Den 21sten dezer heeft de vijand inden namiddag een aanval bjj Ari Boernoe be proefd, die door ons vuur verijdeld is. Bij Sed-el-Bahr niets van beteexenis. Op de overige fronten geen verandering. Ter Zee. In de Golf van Riga. De Russische generale staf meldt over het gevecht in de Golf van Riga: „In de gevechten in de Golf van Riga hebben vrj den lSen, 19en en 20sten dezer de kanonneerboot „Seiwutsch" verlo ren. De verliezen van den vijand zijn niet geringer, n.l. twee torpedobooten. Een En gelsche duikboot heeft met succes een Duitschen kruiser getorpedeerd." Zooals men zich zal herinneren, noemde de Duitsche marinestaf onder de verlio zen der Russische vloot ook nog twee tor pedobooten. In dje Adriatische Zee. De Oostenrijksche admiraliteit bericht dd. gisteren: Bij een verkenning, gistermorgen uitge voerd, is vastgesteld, dat de Italianen het eiland Felagosa geheel ontruimd hebben en alle gebouwen en verdedigingswerken .vernield zijn. Het eiland, dat slechts door gezinnen van vuurtorenwachters bewoond werd, was in den nacht van 10 op 11 Juli door de Italianen veroverd, daarop met een station voor draadiooze telegrafie en verdedigingswerken, toegerust. Ook een duikboot werd daar gestationneerd. De aan vallen van onzè vliegers en drie beschie tingen van een onzer flottieljes hebben den vijand steeds zware verliezen aan men- schenlevens en materiaal toegebracht. De duikboot is vernield. Dit zal ten slotte tot het inzicht geleid hebben, dat de stra tegische en tactische waarde van het kleine eiland niet zoo groot is, als men dat bij de verovering heeft laten voorkomen. In de Zwarte Zee. De Russische generale staf meldt dd. gisteren Onze torpedobooten hebben op de Zwarte Zee meer dan honderd Turksche zeilschepen vernield. Aan de Roode Zee. Het Turksche oorlogspersbureau meldt: Een onzer afdeelïngen bracht op de hoogten, die het eiland Perim in de straat van Bab-el-mandeb beheerschen, geschut in stelling, hetwelk de vijandelijke kazernes op het eiland met succes beschoot en ver nielde, benevens de vuurtorens en de bu reaux der militaire administratie. Dit suc ces maakt op de bevolking een zeer goe den indruk. De duikbootenoorlog. Reuter geeft weer de volgende serie van schepen, die aan de Duitsche duikbooten ten slachtoffer zijn gevallen: LONDEN, 22 Aug. De kapitein en de bemanning van het Londensche stoom schip „Coher" (groot 3060 ton), dat tot zinken is gebracht, is door het Nederland- sche stoomschip „Monnikendam" in de ha ven alhier aangebracht. LONDEN, 22 Augustus. Het stoomschip „Daghestan" (3691 ton) is gezonken; de bemanning werd gered. De Engelsche stoomschepen „Carters- well" en „Windsor" zijn gezonken; ook van deze schepen werden de bemannin gen gered. Het Engelsche stoomschip „William Dawson" (284 ton) is in de lucht gevlo gen. Diverse berichten. Turkjje en Bulgarije. De „Berl. Zeitung" meldt, dat het ver drag tusschen Turkije en Bulgarije te Sofia geteekend is. In Griekenland. Venizelos heeft een kabinet gevormd. Hij heeft zoo meldt een Reutertelegram volledige overeenstemming met den koning bereikt, die hem geluk wenschte. Katoen tot contrabande - verklaard. i De Engelsche regeering Jreeft Zaterdag katoen tot absolute contrabande verklaard en verzekerd, dat zij, ofschoon de (omstan digheden bet doen van zulk een sstap reeds eerder gewettigd hadden, .verheugd was, dat de plaatselijk© toestand in 'Amerika maakte, dat het belang van dat land (nu door den genomen maatregel minder ongunstig zou beïnvloed worden dan een jaar geleden. 