mm (?f! iwnranri r« BINNENLAND. AotlUnU»». De gewone audiëntie ran den minister yan oorlog zal op Donderdag 23 dezer met plaats hebben. Rcchteriyke macht. Bij Kon. besluit van 18 dezer is benoemd tot grif Her bij het kantongerecht te Zeven bergen, mr. F. G G Boerrigter, advocaat en procureur te Snoek, waarnemend grif fier bij het kantongerecht aldaar. Depart. Tan binnenl. zaken. Bij Kon. besluit ran 15 dezer is aan J. A. Roijer, op zjjn verzoek, met ^ngnng van 1 Juni, eervol ontslag verleend ah administrateur bij het departement van bin- nenlandsche zaken, met dankbetuiging voor de yele en gewichtige diensten door hem aan 'den lande bewezen. Nederland en de oorlog. De „Dalem ba ug" ge torpedeerd. Reuter seint uit Londen: Volgens een Lloyd's bericht is hetNe- derlandsoho stoomschip „Palembang" op weg naar Jara in de Noordzee getorpe deerd. De bemanning is gered. (De „Palembang", een schip van den Rotterdamschen Lloyd, was in 1911 op de werf van iBjoun en Mees, gebouwd, en was bruto 6674 en netto 4295 reg, ton groot Het schip was Vrijdagnacht uitgevaren, en was Zaterdagochtend Noordhinder ge passeerd. Reuter seint nader uit Londen over het zinken van de „Palembang": Volgens bericht uit Harwich, is de „Pa lembang"- in zeven minuten tijds gezon ken. Negen man van de equipage zijn door de ontploffing gewond. Er heerschte aan 'boord volmaakte tucht Een tweede telegram van Reuter's bijzon- deren dienst, bevat over de toedracht van het ongeluk, de volgende bijzonderheden: „Lloyd's News" verneemt uit Harwich dat, toen de ontploffingen plaats hadden, de bemanning onmiddellijk op post kwam. De booten werden snel neergelaten en allen ge red. De gewonden werden voorzichtig in dc booten geplaatst en naar het ziekenhuis gebracht. Verscheidene leden van de be manning verklaarden, toen zij aan land kwa men, dat de duikboot drie torpedo's af vuurde. De eerste trof het schip van achte ren, de tweede van voren, de derrie mid scheeps. De kapitein en de passagiers zijn onge deerd. De bemanning is naar Londen ge gaan. „Lloyd's News" zegt verder, dat twintig matrozen gisterenavond in het Zeemanshui^ in het East End aankwamen. Zij deelen mede, dat het schip zoo snel zonk, dat zij geen tijd hadden om hun boeltje te redden. De bemanning had van bewoners van Har wich bloeien gekregen. John Iversen, uit Rotterdam, zeide in oei' gesprek met een vertegenwoordiger van „Lloyd's 'News": Niemand kan niet zeker heid zeggen, of de „Palembang" getorpe deerd of op een mijn geloopen is. Niemand heeft een duikboot of zelfs ook maar een periscoop gezien. De „Palembang" liep ta melijk snel, het weer was prachtig, het zichl zeer heider. Plotseling had een lichte ont ploffing plaats, die snel gevolgd werd dooi twee andere, die ernstiger waren, en hef schip midscheeps vernielden. De „Palembang" kreeg onmiddellijk slag zijde en raid ween in ongeveer zes minuten in de golven, het voorschip het eerst. Do hond van den kapitein is verdronken. Hi] was het eenige schepsel, dat zijn leven vei joor. Eenige officieren en matrozen moesten te water springen, waaruit zij opgevischt werden. „Lloyd's News" vraagt in een beschou •wing over de ramp, of Duitschiand zich soms Nederland tot vijand tracht te ma ken, in de hoop van Rotterdam een steun: punt voor krijgsverrichtingen legen Enge land te maken. i i 'i I !"i >1 'i i Men meldt uit Den Haag Gisteren was hij het 'derpartement van marine geen bericht ingekomen omtrent he' vergaan van de „Palembang". De „Batavier II" is Zaterdagmiddag, on geveer half twee, den Galloper gepasseerd. Van de „Palembang", die omstreeks dien tijd op dezelfde hoogte ten onder is gegaan, was niets te zien. Wel' is de „Batavier" de „Sommelsdijk" en de „Zaandijk" tegen ge komen, nabij de Galloper, die achter elkaar voeren; ook passeerden zij een raderboot van de Mij. Zeeland. Er