Hïj sprak woorden van innig medodoogen met de Armeniërs, onder wie vreeselïjko bloedbaden worden aangericiht door de Tur ken. Hij drong er op aan, dat er spoedig een reebtvaardige, duurzame vrede zal worden gesloten, welke met voor een enkele der oorlogvoerenden voordeelig zal zijn. In zijn slotwoord zeide hij, dat ondanks den goeden wil, door het openbaar gezag in ltahe getoond, de staat van oorlog nog duidelijker het abnormale van den torstand, waarin de Heilige Stoel verkeert, doet uit komen. De Paus zeide verder nog in zijn toe spraak, dat het beste middel om een vrede tot stand to brengen is, de gedachtenwisse- hng direct en indirect uitgaande van wel willendheid en rustig overleg, waarbij met'1 streven van alle partijen rekening wordl gehouden. De Paus verklaarde, dat deze bemiddeling door de Oorlogvoerende par- tijen moet worden Hot stand gebracht en dat daarbij welvallende Concessies worden gedaan, zelfs met «enige opofferingen, om dat het voortzetten Van dit bloedvergieten het l»egin van. Europa's val zal beteekenen. De Veren. Staten en Duitschland. Bernstorff heeft aan het ministerie van buitcnlandsche zaken te Washington een ratededeeluig overhandigd, waarin wondt gevraagd om welke redenen de terugroeping van Boy Ed en von Papen wordt ver langd. Uit de Vereenigde Staten. Uit New-York wordt gemeld, dat de re- gecring verscheidene getuigen heeft opge roepen om te verschijnen voor de federale groote jury te New-York, teneinde te ge tuigen omtrent de handelingen van den zoogenaamden nationalen arbeidersvredes- raad, die een beweging heeft op touw gezet voor het verkrijgen van een uitvoer verbod op munitie en andere voorstellen heeft gedaan, die blijkbaar door Duitsch- Jand waren ingegeven. De vredesgeruchten. Maarschalk von Hindenburg heeft zich, blijkens een teelgram uit Wiaenen aan de „Lokal-Anzeiger", in de „Neue Freie Pres se," aldus uitgelaten tegenover den jour nalist Paul Goldmann: Onze tegenstanders willen voorloopig geen vrede sluiten. Ze zijn nog niet murw genoeg. We moeten er dus nog maar op blijven slaan, daar zij onzesuccessen niet wil erkennen. Het merkwaardigste nog is, dat al deze volken niet0 bemerken, dat zij zidi voor Engeland opofferen. Voor ons moet het parool dus niet zijn „volhouden", doch „overwinnen." De militaire toestand /is uitstekend, in het bizonder in het Oosten hoeft het Duitsche leger de allergunstigste strategische linie bereikt. Hindenburg liet zich over het militaire menschen-materiaal der Russen als volgt uit Met de thans onder de wapenen geroe pen reserves, kunnen de Russen voortaan nog slechts hun kader aanvullen, echter geen nieuw leger tot stand brengen. Het is een uitvlucht, indien de Russen hun ne derlagen verklaren uit gebrek aaiï munitie In Kowno vonden wij daarvan heele bergen. Dat een dergelijke - stelling werd prijs gege ven, was enkel te wijten aan de de moralisatie in hun leger. Met warme woorden prees Hinden burg het Oostenrijksch-Hongaarsche leger. „Voorts, verklaarde hij, zou een vernieti gende nederlaag van de Italianen mij bui tengewone vreugde verschaffen. In dezen oorlog moeten de hoofdschuldigen, Enge land, Servië en Italië, hun gerechte straf niet ontloopen." Uit België. Nadat de provincies Henegouwen, Lim burg, Luik, Luxemburg, Namen en West Vlaanderen in de vergadering der Provin ciale raden van den 30sten November ovei de financiering van de opgelegde oorlogs- bijdrage een besluit hadden genomen, zijn nu ook de Provinciale raden van de pre vindies Antwerpen en Brabant tot het af doende besluit om bij te dragen, gekomen. Hierdoor is de financiering van de oor- logsbijdrage in den zin der verordening van den gouverneur-generaal verzekerd. Uit