De oorlog. De vergissing van Vivien Eady, es"" Jaargang Zaterdag 4 September 1915 No 14927 Eerste Blad Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen £L 1.25, franco per post fl, 1.65. 0 Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). I Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, hij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Kennisgeving. De Burgemeester van Schiedam, maakt hekend, dat voor de maand Sep tember voor de artikelen, in de in dit blad reeds gisteren opgenomen lijst, de daarin vermelde maximum-prijzen zullen gelden, behoudens vroegere vervanging. Schiedam, 4 September 1915. De Burgemeester voornoemd, M. L. IIONNERLAGE GRETE. BUITENLAND. Tan het Westelijke front. Duitsch legerbericlit. Het Duitsche groote hoofdkwartier meld de gistermorgen: Bij S-ouchez is een aanval - der Fran- scben met handgranaten afgeslagen. Net succes lieten wij mijnen springen in Vlaanderen en in Champagne. Franse li legerbericht. Het officieele Fransche communiqué van gistermiddag luidt: Ia den loop van den nacht van 2 op 3 September is de actie der artillerie zeer hevig geweest over het geheele front van de zee tot aan de Vogezen. De Fransche bladen publiceeren beschrij vingen van de schitterende gevechten, die op de kammen der Vogezen zijn geleverd, tengevolge waarvan de Fransche troepen belangrijke posities hij Schratzmannele heb ben vermeesterd, die het dal van Munster en de linie LingekopfBarrenkopf domi- neeren. De Duitschers hebben krachtige pogingen gedaan om die posities te hernemen. Zij beweren, -op 31 Augustus vorderingen te hebben gemaakt, In werkelijkheid zijn zij er, niettegenstaande hun zeer hevige aan vallen en niettegenstaande zij dpxbv} van stikgassen gebruik, maakten, niet in ge slaagd, meer dan een gedeelte te herwin nen van de loopgraven, die zij op .den Lin- gekopt hadden verloren. Het geheel der genomen stelling is be houden. Tan het Oostelijke front. Duitsch legerbericht. Het Duitsche groote hoofdkwartier meld de gistermorgen Legergroep-v. Hindenburg. Onze cavalerie bestormde gisteren bet versterkte en door infanterie verdedigde bruggehoofd over de Duna bij Lennewaden, ten Noord- Westen van Friedriehstadt. Drie officier m i i uit bet Engelsch van CHARLES MARRIOTT. 23) 'I „U zult nooit iets meer karakteristieks zien, juffrouw Eady", zei Stott, zich naar hen toe Werkend. „Het 'is alles hetzelfde, of het een Mefhodistenbijeenkonist, voetbal, worstelen of rennen is zij zijn altijd opgewonden. En ,de kans" is de -god van de menscben vaii Comwallis." Vivien werd getroffen door den omgang als gelijken der verschillende standen. De oude Sir Michael Traherne van Batree, hot kasteel van het district, zat met zijn drie mooie dochters op de bovenste plaats der tribune en riep ©en stevigen boer aan, die met zijn boenen ver van elkander de grap pen van den Squire ^beantwoordde, zijn dochters bij haar naam aansprekende: juf frouw Wilmot, juffrouw Joan en juffrouw Judith. Tegenover de tribune, te midden van een groep mannen, was een schilder uit Trevenen met een bleek, zenuwachtig gezicht aan het trekken met een jongen reus van een visscher, en het leek wel dat bij zou winnen. i Stott scheen iedereen te kennen. Vivien lette op hem!, terwijl hij zich door de menigte bewoog, en bewonderde de manier waarop hij met ruwe menschen wist om te gaan en te praten. Hier en daar ontweek iemand hem brommend, en Vivien hoorde een paar onaangename opmerkingen over het onderzoek, maar Stott scheen het niet en 350 man werden gevangen gemaakt, een machinegeweer veroverd. Op het front, ten N.W. ca ten W. van Wilna trachtten de Russen onzen opmarsch tot slaan te brengen. Dit mislukte onder ongewoon groote verliezen. Ten Z.O. van Merecz is de vijand terugge- geslagen. Tusschen het kanaal van Augustowo en Dwislocz is de Njemen bereikt. Bij Grodno gelukte het den bestormingstroepen door snel handelen over de Njemen te komen en na een gevecht in de huizen en straten Groduo te nemen. Er werden 400 gevange nen gemaakt. Generaal von Gallwitz brak den tegen stand der achterhoeden aan den weg Alecs- cyce (ten Z. van Odelsk)Dwislocz. Deze legergroep nam gisteren in 't geheel meer dan 3000 gevangenen, veroverde een kanon en 18 machinegeweren. i LegergroepLeopold van Beie ren. De vervolging door de landengten tusschen de moerassen ten noorden Rrus- haryy duurt voort, Legergroep—v. Mackensen. Bij de vervolging zijn Jasiolda, Sielee en Be- rezacartusca en de streek van Antopol, 30 K.M". ten O. van Kobrin, genomen. De O.