De oorlog. 68"* Jaargang, Zaterdag 18 Maart 1916 No 15093 Eerste Blad NA LANGE JAREN, Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering vhn Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen II. 1.25, franco per post fl. 1.65. Prijs per weck: Voor Schiedam en Vlaardingen XI cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Ad verten tién voor het eerstvolgend nummer moeten des middag» vóór een mir aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven Nu- 111 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 16 regels Q. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentien bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan hel Bureau te bekoimen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den pnjs van 40 oen Cs per advertentie, Iwj vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Bericht. Zij, di© zich met ingang van 1 April a. b., voor minstens 3 maanden op de „Schiedumsche Courant" nbonneoren, ontvangen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. SCHIEDAM. Aan de Openbare School A voor M. U. L. O. (hoofd «Je beer A. v. d. Slingc- Jandt) worden met ingang van 1 Septem ber a.s. gevraagd: 2 Onderwijzers, beiden of één van beiden met akte Wiskunde L, 0. Aanvangsjaarwedde f 575. met twee 2 jaarlijksche verhoogingen van 75 en 5 verhoogingen van f 50, voor hoofdakte f200, voor akte q. £50 en voor akten L, M, N en P ieder f 75. - Inlichtingen te bekomen bij het hoofd der School. Sollidtatiën (met opgave van scholen waaraan men werkzaam was oï is) in te zenden vóór of op 1 April a.s. aan den Burgemeester van Schiedam. SCHIEDAM. Aan do Openbare School .1 voor G. L. 0. (hoofd do heer T. H. Klein), wordt om ten spoedigste in dienst te tre den gevraagd ee» Onderwijzer, met Hoofdakte en Akte J. Aanvangsjaarwedde f 575 met twee 2-jaar- lijksche verhoogingen van f75 en 5 ver- hoogingen van f 50, en voor hoofdakte f 200, akte q, f50 en akte .f. f25. Inlichtingen te bekomen bij het hoofd der School. Sollicitatiën (met opgave van scholen waaraan men werkzaam was of is) in te zenden vóór of op 1 April a.s. aan den Burgemeester van Schiedam. Chef Smederij. Burgemeester en Wethouders van Schie dam; roepen sollicitanten op naar de betrek king van Chef van de luedeij), (ervaren vuursmid, bekend met de behan deling van machines en stoomketels). Jaarwedde f1000 vrije woning. Sollicitatiën schriftelijk te richten tot B. en W. van Schiedam, doch in te zen- denbijdeGemcentelijke Ar be id s- beurs, vóór 10 April a.s. i naar bet Engel sch, 1 door L, G. MOjBjERLY. 15) t „Vergeef mij dat ik u doe schrikken", zei hij berouwvol, „ik had bedaarder moe ten spreken. Heel veel jaren geleden bah ik een juffrouw Trevor gekend en daar zij ook' Joyce heette, denk ik dat hot die zelfde dame geweest is, en n lijkt volstrekt niets op (naar, daardoor ben jk ik te heftig geweest." Hij liet de oogen weder rusten op het lieve gezicht van hot jonge meisje en onwillekeurig vei- geleek' hij die trekken met die van daiö andere meisje, da.t hem had toegewuifd uit het met rozen begroeide1 hutje in hot Westen. Joyce's oogen waren precies ster ren geweest; de oogen van dit meisej wa ren bruin en zacht als de oogen vaneen verschrikt hert. Het haar van Joyce was gieweest als glanzend goud, het haar van dit meisje lag rondom haar hoofd als een donkere wolk. Haar lieftalligheid was niet te betwisten, maar er was geen zWeem van gelijkenis tusschen haar en Joyce; in ieder opzicht waren zij volkomen verschil lend van elkaar. „U kunt zeker ook niet zeggen hoe dit adres in uw beurs gekomen is?" ging hij voort, het .couvert uit haar hand nemen de, „ik wou wal eens weten of u op weg was naftr -Juffrouw Trevor. Er was zeker BUITENLAND. Tan het Westelijke front. Fransch legerbericht. Het offieieele Fransche communiqué van gistermiddag luidt;: De beschieting in de streek tusschen Bé- thincourl en Cumières, ten Westen van de Maas, is in den loop van den nacht verflauwd. Na de bloedige mislukking van den gis teren ondernomen aanval hebben de Duit- schers hun aanvalspogingen tegen den heu vel "Morlhomme niet hervat Ten 'Oosten van de