m oorlog. 68"" laargang Maandag 13 December 1915. No 15012 Purper en Fijn Linnen, Leze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. •Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen £1. 1.25, franco per poat fl. 1.63. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonde-Rijke nummers 2 rent. Abonnementen no. den dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eer-taotgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Buteau Ixv.oigd zijn. Bureau: Lange IIiven Xe. 1.11 (hoek Korte Haven). Prijs der Adverlentiën: Van 10 regels fl. 0.92; iedere regel meer 13 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de piaati die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven biervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cenis per advertentie, bij i ooruitix-taling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon Xo. 103. BUITENLAND, Van liet Westelijke front. Duitsoh legerbe. richt Het Duitsche groote hoofdkwartier meldde gistermorgent Ten. Oosten van Neuve Ghapelle (ten Z.W. van Rijssel) is voor onze hindernissen een jpoging van een kleine Engelscihe af- deeling, om onze .stelling bij verrassing bin nen te dringen, mislukt In de Vogezen zijn hier én daas' onbe- teekenende patrouille-gevechten geleverd, i Fransch legerbericht Het officiëele Fransche communiqué van gistermiddag zegt, dat er niets van belang te melden valt. De Fransche generale staf. Officieel wordt uit Parijs gemeld, dat de Fiansthe oppc-ibm el Lebber, generaal Joffre, den generaal Casteinau heeft aangewezen als dief van den generaten staf. Castelnau liehoudt zijn rsqig van lievelhebber van een legergroep. Van liet Oostelijke froul, Duitsch legerbericht. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gis termorgen: i i Betrekkelijk zwakke Russische troepen, die in de (Streek van het Warsoang-meer (ten Zuiden van JakobstadtJ en ten Zuiden van Pinsk onze stellingen aantastten, zijn terug gedreven. Het (Oostenrijkscihe hoofdkwartier maakt slechts melding van plaatselijk geschutvuur. Russisch legerbericht De groote Russische generale staf meldde Zaterdag De toestand is op het geheele froot on veranderd. Gisteren is de vijand tot het offensief overgegaan tin de streek van Koeptsjtaise (aan de Strypa ten westen van Tarnopoij maar hij is teruggedreven en in zijn loop graven teruggetrokken. Van het Zuidelijke front. Oostenrijksch legerbericht. Het Oostenrijfcsche hoofdkwartier meld de Zaterdag: De artilleriegevechïen in Judicarië heb ben zich thans ook uitgebreid tot het ge bied ten westen van liet Chiese-dal. In den sector tusschen dit dal en het Con- ceidal werden-onze voorgeschoven posten op den Monte Vies met het oog op de over macht der vijandelijke troepen teruggetrok ken. Zwakke aanvallen der Italianen in de Dolomieten op den Siefpas, in de buurt van Görz op de noordelijke helling van den Monte San Michele werden afgeslagen. D.d. Zondag meldt het hoofdkwartier: In "den sector van de hoogvlakte van Do- berdo deed een Haliaansche infanterie-bri- gade een aanval op onze stellingen ten zuid westen van San Martina. Zij werd terugge slagen en leed groote verliezen. Overigens is liet op het geheele front, afgezien van enkele artilleriegevechten, kalm. Ook in Judicarië is de activiteit van den vijand opgehouden. Itaiiaansch legerbericht. De Italiaansche legatie te 's-Gravenhage naar het Engelsch. door LILLIAS CAMPBELL DAVIDSON. 