dreef ook weinig wrakhout, maar waarvan dit afkomstig was, kon niet worden nagegaan. De Londensche correspondent van de „N. R. Gfc." seinde gisteren: Ik heb eenige mannen van de „E'alemj hang" gesproken, bootslieden, den telegra fist enz. Den kapitein ben ik misgeloopan. Over het verslag waren allen het in hoofd zaak eens. t Toen de eerste ontploffing gebeurde, liep de „Palembang" zeer langzaam. In het ge heel waren er drie ontploffingen, de tweed" was de zwaarste. Tusschen de eerste en de laatste verliepen er ettelijke minuten. Bij de laatste ontploffing lag het schip geheel stil. Het zonk in zeven minuien. De bemanning had grooteu lof voor de •wijze waarop de kapitein do ontruiming van het schip had geleid. Het geschiedde in uitstekende orde. Hot schip zonk zoo snel, dat de laatste mannen in het water moesten springen. Was het geen daglicht geweest, dan zouden er stellig mensclien zijn omgekomen. Verscheiden mannen wer den gewond, maar niemand gevaarlijk. Over de vraag of het schip getorpedeerd was dan wel op mijnen geloopen, hadden de mannen geen vaste meening, of zij uitten haar niet Ze vertelden mij echter, dat eeni- gem hunner, die ik' niet heb gesproken, o.a. een stuurman, ©en bellenbaan hadden go zien. De directie ran de Rotfcerdanische Lloyd deelde ons mede dat zij van het onge luk met de „Palembang" tot heden (Maan dag) morgen slechts één telegram uit Lon den had ontvangen, waarin haar bericht werd, dat de kapitein en de bemanning (loLia! 4S poisonen) gere i waren. Et he- iiOnden zich volgens de Directie geen pas sagiers aan boord. Hedenochtend (elf uur) was bij de ma rine-autorifuten te 's-Gnn enhage nog geen enkel officieel bericht ingekomen omtrent het gebeurde met de „Palembang". Naar het ,X. v. d. D." verneemt heeft de Xedoilandsche reg-eerins Zaterdag ja. een zeer scheipe nota terzake de ..Tubantia tot le regemng van het Duitsche rijk gericht. IJ e vaart op Inde. Naar het „IILIJ verneemt, overwegen lo Stoomvaart Maatschappijen Nederlanden de Rotteidamsche Lloyd ernstig om. m af wachting van nadere berithten omtrent de bedoelingen der Duitsche regeeiing. geen harer booten (noch passagiersnoch nacht- booteni te laten vertrekken Aan de s s. „Prins der Nederlanden" en „Tamhora", die van Java thans verwacht worden, is bericht gezonden, om Falmouth aan te doen en daar op nadere orders te wachten. De „Koningin der Nederlanden", van dc Stoomvaart Mij. Nederland, d:e Zaterdag a. s. zou uitvaren, zal in verband inet bo venstaande niet vertrekken. Yerloren post. Onder de brievenmalen, welke met het s.s. „Mecklenburg", van de maatschappij „Zeeland", zijn verloren gegaan, bevonden zich ook ongeveer 60 zakken voor Ne derland, welke 2 Februari per „Rotter dam" en 7 Februari per a, Noord am" uit New-York waren verzonden, doch in Enge land tijdelijk werden achtergehouden. Een scheepvaart-conferentie. In de groote audiëntiezaal van het de partement van binncnlandsche zaken is he denmiddag te 12 uur een conferentie aan gevangen tusschen een aantal vertegenwoor digers van scheepvaai tma al schappijen waarbij ook tegenwooidig zijn (le miiiistcs van binnenl. zaken, buitenlanJsche za ken, landbouw, nijverheid en handel en marine. Nadet seint men ons nog uit Den Haag Omtrent de heden aan het departement van binncnlandsche zaken gehouden con ferentie vernomen wij nader, dat zij onge veer anderhalf uur heeft geduurd en gehou den is tusschen reeders uit Rotterdam en Amsterdam en de reeds gemelde leden on zer regeering. Het doel der conferentie met de regeenng is besprekingen te houden en bij haar enkele inlichtingen in te win nen in verband met het toenemende gevaar voor de scheepvaart. Besluiten zijn, naar wij meenen te weten, op deze conferentie niet genomen. VL AARDING EN. 20 Maart. De 25-jarige C. Wijnolies, wonende te Leiden, hier ge