'De regeering overweegt maatregelen om zooveel mogelijk iedere abnormale depres sie op te heffen, die de (markt tijdelijk mocht verontrusten. BINNENLAND. Oase CtoMntsefeappen. Bij Kon. besluit Vpn 28 Juli zijn over geplaatst': lo. de heer C. Dj. Schuller tot Peursuin, gezantschapssecretaris van Hr. Ms. gezant schap te Petrograd naar het departement ,van buitenlandstóhe zaken; 2o. grajaf Cl A_ Ri W. G. A, van Alden- burg Dentindc, gezantschapssecretaris van het departement vjan buitenlandsche zaken naar Hr, Ms. gezantschap te Boekarest^ en 3o. mr. J, Ej. H. baron Van Nagell, ge- zantschaps-attachin algemeenen dienst naar Hr. Ms. gezantschap te Petrograd. Bij Kon. besluit van 28 Juli is aan jhr. mr. A. WJ. Li Tjarda van Starken bjorgh Stachouwer eervol ontslag verleend uitzijn betrekking van adjunct-commies aan het departement van buitenlandsche zaken en is hSj benoemd tot gezantschaps-attaché in pljjemeenep dienst. Conaalalre Bij Kon. beluit is de heer A. J. Guagnino, op zijn verzoek, eervol ontslagen als vice- consul der Nederlanden te Larache, terwijl hem door den minister van buitenlandsche zaken dank is betuigd voor de door ihem bewezen langdurige diensten. In zijn plaats is benoemd de heer (Alfred Guagnino, aan wien in het Fransch moet worden geschreven. Het ressort van het vice-consulaat strekt zich uit over de Westkust van Marokko van de giens der internationale zone van Tandzójer af tot Lichi-Abdallah, de grens plaats tusschen de Spaansche en de Fran- sc-he zóne. V Ingevolge Koninklijke machtiging is de heer A. W. J. Muller, erkend en toege laten als vice-consul van Groot-Brittannió en Ierland, te Rotterdam. V De heer P. R. Borger, benoemd con sul te Kobe, zal voor belanghebbenden op den handel met Japan te spreken zijn aan het departement van buitenlandsche zaken, Plein 23, te 's-Gravenhage, op 27 en 30 dezer, telkens van 1012 uur des voor- middags en 24 uur des middags. Oase marine. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is het stoomschip „Ca- nopus", onder bevel van den luitenant ter zee 1ste klasse C. J. J. Beynen, 20 dezer te Port-Said aangekomen. Aadlentlee. De gewone, audiënties van de ministers van oorlog, van koloniën, van buitenland sche zaken en van financiën zullen deze week niet plaats hebben. Mr. P. J. Troektra. Naar wij vernemen blijft de toestand van mr. TroeLstra vooruitgaande. ladarlud ie eerleg. Gewonde krijg s ge van ge nen. Dinsdagavond wonden per extra-trein te IVbssingen weer een aantal gewonde En- gelschen verwacht, die Woensdagmorgen per mailboot naar Engeland gaan. Donderdagavond zullen te 'Ylissingen per mailboot gewonde DuitsChers aankomen, die per extra-trein naar Duitschland door reizen. Het Nederland sche Roode Kruis zal ook bij het vervoer van deze gewonden haar hulp verkenen. Kon. Nat Steuncomité 1914. De een en vijffstigste lijst van bij het Kon. Nat. Steuncomité 1914 ingekomen bijdragen van 1 tot en met 7 dezer wijst aan een totaal van fl05.962.09V2. Het totaal der vorige lijsten bedroeg f2.551.433.97. Teza men dus f2.657.396.06V2. M aï s. De minister van landbouw, nijverheid en handel maakt bekend, dat van heden tot 28 dezer de prijs van gezonde Amerikaan- sche mixed maïs; uitsluitend bestemd om aan de gemeentebesturen te worden ver strekt voor ruiling tegen- rogge, bedraagt f215 per 2000 kilogram of f 7,52Vs per 70 kilogram te Rotterdam te ontvangen. Het kolenbedrijf. 