Renteniers Voordeelen BBOTKHLA STADSNIEUWS. Rechtzaken. Kerk en School. Ingezonden Mededeelingen. Waarom zoudt ge Uw Stoom- en Verfgoederen naar elders zenden, terwijl flDe Phoenix", Telef.nummer 15, U even goed en vlug bedient. Voor f 10.000 wordt LEVEKSLAKG betaald: aan een 60-jarige f 904.- per jaar Actieve agenten gevraagd. Demetngti Nieuw». Koloniën. dat het de gezindheid, zooals Haase deze verkondigt, zoo vreemd is, als iets ter wereld het vreemd kan zijn. (Handgeklap.) Scheidemann (s.-d.): Haase heeftmij een verrassing bereid en dwingt mij een enkele mededeehng te doen: onze fractie was n.l. evenals het semorenkonvent, het er volkomen over eens, dat de door Haase aangeroerde zaken eerst in de commissie vergaderingen zouden worden besproken. Het gaat er bij ons om, de voortzetting van do regeeringspolitiek m dezen moeilij ken tijd mogelijk te maken. Wij houden ons nog aan het woord, dat op den 4en 'Augustus 1914, bij monde van Haase na mens onze fractie is gesproken. Ik herhaal wat wij altijd verklaard hebben ,,In de beslissende ure laten wij het vaderland niet in den steek!" iXmd applaus.) Haase, die daarop voor eón persoon lijke zaak het 'w oord verkreeg, zeide De beste patriotten in alle landen zijn zij, die het oprechte vredeswoord spreken. Hevig ramoer, ook onder de sociaal-demo craten heerscht groote opwinding. Velen van hen staan op en gesticuleeren tegen elkaar. David (soc.-dcm.) roept Haase toe ,,Uw politiek draagt bij tot een verlenging van den oorlog!" Heine (soc.-dem.) roept: „Uw politiek strekt üuitschland tot ver derf!" Andere sociaal-democraten voegen Haase toe: „Landverrader!" De zitting werd vervolgens verdaagd tot den 4den April. Armeniërs tegen Muzelmannen. Heit Turicsche nieuwsagentschap Mi Ui meldt: Volgens ambtelijk» rapporten nemen Ar menische benden, gjootendeels uit Arme niërs bestaand, die uit Turkije geboortig zijn en met het Russische leger samenwerken, zonder onderscheid van geslacht en leef tijd Muzelmannen gevangen, die in het door het Tuksche leger om militaire over wegingen ontruimde gebied zijn achterge bleven. Zij zetten hen gevangen in de mos keeën der dorpen en verbranden hen levend. Eveneens is ambtelijk vastgesteld, dat zulke Armenische benden tezamen met kozakken in den RiUispas ongeveer 2000 Muzelmannen ongeacht geslacht en leeftijd hebben vermoord. Holforlektea. H. M. de Koningin zal a.s. Maandag ten 11 u. 32 van Dm Haag naar Utrecht ver trekken, aankomst aldaar ten 12 u. 36, De terugreis is bepaald ten 5 u. 36 van Utrecht, aankomst in de residentie te 6 u. 37 Aadlentta*. De gewone audiëntie van den minister van buitenlandsche zaken zal Vrijdag as. niet plaats hebben. Zeevisscherij. Do Stct. no. 72 bevat de statuten der naamiooze vennootschappen Visscherij Maatschappij „Centrum", te IJmuiden, gemeente Velsen; Visscherij Mij. „Roland", te IJmuiden, gemeente Velsen. De Stct. No. 71 bevat de statuten der naamlooze vennootschap: Zeevisscherij-Mij. „Holland V", te IJmuiden. Nederland en de oerlef. Cacao. De directie der Cacaofabrieken voorheen tBensdorp Co. heeft zich genoodzaakt ge zien aan ongeveer 150 losse arbeiders van haar fabriek! te 'B|ussum ontslag te ver- leenen. i Geïnterneerd. De Duïtsche militair, die dezer dagen on der Herpt met zijn vliegtuig is geland, is op de Wierickerschans geïnterneerd. Blnnen«cheepraart. In de gisteren gehouden