detacheerd voor de bewaking bij het mond en klauwzeer, is in den nacht van Zaterdag op Zondag, toen hij op zijn motorfiets de posten had gecontroleerd, op den Maas- sluisschedijk tegen-, een lantaarnpaal aan gereden, met het gevolg dat hij van zijn motorfiets werd geslingerd en tégen een boom terecht kwam, waardoor zijn iechter- hand werd verbrijzeld. Naar het ziekenhuis gebracht, is de hand daar geamputeerd. STADSNIEUWS. De Burgemeester van Schiedam brengt hij deze ter kennis van de ingezetenen, dat het kohier van de Personeel© Belasting no. 12 dozer gemeente, over het belastingjaar 1915, door den heer directeur der directe be lastingen te Rotterdam op den 17«n Maart 1916 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen al hier, ter invordering is overgemaakt. Voorts 'wondt bij deze herinnerd, «lat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op •den bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van zes we ken ingaat, binnen welke- bezwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden inge diend. Bij de te Rotterdam gehouden examens nuttige handwerken zijn o. m. geslaagd de dames C. Verhagen, van hier, E. v. d. Ridder, te Vlaardingen, en M. C. Lindeijer, te Kethel, allen leerlingen der Rijksnor maallessen, alhier. De heer J. H. van Dijk, alhier, komt voor op 3 voordrachten ter benoeming van een onderwijzeres) in de gymnastiek oan openbare lagere scholen te Rotterdam en wel onderscheidenlijk als no. 1", als no. 2 en als no. 3. Ctemeenteraadastnkken. Uitbreiding Gasfabriek. Wij hebben de eer U hierbij te zonden een brief van de Commissie voor de Gasfabriek. <!e Drinkwaterleiding en het Electriciteits edrijf, betreffende uitbreiding van do Gas f ibriek, met het desbetreffend rapport van den Directeur. Wij stellen ons voor deze zaak aan de orde te stellen in een speciaal daarvoor op Vrijdag 24 dezer, des namiddags 2 uur, te i.eleggen vergadering. Alsdan zal de Directeur vooraf in Co mité-generaa! de noodige inlichtingen ver strekken. Wij onlyingeh van onzen Directeur oen voorstel" tot uitbreiding der Gasfabriek, welk voorstel na het antwoord van Burge meester en Wethouders ran Rotterdam op hel verzoek om' van die Gemeente gas te betrekken, zeer urgent is geworden. Het doet ons leed, dat wij opnieuw op zoo korten termijn oen belangrijk crediet •moeten vragen, t De uitbreiding die ons gasbedrijf heelt gekregen spot met iedere raming. Al getuigt die uitbreiding er van dat Schiedam zich ontwikkelt, wij hadden gaarne met deze belangrijke uitbreiding tot rustiger tijden gewacht AVjj vinden ons echt-er met uitstel niet verantwoord, zij 'het noode, verzoeken nog in de a. s. Raadsver gadering een crediet van f 122.000 te vragen. Het rapport van den Directeur wordt in voldoend aantal exemplaren hierbij gevoegd, zoodat ieder der Raadsleden er voor de veigadermg van -kan tkeamis nemen. De Commissie voor de -Gasfabriek, de Drinkwaterleiding en het Elec tric iteitsbedxijf. Toen ik kort na de aanvaarding van de Directie over de onder mij gestelde bodrij ven Uwe Commissie een oveizicht gaf van den toestand van Je Gasfabriek deed ik reeds uitkomen, dat het productievermogen der fabriek voor den aanstaanden winter waarschijnlijk niet meer voldoende zou zijn. Waar nu de toename van het gasvei- bruik over het laatste tijdvak buitenge woon groot gebleken is, moet de vraag welke voorzieningen te dezer zake m den aanstaanden zomer getroffen moeten woi den, als zeer uigent beschouwd worden Dat de oplossing van deze vraag om verschillende redenen niet eenvoudig is, zal u blijken uit de beschouwingen, die ik te Uwer orienteering thans aan mijn voor stellen zal laten voorafgaan Dé" gasfabriek beschikt over 10 hori zontale retortovens en 3 verticale retori- ovens; de resultaten in 1914 met de vei- ticale retortovens bereikt, waren, zooals U bekend is, zeer onvoldoende, echter mocht het, na in October en November vel schillende veranderingen te hebben aange bracht en na eenige weken van groote zorg en inspanning, gelukken deze ovens normaal te doen werken. Dat de resultaten met deze ovens bereikt in den ofgeloopen winter alleszins bevre digend waren en dat dit van groot finan heel belang is, moge U blijken uit een ver gelijkend overzicht van de resultaten in den winter 19141915 en den winter 1915—1916. 