68"" Jaargang Zaterdag 13 November 1915. No, 14987 Derde Blad. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering von Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaai lingen fl. 1.25, franco per post £1. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam enVlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur ean het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prps der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92- iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te hekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. BESNEHLAJSD. JtaHrlaad en de eorlog. Huldügingscomiteit Koning in Elisabeth. Door bemiddeling van baron Fallon, den Belgischen gezant in Den Haag, heeft het Iseerlands liuldigmgscomiteit Koningin Eli sabeth /den voLgenden brief ontvangen Mijne hceren, De geestdrift en edelmoedigheid, die gij door .uw meesterlijke leiding bij do Hol- landsclie bevolking licht doen ontstaan, heeft de Koningin getroffen. Met ware voldoening heeft Hare Majes teit Uwe zóó belangrijke gift ontvangen, die llaar toelaten zal in Uwen naam den nood van tal van rampzaligen te lenigen. Aan al dezen, die ter harte genomen heb ben, een broederlijke hulp voor onze onge lukkige landgcnooten bij te brengen, biedt onze Vorstin Ilare vurigste dankbetuigingqn, alsmede de uitdrukking Harer verkleefdheid. Ik ben gelast U te zeggen, dat de Ko ningin het adres, dat gij Haar gezonder» hobt en waarvan Zij de wijze beschikking en do prachtige versieringen bewonderd heeft, zal bewaren in Ilare-verzameling van gedachtenissen van den oorlog. Gelief, Mijne Hoeren, de verzekering mij ner bijzondere hoogachting te aanvaarden. Voor den Secretaris": De Officier Ordonnanco in bijzon- deren dienst (w.g.j Di'OUTREPONT. Ingezonden Mededeeiingen. Ais gij neerslachtig wordt, vindt dan uit waarom. Neerslachtigheid komt gewoonlijk voort uit een slechten toestand van het gestel, en indien gij er niet in slagen kunt om iuw zwartgalligheid te verdrijven door te let ten op wat gij eet ein drinkt, door vol doende te slapen, voldoende lichaams oefening en frissdie lucht, bestaat er aanleiding om aan overtollig urinezuur in het bloed te denken. Gewoonlijk wordt gij hiervoor gewaar- sdiuwd door pijn in den rug, duizelig heid, hoofdpijn en waterstoomissen. Bekamp dit urinezuur door lidht ver teerbaar voedsel te gebruiken, voldoende nachtrust en lichaamsbeweging te nemen, door u niet op io winden en door de nie ren op te wekken .tot grooter werkzaam heid en het beter fiUreeren van het Moed. Er bestaat hiervoor een veilig geneesmid del: Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Foster's Pillen zijn een speciaal nier- geneesmiddel, dat de nieren helpt om over tollig urinezuur en and-ere vergiften, die nierkwalen veroorzaken, uit het bloed te fiitroeren. Ongetwijfeld verdienen yJ] ge probeerd te worden, want zij hebben tal van personen in gevallen van niergruis, niersteen, waterzucht en andere nierkwalen geholpen. Een verstandig mensch zal door een eenvoudige, zorgzame leefwijze zijn genezing bespoedigen. Te Schiedam verkrijgbaar bij Kappolhoff Hovingh. Toezending geschiedt franco na ontv. v, postwissel a f 1.75 voor óén, of f 10.voor zes doozen. Eisoht de echte Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. Gemengd Nieuws. Vluchtelingenellende. Stanley Washburn beschrijft in eon brief io de „Times" van 10 October line hij op zijn toclit paar Moskóu op den weg War schauMoskou eindelooze troepen vluchte lingen ontmoette, die allen voor de Duitsche invasie een goed heenkomen zochten. Nimmer nog zag de correspondent zóó- voel vluchtelingen; in