i In het communique wordt hier bijge voegd, dat het niet de gewoonte van de admiraliteit is mededeelingen te publicec- ren omtrent verliezen van Duitsche duih- booten hoe belangrijk ze ook mogen zijn geweest in gevallen dat de vijand geen andere bron van inlichting heeft om trent tijd en plaats dezer verliezen. Maar in dit geval is het schitterende bedrijf uitge voerd in de onmiddellijke nabijheid der Bel gische kust en de plaats van de gezon ken duikboot is vastgesteld door een Duit schen torpedojager. In de Oostzeee. De Duitsche marinestaf bericht: In den avond van 25 Augustus heeft een van onze kleine kruisers het Russi sche signaalstation bij Kaap Ristna op het eiland Dago beschoten en gedeeltelijk ver nield. Tezelfdertijd ham een andere kleine kruiser het signaalstation Andreasberg, eveneens op Dagö, met goed gevolg onder vuur. Er werden geen vijandelijke strijd krachten gezien. De duikbootenoorlog. De „Berl. Lokal Anzeiger" verneemt uit Kopenhagen, dat de Deensche stoomboot „Nymrod" op reis van Leith naar Aarhus, zes groote schepen in vlammen zag, ver moedelijk alle met mijhbouwhout beladen en door Duitsche duikbooten in brand ge schoten, nadat de bemanning de schepen verlaten had. Lloyds meldt, dat de Zweedsche stoom boot „Disi" (groot 788 ton) gezonken is. De bemanning is aan wal gebracht. Diverse bsriohten. In de Fransche Kamer. Minister-president Viviani heeft gisteren de bijeenkomst der Kamer geopend met een warmgestemde, vaderlandslievende rede. Hij verklaarde, dat er geen verdeeld heid is in Frankrijk, en dat alle Franschen den eed willen herhalen, om slechts vrede te sluiten als zij een herhaling van de zelfde misdaden hebben belet, het heldha- tige Belgie hebben hersteld, en Elzas-Lotha- ringen hebben hernomen. De Kamer nam het besluit om de zeer toegejuichte rede te doen aanplakken. Na voortzetting der discussie en goed keuring van een crediet, met op één na algemeene stemmen, stelde de socialist .Va- renne voor, een geheime fitting te houden. .Volgens het reglement werd het voorstel naar een commissie gezonden, die er den 16en September rapport over zal uitbren gen. Een besluit over het al of niet vertrou wen stellen in de regeering is dus niet go- nomen, tenzij men, gelijk Reuter, de goed keuring van het crediet als zoodanig wil opvatten. De zaak is- feitelijk drie weken uitgesteld. In den Duitschen Rijksdag. Bij de opening van de ".Rijksdag-bijeen komst van gisteren zeide de voorzitter, dr. Kampf, terwijl alfe afgevaardigden zich van hun zetels verhieven: „Zooeven ontving ik het bericht, dat Brest-Litowsk gevallen is (levendige toejuichingen). Wij begroeten de dappere officieren en soldaten, en de legeraanvoerders onzer legers en die van onze bondgenooten, van het Oostenrijksch- Hongaarsche leger, (stormachtige toejuichin gen), die in de laatste weken en maan den zulke ongeloofelijke overwinningen be haalden en deze daden bekroonden door de inneming van Brest-Litowsk. (Herhaalde ttoejuichingen.) De Rijksdag ging daarna over tot het bespreken van de legerkwestie. De sociaal-democratische afgevaardigde Sitüdden zeide: „Terwijl in de parlemen ten der vijandelijke staten de legerbesturen voortdurend heftig worden aangevallen, be staat er bij ons geen reden tot critiek op het legerbestuur. „De geheele wereld erkent de strategi sche bekwaamheden van Hindenburg, Mac- kensen en Linsingen, aan wie de bevrijding van het Duitsche gebied van de Russische invallen gelukte, gesteund door den toewij denden heldenmoed der troepen. Wjj be wezen in de ure des gevaars, dat wij het vaderland niet in den steek