De oorlog. 68"c Jaargang. Maandag 1 November 1915 No. 14976 Purper en Fijn Linnen, Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25, franco per post fl. 1.65. Prijs per week': Voor Schiedam enVlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nuftmers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fL 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In do nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prij3 van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Landstorm. OPROEPING LANDST0RMPL1CHTIGEN jaarklasse 1913. De Burgemeester van Schiedam, brengt bij deze ter algemeens kennis, dat door den hoor Minister van Oorlog, voor dit gewest bepaald is, dat de opkomst jn werkelijken dienst van de personen, dis voor den Landstorm zijn ingeschreven voor de jaarklasse 1913 en in deze gemeente zijn gevestigd, zal plaats hebben op MAANDAG 8 NOVEMBER-1915 te 's Gravenhage in het Gebouw van den Roomsch Katholieken Volksbond, Stille Veerkade no, 37: lo. te 'l uur 's namiddags de Landstorm- pliditigen toegewezen aan de lilde Infan terie Brigade; 2o. te 2x/2 uur 's namiddags de Land- stormplichtigen, toegewezen aan het Depót auto-treinen op WOENSDAG 10 NOVEMBER 1915 te Rotterdam in het Algemeen Verkooplokaal Goucfsche Singel no. 33: te 9 uur 's voormiddags de Landstorm- plichtigen toegewezen aan de Vide Infan terie Brigade; op DINSDAG 21 DECEMBER 1915 te 's-Gravenhage, aan het Gebouw van het Provinciaal Bestuur, Korte Voorhout 9: te 10 uur 's voormiddags de Landstorm- plichtigen toegewezen aan liet Depót Genie troepen. Aan eiken Landstormplichtige, die voor gemelde opkomst in aanmerking komt en wiens adres bekend is, zal alsnog ean op roepingsbrief! worden bezorgd, uitgereikt of toegezonden. Schiedam, 1 November 1915. De Burgemeester voornoemd, At, L. HONNERLAGE GRETE, BUITENLAND. Schiedam, 1 Nov. 1915. Van het Westelijke front. Duitsch leger bericht. Het Duitsche groote hoofdkwartier meldde gistermorgen JBciersche troepen hebben ten N.O, -ran Neuville een Fransche -stelling, ter breedte van 1100 AL, bemachtigd, ongeveer 200 ge vangenen gemaakt, 4 machinegeweren en 3 inijmvcipers vermoes terd. Een tegenaan val van den vijand is gisteravond afgeslagen. In Champagne hebben wij een ver voor uitspringend Duitsch Ioopgraafgedeelte ten noorden van Le Alesnil in don nacht pran den 29en op den 30sten dezer, door een aanval van een overmacht op de daar- naar het Engelsch, door LILLIAS CAMPBELL DAVIDSON. 1GJ Was* het maar iets anders! Hel kwam hem voor, dat hij aan iets anders, wat dan ook, het hoofd, had kunnen bieden. Afwijzing, koelheid, gebrek aan sympathie voor zijn geliefde uitvinding, zijn troetel kind, «Jat alles had hij reeds ondervonden. Hij zou dat kunnen hebben verdragen, zou zich hebben kunnen harden tegen al die te leurstellingen, totdat hij omhoog geklommen zou zijn en den gouden eindpaal zou, hebben bereikt. Alaar ditl Het had. den grond, den soiieden grond onder zijn roeten weg getrokken. Een mijn was gesprongen en hij was bij die ontploffing verbrijzeld, De we reld, die hij zich gedroomd had, vvas ver dwenen, in duizend fragmenten uiteen ge spat Zijn uitvinding reeds aan den man ge bracht 1 Een ander hem voor geweest! 0 bitterheid, bitterheid van hot totale, onher stelbare fiasco I Met deze vree sol ij ke waar heid voor oogen kon hij niets beginnen. Niets I Niets 1 Hij wandelde den geheelen, weg naar zijn hotel „terug, blindelings zijn weg banend door de dichte menigte in Fleet street en het Strand. Hij was te verstrooid om van iets om hem hóen notitie te nemen. En met die uitdrukking van wanhoop op 't gezicht, vmi raddooze, smartelijke wanhoop, met die doffe oogen en bleeke wangen, zoo had East, toen hij uit het raampje van de staande compagnieën, aan de Franschen verloren. Bij Tahure hebben onze troepen gister middag den Tahure lieuvel (hoogtepunt 192), ten N W, van Tahure, stormenderhand genomen. In