aanval werden groot© gedeelten door onzc artillerie heftig niet bommen beschoten. Op 8 Januari versterkten wij ons vuur, liete' mijnen springen, en zonden ten sloLe over Ket geheele front sterke verkennïngsafdeo lingen vooruit Blij deze toebereidselen voor e-on nieuwen nan val verzamelde de vijanu op Jon linkervleugel bil van oorlogsschepen, dm onze afdeelingen in de voor uitgelei ovei. s'el i heftig beschoten. Ou. e afdeelingen drongen op sommige plaatsen door tot de vijandelijke loopgra ven en werden daar door den vijand mei infanteiievuur en handgranaten ontvan gen, doch behielden deze stellingen tot den miudag. In den nacht van 8 Januari Oy 9 Januari wierpen wij, opnieuw onze verken ningsdetacheinenten tegen de vijandelijke loopgraven. Om drie uur in den morgen was het begin van de vijandelijke terug tochtsbeweging in het centrum merkbaar geworden. Wij lieten derhalve ons geheele front voorwaarts gaan. Een - deel van de terugtrekkende vijandelijke troepen vluchtte onder de bescherming van de hevig vu rende vijandelijke schepen naai- de lan dingsplaatsen. Een ander deel het telkens mijnen springen en trachtte zoo onzen op- inarsch pas voor pas tegen te ho uien. Of dit oogenblik openden onze lange kanonnen een hevig vuur op de landingsplaatsen, ter wijl onze landbatterijen de achterhoede van den vijand scherp onder vuur namen, waar door deze veel verliezen leed. Onsbergge- schut ging met de infanterie voorwaarts en bestookte den vijand van naibij. Onze troe pen trotseerden dapper het vuur van de schepen en de ontploffende mijnen. Niet lettende op de vele gevaren, doolden zij de vijandelijke soldaten, die door het werk zame vuur van onze artillerie niet meer konden ontkomen en wanhopigen tegen stand boden. IBjij bet aanbreken van den dag ont moetten onze troepen elkaar op het slag veld te midden der talrijke kjken van den vijand. Wij stelden reeds vast, dat onze artillerie zeer juist had geschoten en dat de vijand, dien wij op het geheele liout met .alle ten dienste staande middelen bcdookteabij de aanvallen van onze sterke afdeelingen riet meer in skaat was, zelfs n et den steun van zijn talrijke scheepsartil'erie den tegenstand in deze sectoren vol te houden. Zoo eindigde de laatste phase van 'ten strijd, die sind®* acht maanlen op het schiereiland woedde, met de nederlaag en terugtocht van den vijand. De lelling van den grooten buit is nog niet afgelcopen. Deze bestaat in geschut, hand vuurwapenen munitie, paarden, muil ezels,wagens en een gropte hoeveelheid ander materiaal. In Mp^opotanr'e. Reuter seint uit Delhi het volgende com muniqué over de positie van het leger, dat tot ontzet van de bij Koet-el-Amara op gesloten Engelsche legermacht oprukt Het leger van generaal Aylmers concen treerde zich bij Sjeik Said De Turken trek ken in noordelijke richting langs den Tigris terug. Het weer is koud en nat. Het Turksche hoofdkwartier meldt, dat- aan dit front geen wijziging in den toe stand is gekomen. Diverse berichten. De dienstplicht in Engeland. In ide bijeenkomst van het llijnwerkersver- bond te Londen is gisteren eenstemmig be sloten, zich te verzetten tegen de wet op den militairen dienstplicht, doch niets te ondernemen voordat het ontwerp wet zal geworden zijn. De Duitsche sociaal democraten. De sociaal-democratische Rijbsdaggroep heeft in haar gisteravond gehouden verga dering een verklaring aangenomen, volgens welke de afgevaardigde IAebknecht, wegens zijn herhaalde grove vergrijpen tegen zijn plichten als lid der groep, vervallen is vei klaard van de iechten, voortvloeiende uit dat lidmaatschap. In Luxemburg Het ministerie-Loutsch. heiwelk met de Kamerontbinding geen wijziging in de Ka mermeerderheid heeft verkregen, is afge