-H. troepen dringen ten Z. van Boloto Dubowoje naar het Oosten. Generaal von Bothmer nadert strijdend de Sereth. Klosteer ij ksch legerberich.t.. Het Oostenrijksche hoofdkwartier meldt dd. gistermiddag: In OostGalicié is de vijand overal op de Sereth-linie teruggetrokken. Onze legers vervolgen hem. Aan de rijksgrens teri noorden van Za- lozce (ten noorden van Tarnopol a. d. Se reth), ten oosten van Brody, in destreek ten westen van Dubno en in den vesting driehoek van Wolhynië heeft de vijand op nieuw op het geheele front stand gehou den. Onze troepen zijn met den aanval bezig. Ook aan de boven-Jasiolda duren de ge vechten voort. De Russen zijn uit hun ver schansingen, die zij aan den rand van de moerassige streek hadden aangelegd, te ruggeworpen. Van Engelseh-Russische zijde. De Reuter-correspondent le Petersburg meldt dd. gisteren: Afgescheiden van de waarneembare ge volgen van de door de Russen behaalde voordeden op den rechteroever van de Wilia en in de richting van Wilkomir, wordt hun offensief hier beschouwd als een duidelijk teeken, dat de grenzen van den algemeenen terugtocht der Russen in deze richting zijn bereikt en dat de Russen in staat zijn actief op te treden, wanneer zich daartoe een gunstige gelegenheid voor doet. Het Russische offensief is een krachtige 'tegenzet tegen de bedreiging door den vijand van Wilna en vormt een ernstige bedreiging van den Duitscben linkervleugel en van de verbindingslijnen tusschen de legers van Von Below en Eichhorn. De Russen zijn ten noorden van Wilna nu meester van het terrein. te merken. Vivien wenschte, dat Harpur iets van zijn zelfvertrouwen had. Blijkbaar wist deze nog: niet 2eker, of hij wel hier behoorde te zijn, ofschoon hij zijn best deed niet onbeleefd of neerbuigend te zijn. Hij was meer op zijn gemak, nadat hij de Trehernes had gezien. Hij draaide wat af getrokken aan zijn knevel en zei „Nu, wat zullen wij1 doen? Zullen we hij je moeder gaan zitten of wil je liever wat rondwandelen? We dienen toch ©en pro gramma te hebben. Ab, daar is een jongen, die ze beeft." Hugo werd ongedurig. „Laten we oversteken en naar de book makers luisteren,", zei hij. Vivien keek naar Harpur, 'die knikte. „Ik denk dat ik hij je moeder blijf," zei hij. „Ik vrees, dat mijnheer Harpur zich niet amuseert," zei Hugo, toen zij de baan over staken. „Het volk is Wel ruw, maar er steekt geen kwaad in. Als ik u was, juffrouw Eady, zou ik me maar niet met de book makers bemoeien, maar ik zal natuurlijk graag wat voor u opzetten, als u wilt.'* In een met draad afgesloten ruimte ston den de bookmakers naast borden, waarop hun namen met gouden letters op zwarten grond. Vivien en Hugo naderden een man, die met een notitieboekje in de hand, een soort van Credo zong „Ik wed zes tegen een. Ik wed zes tegen een." Zijln naam op het bord maakte een goe den indruk: „Andrew Mackenzie, Glasgow." Men voelde, dat er geen bedrog kon schuilen in Andrew Mackenzie, van Glasgow. Hij De ontruiming van Grodno, die thans on getwijfeld voltooid zal zijn op beide oevers van de Njemen, was onvermijdelijk. Zoo dra de Duitschers de spoorlijn Wilna Grodno bij Orany en op den rechteroever van de Njemen hadden afgesneden, bedreig den zij het achterterrein van de vesting. Het garnizoen van Grodno is thans vrij gekomen om op te treden tegen de Duit schers bij Orany. Het feit, dat aanzienlijke Duitsche ver sterkingen van het Dwina-front zijn aan gevoerd, verklaart den betrekkelijken