twee dagen passeer de hij zeker 100,000 menschen, mannen, vrouwen en kinderen. In een stad meteen bevolking van 25.000 zielen bevonden zich thans 83000 menschen, indien ai thans de cijfers van den jlaatselijken commandant juist zijn. En zoo zijn er vele sleden. Langs 6e wegen, in de straten, op de velden, overal kampeeren de ongelukkigen. Niet tegenstaande alle ellende toonen die lieden «en ongelooflijke moed en vastberadenheid. De correspondent sprak met verschillende vluchtelingen en steeds kreeg hij weer den zelfden indruk. De meesten waren reeds twee maanden onderweg. Hun huizen waren Ju de asch gelegd; daarna waren zij naar het oosten getrokken waarheen, dat wis- ten zij niet. En toch bijna geen klachten. De moesten beschouwden de vernieling van hunne woningen als een noolzakelijk kwaad, en velen verklaarden, dal zij be- reid waren geweest den brand erin te steken, wanneer dit kon bijdragen tot de nederlaag der Duitschers, Een blijde verrassing. De Engelsche kolonel Yansiüarl, wiens dood, reeds gemeld was, blijkt gewond te zijn en zich in Duitsche gevangenschap te bevinden, aldus schrijft men aan „DeTijd'-', Zijn naam kwam voor in de Engelsche ver. Boblijsten na den slag van Loos, en daar hij bij zijn regiment zeer bemind was, kreeg zijn echtgenoole honderden brieven van rouwbeklag en deelneming. Een lijkdienst werd voor hem in Londen gehouden en aan de vermeende weduwe verdoet pen. sioen uügekeerd. Licht te begrijpen was de groote vreugde van mevrouw Vansittarl, toen zij dezer dagen een brief kreeg uit Crefcld, waarin de kokn el haar mededeelde* dat bij gewond lag in een ho.-.pilaal, nldaarj maar dat bij het verder zeer goed mankte, en waarin hij om toezending van eenige kleedingstukken verzocht Merkwaardig is nog liet feit, dat bijna 40 leden van de Lmiilie Vansitlart thans voor Engeland strij den. De Duitsche tok der familie Vansitlart woont te Aken, waar een der leden afge vaardigde is van den Duitschen Rijksdag en wel eens op Limburgsche Katholieken dagen verscheen, waar hij zich als een voortreffelijk redenaar deed kennen. Brieven van soldaten aan hun tmarraines". Zooals men weet,'hebben talrijke dames en jongemcisjes in Frankrijk op zich geno men soldaten, die alle contact met hun familie en gezin verloren hebben, nu cn dan te schrijven cn hun kleine geschenken te zenden. «Aan enkele dier brieven van soldaten aan hun „meters" is 'tvolgende ontleend; De brieven loopen tot Mei van dit jaar en i:i alle treft men een vast vertrouwen aan op de overwinning. Sommige soldaten in den gector-Atrecht, schrijven, dat alles gereed is voor een geweldig offensief; zij verheugen zich erop nu eens af to kunnen rekenen met den vijand. Een hunner deelt mede, dat de troep voorzien is, behalve met-handgranaten, met groote dolkmessen, voor den gtrijd in ide loopgraven. Treffend is de herhaalde verzekering, dat het vechten en lichamelijk lijden, hoe vree se lijk ook, toch nog niet zoo erg is als de knellende onzekerheid omtrent het lot van vrouw en kinderen. „Denkt u tens, schrijft er -een, toen ik uittrok had ik een dochtertje van twee dagen nooit hel) ik verder iels vernomen. Het is afschuwelijk maar we troostten oas maar zoo goed mogelijk; ik ben met zes broers aan het front en we zijn er allemaal tot dusver goed afgekomen, en toch zijn we ze al dikwijls met de bajonet te lijf gegaan...!" En steeds weer volgt de verklaring, dat „we zullen overwinnen." Een der soldaten zendt aan zijn „mar. raine" een ring voor haar dochtertje, welke hij gemaakt heeft van aluminium van een Duitsch projectiel. „Ik hoop dat het rin getje naar wensch zal zijn, ik heb het ge