46) XXIV. Het hopelooze woord„om nooit terug te keeren". Richard II. Wynnstanley had zijn vinger reeds op de electrische schel 'om Stokes te bellen. Er moest een valies voor hem gepakt wor den. Hij bedacht zich echter, want hij had slechts die weinige dingen noodig, die ge schikt waren voor de rol, welke hij eenige weken wilde spelen. Stotoes zou, zich ver wonderen, hoewel bescheiden zwijgend, als hij hem vroeg zoowel zijn avondcos- tumes weg te halen als de zilveren haar borstels en al de fraaiïgjhedfen aan zijn nieuw bestaan verbonden. Met. eenige moeite vond hij een klein "valies en stopte dat vol met de dingen, die hij dacht noodig te hebben, de eenvoudig ste, de meest gewone. Hij zou- andere dio den-kunnen koopen als hij die noodig had. I-oen het slordige; haastige pakken was af- geloopen, sloop hij met het valies in de hand door de. stille gangen, met hun. kabinetten vol curiositeiten, hun glaswerk, porselein en mi® oude bronzen ornamenten, over het dikke vloerkleed, dat zijn voetstappen, demp- de breede trap af naar de groote ivoor- ontving ddj. 11 December van den opper bevelhebber de volgende mededeeling: liet artilleriegevecht duurt langs het ge heele f-mt voort. De aanvallen van onze infanterie op het Karstplateau hebben ons in staat gesteld een waarnemingspost te bemachtigen en geweren, munitie en een bommenwerper buit te maken. Bommen op Ancona. Van Oostenrijksche zijde wordt de vol gende officieele lezing gegeven o,r«r den vliegeraanslag op Ancona: Op 10 Dec. 's namiddags wierp een esca drille van onze watervliegtuigen met suc ces bommen op het station, de electrische Centrale, den gashouder en militaire gebou wen te Ancona. Niettegenstaande het eskader met een aantal kanonnen beschoten- werd en on danks het'ongunstige weder zijn alle vlieg tuigen behouden teruggekeerd. In het ondcraardsche Görz. Een oorlogscorrespondent van het Ber liner Tageblatt" seint dd. 7 December: In de laatste dagen heb ik Görz weer bezocht In de stad, die eens 30.000 in woners telde, waren na den grooten uit tocht slechts eenige honderden overgeble ven. Het boveaaardsche Gorz bestaat niet meer en toch komen langzaam de vroegere inwoners weer terug. Eiken dag vallen nieuwe granaten op de stad e'n eiken dag komen nieuwe mensehen terug. Zij trekken echter niet in hel oude Görz, maar ze hebben een nieuwe stad gesticht onder den grond. De stad heeft thans weer 3000 inwoners en deze wonen in de kelders. Zij leven in de catacomben ais de eerste Christenen. Zooals de eerste Christenen gewekt worden door het gehuil van de wilde dieren in de arena, zoo worden deze menschen opgeschrikt door het huilen der granaten. Dienstboden, concierges, knechr een en marskramers huizen nu in Görz. Zij leven in een roerend primitief com munisme. Nu en dan ziet men slechts een vrouw, die levensmiddelen naar huis draagt. Niet alleen de burgers, maar ook het geheele officieele Görz is onder de aarde gehuisvest.. Het stadsbssiuur heeft zich in kelders terug getrokken. Daar is een ge heele reeks van bureaux. Komt men binnen, dan stoot men bijna tegen een selirijftafel en een rieten stool, dat is hei bureau van den wethouder van financiën. Een stroo- zak ligt daarnaast. Dat is het bed van den wethouder. Vlak daarnaast is de burge meester» gevestigd. Een tafel, een stoel, waschgerei, telefoon, sofr, a'los in een ruimte van twee meter. Rechts daarvan een andere tafel, de gezondheidsafdeeting. Een kieine tafel, daar is het armbestuur m de burgelijke stand. Zoo gaat het door. Natuurlijk as er ook'oen keuken. Het stads bestuur eot hier en slaapt bier. In elk bureau vindt men een stroozak. Görz wordt nog steeds gebombaitieeid. AIV 2500 hnizen der staid zijn getroffen. 