vergadering der Vereenigingen van Reeders der Binnen scheepvaart te Rotterdam zijn de statuten vastgesteld. Tot' voorzitter jverd gekozen de heer Joh. J. Meijer. Het bestuur is verder samengesteld uit de heeren C. P. Biesta, D. Douwes, H- Haspers en Jan RoeJofs Azn., die de func ties onderling zullen verdeelen. Ooglljdemtlehting te Ro terdara. Het 50ste verslag is verschenen van de vereeniging tot Jiet verleenen van hulp aan minvermogende ooglijders in Zuid-Hol land, gevestigd te Rotterdam. Deze ver eeniging werd opgericht in het laatst van 1866 en bet zal dus eerstop l1 Novem ber 1916 zijn, dat de 50ste verjaardag van de stichting der vereeniging zal kunnen worden herdacht. In het verslag wordt de hoop uitgesproken, dat in dit jaar, het feestjaar van milden steun en groote vrij gevigheid aan de vereeniging blijk gegeven zaJ worden. I I In het jaar 1915 werden in totaal inge schreven 7184 personen, waarvan reeds .vroeger 2777 personen waren behandeld. Uit Schiedam werden behandeld 114, uit Overschie 27, uit Kethe! en Spaland 3, uit Vlaardingen 186 en uit Vlaardingcr-Arn- iaebt 13 personen. <Aan subsidie droegen deze gemeenten in de kosten bij: door Schiedam T100, Over- schie 'f10, Vlaardingen f50. Het totaal bedrag aan subsidiën, door 'de vereeni ging ontvangen, isf 6882, waarvan f 2000 yan de provincie en f 4500 van Rotter dam. In het geheel hebben 21 gemeenten in deze provincie de stichting door sub sidie gesteund. Hederi. kleurstoffenfabrlek. Naar wij vernemen is dóór Prof. Hondius Boldingh bet initiatief genomen tot het op richten van een fabriek van kleurstoffen. Belangrijke verbruikers van kleurstoffen en leveranciers van 'grond- en hulpstoffen heb ben hun steun reeds toegezegd. De Neder lands cho Handel Mij. verleent fmanciëelo medewerking. Teneinde het risico der onder noming zoo klein mogelijk te doen zijn, zal begonnen worden met de bereiding van iniline-oHe en zulks op de terreinen van de N.V. Chem, fabriek Naarden te Naarden. Dir. hel fav. «n acc, Ministerieele benoemingen, bevorderin gen, enz., bij den dienst der directe be lastingen. enz. Gaat af- Roosteren (grenskantoor). Komt bij Netterden (grenskantoor). t-n. ii mei. ingang van 1 Apnl tot v,"-1- firateur benoemden kommies-verificateur A. van Si'fhout wordt in plaats van Rotter dam, Vmsterdam als standplaats aange wezen. De surnumerair P. Iwena uit de directie Maastricht is met ingang van 16 dezer ontheven van zijn detacheering aan de in spectie Breda en aangewezen voor de tij delijke waarneming van het 2e kantoor D.B. te "s-Gravenhage. Den kommies 2e kl. H. van der Veen- te Nieuw-Schoonebeek wordt met ingang van 1 April Meppol in plaats van Almelo als standplaats aangewezen. Benoemd Ingang 1 April: A'. Paasse tot komm. verif. te Sas van Gent, thans kom. 2e kt te Rotterdam (Sch. D); H Burgers tot kom, verif. te Ter Apel (tijd.), thans kom. 2e kl. e 's-Gravenhage Verplaatst: ingang 1 April: H. de Bruin, kom. venf. van Sas van Gent naar Schie dam; S. Bouma, kom. verif. van Schiedam naar Rotterdam; J. Braam, kom. Ie kl. van "Gorinchem naar Enschedé (vis.): A. .T. Hueber, rijkski. 3e kl. van kr. Roo sendaal (I. en A.) naar inspectie Bergen op Zoom; J Wijnholds, kom. 2e kl. van Groesbeek naar Dalen. Iggang 1 Mei: K. Smeding, kom. ont vanger van Netterden (gr. kr.) naar Rooste ren (gr. kr.); J. H M. de Graaf, rijkski. 