De Boekarester bladen zeggen, blijkbaar officieus, dal tot uitstel is besloten om dat troepenverplaatsingen op den toestand in den Balkan een ongunstigen invloed zton den kunnen hebben. Ter Zee. Getor pedee rd. Een Reutertelegram uit Londen meldt dat het Engelscilie stoomschip Linkmoor", groot 4300 ton. is gezonken. De bemanning is gered. Inde Zwarte Zee. Volgens een te Parijs uit Odessa ont vangen telegram, zonden Russische sche pen een Turksch-Duitsche duikboot, die onlangs in de Zwart© Zee verscheen en daar ui Russische wateren opereerde, ïu den grond hebben geboord. Diverse berichten. De mun itielevering door de Vereen. Staten. Reuter seint uit New-York, dat de En- gelsch-Fransche commissie met nmnitiefa- brikanten de voonvaarflen van toekomstige contracten heeft besproken. Naar verluid; heeft zij de fabrikanten, die tot dusverre in goud zijn betaald, verzodM ten minste een deel van de betaling in papier van versoliiüenden vervaltijd te aanvaarden. Dit verzoek heeft ten doel den goudvoorraad in Engeland en Frankrijk op peil te houden. De Engelsche begrooting. Minister McKenna heeft gisteren in het Lagerhuis de tweede Engelsche oorlogs- begrooting ingediend. Hij kondigde daarbij aan een verbooging der inkomstenbelas ting met 40 pCt, van de extra-belasting op de hooge inkomens (van 8000 eu meert van fl.70 op f2.10 per 100 en een belasting op de oorlogswinsten. Verder zal de belasting op de suiker verhoogd (worden, die nu een halve stui ver per pond meer zal opbrengen, terwijl de belasting op tbee, tabak, koffie, cacao, ei- cborei, gedroogde vrachten, enz., met de helft zal worden verhoogd. De accijnzen op bier en spiritualiën blijven onveran derd. De belasting op vloeibare brandstoffen voor motoren zal met drie stuiver per gal lan stijgen, terwijl het recht op patent geneesmiddelen verdubbeld wordt. Teneinde de uitgaven voor ingevoerde weelde artikelen tegen te gaan, zal een invoerricht van 33l/o pCt. van de waart c geheven worden op automobielen, bios coopfilms, klokken, horloges, muziekinstru. inenten, spiegelglas en hoeden. Tot slot worden de posttarieven gewij. zigd, die o. a de afschaffing Van het halvestuiversporto -omvatten, hetgeen 4.975000 moet opbrengen. Het totaal der inkomsten over dit loopen de financieele jaar bedroeg £305.000 000 en wordt over het geheele jaar op 387.000.000 geschat De (Uitgaven over het jaar, die in Mei j 1, op 1333 millioen pond sterling geschat werden, zouden nu 1.590.000.000 bedra gen. Aan het eind van het jaar zal de schuldenlast 2:200 000.000 beloopen, maar .dank zij de groote Tijkdom van Enge- land, ,zal deze schuld de hulpbronnen des lands niet uitputten. Het zal alleen noc- dig zijn, opnieuw een leening te sluiten. „Engeland .verdrievoudigt zijn schuld en verdubbelt zijn belastingen, maar zal, nis de oorlog woórdt voortgezet, met deze voor stellen zijd laatste woord niet gesproken hebben (toejuichingen.). Engeland's rijkste hulpbron blijft de voortdurende bereidwillig heid des volks om zijn lasten te dragen," zoo eindigde de minister zijn rede, onder de luide toejuichingen van het Huis. Na een korte discussie, waarin alge meene ingenomenheid werd betuigd mol voorstellen der regeering, heeft het Lager huis de begrooting met algemeens stem men aangenomen. BINNENLAND. De belastingplannen en sociale oogmerken der regeering. Men meldt ons uit Den Haag: Naar aanleiding der beschouwingen in de pers over de Troonrede hebben wij ons hedenochtend tot den minister van finan ciën gewend om eenige nadere inlichtingen