1914—1915: 1 Gebruikte kolen in Dec. 1902, in Jan 1S39, in Febr. 1493 ton, totaal 5234 Ion. Gemaakt gas in Dec. 467585, in Jan. 484490, in Febr. 393485 MA, totaal 1345560 AL3. Rendement in Dec. 24.6, in Jan. 26.4, in Febr. 26.4 per 100 K.G, totaal 25 7 per 100 K.G. 1915—1916: Gebruikte kolen in Dec. 1720, in Jan 1577, in Febr. 1407 ton, totaal 4704 ton. Gemaakt gas in Dec. 494662, in Jan. 479915, in Febr. 425935 MA, totaal 1400512 MA. Rendement in Dec. 28.8, in Jan. 30.4, in Febr. 30.3 per 100 K.G., totaal 29 8 per 100 K.G. 191516 minder verwerkte kolen 530 ton. I 1915—1916 meer gemaakt gas 54952 MA 530 ton kolen 5 f 14 f7420. 54952 MA gas a 6 ct. f3297.12.^ Besparing arbeidsloon 13 w. 5 f105 f 1365. Totaal f 12082.12, af minder cokesop biengst, enz., pl.m. f5000, totaal f7082.12 Meerdere winst in 3 mad. i f7000. Tot dit resultaat heeft echter ook bijge dragen de betere verzorging van het hor ovenbedrijf. 1 Het is dan ook aan de bereikte goede resultaten van deze verticale ovens te dan kon, dat in den afgeloopen winter nog aap de toenemende vraag voor gas kon worden voldaan; het bedrijf heeft echter practised) op zijn maximale capaciteit moeten wer ken, want behalve d%3 verticale ovens waren ei 9 van de 10 horizontale ovens in bedrijf. Dat het in reserve hebben van slechts 1 oven eigenlijk onvoldoende is, bleek over tuigend, toen juist in de zwaarste weken van December van een der ovens de ge- nerator plotseling defect geraakte, waardoor deze oven onmiddellijk buiten gebruik ge steld moest worden. ZooaJs U i bekend, zijn de horizontal ovens alle oud en hebben ze elk een pro duelievermogen van ten hoogste 1500 AL3, de 3 verticale ovens zijn in 1914 gebouwd en hebben elk een productievermogen van 2300 MA. Totaal is het theoretisch produc tievermogen van alle ovens hoogstens op 22.000 MA te stellen; op dit quantum mag men in de praktijk echter volstrekt niet re kenen, daar er te veel kwade kansen zijn, waarmede men voldoende rekening moet houden. ZooaJs reeds gezegd, zijn de horizon tale ovens oud, waardoor de bedrijfszekcr heid gedaald is, maar ook verschillende steeds terugkcerende bewerkingen, als gra- phiteeren, doorbranden van kfimpijpen en kleine -herstellingen zijn oorzaak, dat dit maximale productievermogen in werkelijk heid niet bereikt- kan worden; maar be halve deze oorzaken .zijd er nog .andere, die weliswaar niet in do stokerij] gezocht moeten worden, maar die toch direkt een nadeeligen invloed op het productievermo gen uitoefenen, n.l. de wisselende kolen- soort, de wisselende vochtigheidstoestand van de kolen, het verschillend aschgehalte yan de 'cokes, waardoor de vuren achter uitgaan, hef min of meer verstoppen van ouisleidingen en .toestellen door dik teer of naphtalino, stagnatie in het exhaustor- bcdrijf e. d. Wil men de meest voorkomende kwade kansen voldoende verdisconteeren, dan mag men het productievermogen niet hon ger dan 19.000 MA stellen, en met dit quantum is reeds de max. capaciteit yan do exhausters, van de -blusleidingen en van de teerafscheiders overschreden, ter wijl de stationsmeter slechts een capaci teit heeft van pl.m. 17.000 MA._ De grootste etmaalaflevering in den af geloopen winter was 18750 MA; in den komenden winter zal deze naar alle waar schijnlijkheid 20.600 MA of meer zijn, dus moeten in ieder geval maatregelen geno men worden om dit quantum te fronnen produoeeren. 