2e kl. van kr. Schiedam (D. Bnaar di rectie 'Arnhem. Ingetrokken verplaatsing- H. Godschalk, Kom. 2e ftf. van Almelo naar Meppel. Eervo! ontslag verleend: Ingang 1 Mei aan de kommiezen le kl.: C. E. Elmen- horst Westerman te Rotterdam (gem. DA, J. G. Sanders te Noortwijk aan Zee, T, Swiers te Ommen, R. Rieksen te Arnhem Rijd.). J. K. Bergsma 'te Rotterdam (Sch. D,), S. A'ronius te Rotterdam (gem. D.j, W. Groenveld, id.. X. P. Pas te Rotter dam \Sch. D.). J. Voerman idJ. W. Arets te Rotterdam (gm. R,). J. D Dou- ma te Amsterdam (gem. D.), 11. van der Ploeg te Bolsward, P. W. W. Bernards te Deventer, J. de Vries te Rammelbeek, W. Berends le Borgen op Zoom, A. B. de Meulemeester te Breda, J. W. Bongarde te Budel (st.) en T. de Jager, kommies te water te Rotterdam. (De Belastingambtenaar.) Financieel nieuw*. De koers voor de postwissels naar Frank rijk bedraagt, van 24 dezer, tot nader be richt,' 100 francs f 14. VLAARDINGEN. 25 Maart. Bij de te Rot terdam gehouden examens nuttige hand werken is o. m. geslaagd mej. A. Kwakkel- stein, van hier. Bij den dienst van 's Rijks belastingen zijn verplaatst de heeren H. de Bruin, kom mies-verificateur, van Sas van Gent naar hier, de heer S. Bouma, komm.-verfficateur van hier naar Rotterdam. TrSzinnif verkieztngscomlté. In de gisteravond gehouden vergadering van het Vrijzinnig Verkiezingseomité is de finitief tot candidaat voor de Provinciale S.taten (vacature-mr. von Briel Sasse) ge steld de heer A. Cool Mz. alhier. Omtrent de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad (vacature-de Bruin) werd besloten dat tegenover den- heer de Bruin, indien dezo candidaat gesteld wordt, geen legencandidaat te stellen. Men overwoog dat er een zekere moreele verplichting bestond om den heer de Bruin zijn zetel weder te laten innemen, dien hij had verlaten om do leiding te behouden aan het groenten-bureau, een taak, die hij reeds eenigen tijd had vervuld en waarvoor hij dus de aangewezen man was. Mochten de Rechtsche partijen een eigen candidaat stellen, dan zou het comité de randidatuur van den heer de Bruin offi cieel steunen. Er traden 3 bestuursleden af. De heeren Loopuyt en v. Bochoven wer den herkozen, terwijl in de plaats van den heer C. v. Meurs, die zich niet herkiesbaar stelde wegens drukke werkzaamheden, werd gekozen de heer S. A. Maas. Fn de godsdienstoefening der Afd. Schie dam van den Neder]. Protestantenbond za! morgen als spreker optreden de heer G. Wuile Jz., Doopsgezind predikant te Den Haag. Ambachtsschool. De jaarlijlcsche openbare les in de prac- Isiche vakken aan de Ambachtsschool al hier zal gehouden worden op Woensdag 29 Maart a.s. Het Bestuur noodigt in een advertentie, voorkómende in dit blad, al le belangstellenden tot een bezoek uit. Bij distillateurs hier ter stede is van particuliere zijde het bericht ontvangen, dat de Engelsche regeering den invoer van Ilollandsche Jenever beeft verboden. Liefhebbers van Kunstbloemen verwijzen wjj naar de adveriientie van de firma P. L, Engelenberg te Haarlem. De catalogus is geheel ingericht als die voor denatuur- bloemen en vermeld ook do namen van élke- bloem, die daarin is afgebeeld, en dat zijn er velen. Kaarten voor het Sterrebosch zijn ver krijgbaar aan het Commissariaat van Po litie alléén op Maandag en Woensdag, des namiddags van 7 tot 8 uur. Gisteren werden door de politie uit Rot tei-dam hier aangebracht een