08"" Jaargang Zaterdag 28 Augustus 1915 No, 14921 Tweede Blad. Deze courant verschijnt d a g e 1 ijk s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25, banco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een nor aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). STADSNIEUWS. Vereenlglng voor Armenzorg en tegen Bede f larlj te Schiedam. In de ledenvergadering is Woensdagmid dag het volgende Verslag over 1914 uit gebracht Het oorlogsjaar 1914 was ook voor de armenzorg belangrijk. De groofe en plotse linge ncod welke leniging vroeg, heeft aller minst een beroep op haar organen gedaan. De vraag of de leniging nu wél of niet tot bet terrein van de armenzorg behoort, is van theoretische waarde en mag elders worden beantwoord. Ook hier ter stede ging de steunbe weging geheel buiten de armenzorg om, en het is niet onwaarschijnlijk, dat over het a'gemeen de uitgaven der armbesturen niet boven de normale zijn gegaan. Wat onze Vereeniging betreft, zij kjvam met de werkzaamheid van het Plaatselijk Steun comité wat nader in aanraking, omdat twee bestuursleden waren uitgenoodigd alsnog daarin zitting te nemén. Een klein deel van den uitgebreidein arbeid van dit Comité, de werkverschaffing aan vrouwen: breien van sokken, maken en vermaken van kleeren, alsmede de uitdeeling van kleeren en schoeisel ging deels door de handen van de secretares onzer Vereeniging. Consultatie-bureau als het kantoor der Vereeniging vaak lijkt te zijn, kwamen .er de klachten van de ontevredenen en de zich verongelijkt gevoelende onder steunden. Deze konden uit den aard der zaak bij ons niet in behandeling worden genomen. Maar ook traden er dikwijls aan het licht de gevallen, waar overeen komstig den vastgestelden maatstaf ge steund werd, maar door bizondere om standigheden toch armoede heerschfce of* andere gevallen, waar het Steun-Comitó niet vermocht te helpen en waar nogthans nood was. Door een milde hand in staat gesteld om in deze bizondere gevallen hulp te vcrleenen, mochten wij de voldoening smaken véle malen ferme en afdoende hulp te verstrekken en hierdoor is aan den arbeid van het Dames-Comité een hoogst gewenschte uitbreiding gegeven. Zoo werd dan na het uitbreken van den oorlog veel werk van ons gevraagd en mag het veel te laat verschijnen van dit ver slag daarin verontschuldiging vinden. Overigens bleef a'les bij het oude. Van belangstelling blijkt weinig. Schoon de be volking «toeneemt, werd niemand eigener beweging! lid der Vereeniging. liet zijn onze oude vrienden, die ons steunen en erken telijk zijn wij den schenkers van twee giften respectievelijk van f280.en van f250.en drie giften elk van f25. i Hieronder is niet geteld de g'.ft tot het steunen van lieden die bij het Steun-; Comité niet of niet voor hooger steun in aanmerking konden komen. Hot ledental verminderde met lö en de contributie ging achteruit mot f 17.—. De bijdragen aan bet Dames-Comité ver minderden met f95.terwijl het aantal contribuanten met 15 toenam. Zonder deze contribution kunnen we het niet doen, men we te dit wel. 't Is het aanvullende werk, gedaan in ovei leg met liet betrokken Kerkelijk Armbestuur of met het Buijgerliijk Armbestuur en dat steeds strekken moot om armoede te vooi komen of om daaraan veer te ontkomen. Er werd een groeier gebruik gemaakt yan het informatie-bureau: 866 inlichtingen werden gevraagd tegenover 602 in 1913. al. 74 op aanvr. 