stil stand in de krijgsverrichtingen tegen Riga. In de richting van Kief bezetten de Rus sen ten Zuid-Oosten van Luck een front van ongeveer 50 mijlen, onderbroken door heuvels, bosschen en rivieren. Beide vleu gels steunen op bosschen en wouden. De militaire deskundigen verwachten zeer belangrijke gevechten in de allernaaste toe komst tusschen de Wilia en de Njemen. Tan het Zuidelijke front. Oostenrijk'sch le ge,r bericht. Het Oostenrijksche hoofdkwartier meldde gistermiddag: De betrekkelijke rust op het Italiaansche gevechtsfront heeft ook gisteren voor!,get- dun rd. In het Tiroolsche grensgebied is het bij de Mandronj-hut (in den Yal de Genova) en ten zuiden van Mqri tot kleine gevecht- ten gekomen, die met den terugtocht van den vijand zijn geëindigd. In de streek van Flitsch en op enkele andere punten in de kuststreek zijn gev- sehuitl- en mijngevechten, geleverd. Gister avond hebben onze troepen een hevigen aanVal op het zuidelijk deel van liet brugge! hoofd van Tolmein afgeslagen. Italiaansch legerbericht. Het officieel© Italiaansche communiqué van gisteren zegt: Nadat de vijand een belangrijke stelling op de berggroep van den Monte Chidenes en den Monte Avanga in de streek van Porlyba had bezet, hebben wij hem daar uit weer verdreven en al zijn tegenaanval len afgeslagen. In de streek Van Sei Busi hebben de Italianen door een handige manoeuvre vijandelijke loopgraven zonder tegenstand bezet. Een Vlieger heeft de vijandelijke kanton- nementen op den weg KostaojeVica en Voiscic.a gebombardeerd. Aan de Dardanelles De strijd bij .An'aforta. De Londensche bladen bevatten een lang verslag van den bekenden Engelschen oor logscorrespondent L. Ashmead Bartlett, over de laatste gevechten aan de Dardanellen, speciaal het grootste gevecht op Gallipoli, dat 10 Aug. eindigde. Daarna hebben de beide legers hun posities versterkt en duur zaam gericht. i De vier voorgaande dagen Zoo seint de correspondent deden de Anzac (d.i. Australian New-Zeeland Army-Corps) wan hopige pogingen om den top van Sari Bair, ten Zuid-Westen van Bujuk Ana- forta te bereiken, vanwaar de Dar- droeg een losse jas en een muts van Shet- Landsche wol, die vermoedelijk door zijn moeder gemaakt was. Hij kon zoo juist van de kachel zijn weggeloopen, om een vriend schappelijk kamsspelleïje met u te doen. Hij had een bleek gezicht mot zuivere lijnen, een donkeren, afhangenden knevel, en holle oogen, die nooit langer dan een oogenblik op hetzelfde punt gevestigd bleven. Het was een onschuldige uiting van ijdelheid, dat hij zijn hord mot een half "dozijn por tretten van hem versierde. Zijn-buurman was Alf Johnson van Ply mouth, een gladgeschoren mannetje meteen appelrond gezicht, afgebroken tanden en bijzonder vriendelijke manieren, die getem perd werden door de sluwheid van zijn koude, blauwe oogen. Op dit oogenblik berispte hij zijn helper, een ,wat dom uit- zieriden kerel van het boksertype, omdat hij onbeleefd "'legen een boerenjongen was'ge weest, die zes stuiver op Lady Montirose wilde zetten. Alf Johnson en, Andrew Mackenzie waren op den besten voet samen, alsof de eenige strijd tusschen hen was, die tassohen 'de noordelijke en zuidelijke temperamenten. Om niet voor Andrew Mac- ken sie .onder tedoen,., droeg; „Alf Johnson zijn portret aan zijn horlogeketting. Ondanks den wel wat doorzichtigen eenvoud, der bookmakers, schenen er niet veel zaken •te worden gedaan. Zooals Hugo zei, waren de mensehen van Cornwaljls te gosd-be klad miet „ka&is" ,oiml Veel vertrouwen in tussohenpersonen te stellen. Hij neemt zijn kans liever zelf waar. danellen te overzien zijn. Nieuw-Zee!an ders, Gurkha's en anderen bereikten hun doel, doch konden geen stand houden. Juist toen een bataljon Gurkha's den top be reikt had, werd het door een Turkschen tegenaanval teruggeworpen. Doch zij had den reeds een blik ih „het beloofde land" geworpen en beneden de Dardanellen met de engten en Kilid Bahr gezien. Zij zagen de Turksche transporten Zuidwaarts trek ken. De Anzac-troepen vochten met leeu wenmoed, doch doordat het Turksche vuur van de noordelijke Anaforta-heuvels niet tot zwijgen gebracht werd, konden zij zich niet handhaven, ofschoon him moed alle lof te boven gaat. Ook de Indische troepen onderscheidden zich hijzonder, evenals de Australiërs op dit heuvelachtig terrein, waar in het geheim alle aanvalsvoorbereidingen gemaakt werden gedurende den nacht. Den 6den Augustus. 