man, die door de politie van Roosendaal was overgebracht naar die gemeente, waar de man thuis be hoort. Oo/e had Zondag jl in de smederij van zijn patroon alhiei zich aan diefstal van 2 manometers, koperen kranen en niachine- onJerdeelen schuldig gemaakt. Nadat proces verbaal was opgemaakt, is hij vanmorgen weer op vnje voeten gesteld. Scromdvn voorwarpea. Aan het „Commissariaat van Po litie te bevragen Vijzel van een auto, gummiband, kinder schoentje, sleutel, .stift van oen passer, zweep. Bij vinders: Papiertje met geld en kïn- dorwantje, v. Leeuwen, Fabristr. 48; vrou wenmuts, Boes, Baanstr. 8; portemonnaie met inhoud, Psephius, Groenelaan 15; jon gensjekker, Bleek», Dwarsstr. 29; hond. Bouw, Vijfsluizen ,101; ceintuur, Hoefla- ken, Rotterd. dijk 15; damestaschje met inhoud, Westerveld, Buitenhavenweg 70; taschje met jnhoud, wed. Stolk, St 'Anna- Zusterstr. 6; postboxsleuteltje, Bos, Kethcl- straat 29; broche, Koet N. Haven 1633j boekentasch, Stichter, Ragastr. 65; wollen das, brugwachter, ^Varkenssluis. AGENDA. Vrijdag tot en met Maandag. Flora-Bios coop, 8 uur. Voorstelling van een afwisselende reeks films. Optre den van den misicalen clown Wil liam met zijn hond Bob. Heden en volgende dagen. Casino, 8 uur. Jean Louis Pisuisse, Moderne Ca baret-Voorstellingen. Heden en volgende avonden. Tivoli Schouwburg, 8 uur. Opecnagez. De la Mar. De Mascotta. 25 Maart Lokaal K. Kerkstraat 3, 8 uur. N. C. G. O. V. Gezellige samen komst. 25 Maart. Groote Schouwburg Toon. Roy- aards. Fientje Beulemans. 25 Maart. Tivoh Schouwburg, 8 uur. Die Hagho Spelers. Zijn eonige Vrouw. 26 Maart. VerkooplokaaJ, 8 uur. Openbare Samenkomst. Spreker: de heer A. Groenendijk, van Rotterdam. Onder werp: „De werkelijke beslissing van den mensch". 26 Maart. Groote Schouwburg, 8 uur. Die Haghespelers. Nonni. 26 Maart. Groote Doelezaal, Rotterdam, 2% uur. Kamermuziekuitvoering. Mid dagconcert. Verhey Röntgen Mossel. 26 Maart. Tivoli Schouwburg. 2 uur. Toon.- Royaards. „De Duivel in de Vrouw" 26 Maart Tivoli Schouwburg 8 uur. Toon.- vereen.-Heijemians. „De Generale repetitie van een kostbaar leven.'. 27 Maart Kantoor der Bank, 3 uur. JaaxL Algem. Vergadering van Aandeel houders van Loopuyts Bank. 27 Maart. Groote Schouwburg, 8 u. Xim- bertown Minstrels. 28 Maart. Groote Schouwburg, 8 u. Rot ted. Toom. Gez. „Prulletje". 28 Maart. Groote Nutszaal, Rotterdam, 8 uur. Kamermuziekuitvoering. Het Holl. Strijkkwartet. 29 Maart. Ambachtsschool. 24 uur en 79V2 uur- Openbare les in de practische vakken. Toengankelijk voor alle belangstellenden. 29 Maart. Groote Schouwburg, 8 uur. Toon.- Roy aards. „Dolle Hans" 30 Maart. Tentoonstelling yan werk der leerlingen van de Herhalingsschool voor jongens, van 7jfa tot 9 uur 's avonds. De aanrijding in 't Haagsche bosch. Uitspraak doende in de zaak tegen Jhr. E. H. F. A. Schimmelpennindk te Utrecht, die voor het kantongerecht te 's-Graven hage terecht stond, ter zake dat hij op 30 September 1915, met zijn Auto, jgdende in het Haagsche Bosch, de veiligheid van het verkeer heeft in gevaar gebracht, waar door de Koninklijke auto werd aangereden, waarin gezeten waren H. M. de Koningen en Prinses Juliana, heeft de kantonrechter, Mr. Boude wijnse bek}, vrijgesproken. In het vonnis werd o. m. overwogen, dat de snelheid waarmede bekl. reed, n.L pl.m. 30 K.M., daar ter plaatse niet overmatig snol kan genoemd