maakt, terwijl de granaten over onze hoof. den suizen. U schrijft, dat uw beide jon- gens ook graag zouden meevechten maar zij welen zeker niet wat dat zeggen wil. Heusch, het is beter voor u, dat u zo maar bij u houdt, want het is hier soms een volmaakte hel geen burger -kan zich daarvan een denkbeeld vormen." op aan schuilplaatsen te bouwen die op den winter berekend zijn. Een heuvel in een open plek in het bo^ch levert het geschikte terrein. Spoedig heeft iedere korporaal zijn mannen ijverig aan het werk. Men graaft diep in den heuvel om zoo weinig mogelijk zichtbaar en beschermd tegen vijandelijk artilleriegevecht te zijn. Vier dagen hard werk zijn er noodig voor de aanleg zoover is, -dat de mannen niet meer in de open lucht behoeven te kampeeren. Nu begint het inrichten van binnen. Rondom langs de muren worden kooien ingericht, die uit een verhooging bestaan met stroo er op. Aan planken wordt alles opgehangen. Twee uit gebroken ruiten samengestelde ramen laten het daglicht naar binnen komen. Een tafel en eenige banken in het midden vor men het meubilair. De trots van de bou wers is echter de uil gebroken baksteenen gebouwde kachel met kookgelegenheid, die onlangs in gebruik genomen werd. Nu het uiterlijk. De achterwand van liet verblijf ligt diep in den heuvel, het dikke dak, dat uit 30 c.lL zware balken met een laag aarde van 50 c.M. erop bestaat; en dat tegen shrap- nells en lichte granaten bescherming biedt, wordt met graszoden belegd eh met kleine denncboompjes beplant om het voor vliegers te verbergen. Ook de aarde die men uitge graven heeft, wordt met graszoden bedekt. Dicht aan den ingang worden tegen sneeuw en regen beschermde geweerstand era opge steld. Om het lieele paleis wordt een grep pel gegraven om te verhinderen dat bij regen en dooiweer het water naar binnen stroomt. Ieder brengt zoo vaak hij gelegenheid heeft droog hout naar binnen, dat voor don winter wordt opgestald. Een ton uit de ontruimde boerderij is de aardappelkuil. De wegen wor den verbeterd en bordjes opgehangen die de verschillende verblijven den weg wijzen. Nu komt echter nog de watervoorziening. Het is twintig minuten loopen naar het naastbij zijnde bruikbare water. Wij hebben echter vakmensellen, die pen zakput aan leggen. De grond wordt met kiezel bekleed, waarvoor een schot van planken komt. Nu hebben wij goed water. Men zou denken dat thans het winterkwartier gereed was. Het lijkt er niet naar. Zoolang onze sol daten daar wonen, .zoolang wordt er ook gebouwd. Hier moet pen schoor komen, daar nog een,raam, een klein holt voor voor raden zou nog heel nuttig zijn. enz. Ieder weet een practischort raad cn alten werken met liefde en vlijt aan de villa, ofschoon elk weet dat hij er slechts een paar weken zal wonen, om dan plaats te maken voor anderen die hij in du loopgraven vervangen moet. Dit is echter slechts een aansporing om den kameraden die later komen, een aangenaam verblijf voor te bereiden. In de loopgraven heeft men intusschein ook niet stil gezeten. Hier komt het aan leggen van de verdedigingswerken natuurlijk op.de eerste plaats in aanmerking. Goede dekking, armstoimen, schietgaten, schouder weren zijn de eerste behoeften. Er worden greppels gegraven om te verhinderen dat er plassen ontslaan in de loopgraven. Is dit Mies klaar, dan "begint men met hol bou wen van de schuilplaatsen. Die kunnen na tuurlijk niet zoo „geriefelijk" worden aan gelegd als achter de stellingen, maar ook hier doet men wat men kan. De kunstvaar digen komen tot hun recht bij het zorgen voor de verwarming; kuchelfabrikanten zou den hier aardige modellen kunnen opdoen. Te midden vau dit werk