omtrent diens voornemens te bekomen. Op de vraag wanneer ongeveer de indi ning der in de Troonrede aangekondigde belastingontwerpen te verwachten zal zijn, antwoordde minister Treuh, dat hij dit niet zeker zeggen kon, aangezien dit zal af hangen van het terugkomen van die ont werpen van den Raad van State, niaar dat hij reden had om aan te nemen, dat het mogelijk zal zijn, die ontwerpen in te die nen vóór de openbare behandeling van do Staatsbegrooting in de Tweede Kamer. Wat den inhoud van die ontwerpen be treft, voelde de Minister op het oogenb'ik geen vrijheid, zich daarover uit te laten, In do tweede plaats vroegen wij, wat de bedoeling is van de paragraaf in de Troon rede, waarbij wordt aangekondigd, dal de wetsontwerpen tot herziening der sociale verzekeringswetten eerlang aan de Sta ten- Generaal zullen worden aangeboden. De Minister antwoordde: „De bedoeling is, dat de wetsontwerpen betreffende de herziening van de invalidi- leits-, ziekte- en radenwetten" zullen worden ingediend, zoodra de belasting-ontwerpen bij de Kamer zullen zijn, en dus bekend zal zijn, op welke wijze ik mij voorstel, de kosten van de sociale verzekering te dekken. Bij de indiening van de bedoelde wets ontwerpen, zal tevens de Memorie van Ant woord op het Voorloopig Verslag omtrent het wetsontwerp betreffende de ouderdoms rente Worden gezorgd." Mtrluln 4e ©«riep Een opzienbarende spion- nagezaak. Naar de „TeL" uit de beste bron ver neemt, heeft de Nederlandsche justitie de bewijzen in banden van een opzienbarend geval van spionnage, waarbij, behalve een Nederlandse!» zeeman, het Duitsche consu laat te Rotterdam betrokken schijnt te zijn. Ongeveer een week geleden heeft de Ne derlandsche justitie beslag doen leggen op een rol documenten, die gevonden waren in een wagon van een trein op het traject BentheimDen Haag. Deze rol was ge sloten met blauwe, papieren zegels, dig het opschrift droegen: „Duitsch consulaat te Rotterdam", De rol was geadresseerd aan het „Naehrichten-biireau Admiralstab Berlin". Het bleek, dat de rol drie zeekaarten be vatte, welke 't mrjnengebied aan de Zuid kust van Engeland en aan den mond van de Theems in beeld brachten. Op een der kaarten was zeer nauwkeurig'de mijn-vrije doorvaart door de Theems aangegeven. De kaarten bevatten in een hoek de mededee- iingen, dat zij geteekend waren volgens gegevens, verstrekt door den kapitein van de sleepboot „Blankenburg", te Rotterdam. Hoewel onze justitie reeds sedert een week in het bezit is van dit materiaalj zijn door haar nog geen maatregelen tegen de bijdeze spionnagezaak betrokken per sonen genomen. Gisternamididag om 2 uur bevond de ka pitein van de „Blankenburg" zich nog op vrije voeten. Binnen weinige dagen hoopt de berichtge ver over de wijze, waarop de compromit- teerende stukken in het bezit van de Ne derlandsche justitie zijn geraakt en over het werk der Duitsche spionnage te Rot terdam, nadere bijzonderheden te kunnen verstrekken. 'De „Koningin Emma" op een mijn geloopen. Bij de Directie der Maatschappij „Ne derland" is draadloos via Scheveningen het volgende telegram ingekomen van den ge zagvoerder van het stoomschip „Koningin Emma": „Koningin Emma" getroffen door mijn „nabij Longsend. Alle passagiers en op- „varenden gered." Een later bericht meldt nog, dat go- tracht wordt het schip op strand te zet ten. Een der schepen van de Batavier-lijn bevindt zich in de nabijheid van de „Ko ningin Emma". (De „Koningin Emma" passeerde Maan dag Dover op weg van Java naar Amster dam. Red.) Uit 