treden. BINNENLAND. Hofberichten. Bij" K. B. is benoemd tot adjud. L b d. vair H. M. de Koningin, gep. generaal-nia joor A. L. Klerk de Reus. Tweede Kamer-verkiezing. Bij de gisteren te Weststellingwerf ge houden verkiezing voor de Tweede Kamer is bij enkele candidaatstelling dc heer F. "W. N. Hugenholtz (S. D. A. P.), die moest aftreden wegens zijn benoeming tol amb tenaar bij den reclasseenngsdienst herko zen. Hr. ïfs. „Hertog Hendrik'". Btirjkens aan tiet departement van rnannc outvangen draadloos bcrichl is het pant serschip „Hertog Hendrik" in den namid dag van gisteren ten anker gekomen bij lel lichtschip „Sunk" (Theems monding), o ,i beter weder af te wachten. I'll V Hr. Ms. „Hertog Hendrik" heeft heden ochtend ongeveer 8 uur zijn ankerplaats aan de. Thèemsmonding verlaten om de reis naar Nederland voort te zetten. Hederlssd «n de oorlor De „Maashaven" 50p een mijn -gel oo pen. Dit -verschillende opgevangen telegram- men'door bet Radio-station te Scheven in gen is gebleken, dat het Nederlandsch© stoom schip „Maashaven" van de gebroeders Van Uden te Rotterdam, bewesten het licht schip „Galloper" vermoedelijk ,op een mijn is geloopen. Het stoomschip is door de be manning verlaten, en is nog drijvende met brand in het voorschip. Veertien man zijn gered doof het stoomschip „Goentoer", dat ook de journalen pn papieren aan boord heeft, en acht man zjjn aan boord van de „Juliana" van de maatschappij „Zeeland." (De „Maashaven" is 2009 ton groot. Het -chip was van New-Orleans en Norfolk naar Rotterdam bestemd.) liet stoomschip „Batavier IV" is g'steren aan den Hoek van Holland binnengekomen met de bemanning '23 man van het bij de Gallooper op een mijn geloopen stoom- trixip „Maashaven". STADSNIEUWS. Mli tulro vergoeding De aandacht van .belanghebbenden wordt er op gevestigd, ,dat de uitbetaling voor ini,- litie en landstormvergoeding piet ingang van Zaterdag 15 rTanuan zal plaats hebben van 811 uur jen van de landweervergo©- ding van 111 ,uur. Met ingang van 1 Febr. a.s„ is de heer J. H. Eggelmerjer, werkzaam ten postkan- tore alhier, benoemd ,lot conducteur der brievenmalen spoorwegpostkantoor no. j, standplaats Amsterdam. Door verschillende handelaren in brand stoffen hier ter stede js een adres aan den gemeenteraad gezonden, waarbij zij kennis geven dat zij zich eerst wendden tot de com missie voor het Gasbedrijf, ten einde als handelaren in biandstoffen een rcduc'ie te bekomen op den voor particulieren vastge- stelden prijs van cokes, waaiop zij echter een afwijzende beschikking ontvingen, en dat een beroep in deze daarna bij hecren J3. en W mede niet mocht baten. Weshalve zij zich nu wenden tot den Raad. vei zoekende, dat er vooralsnog ter men kunnen gevonden wonden om aan hun wenschen te voldoen. Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie zal in de maand Februari te .Am sterdam een algemeen examen worden ge houden voor de betrekking van hulptelegra fist aldaar. Wij verwijzen belangstellenden naar die advertentie. Hoog water en doorbraak. Zooals te voorzien was, is het water ui de rivier en dientengevolge in de Voor haven, door den hevigen en aanhouden den storm uil het Kooiden en Nooidweslcn gisteren geweldig opgejaagd, zoodat het ten slotte een hoogte bereikte van 3.25 M N. A. P., dat is hooger dan de hoog ste tot nog toe voorgekomen stormvloed hier ter stede, n 1. dien van 1894. De waleikeonng der gemeente heeft zich uitstekend gehouden, maar die der parti culieren bleek aan vele woningen onvol doende, zoodat bij enkelen liet water daar V, oilmen liep, bij anderen door de naden lionb zoodat verschillende bewoners niet onbelangrijke schade hebben beloopen. Kat ergste was er wel aan toe de kasle- 'em \V. ,den Ho'.d, wiens catétj© onmidjel- ijk