moet wacht ge houden worden en moeten draadversperrin gen worden gespannen. De eerste dagen is er dan ook zeer weinig rust. Is echter alles afgeloopcn, dan kunnen de troepen den komenden winter rustig te gomoct zien. Winterkwartier. In do „Morgcnpost" beschrijft een sol daat het betrekken van hel winterkwartier in Rusland, nadat liet bevel gekomen was, voor den winter een verdedigende stolling in te nemen. De plaats, die daarvoor geko zen was, lag twee kilometer achter het front en daarom moest de troep terugtrek ken, zonder dat de Russen het bemerkten. Dezen kwamen achterna, maar bemerkten spoedig, dat er van een vlucht geen sprake was. Nu gingen beide partijen tegenover elkaar stelling nemen. Een gedeelte van den troep,'ter sterkte van een compagnie, wordt nu vier ii vijf honderd meter teruggezonden om daar in reserve te blijven en een kwartier in te richten. .Tevens moet deze compagnie zor gen voor de dingen die in de loopgraven noodig zijn: palen voor de draadversper ringen, Spaansche ruiters, hoornen' en plan ken voor schuilplaatsen. Een door de bewo ners verlaten Lijgebouw van een groot land goed biedt een onderkomen. Op den mor gen van den tweeden dag echter wordt dit gebouw onder vuur genomen en moet de compagnie het ontruimen. Nu komt het er Bloei der Amerikaansche industrie. De Russische regeering heeft in de Ver een! gde Staten hestellingen van munitie en andere legerbehoeftcr. ten bedrage van ruim f 140.000.000 geplaatst. Eén enkele firma kreeg opdracht munitie te leveren voor f 120,000.000in deze bestelling zijn een milliard geweerpatronen begrepen. Een andere firma moet 5.000.000 meter laken voor winterjassen leveren. De goudtoevoer naar de Vereenigde Sta ten is tengevolge van de ontvangsten der fabrieken voor oorlogsindustrie zoo groot geworden, dat de rijksmunt al dat metaal niet kan omsmelten. Verschillende bankiers hebben van do munt bericht gekregen, dat liet cssai-bureau voorloopig geen groote hoeveelheden geel metaal ,van hen ter assayeering zal kunnen aannemen. Onrlogsvaria. Op ernstig verlangen van generaal Iwa- nof, als oudste ridder van de orde van St. Joris, heeft de tsaar erin toegestemd het St. Joriskruis van den vierden graad aan te nemen en te dragen, tor erken ning van den moed dien hij aan den dag legde, toen hij onlangs aan het zuidweste lijke front van "Rusland de vooruitgescho ven stellingen bezocht. De Isesaréwitsj heeft de zilveren medaille van den vierden graad ontvangen. Kolonel Clerget, de Russische militaire deskundige, maakt gewag van de verschij ning aan het Russische fiont van een nieuw Duitsch gepantserd vliegtuig met twëe schroeven en een motor van 350 P.K. liet draagt twee machinegeweren en heeft een inrichting voor draadlooze telegrafie. De Duitsche bladen bevatten thans den geheelen tekst van de "beëedigde verklarin gen van vijf Amerikanen, opvarenden van ÜTu „Nicosian", TEte getuigen zijn geweest van hel dooden der Jremanning van een Duit sche duikboot door den als Amerikaansch koopvaardijschip vermomden Engelsdien hulpkrnisor „Baralong". Do verklaringen zijn ontleend aan oen Amerikaansch blad;"liet rapport van den Duitschen gezant te Washington is nog niet ontvangen. Als dit met de niet-offii- cieele mededeeiingen klopt, dan zal, naar de „Norddeulsche" meedeelt, de Duitsche regeering stappen doen pin een herhaling van een dergelijk voorval te voorkomen. Hel officieuse blad laat doorchemeren, dat ver- toogen tot de onzijdige mogendheden zulten worden gericht om misbruik van bun vlag door oorlogvoerenden tegen te gaan. Wolff's bureau seint uit Essen: De firma Fried. Krupp A. G. behaalde dit jaar een