de gevechten daar ter plaatse, dieden geheelen nacht hebben geduurd, hebben wij 21 Fransche officieren (o. w. f2 bataljons-commandanten) en 1215 man ge vangen genomen. Fransch legerbericht. Het officieele Fransche communiqué van gistermiddag 3 uur luidt: De Duitschers hebben het bombardement in Champagne met de grootste hevigheid voortgezet op «Kin front van ongeveer 8 K.M. breedte, loopende over heuvel 193, den heuvel van Tahure, het dorp Tahure en de loopgraven ten zuiden daarvan tot en met het verdedigingswerk La Courtine. Op dit gebccle front is de vijand na deze voorbereiding door zijn artillerie met zeer sterke strijdkrachten infanterie, voor 't grootste gedeelte samengesteld uit onlangs aan het Russische front onttrokken troepen, tot den aanval overgegaan. Ondanks de kracht en dc buitengewone hardnekkigheid van den aanval, zijn de Duitschers op bijna het. geheels aanvalsfront door ons vuur teruggedreven. i Zij zijn er slechts in geslaagd den top van den heuvel van Tahure te bezetten. Overal elders zijn zij in hun loopgraven teruggeworpen en zij hebben op het ge- hcele gevechtsterrein een groot aantal doo- den laten liggen. Tan het Oostelijke front, Duitsch legerbericht. Het Duitsche groote hoofdkwartier meldt dd. gistermorgen Legergroep—Ven Hindenburg. Door ons geconcentreerd tout werden de Russen gedwongen het plaatsje Plakaven, aan den Noordelijken oever van de Alisse, weer te ontruimen. LegergroepLeopold van Bei- ei ren. De toestand is onveranderd. Legergroep Von Linsing©n- Door een aanval ten Westen van Czarto ryse werd de linie aan den Ooslrand van Komarow en de hoogten ten Oosten van Podgacie bereikt. De gewonnen stellingen werden tegen herhaalde nachtelijke Rus sische aanvallen, welke hier en daar tot verbitterde gevechten leidden, behouden. Hier werden ongeveer 150 Russen van elf verschillende regimenten gevangengenomen. Oostenrijksch legerbericht. Het Oostenrijksche hoofdkwartier meldde gistermiddag Tegenover ons front aan de SLrypa legde de vijand gisteren groote activiteit aan den dag. Verscheidene sectoren onzer linie ver. den door hem hevig onder vuur genomen, tenvijl hij op een plaats over de Strypa trachtte le komen, wat wij door ons vuur beletten. Ten Zuidoosten van Luck werd weder een vijandelijk vliegtuig neergeschoten. taxi keek, hem gezien en herkend. Wat kon er gedaan worden? Niets. Dat was juist het ergste er van. Als men zich had kunnen inspannen, had. kunnen strij den, dan zou er misschien een prikkel zijn geweest, die de hoop weer opwekte. Als de mensch kan worstelen, dan is hij niet totaal verslagen, Alaar als slachtoffer van de«ze plotselinge ramp, kon men niets begin nen. Hij kon er .zich niet voor zetten iets anders uit te vinden zoo gaal het niet met een uitvinding. Zij komt als de kunst bij inspiratie. Hij was «enigszins van den verpletteren, den schok bekomen toen hij het hotel Kin- nel bereikte en het kleine portaal daar- van binnentrad. Zijn onderneming hier was mislukt, niet door eigen toedoen mislukt maar door een zet van den speelschon tiran, dien men het noodlot noemt. Hij wist er geen beteren naam voor. Nu had hij hier niets meer te maken. Hij zou naar de plaats teruggaan vanwaar hij gekomen was en den ouden tredmolengang weer aan- vangen, den strijd om het bestaan weer aanvaarden. Alaar nu zou geen gouden droom van succes en voorspoed hem daar- bij schragen. Hij zou teruggaan en beproeven weer bij den tram dienst aangenomen te worden. Alen zou hem niet dezelfde betrekking geven, die hij had gehad. Dat was natuurlijk niet te verwachten. Alaar hij zou mogelijk een minder baantje krijgen. Iets dat juist vol doende zou wezen om ziel en lichaam bij'- een le houden. Op den langen, dorren levensweg, die voor hem lag, scheen er geen vooruitzicht op eenige verbetering. En Blij onze aanvallen ten Westen van Czar. torysc winnen wij stap voor stap terrein. Krachtige tegenaanvallen