nabij de gemeentelijke wnterkeering staat. Daar is het stuk muur onder liet raam door het water losgewoeld en toen ■n zijn geheel van zijn plaats gerukt en !ot achter in de gelagkamer geworpen, liet water stroomde dientengevolge met kracht naar binnen, wierp stoelen, tafel en biljart ioor elkaar tegen den muur, drong door te open deur, die verbinding geeft naar het naast slaande groentenpakhuis en zocht daardoor den weg door de Qroenclaan naar de Gorzen, waar al psoedig de Piet Hein- -traat onder water stond. Den Held, die onheilen vreesde, had, kort vooi dat de muur bezweek, zijn vrouw naar boven gezonden om de kinderen uit bed te halen, wat zeer gelukkig is geweest, i nnl door het plotseling loestroonien van .iet water, zou het voor zijn vrouw niet gemakkelijk zijn geweest zich to redden. Defi Held zelf, die, omdat hij de ruit hoorde breken, naar het gevaarlijke punt was ge- ioopen, moest al zijn krachten inspannen om zich aan de deur vast te houden cn .net door het water medegesleurd te wor- len. Door een vluggen sprong had hij hel ■manen ontgaan door hot stuk muur, ter lengte van pl.m. 2V2 Mbreed pl.m. 1 M. ■n dik pl.m. 30 c.M„ te worden getroffen. Met behulp van een bij den doorgang staand persoon slaagde hij er in uit den water stroom te geraken. Dat 'smans boeltje in betreurenswaardigen toestand verkeer!is duidelijk. Toen het water in de Piet Heinstraat voortdurend, bleef stijgen, kwam een der bewoners op de gelukkige gedachte aan de achterzijde van deze doodloopende straat een opening te maken, waardoor het water op een vbel lager liggend stuk weiland wegliep. Daardoor zijn de bewoners voor groote schade bewaard, want het water was op sommige plaatsen nog slechts een 20c.M. van de deur vei Wijderd, terwijl die wonin gen lagei liggen dan de straat Velen had- Ien dan ook beneden reeds alles opgeno men en naar boven gebracht. (Het zijn daar alle eengezinswoningen.) Het water is tot lli/2 uur blijven stijgen, niettegenstaande het te 10 (u, ongeveer „hoog water" was. Maar gelukkig kon te l.lS/4 uur geconstateerd worden dat het water begon te zakken, en die wegvioeiïng is blijven aanhouden het volgende getij door, zoodat het water vanmiddag om 12 uur geheel binnen de havenkade teruggekeerd was. Door de gemeente is vanmorgen dade lijk, toen het water was weggezakt, een kis ting geplaatst rondom het doorgebroken café, en dit met zware vloedplanken aan de voorzijde afgesloten^ zoodat die nu te sa men weer een voldoende waterkeering vormen. Doordien wij hadden medegedeeld dat hoog water te wachten was, waren heel wat tnensi-hen uit de stad naar het Hoofd gegaan 0111 dat schouwspel te kunnen zien. Zij waren daardoor ook getuige van den doorbraak en de daaruit voortgekomen over strooming van een deel der Gorzen. Wij willen ten slotte nog mcdedoelon dat Op last van den opzichtei der Gemeente werken, den heer v. d. Sluis, onmiddellijk na de doorbraak, werd begonnen met Let laten zakken van met zand gevulde zakken voor den gebroken gevel, waaidoor is voor komen dat de opening door het water werd vergroot. Bij dit werk heeft een oude griend- werker meer dan een half uur tot aan de schouders in het water gestaan om de zak ken zoo goed mogelijk te plaatsen. De storm. De geweldige en aanhoudende storm heeft gisteren heel wat schade bier iveroorzaakt. Op verschillende plaatsen weiden pannen van de daken geslingerd, lood >en zink platen afgerukt of opgeslagen, overal boor de men kraken en piepen >van wringend -hout, het rinkelen van gebroken'glas, enz. Bij de firma r. Emdenuverd een heining omgerukt en stortten de daken van een paar loodsen in; achter de Brugmanstraat ging een schutting rodom in aanbouw tzijnde huizen tegen den grond; op ide Nieuwe Haven stortte het dak in wan bet pand, staande naast de bakkerij van .den heer Goemans, in. Door bet-buitengewoon hooge water liep dit in do grondvuten in de distilleerderij van de firma Hasekamp; bet terrein van de glasfabriek „de Schie" stond onder water; rondom de Kaarsenfabriek was het terrein ondergeloopen en het water in een gedeelte van de fabriek 'doorgedrongen bij de firma Smulders liepen de laaggelegen plaatsen onder, en moest bet .vuur der centrale verwarming gedoofd worden," om dat in de stookplaats het .water binnen drong. 