0@ oorlog. BevergissiiigvanYivienEedy, Zaterdag 18 September 1915 No 14939 68"* Jaargang Eersfe Blad. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs pei' kwartaal: Voor Schiedam eh Vlaardingen fl. 1.25, franco ter post fl. 1-65. Prijs per week: Voor Schiedam enV 1 aard i ngen 10 o at. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Adverkmtiën voor het eerstvolgend nummer moebén des middags vóór oen attr aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). ï*rfis der Advertentiën: Van 1-—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naax de plaafc, die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te ;bekomen. In de nummers die. Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden. zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Afsluit n? yan een gedeelte van de Hoogstraat- B. en W. van Schiedam, brengen ter openbare kennis, dat op Maandag 20 September a.s., een gedeelte van de Hoogstraat tusschen de Koe markt en Appelmarkt voor het verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. BUITENLAND. Van het Westelijke front. Fransch lege rberich t. Het officieele Fransobe communiqué van gistermiddag drie uur luidt: In Artois, tusschen Angres en Souehez en ten zuiden van Atrecht, hebben de Fransche batterijen, hejt vijandelijk vuur be antwoordend, de verdedigingswerken en pro- viandkolonnes der Duitschers fel beschoten. Tusschen Somme en Aisne geweervuur van loopgraaf tot loopgraaf en eenige be drijvigheid der Dui tsche zware artillerie, dóór de Frpschen krachtig beantwoord. In de streek van Sapigneul'en tusschen Aisne en Argonne zijn de geschut- en bom- gevechten gedurende een deel van den nacht voortgezet Vail het Oostelijke front. Oostenrijkse!) logerb'ericht. Het Oostenrijksche hoofdkwartier meldde gistermiddag De Russen hebben getracht, de uitwer king van onze gisteren gemelde fia.nkaa.n- vailen ten N.O. van Budzacz door tegen aanvallen te verijdelen. Zij' ziijn edhter te ruggedreven. Ons gesehut heeft daarbij een vijandelijke gepantserde auto vernield; van 'de inzittenden zijn twee officieren gedood, een ongewond gevangen genomen, terwijl de manschappen allen zijn gedood, behalve de chauffeur, die gevangen is genomen. Overigens zijn in Ojost-Galicië en 'aan de Ikwa-linie de gevechten aanmerkelijk in hevigheid afgenomen. De toestand is vol. komen onveranderd gebleven. Aangezien het onmogelijk is gebleken in deze' streken succes te belialen, doet de Vijand des te heftiger aanvallen legen onze in den vestingdriehoek van Wolhpnië staan de strijdkrachten. De gisteren daar ontbran de gevechten duren nog voort. Aan de Szczara niets nieuws. De plannen der Duitschers. In haar buitenlandseh overzicht brengt 'de „N. ,R. Ct." den twijfel tot uiting of de Duitschers wel het voornemen hebben •nog verder dan de Duna, langs welker tin- keroever zij hun front uitbreiden, Rusland uit het Engelsch van CHARLES MARRIOTT. 35*) t t „Het komt er niet op aan, hoe men den gewonen jongen opvoedt, zoolang liij goed gevoed weidt, veel andere jongens heeft om -mee te spelen, en men zich niet te vee1 niet hem bemoeit." Dat was Ilarpur's methode zeker niet. Zij was. verbaasd, dat zij zich Stott's woorden zoo goed herinnerde; hel was alsof hij ze «nu tot haar sprak. Zij riep zich het beeld van Stott voor den geest; zijn ernstige, denkende oogen en glimlachende lippen, toen liij de opmerking maakte. Hij maakte niet'den indruk te weten, dat hij iets knaps zei, maar het was, alsof hij zoo laag over de zaak gedacht had, dat de woorden als iets heel gewoons over zijn lippen kwamen Zij dacht, dat Stott het leven zelf bestudeerd en bekeken lrad, terwijl Harpur en zij theo rieën opbouwden uit boeken, waaraan zij; ten minste maar half geloofde. Zij werd uit-haar droomen gewekt doors Hugo, die haar vroeg erf zij vermoeid was. Zij kleurde en zei haastig: „Neen," rit aar Harpur herinnerde haar er aan, dat mei' .vrouw Ilyde zou kmen theedrinken. In de villa vonden zij niet alieen m3| t vrouw Hyde en Stott, maar ook de Mar in te