der Russen wer den afgeslagen. Russisch legerbericht. De groote Russische generale staf meldt dd. Zaterdag: Aan het Westelijk deel van het front van de Golf van Riga tot aan de Pripet viel niets bijzonders voor. Slechts vallen te ermelden eenige goed geslaagd j op raties van onze zwaie en lichte artillerie in de streek van Jacohstadt en Dunaburg legen het dorp Nowiantzy, ten Westen van het Obole-meer. Een poging der Duitschers om in de streek ten NoordOosten van Jacoh stadt op te rukken, werd gemakkelijk gestuit. i De Duitschers roofden kleedingstukken, schoeisel en linnen van de bevolking weg, dat zij naar Wilna vervoerden. I In de gevechten, die zich ontwikkelden, ten Noorden van het dorp Lioebstsja aan de boven Njemen, tussclien een klein de tachement der onzen en een Duitsche af- deeling werd de laatste vernietigd. Wij namen een klein aantal soldaten ge vangen en maakten paarden en wagens buit. Dank zij de goedgeslaagde geheimhouding van onze operaties, bedroegen onze ver liezen bij deze onderneming slechts twee dooden en een gewonde. Ten Zuiden van 'Biaranowitsji, in de buurt van Gorodetsje, - heeft onze artillerie een Duitsch vliegtuig neergeschoten, dat binnen onze stellingen neervielDe bestuurder en de waarnemer zijn gevangen genomen. De verbitterde strijd, otm het dorp Rood nik, links van de Styr, ten Westen van Czarto ryse, duurt-voort. Tot dusver hebben wij meer dan 8 Oostenrijksche officieren en meer dan 300 soldaten gevangen genomen. Van het Zuidelijke front. Italia a nsch legerbericht. Het officieele Italiaansche communiqué van Zaterdag luidt: De tegenstand van den vijand op den Col di Lana en de boven-Cordevole had tot resultaat, dat hem door ons krachtig offensief herhaaldelijk flinke slagen werden toegebracht. De Italianen bestormden Don derdagmorgen, ondanks de krachtige ver dediging van den vijand, den top van de Saleseim, die een hoogte heeft van 7000 voet, waar verschillende loopgraven-linies waren aangelegd. Zij namen 700 man ge vangen en maakten veel materiaal buit. De aanvallen van den vijand in de sectoren van Vedil en Zagore werden onder zware ver liezen voor hem afgeslagen. In het Karstgebied bestormden de Ita lianen nog een groote loopgraaf in den sector van San Atichele. Ook in het cen trum werden verscheidene loopgraven ver overd. Oostenrijksch legerbericht. Het Oostenrijksche communiqué van Za- hij was, wel beschouwd, nog zoo jong. Slechts zes en twintig. Op dien leeftijd moest men het boste van zijn leven nog voor zich hebben. Hij trad met zwaren stap de kleine, met linoleum belegde hall in, waar zich het bureau bevond en eenige stoelen stonden, waarop personen al rookende zaten te wach- ten. Alles in het rond zag er schamel en haveloos uit.^Jit contrast met de heldere frischheid van bet land, dat hij had ver- laten, gaf hem een gewaarwording als de aanraking van een paar koude vingers. Londen, dat hij nog altijd „zoo kalm, en rustig" vond, vergeleken bij de drukte en het geraas van de steden aan de overzij Londen was in eens veranderd in iets hards, iets kouds, iets terugstootends. En toch, en toch, het zou de 'laatste druppel zijn in een beker vol bitterheid, wanneer hij het vaarwel moest zeggen. Hij sleepte zich naar zijn slaapkamer met haar vuile kanten gordijnen en haar vale," vuile bedsprei. Hij liet zich neer- vallen op een ouden bruinhouten stoel met verkleurde zitting, vlak bij een bekraste, armzalige latafel, die altijd klemde als men de laden uittik of dichtschoof. Zijn hand taste in zijn zak naar het ongeluk kige-apparaat, dat dood was dat nooit had geleefd behalve in de valsche verbeel ding van zijn liefhebbenden vader. De be-, schrijvingen er Van waren scheurpapier, het model was een nutteloos stuk speel goed. Hij haalde het voor den dag, zette het op de waggelende toilettafel met het grauw witte kleed en staarde er met som- terdag maakt melding van afgeslagen aan vallen der