laten; en ook strijders, die op den grondslag onzer we reldbeschouwing staan, vechten in Frankrijk en in het onherbergzame tsarenrijk. „Wat Linsingen's troepen in 3e Karpa- then hebben verricht is eenig in dekrijgs- sdhiedenis van alle tijden. „De bewering van de buitenlandsche pers, dat wij de gevangenen bijzonder hard be handelen, is geenszins juist. Ik .kreeg in de kampen den indruk, dat het lot der ge vangenen zoo dragelijk mogelijk werd ge maakt." De 'sprekers Öer andere partijen lieten zich in even waardeerenden geest uit over de prestaties van 'de Duifeche legers. - De Oekrainers. De 'Oostenrrjksche troonopvolger, aarts hertog 'Karl Franz Joseph, heeft, naar uit Weenen 'Wordt gemield, onlangs het leger korps 'van veldmaarschalk-luitenant Hoff man 'geïnspecteerd. In de gelederen van dit korps 'strijden de Oekrainische legionairs. De 'aartshertog sprak eenige Oekrainische officieren 'toe en betuigde aan de Oekrai nische 'jagers zijn dank en erkentelijkheid voor 'hun plichtsbetrachting en trouw. De troonopvolger 'sprak ondier meer ook de leerlingen ivan de militaire school aan en mejuffrouw 'Sophie Haïetizkodie, die zich herhaaldelijk'als patrouille-commandant had onderscheiden 'en die de zilveren medaille voor 'moed Ontving. Ondier de jagers bevin den 'zich nog andere meisjes, die zich door uithoudingsvermogen en doodsverachting onderscheiden 'hebben. s 'De universiteit te Gent De '„Köln. Ztg." verneemt uit Brussel: De te "s-Gravenhage verschijnende .„Avondpost": 'berichtte, dat besloten was in 'October de universiteit te Gent te her openen 'en dat "Duitsche hoogleeraren zou den 'wordjèn beroepen indien niet een ypl- doend 'aantal Belgische professoren bereid zich 'verklaarden college te geven. Wij kun nen 'meedeelen, dat van zulk een besluit te 'bevoegder plaatse niets bekend is en dat 'van oen beroep van Duitsche profes soren'natuurlijk nooit sprake was. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Perzië. Het Petersburgsche Telegraaf agents chap meldt uit Teheran: In Luristan zijn plaatselijk© rooversbcn- den een krachtige actie begonnen tegen de gendarmerie, gebruik makend van dc algemeene anarchio door onze vijanden ver oorzaakt De roovers willen zich wreken op de gendarmen wegens de kracht waar mee deze het vorige jaar tegen de misda dige elementen in Luristan optraden. Bij Burudjird leden de gendarmen een ernstige nederlaag. 'Zij verloren twee kanonnen en den trein, benevens munitievoorraden. De Zweedsche instructeur, MesUioret, slaagde er nauwelijks in te ontkomen. BINNENLAND. HsffcsrUhte*. Heden werd door H. M. de Koningin ten Paieize het Loo ontvangen, Mr. A. Baron van Heemstra, burgemeester van Arnhem, in zijne hoedanigheid van voorzitter der provinciale sub-commissie, inzake voeding van mensch en dier. Corpi diplomatique. De heer Arturo Vargas Barahona, consul- generaal van Chili voor Nederland te Am sterdam, is benoemd tot eersten gezant schapssecretaris bij de Chileensche legatie en zal in hoedanigheid van tijdelijk zaak gelastigde na het aanstaand vertrek van den gezant, den heer Jorjo Huneeus, met de waarneming Van het Chileensch gezant schap worden belast Onae Kamerleden. Uit de beste bron kunnen wij ais onge grond tegenspreken, het geruèht, als zou het Tweede Kamerlid voor Apeldoorn, Graaf van Bylandt, voornemens zijn, binnenkort als Kamerlid af te treden. Kamerlid-wethouder Amsterdam. Het Bestuur der afd. Amsterdam IX der S. D. A, P. heeft, na een conferentie met den heer Vliegen, waarin deze de onver- eenigbaarheid van zijn Kamer-lidmaatschap met de Wethouders functie uiteenzette, be