De oorlog. 68"" Jaargang Woensdag 6 October 1915 No, 14954 Be vergissingvaaYivienEady, Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen Prjjs per kwartaal: Voor Schiedam en Viaardingen 0. 1.25, franco' per pest fl. 1-65. prijs per week: Voor Schiedam enVlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92," iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën hij abonnement op voordeeligo voorwaarden. Tarieven hier. tin zijn gratis aan het Bureau te hekomen, In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, wonden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Drankwet. Burgemeester, en Wethouders van Schie dam'; Gelet op artikel 12 der Drankwet; Brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van ADRIANUS BROUNS, om verlof voor den verkoop van alcohoihoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik 1cr plaatse van verkoop in de beneden-voorlocaliteit van diet pand, Korte Achterweg, 21. En herinneren dat binnen 2 weken na deze bekendmaking, tegen het verleenen van het verlof, schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 6 October 1915. j 1 Burgemeester en Wethouders voornoemd, M, L. HONNERLAGE GRETE, M De Secretaris, I i V. SICKENGA, Schietoefeningen Haven van IJmniden. Schietoefeningen met geschut zullen plaats hebben in de haven van IJmuider. op 13 en 14 October a.s., des avonds van 8 tot 10 uur. 1 De haven zal vanaf des avonds 7 uui tot het einde der oefeningen gesloten zijn voor alle uitgaande en binnenkomende vis- gchersvaartuigen. BUITENLAND. Tan liet Westelijke front. Fransch legerbericht. Het officieel© Fransche communiqué van gisteravond elf uur luidt: Artilleriegevecbten ten Oosten van Atrecht Gevechten met bommen bij Andecliy. In Champagne zet de vijand de bescbie ting met stikgasbom!men van het terrein aehter ons nieuwe front voort. Onze artil lerie antwoordt krachtig. In Argonne bijna onafgebroken artillerie gevechten. Belgisch legerbericht. De Belgische generale staf publiceert lid volgende communiqué dato 4 October: 'Onze stellingen in den omtrek van 'D i <c- muiden werden buitengewoon hevig gebom bardeerd. Een. -kleine aanval van infante rie is gemakkelijk afgeslagen. Van het Oostelijke front. 0 ostenrijksch legerbericht. Het Oostcnrijksche hoofdkwartier wist gistermiddag, evenmin als het Duitedie, uit het Engelsch vaa CHARLES MARRIOTT. 50) 1 - 11 Boeken waren goed en zij was goed, maar zij had ze verkeerd gebruikt en da atom hadden zij haar in den steek gelaten. Lette ren en kunst stonden niet buiten het ie venzij waren de bloem van het leven. Zoo zij dat niet waren, waren zij nutteloos. Stött's woorden bij haar eerste bezoek aan zijn huis herinnerde zij zich weer ma' diepe overtuiging van him waarheid1 „Kunt gij het gemakkelijk doen? Als ge iets, wat ge dost, heel akelig vindt, is het bijna zeker», dat ge het verkeerd doet. Maar dat geldt ook voor andere dingen dan tui nieren, niet waar?" In het Lbuvre, voor de voorwerpen, die haar aantstaande bijlzonder bewonderde, werd het haar opeens duidelijk dat de ge voelens, die zij zoo gewantrouwd had, alle goed waren. Door haar verstand was zij op een dwaalspoor gebracht, en door haar ver stand en onder ©en indruk van schoonheid, .werd zijl weer zichzelve. Zij stonden boven aan de groote wit mar meren trap tussdhen de ^Victoria van Sa- mothrace" en de fresco's van Bottictelli. Sel- wysn had allerlei dingen er van verteld en was met mevrouw Eady in de Galerie d'Apollon gegaan. Vivien bleef achter, en toen zij van de wegvluchtende figuur met de breede vleugels keek naar Giovanna Torna- fcuoni, zoo kalm "m oneindige ontroering, eenig nieuws van het oostelijk oorlogs terrein te melden. Hei sleclute weder. De Petersburgsche correspondent van de „Times" zegt, dat men (bij de beoordee ling van den toestand op het Oostelijk front een factor niet uit het oog mag vei liezen: de herfstregens, die de wegen on bruikbaar maken en het terrein