedrukt en drie ribben gebroken. Hij is naar het zie kenhuis te 's-Hertogenbosch vervoerd. Zijn toestand is zieer zorgwekkend. Van de vijf officieren, die in de auto zaten hoeft de kapitein Dudok van Heel beide boenen ge broken. Hij werd onmiddellijk naar Breda vervoerd, de anderen bekwamen allen min of meer kwetsuren en werden naar het ziekenhuis te 's-Hertogenbosch getranspor teerd, nadat hun door drie geneesheeren en een verpleegster ter plaatse de eerste hulp werd verleend. Dubbele nationaliteit 1 Alen schrijft aan de „Ataasbode": De landbouwer J. Kupers, te Losser, heeft vier zonen, die in Duitschland werken. Daar ze alle in Duitschland geboren zijn, werden ze opgepikt om in het Duitsche le ger te gaan dienen. Een wist te ontkomen en kwam veilig over de grens. Alhoewel geboren Duitschers, hebben ze allen 'in Nederland aan de loting voor de militie deelgenomen, i Oorlog, welvaart en kermis. Uit Hoorn schrijft men aan het „N. v. d. Dag" De veilingsvereeniging De Tuinbouw, te Grootebroek, heeft nu reeds voor meer dan twee millioen gulden verhandeld I Nog nooit is zoo iets voorgevallen, terwijl nog heel wat late aardappelen en tweede-ge wasp rod u c te n moeten aangevoerd worden. De onderschei- *dene boerenleenbanken in geheel deze streek vrijwel op elk dorp kunnen dan ook wijzen op kleinere en grootere inlagen, terwijl er geen vraag is naar voorschotten, zoodat bijna al het geld op de Centrale Bank wordt gedeponeerd. En omdat "deze lagere rente geeft, dan de plaatselijke ban ken zelf, zijn dus de laatste verplicht niét verlies te werken, als zij ten minste zelf geen voorschotten bij de Centrale Bank hebben. Het ligt voor 3e hand, 3a! deze vereenigingen ten plattelande den rentevoet gaan verlagen, het geld zal goedkoopei worden. Er is voorspoed ten plattelande en die uit zich weer in het bezoek aan de kei missen. In het bijzonder die der steden vormen, als vóór 2 jaar een attractie; vooral op den Zondag, den laatsten kermis dag, was het in Hoorn op het uitgebreide kermisterrein verbazend druk. Ileel wat gul dentjes hebben de buitenlui doen rollen, tot groot genoegen van de exploitanten der onderscheidene spellen. Na Hoorn is de Alkmaarsche kermis voor deze streken nog wel zoo belangrijk. In den naasten, zoowel als in den verren omtrek!, wordt zij niet gaarne overgeslagen. De aap. De „Delftsche Ct." vertelt: Augustus is de maand bij uitstek om vacantie te nemen en van die meening was ook een familie te Delft. Zij had alle maat regelen reeds getroffen om op reis te gaan en de muffe Delftsche stadsgrachten en andere luchtjes voor een paar weken te ontvlieden. Koffers en doozen stonden reeds klaar en over enkele uren zou de reis be ginnen. De familie had onder haar huisdieren een aapje, de geliefde Jop, die ials altijd vol grappen en aardigheden was; telkens werd nog eens afscheid genomen van den vierhandige. Zooals reeds gezegd is stond alles voor de afreis gereed. Ala liep nog eens alle kamers door, de kinderen waren uitgela ten van pret, totdat Pa opeens de kamer binnenstormde" en 'zenuwachtig, gejaagd stotterde dat het kilometerboekje nergens te vinden was. Kort te voren had hij het nog gezien en nu was het weg, het kost bare document, waarop de geheele familie zou reizen. Ieder toog er op uit om te zoeken. Van boven naar beneden en omgekeerd werd alles nagesnuffeld. De doozen en koffers werden leeggehaald, in de hoop dat het hoekje daarin bij vergissing was terecht gekomen. Alaar het was, en Jjleef weg. Pa gaf jle 'schuld -aan Ma en deze weer aan Pa. Ten slotte hadden de kinderen het ge daan. De reis moest voorloopig worden uitgesteld, omdat Pa er voor bedankte nog eens kaartjes te koopen als anderen het kilometerboekje zoek maakten. Met lange gezichten en betraande «ogen werden de uitgehaalde koffers en doozen weer inge pakt en het zoeken opnieuw begonnen,'ter wijl Pa om zijn zenuwen wat te bedaren onder een lindeboom in den tuin was ge zeten. i i Plotseling voelde hij een klein tikje op zijn hoofd en een stukje karton viel voor zijn voeten op den grond. Pa's oogen volg. den het projectiel. Ze werden al grooter cn grooter en dreigden uit hun kassen te puilen. Zijn gelaat toekende de uiter ste verbazing met toorn gemengd, want het stukje karton was de omslag van het kilometerboekje. Boven in den boom zat Jop zich spot tend achter het oor te. krabben en om