netto-winst van R.M. 86.4 milhoen, tegen R.M. 33.9 inillioen in heb vorige jaar. Na het vormen van belangrijke reserves voor de financiëele versterking van pensi oen- en ooriogsonderateuningsfonds voor haar werklieden is, evenals verleden jaar, een dividend gedeclareerd van 12 pCt. Bo vendien is R.M. 23.7 millioen gereserveerd voor de vorming van een voor het gchoele volk dienende Kruppstichting tot steun aan de mei veel kinderen gezegende gezinnen van militairen, die in den oorlog zijn ge sneuveld of zwaar gewond. Dc scherpte van don verkiezingsstrijd in Zuid-Afrika, die thans tot het verleden behoort, komt zeer goed uit in de woorden van iemand, die zich in „Do Burger", on der het opschrift „Klaas Vaak" als volgt jujt: „IK zou wel oen willen weten van men sen, die meer verstond en konnis hebben dan ik, wat de letters L. L. D'. (vork. voor Logum Doctor doctor in rle rechtenJ be tekenen, die Louis Botha, Janni Smuts ea J. X. Merrimau nu achter hun namen mogen schrijven Ik hel) daar al over gedacht» en sommige van mijn vrienden hebben ook al daarover gepeinsd, maar ik kan niet de rechte (beteke nis vinden. i Ik heb gedacht, die letters betekenen: „Laffe, Lamlendige Deugniet"; of „Laste rende, Louwe Dutchman" (dat is v.an 'n iëé li st romer", die beide landstalen bij elkaar zet); of „Lepe, Lollende Diefjesmaat"; of „Leugenachtige, Leuteraar; Diraaitol"; of „Lichtschuwe, Lichtvaardige Doodvijand"; of „Lijmerige Linkse Draadtrekker"; of „Logge Lompe Dikhuid"; of „Loontrekkende Lomige Dienstplichtige"; of „Luclitharlige, Luidruchtige Drenkeling"; of „Losbergs Laatste Dolleman"; of „Losbergs Laatste Dwaling"; of, zoals 'n oprechte twecstromer mij zegt: „Losbergs Lost Darling". Op die manier denk ik maar tijd door, en zo wordt mij mijn slaap afgenomen, want dan denk ik weer, zou men voor de D„ Duingeland, of Dwaas of Dwangwctuitvoer- der of Dwarstrckker of Doodeter of Duike laar kunnen zetten." Een 16-jarig Fransohman, die er ouder uitziet, toeft op Toogenblik te Londen, om er Kngelsch te loeren. De „Matin" geeft het volgend uittreksel van een brief, door den jongeling aan zijn ouders geschreven: Het is hier ©en opgewonden toe stand.' Ze hoonen me overal. Vrouwen hou den me staande: „Waarom neem je geen dienst." Gisteren heb ik, ergens op een plein, een werftoespraak aangehoord. De spreker wees 'tpubliek op me: „Daar heb je er con, die geen dienst neemt." Meteen voelde ik twee handen op m'n schouders, 't Was een werf-sergeant. „Waarom neem je geen dienst?" „Ik ben pas 10." „Ben je daar wel zeker van?" „En ikibcn bovendien Fransaliinan". „Ben je daar wel zeker van?"Eindelijk laat hij mo los. Maar vanochtend kreeg ik een brief thuis van lord Darby, om dienst te nemen. Daareven op straat, heeft oen braaf oud vrouwtje mo met de boste bedoeling in 't gezicht proboeren te stompen. Als dat zoo doorgaat, kom ik nog terug met oorlogs wonden." i Deze brief, zegt de „Matin", doet denken aan een grap in oen Engelsch blad. Twee .werklieden, im een bar: „Als je mij vraagt", zegt ide oene, „zullen we in Engeland nooit dienstplicht hebben. Alleen Zulten we allemaal worden gedwongen vrijwilliger te worden." 