De oorlog. 68*" Jaargang. Maandag 20 December 1915. No, 15018 PurperenFijaLinnen, Deze courant verschijnt dagelijks, met uilzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25, franco p©r-pcst fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen norden dagelijks aangenomen. Advertentien voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór üut aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven Xo. lil (hoek Korte Haven). Prijs der Ad ver te n t ië n: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Ad verten tien bij abonnement op voordeeüge voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan bet Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine ad verten tiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon Xo. 103. Bericht. Zij, die zich met ingang van 1 Jan. a. s., voor minstens 3 maanden op de „Sckiedamsebe Courant" abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. BUITENLAND. Tan het Westelijke front. Duitsch legerbericht Het Duitsche hoofdkwartier meldde gis termorgen Van het westelijke oorlogsferrein zijn geen gebeurtenissen van belang gemeld. _Metz is in den loop van den nacht op nieuw door vijandelijke vliegers aange vallen. Franscli legerbericht Het officieele Fransche communiqué van gistermiddag luidt In den loop van den nacht is de be drijvigheid van de artillerie aan weerszij den zwak! geweest. In de streek van Vauquois duren de mijn- gevechten met voordeel voor de Fransche troepen voort De vernieling van de werken en kanton- nemeaten van den vijand in den sector van Arremont, ten zuidoosten van St. Mi- hiel, is gisterenavond met uitstekenden uit slag voortgezet. In den nacht Van 17 op 18 dezer heeft een eskader van vier vliegtuigen een nieu wen aanval uitgevoerd op bet station te Metz. Veertig bommen zijn op de gebou wen en bijgebouwen van bet station ge- worpen. Engelsch legerbericht Het Britsche hoofdkwartier m Frankrijk meldde Zaterdag: De dag was over het algemeen mistig en weinig geschikt voor de artillerie. Het was daarom kalmer. Niettemin heeft onze artil lerie jde 'Fransche krachtig geholpen en vijan delijke kanonnen ten noorden van Yperen tot zwijgen gebracht. Het afscheid van French. Sir John French, die thans tot opperbe velhebber der troepen in Engeland is be noemd, heeft in 't laatst der vorige week een inspectietocht gemaakt langs het Engel- sche front in België en Frankrijk en een be zoek gebracht aan de voornaamste inrich tingen en diensten van het leger. In een afscheidsorder aan de troepen spreekt hij de stellige overtuiging uit, dat het roemrijke einde "van'hun prachtige en heldhaftige inspanningen niet ver ai is. Het totdusver bereikte succes is te danken ge weest aan den ontembaren geest en den heldenmoed van het prachtige leger, zoowel van het oude als het nieuwe, die in dezelfde mate die schitterende eigenschappen getoond hebben. Hij dankt allen hartelijk. naar het Engelsch. door LÏLLIAS CAMPBELL DAVIDSON. 52) XXVII. „Blikken die 't eerst den heme! zoeken, Uw geheele ziel ligt in uw oogen." 11 Penseroso. Hij vertelde haar alles omtrent zichzelf. Dat wil zeggen, alles, behalve het (geval met den sigarettenkoker. Dat liet hij ach terwege. Hij voeide dien in zijn zak bran den, terwijl hij met haar sprak; naar 't hem voorkwam was 't een werkelijk licha melijke warmte, zooals de gedachte daar aan in zijn hart brandde. Maar hij sprak er niet over. Hij gaf aan zijn gemoed lucht, door haar alles te vertellen van'zijn een zame, ellendige jongensjaren, van al zijn strijd, al zijn èntberingen. Dingen, waar- Van hij altjjd had gemeend, dat hij zich zou schamen die aan eenig menschel ijk wezen viertellen, kwamen als van zelf over zijn .ontboeide tong en, vloeiden in*haar aandach.