68"' Jaargang. Zaterdag 6 November 1915. No. 14981 Tweede Blad Een nieuwe belastingkoers, Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25, franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam enVlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 16 regels £L 0.92; iecme regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. J J In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prij3 van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103- Het is moeilijk zelfs maar een overzicht te krijgen van de beteekenis van de belasting plannen van minister Treub. Wat maken zij uiterlijk al een indruk: 25 kolom compres druks in een groot dagblad. En dat is dan nog maar een uittreksel! En als men dan bedenkt, dat die 25 kolom het resultaat zijn van arbeid op een departement, dat voor vluggen en inspannenden arbeid allerminst geoutilleerd is, dat naast dit reuzenwerk bovendien heeft te zorgen, dat de loopende zaken geregeld worden afgedaan. Dit alles is in ongeloofelijfe korten tijd geschied door de energie van één mensch, ai is het dan ook een Treub. En naarmate men nu verder leest, de ontwerpen aandachtiger bestudeert, rijzen achter dat werk, dat men eerst als het werk zag, verschieten van voorbereidenden en regelenden arbeid op, die nog weer ge- weldiger van afmeting schijnen. En al lezen de merkt men hoe alles rijpelijk overwogen en goed doordacht is, hoe er éénheid is in dit streven, hoe overal de individualiteit van één sterken, bekwamen man naar voren komt. Waarlijk' het is een wonder van legis- latieven arbeid en het zal dit blijven, ook al mocht er van deze belastinghervorming- plannen niets tot stand, komen. Met begrijpelijken schroom, blijft dan ook de Nederlandsche pers voor dezen arbeid staan, met grooten eerbied schrijven alle bladen over dit werk, al begint men toch al klanken te vernemen die duiden op het naderen van den storm, welke dit ont werp zal doen opsteken. Wal al belangen en belangetjes van bepaalde groepen en person m zullen door dit grootsche^ werk bedreigd worden en hoe gauw zal men tie strijders voor al deze belangen, eerst ieder voor zich, later gecoaliseerd, aan het werk zien om deze hervorming te keeren. Het spreekt van zelf, dat wie tegen en. kele ónderdeelen van de bewuste plannen principdeele bezwaren heeft, dientengevolge huiverig is om die bezwaren te berde te brengen, -waar men, al bezwaren aanwij zend, zoo licht gevaar loopt in de kaart van min of meer baatzuchtige tegenstanders te spelen. Maar aan den anderen kant heeft men toch, zelfs tegenover zulk titanenwerk, het recht en zelfs den plicht om wat men principdeele fouten oordeelt als zoodanig te karakteriseeren en mee te werken om het werk van die fouten te zuiveren. Nu is het begrip fout relatief en gevoelt then do relativiteit eerst recht, wanneer men staat tegenover een zoo groot des kundige als Treub. Wij zouden dan ook voor heden niet een „xout" ter sprake willen brengen, doch eerder willen vragen óf van een nieuwigheid, van een novum, gelijk de minister zelf een groote, door hem voor gestane verandering in onze belastinghef fing noemt, de schaduwzijden niet grooter zijn dan do lichtzijden. En- wij doen die vraag met te groo-ter vrijmoedigheid, om- dat het oneindig veel gemakkelijker is de voordeden dan de nadeden daarvan te wegen, zoodat men er eerder toe zal komen waarde te hechten aan do duidelijk te om schrijven eventueel© voordeden dan aan de meer vage nadeden, die de voorsteller zelf niet zal hebben voorbijgezien. Deze nieuwigheid is do bestemmings heffing. Tiot nu toe hief men belasting ten hate van de schatkist (rijks-, provincie- of gemeente-schatkist). Minister Treub wil enkele zijner belastingen heffen voor een bepaald doel, wil' dus dat de opbrengst van zulk een belasting apart gehouden wordt, en uitsluitend en alleen voor de betaling van de kosten van dat eene doel gebruikt wordt. Men betaalt in zekere gevallen, zoo stelt de heer Treub, liever voor een be paald'doel, dat xnen kan waardeeren, dan voor de behoeften van de schatkist in het algemeen. Is, er b.v. de opbrengst van een, belasting bepaald aangewezen voor ouder. domspen.sj.oen van