'van particulieren; b. 16 instellingen v. Wel- 1 i dadigheid; c. 358 j de Ver. Schoolvoe- i ding; d. 225 Op aanvr. tot het Dames-Comité; e. 124 naar aanl. van eigen aanmelding; f. 69 vraag om werk. Van de 74 sub a waren 11 noch aan het opgegeven adres, noch op het Bevol kingsbureau, bekend (deze verhouding' is dus gunstiger dan gewoonlijk); kon om trent 31 gunstig worden gerapporteerd zoo dat door de*aaavragers of door het D. C. hulp werd verleend; moest omtrent 32 hulp worden ontraden. i V^n de 1'24 sub e kwamen 29 gevallen .niet VjQor hulp in aanmerking,- werden 72 verw.ezen n^ajr instellingen op wier terrein geacht werd dat de behandeling lag, ter wijl 32 van onze zijde hulp werd verleend. Van de 225 sub d moesten 92 worden afgevoerd en kwamen 133 in behandeling, van welke er 28 nog in behandeling zijn en 105 als afdoend geholpen, öf in den loop van het jaar werden afgevoerd, öf voor hulp van Lm geren duur niet in aan merking kwamen. Van de G9 sub f kojnden 14 aan werk worden geholpen. In verband met de algemeene werkeloos heid tengevolge van den oorlog was liet onderzoek op de aanvragen der Vereeniging Schoolvoeding .uit den aard der zaak anders dan gewoonlijk. De 506 gevraagde inlichüngen, die voor de schoolvoeding dus niet meegerekend, betroffen 502 verschillende personen of ge zinnen waarvan waren: 229 Ned. Hervormd; 220 Roomsch-Katholiek 11 Evang. Luthersch; 3 Gereformeerd; 5 Oud-Roomsoh; 38 tot geen Kerkgenootschap behoorend. Van den Armenraad worden we weinig gewaar. Dat deze instelling reeds het mid denpunt werd voor het gemeenschappelijk streven van de instellingen van weldadig heid, maar zij is nog jeugdig en de tijds omstandigheden rijn misschien ongunstig. De verpleegden in gestichten lot welker plaatsing onze Vereeniging haar bemidde ling verleende, maken het volgens inge komen berichten goed. In de plaats van den heer A. Cool Mz., die bedankt had, werd de heer G. Alers tot bestuurslid gekozen. Bizondere vergaderingen met de leden werden niet gehouden. Financieel Overzicht. Uit de rekening blijkt dat het saldo van 1913 was'f 582521/a; de ontvang,ten waren contributie £486.75, giften f 605.opbr. ad- yertentiën Jaarvers'agf 24.—ondersteuning en verpleging £2951.en rente Spaar bank f 11.70. Onder de uilgaven vinden wij vermeld Voorschotten en kleine giften 110.verpleegden f 2854.admini stratie, salaris enz. £739.35; zoodat de rekening sloot met een saldo a.d f 959.61Vs. De rekening van bet Damescomité, die opende met een. voordeelig saldo van 1913 ad f 210.98'/2, sloot met een nadeelig saldo ad f37.65. De ontvangsten zijnJaarlijksche bijdragen £297.50, giften f525.rente f 15.35; van het Steuncomité £43.30, en op voorschotten £22.75. De uitgaven he liepen f 1152.53V2. BINNENLAND. Hofberichten, H. M. de Koningin en «Je Prinses zijn gisteravond per salonwagen, verbonden aan den trein van 6 uur 52, van Apeldoorn naar Den Haag vertrokken. De Prins heeft de koninklijke familie tot aan den salonwagen begeleid. De burgemeester van Apeldoorn was op het station. Do Prins zal hedenochtend met zijn adjudant per auto naar Eten Haag vertrekken. i IE. 'M. de Koningin js gisteravond om half tien met prinses» Juliana per staatsspoor van het Loo in de residentie teruggekeerd. Ter Weerszijden van het voor den Ko ninklijken vachtsalon vrijgehouden perron- gedeeLte, stond een talrijk publiek, (dat II. AL en het prinsesje hartelijk toejuichte; een militaire wacht van grenadiers, die aan een der zijden, van hot perron had pest gevat, bracht de militaire eerbewijzen. In de Rijnstraat werden H. AL en II. K. «II, met luide hoora's begroet van de talrijke menigte die zich daar bevond. In hof auto's wlerd naar het Huis ten Bosch gereden, i 'indient!**. De geWone audiëntie van den minister van buitenlandsche zaken zal 3 September niet plagts hebben. Mederlaad en de eerleg. ''Melk. De melkhandelaren in de gemeente Hille- gom hebben een adres gezonden aan den minister van landbouw, nijverheid en han del, waarin zij erop wijzen, dat verschil lende groothandelaren in zuivelproducten, als vertegenwoordigers van verschillende melkfabrieken, de prijzen van de melk zeef hoog opdrijven, dat zij zulks doen door beduidend meer voor de melk te bieden dan gangbaar is, zelfs op sommige plaat sen 3 cent per liter meer dan als hoogste prijs voorheen besteed werd en zelfs bo ven deii detailprijs waarvoor gewone han delaren aan consumenten afleveren. Adr. zeggen, dat zulks niet alleen geschiedt in de omgeving van die fabrieken, maar uren in den