'sGravenhage meldt men ons: Blijkens hier ter stede ontvangen bericht is het stoomschip „Koningin Emma"' van de Stoomvaartmaatschappij Nederland te Amsterdam! dicht hij d<> kust van Engeland, bij het lichtschip „Galloper", in aanvaring geweest met een mijn. Het schip was liedenr middag nog drijvende. De opvarenden zijn allen van het schip kunnen afgebracht wor den. Het is helder weder en er zijn veel booten in de omstreken van het getroffen Vaartuig. Men heeft hoop het schip ite kunnen behouden. liet is beslist zeker dat van het treffen van 't schip door een torpedo, geen sprako is. Uit Amsterdam: Het tweede telegram van den gezagvoer der van de „Koningin Emma" draadloos via Scheveningen ingekomen, luidt: „Koningin Emma" drijft nog. Ruim! 1 en 2 vol water. Zullen trachten haar op een bank te zetten. „Batavier IiV" assisteert." Een persgesprek met mi nister Treub. In ons nuinaner van gisteren gaven wij een gedeelte van dit persgeapiek. Wij laten hieionder nog het een en ander daaruit volgen De heer Treub bespreekt dan vervolgens de jongste landstorm-wei Hij deelde Verder nog mede. dat de legerkosten thans f 500.000 dagelijks bedragen, en dat de totale buiten gewone regeeringsuitgaven, door den oor log veroorzaakt, legerkosten inbegrepen, on geveer f20.000.000 jier maand zijn en voor het eerste jaar ongeveer f 250.000.000 be loopen, hetgeen „voor een klein land als het onze heel veeJ is." (Vervolgens bespreekt de minister de aan de Belgische vluchtelingen verleende hulp, den arbeid van het Koninklijke Nationale Steuncomité en wijdt hij eenige woorden aan het Gentsche stelsel tot verzekering tegen de geldelijke gevolgen van werkloos heid. Hij merkt daarbij, op, dat de bekende 5 pCt, welke in de kas der vakvereenigingen blijven, bestemd zijn om „een nieuw begin te maken, zoodra de oorlog over „s." Na een bespreking van de andere nood maatregelen, waarbij de minister er op wees, dat ,o|p jde .maximumprijzen voor bruin- brood door de regeering maandelijks f 1.500.000 wordt toegelegd, besloot de heer Treub zijn gesprek! als volgt: „Ons neutraal land ziet zich geplaatst voor een aantal moeilijke vraagstukken, en nieuwe problemen doen zich telkens voor, welke het noodzakelijk maken, dat derogeet ring op haar hoede is om eiken nieuwen toestand aan te vatten. De door den oorlog ons opgelegde financieel© last drukt zwaar. Wij hebben dit jaar f275.000.000 geleemd om de uitgaven voor de mobilisatie van het leger te bestrijden, om werkloosheid en armoede te verlichten en ooi in de kosten van het samenstel van crisis-maatregelen te voorèien. Doch ik hoop in staat te wezen, deze leening in 12 tot 15 jaar af te lossen. Baar de interest en aflossing^ kosten evenwel f25.000.000 jaarlijks ver- eisehen, moesten Wij onze belastingen met 10 pCt en in somimage gevallen met 20 pCt verhoogen. „Ik' hoop nu maar,, dat de oorlog niet veel langer zal duren, zoodat Nederland zoo spoedig mogelijk weer tot zijn gewone banen van economisch en politiek leven kan teragkeeren". j. STADSNIEUWS. flniHiknii Openbare vergadering van den Gemeen teraad van Schiedam op Dinsdag 28 Sep tember 1915, des namiddags 2 uur. Vaststelling van de notulen der verga dering van 17 Augustus 1915 en verda ging van die van 7 September d. a. v. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Agenda 1. Benoeming uit den Raad van een ge delegeerd lid voor de Ambachtsschool voor Schiedam en Omstreken, wegens aftreding als raadslid van den heer C. J. Wouterloot!. 