sloten de afdeeling in een huishoudelijke vergadering bijeen te roepen op Maandag 30 Augustus, om haar meening in dezen aan het P. B. kenbaar te maken. In het afdeelingsbestuur staat een meer derheid, die van oordeel is, dat de heer Vliegen reeds nu als Kamerlid bedanken moet, tegenover de minderheid die wil dat hij lid zal blijven tot aan de periodieke verkiezingen van 1917. Vrouwenkiesrecht. In optocht, met vaandels en banieren, zul len het hoofdbestuur en d© afgevaardigden der afdeeühgen van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht in Nederland den 23en September aan 'den minister van bünnen- landsche zaken het petitionnement voor grondwettelijke gelijkstollifng van mannen cp. vrouwen aanbieden. - Hot Hoofdbestuur der Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht heeft aan alle vakver- eenigen, vrouwenveneenigingen en politieke partijen in het land een uitvoerige circulaire verzonden, houdende uitnoodiging om deel te nemen aan een in Ben Haag' te houden volksbetooging voor het opnemen van het algemeen kiesrecht van mannen en vrou wen in de Grondwet. „Kind van Holland". Naar Wordt medegedeeld mocht de heer T. D|. van Ramshorst, namens TI. 1\L de Koningin, ©en dankbetuiging ontvangen voor de aanbieding Van het door hem gecoan- pSheerde Volkslied: >,Kind van Holland". Isdsrland «n do oorlog, I Vragen. Het lid van de Tweede Kamer, de heer De Jong, heeft tot de regeering de volgende vragen gericht: 1. Ondervindt do regeering Bij de regeling omtrent de verschaffing van regeeringsvar- kens "Zoodanige moeilijkheden, dat de leve rantie van regeeringswtege zal moeten wor den stopgezet 2. Is de minister Bereid mede te deelen of maatregelen legen dc voortdurende prijs stijging van tal van levensbehoeften o. al aardappelen, melk, zeep, enz., getroffen zullen worden? 3. Kan de minister mededeelen of de maximum-prjjzen Worden nageleefd? De minister van landbouw; nijverheid en handel, de heer Posthuma, heeft hierop geantwoord 1: Het stelsel der Beschikbaarstelling van varkens, ten Behoeve van gemeenten, door bemiddeling van het Rijks Centraal Bureau tot regeling van den afzet van varkens vlees ch is gebaseerd op het beginsel, dat de exporteurs tot een bepaald percentage van kun uitvoer naar het buitenland, var kens moeten leveren voor binnenlandsch verbruik tegen een prijs, aanmerkelijk lager dan de marktprijb. i Doordat 'de verhouding tusschen de in koopsprijzen hier te lande en do verkoops prijzen in het buitenland vam dien aard wïus, dat de export zeer belangrijk moest Worden ingekrompen,konden tijdelijk geen varkens aan de gemeenten ter beschikking Worden gesteld en is do levering van re- geeringswege ©enigen tijd geschorst geweest i De levering is daarna wieder aangevangen j doch in verband met het aantal beschikbare1 varkens is aan sommige gemeenten spek in plaats van varkens geleverd. Ij.' Zooals bekend mag worden verondersteld, is op 19 Augustus de uitvoer van varkens geheel stop gezet. Getracht wordt thans een zoodanige regeling te ontwerpen, dat na file opening der grenzen regelmatig iro geermgsvarkens verschaft zullen kunnen worden. i 2. De minister bereidt maatregelen voor tegen de voortdurende prijsstijging van tol van levensbehoeften. In dit verband verwijst hij naar zijn aan de burgemeesters gezonden circulaire, d.d. 20 dezer, betreffende beschikbaarstelling van wintervoorraad en naar het inmiddels uitgevaardigde uitvoerverbod van enkele groentesoorten. Betreffende de in vraag 2 met name genoemde artikelen valt het volgende op te merken. De tijdelijke opheffing van het uit voerverbod van