- luisterend oor. Sylvia had (iets over zich sommige vrouwen, hebben dat dat tot vertrouwen buEoodigt, meer nog, daartoe aandrijft. Aan vrouwen worden door« vreemdelingen jo spoorwegeoupé's of dooi hun toevallige Jt*89ers op een bal wonderlijke tragedies en Tan het Oostelijke front. Duitsch legerbericht. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gister morgen Kleine Russische afdeeiingen, die op ver scheiden plaatsen aan het front verkennin gen uitvoerden, werden teruggedreven. Het Oostenrijksche hoofdkwartier gewaagt slechts van plaatselijke artilleriegevechten. Russisch legerbericht. De groote Russische generale staf meldt dd. Zaterdag Bij Riga zijn gevechten met vijandelijke verkenningsafdeelingen in de richtingen van Raggasem, Anting en den weg naai Tukkum zonder uitzondering in ons voordeel geëin digd. De Duitschers zijn door ons vuur ver jaagd en hier en daar zijn onze troepen, bij de vervolging van den vijand, de Duit sche linies binnengedrongen. Ten Es.Wi, van Dunaburg, in de streek van de dorpen Mitsjel en Sarkani heeft onze artillerie met goed gevolg een vijandelijke infanterie-colonne beschoten en verstrooid. Tegenspraak. In zijn cbmrnuniqué van Zaterdag zegt het Oostenrijksche hoofdkwartier- De Russen beweren in hun legerbericht van 15 dezer, dat hun cavalerie bij Usziegko aan de Dnjester op Oostenrijksch Hongaar sdie veikenners stiet, die in Russische uni formen waren gekleed. Van deze mededee- ling is geen woord w-aar. Wij gebruiken zulke verwerpelijke middelen niet. Tan het Zuidelijke front. Oostenrijksch legerbericht. Do Oostenrijksche hoofdkwartier meldde gistermiddag De toestand is onveranderd. Aan de noordelijke helling van den Monte San Michele zijn in de avond-uren twee op zichzelf staande aanvallen van de Ifaliaan- sche infanterie afgeslagen. Italiaansch legerbericht. De Italiaansch© legatie te 's-Gravehhage ontving van het opperbevel het volgend)© Communiqué, d.d. Zaterdag: Op de plaats waar het Torrodal en het Asticodai elkander ontmoetten, zijn onze troepen door een methodisdhen opmarsch er jn geslaagd, de Cima Norre, die den bovenloop van de Astico beheerscht, te be zetten «en zirih het bezit ervan te verzekeren. Gisteren hadden de gewone artillerie- gevechten langs het geheele front plaats. Op de hoogten ten Noordwesten van Görz hebben wij aanvalspoglngen tegen onze stel lingen bij Oslavia en voor Pemna afge wezen. Een vijandelijk vliegtuig heeft vijf bom men op Tiamo di Sopra in hot Ledrodal geworpen ponder eenige schade te veroor zaken. Tan het Servische front. Duitsch legerbericht Het R'Uitsoh© groote hoofdkwartier meldde gistermorgen: Bij Mojkovats en Bjelopolje zijn opnieuw ongeveer |750 Serviers en Mon ten-eg rijnen gevangen genomen. Oostenrijksch legerbericht Het Oostenrijksche hoofdkwa.rt.er meldde gistermiddag drama's toevertrouwd. Het is alsof zij een talisman bezitten, die iemand aanraakt en aan wiens aanraking niemand weerstand kan bieden. W ynnstanley had nooit gedacht, dat hij, zoolang hij leefde, zulke openhartige ont boezemingen zou doen, zijn innerlijk leven, zijn verdriet, zijn nooden aan eenig levend wezen zóu blootleggen. Hij begreep opeens dadelijk met een soort van verrassend be