2. Benoeming uit den Raad buiten het College van Burgemeester en Wethouders van twee leden in de Commissie voor het Algemeen Handels-Entrepot, tengevolge van de aftreding als raadslid van de heeren C. J. Wouterlood (zittingstijd tot 1 Januari 1917) en C. Houtman (zittingstijd tot 1 Januari 1918). 3. Benoeming van een regentes voor het St. Jaeobs-Gasthuis wegens periodieke af treding van mej. H. J. M. C. Wittkampf. Aanbevolen worden: I. Mej. H. J. M. C. Wittkampf; 2. Mej. Tha. Beukers W.A.dr. 4. Benoeming van een lid in de Commis sie tot wering van Schoolverzuim cate gorie meerderjarige onderwijzers aan een O. L. School in de Gemeente werkzaam wegens periodieke aftreding van den heer A. Haan. 5. Benoeming van personeel aan de Her halingssciholen voor jongens en meisjes 1915/1916. 6. Benoeming van een adjunct-directeur van de Gasfabriek, de Drinkwaterleiding en het Electriciteitsbedrijf. i Aanbevolen worden In do eerste plaats de heer J. Doets, elec- tro-technisch opzichter der Gemeente-Gas fabriek „Zuid" te Amsterdam. In de tweede plaats de heer L. A. S. Rosman, electro-technisch ingenieur te Am sterdam. Wijziging der Gemeente-Begroioting. dienst 1915. 8. Vaststelling der kohieren voor het schoolgeld aan het Gymnasium, de Hoo- gsre Burgerschool en de M. L'. O. Scholen. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders, betreffende verhuur van de exer- citieloods van den Doele aan den Com mandant van den auto treindienst 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om, ten behoeve van de bestrating en de rioleering van het terrein ten noor den van de Werf „Gusto" ten laste van het Grondbedrijf een crediet van f88.000 te verleenen. I i II. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om te besluiten: a. dat 36 nieuwe arbeiderstuinen aange legd zullen worden op perceel 2 van Int Grondbedrijf ter grootte van 500 M2 ieder, en daarvoor een crediet van f400 beschikbaar te snellen; b. den huurprijs dier tuinen te bepalen op f4 per jaar en die van de bestaande op fö; c. dat perceel XXXIII van het Grondbe drijf ten noorden van den Watertoren wordt bestemd voor voetbalvelden. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot overneming in onderhoud en beheer ran de H. IJ. S. M. van den toe gangsW^g naar en het voorplein ran het station. 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders, om tot de van Regeeringswege in het leven geroepen organisatie tot verge makkeiijiking der voldoening aan de crediet behoefte van den kleinen middenstand, als gevolg van de ooriogsorisis mede te werken in dien zin, dat de Gemeente vóór haar rekening neemt van het niet dooi den Staat gedekte rsico van de aan te Schiedam wonende kleine middenstanders, wier zaken aldaar worden gedreven, v-r leende crediet en. •14 Voorsje! van Burgemeester en Wet houders tot regeling van het oj> te richten „Crisisfonds". 15. Voorstel van Burgemeester en Wet houders, tot toevoeging van twee fondsen aan de lijst van art. 1 der Verordening op de Fondsen. En verdere voorstellen en mededeelingen. Gistermiddag om één uur werd de 19 jarige H. v. Vonderen, wonende Hoogstraat, toen hij per fiets door de Hoofdstraat reed, door een motorwielrijder uit Rotterdam, wiens naam bekend is, zoodanig aangere dren, dat hij met zijn xijw-iel incluis op lift trottoir terechtkwam. Hij bekwam een wond- bij het linkeroog en had vermoedelijk den rechterarm gekneusd. Binnengebracht in een nabijzijnden siga renwinkel, werd hij daar voorloopig ver bonden door den heer J. A. F. Verdik, uit Rotterdam, lid van E. H. B. 0. Vervol gens stelde