worden en dat niet is gebleken, dat bekl. onvoorzichtig en onoor deelkundig heeft gereden. NED. HERV. KERK. - Aangenomen het beroep te 's-Gra- venhage ds. A. B. te Winkel, te Arnhem; te Boxmeer de heer E. L. Smit, cand. te Katwijk. Bedankt voor het beroep te Barneveld ds. F. F. J. v. d. Plassche, te Den Ham; te Polsbroek ds. F. Kijftenbelt, te Leerdam. Bedankt voor liet beroep te Polsbroek ds.i F. Kijftenbelt te Leerdam. GEREF. KERK. Beroepen te Zuilichem ds. R. J. Schoenmakers te Heemse. CHRIST. GEREF. KERK. Bedankt voor het beroep te Baren- drecht de heer J. v. Vliet, te Boskoop. EVANG. LUTH, KERK. Bedankt voor het beroep te PekeJa ds. K. H. Wallien, te Monnikendam. HOOGER ONDERWIJS. Universiteit te Leiden. Examen voor den Indiscben rechterleken dienst, de heer mr. F. L. Cayaux. Universiteit te Leiden. Bevorderd tot doc tor in de rechten op stellingen d© heer F. A. Davidson, geb. te Haarlem. Gisteren is te Utrecht bevorderd tot arts de heer J. J. deKat, Angelmo. T 'lm T\ (kleineren groote) doen verstandig hun V£SJH06J£M geneei of ten ueele um te zetten in een dadelijk ingaande Lijfrente. lo. Belangrijk meer inkomen levenslang en daardoor onbezorgden ouden dag. 2o. Geen vermogensbelasting. 3o. Geen koersterlies. 4o. Geen huurverlies of renteverlies. Soliede Effecten en Huizen kunnen iu be taling worden genomen. 65- - 1066.- n '0- - 129o.- Prospectus en inlichtingen gratia bij de Directie der H, A. V. BANK, Schie dam, alsmede bij dc Agenten der Bank. Kinderen bedwelmd Door ©en gebrek aan ©en der kachels van d© O. L. school.no. 2 te Zwijndrecht bleven dampen zeer laag bij den grond hangen met gevolg, dat de onderwijzer er geen hinder van ondervond, doch vijf der kleinste leerlingen bewusteloos het gebouw moesten worden uitgedragen. Het gebrek- is gisteren hersteld. De kleinen zijn thans allen builen gevaar. Nekkramp. Te Haarlem is wederom oen milicien aan nekkramp overleden. Oorlogtvaria. De Times' '-eornesponden t te Saloniki seint aan zijn blad: Het bericht omtrent de benoeming van Isrnael Haldri tot minister van oorlog van Turkije, maakt de geruchten omtrent den dood van En ver Pasja geloofwaardiger. De „Daily News" vertelt een eigenaar dig geval van iemand, die gewetensbezwaar tegen bet dragen van de wapenen had. Het was een 37-jarig, ongetrouwd kantoor bediende te East Ham. Zenuwachtig las hij zijn bezwaar voor: „Ik ben veel te gevoelig van aard om iets met het leger te maken te hebben. Ik werk op een kan toor in de City, en vindt het vanwege de vreeslijke gevoeligheid van mijn aard al heel zWaar om daarheen te gaan. We gens mijn bizonder zachten en gevoel i- gen aard was het mij beter van pas ge komen. wanneer ik als meisje.was gebo ren, in plaats van als jongen." Het. bof gaf hem drie maanden respijt 72 studenten en oud studenten van Cam bridge bobben bij het hof gewetensbezwa ren bepleit Vele weken achtereen heeft te Londen oen comité in de kérk der Kwakers iD Bóshopsgate getracht een vergadering te houden orrv fo sprekén over den vorm, dien, als het zoover komt. de .vrede zou behooren aan te nemen om kans opblij ven te hebben. Telkens echter werd de bijeenkomst door toedoen van het Anti- Duitsche Verbond en zijn geestverwanten verstoord. Verleden week1 heeft het co mité het opgegeven en geen poging meer gedaan om een vergadering te honden. De „Manchester Guardan" vindt het bescha