trekken. De Russen hebben ook voor ïiet behoud van hun tweede verdedigings- 'iinie het niet op een besiiissenden stag jaten aankomen en kleiner en kleiner schijnt de kans, dat de.Duitschers hen daartoe tij dig kunnen dwingen. De tijd en de plaats waarop dit misschien mogelijk zou zijn, beginnen in een ver verwijderd verschiet te liggen, en intusschen wordt de terug tocht der Russen, waar zij die voortzetten, boe langer hoe meer beheeischt. Van buit en gevangenen is aan de zijde der oentralen haast geen sprake meer De geschiedenis van Napoleon's veldtocht naar Moskou is niet een geheimpje van de entente-mogénd- itedee Deze geschiedenis is evengoed <*ian de eentealen bekend. Eo hoezeer men aan lc Duitsche legerleiding 'n groote dosis ini datief moet toeschrijven, te veronderstellen, lat zij den lust tot avontuurlijke onderne mingen niet zou kunnen bedwingen, laartoe geeft ons de ondervinding geen grond, noch r.s te verwachten, dat zij haar onmiskenbaar doorzettingsvermogen zou laten ontaarden ,n koppig vasthouden aan plannen, waar- aan de ontwikkeling der omstandigheden de kans op succes heeft ontnomen. De Duitsche legerleiding moet zich gedu rende den opmarsch naar het Oosten tel kens de vraag hebben voorgelegd of de in. Spanning en het gevaar, aan verdere po gingen tot vernietiging der Russische strijl- krachten, wel naar evenredigheid zijn van de 1-ans op succes, en of die inspanning niet beter elders zou kunnen worden aan gewend. Het is dus niet uitgesloten, en zulks mag men bij de gebeurtenissen in het Oosten fvel ia het oog houden, dat hetgeen zich daar nu afspeelt, de inleiding is van een nieuwen stilstand, en dat het den Duit schers er dus slechts om te doen is een uit defensief oogpunt voordeelige linie te bereiken. Naar men in ons vorig nummer heeft kunnen lezen, is dr. Hilaire Belloc van ineening, dat zij daartoe don dwarsspoor weg DunaburgWilnoRowno willen heb- )>m, zijnde dat de eenige spoorweg die het rebied ten noorden en dat ten zuiden Van de groote moerassen verbindt en thans voor de Russen van evenveel waarde, als bij dan voor de Duitschers zou we Hen, ter verplaatsing van troepen en benoo- digdheden achter het front. Van het Zuidelij ke front. i Oostenrijkschlegerbericht. Het Oostenrijksch hoofdkwartier meldt dd. gistermiddag: Aan het Tiroolsche front gisteren weder talrijke arti lleriegevechten's Middags werd j'iet vijandelijke vuur tegen de hoogvlakte van Lafraun en Vilgerenth heftiger. Na middernacht vielen sterke afdeelin- gen Jtaliaansche infanterie den Monte Cos- ton pan en onze stellingen ten noorden van dit grensgebergte. De aanval werd' on der aanmerkelijke verliezen voor den vijand ifgeslagen. In het Karinthische grensgebied beschoot le vijandelijke artillerie vooral de omge ving van Tan-is. Dit dorp en vooral het laar gevestigde hospitaal werd met vèr '.ragend geschut beschoten. oï/'s, die mevrouw Fleming meegebracht ïadden. Mevrouw Eady keek kluchtig ver 1 cht op. toen Vivien binnen kwam, en diL iaat waren moeder en dochter het eens. Zij begon te voelen, dat gewo.ie menschep meer aandacht verdienden, dan zij tot nu oo aan hen besteed had. Harpur zou mevrouw Fleming liever o.-er il elders ontmoet hebben dan onder den v,herpen blik van mevrouw Ilydo. Hij had ich niets to verwijten ten opzichte van .ie vrouw Fleming, maar hij had misschien .vat al te veel toegegeven aan haar vleierij Iemand had mevrouw Fleming eens een looïe zottin genoemd, en daarna had zij rich altijd als zoodanig gekleed en gedragen, ie juistheid van het bijvoeglijk naamwoord j'.eek bij ©en oogopslag, en men moest van tiaar laag te lijden hebben gehad, om te bemerken, hoe bedriegelijk haar dwaas voo* komen was. Haar los bruin haar hing laag over haar groote blauwe oogon, die keken, ol zij zich verveelde en altijd vochtig waren liaar kin was even naar achter gebogen, en zij sprak langzaam. Zij droeg haar k'eeren mot die gemaakte onverschilligheid, die mannen voor toevallig aanzien; met aar, aftoopende schouders on wijde rokken :<>..k z'ij iemand