omtrek daarvan, zoodat op alle plaatsen de prijs van de melk moet stijgen, ten minste over geheel Noord- en Zuid Hol land, en dat bovendien op die wijze een groot dceri van de melk aan de circulatie wordt onttrokken. Adr. zeggen, dat onge twijfeld melk als een onmisbaar volks voed sel meet beschouwd worden aan welks ge bruik velen zich niet zonder groote schade kunnen onttrekken, wijl het voor jeugdige kinderen, zieken en zwakken onmisbaar is en dus een derving daarvan de meest ernstige gevolgen na rich zou sleepen. Bij de buitengewoon booge prijzen van levensbehoeften, enz., moet de prijsverïioo- ging van melk practisch neerkomen op een vermin-dering van gebruik voor het over- groote doel der bevolking, hetgeen zeker te betreuren is. Daarom verzoeken adr. den minister, evenals door verschillende andere noodzakelijke voedingsartikeion, enz., is geschied, een maximum prijs te willen bepalen, waardoor voorkomen wordt, -dat het overgroote deel der bevol king een zoo uitnemend voedsel moet der ven, althans het gebruik daarvan belangrijk zal moeten beperken. Goederen uit Rusland. De Ned. Overzeè Trustmaatschappij ves tigt de aandacht van belanghebbenden bij den invoer van goederen uit Rusland op de omstandigheid, dat het door dezie maat- scliappij gegeven consent tot verzending van goederen uit Rusland aan haar adres niet noodzakelijkerwijze insluit do toestem ming van uitvoer van die goederen door ue Russische regeering. Alvorens dus tot een bindenden koop van goederen in Rusland over te gaan, as het raadzaam, dat belanghebbenden, Behal ve zjch van "het verlof tot consigneering aan de Ned. Overzee Trustmaatschappij te verzekeren, zich er eveneens van vergewis sen, dat de Russische regecring bereid is den uitvoer uit Rusland van die goederen toe te staan, i Boter. Het Rijkscentraal bureau voor den uit voer van boter maakt bekend, dat voor de week van 29 Augustus tot 5 Septem ber, evenals voor do daaraan voorafgaande week, voor 55 pCt van de boterproductie certificaten van uitvoer kunnen worden ver strekt; 45 pCt van de productie moet voor het binnenlandseh verbruik worden beschik baar gesteld of afgeleverd. 1 Varkens. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft het volgende rondschrijven tot de burgemeesters gericht: Ik heb de eer u mede te deelen, dat de gevormde reserves het mogelijk maken, gedurende de maand September varkens beschikbaar le stellen: a. voor de gemeenten, die ze reeds nu ontvangen b. voor de _gemcenten, die, hetzij af zonderlijk!, hetzij te zamen met andere, per week ten minste 20 stuks kunnen, «wjtvangen. Voor deze beide groepen van gemeenten gelden do algemeene voorwaarden hier onder vermeld, en voor de gemeenten, genoemd onder b, die in vereeniging met andere ten minste 20 stuks betrekken, bovendien nog de bijzondere voorwaarden; opgenomen in bijlage A,*) De algemeene voorwaarden zijn: 1. De gezamenlijke slagers moeten be halve de varkens, die door tusschenkomst van het Rijks Centraal Bureau geleverd worden, voor onmiddellijk' gebruik ter plaatse nog zooveel varkens slachten, dat het slachtgewicht daarvan ten minste Va be- Bijlage A. Bijzondere voorwaarden, waarop door bemiddeling van het Rijks Centraal Bureau, varkens kunnen worden geleverd aan gemeenten, waar 70 pCt. van bet totale aantal geslachte varkens voor de onmiddellijke consumptie ter plaatse minder bedraagt dan 20 stuks per week. a. De tor beschikking gestelde varkens moeten geslacht worden afgehaald van .een abattoir of van een exportslagerij. b'. Waar dit niet mogelijk blijkt, moeten, twee of meer gemeenten zich zoodanig com- tóneeren, dat een totaal aantal van ten minste twintig stuks per week wordt be reikt, en moet lo. «een dezer gemeenten als centrale leveringsplaats worden aangewezen; 2o, de slachting van alle dieren geschie den op do centrale leveringsplaats; 3o. de burgemeester van de gemeente, welke als leveringsplaats wordt aangewezen, garandeeren de nakoming der algemeene voorwaarden genoemd in rondschrijven no. 13 en de opgaven verstrekken, welke noo- dig mochten blijken voor de administrtaie van hef Rijks Centraal Bureau. Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. draagt van dat der varkens, die door tus schenkomst van het Rijks Ccntiaa! Bureau geleverd worden. 2. De slachting der door tusschenkomst van het Rijks Centraal Bureau geleverde varkens geschiedt onder voortdurend des kundig toezicht, welk toezicht ook op de weging wordt uitgeoefend, terwijl alle ge slachte varkens- (dus ook de dieren, die bijgekoeht worden) zoodanig worden ge stempeld, 'dat alle deelen steeds herken baar rijn als afkomstig van een varken, bestemd voor binnenlandseh veibruik, ter wijl het stempel tevens aangeeft de ge meente. wiaann het varken geslacht is. 3. Eiken Zaterdag wordt het slachjge- wicht der'in de afgeloopen week voor bin nenlandseh verbruik geslachle varkens aan den directeur van het Rijks Centraal Bureau toegezonden. Voor deze opgaven moet gebruik gemaakt worden van een formulier, zooals bij het rondschrijven is gevoegd. Wanneer de opgaven van de voorgaande week op Dinsdag met in het bezit zijn van den directeur van het Rijks Centraal Bureau, wordt voor de volgende week geen opdracht tot levering gegeven. Waarborgen moeten worden gegeven, dat ai de voor consumptie geschikte de-elen dezer varkens verbruikt worden in de ge meente of haar naaste omgeving. Ter bereiking van dit doel verzoek ik u de slagers te verplichten niet anders te leveren dan aan directe verbruikers door verkoop in het kletin. Uitzondering hierop kan gemaakt worden Voor het niet in détail verkochte vette en magere spek en kluiven, welke mogen wor den- ingezouten. liet gezouten spek zal, mits in goeden toestand zijnde, desge- we-nscht door tusschenkomst van het Rijks Centraal Bureau worden afgenomen tegen prijzen, in behoorlijke verhouding staande lot de prijzen, waartegen het spek in uwe gemeente in het klgin wordt verkocht. Verder zijn nog van kracht de vroegere bepalingen, met dien verstande, dat de ver plichtingen der slagers, opgenomen in bet rondschrijven van 9 Juni 1.1sub lol a en |b en sub 2o. worden vervangen door de na volgende 1. De beschikbaar gestelde varkens wor den binnen 24 uur na aankomst der dieren volgens de oischcn van liet vak geslacht. JMet toestemmiiw van den exporteur kan deze termlijh worden verlengd. Jteze fcrmiijn is gesteld, om den expor teur te waarborgen, dat hij geen onhoodig gewichtsverlies zal lijden. 2. De weging vindt uiterlijk 3 uren na de slachting plaats. Van het gewicht mag geen tarra afgetrokken* Worden. 3. De kosten van het slachten, Wegen on die van het abattoir zijn yoor rekening der ontvangers. i 4. Het schielvct, de darmen, longen, hart, lever en tong, worden niet medegewogen, maar als bijbehoorend toegevoegd. Indien dit alles of een deel hiervan wordt afge keurd," wordt den leverancier hiervoor geen vergoeding in rekening gebracht. 5. Aan de leveranciers wordt binnen 3 maai 24 uur na aankomst der dieren het verschuldigd bedrag in ge rood geld, aango- teekend per post of op een wijze als mot den leverancier mocht worden overeengeko men franco, zonder korting of kosten toege zonden.. 1 i v Bij vergelijking van dit rondschrijven met den inhoud van mijn rondschrijven van 9 Juni j.l. over hetzelfde onderwerp, zal u Lilijken, dat nu nog meer nadruk is gelegd op het deskundig toezicht. i Tot dusverre was dit toezicht niet altijd en overal voldoende, en als gevolg daarvan ontstonden ontoelaatbare practijkcn, waar van, zoowel de consumenten als de leveran ciers der varkens de dupe Worden. Meer dan tot dusverre moet er tegen Worden gewaakt, dat de voor consumptie geschikte doelen niet langs meer of minder omwegen terecht komen bij vleescliwaren- fabrikanten, die doze dan in een of anderen vorm weer uitvoeren. Het is u bekend, dat do export althans tot 18 September stilstaat; wanneer het mij bij den aanvang der nieuwe .periode (19 