1 Door den storm heeft de .zwemplaats neg al geleden; 0 is de schutting tusschen de heeren- en damesafdeeling losgerukt en herit deze allerlei bochten aangenomen. Brand Hedennacht omstreeks 2 uur weid de po- iifae medegedeeld dat op het terrein der finna Brice Whyte en Comp. Ld .een uit slaande brand woedde. Het bleek dat een loods gevuld met verpakte nieuwe duigen in brand was geraakt. Een schuit, die in de nabijheid lag, en waarvan men vreesde dat die mede vuur zou (vatten, werd verhaald, maar schijnt door den storm nog wat te zijn afgedreven, zoo dat die bij het wegzakken van het water op den aarden wal terecht gekomen is. De politie alarmeerde de brandweer, en deze rukte met uitgebreid materieel uit, waardoor het vuur, dat door den storm weid aangewakkeid, met kracht kon worden aangevat. Dit kou echter met verhinderen, dat de loods met den geheelen inhoud totaa) verbrandde. Vanmorgen was men nog bezig met op de restanten water te plassen. Doordat de wind de vlammen van de overige panden afjoeg, konden die niette genstaande de groote hitte van het vuur voor verbranding gespaard worden, waar toe echter voortdurend daarop met verschil lende stralen moesten gespoten worden. De positie der politie, Over dit onderwerp heeft gisteren in het gebouw van den R. K. Volksbond op een propaganda-avond van de politie-agentenver- eeniging „Onderling Vertrouwen" gesproken de heer C. D. Wesseling, van 's-Graveahage. De heer Immerzeel opende de goed bezochte vergadering, en heette die colle ga's, waaronder afgevaardigden uit Dor drecht, Rotterdam, Delft, Den Haag en'de veldwachters der brigade Schiedam, zoo mede vele belangstellenden welkom, en zag in die groote belangstelling een reden om er nog niet aan te wanhopen, dat d<- gevraagde lotsverbetering binnen niet al te langen tijd tot stand komt Voorts bracht spr. in 't bijzonder dank aan den commis saris van politie, die een regeling heeft weten te treffen om de vergadering aldus te doen slagen en aan „den heer Wisseling voor zijn bereidwilligheid om als spreker te willen optreden. De heer Wesseling besprak eerst het doel van deze'vergadering. Tot vermijding van misverstand legde spr. er den nadruk op, dat deze vergadering beoogt een pro paganda ter verkrijging van een goede politie. De taak van de politie is een hoogst belangrijke, zoowel ten opzichte van het kind als van den volwassene. Een goede vervulling daarvan is slechts mogelijk bij moreel hoogstaande mannen. De over heid dient daarom den politieman zoo groot mogelijke medewerking te verleenen. In te genstelling met wat men in het buitenland ziet, blijkt in Nederland nog weinig van waardeering van overheidswege, hoewel in den laatsten tijd wel eenige verbetering valt te bespeuren. S.pr, zal hedenavond de verhouding tus schen overheid en politie behandelen cn stelt daarbij deze stelling voorop: geen goede politie zonder goede levensvoor waarden. De eischen voor goede politie zijn niet gering, zoowel wat betreft eischen aan het personeel als ten opzichte van de levens omstandigheden. Spr. herinnert hierbij aan de reorganisatie der politie in Den Haag, waarbij het voor stel van den burgemeester van Weteringen de jnstitieele politie afgescheiden