1 De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft aan de Rijksnijverheidsconsu- lenten de opdracht gegeven de werking van het Kotenbureau na te gaan, waarvoor zij zich tot verschillende fabrikanten gewend hebben ter beantwoording van de volgen de vragen a. Jteeft uw bedrijf sinds 1 Jan. 1915 gebrek aan kolen gehad? b. Was de prijs in verband met de te genwoordige tijdsomstandigheden naar uw meening te hoog? c. Hoe was de kwaliteit der geleverde koten j d. Welke opmerkingen acht gij verder van belang in verband met de werking van het Kolenbureau? Melkprijzen. Met het oog op het afloopen van de contracten, die de melkslijters te Haarlem met de leveranciers van melk, hebben tot 30 September a.s. en waardoor de melk prijzen, die de slijters zulten hebben te eischen, zulten stijgen tot 12 k 13 cent per liter, heeft het bestuur van de Coöpe ratieve Haarlemsche Centrale Melkinrich ting een vergadering uitgeschreven, waar 44 corporaties vertegenwoordigd waren. Na ampel <jebat werd besloten zich met een adres tot den minister van landbouw te wenden, met het verzoek een maximum prijs vast te stelten voor de veehouders en hoeren voor den verkoop van melk en verder om een minimum hoeveelheid melk te bepalen, die in het land steeds voor radig moét zijn voor de gewone dagelijk- sche consumptie. Dir. bel.» iDToerr. en ace. Bij Kon. besluit van 19 dezer zijn pen sioenen verleend ingevolge de Weduwen- wet voor de ambtenaren 1890 en de wet van 2 Juli 1898 (Stbl. no. 167) aanA. M. de Caluwe, wed. A. L. Hamelijnck, kom mies 2de klasse bij 's Rijks belastingen, f368; N. de Jong, wed. O. Ilavinga, kom mies-ontvanger 2de categorie bij 's Rijks belastingen, f283; M. L. Nahon, wed. H. C. Loijens, kommies 1ste klasse bij 's Rijks belastingen, f371; A. J. ten Bergen, wed. M. C. Mesenig, kommies 1ste klasse bij 's Rijks belastingen, f340; M. Meynen, wed. C. Pasman, kommies 1ste klasse bij 's Rijks belastingen, Ontvangers der directe belastingen. Zaterdag hield de Bond van Ontvangers der Directe Belastingen, Invoerrechten en Accijnzen "{oud-surnumerair.) 'te .Amsterdam zijn vijfde jaaxiijkscihe vergadering gehou den. Pe voorzitter wees op den steeds toene- menden bloei' dezer -vieireeniging van oud-" surnumerairs, die haar ledental voortdu rend ziet vergrooten en wel onder yerschd- lende categoriën van ambtenaren, wat z.i. niet zal nalaten verbeterde dienstverhou dingen te ,-scheppen -en te bevorderen. Het jaarverslag yermeldde voor het eerst eenige lichtpunten,, o.a. 'in zake de uitvoe ring van de <wet op de inkomstenbelasting, maar wees tevens op, nog onvervulde wen- schen, die reeds meermalen in de Tweede Kamer warme pteLtifezorging hebben ge vonden en waarvoor de Rond zal ld ij ven ijveren. 1 De heer L. Feenstra, ontvanger te Uit geest, werd als bestuurslid herkozen. OVERSCHIE, 21 Aug. In de heden ge houden gemeenteraadsvergadering werd be sloten het afbreken van bestaande percee- len en het ter plaatse bouwen van een woonhuis met politiepost, brandspuithuis en twee bovenwoningen, te gunnen aan den laagsten inschrijver, n.l. C. Gestel en M. A. Verstoep, te Rotterdam, voor de in geschreven som van f 14.970. OVERSCHIE, 22 Aug. Hedenmorgen om streeks 8 uur sprong de 63-jarige los-werk- man J. van Wc, wonende Pieterstraat te Delft, van het bootje vóór het in de sluis alhier was vas (gemeerd. Ilij kwam daarbij met zijn hoofd op de straat terecht en werd met een hevhig bloedende hoofdwond bewusteloos in de slijterij-Stoopman binnen gebracht. Dr. J. Donkersloot verleende