Spanje. Het Spaansdhe Ministerie is afgetreden, nadat zij geweigerd had een motie te aan vaarden van de oppositie, beoogende om aan economische aangelegenbeden den voor rang te geven boven militaire, welke de oppositie niet noodzakelijk achtte. Muiterij op een Chineeschen kruiser. Uit Sanghai wordt gemeld: i Er is muiterij uitgebroken aan boord van den kruiser Tsjao Ho, die op het tuighuis heeft gevuurd. Andere oorlogsschepen hou den een oog in 'tzeil maar vallen de Tsjao Ho niet aan, uit vrees de Europecscbe nederzetting te beschadigen. De muiters hebben ook te land een aan val met kanonnen op het tuighuis gedaan, maar zijn door het vuur uit het tuighuis verdreven. Een bericht uit Peking meldt: De regeeiing deelt mede dat do Tsjao Ho is hernomen en de rust hersteld. BINNENLAND. BWtberfefefe*. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins brachten heden een bezoek aan de steun- tentoonstelling van den Haagsdhen Kunst kring, welke thans groepen-tentoonstelling omvat van Wl J. JDïngemans en Frans Slager en drijfwerk van den Kunstmetaal bewerker F. Zwallo. H. M. de Koningin-Moeder is voornemens morgenavond in Diiigentia, het concert van de Vereeniging voor kamermuziek bij te wonen iilluitlw. De gewone audiëntievan den minister van koloniën zal op Donderdag 9 dezer niet plaats hebben. Ue nieuwe Qonvernear-Generenl. De nieuw benoemde gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indiö, mr. J. P. graaf van Limburg Stirum, is gisteren met zijn gezin in Den Haag aangekomen, ten einde 24 Januari per s.s. „Insulindc" de reis naar Indiö te aanvaarden, waar zijn aan komst 27 Februari verwacht wordt. Heden legde hij een bezoek af bij den Minister van Koloniën in 'diens woning. Tweede Kamer. Hedenmiddag omstreeks één uur werd eerwacht, dat het comité-generaal der Tweede Kamer, nog wel d>n gehec-'en mid- lag Zou duren, ja, dat de mogelijkheid niet was uitgesloten, dat men heden nog niet meed zou komen, tenzij daartoe sterken undrang zou worden geoefend, aangezien ■i. tweeden termijn verscheidene nieuwe iprekers het woord hebben gevraagd. Hr. M» Kor teaser. Aan den Commandant van Hr. Ms. in A'est-Indiè vertoevende „Kortmaer" is te- egrafisc.il de lastgeving verstrekt om begin Januari a. s., na ontvangst van de victuali, welke per West Indische mail aan het schip s toegezonden, de terugreis naar Neder- and te aanvaarden, via de Bermuda's en do Izoren. Het schip kan dan in de laatste helft van Februari hier te lande worden ver wacht i I Prov. Staten Tan Zuid-Holland. Onder Voorzitterschap van den Commis saris der Koningin in deze provincie, Saron Sweerts de Landas Wyborgh, werd heden ochtend 11 uur in de vergaderzaal van de Eerste Kamer de najaarszitting van Provin ciale Staten van Zuid-Holland geopend. De heer Warnaar vroeg en verkreeg ver lof om Gedeputeerde Staten de beide vol gende vragen te stellen betreffende de ex ploitatie van de Rotterdamsche Tramweg maatschappij op de Zuid-Hollandsche eilan den: lo. Welke maatregelen denken Gedepu teerde Staten te nemen, nu zij bekend zijn met den inhoud van het adres door de Vereeniging van Burgemeesters en Secreta rissen, orp Flakkee gericht aan de Directie der Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij? 2o. Zijn Gedeputeerde Staten in staat, aan te geven de verbetering in de exploi tatie der Zuid-Hollandsche lijnen, waarvoor de Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij 250.000 gulden dacht noodig te hebben en waarnaar Gedeputeerde Staten venvezen in hun memorie van antwoord op het Afdee- lingsverslag der najaarszitting van 1912? Hij verzocht Gedeputeerde Staten in de eerstvolgende vergadering deze vragen te willen beantwoorden. De