behoefügen, dan zal het ontduiken van die belasting .erger worden gevonden dan het ontduiken van een alge- meene belasting. Een tweede voordeel is, dat men met een heffing voor een bepaalde bestemming in staat is meer dan eenmaal een belasting bron aan te boren. Een derde voordeel* is verder, dat men bepaalde groepen, die-bij bepaalde Staats uitgaven extra belang hebben, aan die be paalde uitgaven rechtstreeks - kan doen bijdragen. Een vierde voordeel is, dat men bepaalde groepen van personen, voor belangen, waar- van zij niet, anderen wél de lasten dragen, extra kan doen betalen, wat met name bij de weerbelasting het geval is.- Tegenover deze lichtzijde zij het ons nn geoorloofd de schaduwzijde dezer methode aan te geven. Het groote bezwaar is, dat zij de een heid van ons volk aantast Van uitbreiding van het kiesrecht heet Jiet in de Memorie van Toelicliling op de voorstellen tot Grond wetsherziening van deze regeering, dat die uitbreiding „de nationale gedachte bevor. dert," ,het gevoel van, saamhoorigheid en lotsgenieenschap kweejfct" Welnu, van de aanvaarding van deze belasting vreezen wij een onevenredig veel grootere benadeeling van de nationale .gedachten, verstomping van het gevoel van saamhoorigheid en lotsgenieenschap. En terwijl wij in het verwachten van vermeerdering van nationaal gevoel tenge volge van kiesrechtuitbreiding grijze theorie zien, mei ken wij in de praktijk op, dat nu reeds allerlei categorieën van menschen met het oog op hun economische om standigheden den band tot de gemeenschap voor zichzelf anders gevoelen dan rnen- schen van andere economische omstandig heden. De gedachte b.v., dat vaderlands liefde iets is voor welgestelden, dat de minder gesitueerden geen vaderland heb ben, dat voor hen alleen daar een vaderland kan zijn, waar zij liet goed hebben, komt men reeds heel veel tegen. En zij gaat verder, waar de meening Jmcrscht, dat eigenlijk alleen de welgestelden alle staats uitgaven te betalen hebben, dat de minder welgestelden, dat zijn zij die minder dan een steeds hooger wordend minimum te verteren hebben, feitelijk niets dan rech ten hebben tegenover den Staat, die .vol gons hen min of meer een instelling is die de rijken doet verdienen en dan ook dus maar door de rijken moet worden bekos tigd. Dergelijke gedachten worden nog niet als grondwaarheden beleden. Schrijft m.en ze op, dan springt de absurditeit in de oogen. Doch zij zijn er, zij wortelen dieper naar mate de levensbehoeften grooter worden, de behoeften aan zekere luxe dringender. Het zijn gevaarlijke, destructieve, anar chistische gedachten. Die gedachten te In vorderen kan onmogelijk de taak van den wetgever zijn. En nu stellen wij ons de vraag of de voorstellen van minister Treub voorzoover zij de bestemmingsheffingen be treffen, niet in hooge mate propaganda zul len maken voor zulk© ontbindende ideeën. Minister Treub wijst hier op bullenland- sche voorbeelden. Doch hij vergeet daar bij,. dat in liet buitenland, met name in de gioote landen, de nationale gedachte, liet gevoel van samenhoorigheid en lotsgemeen- schap veelal zeer, zeer sterk is en tegen een stootje kan. Terwijl dat bij ons helaas niet het geval is. De minister maakt zich illusies, dat men gemakkelijker zal betalen, voor een bepaald, sympathiek doel. dan. voor de algemeen© behoefte van (de schatkist Maar is dat zoo Zal men werkelijk bij het invullen' van 't biljet en op andere beslissende momen ten, wanneer men met zichzelf alleen (is, zich laten leiden door dergelijke s en timen- teele overwegingen, die mooi staan op ,het podium van „deze groote vergadering," doch in huis niet zelden worden opgeborgen. En hls men nu voor oen oogenblik ©ons aanneemt, dat men gemakkei ijker belasting betaalt voor 'n sympaüek doel, zal men dan niet voor jde natuurlijke neiging ko men te stdan om bij de andere be lastingen weer teug te verdienen door hier extra (te knoeien? Zal dit naar yoren brengen voor één bizon der sympathiek doel niet tengevolge heb ben, dat men nu de andere belasting mög erger als (odium zal gaan gevoelen en daar tegen nog meer bezwaren zal brengen Zal men zoodoende niet komen tot qen zeer ongewenscht