Maas zijn, na de verergering van de beschieting, van gis teravond 8 uur af een reeks uiterst he vige aanvallen tegen de Fransche stel lingen en liet dorp en het fort Vaux on dernomen. Vijf .achtereenvolgende aanval len door de Duitschers met oen sterke troepenmacht in deze streek ondernomen, zijn zonder gevolg gebleven. Twee wanen er op het dorp gericht, twee op de hel lingen en den heuvelrug, die hoven het fort uitrijzen. De vijfde werd van een hol len weg' ten Zuidoosten van het dorp Vaux uit beproefd. Al deze aanvallen zijn door Fransch afsluiting»- en machinege weervuur gestuit Zij hebben den Duit schers belangrijke offers gekost In Woevre wederkeerige beschieting bij Pouta-Mousson. E n g e 1 s c h legerbericht. Aanmerkelijke bedrijvigheid der artillerie ten Zuiden en ten Noordoosten van Loos. Wederzijdsche granaatbeschieting ten Zuidoosten van Yperen. De strijd bij Verdun. Naar het schijnt, zijn de aanvallen der Duitschers bij Verdun wederom aan hel verslappen, in elk geval hebben zij geen succes. Het jongste Duitsrhe legerbericht althans vermeldt geen enkel feit van be- leekenis; vel maakt het gewag van een aanval der Franschen op de hoogte van Mort-IIomme, die afgeslagen zou zijn. Het stafberieht uit Parijs deelt mede, dat de Duitschers hun aanvallen op Mort-IIonune niet hernieuwden. Er is thans echter ge bleken, dat er onder de z.g. hoogte van Morl-Homme, op de linie Béthincoun—Cu mières, door de Franschen en Duitschers een verschillend punt wordt verstaan. Het geen de Franschen als hoogte 265 aandui den, wordt door de Duitschers de hoogte van Morl-Homme genoemd, terwijl de Fraen- schen met hoogte 295, op de hoogte van Mort-Homme doelen. Een wel wat gecom pliceerde strategische bijzonderheid. Naar het laatste Fransche stafberieht te oordeelen hebben de Duitschers nogmaals met hevigheid het fort Vaux, ten Oosten van de Maas, aangevallen, evenwel xrfet een negatief succes. Vijf opeenvolgende aan vallen, waarvan twee op bel dorp Vaux, werden door de Fransche artillerie tot staan wel een reden voor. Waarom n haar adres lie waarde." ,,Ik weet het niet" stamelde hot jonge meisje; „als wij -naar haar loc gingen, denkt u dat zij dan misschien zeggen k'an wie ik hen en of ik naai' haar toeging - en waarom ik in diepen rouw hen ge kleed en waarom ik dezen ring draag."/ De laatste woorden voegde zij or na een kleine pauze bij, terwijl zij haar linker hand aan Brampton toestak, den ring niet een smaragd, dien hij te voren had op gemerkt. „Ik wou dat wij die juffrouw Trevor vin den konden om haar a! die dingen te vra gen", antwoordde hij; „dat zou de eer ste slap wezen in de richting van de waarheid, maar er heeft' zich een tweede moe lelijkheid voorgedaan. Voordat ik u ooi! gezien had, ben ik toevallig voor mij zelf naar de Jeremiah Street gegaan om juffrouw Trevor op te sporen. Wij zijn oude vrienden geweest, zij en ik', >>n ik wou haar graag eens weerzien. Maar torn ik daar .aankwam 44 Jeremiah Street, toen bleek dal zij die woning verlaten baden de hospita kon mij geen inlichting geven omtrent, haar tegenwoordige omstandighe den. Daardoor kunnen vrij nu op 'toogen- hlik niets Van haar te weten komen, ziet u. Ik hoop zeer nog eenmaal in de ge legenheid te zijn haar op te sporen en dan zal zij ons ook! omtrent u kunnen helpen. Intusschen is u hier veilig en wij zul len vpor ui zorgen totdat u lichamelijk ge heel hersteld is en uw geheugen 5s te ruggekeerd. U moet u nu nergens meer on gerust over maken," gebracht Toch schijnen de voornaamste Duitsche aanvallen nog op de linie ten Westen van de Maas te worden verwacht En het bezit van de genoemde hoogten rondom Mort-JIomroe blijft voor de Fran schen voor het oogenbhk van hel meeste belang. Na het verhes van bel' dorp Forges zijn deze hoogten het voornaamste steun punt geworden van de Fransche verdedi ging van de forten van Bourrus en Mare, in den Noordwestelijken sector van Verdun. Mort-Homme ligt op een zestal K.M. van deze forten verwijderd. Achter de stelling van Morl-Homme bevindt zich echter nog een versterkte linie, die loopt van Montzé- ville naar Chattancourt. Hier