Voorzitter verklaarde, daartegen geen bezwaar te hebben, waarna de vergadering werd gesloten. Nederland en de eorlef. Staatsleenïng 1914. De minister van financiën maakt bekend, dat tot en met 4 dezer uit de opbrengst der Staatsleening 1914 aan provinciën en ge meenten uit *s rijks schatkist rentedragende voorschotten zijn toegezegd tot een geza menlijk bedrag van f4.261.625, waarvan per saldo was uitbetaald of betaalbaar ge steld een totaal bedrag van f 2.194.425. Vrouwencomité Kerstgave. Het Vrouwencomité voor een Kerstgave aan onze militaire Grens- en Kustwacht, deelt mede, dat het, na de groote uitdeeling van j.l. Kerstmis 1914, de nog beschik bare gebleven gelden gedeeltelijk verdeeld heeft onder de bewakingstroepen der inter- neeringsdepöts, onder detachementen in for ten, in samenwerking met de vereeniging „Onze Vloot", vele - posten van spellen, enz,, enz., heeft helpen voorzien en nu de overige gelden, voor zoover zij .reiken, besteden zal om, zij het op zeer bescheiden schaal, nogmaals onze grens en kustwacht te bereiken met een gift, ten einde in de Kerstdagen een kleine extra-versnapering te kunnen doen uitreiken aan diegenen, welke in die dagen onze grenzen bewaken. Het Vrouwencomité houdt zich zeer aan bevolen voor nieuwe gaven, ten einde in de gelegenheid te zijn, hetzij nu of bij voorko mende aanvragen weder te kunnen helpen. Het Comité beslaat uit: mevr. de barones Sweerts de Landas WijborghSmith, eere voorzitster; mevr. OrlHartevelt, voorzit ster; mej. Booms, onder-voorzitster en pen ningmeesteres, (Nassaulaan 21, Den Haag) mevr. v. Stein Callenfelsv. Hoogstraten, secretaresse; mevr. jhr. v. d. Rercih van HeemstedeSchuurbeque Roeije; mevr. Le deboe rDriebeek; mevr. Josephus Jitta Werthlein. t Graan- en meeldi str i butie. Vanwege het Rijksbureau voor de Distri butie van Graan en Meel is aan de Burge meesters de volgende circulaire gezonden: Bij de gehouden controle in zake de goed- koope-broodvoorziening is gebleken, dat in vele gemeenten-de ,hier op vallende kosten van administratie niet overeenkomstig den wensch van den .Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van Gemeentewege worden bestreden, doch aan de bakkers in rekening worden gebracht v i Zulks is oorzaak, jlat in die gemeenten do meelprijs te Jaag is berekend, vermits de bakkers meer voor jiet meel kunnen beta len, indien bovengenoemde kosten niet daarenboven te hunnen jaste worden ge bracht. In verband hiermede acht de Minister voor deze Gemeenten een nadere prijs bepaling wenschelijk. Ter verkrijging van de juiste gegevens hiervoor verzoeken wij u beleefd een bijgevoegden staat van inlich tingen zoo spoedig mogelijk ingevuld aan ons bureau te .willen inzenden. OVERS CHIE, 7 December. Gisteravond omstreeks IO1/2 uur sloeg een paard van den alhier wonenden stalhouder A. van den Berg, dat voor een coupé was gespan nen, door onbekende oorzaak aan de Dorp straat op hol. In galop* ging het het dorp door en liep zich vast tusschen het stoep hek van D. vi dL Kooij en P. N. Hoeder- brugge, alwaar hét werd gegrepen. De stalhouder, die zelf bestuurder was, kwam ongedeerd van de bok, doch het ijze ren stoephek van B. v. d. Kooij was gedeel telijk vernield. STADSNIEUWS- Door B. en WL werd gisterenmiddag aan besteed het sloopen der bestaande privaten en het vervangen van deze door waterclo sets en het wijzigen van urinoirs, het plaat sen van fonteintjes enz. in de gemeente school D aan do S.t. Anna Zusterstraat. Hiervoor waren ingekomen 3 biljetten, en wel van: J. de Kloe f2899, C. C. van der Heijden f2444 en Slavenburg en Scheur kogel f 1942.86, aan welke laatste het werk werd gegund. Armenraad. Bij Kon. besluit van 29 November