politiseeren met het belasting biljet? Zal men niet langzamerhand alle be lasting behalve de zéér sympathiek bedoelde als een onrechtmatige belasting gaan ge voelen? En wanneer de staat dan bovendien zelf het idee in de hand gaat verken, (lat ,wïj koloniën alleen voor de rijk» lui hebban, doordat hij die alleen aan een vlootbelasting laat meebetalen, wanneer de staat zelf de burgers in verschillende belangengroepen gaat scheiden, die bij verschillende uitingen van staatszorg verschillend belang hebben, waar blijft dan de-eenheid, het nationale gevoel en waar leidt ten slotte zulkf leen ,be- lastingspecificatie heen? Inderdaad zwaarwichtige vragen, die een afdoend antwoord zullen moeten heb ben gevonden, voordat men met dezen nieu wen koers zal kunnen meegaan. BINNENLAND. AadUntlo», De gewone (audiëntie van den minister van buitenlandsche zaken zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Bechterlgke macht. Bij Kon. besluit van 5 dezer is benoemd tot rechter jn de arrondissements-reciit< bank te (Arnhem, mr. A. D. H. Quintus, thans in gelijke betrekking te Alkmaar. Depart. Tan financiën. Bij Kon. besluit van 4 dezer is de ont vanger der directe balastingen en accijn zen te Buitenpost, J. Kingma, thansi tijdelijk werkzaam aan |de inspectie der directe be lastingen, enz. te Tilburg, met ingang van 8 dezer tijdelijk werkzaam gesteld bij het departement van financiën. Ontvanger dir. belastingen. Bij Kon. besluit van 4 dezer is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te (St. Maartensdijk, J. L. van der Plas, thans ontvanger dierzelfde mid delen te Bussen; is, met ingang van 1 Januari, benoemd tot ontvanger jder directe belastingen en accijnzen tc Uitgeest, D. P. W. van Ileuvon, thans tijdelijk waarnemend adjunct inspec teur der directe belastingen aan de inspec tie dier middelen te Amsterdam, 4de af- doeling. i EerTolle vermelding. Bij Kon. besluit van 4 dezer is bepaald, jiat bij (afzonderlijke dagorders, zoo in, Indië als in Nederland, eervol zal worden 'ver meld de londer-luitenant der infanterie van het leger jn Nederlandsch-Indië S. de Groot, (algemeen stamboek ,no. 61200) als hebben de zich onderscheiden bij de krijgsver richtingen ter iSumatra's Westkust (Nias, residentie Tapanoeli), gedurende het 1ste halfjaar 1915. i fiedsrlnad en d« ««ring. Uitvoer van voederbieten en mangel wortelen. Het Stbl. no. 458 bevat een Kon. be sluit van 4 dezer, houdende intrekking van de tijdelijke opheffing van het verbod van uitvoer van voederbieten en mangelworte- len, toegestaan bij Kon. besluit van 19 Mei 1915 (Stbld. no. 222). Uitvoer van zilveruien. liet Stbld. no. 460 bevat een Kon. be sluit van 4 dezer, houdende tijdelijke op heffing van het verbod van uitvoer van zilveruien. Uitvoer van zeep. Het Stbld. no. 461 bevat een Kon. be sluit van 4 dezer, houdende verbod van uitvoer van zeep in eiken vorm. Onder intrekking van het Kon. besluit van 25 Juni 1915, (Stbld. no. 297), is de uitvoer van zeep in eiken vorm verbo den van don dag der afkondiging van dit besluit. Geïnterneerden, Gistcmamiddag hebben, naar de „Nieuwe CL" meldt, de opperbevelhebber van leger en vloot, generaal Snijders, de Belgische minister Poullet, de Belgische generaal Dossia en de generaal-majoor Onnen, chef van de interneer! ng s karn pen in ons land, het gebouw De Tent. in hel Agnctapark, te Delft, waar geïnterneerden zijn onder gebracht, geïnspecteerd. Minister Poullet sprak woorden van dank tot de directie der Ned. Gist- en Spiritus^ fabriek voor alles wat zij in het belang 'der geïnterneerden had gedaan, waardoor het mogelijk was geworden, dat de studecrend© jongelui uit België hun studies weer kon den vervolgen. Tewerkstelling yan geïnter neerden. "In een bijeenkomst van werkgevers, te Deventer gehouden, hebben 12 hunner be sloten tot het aan het werksteden van Belgische geïnterneerden. Zij zullen het zelfde loon moeten genieten als de Hol- landscho arbeiders in het vak en niet worden aangenomen, zoolang nog door de Arbeidsbeurs aldaar Hoilandsche arbeiders kunnen worden aangewezen. Duurtcbij slag. i De Scheepvaart- en Steonkolenraij. te Rot terdam heeft aan haar personeel