Italianen op het bruggehoofd van Tolmein, op den Alonte Sabotmo, op de hoogte van Podgora, tegen de hoogte van Doberdo en in het Tonalegebied. Aan het Dolomietenfront veroverden de Italianen met tienvoudige overmacht de Oostenrijksch Hongaarsche voorstellingen op den Col di Lana. Het legerbericht van gisteren luidt: Ook gisteren hebben de Italianen hun aanvallen herhaald op de punten, omwelke het meest gestreden wordt: de bruggehoof- den van Tolmein en Gorz, alsook verschil lende punten op den Karst en de hoog vlakte van Doberdo. Er ontstonden weer verbitterde gevechten van man tegen man, die meermalen ook 's nachts voortduurden en er overal mee eindigden, dat onze troe pen «de stellingen in hun bezit hielden. Aan het Tiroolsche front werden weder om vijandelijke aanvallen in het Tonale gebied bloedig afgeslagen. Voor onze stellingen op de Col di Lana is mist ingetreden. Evenals elders, is ook hiep de hoofdstelling volkomen in ons bezit. Van liet Servische front. Duitsch legerbericht. Het Duitsche groote hoofdkwartier meldde gistermorgen De Duitsche troepen van het leger van generaal Kövess hebben den Grn _MiLano- wats genomen. Ten N.O. daarvan is de vijand aan den weg SatornjaKragoejewats uit zijn stellingen ten zuiden van deSrebr- nitsa geworpen. Het leger van generaal von Gallwitz heeft aan beide kanten van de Morawa den vijand verder teruggedreven en 600 gevangenen gemaakt. Van het eerste B|ulgaarschc leger zijn geen nieuwe berichten ontvangen. Ooustenrijksch legerbericht Het Oostenrijksche hoofdkwartier meldt dd gistermiddag Ten oosten van Visegxad. rijn onze af- deelingen op Servisch gebied doorgedron- dcn. i De' van Wjaljewo zuidwaarts oprukkende colonnes van generaal Kovess liebban bij Radzjana vijandelijke ruiterij teruggedreven. Even ten NW, van den Grn Milanowats (in noordoostelijk Servië) hebben Oosten. )rijksch.Hongaarsche troepen lal van sterk bezette vijandelijke stellingen bestormden daarbij 4 kanonnen buit gemaakt Het 46e bataljon landstorm heeft tot dit succes het meeste bijgedragen. i Tegelijkertijd zijn Duitsche strijdkrachten van het noorden en noordoosten ónder gevechten tol den Grn Milanowats door gedrongen en zijn de stad Milanowats bin nengedrongen. Do aanval onzer troepen in de streek ten. noordwesten van Kragoejewats maakt eveneens overal vorderingen. Do ten zuid westen van Lapowo liggende hoogte Stra- gonitsa is door de Duitschers bezet. De Bulgaren zijn bij «Ie vervolging van den vijand overal naar hot westen opgeseho- beren blik naar, zooals iemand zou staren naar het gezichtje van een doodgeboren kind, waarop men al zijn verwachtingen en hoop had gevestigd. Het was daarbij zulk oen goede uitvin, ding! Dat moest het wel zijn, daar hot denk- beeld aangenomen en toegepast werd cn goed voldeed. Zoo iels als nieuwsgierig heid omtrent den uitvinder bekroop hem. Had die even. hard gewerkt als hij om het tot volmaaktheid te brengen' Was het voor hem van even veel belang geweest of hij er succes meo had of niet? Zou het voor den ander een even noodlottige beteekenis gehad hebben indi'en Wynnstanley's uitvin ding de zijne, die nu zoo goed werkte, was vóór geweest? Hij liet zijn hoofd op zijn hand rusten, terwijl hij voor zich uit zat te staren. Zijn hoofd was loodzwaar. De lucht buiten had nog een geler tint dan zij te Londen gewoonlijk schijnt te hebben. Hij voelde zich vermoeid, mistroostig, ver slagen. 