doorweken. Tan het Zuidelijke front. Oostenrijksch legerbericht. Het Oostcnrijksche hoofdkwartier mei.1de gistermiddag De toestand is onveranderd. De Vijand liemieuwde gisteren zijn aan vallen op de hoogvlakten van Vielgereuth en Lavarone niet Italiaansch legerbericht. Het officieele Italiaansche communiqué van gisteren luidt: Een bereden detachement verdreef den .vijand van de Tonine-hoogte en onze ariil lerie belette, dat hij do steil mg weder bezette. Tan het Servische front. Oostenrijksch legerbericht. Het Oostenrijksche hoofdkwartier meldt, di. gistermiddag: Onze troepen ondernamen van deDritia- grens uit strooptochten op Servisch gebied. Er werden gevangenen medegebracht Overigens geen bijzondere gebeurtenissen Aan de Dardanelles Turksch legerbericht. Het Turksohe hoofdkwartier deelt dd. gis teren mede: Van Anaforta en Ari Boemoe valt niets van belang te vermelden. Bij Sed-elfBahr schoot de vijandelijke artillerie op 3 October zonder resultaat on geveer 1000 projectielen af op onzen linker vleugel en werd daarop door een krachtige beantwoording door onze artillerie tot zwij gen gebracht. Door een mijn, dien wij op dezen vleugel lieten ontploffen, werden den vijand groote verliezen toegebracht. Onze Kanonnen troffen tweemaal een op de Daxdanellen vurenden vijandelijken kruiser eu vernielden zijn pahLscrïng. Onze batterijen aan de Aziatische kust bmchoten op 3 October een sleepboot en de landingsplaats van den vijand bij Sed- ol-Ba.hr en brachten hem zware verliezen tos. De vijand beantwoordde het vuur. echter zonder resultaat. Van de andere gedeelten van het front valt niets'te berichten. Hot einde? De „Vossische Zeitung" verneemt uit Sofia, dat de Entente-mogendheden reed? begonnen "zijn troepen uft GaUipoJi terug let Tekken. Men beschouwt het als vast staand, dat de Quadruple Entente de ope raties aa,n de Dardanellen definitief zal opgeven. begreep zij plotseling, -dat zij, ondanks de eeuwen, die tussehen hen, en van hen met het heden lagen, zij, de drukte van de straathoeken, de wilde ren der paarden op de Adrian-rennen, Stott's trots in zijn hoeve, en Hugo's vreugde Hvor ©en goede vangst, alle verschillende uitdrukkingen waren van dezelfde levensvreugde. Er bestond geen vijandschap, geen verdeeldheid tussehen een dezer dingen, en alles wat de eenheid in Let leven bedierf door een deel der menscJie lijko natuur hoven het andere te stellen was verkeerd en zou eeuwig verkeerd blij ven. Sehvyn kwam terug om haar te zoeken. Zij volgde hem door de lange galerijen in een soort verdooving. Zij was uitgeput dom opwinding, en het gladde parket maakte, dat haar enkels pijn deden. Schilderijen, die zij reeds lang door reproducties kende, kre gen een nieuwe beteekenis voor haar. Titi- aan's „Man met een handschoen", scheen ernstig te zeggen: „Je hebt het dus einde lijk gevonden?" en Mona Lisa knikte schalks. „Ik weet 't, ik weet *t" Als uit de verte kwam Selwyn's stem met afgezaagde opmerkingen, de laatste uitspraken van den kenner over deze of die schilderij. Even dwaze opmerkingen als me vrouw Marlow's„Ik geloof niet, dat zij een dame kan geweest zijn." „Ja, dat is edht. Dm Rubens zal je niet veel geven, maar de Van Dijek's moeten we zien. En in een der kleine zalen hangt-loen Frans Hals, die opvoedend werkt. Alles praatjes; boter en eieren en een pond Vivien voelde, dat zij z „hwachtig werd. Zij had willen schreeuwen. Als ze maar alleen gelaten werd met de schilderijen, die zij begreep f Zij kreeg medelijden met Sel- Ter Zee. Een Fransch schip in (den grond geboord. Een duikboot heeft Zondag de Fransche stoomboot „Provincda" ter hoogte van Cerigo aan de Grieksdke kust (Kythira- Cerigo is een eiland ten zuiden van het Ceroskanaal) in den grond geboord D© duikboot stelde de bemanning in de gelegen heid het stoomschip te verlaten. i (De „Provincia", een stoomschip van de jComp. Framjaise de Nav. h. Vap., was bruto 3523 ton groot en in 1902 