9 uur 's avonds, begon de aanval. De voorgaande nachten waren de Turksche stellingen met zoeklichten besche nen en ook gebombardeerd. Toen de lichten op een zeker gedeelte gericht waren dien avond, overvielen de Australiërs een andere stelling en veroverden die, evenals andere stellingen. Den volgenden morgen werd het yoort- dringen vervolgd en "s avonds was de As- ma Dere-stelling door onze linkerlinie be reikt; de Indiërs drongen voort tot Chu- nuk Bair. Drie volgende dagen en nachten wérden de gevechten voortgezet. Den Gurkha's ge lukte het op de heuvels van Sari Bair te komen, vanwaar zij de Dardanellen zien konden, doch zij konden hun posities niet behouden. Tegen den avond van den lOden ondernamen de Turken, die zich zooveel mogelijk hersteld hadden, een tegenactie, waarbij zij een schijnbaar succes hadden. Zij werden echter in een val gelokt en door onze artillerie en scheepskanonnen werden honderden weggemaaid; men zag lichamen en ledematen door de lucht vlie gen, terwijl 10 machinegeweren geheele rijen wegmaaiden. Een ontzettende paniek volg de; de Turken liepen heen en weer en trachtten zich vergeefs in veiligheid te bren gen, Wel slaagden zij er in, ons van den top van Chunuk Bair te verdrijven, doch zij moesten dit succes duur betalen. Zij voch ten met wanhopigen moed. Aan onze zijde vochten generaals en kolonels temidden der troepen met bajonet en geweer gedurende het gevecht van man tegen man. Vele com mandanten sneuvelden, o. a. generaal Bald win, die in deze dagen een schitterend voorbeeld gaf. Eindelijk was de vijand te ruggedreven en het terrein dat zij hadden moeten ontruimen, was herwonnen. De vijand zette zijn aanvallen voort doch kon onze mannen niet verdrijven. Tegen den avond werd de strijd minder hevig. In deze heuvelachtige, woeste landstreek werd een strijd gevoerd, de meest wTeede en hard nekkige, die na den slag hij Inkerman plaats had. Doch de slag bij Inkerman duurde slechts enkele uren, terwijl hier vier dagen en nachten gestreden werd tusschen heu vels on ravijnen, 900 voet boven de zee. Door deze actie hebben wij onze stellin gen de noodiga uitbreiding gegeven, waar door de linie doorgetrokken werd tot de troepen voor Amaforta. De haan liep om vier velden heen, de heggen vormden een Kruis met een opening in iederen arm. Bij"1 de steeplechase werd de gemakkelijke opening vermeden en sprong men over de aangrenzende heg. Of ook niet, al naar dat het viel. Een hel luidde, en de menigte Verliet de book makers en schaarde zich langs de baan. Juist begon een steeplechase. „Laten we naar die heg gaan!" riep Hugo, en na een oogenblik strijd met haar waardigheid rende Vivien achter hem aan, het veld over. Hijgend en lachend werd z'ij op de heg geheschen, dicht bij een yan de plaatsen, waar gesprongen werd en zij Jtield zich Vast aan een hijgenden Kerel in een grof katoenen .pak. Van hier uit konden zij! de geheele baan, afgezet met witte vlaggetjes', zien, Telkens ,als oen paard weigerde, verzamelde een kleine menigte zich in' do baan, om den rijder raad te gevfen; en stoof verschrikt uit een, .onder verontwaardigde uitroepen van de achterstaanden, als het volgende paard Kwam aanrennen. Vier paarden renden en een viel nit. Eenigen trjd nadat de ren voorbij en'de menigte over de baan ver spreid wlas, Kwam hét laatste paard lang zaam aan, zeker Van den derden prijs. Nu zij eenmaal onder de bekéring Was yan dreunende hoeven en vliegende zoden vergat Vivien alles van Harpur en zijn kieskeurige deftigheid, en zij was bereid Hugo te volgen, waarheen