grijpen wat de menschen in den biechtstoel dreef. Hij (vertelde haar alles, zelfs dat hij een vrouw had liefgehad of meende lief te heb ben, totdat haar verachting voor hem den dunnen sluier bad verscheurd en hem was gebleken, dat de behoefte aan liefde hem had gedreven. Hij spaarde zichzelf niet De misdadiger, die het geheim van zijn misdaad te lang met zich heeft rondgedra gen, om dat nog langer te kunnen bewaren, ontbloot met een verlicht gevoel zijn rug voor de zweepslagen. Zelfs, al wist zij het ergste van hem, dan verlangde hij toch, dat rij 't weten zou. Alleen hield hrj nog die episode van den sigarettenkoker voor zich. Hij zou haar niet kunnen zieu opstaan en hem een gelaat toekeeren, dat Rosamund's vernietigende woorden weerspiegelde. Hij kon de belang stelling, die zij hem toonde, niet in haar dooden, die heerlijke, kostbare belangstel ling, die plotseling op zichzelf meer waarde had'verkregen, dan. hij ooit aan iets ijl zijn leven had toegekend. En toch voelde hij op eens een. steek in zijn gemoed bjj de ge dachte, dat rij hem om zijn oprechtheid zou verachten. Hij hield plotseling met een zon derlingen, pijnlijken schroom op. „U zal het mogelijk dwaas ran mij vin- Dia vervolginsgevechten in Montenegro nemen een gunsbgen loop. Wij hebben gis teren ongeveer 800 Montenegrijnsche en Servische gevangenen binnèng ©bracht. Bij de gevechten met de Montenegrijnen is [het voorgekomen, dat de vijand, voor wendend© [zich te onderwerpen, ons met opgeheven armen en wuivende doeken te gemoet! iep, waardoor hij ons tijdelijk be woog het vuur tje (staken Dan begon hij echter plotseling onze linies van vlak bij met handgranaten 1e bestoken. Het spreekt vanzelf, dat zulke smadelijke krijgslisten behoorlijk en streng gewroken zijn en bij herhaling opnieuw gestraft zullen worden. Re Italiaansehc expeditie naar Albanië. Uit Zurich wordt aan de „Voss. Ztg." geseind, dat volgens aldaar uit Rome ont vangen betrouwbare berichten, thans ook van Anoona uit troepen naar Albanië ver voerd worden De troepentransporten wor den behalve door Itahaansche, ook door Engelsch© oorlogsschepen gcconvoyoerd. Het schijnt, dat Itahe en Engeland Albanië als basis (hunner operation, willen gebruiken, terwijl Frankrijk Saloniki als basis zou blij ven houden De Itahaansche bladen drukken, naar Ilaras jsemt, hun groote voldoening uit over de expeditie naar Albanië. Zij verheugen er zich in, dat Itahe metterdaad gaat op treden aan den Oostelijken oever van do Adriatisdbe Zee Zoo begint de eenheid in actie en-de samenwerking van den militai ren arbeid der geallieerden, waartoe te Panjs jn de onlangs onder leiding van Joff re gehouden conferenties is besloten, tot verwezenlijking te geraken Ren protest. De Grioksthe regeenng heeft 1ot de en tente mogendheden een formeel protest te gen de versterking van Saloniki door de geallieerden gericht. Aan de Dard an ellen. Turksch legerbericht. Het Turkse);© hoofdkwartier melldde gis teren J3|ij Anajförta en Ari Boemoe is lrel artil lerie en bommengevecht voortgezet De door onze artillerie veroorzaakte brand bij de landingsplaats op 18 dezer, duurde tot den ochtend voort. Blij Sedel-Bahr wierp de vijand, zooals gewoonlijk, een groot aantal bommen en luchttorpedo's naar de loopgraven van ons centrum en onzen linkervleugel Ons ge schut beantwoordde dit en beschoot met succes de stellingen der Jiomwerpers en kichttorpedewerpers, en ook de vijande lijke artillerie, die zij tot zwijgen bracht. Ook