gebouwd. Engelsch schip gezonken. Een Reuter telegram uit Londen vermeldt het zinken van het Engelsche stoomschip „Novocastrian". De equipage is aan wal gebracht. Twee man werden, geiyond. (De „Novocastrian" was een stoomschip van bruto 1060 ton. Zij werd ia 1915 ge bouwd en behoorde aan de Tyne-Tees Steam Shipping Co. Ld. te Newcastle j De Balkan. Het ultimatum van Rusland aan Bulgarije. De „Südslawisohe Correspondent' Ver neemt uit Sofia: Het ultimatum van Rusland is Maandag middag om vijf uur door den Russischen gezant overhandigd. De Fiansche en de Engelsche gezant hadden zich bij den stap van hun ambtgenoot aangesloten en waren tegelijk met hem versohenen. De Italiaansche gezant was bij de overhandi ging van het ultimatum niet tegenwoordig. De Fransche gezant te Sofia hoeft zich. naar ook nog eens uit Panjs wordt ge meld, aangesloten bij de stappen van dén Russischen gezant en Radoslawof gewaar schuwd dat hij als gevolg van ©en weige ring uit Sofia zou vertrekken met zijn Russischen collega. De Russische pers, zegt de Petersburg sche correspondent van de „Times", be treurt ©enerzijds het vooruitzicht van den broedermoord op een jonge Slavische natie, maar is niettemin overtuigd van de nood zakelijkheid van gewapende tusschenkomst van Rusland, indien de regeering van Ra doslawof weigert aan de eischen. van het ultimatum te voldoen. Het „Nowoje Wremja" zegt, dat ko.ting Ferdinand 27 jaar lang onophoudelijk ge werkt heeft om den geest van het Bulgaar- sche leger te veranderen en dat men moet erkennen dat zulks niet tevergeefsch is ge weest. Het blad vreest dat het Russische ultimatum] deu loop dor gebeurtenissen zooals die door koning Ferdinand onder de auspiciën van Berlijn en Weenen is ont worpen niet zal kunnen veranderen. Men moet •verwachten, zoo voegt het „Nowoje Wremja" daar aan toe, dat" Rusland alle maatregelen heeft genomen, noodig om bet ultimatum kracht bij te zetten en onverwijld iaden op woorden" te laten volgen. Volgens een telegram uit Athene is de f.rieksche regeering verwittigd, dat de voor stellen, door de geallieerden aan Bulgarije gedaan, zijn ingetrokken. Sedert 3 October, zegt een telegram uit Sofia aan de „Times", is het heele passagiersveikéer van en naar die stad stopgezet. wyn en met zich zelve. Waarom wilde hij met begrijpen Hij was zoo goed, zoo vrien delijk, zoo fijn zelfs in zijn gebreken. Hoe zij ook over hem dacht, zij moest eerbied voor hem hebben. Ja, wat er ook gebeurde, de eerbied bleef. „Ja, ja, dat is mooi," antwoordde zij werktuigelijk, toen haar moeder haar Heek gezicht zag. i „Maar, Vivien, je bent doodmoe," zei zij. Vivien ging op een der rood fluweelen banken zitten en begon te huilen. Selwyn was onmiddellijk naast haar met berouw volle verontschuldigingen. „Hoo dom en onnadenkend van me, lieve i Ik had hol moeten zien. Wij hebben te vee! op één dag gedaan." Mevrouw Eady was practischer. „Laten wij bij Colambin thee gaan drin ken," zei zij. j HOOFDSTUK X». Zij reden langs de overvolle arcades van do Rue de Rivoli, en <le zijstraat in (naar Colambin. Eerst schenen* zij geen tafel te zullen vinden. Het lokaal was vol dames, Vooral Amerikaansefee. j „Ik heb mama gezegd zich geheel in te wrijven met een of ander, en 's nachts flanel op haar borst te leggen Zeg, wat ziet dat meisje er slecht uit!" Honk hun aan de deur tegemoet- Vivien was kalmer geworden, en verlang de liaid, naar ©en kop thee. Het gegons van stemmen, het scherpe Amenkaansche dia lect, dat zich vermengde met de zachte stemmen der kellnerinnen, en het gekletter van kopjes, hinderde haar. De menschen keken hen nieuwsgierig aan, toen zij tracht ten zich een yfeg té banen tussehen de volle Troepenlandingen te Saloniki. De Romeinsche „Tribuna" bevestigt in een telegram uit Athene de ontscheping van een divisie der geallieerden te Salomki De „Temps" schrijft in een hoofdartikel over den Balkan o. a.: en. thans zenden wij troepen naar