van de straatpoiitie, ter sprake kwam. De stand dei politie stelt bizoDdere eischen. Schuld kan niet toegelaten wordengiften in geld moe ten verboden zijn; zelfs de vrouwen der politiebeambten moeten aan hoogere eischen voldoen. Vandaar dat hun positie betere verzorging eischt De Burgemeester van Den Haag wild© alleen dat de lagere beambten in betere positie zouden komen. Maar ook de hoogere ambtenaren dron gen op verbetering aan. Het resultaat was, dat de Raad belang rijke verbeteringen in het voorstel van den Burgemeester bracht, zoodat alle po litiemannen over debat en besluit van den Raad tevreden konden zijn. J Spr. wil aan dc Sobiedamsche over heid aanraden: spiegel u aan Den Haag, dien geen onvoldoende voorstellen in, opdat geen amendementen uit den Raad zullen behoeven voorgesteld Worden om dc regdiug voldoende tc maken. Spr. hoopt, dat uit deze vergaderingen oen stem zal opgaan, die weerklank zal vinden 'in den Gcmoenteraal. j Over 't geheel wordt in 011s land niet op waardige wijze gezorgd voor de positie der politie in bet algemeen, zooals blijkt uit do enquête dior de Haag=nhc politie- vereeniging ingesteld. De Haagsohe raads leden stonden verbaasd over d en toestand. Naar wat spr. gehoord heeft over den toestand in .Schiedam, is die niet aan het corps waardig. Spr. wijst daarna op de achterlijkheid op dit gebied tegenover het buitenland, Frankrijk, Engeland, enz. Spr. deelt mede, dat de salarissen zijnin Brussel f 1050, in'Parijs f1150, in Londen f2060 p°r jaar. Die deze steden, kent, jweet, dat de le vensstandaard daar niet hooger is dan hier. De Londensche politie-agent staat in elk opzicht hoog en de Gemeente zorgt uitste kend voor haar, zoowel door verschaf fing van gelegenheid tot lichaamsontwikke- ling als voor ontspanning en verzorging, dit laatste ook zelfs voor de nagelaten betrekkingen. De positie der politie bij de behan deling van Hoofdstuk V der staatsbegroo- ting ter 'sprake gekomen, en vooral ge schiedde dit met het oog op de rechlis- p 0 si tie der ambtenaren en beambten bij dat corps (art. 190 en 191 Gem.-wel). Hot lot dier mannen is geheel aan den Burgemeester overgelaten en de Gemeente raad heeft over de politie nagenoeg niets te zeggen. De Gemeenteraad houdt echter de koor den der beurs, omdat deze de gelden voor de politie moei toestaan. Daarmede kan de Raad vooral aan de materieele positie heel wat goeds tot stand brengen. Wachten we dus nog op een goede rege ling der politie door de Regeering, inmid dels kunnen de gemeenteraden binnen de grenzen der tegenwoordige wet nog heel wat goeds voor bet politiepersoneel lot stand brengen. Spr. noemt een reeks van steden waar de positie der politie heel wat beter is dan hier, alle steden ongeveer van de beteekenis van -Schiedam. Hier kunnen dp menschen niet dankbaar, zelfs niet tevreden zijn. Spr. gaat ter nadere toelichting de sala rissen van de'verschillende rangen in het corps na; spr. merkt op, dat een werkman in de bouwbedrijven meer ontvangt dan de politie-agent. Toch is Schiedam een zeer uitbreidende gemeente en een fabrieksplaats, zoodat aan de menschen groo'e eischen worden gesteld. Hier worden dezelfde eischen aan het personeel gesteld als elders, maar het sa laris blijft daarbij achter. Wat de verplichtingen van de agenten rijn, weet het publiek in 'tgeheel niet, woredn te licht geacht, zijn in werkelijkheid zwaar. 1 1 Wat in de brochure van „Onderling ver trouwen" wordt gevraagd is heusch niet te reel en als alleswordt ingewilligd, zal Nederland nog niet .van verbazing op zijn 'ichterbeenen staan en zeggen: dat doet men in Schiedam. Spr. gaat die eischen achtereenvolgens na Spr. hoopt oprecht, .dat van die gestelde eischen niets zal worden afgetrokken. Spr. meent dat in het politiecorps hier en goede geest heerscht, en dat het op vaardige wijze zijn verzoek gedaan heeft. In den Raad wordt instemming gevoeld, le Burgemeester is het corps genegen. Ver lö'eringen zijn toegezegd; dia belofte moet vervuld worden. 