geneeskun dige hulp en op diens advies werd daar op de man per rijwiel-brancard naar een hier wonende kennis van dezen, dien hij zou bezoeken, gebracht. Later op den dag is hij door dien kennis met het bootje ■weer naar Delft gebracht. De verwonding bleek van geen ernstigen aard te zijn. STADSNIEUWS. Steuncomité 1014 Schiedam. Sedert de vorige opgaaf zijn, behalve de gewone wekelijksche bijdragen, giften ont vangen van: G. O. B. f0,05eenige sluis- en brugwachters f 1.08de werklieden der firma Ingelse en Co. 1 pCt. van hun loon over twee wekende inwoners van de GasstraaA en Omgeving f2.20. Bij de te 's-Gravenhage gehouden exa mens hoofdakte is o. m. geslaagd de vheer Cl H. Sonneveld, van hier. ■De neserve-sergeant J. 'Stahlie, van de ILde Infauterie-brigade, heeft -voldaan aan het examen voor, 'reserve-Me luitenaat- Groot Nat. Kegelconcoors. Gistermiddag te 1 uur heeft de officieele opening plaats' gehad van het groot na tionaal kegelconcours, uitgeschreven door de kegelclub „Anti Poedel", alhier,, ter ge legenheid van haar 25-jarig bestaan. Te dezer gelegenheid was in de zaal „Odeon" een nieuwe kegelbaan gemaakt met 2 planken, 1 voor personeele en 1 voor korpswedstrijd. Deze zaal en de gewone baan in den tuin waren met hoog groen versierd, en gaven een echt feestelijken indruk, die nog verhoogd werd door het talrijk, feestelijk gestemd publiek, dat de zaal tegen 1 uur vulde. Op het tooneel had het Bestuur der feestvierende vereeniging met het eere comité en den eere-voorzitter, benevens de jury en het Bondsbestuur plaats genomen. De heer J. Jonker Roelants,- voorzitter van „Anti Poedel", riep den aanwezigen het welkom toe. Met groote voldoening mocht hij wijzen op de groote sympathie die dit concours bij de voorbereiding reeds heeft ondervonden, en die niet het minst bleek uit de beschikbaar gestelde medail les, kunstvoorwerpen, voorwerpen van meer practischen aard, enz., die thans als prijzen zijn uitgeloofd. Onder die prijzen noemt spr. in de eer ste plaats de medaille, aangeboden door H. M. de Koningin-Moeder, een bewijs van belangstelling in het concours, dat ten zeerste wordt gewaardeerd. Uit de verdere beschikbaarstellingen blijkt de sympathie voor het concours ten volle en spr. uit daarvoor den ook de dank baarheid der club. Dank brengt hij bok nan den eere-voorzitter, het eere-comité, de jury en allen, die op eenigerlei wijze hebben medegewerkt om dit zilveren feest der club te doen slagen. De Burgemeester, de heer M. L. Ifenner- lage Grete, eere-voorzitter, de openingsrede uitsprekende, zegt, dat hij met genoegen aan de uitnoodigïng daartoe gevolg heeft gegeven. Het Gemeentebestuur van Schiedam voelt veel voor de sport in het algemeen, en geeft daarvan gaarne het bewijs. En al beoogt Üe kegelsport niet uitsluitend de ontwikke ling van het lichaam, maar bedoelt zij ook de bevordering van het gezellig verkeer onderling, het neemt niet weg, dat ook de kegelsport oog en spieren oefent. In een historisch overzicht van het Ijs- gelspel, dat blijkbaar, reeds ver teruggaat en bestond uit 'n drietal beenderen, deelde spr. mede, hoe dit spel zich sterk ontwik kelde en buitengewoon populair werd, maar ten slotte dreigde gevaarlijk te worden door de omvangrijke weddenschappen die daar bij aangegaan werden. Zoo zelfs, dat in sommige plaatsen de autoriteiten remmend moesten optreden. Echter, dit gevaar bestaat niet meer, het spel is weer in goede banen geleid en de strijd die hier thans gaat be ginnen, zal wel