Macedonië, die Griekenland ons m April jl. reeds had overgehaa'd om te Saloniki te ontschepen ter bescherming van zijn grenzen. Maar toen beschouwde tivui het Bujfgaarsche dreigement nog ah een fabel Het „Wiener Fremdenblatt" wijst op een wezenlijk verschil tussehen Du:t»ch!and"s houding ten opzichte van België en de hou ding van Engeland en Frankr jk tegenover Griekenland. Duitschland heeft tweemaal voor den intocht en na de verovering van Luik aangaande een onbelemmer den doortocht voor de Duitsche troepen onderhandeld. Engeland en Frankrijk heb ben troepen te Saloniki geland zonder het aan de Grieksche regeering te vragen, gelijk uit Venizelos' protest is gebleken. Boven dien houdt de verdediging van deze lan din,g a! daarom geen steek, (wijl den Entente legers nog een andere weg naar Servië openstond. De militaire kwestie. Volgens de Parijsche „Matin" is er in het Balkanvraagstuk thans nog alleen de militaire kwestie te regelen. Een expeditie- leger is noodig, dat talrijk en goed uitge rust is, en dat goed wordt aangevoerd. Kleine afdeelingen te zenden zou ramp spoédig zijn. Frankrijk en Engeland schort het niet aan mannen in hun garnizoenen aan de Middellandsche Zee om zoo'n macht samen te stelten, zonder een van de ge rechtsfronten te.verzwakken. De openbare meening zou een herhaling van vroegere dwalingen niet kunnen verontschuldigen (Blijkbaar een toespeling op de Dardanel len.) De marinedeskundige van de „Times" schrijft, dat de eerste actie tegen Bulgarije zal bestaan in een demonstratie van de heerschappij ter zee, door de entente uitge oefend. Bulgarije is van de zeezijde hizonder kwetsbaar. De verbindingen ter zee met de Bulgaarsche kust. zoowel in de Egefsche als in de Zwarte Zee, zijn onder controle der entenle-staten en zuilen het blijven, wat er ook gebeurt. De Bulgaarsche vloot is niet bij machte een landing te voorkomen, indien die noodig geoordeeld mocht wor den. De geallieerden zullen daar cchtei waarschijnlijk niet toe overgaan, gezien de omstandigheid, dat het voordeeligcr is, aan den spoorweg SalonikiBelgrado de actie te beginnen, aangezien daardoor de hulp verleening aan Servië het doeltreffendst kan geschieden. Onmogelijk is het niet, dat de geallieerden een bezetting van Dode Agatsj, de eenige Bulgaarsofce haven van zekere, beteekenis aan de Egeïsche Zee nuttig zul len oordeelen, In de Zwarte Zee echter biedt de Bul gaarsche kust punten, waar met succes tafeltjes. Een knap, jong Franschman met een lintje in zijn knoopsgat, keek belang stellend naar Vivien, en van haar naar Harpur. Hij keerde zich «licht schouder ophalend af. Het leek wel of hij het be greep. Zij gingen in een verdere zaal. Daar zat mevrouw Hyde met haar- rug tegen den muur, haar lichte oogen dwaalden dooi de menigte. „Zoo, is u daar eindelijk 1" zei zij, Vivien scherp aanziende. „Waarom hebt u niet geschreven? Ik had Parijs kunnen verla ten, zonder u gezien te hebben. Komt u hier zitten ik geloof, dat ter. niets an ders overblijft." Zij maakte plaats voor hen aan haar tafel. Harpur keek verlegen, maar er was niets aan te doen. Van aJle menschen, die hij kende, was de scherpziende, oude tooneelschrijfster waarschijnlijk degene, die hij bet minste wenschte te zien. „Het is uitstekende thee," zei zij tot mevrouw Eady. „Ik moet te weten zien te komen, waar zij die vandaan hebben. St, st, hier, juffrouw, thee. Ofschoon," voeg de zij er bjj tob Vivien gewend, „u er uitziet, alsof whisky soda beter voor ii kou zijn. Wat? Te veel schilderijen? 