uit don vroeg-Victoria tijd. Haar begroeting van Harpur was opzette t lijk' omslachtig. Zij draaide haar hoofd af en trok haar onderlip in, toen zij hom achteloos een hand gaf met rechte vingers Mevrouw Hyde trok haar mand strakker, om haar voldoening te verbergen. Zij meende ^ods hand te zien in mevrouw Fleming, Aan het kustlront begon de vijandelijke ainval weer. Verschillende aanvallen tegen j Flitsch werden afgeslagen; de strijd is hier echter nog niet geëindigd. Verder langs de Isonzo tot het brugge- hoofd van Görz heerscht betrekkelijk rust. Enkele gehuchten ten zuiden van Görz aan den noordwestelijken rand van het Dober- do-plateau weiden eenige uren onder le vendig artillerievuur gehouden. Een poging van de Italianen om westelijk van San Marino terrein te winnen, werd ook dit k~er verijdeld. Aan de Dardanelles Turksch 1 ege rberi cht. Het Turksche hoofdkwartier meldde gis teren De toestand aan het Dardanellenfront is onveranderd. Onze verkennings-detachemen- !en, die in verschillende richtingen weiden uitgezonden, schermutselen telkens met den vijand en keeren steeds na eiken aanval an eiken overval terug met krijgsbuit. Onze artillerie beschoot den vijand, die tracht loopgraven aan te leggen; troepen verzamelingen werden onder vuur geno men en verliezen toegebracht. Bij Sed-el-Bahr veroorzaakte onze artil- 'crie op den linkervleugel den 16en Sep tember een groote ontploffing in een vijan delijke mijnwerperbatterij, waardoor deze buiten gevecht werd gesteld. In Mcsopotamië. Het Turksche hoofdkwartier meldt d.d. gisteren Op het Irakfront hebben onze vrijwil- Fgers bij Kalaat-ul-Nedjim in den nacht van 12, September een kamp van den vijand overrompeld en hem groote verlie zen toegebracht. Een massa krijgsmateriaal sverd buitgemaakt. Den volgenden dag werd het kamp opnieuw aangevallen, waarbij de v ijand ruim honderd dooden verloor en uit zijn stellingen verdreven werd. Op 16 September schoten wij ten noor den van Korna een Engclsche vliegmachine naar beneden. De inzittenden, een onder- ifficier en bestuurder, werden gevangen ge nomen. Na een kleine reparatie gebruiken wij bet vliegtuig tegen den vijand. In <!en Kankasus. Russisch legcrberieht, De generale staf van het Russische Kau- 'kasusleger meldt: Op 15 Sept. in het kustgebied artille rie- en infanterievuurgevechten. Richting Olty gevecht tusschen onze pa- rouilles en de Turken bij Tev en Ach- mechen. Richting Van gevecht bij het dorp Aug. Elders geen wijziging. Ter Zee. In de Zwarte Zee. liet Turksche hoofdkwartier meldt dd. gisteren „Een doel van onze vloot beschoot met -ucces een vuurtoren en fabriek aan de '•03wel Rarpur's: „Hoe vaart u, mevrouw Fleming?" heel onschuldig klonk. Mevrouw Fleming drukte Vivien de hand op een manier, die half gelukwenschend, ,-üf medelijdend was. „Ik ben zoo verlangend geweest u te ont losten, juffrouw Eady," zei zij, met neer geslagen oogen, „Mijnheer Haqjur heeft mij .ooveel van u verteld. Wat ziet u er ge- 'ukkig uit!" Zij zuchtte, en toen zij Vivien's hand liet /allen, rinkelden do armbanden aan haar /■/•ren pols, alsof zij ketenen droeg. Vivien voelde, dat zij ni >t jalocrsch om ie vrouw Fleming was, ofschoon zij instinct matig het land aan baar had. Zij ,was er niet genoeg aan gewend, er slordig uit te en, om het niet vervelend te vinden, dat lie andere vrouw naar haar verward haar keek. Toen zij de kamer uitging, om in de 'keuken haar handen te wasschen, orgde mevrouw Fleming er voor, dat tlaipur haa,r spoltenden blik zag. Mevrouw Fleming mompelde wat over Hugo met hei melijk pleizier over zijn verlegen heen en weer draaien. „Wil je me geen zoen geven, Hugo?" vroeg zij kwijnend, zijn vuile hand tusschen de hare houdend. Hugo bromde en stond op om naast me vrouw Mar low te* gaan zitten, og wier ma gere wangen ©en blos kwam. Mevrouw Mar- ow's mantelpak van uitstekenden snit was op zichzelf een protest-tegen de onbehoor lijke slordigheid in bleeding van haar schoonzuster. i zuidkust van de Krim. Het artillerie- en infanterievuur van