is, met ingang van 1 December, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend aan den heer mr. G. van Baren, te Schiedam,- ais secretaris van den Armenraad aldaar. Een herdenkingsdag. Gisteren was het 40 jaar geleden dat G. C. Pistoor in gemeentedienst trad. Vóór eenige jaren is Pistoor met een klein pen sioen uit den dienst der Gemeente getreden, maar dadelijk weer als los-werkman aan ge- nomen en belast met het toezicht op de gemeente-metselwerf aan de Gerrit Verboon- straat, waarvoor hem een klein weekgeld werd toegekend. Be voorbeeldige wijze, waarop Pistoor deze taak vervult, de zorg waarmede hij de tallooze boodschappen te bestemder plaatse overbrengt, de zorg voor alles wat de metselwerf verlaat of daarop wordt ge bracht, vindt de meeste waardeering, zoo wel hij de Directie van Gemeentewerken als bij het personeel, dat van de trouwe zorg van Pistoor zeer veel profiteert. Geen wonder dan ook dat opzichters, kantoorpersoneel en gemeentewerklieden zich hebben vereenigd om gezamenlijk den Jubilaris op diens herdenkingsdag een stof felijk bewijs van waardeering aan te bie den, waartoe een fraai tegeltableau was ge kozen, dat hem onder een hartelijke toe spraak werd aangeboden. Heden werd Pistoor in de Commissie vco. de Gemeentewerken ontvangen en daar eveneens op de meest waardeerende wijze toegesproken, waarbij hem de toezegging werd gedaan dat hem als bewijs van -waar deering voor zijn uitstekende zorgen, een loonsverhooging van f2 zou worden toe gekend. Blijde verrast en zeer getroffen door dv algemeene waardeering, dankte Pistoor zoo wel de Commissie als de gevers van hel tegeltableau. Naar wij vernemen is de "gisteren met de electrische tram onder Oud-Delfshaven in botsing gekomen vrachtwagen, waarbij twee paarden verloren gingen, niet van den vrachtrijder v. Lingen, alhier, maar van v. Dam, te Oud-Delfshaven. Een minderjarig meisje, dat al meerma len de ouderlijke woning was ontloopen, was gistermiddag om dezelfde reden weer door de politie aangehouden. Zij wilde echter de woning harer ouders niet binnen gaan en werd er toen met geweld binnen gebracht Vanmorgen is door de Rotterdamsche po litie, geassisteerd door de politie van hier. gearresteerd 2 personen, verdacht van dief stal van c-qrnipementslukken op het stoom schip „Batavier". Zij zijn met hel Rotter damsche politiebootje medegenomen naar Rotterdam. Naar wij vernemen zal de overplaatsing van den stationchef alhier, den heer Doo denhuis, voorloopig althans, niet plaats hebben. Een jongen van 14 jaar gaf gistermiddag in <een winkel, waar hij snoepgoed kocht, een metalen plaatje van een broche, dal dienst moest doen voor een dubbeltje, in betaling. De winkelierster, die dit bemerkte wilde den knaap grijpen, maar deze ont-' glipte, doch hij werd later opgespoord en naar het politie-bureau gebracht. 8 December. Springtij namiddag. AGENDA. Vrjjdag tot en met Dinsdag. FloraRios- coop, 8 uur. Hoofdnummer: De tective Finn. Variété-nummer: Mr, Carter en Miss Corrina. Heden en volgende dagen. Casino, 8 uur. Specialiteiten-programma. Ensem- i ble Solser en Hesse, Heden en volgende dagen. Circus Schouw burg, 8 uur. Revue „Loop naar den duivel." 7 Dec. Kerkgebouw Protestantenbond, 8u Lezing van dr, Fred. v. Eeden. 7 Doe. Groote Schouwburg, 8 uur. Rotterd Toon. Gez. Potasch en Perlemoer. 8 Dect Groote Schouwburg, 8 uur. Het i Tooneel-Royaards. De Duivel in de Vrouw. 8 en 9 Dec Tivoli Schouwburg, 8 uur. De tante van Charley. 9 Deel Groote Schouwburg, 8 uur. Toon.- i Vereen. Heyermans. Op hoop van zegen. 