0 ja," knikte zij, „mijnheer Harpur had beter moeten weten." De thee en de menschen brachten Vi vien's zenuwen «weer in orde. Zij had het gevoel, alsof mevrouw Hyde baar heipén kon, en zij zat weldra opgewekt te pra ten over hetgeen zij gezien bad. „O, dat is waar," zei mevrouw Hyde een landing zou kunnen plaats hebben. De deskundige schat de kracht van de versterkingen van de havens Wama en Boergas gering en meent dal de Bulgaarsche torpedovloot gemakkelijk buiten gevecht zou kunnen worden gerteid. Hij Laat in het midden of men werkelijk een expeditie korps naar Bulgarije zal sturen, dan wel alleen daar voortdurend mee zal dreigen, hetgeen reeds voldoende zou zijn een aan zienlijk gedeelte van het Bulgaarsche leger aan de kust vast te houden en dat te onttrekken aan de legermacht, die aan de Servische grens zal opereeren. De mannodeskundige brengt dan verder in herinnering, dat de Grieksche vloot, die in den Ball an-oorloz een goed figuur ge. slagen heeft, sedert dien nog aanmerkelijk vergroot is. In het „Berliner Tageblatt" bespreekt ma joor Moraht de plannen der entente om een leger langs de spoorlijn SalonikiU=- kub— Nisj te laten oprukken, ten einde Ser vië te hulp te komen. Daar die hulp alleen waarde kan hebben, als zij spoedig wordt geboden, meent schrijver, dat alleen de troe pen, die nu op Gallipoli zijn, voor dat hulp leger in aanmerking komen Hij leidt daar uit af, dat de expeditie naar de Darda nellen wordt opgegeven. Daajmc-e zouden Turkscne legers vrijkomen. „Dit gaat schr. voort schijnen onze tegenstanders uit het oog te verliezen. Twij felen zij er soms aan, dat in de streken om de Golf van Saros reeds lang sterke Turksche strijdkrachten zijn samengetrok ken Bulgarije is de vnend van Turkije. Wat belet het energieke Turksche legerbestuur, schouder aan schouder met den nieuwen vnend te rechten? De Thracische landstreek tussehen de Maritsa en de Grieksche grens is 140 K.M. lang en de zuidelijke helling van het Rodopegebergte tot aan de kust is ruim genoeg voor den doortocht van Turksche troepen. En zelfs als men den kustspoonveg als hulpmiddel voor troepen verplaatsing en den noodigen toevoer buiten beschouwing iaat, dan nog z.ijn de voor waarden voor een veldtocht dor Turken, tegen een Grieksch leger, dal in dienst der entente staat, niet ongunstig. „De hulptroepen der entente zouden als eenige operatiebasis de haven van Saloniki hebben en liun achterwaarische verbinding uitsluitend in de spooilijn door hr4 dal van lie V" udni bestaan. Deze ligt bedenkelijk 'lit lit hij de Bulgaarsche grens, en staat bovendien bloot aan aanslagen door Mace donians, die door Servië worden onder drukt., Of willen de ontenfo-lroepeu mis schien de geweldige bergketens langs de Stroema foroeeren, om op Sofia los te gaan? Dan zou,'len. rij voor een taak slaan, waarbij vergeleken de expeditie naar de Dardanel len, kindeispel ware." Majoor Moraht is om die 'redenen van. oordeel, dat noch Bulgarije, noch de cen trale mogendheden, noch Turkije voors- plotseling, „heeft u 't gehoord van den armen, kleinen Hugo Stott?" Sehvyn wierp een snellen, onrustigen blik op Vivien. „Wat is er?" vroeg zij, wat ver Wee kend. „Ilij is heel ziek," zei mevrouw Hyde. „Hè, dat is jammert" zeiden alle drie tegelijk. „Er is me een brief van Humphrey Stott opgezonden," ging mevrouw Hyde voort. „Ik kan er haast niet uit wijs worden. De arme kerel schijnt zijn hoofd heelemaal kwijt te zijn. Iemand heeft den jongen verteld. Maar natuurlijk weet u dat met." Vivieïi zette haar kopje mwi. „Vertel ons alles, als 'I u belieft, me vrouw Hyde," zei zij kalm. „Och, het is nu geen geheim meer," zei mevrouw Ilyde, „omdat de jongen het weet. Om te beginnen hij is niet de zoon van Stott." „Ja, dat Weet ik," zei Sehvyn onvoor zichtig, in zjjn verlangen haar te doen /wijgen. Om.hem recht te doen moeten wij zeggen, dat hij plan had het Vivien te zeg gen, als zij aan hun hotel terug waren, maar liij geloofde niet, dat zij nu in een geschikte toestand was, om eenig opwin; dend nieuws te liooren. De drie vrouwen keken hem aan, en hij voelde, dat hij een kleur kreeg. „Ik wast 't niet," zei Vivien eenvoudig, en keerde haar gezicht van hem af. Zij was nu kalm genoeg. „Ik ook niet," zei mevrouw Eady.' - (Wordt vervolgd SCHIEDAMS!!Hl: COURANT lC£l£LS ir i f»

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1