mend. Grijpvogels. Onder dezen titel schrijft het „Soer. Nieuwsbl," Dezer dagen gaven wij een voorbeeld, op welke wijze vreemde Oosterlingen, spe ciaal Arabieren, door te huwen met ©eni ge inlandsche vrouwen, van wie zijdaar- na generaal-gemacbtigde worden, zich uit de verpondingsbelastingen weten tewrin- gen. Diezelfde generale machtigingen ge bruikten deze lieden ook voor andere doel einden, n.1. om. zich in het bezit testel len van huizen en gronden in kampongs, speciaal in kampong Rrembangan, waar, in verband met den bouw van de nieu we haven, nog zeer waardevolle terreinen te vinden zijn. Wanneer het oog van zoo'ri grijpvogel op ©en dergelijk terrein gevallen is, praat hij de bewoners van erven een geld lea ning aan, welke de .Javaan of Madoeroes beslist accepteert, al 'is het ook tegen zeer zware woekerrente. Het ©ogenblikkelijk bezit van contanten is voor hemi alles, wat daarna volgt, moet Toean Allah maar weten. Het gewone ge volg is, dat de inlander zijn schuld niet kan voldoen en dat de Arabier, gebruik makende van zijn generale volmacht, hem in rechten aanspreekt. Gewoonlijk volgt dan een vonnis, uitvoerbaar bij vóorbaat, krachtens hetwelk de crediteur beslag legt op het huis van den schuldeóschér, Dan gaat de griffier ipet den deurwaarder "naar den Kampong; daar echter de bezitsrech ten "van dén' Inlander in- den Waren zin des woords niet zijn geregistreerd, -doch feitelijk zijn overgelaten aan de beschik king van zijn kepala kampong, is de grif fier van den landraad wel verplicht bij dit dorpshoofd te informeeren, welk per ceel of welke perceelen aan den schulde naar toebehooren. Nu is de kej>ala kampong gewoonlijk niet zonder reden een heel goede so- bat van den Arabier en hij wijst dus het huis of tie huizen van den schuldenaar aan, waarop de toean Ara!) het oog heeft laten vallen. Heeft tie schuldenaar in het geheel geen huizen, dan wij'st de kepa la kampong den griffier huizen aan, be- hoorende aan familieleden van den schul denaar. Zoo gebeurt het meermalen, dat op perceelen, beboerend tot onverdeelde nalatenschappen, beslag wordt gelegd. De belanghebbenden kunnen daar wel tegen in Verzet komen of een actie instellen.' maar waar de inlander zijn bezitsrechten al heel moeilijk! kan bewijzen, vervalt hij, dit doende, in den regel in de handen van andere, nog veel ergere grijpvogels, waar door hij nog venlor van honk raakt Op deze v. ij/.e vei zekert de Arabierzich van waardevolle terreinen en eigendommen on betaalt, daar hj krachtens de genera le volmacht namens zijn Inlandsche echt genoot© handelt, bovendien geen verpon dingsbelasting. En tegen die ergclyke uitbuiting is een voudig mets te doen. Donwea Dekker. Een medewerker van de „Sum. Post" heeft te Hongkong den daar gearresteerden Douwes Dekker gesproken en vertelt daar van het volgende: „Vergezeld van een detective ging ik naar het barak-lazaret. Daar, op een der bedden, lag de vader van de Indisdhq Partij. Hij richtte zich even op toen de deur wend geopend, maar viel dan weer uitgeput in de kussens neer. Ik ging op een stoel Lij zijn bed zitten en vroeg in 't Hollandsch „Meneer Douwes Dekker, kent u me nog?" Op het hooren van de Ilollandsche taal ging een lichte schok door z'n lichaam. Hij keek me strak aan en schudde toen 't hoofd. Ik maakte me .bekend, zei dat ik óók lid van de I P. was geweest. En toen had jc de uitdruikking op