een,duurte- bijsla'g van 10 pCt. voor de ongehuwden en 20 pCt. voor de gehuwden toegekend. Een Hollander? Reuter's bijzondere dienst seint, dat de 23-jarige Hollander Henri Saks die aan boord van de „Michigan" uit Ame rika was overgekomen en betrokken is in den fruithandel, gisteren te Liverpool is veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf, om na afloop daarvan naar Amsterdam te worden overgebracht, omdat hij onware inlichtingen had gegeven. Ingezonden Medcdeelingen. Angst zal u niet beter maken. Weest opgewekt en grijpt de oorzaak van uw kwaal aan. Leeft niet in voortdurende vrees voor ziekte. Angst werkt op de zenuwen en maakt kleine kwalen grooter. Als gij rugpijn hebt, weest dan niet on middellijk bevreesd voor niergruis, water zucht of Blight's ziekte. Als gij last van rheumatische pijnen hebt, weest dan niet dadelijk bezorgd voor chronische rheumaüek. Als gij hinder hebt van waterstoornissen, vreest dan niet onmiddellijk blaasontste king en nierstoen. Zegt tot uzelf: Ik zal er dadelijk voor zorgen, dat mijn nieren genezen en als jk dan verstandig leef, blijf ik gezond. Neemt voldoende lichaamsoefening om het bloed vrij te laten cireuleeren door de nieren. Dat houdt het bloed zuiver. Als gij te veel eet, drinkt of werkt, u te veel zorgen maakt en geen behoorlijke nacht rust neemt, is het gemakkelijk genoeg om deze kwade gewoonten een tijdje na te laten en de verzwakte nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen te genezen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn enkel voor de nieren en blaas, en bij tijdig gebruik zuiveren zij de urinewegen, wekken zij de nieren tot grooter werkzaamheid op en bevrijden zij het lichaam van de nadee- lige stoffen, die zooveel kwaad kunnen veroorzaken. Tobt niet te veel, opgewekt heid en Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn de twee beste geneesmiddelen. Te Schiedam verkrijgbaar bjj Kappelhofl Hovingh. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a fl.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eisoht de echte Fos- k ters R^Pii®1 Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien m WJr is van nevenstaand KXRr** handelsmerk. STADSNIEUWS. Steuncomité 1914 Scliteduw. Hoewel het aantal werkloozen, die door ons comité gesteund worden, in denlaatstcn tijd ©enigszins verminderd is, kan de werk zaamheid van dit comité nog geenszins als geëindigd worden beschouwd. Vooral met liet oog op het aanstaande ongunstige jaargetijde, blijft de steun der milde gevers ten dringendste gewenscht. Vooral stelt het Comité hoogen prijs op geregelde bijdragen. Wie iets aan het comité wenscht af te dragen, berichte zulks aan den Penning-" meester, den heer A. L. Bjoot, N. Haven 83. Voor het geregeld innen der vaste bij dragen, wordt gaarne gezorgd. Brandweer. Het volgende adres is bij den Gemeen teraad ingezonden: Namens de Brandweerliedenverceniging „Vriendschap zij ons doel" nomen ondcr- geteekenden beleefd de vrijheid zich tol UEd. te wenden met het verzoek de uit- keering, te doen aan brandweerlieden die door een ongeval worden getroffen, zoo danig te regelen lo. dat aan allen zonder onderscheid bij tijdelijke ongeschiktheid tot werken een bedrag van 14 per wock wordt uitge keerd; 2o. dat bij blijvende ongeschiktheid of bij een ongeval mot doodelijken afloop uit- kecring wordt gedaan, te regelen volgens do Ongevallenwet naar het bedrag van f14 per week uitkccring. De gronden, die tot dit verzoek hebben geleid, zijn in bijgaande Memorie van Toe lichting nader uiteengezet. Hopende op een gunstige beschikking, Hoogachtend, Namens de Brandweerliedcnvereen. „Vriendschap zij ons doel", J. C. KRABBENDAM, Bleekerstr. 