9 Deo. Nutzaal Rotterdam, 8 uur. Kamer- muziek-Veréen, 2e Avond-CondrrL 10 Deo. Tivoli Schouwburg, 8 uur. Tournée de Comedie Franpaise. Mon Bebéei 11 Deo. Groote Schouwburg, 8 uur. Opera Italiana A'ida. Rechtzaken. Voor den Hoogen Raad pleitte heden Mr. Rens, advocaat te Dordrecht, in de zaak van ML C. van Zanten, Distillateur te Dordrecht, door de Rechtbank aldaar en het Hof te 's-Gravenhage veroordeeld we gens uitslag, vervoer en inslag van gedis tilleerd ongedekt door de veneisohte docu menten (bij overbrenging van gedistilleerd le kï. aan de Wijtistraat te Dordrecht naar een Distilleerderij 2e KL aldaar), tot een boete van f 144 en twee boeten Van 12668.65, niet verbeurdverklaring, Plei'er betoogde: lo..dat he'. Hot, schuld aannemende in deze, dat niet op voldoen de bewijsmiddelen deed2o. dat 's Hofs arrest geen enkele motiveering van de schuld von bekl. bevat, en 3o. dat ten on rechte drie geldboeten zijn opgelegd, ter wijl zou moeten worden aangenomen dat hier slechts één« handeling is gepleegd Conclusie O. ii. 20 December. Diefstal met braak bij de firma Peek Sc Cloppenburg. Men meldt ons uit Den Haag: Ter zake zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal met braak, in de magazijnen van de firma Peek Cloppenburg, alhier, stonden voor de rechtbank alhier terecht: J. C. „T. van der K., 34 jaar, koopman, J. H., 27 jaar. en F. I. de V., 42 jaar, pandhuishoudster, allen wonende alhier. Den beiden .eersten beklaagden is ten Laste gelegd, dat zij in den nacht van 13 op 14 (Augustus to zamen en in vereeniging m het perceel 16 in de Wagenstraat, waarin gevestigd zijn de magazijnen van bovenge noemde firma, hebben ingebroken en de brandkast op het bovenkantoor hebben ge forceerd door middeL van een zuurstof apparaat, alles met het oogmerk om zich toe te eigenen alles wat zij daarin aan geld, of ,wat anders van htïn gading was zouden vinden, en voorts het openbreken van een andere brandkast in het expeditie- kantoor der firma, waaruit zij een bedrag van f300 hebben ontvreemd. Den derden beklaagde, dat hij het ge noemde zuurstof-apparaat, bij de inbraak gebruikt, verschaft heeft Beklaagde v. d. K. en H. ontkennen het ten laste gelegde. Beklaagde De V. eveneens en deze zeg' /.ich 't recht voor te behouden om op do hem te stellen vragen te antwoorden of niet De beide eerste beklaagden zijn de da ders van de poging tot diefstal voor eenige puren in de Bank van Leening, waarvoor zij 4 jaren gevangenisstraf ondergingen. Aan het getuigenverhoor ontleenen wij het volgende: 1 Do inspecteur der recherche, de heer F. M. Lucas, die ten huize van den derden beklaagde een .onderzoek instelde naar "de zuurstoffiesschen ,deed mededeeling van zijn bevinding aldaar. Beklaagde De V. gevraagd of hij daarop wat aan te merken heeft, zegt dat getuige liegt President mr. Van Rees: Ik zou je ra den niet zoo'n toon aan te slaan, want anders ga je uit de zaal. Bij zijn verdere ondervraging beroept deze beklaagde zich op hetgeen in de stukken staat - i President: Dat heb je niet te zeggen, je kunt antwoorden op de vraag. Mr. E. G. S. Bourlier, beklaagde's ver dediger: „President, beklaagde maakt ge bruik van zijn recht om niet te antwoorden dat* heeft hij al tweemaal gezegd." President: Dan kan hij dat zeggen. Maar hij heeft zich niet te beroepen op de stufeken. Verdediger: Hij maakt gebruik van zijn recht hem bij de wet toegekend. Beklaagde De V.: Ik antwoord niet ver der. President: Goed, dat zal de rechtbank weten te apprecieeren, 1 De rechercheur Visser, voor een andere zaak zich bevindende in het magazijn van De V., verklaart daar op een morgen twee mannen te hebben gezien, die door een derden man, die in den winkel stond, wer den teruggeduwd, .toen «zij binnen wilden komen. Dit kwam hem verdacht voor, daar om ging hij naar buiten om te zien wie dat waren. Hij zag