dat ont zettend vermagerde gelaat eens moeten zien. Bestaat die nog? vroeg hij snel', Bent u al lang van Java weg? Toe, vertel me eens wat er in dien tijd is gebeurd? ik kon hem natuurlijk van do laatste tij den niet veel meer vertellen, dealde alléén mee, wat ik wast en hij luisterde gretig, schudde nu en dan met 't hoofd. Tweemaal had de detective, die natuurlijk in onze nabijheid bleef, me al 'n por in jia zij gegeven en gefluisterd: „U moet Engelsch spreken. Mr. Douwes Dekker spreekt die taal 'vloeiend. Maar ik dacht er niet aan, luid er een zeker leedvermaak in om voor den politie man onbegrijpelijke klanken uit te stooton. Hoe komt u toch hier verzeild, meneer 'Dekker? IcHeh me versproken en wekte toen argwaan, 'tls niets dan een wraakneming van de Engelschen, omdat ik m Ilolland sche bladen in pro-Duitsehen geest heb gé schreven. Ze loerden op me en ten slotte heblien ze- in mijn bagage de bekende bro chures gevonden, 'tls een ongelukkige sa menloop van omstandigheden. II hebt bekend? Natuurlijk. Er zat niets anders op. Ik lijd aan tering en voel me uiterst zwak. Ik weet niet wat do Engelsdien met me voor hebben, maar wel goeds verwacht ik niet. Ik moet afscheid nemen. De detective had ai 'n paar maal een ongeduldigen wenk gegeven en ifc stond op. Tot ziens, meneer Dekker. Ik hoop 'tl" De herstelling ran het paleis. Wij lezien nu in de „Java Bode" In aansluiting op (en tot verbetering van) onze eerdere berichten omtrent de restau ratie van het landvoogdehjk paleis te Bui tenzorg, doelen wij mede, dat hetgeen (hans wordt verricht, niets anders is dan de ge wone restauratie, die elk Gouvernementsge bouw periodiek moet ondergaan en die de heer Idenburg, uit deverentie voor zijn op volger thans doet plaats vinden. Het gaat geheel buiten den nieuwen G.-G. om, die terzake geen wenschen heeft geuit Een geldelijk drama. Uit „De School": Ik ben onderwijzer 2do klasse, heb ruim 8 Indische dienstjaren, "ho- uevens genoeg Hollandsche, om1 ten minste recht te hebben op voldoende eten. Of ik 'théb'? t Ik kwam van verlof terug met nog f250 in mijn zak. Er was gelegenheid genoeg om ine dadelijk te plaatsen, maar 't departement wachtte tot na (de eerste der maand. Wjefe financieel© nadeel-en dat met zich brengt, behoef ik niet te vertellen. Hoe inconsequent het departement in deze is, daartoe dieno het volgende ter illustratie: Een onder wijzeres alhier kreeg 's avonds op de laatste der maand telegrafisch haar tijdelijke be noeming en kon zoodoende den volgenden dag f175 opstrijken. Maar ter zake. Ik had f250 in Sen zak, moest met familie in duur hotel. Goed koop© zijn er nu eenmaal in Weltevreden niet Kreeg eindelijk benoeming. Kon voor schot vragen 3 X f350 £1050. Had on- dertusschen reeds f500 opgenomen. Moest naar de buitenbezittingen. Oord vaan verla- xmheid en verbanning, waar niets te krijgen 'is. Meubilair mee van Batavia, f 150, vracht en inpakkosten op een waarde van). £450. Bij aankomst marmeren tafel, filter en nog meer, gezamenlijk ter waarde van f100, gebroiken. .„Een claim". Helpt geen'M-u-j En nu- maandelijksch groot tekort Al mijn geld ingeteerd. Bezit op" heden (29- -Sept.) in cassa 15 centen. Restant van f 18Q0. En nog acht maanden in' de korting. Er Zal niet veel overblijven dan hongerlijden! of ontslag nemen. Ik zie geen uitweg.-"

Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2