'Alvorens de verschillende mogelijkheden te overwegen, heb ik mijzelf afgevraagd hoeveel het gasverbruik in de komende jaren naar schatting zal bedragen en heb ik gemeend voor de eerstkomende jaren het gasveibruik als volgt te moeten aan nemen. In 1916/17 10 pCt. 20.600; in 1917/18 9 pCt. 22.700; in 1918/19 9 pCt 24.700; in 1919/20 8 pCt. 27.000; in 1920/21 8 8 pCt 29.200; in 1921/22 7 pCt. 31.500; in 1922/23 7 pCt 33.700; in J.923 36,100. Ga ik nu na hoe vergrooting der capa citeit voor den aanstaanden winter te ver krijgen zou zijn, dan is te onderscheiden: lo. het bouwen van ovens in de be staande stokerij'. 2o. het vervangen van een ovenblok in de stokerij door ©en met grooter capaciteit 3o het bijbouwen van nieuwe ovens buiten het beslaande stokerij-gebouw. 4o. het bijbouwen van een residugas of geeai buiverJ eokeagas Ltbriek. Alvorens een en ander nader -te bespre ken moet ik er echter de aandacht op vestigen, dat, al wat thans ondernomen woidt sleclits noodmaatregelen kunnen zijn. Er kan op deze wijze niet voort gebouwd worden volgem een bepaald sys teem of plan; hiernaar is blijkbaar ook voorheen niet gewerkt; bijrui alle onder deelen der fabriek hebben thans de maxi mum grens hunner capaciteit bereikt, som uiige hebben de grens reeds overschre den; de bestaande gebouwen verkeeren bijna alle door ouderdom in min of moei slechten toestand vertonnen vele uitzak kingen en scheuren, terwijl de toestand der ovens zoodanig is, dat met veel zorg de levensduur toch niet langer dan nog gemiddeld 5 5 6 jaar gerekt zal kunnen worden. Worden dus nu de noodige maatregelen genomen om de ovencapaciteit voor dc eerstkomende jaren voldoende te vergroo- ten, waarbij dan verscheidene andere on derdeden ook vergrooting eischen en enkele machines en toestellen door grootere ver vangen moeten worden, dan kan op deze wijze de capaciteit toch slechts voorhoog, stens 5 jaar voldoende gemaakt worden en zal voor den winter van het jaar 1920 een bijna geheel nieuwe gasfabiiek in be drijf moeten komen; de oude fabriek kan dan zoowel wat toestellen nis gebouwen betreft, grootendeels als afgeweikt be schouwd worden. Dit voor oogen, moet thans nagegaan worden op welke minst kostbare wijze deze gasfabriek nog pl.m. 5 jaren aan de steeds toenemende vraag naar gas zal kunnen voldoen. Het onder sub 1 genoemde middel ter vergrooting der oven-capaciteit is uitgeste ten, daar in het stokerijgebouw geen ruimte 'meer beschikbaar is. Het onder sub"2 genoemde is ook niet mogelijk, en wel omdat: lo. het tijdbestek waarin de oude ovens zouden moeten wor den afgebroken en opgebouwd, te kort is; n.l. einde April zou het oudste blok ovens pas buiten dienst gesteld kunnen worden; voor afbreken nieuw fundeeren, opbouwen en minstons 4 weken droogstoken zou slechts 5 maanden beschikbaar zijn,' hetgeen aanmerkelijk te kort is. Bovendien zou door het bouwen van nieuwe ovens op die plaats do capaciteit slechts weinig vergroot kunnen worden, daar de ruimte zoowel als de geringe vloerhoogte in de stokerij alleen den bouw toelaat van ovens van ongeveer dezelfde grootte. Op deze wijze handelend zou het volgead jaar opnieuw het uitbreidingsvraagstuk ter sprake ge bracht moeten worden. De onder sub 3 en 4 genoemde midde len zijn wel mogelijk en moeten deze nader uiteengezet worden. Om de uitgaven die hiermede gepaaid zouden gaan nn reeds bij benadering te kunnen vaststellen en vergelijken, heb ik mij tot verschil lende firma's gewend om opgaven, en ontving ik van de Holl.Residugas Mij. opgaven ba- treffende een Tesidugasinstallatie en van Humphreys en Glasgow te Londen bene vens van dc Bamag te Berlijn opgaven betreffende een fabriek voor gecarbureeid cokesgasbovendien werden aan de Bamag en aan de firma August Klcinne te Doiv mund opgaven gevraagd voor den bouw