1500 zijn ernstig beschadigd. Sedert de Italianen de gasfabriek beschoten hebben is de stad zonder licht. Van het Servische front. Duitsch legerbericht. Het D'uitsche groote hoofdkwartier meid- de gistermorgen Hier vond hij den portier, die in zijn hokje naast de lage voordeur zat te dutten. Hij korfden man niet ontloopen, die bij zijn komst opsprong en steelsgewijze nieuwsgie rige blikken wierp .op het valies dat zijn meester droeg. Wynnstanley liep hem voor bij. De 'man snelde naar de deur en wierp die wijd open. „Zal ik het valies nemen, sir?" „Neen, dank. je." Wynnstanley stak in den nu neerslroo- menden regen de geplaveide binnenplaats over en ging een tunnelachtige gang door, die naar de stallen leidde. Hier vond hij een chauffeur, die bij de deur der garage rondslenterde en beval hem dadelyk een- auto naar buiten te halen. Toen hij daarin met zijn valies had plaals genomen, gaf hij slechts het korte bevel: „station". Zij draaiden en reden door de duisternis en den slagregen, door de torens van den ingang. De groote ijzeren manden, die aan weerskanten van de overwelfde poort ston den, wierpen hun vlammen heen en weer, al naar dat de ruwe rukwind ze aanblies. Hun rood schijnsel overstroomde de oude muren, alsof zij in vuur stonden. Revelly scheen in brand te staan, toen hij achterom keek naar het groote gebouw. Zjj gleden zacht over den weg naar het station en het toeval wilde, dat men op een trein naar de stad niet lang behoefde te wachten. De chauffeur wachtte totdat de streep vonken van de locomotief in de duisternis was verdwenen. Aan de O.-If. icolonne-, die in het A!ba- u-oesdhe grensgebergte den vijand vervol gen, xijn de .laatste twee dagen meer dan 6500 gevangenen in (handen gevallen. Tus schen Rodzaj, dat gisteren is veroverd, en Ipek |lieeft de vijand 40 kanonnen moeten achterlaten. Na de beslissende .nederlagen, door het leger jvan generaal iTodorof in een reeks koene en krachtige slagen de laatste dagen aan Franschen en -Engelschen toegebracht, zijn deze thans in jammerlijken toestand in vollen aftocht maar en over de Grieksche grens. Ee verliezen van den vijand aan men schen, wapenen en andere oorlogstuig van ailerlei soort zijn, volgens de rapporten van onzen bondgenoot, buitengewoon zwaar. Pos ten r ij ksch leger bericht. Het Oostenrijksche hoofdkwartier meldde gistermiddag Ons offensief tegen het noord-oosten van Montenegro leidde gisteren tol beschieting van Konta en Rozej en tot achteilioede- gevechten 12 K.M. ten westen van Ipek. Wij namen in deze gunstig afgeloopen ge vechten 6100 man gevangen en maakten tusschen Ipek en Rozaj 40 Servische kanon nen buit. Fransch legerbericht. Het officieele Fransche communiqué van gistermiddag meldt: De bewegingen van de troepen der ge allieerden zijn dn goede orde en in de volmaakste kalmte volvoerd. In tegenspraak anet de berichten van Duitsche, O.-H. en Bulgaarscho zijde, zijn de verliezen der Bulgaarsche troepen veel grooter dan die der Fransche en Engel- sche. De terugtocht van de Fransch-En- gelsche troepen werd noodzakelijk geacht, toen was gebleken, dat geen verbinding met het Servische leger te krijgen was. De smal toeioopende stelling, door on ze troepen ivoor Kriwolak ingenomen, die de bezetting van een gunstig front uit sloot, maakte het wenscbelijk, achterwaarts een beter gelegen terrein te zoeken. Zoodra zoodanig terrein was gevonden, is de terug tocht dadelijk begonnen dn zoo volmaakte orde, dat de geallieerden al hun materieel konden meenemen.