1 Spr. roept den agenten toe, weest ge- rouw aan uw .devies, hebt «en „ouderling vertrouwen" in elkaar en voert uw actie in lien geest, vervult uw dienst bezield door lezelfde gedachte. 1 De Voorzitter dankt den spr. voor hens rede en ,voor de wijze ijaarop hij zich heeft ingewerkt in den toestand der politie In 1911 en ,1912 zijn ons reeds toezeg- ringen gedaan, wij hebben in vertrouwen tfgewadht, wij blijven ,met, vertrouwen ho rn n, dat de beloften /.uilen worden vervuld. Op een vraag ,van een der aanwezigen over de afschaffing van rangen, antwoordt jpr., dat hij in Den Haag oen voorstel heeft jodaan om do klassen af te schaffen. Hierna Voerde nog het woord de heer Putters, 'voorzitter van den Politiebond, die uiteenzette boe de toestand der politie hier te lande is en hoe deze moest wezen. De Voorzitter van „Onderlang Vertrou wen" sloot daarna de vergadering met een woord van dank aan de aanwezigen en aan 'de sprekers van dezen avond. Gisteravond omstreeks 11 uur is aan dc (lolitiewacht in de Hoofdstraat veiüondeu li- 29-jarige G. M. v. d. B„ die in een cafe Rdaar met ee nkeu door den kastelein op net hoofd geslagen .zou zijn, waardoor bij •en wond had opgeloopen. Oemensd Nieuw», Hoog water. He Rotterdam.^ Volgens de annalen van Schietend zoo schrijft de „Nieujwe Rotlerd. Courant" werd er in Rotterdam geen Water stand Waargenomen zoo hoog als gister avond. Ken men in, 1775 vaststellen, dat het water tijdens een vloed tot 3.34 meter boven Rottepeil gestegen was; steeg het water in 1889 tot 3.57 meter, in 1906 tot 3.62 meter en in December 1894 tot 3.75 boven Rottepeil; gisteravond werd dit laatste record gevoelig geslagen, want te 11' uren Wees de peilschaal aan de schut- §luis op de Vtesmajkt alhier een stand van 3.92 meier boven Rottepeil. Een kwar tier later was tiet twee centimeter geval len doch om half twaalf door een rak- vind opgewaaid, steeg het water tot 3.94 meier. Sedert is de val langzaam maar gestadig ingetreden. Te half vpij'f, toen het vloeien een aan vang nam, was de stand van het water nog 2.42 meter, boven R, P„ voor laag water een verbazend hoog tij. Sedert is het gestadig gestegen. Om ö'/s uur was de stand 2.78, om 61/2 uur reeds 3 en om 71/2 uur 3.34 meter bovca R. P. Om dezen tijd begon de iB|laak onder te loopen or. werd langzaam maar zeker de verbinding met Feyenoord verbroken. Um acid uur stond alles reeds blank tusschen de Kaak en ©oompjes, uitgenomen het Beursplein. Het Maasstation was geïsoleerd, de politie, post aan het Oudehoofdplein dook als een eilandje uit het water op. En het water bleef stijgen. De iramdienst ten Zuiden van de Iloog. straat en Schiedaiwchendijk was geheel uitgeschakeld. Een nieuwe dienst werd ge- iegeld: lijn 1 liep het verdere van den avond van het Park, lijn 4 naar het Oori plein, lijn 2 van bet station D. P. tot het Aan Hogendorpsplein, lijn 3 van den Berg. weg tot de Kaasmarkt, lijn 4 van bot Oostplein tot bet Westplein, lijn 5 van do Middellandstraat tot het Van Hogendorps- plein en van den Oudendijk tot de Kaas markt, lijn 6 van de Heulbrug tot de Kaas- markt, lijn 7 van den Schiedamschendijk via Delfshaven tot het Van Hogendorps- plcin, lijn 8 van Schiedam tot het Van Hogendorpsplein, lijn 10 van hel Oostplein tot do Ruigeplaatbrug. Alleen lijn 9 kon gehandhaafd blijven. Op den Oostzeedijk werd een locaaldienstje ingelegd, loopende van den, Iloningerdijk lot de Nieuwe Plan- tage. Van alle basculebruggen waren om dezen tijd ook de