hij zich onder geneeskundige behandeling. Gem, Zweminrichtingen. De temperatuur van het water was he denmorgen 58, hedenmiddag 61 graden Fahrenheit. In den afgeloopen nacht zijn. ontvreemd van een motorboot in de Voorhaven, 13 schuitjes lood, ieder wegende 50' K.G., zoo mede twiee manden flesschen met azijnzuur. AGENDA. lieden tot en met Dinsdag. Flora-Bioscoop, alhier, 8 uur. Attractieprogram ma met variéténummers. Heden en volgende dagen. Casino, 8 uur Cabaret-programma. Heden en volgende avonden, Tivoli Schouw burg, 8 uur. Rotterd. Toon. Gez. (Verkade en v. Eysden), Potasch en Perlemoer. Heden en volgende dagen: Circus Schouw- burg, 8 u. Ge zeis ch ap-S pree. Roze Kate. 1 22 en 23 Sept. Groote Schouwburg, 8 uur. i Ro-tterd. Tooneelgez'. Hamlet i 24 Sept. Groote Schouwburg, 8 uur. De zoon uit Amerika. 24 Sept. Tivoli Schouwburg, 8 uur. Die Haghe Spelers. Arnoureuse. 25 en 26 Sept. Trvoli Schouwburg, 8 uur. Die Ilaghe Spelers. In rok. 27 Sept. Groote Schouwburg, 8 u, (Louis de Vries). De Familie Lehruaiui. 27 Sept. Tivoli Schouwburg, 8 uur. Kon. Vereen. Ned. Toon Hooge Politiek. RechtzaKen. Rotterdamsche Rechtbank. In de strafzitting van gisteren werden o a. de Volgende zaken behandeld He 29-jarige juffrouw A. S., te Overschie, zou in den nacht van 17 op 18 Juni den 'conducteur der Overschiesche tram N. v. Duin en nog een anderen jongeman in het gezicht gekrabd hebben, tengevolge waar van beiden bloedend verwond waren. De vechtpartij bleek te zijn aangekomen doordat de man van bekl. in de tram bad gerookt, wat de conducteur hem verboden had. Het 0. 11. eischte wegens mishandeling f25 boete, subs. 25 dagen hechtenis. De 19-jarige brander J. G. R. te Schie dam had op 16 Augustus den loopknecht .1. Krabbendam een stomp in het gezicht, bij het linkeroog gegeven en dat onrdat deze ertegen op gekomen was, dat bekl. ee.i paar bloemen van Krabbendam's weiger, getrokken had. Het O. M. eischte wegens mishandeling veertien dagen gevangenisstraf. T)e niet verschenen A. de G„ z.ou ojs 4 Juni juifroulv H. Brouwer te VImi ll in gen gedwongen hebben, hem twe- kwartjes te geven, door in haar winkel op haar toe te komen, haar vast Ie grijpen en naar de toonbank: op te dringen, onder «ijl haar toevoegend: vooruit, geef op, anders krijg je d Bek!, staat zeer ongunstig bekend en werd reeds vaak! veroordeeld. Het 0. M. eischte wegens afpersing één jaar gevangenisstraf, met last tot gevangen neming. (N. R. Cl.) Kerk en School. Geuit. Knie». Beroepen te Zuidlaren ds. Heersink te Nieuweroord (Drente); te Spijk(Gron.) ds. F. W. H. Bramer te Heinkenszand, Bedankt voor het beroep te Ouder kerk a.d. iJssel ds. J. E. Reijenga teSidde) buren. -Beroepen te Edam ds. F. II. van Loon, te TeivApel. Uit de Pers. De Troonrede. De „Nieuwe Rolt Ct" (lib1.) vindt dat in de finantiëele paragrafen van de Troon rede de invloed van den oorlog het meest uitkomt „Het kon niet anders. De enorme kosten der mobilisatie, de groote uitgaven, die in verband met den verzwakt ecOnomischen toestand ran een overgroot deel der bevol king moesten worden gedaan, de aanzienlij ke tekorten op de gewone begrooting, die den druk der tijden ran zelf niet. heeft kun nen ontgaan, hebben alle financdëele bereke ningen, voor den oorlog gemaakt, onderste boven gekeerd. Reeds vroeger had Minister Treub aan de Kamer te kennen gegeven, tot hoe grootsclhe plannen de gewijzigde tijden hem hebben gebracht. Hij onderneemt eene belastinghervorming over 3e geheele linie. En de indiening daarvan binnenkort wordt nu