- Bulgaarsch legerbericht. Het officieele Bulgaarsche communiqué van don 9cn dezer luidt: Onze vervolging aan weerszijden van de Wardar, en ten zuiden van Kostoerino, duurt voort. De Engelsphen en Franschen, met sterke artillerie en tal van machinege weren toegerust, bieden in elke stelling wan- hopigen tegenstand, maar aangezien zij den sterken druk onzer troepen niet kunnen weerstaan, ontruimen zij dan snel hunstel- -lingen en trekken terug. Onze troepen hebben den zuidelijken uit gang van den nauwen pas bij Dernir Kapoe reeds achter zich en zijn ten zuiden van het spoorwegstation Mirowitse aangekomen. Op den rechteroever van de Wardar heb ben wij gevangenen gemaakt van de Fran sche regimenten 421, 148, 48 en 84. Onze ten zuiden van Kostoerino oprukkende co lonnes hebben de rivier Koslo'edaira be reikt en de dorpen Tsalkald, Tatartsi, Ra- jirowo, Walandowo en Hoedowo, waar het „In groote haast vertrokken, onze heer," merkte hij op tegen den kruier, die luste loos een handkar over het perron schoof, terwijl het water uit zijn pet droop. „Waar is hij heengegaan? Heeft er geen woord tegen mij van gezegdDenk je naai- Lon den?" De kruier, uit zijn humeur over de nat heid van zijn kraag en de modderspatten op zrjn schoenen, gaf een bits antwoord. „Ja, dat zal wel zoo wezen. Dat stond op zijn kaartje. Ik kan er je ook niet meer van zeggen." Londen het lachende, warme en toch verfrischte Londen, ontwakend in de koelte van een zomermorgen, na een nacht van piassenden, reinigenden regen. Het seizoen liep ten einde. De ledige huizen, de aan groeiende menigte van taxi's, rijtuigen en auto's, die in een bepaalde richting naai' het groote eindstation gingen, zij allen ver kondigden het. In de city merkte men geen verandering op. Kinnet's hotel was vol geweest, toen Wynnstanley daar den vorigen avond was voorgereden. Dat was een teleurstelling voor hem geweest. Hij had er een korten tijd willen logeeren. Maar hij kreeg oen kamer in een ander cityhotel, dat daar «enigs zins misplaatst leek in zijn West-End bouw trant, met zijn nieuw voorkomen en allu res die oppervlakkige verandering door inrichting, omgeving en nieuwe gewoonten. Hij bestelde een diner van dien aard, dat hrj het in vroeger dagen overvloedig zou hebben, gevonden, zocht de eenvou- hoofdkwartier van generaal Sarrail was, bezet. De Franschen hebben de stationsgebou wen te Hoedowo en Mirowitse in brand gestoken. Wij hebben hij het station van Hoedowo op de Franschen 500 kisten patronen, veel proviand en verplegingsmateriaal, zoomede veel oorlogstuig buitgemaakt. Bij het station van 'Mirowitse hebben wij 30.000 K.G. tarwe, fvatcn met kokosboter, wijn en nog vod andere goederen vermeesterd voorts hebben Wij den Engelschen vijf ma chinegeweren en taeel geweren afgenomen. In do vijandelijke stellingen zijn tal van geweren,, telograafmateriaal, dekens en oor logstuig blijven liggen. Onze verhezen zijn onbeteekenend, di« van den vijand ireusachtig. Het gevechtsterrein is bezaaid met lijken van .Engelschen en -Franschen. De achter gelaten gewonden, waarvan veten in geen drie vier dagen meer verbonden waren, vertellen, dat hun geneesheeren reeds bij 't bag in der gevechten .waren weggeloopen. Bij (hun terugtocht hebben de Engelschen en Franschen de .geheele bevolking meege nomen. i Op het Servische front rukken onze troe pen, na de inneming van Ochrida, langs den noordelijken oever van het meer van Ochrida, tegen Stroega op. De oostelijke helft van de stad, op den rechteroever van de Drin, is reeds in-onze handen. De vijand heeft de brug in de stad ver meid en biedt