kelders volgeloopen, zoodat deze bruggen niet meer geopend konden worden. Met veel moeite is men er in ge slaagd, de motoren van de electrische Roo- brug droog to houden, nadat ook van die brug de kelders waren volgeloopen. Dijkgraaf en hoogheemraden van Schie tend waren reeds Jang vergaderd in het gemeenelandshuis op de Korte Hoogstraai, want bij 3 meter boven R. ij?. Was rijpe 1 en bij den stand van 3.30 meter noodpcil ingetreden. Het geheele dijkleger was met gereedschappen bpgekomen en had Schie- land's dijk in de richting van Gouda bezet. Estafetten reden af en aan en brachten hun berichten naar het gemeenelandshuis. Te half negen begon de klok van de Ge reformeerde Kerk in de Hoflaan te luiden, kond doende aan de omwonenden van het dreigende gevaar. En nog altijd hield de was aan. Om half negen was de stand reed^*3.52, om hall tien 3.73 en om half elf reeds 8.85 meter boven R. P Dc Oude Plantage stond al geheel blank, de Belgen roeiden in booten van den dijk af paar hun voor de Oude Plantage lig gende 'schepen, terwijl de storm in dien tijd een paar van de grootste boomen in de Plantage ontwortelde. Zij vielen dwars over den weg. 1 f lijft In bet hoofdpost- en telegraafkantoor op het Beursplein liepen omstreeks kwart voor tienen de kelders vol, doch op een vijftal balen na slaagde het personeel er in de daar liggende balen ledige postzakken in tijds in voiligheid te brengen. De dienst was geheel gestoord. Op lorries werd het personeel van af het Beursstation naar het postkantoor ge reden, cok de lichtingen door de post wagens aangebracht werden op dezelfde wijze overgebracht. Tegen elven was de stand zco, dat van heel het stadsgedeelte bezuiden Hoogstraat en Schiedamschendijk alleen de Hoo-fdsteeg, de Oude Havenkade langs Plan C en een klein gedeelte- van den openbaren weg nabij het Beursstation begaanbaar Was. Ook het Park bleef bevrijd. Duizenden Vulden de straten, voor zoo veel Leg'aanbaar. Het meest werden getrof fen zij, die naar .Feyenoord moesten en door iet water compleet verrast waren. Ondernemende sleepers stelden een ver voerdienst in per as van Plan C af langs de geheel blank staande Gelderscbe kade naar tien oprit van „de Willemsbrug. Hon derden maakten van die gelegenheid ge bruik om met drooge voeten over te ko- -men, 'Zij', die tijdens deze transpollen het ongeluk hadden jan de buitenzijde op de wagens fts staan, hadden de meeste kans een stortbad te nemen, hetgeen zoo nu cn •dan tot groote hilariteit wan de kijkers gebeurde. Met auto's hield men hel langst vol tloor d© overstroomde straten te rijden, hetgeen friet zonder gevaar was, want bier cn daar begonnen er gaten in de straaL „te vallen. Volgeloopen kelders en benedenhuizen allerwege, ovpral kwam men handen te kort 0111 te hergen wat mogelijk was; in de winkels werden de toonbanken volgesta- peld, laden en kasten leeggehaald en nog altijd steeg het water, -tot zelfs hetwater de huizen aan de Hoogstraai van de ach terzijde binnenliep. Ook op den Schiedam schendijk was dit het geval. Hoogêr biceg ue nood, de dienst per sleeperswagen door het water langs de Geldcrschekade was al lang gestaakt, uit vrees voor onheilen. .Bewoners van Feyen oord namen kaartjes op het station Beurs, om zich tot de halte Feyenoord te laten rijden. De veroorzaakte schade is niet te be- grooten, want zeker niemand had gedacht, dat het water zoo hoog zöu stijgen. Ge-' lukkig zijn de Hoogstraten en d© Schie- damschen dijk sedert den hoogen water-' stand van' December 1894 opgehoogd tot 4 meter en de Oostzeedijk tot 4.20 meter. Tot op het laatste hebben deze dijken den geweldigen drang kunnen keeren. Toch stond het b,v% in de Leuvebrugsteeg ruim A

Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2