aardappelen is ingetrok ken, als gevolg waarvan de prijzen aan merkelijk gedaald zijn en nog steeds een neiging tot daling vertoonen. Bijzondere ver dere maatregelen ten aanzien van dit ar tikel schijnen, althans voor consumptie aardappelen, voorshands oimoodig. Door de daling der lijnolicprijzcn zijn de prijzen van zeep de laatste weken met f 15 per 120 K.G. tcruggeloopenin aan merking nemende den hoogen prijs der brandstoffen en van een belangrijke grond stof als kaliloog, zijn de huidige zeeppnj zen niet te hoog te achten. De regeling van de melkprijzen stuit op tal van bezwaren, ook doordat dc toestan den in de' verschillende deelen van het land zeer uiteenloopen. De minister wijdt ook echter hieraan zijn aandacht, doch waar bij de melkvoorziening alles samen hangt met plaatselijke omstandigheden, zal hoogstwaarschijnlijk van eenige regeling slechts dan iets te verwachten zijn, als van gemeentewege de voorbereiding wordt getroffen en van Rijkswege helpend wordt opgetreden. 3. De naleving der maximum-prijzen liet op meer dan een plaats te wcnschen over wat voor een deel verhand hield met dc omstandigheid, dat geen maximum-prijzen voor den groothandel waren vastgesteld. Met ingang van de maand Augustus, toen een nieuwe lijst van maximumprijzen voor do kleinhandel werd vastgesteld, werden ook voor eenige belangrijke artikelen maxi mum-prijzen voor den groothandel bepaald, het ligt in de bedoeling bij de herziening der lijsten van maximum-prijzen, welke maandelijks zal geschieden, bij gebleken noodzakelijkheid de reeks der artikelen, waarvoor maximum prijzen vastgesteld worden, uit te breiden en de maximum prijzen ook te doen strekken voor den ver koop door den groothandel. Ten einde te verkrijgen, dat de rfiaximum— prijzen gehandhaafd worden, zijn in de laatste circulaire dienaangaande de burge meesters er uitdrukkelijk op gewezen, dat het 's ministers bepaalde wensch was, dat de gestelde maxima geen doode letter zijn, doch streng in acht worden genomen, waar toe in die circulaire dc noodige wenken worden gegeven. De minister moet thans de gevolgen van zijn te kennen gegeven wensch afwachten en kan daardoor de derde vraag niet af gerond beantwoorden. Ges'traft© bakkers. Te Rotterdam zijn tot lieden 3 bakkers gestraft wegens het plegen Van handelingen in strijd met de vastgestelde regeling tot het verkrijgbaar stellen van goedkoop on- gebuild 'tarwebrood. Een van .hen liad op een broodkaart verandering aangebracht; een ander had te licht brood geleverd; de derde had meer hokjes op kaarten ingevuld dan hij halve kilo's had geleverd. Nadat z!ij door den Burgemeester; over eenkomstig de bepalingen der regeling, van de lijst waren geschrapt, zijn zij er thans weer op verzoek opgepLaatst, onder bepa ling dat zij gedurende 14 dagen geen good- kjoop meel zouden ontvangen, maar niette min als gewoonlijk! moeten doorgaan met het afleveren van goedkoop brood, wat voor hen natuurlijk een aanzienlijke schade bc- 'teekent. Passen voor Frankrjijk. Het Franstelie consulaat te Rotterdam deelt ,aan de „N. R. Ct." omtrent de afgifte Van passen voor Frankrijk mede, dat de Nederlander, die naar Frankrijk wil gaan, in het bezit moet zijn van twee passen: een buitenlandschen pas, hem door deNe- dcrlandsche autoriteiten verstrek^ en een hem door een der Fransche consulaten uit- gereikten Franschen pas. Dit laatste stuk kan alléén worden verkregen, indien bij de aanvrage de Nederlandsche pas wordt Overgelegdeen bewijs van Nederlander schap is daartoe onvoldoende. Maar de overgelegde Nederlandsche pos wordt met hot Fransche, door het consulaat opge maakte, stuk, teruggezonden. Uitwisseling van zwaar ge wonde krijgsgevangenen. Men meldt ons uit Vlissingen: Door laat vertrek uit Engeland, kwam de mailboot .