1 Framjois© Berear, oen Oostenrijkscho ver spiedster, aan het Itaüaansche front, be trapt op bet geven vatn, seinen aan de 'Oostcnrijksche artillerie voor /het regelen van den schootsafstand, 'beeft voor een Ita üaansche krijgsraad terechtgestaan. Zij is, naar uit Rome /aan de „Matin" wordt ge meld, tot slechts 2 jaar gevangenisstraf ver oordeeld, daar in aanmerking werd geno men, dat rij moeder is van 5 kinderen. Zij mag' haar kinderen bij zich houden. De Anglikaarischc bisschop van Londen heeft, naar wij in de „Manchester Guardian" lezen, Zaterdag in een preek gezegd, dat zijn geestelijken in het Oosleinde van Lon den (de armere buurten) hem hadden mee- gedeeld.dat zij nog nooit zoo'n orgie van dronkenschap onder de vrouwen hadden bij gewoond als in het laatste jaar. Prof. Neubauer, de directeur van het Donnscbe proefstation, tracht, naar wij in de „Lokal-Anzeiger" lezen, uitvoerig aan te toonen, dat de tegenwoordige hooge prijs van de haring in Duitschland met de rijke vangst niet in overeenstemming en onge rechtvaardigd is. Zoo bedraagt zegt hij de haringvoorraad in Nederland dit jaar 438.000 ton tegen 33.000 ton in het vorige jaar. Terwijl in vredestijd de prijs voor het gewone liandelsmerk (Prima Original) tus- schen 20 en 30 nik., soms iets hooger, is, vraagt Nederland nu voor hetzelfde merit 140 nik. De Nedcrlandsehe visschers zijn, meent hij, in de uitoefening van hun be roep niet zoo sterk belemmerd geworden, dat dc onevenredig hoogere prijs, dien men waagt, te rechtvaardigen zou zijn. Het is hoog tijd, besluit prof. Neubauer, dal er een maximumprijs voor visch wordt inge voerd. Uit een beschrijving, die de „Daily News" geeft van den optocht op Lord Mayors dag te Londen, lezen we, dat de-Canadeesche, Australische en vooral Zuid-Afrikaansch© af- doelingen troepen, levendig werden toege juicht. t De „Daily News" gaat met haar beschrij ving voort: „Er kwamen steeds meer sol daten voorbij. Al de beschaafde krijg©- lieden van de wereld schenen hier ver- vertegehwoordigd en marcheerden over da historische vierkante mijl van Ide City, en toen West-Indiërs verschenen allen groote en geweldige krachtmensellen, zwart als de nacht, met hun schitterend witte tan den, riep het schouwspel de herinnering op van een toonoel uit Salammbo." Een foto in het blad vertoont die West-India's stevige vertegenwoordigers van het neger ras. Handel en Bedrijf Uitlotingen. LOTF.N VENETIË a Lires 30 van 1869. Trekking 30 Juni Aflossing 1 Nov. 1915. 201 seriën: - 35 68 279 -120 528 581 585 623 634 793 791 868 870 914 1064 072 113 135 163 259 293 415 519 574 702 792 796 861 863 965 2084 108 129 463 488 498 606 787 840 861 3021 109 169 403 408 605 632 642 672 698 806 848 859 927 935 950 957 4071 232 275 322 501 617 691 696 710 807 919 926 5035 210 286 315 -431 432 474 533 551 560 633 761 908 984 992 6006 094 129 193 194 282 325 378 440 548 714 715 816 859 890 922 961 7009 096 160 413 422 521 566 774 776 858 8007 061 091 135 168 186 329 495 738 749 815 841 942 978 9083 241 250 504 549 638 653 680 704 948 10061 119 121 132 299 427 673 676 730 893 986 993 11064 068 071 118 241 319 472 536 849 960 981 12027 037 088 099 177 197 304 358 441 444 4S1 -190 802 921 942 959 905 13005 029 288 328 361 367 639 709 735 817 869 879 930 962 14003 031 184 225 258 414 641 656 692 803 825 883 15200 401 49 G Boogsto prijzen tot cn met Lires 50. Serie 5992 no. 14 L. 10.000; serie 8815 no. 25 L. 500; serie 3605 no. 14, serie 4617 no. 22, serie 14656 no. 22, elk L. 150; serie 2488 no. 5, eerie 2861 no. 20, serie 8749 no. 2, serie 9250 no. 25, serie 11071 no. 16, serie 12802 no. 16, serie 13029 no. 10, serie 13361 no. 14, elk L. 100. De volgende cïk Lires 50 Serie No. Serie No. Serie No. Serie No. 585 8 1064 5 1072 22 1163 11 1293 4 1965 7 2108 11 2108 16 2108 24 2129 18 2606 14 3605 13 3672 16 3927 2 5210 11 6094 23 6193 24 6890 1 7096 9 8135 16 8815 24 8942 13 8942 14 10119-12 10676 2 10993 13 11241 6 11960 11 12027 23 13639 9 14184 3 14184 6 Do overige in gemelde seriën begrepen num mers met Lires 30. t I

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1