't Was alsof hij een slag in 't ge zicht had gekregen en daardoor duizelig was. Onwillekeurig gleed zijn andere hand in zijn anderen zak. Hij wildé zijn teejtenin- aen vergelijken met de schets van het andere apparaat in het handelsjoumaal, dat met vurige lijnen in zijn brein scheen ge grift. Er was een klein verschil, o ja, een heel klein ear wel ten gunste van zijn eigen vinding naar hij dacht. Alaar hij zou daaromtrent toch gaarne zekerheid hebben. Zijn hand gleed in zijn zak, doch bleef halverwege plotseling ajs met ©en schok steken. Hij bracht de hand haastig naar ten. Bij Slatina, ten westen van Knjazewats bood de vijand eergisteren nog tegenstand. Latere «berichten zijn nog niet ontvangen. Een uit Pirot afgezonden kolonne ra- derde terzelfder tijd LasoLinji. Bulgaarse li legerbericht. Het officieele Bulgaarse he communiqué van Donderdag 28 October meldt- Na de inneming van Zajeca>, Knjazewatz en Inowo bleven onze troepen den vijand in Westelijke richting vervolgen. Op den ochtend van den 28sten October drong de afdeeling, die den nacht in de nabijheid van Pirot had doorgebracht, deze stad binnen cn achten olgdo den verslagen vijand. Servisch legerbericht Het officieele Senische communiqué van Donderdag 28 October luidt De hevige gevechten op het Zuidelijk ge deelte van het Alorava-front, worden voort gezet.» Het Ti mok: leger heeft nieuwe stellingen ingenomen, tenvijl hot leger, dat Pirot ver dedigt, zijn vleugels achter de stad terug getrokken heeft. Do vijand heeft den Kalsjanikpas ge nomen en door zijn numerieke meerderheid, de Senders, ten Zuiden van Swilajnato eenige kilometers teruggedreven. lieden zijn nieuwe Beicrsche en Oosten rijksche bergtroepen opgemerkt. De troepen, die Belgrado verdedigd heb ben, sloegen alle aanvallen van den vijand af. De Oostcnrijksch-Bulgaarscko communicatie©ver de Donan. Uit Sofia wordt dd. Vrijdag gemeld, dat voor do eerste maal sinds het uitbreken van den oorlog een.Hongaarsche stoomboot, do „Berettio", uit Orsowa (Hongarije) te Wjdin (Bulgarije) is aangekomen. Kragoejewats Wilhelm Heleger, oorlogscorrespondent van het jBisrl. Tageblatl", seint van bet Servische front: Nadat hot uit Sabats begonnen offensief over Waljewo is voortgorukt, naderen do verbonden troepen in een groolen boog de versterkingen van Kragoejevats. Deze voor malige verblijfplaats der Servische vorsten is" op het loogtnblik het hoofdarsenaal van het land. Rondom de stad verheffen .«eb steile, gemakkelijk voor de verdediging gc- scliikte bergen, als ©en natuurlijke vesting gordel, die aan het Oostenrijksche offen sief destijds weer.-tand wist te bieden. On getwijfeld zal het over Tapola opgemar cheerde leger van generaal Von Kovoss alsook hot (aansluitende leger van von Gall witz hier voor een beslisscnden slag wor den gesteld. De landing te Saloniki. In strijd met hot hericlit uit Boedapest dat de Entente haar te Saloniki gelande troepen weer zou inschepen, meldt een Havas-telegram uit Saloniki, «lat daar nog voortdurend Fransche en Engelsche trans- den anderen zak en toen weer naar den eersten, waarin hij met een huivering van schrik rondwoelde. Opslaande stak hij zijn handen in zijn andere zakken, waarbij zijn gezicht, dat reeds bleek was, groen-grij's werd van agitatie en angst. En daarop viel hij weer op den stoel met do gevlekte, plat gezeten zitting neer, alsof zijn boenen wei gerden hem langer te dragen. Zij was weg 1 Verdwenen 1 De portefeuille die de papieren bevatte! Uit zijn zak ge vallen waarin liij zo zoo secuur liad ge stoken of gestolen. Zij was weg, onher roepelijk, hopeloos verdwenen. En zij be vatte zoowel zijn geheelen schamelen voor raad aan geld als zijn papieren I VI. Mogelijk weten wij armzalige stervelin gen misschien nooit tot welke diepten de ellende ons kan voeren. Het zal- altijd lijken, wanneer do ellende het grootst is, dat er nog grootere, ongepeilde diepten zijn. De beker van bitterheid bevat in zijn droesem een smaak dien wij ons niet kun nen voorstellen, voor dat wij dien hebben geproefd. Een ©ogenblik te voren bad Wynn- stanley gemeend, dat het lot hem niet nog sniaxtelijker kon treffen/ hem" niet niet nog meer verachting als zijn speelbal kon gebruiken en ziet Nu kreeg -hij weer een slag, die den vorigen in wreedheid verre overtrof. (Wordt vervolgd^ Niets dal don jnonsclj zoo aantast nis wanhoop. Lord Lansdownc

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1