„Prinses Juliana"' te Rotter dam gisteravond om kWart voor zeven binnen. Aan boord bevonden zich 22 Duitsche invaliden, zwaar gewonden, van wie er twee naar den gereed staanden Duitschen Roode- Kruis-frei n per brancard moesten veewoerd worden. De overige konden daar heen loepen op krukken of ondersteund. 'Aan boord hebben Duitsche zusters de man nen direct bloemen aangeboden; de af deeling VILssingem van het Nederlandsche Roode Kruis heeft jveder ververschingen aangeboden aan boord en bloemen in de wagons jgeplaatst. Wij hadden een onderhoud met" een der gewonden, die over de behandeling in Engeland niet kon klagen. Verheugd waren allen, toen zij van de gramophoon in de wagons Duitsche liederen te hooren kregen. In den trein werd aan allen een geschenk namens de Duitsche vrouwen overhandigd. De trein met gewonden is om 8 u. 30 min. vertrokken; de mailtrein met de En- gelsche post om 7 u. 35 in plaats van 6 u. 10. In verband met de aankomst gisteravond hier le lande van een transport zWiaaige- wonde Duitsche krijsgevangenen uit En geland, vernemen wij, dat- de transporten van uitgewisselde zwaar gewonden en ver minkte Engelsche en Duitsche krijgsgevan genen tot en van Engeland plaats hebben door de zorgen en op kosten van de Neder landsche Regeering. In overleg met de beide betrokken regee ringen bestaat het voornemen, maandelijks de overbrenging van die transporten op denzelfden voet te organ iscercn. i r Peui vruchten. Morgen, 'Zaterdagmiddag, 'zal, naar de „Tel." meldt, te Amsterdam een verga dering van gemeentebesturen worden ge houden, om maatregelen te bespreken, in de jongste circulaire van minister Posthuma betreffende peulvruchten en enkele groen- tensoorten aangegeven. Doel der bespre king is, na te gaan, in hoeverre do uitvoe ring van deze maatregelen mogelijk za! zijn. Kon. Nat Steuncomité. Blijkens de 52e lijst is van 8 tot en met 14 Augustus voor het Kon. Nat Steun comité 1914 aan bijdragen ingekomen een bedrag von f 177162.71), makende met ck bedragen van vorige lijsten een totaal-ba drag aan ontvangen bijdragen en. toezeg gingen van f2.834.558, 78V2. 1 STADSNIEUWS. Groot Nat. Kegelconconrs. Met animo wordt bij voortduring om de prijzen gekegeld en herhaaldelijk is een houder van het hoogste aantal punten, zoo wel club als persoon, van dat toppunt af- gekegeld. Op die manier gaan de behaalde punten geleidelijk naar do hoogte en ko men de spelers scherper te staan. Het is begrijpelijk, dat men tracht de hoogste cij fers te behalen, althans tot de hoogste werpers te behooren, want de prijzen zijn waarlijk wel de moeite waard, om zich in te spannen. En dat is niet enkel 't geval mol een paar prijzen voor de allerhoogste cij fers, maar tal van prijzen zijn de moeite van een buitengewone inspanning waard. V Stand op 26 Augustus, 's avonds llVs uur. Korpswedstrijd(34 prijzen.) 1. Limbur- gia I, 'sHagie, 280; 2. Toujours Gai I, Oosterhout; 279; 3. Prins Hendrik', Prinsan- hage, 273; 4. Altijd Kans I, Utrecht, 264; 5. A. K)."0. II, Utrecht, 256; 6. Limburgia II, 'sHage, 247; 7- Vrije Kegelbroeders, Rotterdams 245 8. A. Kj- 0. I, Utrecht, 24142; 9. Plank Houden, Rotterdam, 24139.; 10. Overal Thuis II, Schiedam, 237; 11. Overal Thuis I, Schiedam; 224; 12.Etap- penkégelclub, Rotterdam, 222. Laagste: 119. Hoogste KorpsWeiper: A. Janssens, Oos terhout, 71. 1 2 Vijftallen: 1. Limburgia 'sHage, 527; 2. A. Kj. Os, Utrecht, 497; 3. Overal Thuis, Schiedam, 461; 4. Toujours Gai, Ooster hout, 398. Kampioenwedstrijd(4 prijzen.) 