den vijand berokkende de schepen'geen. schade. „ïn dezelfde streek boorden onze vloot vier groote volgeladen Russische zeilsche- pen in den grond." Het Engelsche stoomschip „Patagonia" (6011 ton, van de gelijknamige reed er ij te Londen) is in de Zwarte Zee, bij Odessa, door een Duitsche duikboot aangevallen en beschadigd. Het Russische regeeringsstoom- schip „Maria", dat voor de „Patagonia" uitvoer, is ook aangevallen, doch niet ge troffen. Aan het Sucz-ltaiiael. Het Turksche hoofdkwartier deelt mede: In den nacht van 5 September nam een onzer verkenningspatrouiiles aan het Suez- kanaal, vijf K.M. zuidelijk van E! Kantara. een Engelsch transportschip onder vuur, d.it munitie door het kanaal vervoerde. Zij doodde jnenschen op het schip en veront rustte d°or een overval een vijandelijke compagnie, die daar ter plaatse gelegerd was. In den nacht van 9 op 10 Sept. deed ©en andere Turksche patrouille met dynamiet een draadloos station ten Dosten van Adji- geul aan het kanaal in de lucht vliegen. Diverse berichten. Kabinetscrisis in Engeland? De parlementaire medewerker van de „Daily News" 'Nicholson, een journalist, die al meer malen blijk heeft gegeven.over de parlementaire gestes "goed ingelicht te zijn, komt in zijn blad ran gisterenmorgen met onthullingen, welke groot opzien hebben gebaard. Hij deelt daarin met zooveel woor den mede, dat Engeland voor eenjgcweldige politieke crisis staat, waarbij de" nationale belangen groot gevaar loopén en zelfs het land ernstig kan worden bedreigd. De ont hullingen van Njeho'.sqn komen op het vol gende neer: Eenige zeer invloedrijke ministers, die voor de invoering van den dionstplichtzijn, hebben besloten om de invoering ervan in het kabinet zoo mogelijk de volgende week door te drijven. Slagen zij er niet in om op dit punt tot overeenstemming te Taken en op een mislukking valt wel voorat te rekenen, daar de meerderheid er tegen is dan willen ze het tot oen Kabinetscrisis laten komen door hun portefeuilj^ ter be schikking te stellen. Aldus willen ze a'ge- meenc verkiezingen uitlokken met dienst plicht als verkiezingsinzet. Voorstanders van dienstplicht zijn Lord Lansdowne, Bonar Law, Lord Curzon, Lord Selborne, Walfher Long, Austen Chant berlain, Winston Churchill, Sir Edward Car son en Lloyd George. Hieraan kan worden toegevoegd dat Curzon wel een van de krachtigste voorstanders is. Vele liberalen hopen dat Lloyd George met zijn politiek ,niet tot 't uiterste JzaJ gaan, alhoewel men gelooft dat hij voor algemeen© verkiezingen voelt Churchill zal waarschijnlijk blijken, meer voor een „We! jongen," zei zij tot Hugo, „heb Je een goede vangst gehad „Tamelijk," zei hp. „Juffrouw Eady heeft den mooisten visch gevangen." „Mijn papa was een groot visscher in zijn jonge jaren," zei mevrouw Marlow aan moedigend; „toen werd het nog niet onge past gevonden voor een geestelijke om aan openluchtsport te doen." „Het moet zoo interessant zijn, een visch te zien sterven," zei mevrouw Fleming van den -anderen kant der kamer. „Het is jaren geleden, dat ik. iets heb zien dooden," Voegde zij er spijtig bij. „De dood, hetzij van een visch, of van welk medeschepsel ook, moet altijd aanlei ding lot ernstige overdenking geven," zei de heer Marlow, met oen uitdagenden blik op ILarpur. Hij had met groot verlangen uitga zien naar deze ontmoeting van verstand mei verstand. „Wat een nonsens, Gus!" zei zijn zuster kwijnend. „Ik dacht aan jiet gespartel. Her inner je je niet. hoe je me wegduwde van het gat in de deur, toon w'ij 's morgens om vijf-uur-opstonden, om "ITawkins een varken te zien slachten?" Mevrouw Marlow sclirikte, maar zei ni te. Als de zuster van Gus een bezoek bracht aan Sté Adrian, zocht mevrouw Marlow haar toevlucht- bij de banier der welopge voedheid. Terwijl "Vivien voor de thee zorgde, merkte zij, dat Stott irrin of meer op zijn hoede was voor mevrouw Fleming. Zij had den elkander vroeger ontmoet, dat wist zjj referendum te voelen. Van Lansdowne zegt men, dat zijn geestdrift voor dienstplicht den