worden den verdediger wederom gunstige hoogtestellin- gen geboden. Do verovering van Fresnes. De ooriogsporrespondent van het „Berli ner Tagebiatt" in het groote hoofdkwartier ■aan hel Westelijk front verbaalt hoe dit onderddeel van den slag bij Verdun In zijn werk is gegaan. De voorbeeldige prikkeldraadversperrin gen der Franschen vertoonden listige ope ningen, die toegang gaven tot een nieuwe warreling. De Duitschers /.onden dan ook in den nacht patrouilles uit om bressen in de hindernissen te houwen. Zoodra dit gevaar lijk werk was volbracht, beschoot de zware .artillerie der Duitschers de bewerkte plaat sen om de Franschen te verhinderen, den boel weer op te knappen. Overdag liield dit vuur mot hetzelfde doel aan. De dagbladschrijver vertelt, dan twee per soonlijke heldendaden, zooals de gaschiede- nis van dezen oorlog ze onder alle oorlog voerenden reeds bij de vleet heeft geleverd Een Duitsch genie-officier sloop des nachts loopgraven der tegenstanders binnen en keerde meteen machinegeweer op zijn schou ders terug, en een infanterist voerde van zijn naditelijben luisterpost twee Fransche soldaten ais gevangenen mee. De twee Duit schers werden mei het IJzeren Krms eerste klasse beloond. De Franschen in Fi es nes w.iran door een en ander waakzaam geworden. De bevelheb ber van het bataljon, dat het dorp Be zet hield, gold onder de soldaten voor een be roemdheid. De Duiischers hadden den aan val op den Gn Maart bepaald. Om-tien mi nuten vóór halfzeven was do stormloop ge last. Alle horloges werden gelijk gezet. In den schemer word! ieder zijn plaats voor de twintigste minuut na zessen voorgeschre ven. I Zonder te schieten vooruit. De mannen snelden op ds bressen in het. ijzendraad toe. Machinegeweren hamerden hun tegemoet. De Franschen hadden den aanval bemerkt. Het dorp werd evenwel be machtigd. Men herinnert zich, dat de ba- richten van den Franschen en den Duil- schom staf daaromtrent terstond eensluidend waren, niet natuurlijk over het gewicht, aan Fresnas" verovering toe te kennen. De commandsnt van het bataljon weid in zijn ond.ergrond.sche schuilplaats gevangen genomen. Klaarblijkelijk had do aanval hom verrast. De oorlogscorrespondent hoeft vervolgens do oude Fransche stelling bezocht. Daarvan Hij verwijderde zich van het bed en ging naar hef midden van do ziek mzualTom Lancing on de assistenten mol zuster Janet Wachtten hem; Lancing kwam vol belang stelling naar hom toe. „Herinnert zij zich iets?" vroeg hij. „Niets. Alles gaat bijzonder goed, be halve dal liaar geheugen haar in den stook laat. Wij moeten er hol beste van hopen on in dien lusschenlijd. „In dien tusschentijd kan zij heel best hier blijven dokter," zei Lancing vol ijver, dien hij trachtte in to houden. Brampton zag hem in zijn knap jong gezicht, hij glimlachte en zuchtte. „Arme jongen," dacht hij, „hij laat zich betooveron door die bruine oogen. Maar mot dien smaragden ring moot men reke ning 'ho uiden; ik wou wel eens weten of hij Zich dien ring herinnert," Voor liet jonge meisje, dat in hod naar de drukke bezigheden van de ziekenzaal rondom haar lag te kijken en trachtte den sluier 1? doordringen, die was neergedaald tussfdien haar zelve en haar verleden, was de ring aan haar vinger, de enkele smaragd, zoo helder"groen en schitterend, hot middel punt geworden in don doolhof vajn denkbeel den cm (overpeinzingen, waaromheen haar gedachten zich vruchteloos bewogen. Hoe kwam zij aan oen ring van zoo groote schoonheid en blijkbaar van zoo ontzaglijke waarde? Haar kleedoren waren netjes, maar veel gedragen en volstrekt niet bijzonder mooi of buitengewoon. Ze konden niet veel geld gekost hebben en toch was de ring zoo mooi, dat een koningin er trotseh op had kunnen zijn. De tegenwoor dige draagster van dien ring lag er met verruikking en aandacht naar te kykon, als of zij in idie groen© diepten het geheim van haar eigen identiteit ko'n lezen. Maar vertelt hij sombere dmeen, die aan Shake- speare-tooneeleu herinneren Het lugubere, het alleen-afschuwelijke van den krijg zon der het élan, dat dan toch bij een bestor ming b.v. overheersclrf. Daar zag bij een