1. Groen huizen, 'sHage, 76; 2. Meys, Scheveningen, 71; 3. van Rietschoten, 'sHage, 69; 4. A. Vermen, Azn., O.osberhout, 68. Personeelebaan(15 prijken.) 1. Gh. Bollefroid, Rotterdam, 36.35; 2. IL Rijk- uiter, "Schiedam, 36.31; 3. Reynders, Rot terdam, 35.35. Serie: 1. Cih- Bellefroid, Rotterdam, 101; 2. Reynders, Rotterdam1, 93; 3. Hakkaart, 'sHage, 92. 1 Vrijebaan: (30 prijzen.) Hoogste: Meys. Scheveningen, 43.41. Dameswedstrijd(15 prijzen.) Hoogste mevr. Drülppel, Rotterdam, 35. Door de politie te Viaurdingen is aan gehouden een Rotterdamsche jongen van ongeveer 17 jaar, die verdacht wordt hier V|0|qr ©enigen tijd een rijwiel ivan oen fietsenhandelaar in de Lange Kerkstraat te hebben verduisterd en hedenmorgen Weer zich te hebben schuldig gemaakt aan een zelfde feit, ditmaal ten nadeele van een fietsenhandelaar aan den Singel. De jongen is in bewaring gesteld. Gisteravond omstreeks 5Vs uur reed een fietsrijder opi de Overschieschestraat tegen een wagen, bespannen met een paard, aan. yan de fiets werd het voorwiel en het frame vernield, terwijl het paard bloedend werd verwond. De fietsrijder kreeg per soonlijk geen letsel. o Zweminrichtingen. De temperatuur van het water was hedenmorgen 64 en hedenmiddag 69 gra den Fahrenheit. i I AGENDA. Heden en volgende dagen. Circus Schouw burg, 8 uur. Gezelscihap-Spree. On- 1 der de wapens. Heden en Volgende dogen. Casino, 8 uur. Ned. Operette Gezelschap, Rrave 1 i Hendrik. 1 i Heden en volgende dagen. Ïivoli-Schouw- 1 buïg, 8 uur. Holl. Artisten-ensem- ble: Z'n nichtje ujt iVjeenea. Vrijdag tot en met Dinsdag. Flora Bioscoop 8 uur. Alleen in Parijs. 27 en 31 Aug. Rotterd. Diergaarde, 8 u. Stafm. Kon. Scherpschutters. 28 Aug. K. Kerkstraat 3, 8 uur. N. C. G. O. V. Gezellige samenkomst 29 Aug. R1otterdamsche Diergaarde, 2V2 uur. Stafm. Kon. Scherpschutters.* Rechtzaken. Twee personen op een fiets. Voor het Kantongerecht te Arnhem heeft terechtgestaan de heer Henri Meyer, be kend motortoerist, wegens overtreding van de gemeente-verordening waarbij strafbaar gesteld is het vervoeren van meer dan 1 persoon op een rijwiel, dat blijkens zijn constructie voor een persoon bestemd is. Deze vervolging was door den officier van justitie ingesteld, ten einde een principieel© uitspraak te verkrijgen in deze meermalen voorkomende kwestie. Aan den heer Meyer was ten laste ge legd, dat hij den 25en Juni op den Zijpen- daalsdhen Weg te Arnhem op een motor rijwiel, blijkens zijn constructie voor één persoon bestemd, twee personen heeft ver voerd. Bekl, maakte in de eerste plaats aan merking op deze uitdrukking in de dag vaarding; hij waé zelf bestuurder en ver voerde dus niet twee, maar één persoon. Verder uitte de heer Meyer er zijn verwon dering over, dat de verbaliseerende politie agent gemeend heeft met een oogopslag te kunnen beoordeèlen, dat het motorrijwiel voor één persoon bestemd was, daar hij den heer Meyer in de vlucht, met een snelheid van 30 K.M., heeft bekeurd en het motor rijwiel nooit nader heeft bekeken. IBj heeft dan ook in zijn rapport o. a gezegd, dat de passagier was gezeten op een kistje, ter wijl in werkelijkheid op den bagage-drager een lederen dek was bevestigd, bekleed met een dikke laag vilt, waarop weer een kus sen lag. De heer Meyer zette verder uitvoerig uit een, dat zijn motorrijwiel wel degelijk zoo danig geconstrueerd is voor het vervoer vau tweo personen. De wijze van vervoer op den bagagedrager is de minst gevaar lijke gebleken; daarom is men in Engeland, en Amerika overgegaan