van 2 verticale retort-ovens, resp. van "2 verticale kamerovens. De capaciteit van do gasfabriek zou hierdoor met 10.000 MA per etmaal vergroot, dus op 29.000 MA gebracht kunnen worden, waardoor. zooaL- reeds werd opgemerkt, ten hoogste tot 1920 met deze fabriek voortgewerkl zou kunnen worden. Meende ik eerst dat het bijplaatsen van een fabriek voor gecarbureerd cokesgas- of residugasbereiding het meest aanbeveling verdiende, omdat zulk ©en fabriek als een afzonderlijk geheel ook na den ombouw der Gasfabriek in 1919—1920 nog tal van jaren zijn waarde zou behouden, thans moot ik echter door oorlogsomstandigheden ont raden tot den bouw van zulk een inrich ting over te gaan. Gedurende den oorlog is n.l'. de olieprijs steeds gestegen en thans is de prijs onge veer de dubbele van voor den oorlog (t. w. pl.m. f 100 per 1000 K.G.) bovendien wordt do olie-aanvoer steeds meer bemoeilijkt, waardoor deze den laatsten tijd onvoldoen de is voor de bestaande cokesgasfabrieken en het cokesgasbedrijf dan ook ernstig be dreigd wordt. Bovendien, al zou er vol doende olie met zekerheid te krijgen zijn, dan zouden tde fabricatiekosten van deze gassoorten zeer hoog zijn (minstens 5Vs ets.) en de oprichtingskosten nooger dan voor het bijbouwen van ovens. Blijft dus over het onder sub 3 genoem de (middel, n.l. het bijbouwen van ovens buiten de bestaande gebouwen. Het meest verdient aanbeveling het bijplaatsen van verticale retort-ovens of van verticale ka merovens; de plaatsruimte, daarvoor noo- dig, is "het geringst, het bedrijf het meest oeconomisch door het hooge rendement en de gemakkelijke bediening. De bouwkosten van twee verticale kamerovens ad 5000 MA otmaajproductie bedragen f55.000; die van twee verticale retort-ovens met iets kleiner capaciteit f56.000; de rendementen diej deze ovens geven alsook de kosten voor kolentransport en cokestransport zijn onre- veer gelijk. Zou om de lagere bouwkosten reeds de voorkeur gegeven moeten worden aan de verticale kamerovens, ook om een andéie reden meen ik dat thans de verticale ka merovens gekozen moeten worden. Op da fabriek beschikken wij thans over hori zontale retort-ovens en over ver ticale retort-ovens; (enkele jaren be drijfservaring inet de ve rticale kam er- ovens «al ons de keuze gemakkelijker maken welk der systemen voor den lateren ombouw der fabriek genomen moet worden. De gunstigste plaats voor deze ovens is m het verlengde der tegenwoordige verti cale retortenstokerij; de -kolen-elevator, waarmede thans de kolen van den loods naar de hoogbunkers gevoerd woTden, kan dan ook dienen voor de nieuw te bouwen ovens; alleen is een extra bunker en een horizontaal transport bij te maken. De af te voeren cokes is zeer dicht bij de plaats waar de cokes, verwerkt moet worden wat de meest gunstige ligging ie noemen is. Voorts zal van denzelfden schoorsteen ge bruik gemaakt kunnen worden. De ver lenging van het bestaande verticale stoke- njgelouw brengt, mee dat de uitgang van de hlusschorij der oude stokerij vervalt;- de cokes kan echter evengoed de andere uitgang uitgereden worden. Ook moet de ingang van het machinege- bouw in dien gevel dichtgemaakt worden; een nieuwe ingang kan dan aan de Zuid zijde gemaakt worden, terwijl meer licht in de machinekamer, kan worden verkre gen -door een klein deel der bekapping van glas te voorzien. In verband met deze verlenging van het stokerijgebouw zou het cokesfaanktoolentje verplaatst moeten worden. Dit moet ech ter niet als een extra uitgave beschouwd worden, daar de zeer ondoelmatige cokes verwerking dringend om verbetering vraagt Een niet onbelangrijk voordeel zal verkre gen worden door een doelmatiger cokesver werking, waarbij zoowel besparing aan ai- boidsloonen als mindere vergruizing van de cokes verkregen wordt Thans moeten de meeste cokes van Ide stortplaats