aangekondigd: nieuwe belastingen en herziening van bestaande belastingen, alles volgons hoofdlijnen, die zullen worden ge trokken in eene beginselenwet, waarbij de grondslagen van het stelsel van 's Rijkslie kistingen zullen worden vastgesteld. Het is nu het psychologisch moment, om tot nieuwe vaststelling van de financiëele verhouding tussdhen Rijk en gemeenten over te gaan, nu het belastingstelsel van het Rijk in den smeltkroes zal komen, en dus het financieel stelsel van het Rijk en zijn on- derdeelen als één samenhangend geheel zal kunnen worden overzien, en beoordeeld. Gaat dit oogenblik voorbij, zonder dat er nut uit getroikken wordt, dan zal de her vorming wellicht,voor lange jaren, zoo niet onmogelijk, dantoch zeer onwaarschijnlijk geworden zijn. Do Troonrede geeft voor de naaste jaren een in woorden kort program: grondwets herziening, financieeie hervorming, sociale verzekering. Maar zij opent een perspectief, gelijk wellicht nooit nog een Kabinet aan de Volksvertegenwoordiging heeft laten zien. Indien de Regeering erin slagen mocht, haar plannen te verwezenlijken, zullen in politiek, economisch en sociaal opzicht de grondslagen gelegd worden, waarop het Ne derlandsche volk een nieuw] leven zal kun nen beginnen." i De Regeering is vol moed en de „N. R. Ct." hoopt daarom dat in de voor het land groote momenten, die in de Troonrede als op komst worden aangekondigd, de Volksvertegen woordiging zich niet zal gaan verliezen in kleinzielig getwist Het afgeloopen jaar was daar niet vrij van, De „Nieuwe Ct" (V.-L.) vindt in de rede een toon vah gedempte tevredenheid. Het blad wijst er op dat de erkenning van hetgeen de Regeering dèed om de neutra liteit' te handhaven, niet uitgebleven is. Het „Volk" (Si-D.) mist in de rede, waar in een „ongemotiveerde optimistische toon" opvalt, een zin over de^ „schromelijkeduur te" der levensmiddelen, maar het blad zoekt de verklaring hiervan „in de omstandigheid, dat de betrokken Minister zich er van bewust' is, dat hij door zijn eigen politiek die duurte vooreen belangrijk deel veroorzaakt heeft en dat hij liefst zwijgt over zijn eigen schuld." „Het gewichtigste is zeker de inlichting, dal de indiening der grondwetsherziening nu toch „weldra" zal kunnen worden tege moet gezien. Hopen wij. dat de termijn zoo kort mogelijk zal zijn. Grondwetsherzie ning is een zaak, die veel tijd vordert, ook al zou men er in slagen, door een onder wijs-artikel, dat de kerkdijken bevredigt, hen voor de vastlegging van het algemeen kiesrecht jn de Grondwet te winnen en aldus de vereischte twee-derden-meerder heid mogelijk te maken. De zaak van het vrouwenkiesrecht zal naar alle waarschijn lijkheid tot breede discussies aanleiding ge ven, die een afhandeling der grondwetsher ziening in een vloek en een zucht uitsluiten. Binnen een goede anderhalf jaar moet deze geheele zaak haar beslag krijgen, wil de op den uitslag der verkiezingen van 1913 be rustende toezegging van liet Regeeringspro- gram vervuld wonden. Vat men dit* in het oog, dan is de Regeering met de indiening harer voorstellen toch reeds vrij laat, zoo dat thans de meest mogelijke spoed ge-' raden is, wil Jiet gansehe werk niet mis lukken." De „Nederlander" (Chr.