vernielde zij een gedeelte van een vijandelijke loopgraaf. Een kruiser en een monitor van den vijand beschoten zonder succes in ver scheiden lichtingen onze stellingen Daarna verwijderden zij zich." I 1 i 1 Het legerbericht ran Zaterdag maakt nog melding van het in den grond boren bij Seda;l<Bjihr van een van twee vijandelijke sleephooten op den 17en dezer, die materi aal en manschappen landden. den, dat ik u dit alles vertel." En zij met haar groote tact begreep alles zulk een tact is een geschenk van God, een soort van extra zintuig. Zij wist, dat slechts op één manier -die plotselinge vrees kon weggenomen worden en zij wendde die dadelijk aan. „Neon. Ik vind het aardig van u. Het toont, ida(t u mij als uw vriendin beschouwt. Neem nu eens aan, dat ik op mijn beurt iets van mijzelf vertel. Dan zijn wij quite, niet waar?" En Zij deed op ©en aardige manier en opgewekt een ander verhaal van armoede en strijd en zorg en onzekerheid, maar zij vertelde dat met een glimlachend) gezicht. Men kwam ternauwernood op het idee, dat het zooveel treurigs en sombers bevatte, terwijl haar welluidende stem van zooveel tevredenheid getuigde en haar gelaat zoo rustig en kalm was. „Ik was ook arm. De ben -altijd arm ge weest. Het doet mij niet vreemd aan ais ik er over hoor. Mijn moeder kende dat alles waarover u spreekt ook die dingen, die u nu heeft. Zij placht mij er van te vertellen. Maar zij moest er van afzien, toen zij met mijn vader trouwde. Hij was ook arm. Zij was gouvernante geweest na dat haar vader stierf en hun geld op was. Zij heeft mij* alles geleerd wat ik weet. Maar hij -- mijn vader hij was niet goed voor haar. Hij had een slecht humeur en haar manieren wekten zijn ergernis op. Hq dacht, Üat zij op hem neerzag. Maar wer kelijk, zij zou dat nooit hebben gedaan! Mijn arm moedertje 1 Hij keerde zich meer en meer tegen haar. Ik heb nooit het fijne van de zaak geweten, maar ïn 't laatst kibbelden zij vreeselijk. Het »s een geheim In sopoinmie* Turksch legerbericht Het Turksche hoofdkwartier meldde gis teren: Aan "het IraMront gaan onze troepen voort, de verdedigingswerken van allerlei aard voor de hoofd stelling van den vijand bij Koet-el-Amara te vernielen. Onze zware artillerie beschiet met goede uitwerking de loopgraven en andere werken van den vijand. De vijand gebruikt opnieuw dum dum-kogels. De strijd bij Koetel-Amara. Een uit Bagdad te KonsLantmopel ont vangen telegram behelst, dal van twee Brit sche monitors, die de Turksche belege- ringshnie om Koet-el-Amara wilden ïoit oeeren, er een door bet vuur van de Turk sche artillerie is in den grond geboord, terwijl de andere tot terugkeer genoodzaakt weid. i De verliezen der Engelsehen bij den jong sten aanval der Turken worden op 1000 man geschat VonderGoltz naarMeso potamïe? De Berlqnsche bladen bevatten een rede voering, door. veldmaarschalk v. d. Goltz oa^a op 24 November op een feestma.il te Aleppo gehouden, waarin pij zeide Jk tien aan het hoofd van een leger gesteld, dat don met behulp van Arabische stammen in het land binnengedrongen vijand moot verdrijven. Het is voor mij, als 72jang man. oen buitengewone eer,'dat mij1 zulk een belang rijke taak weid opgedragen. Ik hoop, dat naast God de sympathie van het Turk scire njk en de vriendschap van het geheele volk nnj zullen helpen ons te zegevieren en dat het mij gelukken zal den vijand van den Turkschen bodem te verdrijven." Ter Zee, Duitschekruiserentorpedo- boot getorpedeerd. De chef van