knelde met een anderen poot professoraal' het boekje. Ongelukken. Gisteravond is te Leiden in de Haarlem- niervaart jwj de posthrug een Westlandsehe schuit piet boonen gezonken. De schipper en zijn zoontje werden gered. De knecht uit lêidschendam is verdronken. Hij laat een vrouw, toet een groot gezin na. De storm in Texas. Een telegram uit Dallas, in Texas, meld de reeds enkele bijzonderheden over den geweldigen storm, die in het begin dezer \vcek in Texas heeft gewoed en niet al leen belangrijke materieele schade heeft aangericht, maar ook talrijke menschenle- vens heeft gekost. Uit nadere berichten blijkt thans, dat te Galveston de electri- sche centrale, de gasfabriek, de waterlei- dingwerken etc. zware schade bekomen hebben, terwijl meer dan 1000 huizen ver hield zouden zijn. Hoe groot bet aantal [lersonen is, die bij den storm om het leven gekomen zijn, is nog niet bekend, maar door sommigen wondt bet op 500 geschat. Te Texas City en Houston zijn reeds een aantal lijken aangespoeld. Ook bet militaire kamp bij Texas City is zwaar beschadigdReeds zijn do lijken van een twaalftal soldaten gevonden. Drankwetgeving in Amerika. In twee provinciën van Canada had dezer dagen groote verandering plaats in zake drankwetgeving. Beide, Alberla en Saskatchewan, hadden tot heden plaatse lijke keuze, aangevuld door het vergun ningsstelsel. Alberta heeft nu door volksstemming uit gemaakt, dat met 1 Juli 1916 staatsverbod wordt ingevoerd. Bijna twee derden der" uitgebrachte stemmen verklaarden zicix daarvoor. Saskatchewan zal de proef nemen met het monopoliestelsel, als aanvulling van de plaatselijke keuze. Sedert 1 Juli j.l. be staan er alleen nog regeeringsdrankhuizen, die enkel in verzegelde verpakking en In beperkte hoeveelheid verkoopen. In die drankhuizen kan niet worden ge dronken. Wie dat wil, moet het thuis doen. Op overtreding van de nieuwe {drankwet zijn zware straffen gesteld. De proef met het monopoliestelsel duurt tot 1919. Dim heeft weder stemming plaats en maken stemgerechtigden uit, of dit stelsel zal worden behouden of niet. De gevechten bij Lomza. Dr. Stephan Steiner schrijft in de.,.Lo- kal Anzieiger": De vijf dagen, die vooraf gingen aan de verovering van Lomza, zijn wel de heetste en Moedigste geweest van den geheel en strijd op dit gedeelte van het front Van beide kanten spande rnen zich tot het uiterste in om meester te Mijven in den laatsten sector voor de vestingwerken van Lomza. 1 'Acht en veertig uur lang zonder ophou den donderden langs het geheele front de zware kanonnen. Een ontzaglijke massa staal hagelde neer in den lichten zandgrond van de Russische stellingen. De vijand, het zij tot zijn eer gezegd, hield zich held haftig en verweerde zich tot tuot uiterste, Vreeselijk waren zijn verliezen, Want op het heete lange front was geen vierkante meter oppervlakte, die niet door de zware Duitsche granaten was omgewoeld. Als pa piersnippers vlogen de dekkingen in de lucht, levenden, en dooden onder zich be gravende. De ver vertakte draadhindernis sen van de Russen knapten a£ als touw tjes, wanneer de scherpkantige splinters van de granaten ze aanraakten. Hier en daar brachten stukjes denneb'oseh eenig le ven in de troostlooze zandwoestijn van het vijandelijk slagveld, doch ook deze poo- vere schoonheid van de afmc streek werd door de granaten niet ontzien. Roomen braken en hun kronen vlogen in duizend stukken verscheurd in het rond. Geweldige stammen knapten, in het midden getroffen, als lucifers af; en na twee dagen'toen de ondergaande zon de stuiptrekkend© aarde bescheen, waren de bossrihen verdwenen. Als doode soldaten lagen de bloom en over het veld op den doorploegden grond. De vijandelijke stelldhg was rijp voor den storm en onze infanterie ging Jot den .aan val over. De zoo vreeselijk door onze ar tillerie geteisterde vijand hield echter nog steeds stand. Bijna in alle loopgraven kwam het tot een moordend handgemeen. 'Wat van de Russen niét bijtijds onder bescherming van de verdragend© kanon nen van Lomtea vluchtte, lag dood of ge- -wond ih de bestormde loopgraven. Oorlogsvaria. De Duitsche staatsecretaris "van financiën, Helfferich, deelde gisteren in den Rijksdag mede, dat de dage lijk sche oorlogskosten van de gezamenlijke betrekken mogendheden on geveer 300 millioen mark bedragen.-De

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2