2. i Voorzitter, J. B. LOURENS, Westfr. laan 32, Secretaris. Schiedam, November 1915. Memorie van Toelichting. In de Raadszitting van §0 April 1915 werden regelen vastgesteld waarnaar voortaan de uitkeering zal plaats hebben van de toelage aan brandweerlieden, die door oen ongeval worden getroffen. Als basis voor die uitkeering heeft men aan genomen 't loon, dat genoemde personen, hetzij in dienst van parliculieren, hetzij in Gemeentedienst ontvangen. De brandweerlieden zijn unaniem van oordeel, dat een dergelijke regeling tot veel onbillijkheden moet leiden. Wanneer toch een brandweerman, wiens loon gering is, een ongeval overkomt, zal hij zich gedurende zijn ziekte af hij ge heel© ongeschiktheid tot werken met een lage uitkeering moeten tevreden stellen of ingeval van een ongeluk met doodelijken afloop zijn weduwe of kinderen. Daarente gen zal diegene, die beter gesalarieerd wordt, ook op een mindere schriele uit keering recht hebben. En dat, terwijl toch alle brandweerlieden bij het volvoeren van" hun taak hetzelfde risico loopen. Allen stellen zich in gevaar en loopen, nu Uw College de zaak zoo geregeld heeft, dat het loon in anderen dienst over de uitkee ring beslist, gevaar om in een slechter conditie te komen dan menschen, die hun krachten niet hij brand beschikbaar stel len. l Die onbillijkheid zal weggenomen zijn, als aan alle brandweerlieden dezelfde uit keering wordt verzekerd. Gevraagd wordt door onze vereeniging een bedrag van f 14 per week bij tijdelijke ongeschiktheid tot werken en verder de uitkeering bij geheele ongeschiktheid, of bij een ongeval met doodelijken afloop, ta regelen volgens de Ongevallenwet naar het bedrag vair f14 per week uitkeering, een bedrag dat zeker niet te hoog kan wor den genoemd, als uitkeering aan mannen, die in het belang van de gemeenschap werkzaam waren toen een ongeval hen trof. Onze vereeniging gelooft, dat deze matige eisch bif Uw College een welwil lend oor zal vinden. Inwilliging ervan zal zeker leiden tot bevrediging van de wen- schen der brandweerlieden persoonlijk .en tot versterking van den goeden geest in het corps. Allen zullen zich gelijkgerechtigd voe len en daardoor met opgewektheid hun moeilijke taak vemillcn. Moge Uw College in onzen geest heslis sen. V Namens 'de Brandweerliedenverefen. „Vriendschap zij ons doel", Gemengd Nieuws. De taal der buitenlandsche passen. Mr. K. M. Pliaff schrijft in „Neerlan- dia" „Reeds meer dan eens werd door het A' N. V. dc aandacht der Regeering ge vestigd op dc wenschelijkheid de buiten landsche passen niet uitsluitend in het Fransch te stellen. Tot nu toe zonder gun- stigen uitslag. „De hoofdreden dor Regeering voor haar handelwijze schijnt daarin te liggen, dat Fransch de diplomatieke taal is. Alsof men een pas niet moet vertoonen. aan lagere beambten of zooals thang in Duitsch- land aan soldaten, die als regel geen Fransch verstaan I „Het onpractische en vreemde van den gevolgden regel bleek mij wederom deren zomer, toen ik door Duitschland mij haar Scandinavië begaf. Als woonplaats gaf ik mondeling bij de strenge pas-eontröle aan de Duitsche grenzen 's-IIërtogenbosch op. Do militair, die den pas in handen had, beweerde echter stok en stijf dat die plaats niet in den pas stond en het kostte mij veel moeite hem te beduiden dat ;,Bois-le- Duc" hetzelfde was als 't-Hertogonbosch". „Eveneens ging het met mijn beroep. Of ik al beweerde dal ik Oherlandesgerichtórat was het antwoord luidde herhaaldelijk: „das steht nicht darin". Ik wees op het woord „conseillé",. zooals men mijn beroep betiteld had. De militair begreep er niets van. Ten slotte kwam ik er gelukkig door. i „Waarom kan de Regeering niet breken met de sleur? De zaak is eenvoudig genoeg en de kosten zijn gering. Gedurende den oorlog is huitendien êon belangrijke op brengst van uitgereikte passen in 's Rijks schatkist gevloeid.'" Een openbare school verhuurd, In de gemeente Kamperveen van onge veer 2000 H.A., verdeeld in drie buurtschap pen, met een bevolking van slechts 566 zielen, bestaan twee scholen, n.l. een open bare aan den Hoogeweg en een bijzondere in dc buurtschap van Zuid-Einde (Witlen- stein). i Voor ©enigen tyd is opgericht een „Ver eeniging tot vestiging en .instandhouding van scholen met den B!ijbel\cn het be- stuur dezer vereeniging heeft zich tot den Raad gewend met het ■verzoek de openb. school aan den Hoogeweg te mogen buren. Mede is bij den Raadi ingekomen een adres van elf personen die voor hun kin deren openbaiar onderwas verlangen, om dit verzoek niet in te willigen. CliEDAilSCIIE COItëAliT. I

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 5