laatster) tijd bekoeld is. Hoe de indivi- dueele houding ran elk der ministers zal zijn, is trouwens maar bijzaak. Niets zal thans de crisis meer kunnen tegenhouden, die ons bedreigt, tenzij misschien de open baarheid. De voor dienstplicht geporteerde ministers zijn achter de schermen reeds druk in de weer hun vrienden op te warmen met het oog op de aanstaande Jiabinets- crists. Natuurlijk zal de meerderheid de be slissing hebben te nemen. Het rapport van het comité onder pre sidium van Lord Crewe ten gunste van dienstplicht, is onderteekend" door Curzon, Austen Chamberlain, Churchill en Selboine. De dienstplichtmannen in bef kabme! zijn nog niet" tot algeheele overeenstemming ge komen inzake gedwongen arbeid in fabrie ken en nationale diensten. Mogelijk welen ze het hierover nog eens te worden. 'Zn (rekken ook nog niet één lijn ten aanzien van het denkbeeld der algerneene verkie zingen. De overheerschende ineening is dal er aanstonds algerneene verkiezingen dten- den te worden gehouden, maar twee of drie moeten voornemens zijn om af te treden onder voorwaarde dat er in Januari algerneene verkiezingen plaats hébben. Het Lagerhuis-lid Thomas, lid der ar beiderspartij, heeft Donderdag een indruk wekkende rede in het lagerhuis gehouden bij de hervatting van het dienstplichtde bat, waarm hij de dienstplichlmannen boud weg uitdaagde hun "bedoelingen bloot te leggen. Zijt ge voornemens vroeg hij tljn ministerpresident te vervangen? Maar die kan niet worden vervangen. Stel dat ge het tot verkiezingen drijft, stel dat gewint wat dan? Wilt ge de soldaten gebruiken tegen de minderheid, in den winter met .'15 procent stijging van de levensmiddelen? Thomas waarschuwde met nadruk, dat wan neer dienstplicht met geweld aan de natie werd opgedrongen door een groep van mi nisters, er rampspoedige arbeidersonlusten zouden ontstaan. Ilij kon alvast namens liet spoorwegpersoneel in heel Engeland spreken. De conservatieve „Daily Telegraph" be toogt in een bezonnen artikel dat de be slissing omtrent de noodzakelijkheid van lienstplichl bij Kitchener behoort te be- lusten. en omtrent Thomas' ernstige waar schuwing schrijft het blad Naar onze inee ning is het aan geen twijfel 'onderhevig dat de ernst van den toestand vertienvoudigd is door de wijze waarop deze poging om der natie dienstplicht op te "dringen, is aangelegd. Reuter seint nog dat het de bedoeling der dienstplichlmannen onder de ministers zou zijn om algerneene verkiezingen te doen houden vóór de nieuwe wervingscampag ne, die van het nationale register uitgaat, een aanvang neemt. In liberale kringen is men volgens en zij had begrepen, dat Stott haar wel lijden mocht. Zijn opmeikingen nu en dan over mevrouw Fleming wazen op een soort van verbond, alsof zij om dezelfde dingen en dezelfde menschen lachten. •Vandaag -evenwel keek Stott mevr. Fle ming met vrees aan. Zij lette niet veel op hem, maar scheen bijzonder veel belang te stellen in Hugo. Het was duidelijk, dat Hugo van vroeger eon hekel aan haar had, maar zij behandelde hom zoo tactvol, dat hij tegen zijn rol mededeelzaam weid. Zij had klaarblijkelijk een bedoeling met het beslag legigen op den jongen, maar zelfs mevrouw Hyde, die nijdig zweeg, kon de geheime wendingen van mevrouw Fleming's vernuft niet volgen. Zij zag evenwel, dat .itb otott iels te verbergen had, hij mevrouw Fleming, van al zija kennissen het meest vreesde. „Ik woon zoo dicht bij je school", zei mevrouw Fleming tot Hugo, „en je hebt me nooit eens gevraagd om bij je te komen." „Ik dacht niet, dat u het graag zoudl doen", zei Hugo, zijn oogen wijd openend ,cr is niets te zien op oen school". „Maar de andere iongeus vragen toch hun /.ustens en nichtjes wel eens, nietwaar?" „Ja, soms, voor cricketwedstrijden en zoo", zei hlijt, „maar u is geen zuster of nicht vart me", voegde hij er brutaal bij. „Kleine egoïst 1" „Wat is een egoïst?" vroeg Hugo. „Dat hangt af van hetgeen hij niet voor je doen wil." - - (Wordt vervolgd). e'ö&a

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1