in een kruiwagen geschept .en naar liet kraakmolentje gereden worden, waar ze -dan naast gestort worden; dan worden ze door andere werklieden (2 of 3) weer opgeschept en in den trechtei van het biekertje geworpen; na gebroken te zijn, worden de cokes door een zeer primi tief ingericht zeefje slecht gezeefd, en valt een doel van het ziflsel naar beneden in een put, waar een man het weervoort- diu-end uit moet scheppen; do geklopte cokes met do rest van het ziftsel worden door een elevator opgeschept (waardoor wederom eenige vergruizing plaats heeft) en naar boven gevoerd in oen bunker. Door deze bewerking is er bij de geklopte cokes zooveel ziftsel en gruis, dat ze be zwaarlijk als geklopte cokes verkocht kun nen worden, en moet de gansche bunker soms leeggelaten worden omdat er door de afnemers tegen het gruis gereclameerd wordt. Da cokesbewerking zat aanmerkelijk betere resultaten geven als ze als volgt wordt omgebouwd: Naast den elevator een bunker te maken, de cokes die uit de stokerij komen, worden grootendeels direct in den bunker gestort; door middel van een schuif worden dc cokes naar den elevator afgetapt; boven komen de cokes in den breker, vervolgens op een schu-dzeef. De schudzeef heesft gaat jes voor resp. ziftsel, parclcokes en geklopte cokesonder deze afdeelingen bevinden zich bunkertjes, waaruit deze cokessoorten on middellijk met de daaronder bevestigde ma ten kunnen worden afgemeten en afgele verd. Op deze wijze kunnen bijna alle verticale ovencokes (en een deel' van de horizontale ovencokes onmiddellijk zonder ccnigcn handenarbeid naar boven gevoerd, gekraakt, gezeefd en verdeeld worden. Sjlechts één man voor bediening en toezicht is 'noodig. Terugkomende op den voorgestelden oven- bouw, breng ik nog onder Uwe aandacht dat nog de mogelijkheid overwogen is de beide voorgestelde ovens op een zoodanige plaats op 'het fabrieksterrein te zetten, dat bij ombouw der fabriek over eenige jaren, die ovens op de juiste plaats staan, en deze ovens dus als voorloopers van de dan nieuwe ovenbatterijen zijn ito beschouwen. Door den griiligen vorm die echter nu het fabrieksterrein heeft en de onzeker heid welke uitbreiding daar binnen enkele jaren aan te geven zal zijn, was het niet mogelijk thans op liet beschikbare terrein een behoorlijk project te maken. Dit levert echter geenerlei nadeel en zou zelfs een zoodanige uitvoering van het nu voorge stelde uitbreidingswerk aanmerkelijk meer kosten, daar dan een nieuwe kolenopvoer- inrichting gemaakt zou moeten worden, en het cokestransport voel kostbaarder zou worden. Bovendien zullen ook na bovenbedoelden ombouw der fabriek deze thans te bouwen ovens evenals de in 1914 gebouwde verti cale retortenovens hun tijd uit kunnen die nen, zoodat deze in verband met dieni om houw n i et afgebroken behoeven te worden; ze kunnen geheel afgescheiden rad de dan nieuw te houwen oranbatteitffen in,1-bedrijf blijven. De ovenbouw hiermede te hebben toege licht, rest nog de bespreking van eenige evenzoo hoog'noodige veranderingen. lo. de 2 groote exhaustors hebben elk een onvoldoende capaciteit; dezien winter moest in der haast een grootere riemschijf op een der gasmotoren gezet worden oan de "\hanslor grootere snelheid te geven ten einde de gasproductie zoodoende te kunnen verwerken, dit gelukte nog juist, echter moest Ide exhauster niet minder dan 95 toeren loopen, hetgeen bSj een exhauster yan deze grootte eigenlijk onverantwoordelijk is. De exhauster capa citeit moet dus vergroot worden en kan dit geschieden door het plaatsen van een groo tere exhaustor op de plaats waar nu, de kleinste staat. Om de nieuwe exhauster op de,oude fundeering te kunnen zetten komt het mij het best voor een sneHooptend© exhauster aan te schaffen met stoomh^. TocnAïn^ f

Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2