hardnekkig gevoerd worden maar in volle vreedzaamheid en onderlinge waardeering. t Spr., zich thans tot de feestvierende club wendende, wenscht haar geluk met dit zil veren feest, dat toont dat ook in Schiedam wel vereenigingen kunnen blijven bestaan en in kracht daarbij toenemen, getuige dit concours. Met de beste wensch voor den bloei der dub, verklaart spr. hierna het concours voor geopend. De heer "3. Joakeb Roelants dankt den eere-voorzitter voor drens rede en de daar in vervatte goede wenschen voor de club. De jongejuffrouw Montfoort, dochtertje van .den secretaris-penningmeester der dub, biedt nu den voorzitter van „Anti Poedel" een fraaie bloemenmand aan als een hulde en gelukwensch van de dames der leden van „Anti Poedel", voor welke attentie de voorzitter in een kort woord hartelijk dank brengt namens de kegeldub „Anti Poedel". Nu wordt de eerewijn aan de genoodigden aangeboden, waarna tot ontzegeling der banen wordt overgegaan en de voorzitter van den Kegnelbond wordt uitgenoodigd de eerste balleö op de nieuwe baan voor den personeelen wedstrijd te laten rollen, aan welke uitnoodiging gaarne gevolg wordt go- geven. Van dat oogenblik af wordt het eigen aardig gerol der ballen over de plank in beide banen en het gerikketik der omval lende kegels gehoord, wat het beste be wijs is voor de animo die bij de spelers bestaat. Ook op de baan in den tuin worden de banen ontzegeld en in gebruik genomen. Naar wij vernemen hebben zich reeds bijna 100 clubs voor dezen wedstrijd later, inschrijven. Door den heer J. F. M. Smits, directeur v m het Harmoniegezelschap „Si. Ambro- sïus", is ter eere van het zilveren leest van „Anti Poedel" gecomponeerd de „Kegel- marsch Anti Poedel", opgedragen aan de feestvierende vereeniging. Deze marsch zal voor de eerste maal worden uitgevoerd op het concert van 2 September a.s., den herdenkingsdag van de oprichting der club, aangeboden door de harmonievereeniging „Sit. Ambrosius". Van tal van kegelaars zrjn door het be stuur gisteren tal van telegrammen en brie- wen van gelukwensch ontvangen. In de foyer boven, in Odéon, zijn de prachtige prijzen tentoongesteld die voor- dezen wedstrijd zijn beschikbaar gesteld. Een kijkje daar is 'zeer zeker de moeite waard. V Stand op 22 Augustus, 's avonds 11 Va uur- Korpswedstrijdhoogste Prins Hendrik, te Prinsehhajge, met 273 hout. '- Hoogste korpswerper: W. Diirven, te Prin- senihafeie, 70 (10 worpen). Kampioen wedstrijdhoogste Kerkhoven, te Rotterdam, 61 (10 worpen). Personeele baan: hoogste Cih. Bellefroid, te Rotterdam, 36 (5 worpen). Serie, dezelf de, löl (15 Worpen). i 1 1 Vrije baan: hoogste, Hj jM. Willemse, te Schiedam, 39 (5 Worpen). I Damleswedstrijti: hoogste mevr. Van Dig gelen, te Rotterdam, 39 (5 worpen), i 4000 Grenadiers en Jagers. (Woensdag zal door-dezte gemeente komen een brigade Grenadiers, pa Jagers, sterk 4000 'maai. De 'troep komt van (Kethel jen gaat naar Rotterdam!,' 'juaax zal misschien den weg door 'de stad langs (verschillende straten, nemen. i' f s. z. c. Gisteren heeft de Goudsche Zlwemclub een nationalen. wedstrijd gehouden. Waar deze wedstrijden in Gouda door inrichting en voorbereiding een goeden naam ver worven hebben, was te voorzien dat ook nu weer de meest bekende zwemmers en zwemsters daar zouden verschijnen. Die verwachting is uitgekomen en er kan dan ook gezegd worden dat deze zwemwed strijden veel goeds te zien hebben gegeven en uitstekend geslaagd zijn. Ook de Sidüedamsehe Zjwemclub S. Z. C. heeft