toen beklaagden y. d K. en H. Beiden erkennen daarna, dat ze wel eens bij hun medebeklaagde De V. kwamen, de eerste om flesschen te koopen. Hierna werd gehoord de heer I. Hartogs, ingenieur van een fabriek van zuurstof-, wa terstof- en acetyleen-apparaten, .te Schiedam die mededeelde, dat in het begin van 1914 twee mannen bij de firma zijn geweest om over den aankoop van dergelijke apparaten te spreken. Dit leidde echter tot niets. Later kwam er een aanvraag om prijsopgaaf t doen aan zekeren Zwennis, in de Jacob Catsstraat. Hierop kreeg de firma geen ant woord, tot in het begin van dit jaar de firma een schrijven kreeg, om over den ver koop van een snij-apparaat te komer spreken. Getuige is toen naar Den Haag gegaan, en ontmoette aan het opgegeven adres in de Fannius Scholtenstraat twee personen, in wien hij de beklaagden Van der K. en H. herkent. Na eenig onderhandelen volgde een bestel ling van flesschen zuurstof, te zenden aan J. van Leeuwen, Tallwijkstraat 55, alhier. Later volgden meerdere bestellingen. Ook leverde de firma een snij-apparaat. Behalve vier ledige flesschen, waarvan er twee ter terechtzitting aanwezig zijn, werden de le dige flesschen geregeld teruggezonden. Ook is er nog eens iemand per fiets aan de zaak te Schiedam geweest om een zuur stofflesch te halen. In dezen man heeft ge tuige een broer van beklaagde v. d. K. her kend; hem werd geen flesch medegegeven. Nog werd gehoord de ingenieur, de heer J. Leigh, compagnon van den vorigen ge tuige, die ook by het onderhoud te Schie dam tegenwoordig was; deze getuige her kent in een der personen bekladgde H. Ge tuige herinnert zich dat de mannen beweer den een sloopeiij te moeten uitvoeren. Beklaagde H. ontkent in Schiedam bij ge tuige- te zijn geweest In den nacht van de inbraak "smorgem half vier heeft de agent van politie Aard bodem, surveilleerende op het Spui, een auto zien rijden; daarin waren gezeten de hem welbekende H. met Van der K. Een wielrijder reed er naast. Toen HL hem zag trok hij zich in den auto terug. Bij de nieuwe brug gekomen stopte de auto en twee mannen stapten er uit, die den Z.-0). Buitensingel opgingen, de auto ging het Groene wegje op. Hierna worden beklaagde De V. enkele brieven vertoond met de vraag of hij deze geschreven had. Beklaagde weigert te antwoorden. Aan beklaagde v. d. K. worden briefjes vertoond met do vraag of hij deze geschre ven had. Deze beklaagde erkent die' geschreven te hebbentoen hij gesnapt Wend verborg hij ze in den mond. Hij bekent, dat de bewaar der G. zich belastte met het overbrengen van correspondentie. De beambte uit het huis van bewaring N. Hoekma, deelt mede, hoe hij beklaagde De V. betrapte, terwijl deze in zijn "cel brieven zat te schrijven. Binnentredend om ze hem af te nomen, verscheurde deze snel het papier en stopte; de stukken met de handen in de faices die zich in een pri- vaatton bevonden. Later werden do stuk kan er uitgehaald en weder bijeengevoegd. De bewaarder C. Heekink heeft de brief jes afgenomen van beklaagde v. d. K. De brigadier der bewaarders 0. do Korte heeft de snippers der brieven weder bijeen gevoegd tot één geheel. - Na de pauze leest de griffier de briefjes voor, door beklaagde geschreven in het Huis van Bewaring en door de bewaarders n beslaggenomen. In die door De V. geschreven briefjes um beklaagde v. d. K., geeft hij te kénnen, lat de zaak er niet slecht voorstaat, hoe wel hij daarin erkent, dat de zaak „rot" .s aangelegd, en zegt dan: „de kwestie is maar, hoe springen wij er uit" Volgt een schrijven van v. d. K. aan 3e V., waarin hij zijn vreugde er over uit- .preekt, dat de zaak goed staat en de ge- uigen in de instructie dikwijls in strijd zijn met