tegenstand op den linker oever. In Ochrida zijn onze troepen met onbe schrijfelijke geestdrift ingehaald. De geheele bevolking was onder leiding barer priesters ons leger tegemoet getrokken en overdekte onze soldaten met bloemen en kransen. De inwoners vergoten tranen bij 't zien onzer soldaten. De terugtocht der geallieerden. Reuter seint uit Salomki d.d. gisteren: Vrijdag hebben de Buigaren den terug tocht der Fransch-Engelsdie troepen naar hun nieuw front met bemoeilijkt. Mahon heeft Vrijdag mot generaal Bail- loud (Overleg gepleegd; de aanvoerders dor geallieerden zijn het volkomen met elkaar eens over de maatregelen nopens den terug tocht. Gisteren is er opnieuw oen conferentie geweest tusschen vertegen woo ixligers van den Griekschen goneralen staf en generaal Sarrail. De beraadslagingen zijn geheim. Griekenlandi. de Entente. De plannen dor Entente. Het '.Reuter-bureau verneemt uit diploma tieke (bron te Londen, die boven allen twijfel verheven is, dat do geallieerde mogendheden hebben besloten, zich niet uit Saloniki'terug te trekken. De Fransche bladen van Zaterdag zeiden ook reeds, dat er blijkbaar niet meer aan valt 'te twijfelen, dat in de verschillende in hot hoofdkwartier en te Parijs gehouden krijgsraden 'besloten is te Sakmiki te blij ven en de noodige versterkingen te zenden. De '„Temps" noemde dit besluit positief vaststaande. Reuter 'seinde Zaterdag nit Athene: De gezanten van de Quadrupple Entente dige gerechten uit, waaraan hij toen ge woon was en bemerkte tot zijn verrassing dat zij op eens allen onsmakelijk waren geworden. Het was bijna met een gevoel <vun schaamte, dat hij tot de ontdekking kwam dat hij geen trek had in ongaar rund- vleesch en half koude jus, en dat de in water zwemmende kool en de lijmachtige roly-roiy puading hem niet konden bekoren. Onderweg op reis in de leege rookcoupé, waar hij slechts zijn eigen gedachten tot gezelschap had, was hij tot een besluit gekomen. Hij was iets beginnen te besef fen, iets met een soort van schokkende gewotensknaging beginnen te begrijpen. Ro samund had hem, volgens zijn eigen maat staf behandeld, zij had hem mei dezelfde munt betaald als die hij zelf had uitge geven. Zij had hem bedrogen omdat zij Revelly verlangde te bezitten. Was haar misdaad grooter dan de zijné? Hij had toch gelogen, al was het ook niet in woorden, door Revelly te houden, waak- toe hij geen recht had. Welk recht had hij, goed beschouwd, haai- te laken voor iets, waaraan hij zich zelf schuldig had gemaakt? En toen hij dat bedacht, begon hij •zachter over haar te ootrdeelen en te begrijpen, dat zij zijn mede-zondares wafc. Hij begon het minder erg te vin Jen, zooals zij Jiem had behandeld. Zij korl niet trou wen met den man, dien zij liefhad. En toch had. zjj van een huwelijk met hein afgezien, omdat zij haar opzet niet tot het einde toe kon volhouden. Dat pleite vóór haar. Zij had kunnen doorgaan met hem begaven 'zich gistermiddag naar den minis ter-president -Onmiddellijk daarna werd mi nisterraad gehouden. Men gelooft dat het hier teen nieuwen stap van de Entente belieft Griekenland's maatregelieït. De Atheensche bladen melden, dat oen gedeeltelijke demobilisatie ,van het Grieksche leger ernstig wordt overwogen en mogelijkerwijs de strijdkrachten, die on der de wapenen tsajn, tot de helft zullen wor den teruggebracht Reuter's brzondere correspondent te Sa- lonila gemde Vrijdag: Gisteren en vandaag hebben de Grieksche stafofficieren kolonel Palhs en kolonel Staikos met generaal Sarrail beraadslaagd over de kwesties, die verband