krampachtig gespannen, verdorde band van een Fransohman boven de aarde uitsteken. En daar een schede], ©en verschrompelde bal met haren en verdroogde huid. En daar de stomp van een been in. een laars.een armeen hoop stof en aarde en vel en beenderen een arme drommel, die om kwam in list leem. Duitsche soldaten hebben die overblijf selen begraven. Onder hen Was er een, een knorrig mensch met grove heenderen. Die prevelde een Duitsch gebed over een Fran schen schedel. De dood van kolonel Driant. De „Berl. Lokal-Anzeiger" meldt, dat ko lonel Driant door een granaatscherf werd gedood en ten Noorden van Verdun, bij Beaumont, is begraven. Een Duitsch hoofd officier zou een bezoek aan het graf heb ben gebracht. De „Témps" publiceert de volgende bij zonderheden. die in de „Gazette des Ar dennes", het Duitsche orgaan, zijn versche den: De verklaringen van gevangene© van het 5Ge en 59e regiment jagers maken het mogelijk den dood van kolonel Driant nader te beschrijven. Nadat hij bij den terugtocht op het dorp Beaumont, hel wegenkruispunt had bereikt, zonk de kolonel ineen met de woorden: „Oh, ia mon Dieu". De kreet werd duidelijk door sergeant C. en dr. B. gehoord, die vaststelden, dat Driant door een kogel in don slaap was getroffen. Het bloed golfde uit den mond van don kolo nel, die op de plaats bleef liggen, waar hij was neergevallen. Sergeant C. sorak den kolonel toe. die niet antwoordde. Hij was dood. Tan het Oo§telijke front. Oostenrijksch legerbericht. Op verschillende plaatsen aan het Strypa- front, hadden voorpostengevechten plaats, die voor ons succes hadden. Ten Westen van Tarnopol drongen onze troepen hierbij in de Russische voor-stellin gen, een vaandrig en 67 man werden ge vangen genomen, een mitrailleur en vier mijnwerpers buit gemaakt. Russisch legerbericht. Onze artillerie beschoot met goed succes kantonnementen van den vijand ten zuid oosten van ïkskoe! en bij Tomsdorff. In de streek bij Dunaburg joeg onze ar tillerie een vijandelijke colonne, die ten zuid-westen van het dorp Garboenowka op trok, uiteen. Tan het Zuidelijke front Oostenrijksch legerbericht. De Italianen-staakten hun rruchtelooze aanvallen op het. Isonzo-front» Ook nu blijven al onze stellingen vast in ons bezit. Italiaansch legerbericht ïn het Torana-gebied hebben wij, onder ongunstige weergesteldheid, posities bij For- cclia en Fontana Negra op 2850 meter hoogte bezet noch in do diepten van den ring,, nocOi in baar eigen bewustzijn kon zij eenig ant woord verkrijgen op de vraag die liaar voortdurend bezig hield: „Wie ben ik? Van waar kom ik? Wie heeft mij dien ring ge geven HOOFDSTUK Vil. In Moorland Co 1,lage Toen Joyce nog slechte eenigc dagen in het huis op de heide had doorgebracht, meende zij volkomen goed te begrijpen, waarom haar talrijke voorgangsters achter eenvolgens zoo overhaast vertrokken waren en hel werd liaar meer en meer duidelijk! lioe raw en doornachtig het pad moest wie zen van iedere vrouw, die genoeg vastbe radenheid had om op ihaar post te blijven niettegenstaande alle bezwaren. Het was Joyce eveneens dadelijk volkomen duide lijk, in welke hoedanigheid zij dan ook benoemd moctht zijn, dat haar (sgenwoordige werkzaamlioden, die van ecnige dienstbode, tuinman, gouvernante van Hetty en aJgc- metemo veiligheidsklep van mevrouw Mars hall's slecht humeur vereenigden. En die aanvallen van slecht humeur waren van groote verscheidenheid en hielden nooit op. Indien de eigenares- van het Huis op do heide niet geboren was als brompot, dan zou zij liet zeker in den loop der jaren geworden zijn; wat Hetly lietreft, Joyce was meer dan eens in de verzoeking do woorden van de eigen moeder ran het meisje te herhaJ<^;n te zeggen, dat zij een boezen geest in zich had. Het was on mogelijk te voorzien wat haar uit baar humeur zou maken; bij èe minste aanleidng was rij eensklaps woedend én gaf toe aan een uitbarsting ran drift, waar men haast hang van zou worden. En ofschoon die he- Op het Isonzo-front heorsehte gisteren den geheelen dag herige artillerie-actie. In den Kankasns. Russisch legerbericht Na een gevecht op 90 werst westelijk van