elkaar, „dat moet ook", zegt hij, „zoo lraaien wg er uit." Na voorlezing van nog verschillende ver hoeren van de beklaagden voor den rech- 'er-commissaris krijgt de officier van ju stitie, mr. Bijnen, het woord tot het nemen van zijn requisitoir. Wat de straf betreft, spreker wijst er op, dat beide eerste beklaagden als zeer gevaarlijk bekend staan en reeds vele jaren n de gevangenis doorbrachten. Ook be klaagde De V. zal zwaar moeten worden gestraft, s Dergelijke personen voor langen tijd uit de maatschappij te verwijderen is een eisch. Hij vraagt voor de beide eersten 5 jaren, voor den derden beklaagde 3 jaren gevan genisstraf. Mr. Donker Curtius, voor beklaagde Van der K. optredend, meent, dat het requisi toir van den officier van justitie gebrek aan objectiviteit verraadt Pleiter zal daartegen over zeer objectieve beschouwingen stellen. Pleiter hoopt van harte, dat de daders van de inbraak' gestraft zullen worden mits het ook de schuldigen zijn, In verband met het fedt dat P. v.d. K. naar Schiedam is geweest achit pleiter het zeer waarschijn lijk dat deze do dader in deze inbraak is; Pleiter mieent dit naar voren te mogen schuiven. Komende op hetgeen be.lkaa.gde in zijn cel aan zijn medebeklaagde schreef, meent pleiter dat dit zeer begrijpelijk is. geklaag de met zijn verleden toch, is het te ver geven indien hij zich aan eelt leugen vast klampt Pleiter meent dat de Rechtbank de ge tuigen verklaringen met de noodige voor zichtigheid dient te overwegen. Al mocht de rechtbank de moreele overtuiging heb ben van beklaagde's schuld, dan nog zal zij zich de vraag dienen te stellen: heb ik geen onschuldige veroordeeld? Mn. S. Van Houten Jr., verdediger van beklaagde H„ treedt eveneens in een na dere beschouwing van de getuigen-verkla- ringon en meent te Minnen aantoonen dat laaruit geenszins de schuld van beklaag de H. kan wjooden gedistilleerd. Mr. E. G. S. Bjourlier, voor beklaagde De Vi. optredend,' begint te be too gen, dat de officier van justitie alles, uit deze zaak „ehaald heeft wiait er uit te halen is. Niets heeft hij vergaten, zelfs niet dat beklaagde V. d. K. wel eens een biertje dronk in een café tegenover Peek en Cloppenburg. Maar 1 wil aan pleiter voorkomen, dat alle argumenten Van den officier geen samen hangend geheel Vormen, daarom, zegt plei ter tegen den officier: „U hebt uw best gedaan"; mjaar (wijZegde op beklaagden) .,U krijgt zo er toch niet in." Stuk vtoor stuk tracht hij dan de argu menten Van den officier, van justitie te ontzenuwen. De officier repliceert De Verdedigers mis. Donker Curtius en iBiourlier dupliceeren. De uitspraak Wordt bepaald op 20 dezer. Treurig ongeval. Voor de Ge Kamer der rechtbank te Amsterdam, is heden de zaak behandeld tegen een 18-jarig- j'ongmemséb uit Am sterdam, beklaagd van schuldmisdrijf, op 28 Aug. 's morgens tegen 10 uur, bereed hij hij zijn motorfiets op weg van Blaricutn naar het punt waar de Brediusweg recht hoekig wordt gekruist door den AmerS- fortsdhen straatweg. Op den bagagedrager zat een jeugdig adelborst Juist kwam uit de richting van Naaiden de uit locomotief en twee rijtuigen bestaande stoomtram. Oml die te ontwijken, nam hij een wending, maar, niet voldoende, reed tegen den berm1 op de trambaan, met het ongelukkig gevolg, dat zijn vriend door de tram wend overreden. Arm en been werden Versplinterd,^ het schouderblad scheundo; onmiddellijk inge roepen geneeskundige hulp kwam te laat 'Tengevolge van het hevig bloedverlies over leed de jeugdige adelborst nog denzfelfdieri dag. 1 In déze zaak werden 16 geft'igCn géhoord, o.m. 5 geneeskundigen, voorts waren 6 .getuigen décharge gedagvaard. Mi'!

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2