zich, niettegenstaande zij wist hos sterke mededingers daar in het strijdperk zouden treden, in dien wedstrijd gewaagd en zij mag met trots op de bereikte re sultaten terug zien. In de afdeeling rugzwemmen, baanlengtc 40, M., waarvoor zich 19 deelnemers had den doen inschrijven, werd de 2e prijs, zil veren medaille, behaald door den heer P. Sanders Wzn., in 371/5 sec., slechts s/5 sec. meer dan de tijd .van den eersten-prijs winner. Bij de Estafette-race, ploegen van 3 per sonen, baanlengjte 3 X 40 M., kwam Su Z. C. uit met de hoeren K,. Oranje, M. C. Plooy en P. Sanders Wzn. Aan dezen wedstrijd werd deelgenomen door 11 ploegen en de Schiedamsche ploeg kwam no. 6 dan. Deze prestatie, die op zichzelf reeds bevredigend was, heeft tender waarde, waar M. C. Plooy, die in de groep uitkwam, slechts 12 jaar oud is. Deze zelfde 12-jarige knaap kwam met den heer K- Oranje ook uit in de 80 M. borstzwemmen voor Juniores, waarin de le prijs werd behaald door Carton van de Amsterdamsche Zwemclub „Het IJ", in 1 min. 6 sec. De heer Oranje maakte de baan in 1 min. 191/5 sec. en. Plooy in 1 min. 23 sec. Zooais men ziet heeft Z. C., al moge zij slechts één prijs -maar dan toch een 2en prijs hebben behaald, alleszins reden om over het resultaat tevreden te zijn en zeer zeker zal, indien de nu uitgekome- nen zich geregeld blijven oefenen, S. Z. C. in niet te langen tijd een concurrent in het water worden waarmede te rekenen valt. De 12-jarige P. 0. Plooy was de jongste deelnemer in dezen wedstrijd ©n trok door zijn prestaties de aandacht. Indien deze knaap zich onder goede leiding blijft oefe nen, zal hij ongetwijfeld veel kunnen be rmken. De Si. Z. C. is nog jong, en zij heeft in haar prille jeugd heel wat moeilijkheden te overwinnen-gehad. Maar zij heeft met kracht vastgehouden aan haar doel: „op wekking der belangstelling voor- en beoefe ning van de zwemsport", en met voldoening mag zij op de bereikte resultaten in open kamp terug zien. De krachten zijn daar gemeten en bleken reeds boven het middel matige der deelnemers te gaan. Dat zal haar vertrouwen in de toekomst geven en liet bestuur opwekken om met dezelfde volharding voort te gaan; ongetwijfeld zul- len :Jiet aantal leden, en dat van de do nateurs daardoor uitbreiden en de Club zelf krachtiger maken.* Een toenemend succes zal daarvan bet resultaat zijn. Zweminrichtingen. De temperatuur van het water was heden morgen en -middag '63 graden Fahrenheit AGENDA. Heden en volgende dagen. Circus Schouw burg, 8 uur. Gezelschap-Spree. 0n- 1 1 der de wapens. Heden en volgende dagen. Casino, 8 uur. Ked. Operette Gezelschap. Brave Hendrik. 1 Heden en volgende dagen. ïïvoli-Schouw- burg, 8 uur. Holl. Artisten-ensem- ble: Z'n nichtje uit Weenen. 1 Vrijdag 'tot en met Dinsdag. Flora Bioscoop 8 uur. De diadeem van den Radja 24 Aug. Lokaal Korte Kerkstraat 3, 8 uur. N. G. G, O, V. Gezellige Samen- kiomst. 1 24 en 27 Aug. Rottend. Diergaarde, 8 u. Stafm. Ken. Scherpschutters. 