tot de constructie van machines, speciaal daarvoor berekend. Wanneer het internationaal toeristenver keer weder normaal is, zal het gebruik dezer twee-persoons-rijwielen ook hier te lande blijken. Bovendien 'deelde de heer Meyer mede, in eenige volkomen analoge geval len als deskundige te zijn gehoord door Kantongerecht en Hoog Militair Gerechts hof; op grond van zijn beëedigde verkla ring, dat do bereden motorrijwielen voor tweo personen geconstrueerd waren, wer den toen de beklaagden vrijgesproken. Hij wees er nog op, dat de politiebeambten niet in staat zijn de machines te beoordeelen, en bijv. iemand, die op een lichte één-per- soons-machine een soort zadel heeft aange bracht en daarmede te Arnhem rondrijdt, ongemoeid laten, terwijl zij de speciale machines niet aan de eisohen Beantwoor dend achten. Met eenige afbeeldingen uit tijdschriften, staafde bekl. zijn beweringem De ambtenaar van het O. M. verklaarde het niet hetzelfde te achten of een machine „geschikt voor" of „bestemd voor" twee personen is; voortaan zal spr. als eisdhl stellen, dat de bestemming tot meerper- soonsvervoer moet blijken uit de uiterlijke kenteekenen: een zadel, een stuur en trap pers. Spr. vorderde een geldboete van fl. De heer Meyer verklaarde, na dit requisi toir, met vertrouwen een vrijspraak tege moet te zien. Woensdag j:.l. veroordeelde do kantonrechter hem tot f3 boete subs. 3 dagen hechtenis. De kantonrechter over woog o. dat het meer of minder gemak kelijk zitten van den tweeden persoon en de voor het motorrijwiel minder nadeel veroorzakende wijze van aanbrenging van. een toestel om een zwaardere vracht te kun nen vervoeren, het motorrijwiel nog niet bestemmen tot het vervoer van meer dan één_ persoon en het gevaar, hetwelk de ver ordening heeft willen voorkomen, niet op heft. 1 De heer Meyer gaat van dit vonnis ïn| hooger beroep. Kerfe en School. De Synode der Ned. Herv. Kerk. Ned. Hert. Kerk. 23e zitting. Aan de orde komt 't rapport dver 't ver zoek van "t Prov. Kerkbestuur van Fries land in zake Tzum. De Synodle Van '14 had) een eindbesluit van '*t Classicaal Bestuur van Dokkum voor een deel vernietigend om dat 't allen rechtsgrond! miste en dus als ongedaan moest worden beschouwd, aan den lnerkeraad te Tzum' gelast dc inschrijf ving der te Waumels' bevestigde lidmaten. Het Prov. Kerkbestuur schrijft, dat 't be sluit niet "uitvoerbaar is, maar, wordt opge merkt, dat "komt, omdat de lagere besturen weigeren te voldoen aan "de opdracht van een hooger bestuur, hetgeen 'door anderen wordt ontkend. Het recht tot dat besluit der Synode wordt bestreden. En de vraag wordt gedaan, of een Synode een beslu.it der ivot rjge ongedaan Kan maken. 1 De meerderheid der vergadering, mee- nend, dat *t besluit van 't vorig jaar on-, rechtmatig is genomen, besluit 't toen ge nomen besluit niet uit te voeren. Tegen stemden de heeren Visser, Spandaw, Pi- card, Couvret, De Haan, Zijp, Tammens,- Franken en Schrieke. I Prof. v. Nes brengt ter tafel de eind redactie van art. 15, al. 4 Alg. Reglement 'en van &rt. 59 Regi. Kerk. Opzichtpn Tucht Ook van art 3, 60, 67'en 4QX RfegL op de Vacaturen, mede vgn 't definitief vastgestel de Regl, Kerk. Opzicht en Tucht. Nadat nog kennis is genomen van een en kel ingekomen stuk en 't moderamen me dedeelingen heeft gedaan aangaande de op dracht in zake de vredesbeweging, deelt da vice-president mede, dat sinds de opening der Synode zijn ingekomen 95 stukken, uit gegaan 362 &t, waarna de zittingen dér Sy node met de gewone plichtplegingen geslo ten Werd, 1 j

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2