honden met den militairen toestand in Macedonië. Ik kan daaromtrent op liet oogenblik geen bi- zonderheden seinen, maar een plaatselijk blad verneemt van Fransche zijde, dat Pal hs gisteren uit naam -der Grieksche regee ring heeft verklaard, dat indien het Bul- gaarsdhe leger bij de vervolging van de troe pen (der geallieerden de Gneksohe grens mocht pverlrelcken, het Grieksche leger voor do- Bulgaren zal terugtrekken, teneinde elk gevaarlijk contact te vermijden. Dit lie richt heeft hier gioote op winding veroorzaakt Aan de Dardan ellen. Fransch legerbericht Het officieele Fransche communiqué van Zaterdag meldde: De Turken hebben Dinsdag, Woensdag en Donderdag onze voorste linies met ge schut van elk kaliber beschoten, vooral onzen uitersten rechtervleugel. Er worden levendige mijngevechten ge leverd. Een Turksch vliegtuig heeft Woensdag zonders ucces bommen geworpen op ons kamp bij Sed-el-Bahr. Turksch legerbericht. Het Turksche hoofdkwartier meldde gis teren: Aan liet Dordanellenfront. bij Anaforta duurde het gewone artillerie-duel voort. Onze artillerie trof tweemaal een vijande lijk handelsschip en driemaal een pantser schip hij Kimikli Limau, Bij Ari-Boernoe "hevig bommen gevecht. Drie kruisers, een gepantserde ponton en landbatterijen openden het vuur, dat onaf gebroken een uur lang voortduurde. Het veroorzaakte echter slechts geringe schade. Onze artillerie beantwoordde het vuur, trof tweemaal een kruiser, die daardoor genood zaakt werd zich te verwijderen en ver nielde bommenstellingetn van den vijand bij Kanlisirt. Bij Sed-el-Balir maakte onze artillerie een einde aan het werpen van mijhen en ver nielde zij eenige bommenwerpersstellingen. Op 10 'December werden al onze stellin gen met mijnen bestookt. Wjj openden een levendig tegenvuur en brachten do Vijande lijke batterijen tegenover onzen linkervleu gel tot zwijgen. In Mf sopotamle. Turksch legerbericht. liet Turksche hoofdkwartier meldde Za-- terdag: Aan 'het Irak-front maakten, onze troepen zich door krachtige aanvallen moester van tot het laatst toe te bedriegen, ten eind© Revelly ten koste van alles in bezit te krij gen. En op stuk van zaken was het hard voor haar hard. Mocht hij haar veroor- deelen? Als zij het geld had geliad, dat haar eigenlijk had moeten toohehooren zij, die de laatste afstammeling der Revel- ly's was zou alles anders voor haar zijn geweest. Zooals het was, strekte zich een afgrond van armoede tusschen haar en het geluk uit. Zij was even eenzaam en ver van het geluk als hij. Verondersteld, dat hij het haar vergoed de dat hij haar in staat stelde met den man, dien zij had uitverkoren, te trouwen? Die gedachte rees vaag bij hem op en toch was Wynnstanley er verbaasd over, welk een wonderlijken invloed, die bijna dadelijk op hem had. De rauwe wond begon te hee- len, zijn belangstelling werd opgewekt, hij voelde de stekende pijn der vernedering min der worden. Dat denkbeeld nam vaste ren vorm aan. Het zou een ondragelijk leven worden hij had dat reeds gevoeld als hij, na het geen er gebeurd was, te Revelly bleef wo nen met de Belversdales beneden zich en hen voortdurend zag en hoorde. Als hij baar het geld gaf en haar liet trouwen met den man, dien haar hart begeerde, zou dat de dingen niet in een beter licht plaatsen? En ofschoon hij zich trachtte te overtuigen, dat slechts zijn eigen belang hem in deze zaak dreef, was het in werkelijkheid zijn eerste daad van* volkomen onbaatzuchtige opofféringt (Wordt vervolgd)^ SCHIEDAM» COURANT.

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1