-Ilist.) is dank baar dat er in de dagen van dén oorlogs brand rondom, nog een Troonrede is. Zij vreest eenigszins dat Minister Treub met aJle hervormingen wat teveel hooi op zijn vork neemt en heeft „niet zonder eenige bevreemding verno men, dat Minister Treub zonder meer vast schijnt te zullen houden aan de voorgeno men „herziening", dat wil zeggen: om verwerping der sociale verzekeringswet- ten-Talma, die in December 1916 moeten in werking treden, maar voor de uitvoe ring waarvan, geheel in den geest van des Ministers voornemens, nog geen stap ge daan Schijnt te zjjn. Wij voorzien, dat de Begeering zich hiermede buitengewone moeilijkheden op den hals haalt; inet de gedachte van een vpolitiek' Bestand" schij nen deze voornemens ons ten eenenmale In strijd. Een maatregel als de Staatspension- necring laat zich niet, onder den druk dier buitengewone omstandigheden, als bij ver rassing doordrijven. De „Standaard" (A -R.g erkent zonder voorbehoud, dat de rede het Kabinet eere brengt. „Met name het tweede deel getuigt van een,werkzaamheid en van een aanpakken van de zaken, dat weldadig aandoet. Voorop gaat daarbij de Grondwetsherzie ning, die men in 1913 reeds in 1914 wilde afhameren, maar die, dank zij do kalme bedaardheid van het Kabinet, eerst nu, doch dan ook als voldragen vrucht, aan de Staten-Generaal zal worden aangeboden. Laat ons hopen,'dat ze niet tot te scherp gespannen principieelen strijd aanleiding zal geven, en hierdoor er zich toe leenen zal, om, zelfs al toefde het vredesherstel, nog in deze electorale periode te worden afgehandeld." Wat de Invaliditeitswet betreft lezen we: „Als de donkere plek in dit stuk zij dan ook slechts zijdelings op de Invaliditeitswet gewezen Hierin zal, vreezen we, overmoed blijken te schuilen." De „Nieuwe Haagse he Courant" (A -R I constateert met voldoening. „dat onze Vorstin toont te beseffen, hoe zeer pns volk verplichting heeft aan hen, „die nu reeds over 't jaar gereed staan ter bescherming onzer nationale belangen. Moge dit Koninklijke woord verstaan worden door allen, die invloed hebben op de positie van hen, die, door de vervulling van hun plicht, nu reeds zoo geruimen tijd verstoken zijn van de uitoefening van hun beroep, de be hartiging hunner zaken eii de samenleving met hun gezinnen." Gemengd Nieuws. Het hotel op den Dam te Amsterdam. Aan de plannen voor den bouw van het hotel op liet midden Danr-lerrein kan, naar „liet Centrum" meldt, nog worden toegevoegd, dat de combinatie is tol stand gekomen, nadat de gemeente bereid was gevonden om f900.000 hypotheek te geven, zoodra het gebouw als hotel-restaurant, in gebruik wordt genomen. Hierdoor is dus een rechtstreeks verband tussohen gemeente en combinatie verkre gen. Er wordt niet verwacht, dat het gij- bouw Juli 1916 gereed zal kunnen zijn, zoodat de Raad nog wel een jaartje zal moeten voegen bij den destijds gestelden termijn, waarop het midden Dam-terrein uiterlijk moet zijn bebouwd. De aanrijding van de auto der Koningin. Men heeft als een der oorzaken van de aanrijding tusschen de auto van H. M. de Koningin en de auto, bestuurd door jhr. Schimmelpenninck uit Utrecht, ook be schouwd- het feit dat het heestergewas ter plaatse waar de botsing geschiedde zeer dicht is, zoodat ook daardoor moeilijk de naar het Huis ten Bosch leidende weg, die op den Leidschen straatweg uitloopt, te zien is. Wij vernemen nu dat onverwijld is over gegaan tot het kappen, althans aanmerken lijk dunnen van dit struikgewas. Een mislukt ongeluk. De sterke man, die thans te Amsterdam optreedt en zidh eiken avond bijl Carré" door een automobiel laat overrijden, zou gistermiddag om twaalf uur zijn „kunsten" vertoonen qp het Rembrandtsplein aldaar. Be auto arriveerde met den kolossus erin en hield voor „De Kroon" stil, ten aan-

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2