29 Aug. Itotterdamsche Diergaarde, 2V2 uur. Stafm. Kon. Scherpschutters. Oemengd Nieuws, Passen-vervalsching te Rotterdam. D(e „,Ma|asbhd.e" schrijft: 1 1 „Sinds wjeken was het ons bekend, dat in Rotterdam valsche passen voor Belgie en andere landen werden uitgegeven door per sonen, die, naar men zteide, een soort 'bende van valsche passenmakers vormden. Hun, of beter geztegdzijn, want er ischijht één hoofdpersoon te zijn arbeidsveld lag in de cafè's van de Beursstreek. Daar werd er in den laatsten tijd publiek over gesproken en geregelde bezoekers van deze koffiehuizen zuilen bij het lezen van dit bericht dan ook wellicht zieggen: dat wisten wij al lang. 1 Inderdaad het valsche passenschamdaal heeft in de café-wereld zoo langzamerhand een algemeene beruchtheid gekregen. Het was thans in breede kringen geen geheim meer, dat men in bedoelde eafé's één persoon of personen kan treffen, the u tegen een prijs wisselend van 50 "tot 100 gulden een vaJsohen pas bezorgt Zijt ge Engelschman en ge wilt naar Bdgiê om zaken, van welken aard ook te doen, jdan kunt gje daar tegen genoemden prijs een pas bekomen, waarop b.v. vermeld staat, dat gij Amerikaan zijt en woont te (Rotter dam. 1 Omgekeerd kon natuurlijk een Duitsoher, die eens naar zijn aartsvijanden wilde, ook terecht. Een Rus, die naar Diuitsdhland. moest voor „zaken", werd eveneens tegen contant geld coulant Behandeld.' Ongelooflijke verbalen werden in deze eafé's gedaan. Een persoon zou in kort tijdsverloop verschillende valstóhe passen hébben ontvangen en personen, die nog nooit Rotterdam hadden gezien, kregen be- wïjaen als waren zij van ouden Rottendajn;- scjhen naam. Het passen-scbandaal nam gevaarlijke ver houdingen aan, want, wie zegt ons hoe veel verkeerde individuen van deze gele genheid hebben gebruik gemaakt om te komen, waar wij hen als neutrale Neder landers niet been mochten helpen? De politie, sinds maanden van de zaak op de hoogte, was dan ook op baar hoede, Ofschoon zij sedert lang verdenking had op een der ambtenaren van het bevol kingsbureau te Rotterdam, bezat zij geen voldoende bewijzen om tegen dezen per soon op te treden. De valsche passenma kers waren slimme vervalschens. Tochzou- t&sa zij er ten slotte inloopen en'wel door een paar journalisten. De heer dr. Hugo Schmidt, correspondent van het Deenscho blad ,Politiken", en. de heer C. A. D., journalist te Rotterdam, in de eafé's van de Beursstreek de valsche-passen-verhalen gehoord hebbende, waren nieuwsgierig ge worden, wat er waar was van deze ver halen. Des te meer werden zij, wat jour nalisten eigen is, nieuwsgierig, wijl dr. Schmidt meende een spoor gevonden te hebben van de valsche passenöiakers. Deze en bovengeoemde jouraJist beslo ten dit spoor te volgen om materiaal te verzamelen en een einde te maken aan dit, schandaal, waarmee zij bet land meen-' den te dienen. 1 Toen beide journalisten zekerheid hadden dat er werkelijk een persoon was, die een valschen pas, of beter gezegd een valsch inschrijvingsbiljet van den Burgerlijken Stand kon verstrekken, was bet voor hep slechts zaak een onderhoud met dezen, persoon te hebben. 1 1 Dit onderhoud kwam tot stand door een vierden man in een café van de Beurs streek. Het had plaats Vrijdagnamiddag. De beide journalisten vonden op de afgespro ken plek den persoon, die in alle eafé's reeds bekend was als de „valsche-passen- maker", doch die door zijn slimmigheid tel kens aan de politie wist te ontsnappen. Dr. Schmidt had geld te halen an 'Brus sel, doch wijl hij op dit moment (ztelf niet naar België wilde gaan," zou hij zijn ivrouw*, een Deensche, naar Brussel zenden om dat geld te ihalen. Dit gaf hij als reden op waarom hrj eep valschen pas voor zijh vrouw wilde hebben. De valsche-passenmaker verklaarde^ dat hij aan mevrouw Schmidt een valscli in- schrijvingsbiljet van den burgerlijken stand ztofu leveren, Wjaamtee zij. dan naar Bet pptitterfereau en stadhuis kon gaan, offl! T"ii i ggg

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2