den Duitsohen marinestaf deelde Zaterdag mede: Gistermiddag is de kleine kruiser „Bre men", (groot 3250 ton) en een der torpedo- booten, die hem begeleidden, in het ooste- bjk deal ran de Oostzee door ©en duik boot in den grond gjeboord. Een aanzien lijk deal der bemanning is gered. De kleine kruiser „Bremen" is van. het zelfde type als de „Hamhuig", „Berlin", „Lübeck" en „Munchen", meet 3250 ton, is bemand met 268 koppen, loopt 22 knoo- pen en werd in 1904 voltooid. Het vaar tuig is bewapend met 10 tien c.M., 10 2 Va c.M. kanonnen en (wee torpodo laiieecr- inricktingen. De „Bremen" was eon van de oudste en minst snelle Duitsche kruisers. In het begin van den oorlog was hij waar genomen bij de Braziliaanse!» kust en den 30en Augustus hield hij het Ncderlandsche stoomschip „Gelna" aan. Eerst aan hel eind van November kon hot schip rich in een "geringen buit perheuigen. Het ver moeden bestaat namelijk, dat het toen zijn kolenruimen gevuld hoeft bij Juan Fer-, nandoz, in den Stillen Oceaan, uit een schip, welks naam men nooit te weten is huwelijk geweest en hij beweerde, dat zij niet kon bewijzen, dat zij getrouwd waren. Zij wist niet eens waar zij getrouwd waren. Zij waren daarvoor naar een verwijderde stad gegaan. Zij kon niets inbrengen tegen de wreede venvaarloozing waarmee hij haar behandelde. Op een nacht, midden in den winter, zette hij haar do deur uit. Zij had geen geld en wist niet waar heen te gaan Hij was altijd zoo, vertelde zij mij, hard vochtig, brutaal en haatdragend. Zij had kunnen sterven en hij zou zich jcr niets van hebben aangetrokken, En het was alles ellendige hoogmoed en misverstand van het begin tot hel eind. Hij zei tegen baar, dat zij dood voor hem en hij zelfs haar naam wilde vergeten. Mijn moeder was, denk Ik, ook trotsch. Zij wilde den naam niet dragen, dien hij haar misgunde. Zjj was weduwe toen zij met hem in 't huwelijk trad en zij nam haar ouden naam weer aan, haar eigen naam voordat zij trouwde. Zij was een miss Martin. Toen werd ik geboren, en gij gaf les om in ons beider onderhoud te voorzien, totdat zij er langzamerhand te ziek voor werd. Zij was langen tijd ziek en ik 'was-nog niet heel oud toen zqj stierf en oyj alleen* liet. Ik moest toen voor mij zelf zorgen. Neen, het is niet vrees el ijk geweest. O neen! Denk dat niet! De menschen "zijn dikwijls zoo vriendelijk, zoo bijzonder vrien delijk Een oude dame leerde mij met de schrijfmachine schrijven en ik kreeg goed koop mijn lessen in stenografie van een on derwijzer, die medelijden piot nnj had. Ik heb mij nergens over te beklagen. Het leven is niet zoo kwaad als men het voorstelt. Mij dunkt, er zijn zooveel vriendelijke men schen. „En indien men zijn eigen verdrie- gekomen. Den 12en Januari verzekerde ©en officieel bericht, uit Petersburg, dat de „Bremen" zwaar beschadigd te Wilher.is- hav-en" was aangekomen, tengevolge ran het stooten op een mijn. Of het de „Bremen" werkelijk ooit gelukt is, zijn weg te vwde.3 door alle Fransche en Britsche kruisers, is ©en vraag, maar het is merkwaardig, dat Crewe, toen hij over de kruisers, die aan den slag bij de Falkland-edlanden had den deelgenomen, sprak, de Bremen" niet noemde. Duitsche schepen, in de Noordzee. De chef van den Duitschen marinestaf deelde gisteren officieel het volgende medet Een gedeelte van onze vloot heeft in de afgeloopen week de Noordzee afgezocht naar vijanden en kruiste vervolgens |ot be scherming van den handel den 17en en 18en dezer in het