September), nog niet raadzaam voorkomt wederom een beperkten uitvoer toe te staan, zal het niet mogelijk zijn na hot einde der maand September met de beschikbaarstel ling door te gaan. i j Ook nu, nog zal het vooral als de re serve gering wordt, vaak bbzWaar opleve ren om alle leveringen prompt te doen uit voeren. Deze moeilijkheid wordt belangrijk verminderd, indien de staten, waarop de geleverde slaohtgewichten worden ingevuld, zonder vertraging worden ingezonden. Op deze st'aten toch steunt voor een belangrijk deel de administratie van liet, Bureau, wes halve ik de eer heb' u, te verzoeken te Be vorderen. dat aan den gestelden dag van inzending st'ipt de hand worde gehouden. Aan verzoeken tot beschikbaarstelling van varkens, die na. 4 September in het bezit komen van den directeur van het Rijks Centraal Bureau, kan voor de maand Sep tember geen gevolg worden gegeven. Ten sbtte zij nog 'medegedeeld, dat aan gemeenten, die door bemiddeling van het Rijks Centraal Bureau varkens ontvangen, geen spek kan worden geleverd. Dir. bel., Inveerr. en Aee. Ministriëele benoemingen, bevorderingen, verplaatsingen enz. Ingang 1 September e.k. benoemd: A. Maan Voogd Bergwerf tot kommies te water aan boord „Sperwer" thans Lijd. kom mies te water aan boord „Argus". Eervol ontslagen: Ingang 1 October 1915. Kommies 3e kl. P. J. Alulder te Chaam. De rijksklerk W. Weide ter directie Gro ningen is aangewezen voor de tijdelijke waarneming van het kantoor Workum over name beheer 30 Augustus e.k. na kantoor tijd). i (De Belastingambtenaar.) Ingezonden Mededeellngen. Wie eenmaal zijn Boorden, Manchetten of Overhemden bij de „Phoenix", Tel» Ho. 15, heeft laten behandelen, blijft geregelde klant. Heupjicht, Pijn in den rug kan bet eerste ken- teeken z'ijn van heupjicht (ischias). De pijn kan zich verder ontwikkelen naar de heu pen en vandaar langs het been, waardoor het loo-pen onmogelijk' wordt gemaakt. Deze aan doornig kan zoo liairdnekkig rijn, dat men zelfs operaties heeft voor gesteld om haar te doen verdwijnen. Do aanwending van zalf, smeersels, enz. op do aangedane plaatsen brengt niet het ge- wcaschle resultaat, omdat zij slechts oen lijdelijke verlichting geven. 2ij tasten uw kwaal niet in haar wortels aan, d.w.z. in het urinezuur, dat niet door de nieren verwijderd werd. De cenige juiste behandeling is de o - zaak van uw kwaal «te doen verdwijnen, hm urinezuur, hetwelk de weefsels en spieren heeft aangetast. Foster's Rugpijn Nieren Pillen hergeven aan do nieren de kracht om haar werk naar bchooren. le doen, waardoor het urinezuur met de urine uit liet 'lichaam, wordt verwijderd, en zoodoende de oorzaak van allo kwalen van rhcunm- lisclien aard wordt weggenomen. Te Scliiedam verkrijgb, bij do h.h. Kappel- hoff Ilovingh. Toezending geschiedt franco na onlv. v. postwissel h fl.75 voor één, of f 10.voor zes doezen. Eischt do echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk!. K erk en School. Ned. HervAKerk. Bedankt Voor «het beroep te Rpuvecn ds. P. 'Jvruijt te Goudmak. s Gëret. Kbbken. Beroepen te «Nieuwerkerk (Zj ds. G. Klurnper te «Gouda; te Pi«aam o. ia, ds. G. II. 'do Jonge te Scliarnego-ulum. Aangenomen het «beroep te Epe ds. P. Jukkertokke te Kockengen. Gemengd Nieuws. Kilometerboekjes. De directie der Staatsspoor maakt be kend, dat op 1 October 1915' voor nlle 'reeds afgegeven en nog af te geven kilo- meterboekjes en [kiloinoterlcaartendo be paling-, dat ide geldigheidsduur tijdelijk wordt .verlengd, buiten «werking gesteld, en de geldigheidsduur van jkiloineterbookjcs van 1Q0Ö K.M. \wordt teruggebracht tot 12, die van 500 iK.M, en van kjlometerkaarten tot 6 maanden. Een tonijn. Door het te Vlaardingen binnengekomen stooniloggerschip VL. 103 is oen tonijn ge vangen van ruim 200 K.G. Frissche toestand. Alen meldt uit Tiel aan do „Tel.": De Eindhovensche bladen, baatten se dert eepigo «dagen «een advertentie, dat het

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 5