hij haar bracht. Zij gingen'naar de wedplaats terug, toen de kansen voor den Volgenden ren genoteerd Ter Zee. Ge torpedeerd. Lloyds meldt het zinken van de En gelsch© stoomschepen „Whitefield", groot 2422 ton, en „Roumame" groot 2593 ton. Verder maakt een Reutërtelegyam' mel ding van het zinken van het Engelsche ss. jChurston", groot 2470 ton. De duikbootenoorlpg. Over het resultaat van den duikbooten- oopc-p zegt Reuter: Het aantal doe- Duitsche duikbooten tot zinken gebrachte Britsche koopvaarders be draagt 141, meeste kleine, oude of langzame schepen. Het geheele aantal Britsche koopf- vaarders bedraagt, volgens Lloyds Register voor 1914, 11.328. Vjat het aantal betreft w dus ongeveer ©en percent in den grond gen oord, wat de tonnenmaat betreft nog minder. Diverse berichten. Duitschlandende Vereen Staten. Onder den titel: Overeenstemming met Amerika schrijft Thecdor Vol ff in het „Berl. Tageblad"Men mag hopen en verwachten, dat de aangekondigde overeenstemming de finitief tot stand komt en.dat het Ameri- kaansche -volk de houding van de Duitsche regeering als een onberispelijk bewijs van haar vredelievend streven en vriendschap pelijke gezindheid zal Waardeeren. Maar men mag evenzeer hopen en verwachten, dat de Amerikaansche regeering erop be dacht zal zijn uit deze houding van Duitsch- Iand nu ook voor haar optreden tegenover Engeland de juiste conclusies" te trekken. De „Kólmsche Ztg." schrijft: Van .Engelsche zijde is de veronderstel ling geopperd, dat Duitschland inzake den duikbootenoorlog jegens de Ver. Staten oen tegemoetkomende houding heeft aangeno men, omdat het een groot aantal duikbooten heeft verloren. De dwaasheid van deze be wering blijktdadelijk, als men bedenkt, dat Duitschland geenszins met den duik bootoorlog tegen koopvaarders op-houdt, doch alleen heeft verklaard, dat vijandelijke passagiersschepen niet meer zonder vooraf gaande waarschuwing in den grond geboord zullen worden. Wel hopen en vertrouwen Wij dat de nieuwe bewapening van onze duikbooten met verdragend geschut hun deze wijze van handelen zal verlichten, maar het spreekt toch vanzelf, 'dat zij zich aan grooter gevaar blootstellen, dan wan neer zë zonder waarschuwing aanvallen. Wij zouden derhalve gevaar loopen onze z.g. groote verliezen aan duikbooten en manschappen nog te vermeerderen en toch zouden die verliezen de oorzaak van de verandering van gedragslijn zijn. STADSNIEUWS. Stenaeemité Sthfedmn. Do b'este steun. Het Steuncomité te Schiedam heeft nog altijd een groet aantal wcrkloozen te hel pen en moet wekelijks nog ben groot be drag uitkêeren. Wie iets voor liet Steuncomité wil al- werden. Hu|go. bekeek de cijfers met aan dacht. „Kitty, Vijf tegen één,"- las hij met go- fronste wenkbrauwen. „Wie is Kitty?" vroeg Vivien. „U mfóet altijd zeggen: „Wat is die o£ die," van een paard, juffrouw Eady," zei Hugo deftig. „Kitty is de pony v,an vader. Hij heeft haar zelf gefokt." „Wie is dat toc.li?" vroeg een man zachtjes, zijn buurman aanstootend. „Dat is de jonge Stott van Rosemorran. Stott laat een merrie loopen. Kern mee." „Is het wiat bijzonders?" „Ik weet niet. Het zal wiel goed zijn, als het Humphrey Stott behoort. Hij heeft ver stand van paarden, Kom mee." i,,Er is toch een groot verschil in de cijfers," wierp de ander tegen. „Humphrey, Stott deugt niet, hé?" „,0ch, loop heen. Ik zet mijtn geld op Humphrey Stott, deugen of niet Hij lieeft mijn broer van de tering genezen, toen twee doktoren hem hadden opgegeven. Mijn broer is flink en knap. Hij kan een schop béter hanteeren dan iemand in do vier gemeen ten. Kom', mijn beste Alf; laat ik een halven dollar op Kitty zetten."- In de buurt was een jongen bezig do btecnen van een hit in te wrijven. Een ouder man met een sluw gezicht stond er in gedachten naar te kijken. ,„Moet je dien hit in den op één na volgenden ren laten loopen?" vroeg hij nu. 1 De jongen antwoordde koeltjes, zonder op te zien: i i „ia," (Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1