Erzeroem bezetten «ij de stad JMamaha- tun. In den loop dezer gevechten maak ten wij vijf kanonnen, mi trail teurs en con- ro<acu buit en namen wij 44 officieren en 770 Askaris gevangen. In Mesopotamia. Turksch legerbericht Aan het Irakfront trachtte de vijand in het gebied van Felahie, na zijn nederlaag op den rechteroever van de Tigris op 8 Fe bruari terwijl hij met zijn hoofdmacht op 9 Februari toebereidselen maakte voor den terugtocht, met een infanterie- en een cavalerie-brigade een verrassenden aan val te doen achter onzen rechtervleugel, doch onder den druk van het centrum moest hij zijn omtrekkende beweging op geven, en den algemeetien terugtocht aan vaarden. Op 10 en 11 Februari vervolg den onze troepen den vijand, en ^over sell reden eenige stellingen, die krachtig be vestigd waren. Op 10 Februari bereikte onze voorhoede des nachts de hoogte Zem- zir. die zij bevestigde. De vijand, die meen de. dat onze voorhoede zwak was, deed een aanval, doch versterkingen van achteren deden een aanval op den vijand en sloe gen hem ook nu op de vluch!180 gevan genen. onder wie 5 officieren, benevens een mitrailleur en een groote menigte wa penen, munitie en oorlogsniaterieel, vie len ons in handen. Op de andere fronten niets bijzonders. Diverse berichten. De Entente. De opperbevelhebber van liet Italiaan- sche leger, generaal Cadoma brengt de zer dagen een bezoek' aan Parijs. De „Temps" .schrijft hiervan: De reis is onder de gegeven omstan digheden ran groot belang en is een be wijs van de sleeds nauwere samenwer king tusschen Frankrijk en Italië en van vrii aan beide zijden om de militaire ope raties samen te doen vallen. Hel bezoek van Cadoma bewijst, dat de Italiaanschfe regeering ran oordeel is)"dat de nationale belangen moeten wijken voor do gezamen lijke leiding van den oorlog. De commandant van de „MöVe" Toen de commandant van de „Möwe", graaf Dahna Schlodien. in het begin van deze week zijn geboorteplaats Malmitz bij Saga© bezocht, werd hij door de bevol king feestelijk ontvangen. In antwoord op een begroetingjsredo van den predikant, zei de de commandant volgens de „Schles, Zeitung" o.a.Mocht gij allen, wat ik'be leefde, ook medeinaken! liet is het schoon ste wat een mensch beleven kan. Ik zag wat Duitsche trouw en Duitsche kracht ver mogen. Daar do matrozen bij de groot ste [gevaren geen oogonblik aarzelden lraU vigo uitbarstingen Joyce uitermate op de proef stelden, Hetty's moeder was haast nog moeilijker 1e verdragen, want uit langdurige gewoonte maakt zij voortdurend aanmerkin gen. Aan bet eind van iederen dag besefte Joyce «lat de volgende dag niet uit te hou den zou wezen, daar zij even als degenen, die vóór liaar waren gekomen en gegaan, haastig liaar koffer Zou moeien pakken en heengaan - heengaan waarheen dan ook, afe ze maar mijlen ver verwijderd was van dit huis. Maar om twee redenen was zij verhinderd dezen stap te doen. Ten eerste wist zij «iit zeker, als zij terugkeerde en weer in mevrouw Darings handen viel, zóu 'die slimme agentessc weigeren een andere be,trekking voor haar te zoeken dn liaar zeggen, «lat 'thaar eigen scJiuld was wan neer ze geen werk had. E|n tan tweede, en dit was een reden die vod meer gewicht in do schaal legde dan eenige andere ten tweede had zij in de diepste diepte van haar hart nog een klein beetje hoop, dat, indien rij volhardde in liaar moeilijke taak, rij eindelijk misschien itn staat zou vrezen do gemelijke hittere stemming te verzachten van liet meisje, dat niet alleen buiten de poorten der liefde scheen te staan, maar weerstand bood aan iedere poging om er haar binnen te trekken. "Moeder en dochter kibbelden en harre» vrarden van den ochtend tot dort avond, overeenstemming van gevoel of werkelijke genegenheid tusschen die beiden scheen niet te bestaan. Het deed Joyce, met haar terrier hart pijn, wanneer ze somtijds een blik bijna van afkeer, in mevrouw Mars hall's oogen zag schitteren als zij ze op Hetty Vestigde en hoe in Hetty's oogen voortdurend haat en wrok smeulde. (Wordt vervolgd SC■III; ,1 Cl IE I CO f Ril IT.

Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 5