Skagerrak. Hierbij wer den 52 schepen onderzocht Een stoom schip met contrabande werd opgebracht. Gedurende den ganschen tijd lieten de En gelsch© schepen zich nergens zien. Watervliegtuig vernield. Een officieel Fransoh communiqué van Zaterdag meldt- Twee Duitsche watc- r vlieg tuigen van het station Zeebrugge, die op geringe hoogte boven de zee vlogen, werden op tien mijlen ten noordwesten ran Nieuwpoorl door een torpedoboot ontdekt en beschoten. Een toestel viel in zee, de beide inzittende offi cieren werden geréd en gevangen genomen. Diverse berichten. Om de Kaap. Uit Parijs wordt gemeld, dat ook de Fran sche stoomvaartmaatschappijen Message- ries Maritimes en Chargeurs Réunis be sloten hebben niet meer door hel Suez- kanaal te varen, omdat er reden is te ver wachten, dat het kabaal zal worden gesloten. Zweden en Engeland. Daar de Engelsckc marine alle Zweed- sche schepen aanhoudt en de zich daarop bevindende post van boord haalt, heeft de Zweedsche regeering uit weerwraak gelast, dat alle poststukken, die tusschen Engeland en Rusland via Zweden worden vervoerd, in beslag worden genomen. De correspondent van de „Voss. Ztg." meldt ijit Stockholm, dat de vergeldings maatregelen van Zweden tegen Engeland, genomen door den ministerraad onder voor zitterschap van den koning van Zweden, in heel Zweden de levendigste voldoening ge wekt hebben. Zelfs de bladen te Stockholm, welke Entente-gezind zijn, hechten hun goed keuring aan de Zweedsche represaille-maat regelen. Uit Stockholm wordt verder aan de „Voss. Ztg." geseind, dat aan een Zweedsch. stoomschip, dat gedurende het geheele jaar hout naar Groot-Brittannië vervoerde, ge weigerd werd om kolen voor de reis in te nemen, toen het van Schotland huiswaarts vertrekken wilde. In Zweedsche reeders- kringen werd reeds het voornemen uitge sproken, om de vaart naar Engeland, waar men voortdurend blootgesteld is aan allo mogelijke plagerijen, stop te zetten. Het Engelsche ministerie van bujtenland- sche zaken maakt bekend, dat van de 300 zakken postpaketten, die aan boord van het tigkeden vergeet en anderen door de hunne tracht heen te helpen, dan geeft je dat zulk een groote mate van welgemoedheid." „Dat dus, dat is 't wat u steeds be doeld hebt?" Wynnstanley bemerkte, dat hij letterlijk stamelde van geestdrift. „U zegt, dat dat de weg is om gelukkig te worden, maar u wilt mij niet zeggen hoe ik dien. moet nemen? Wilt u mij niet blijven hel pen?" „Wel, u heelt meer geld dan u weet, wat er m|e© te doen, is 't niet? Wat kan u veel geven aan menschen, die niets be zitten! En er zijn zooveel dingen noodig: hospitalen, woningen, voedsel, Ideeren, njen. kan jongens en meisjes aan betrekkin gen helpen! Mij dunkt, als u mij vraagt„ zou ik, als ik' u was, in de eerste plaats zien uit tovinden,waaraan behoefte is op de plaats, waar u woont en trachten daarin te voor zien. Ik zou zoggen, dat men niet ver be hoeft te zoeken naar menschen, die hulp noodig hebben. Meestal zijn die er, wel vlak bij iemaud's deur. "Het komt mij voor, dat het niet de bedoeling; Ran zijn, dat slechts één persoon van al het geld, dat u zegt gekregen [tie hebben en van die mooie bbzit ing zflja moeten genieten. Hrj kan toch niet meer eten dan driemaal per dag is 't wel Of meer dan één pak kleereji te gelijk dragen „Sto1ce3 denkt, dat ik dat wel." kan", bracht Wynngtanley bekommerd in het mid- den. (Wordt vervolgd). SCH1EDAMSCHE COURANT.

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1