No. 15099 Tweede Blad. 68- Jaargang. Zaterdag 25 Maart 1916. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam on Vla ar dingen fl, 1.25, franco per post fl. 1.65. Prijs per week. Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertenlien voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). t<SF£t Prijs der Advertentiën. Van 16 regels ft. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 rent per regel. Groote letter= naar de plaats die zij innemen. Advertentiën hij abonnement op voordeel: ge voorwaarden. Ta neven hiervan zijn gratis aan liet Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, hij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. STADSNIEUWS. Kamer van Koophandel en Fabrieken, Donderdagmiddag vergaderde bovenge noemde Kamer onder voorzitterschap van den heer Bt A. J. Wittkompf. De notulen, der vorige vergadering wer den voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. Nadat de heer Jac. J. S. Engenng had meegedeeld, dat de krachtens besluit van de vorige vergadering in zijne handen ge stelde ontwerpen van algemeene maatre gelen van bestuur tot uitvoering der Stu wadoorswet hem geen aanjeidtng gaven tot het" maken van opmerkingen, omdat er hier ter stede geen stuwadoors zijn, werd besloten deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. Door den secretaris werd meegedeeld, dat de Correspondent der Nederlandsche Bank hier ter stede hij het onderhoud dat hij met dezen had, ingevolge het ter vorige v'ergadering naar aanleiding der omstandig heid, dat het Correspondentieschap dier Bank buiten het giroverkeer staaf, geno men besluit, als zijne meening had te ken nen gegeven, dat de Kamer beter deed, zich over deze zaak tot het bestuur dier Bank te Amsterdam te wenden. Dientengevolge werd besloten, tot dat bestuur het verzoek te richten, dat ook Schiedam in het gi roverkeer worde opgenomen, zoo nocdig door de omzetting van het correspondent schap in een agentschap. Er was o.a. ingekomen een missive van heeren Burgemeester en Wethouders van Schiedam d.d. 3 Febmari 1916, naar aan leiding van het schrijven der Kamer van 27 Januari 1.1., betreffende de concessievoor waarden der Schiedamsche 'framwiegmaat- schappij, dat ter voldoening aan liet in de vorige vergadering genomen besluit aan hun college was .gezonden. Die missive - luidt als volgt: Ia antwoord op nevenvermeld schrijven hebben wij de eer het volgende te be richten: Art. 3 der concessie luidt als volgt: „De concessie wordt verleend behoudens „de rechten van derden en de goedkeuring „der bevoegde machten. „Indien tijdens den duur der concessie „het Gemeentebestuur de exploitatie van „andere voor het publiek1 verkeer bestem - „de tramlijnen binnen de Gemeente wen- „schelijk acht, zal aan den concessieo- „naris de voorkeur daarvoor gegeven wor- „den. „Bezie bepaling is niet van toepassing op de tramlijn van Rotterdam langs den Rot- terdamsohen dijk naar een punt op of in de nabijheid van de Koemarkt." In dat artikel wordt aan den houder der concessie van de Schiedamsche paarden: tram een recht van voorkeur gegeven van den aanleg van locale lrjinen. Wordt bij eventueole aanvraag van derdon van dat recht binnen een in redelijkheid te stellen termijn geen gebruik gemaakt, dan is kruising en zelfs aansluiting van andere ondernemingen geregeld bij art. 8 der conj- cessie, waarin men o. m. leest, dat deze kruisingen en aansluitingen door den con cessionaris moeten worden geëerbiedigd en de daartoe gevorderde werken geloogd. Ook naar 'aanleiding van de door U gestei de vraag moeten wij nog even terug komen op de boven gebezigde uitdrukking „locale lijnen.'"- Be laatste zin van het aangehaalde art, 3 - der concessie spreekt van de tramlijn op Rotterdam, wat missohien tot begripsver warring aanleidingheeft gegeven en veilig achterwege had kunnen blijven, omdat deze bijvoeging totaal overbodigis. De voorkeur toch strekt slechts voor fijnen binnen de gemeente; en tei- li,, recht, omdat ihet geven van concessie voor 3intercommunale tramlijnen niet valt binnen >de bevoegdheid van een gemeentebestuur en dergelijke verbindingen, ook voor zoover zij l'-moeten gaan'door de kom eener gemeente, in 1901 weiden en nog steeds worden ba- J ïieerscht door het provinciale regiment op dit onderwerp; thans te vinden in „Pro- If tfVindaal Blad" no. 60 van 1903. Bat de bestaande concessie der Schiei- he Tramweg ook maar tijdelijk een beletsel Zou kunnen Zijn voor een intercom: .„-muaalq verbinding tussohen. Rotterdam; en yiaaidingen, als door U genoemd, kan dus, ^naar onze meening, op de meest stellige ^vwifzte worden tege ngespröken. Van den Minister van Landbouw, Nijver- fheid en Handel had de Kamer een exem plaar ontvangen van het door de Commis- fie tot1 herzieningvan de Schipperswet sa- inengstelde ontwerp. van een nieuwe Schip pers wet met memorio van toelichting be nevens de ontwerpen van de daarbij be boerende uitvoeringsmaatregelen alsmede een tweetal tableaux, .waarop het krach tens de ontworpen voorschriften voorde verschillende vaargebieden vereischte ge diplomeerde personeel is aangegeven. In een begeleidende missive werd mede gedeeld, dut de Minister het op prijs zou stellen eventueel© opmerkingen over be doelde ontwerpen vóór April 1916 temo gen ontvangen. De Kamer besloot dez<> stukken in handen te stellen van den heer Jac. J. S. Engering tot het uitbrengen van praeadvies. Ingevo'ge een missive van den heerPie- ter Dupont, alhier, waarin deze mededeel de, dat hij bij het Gemeentebestuur een aanvrage wenseht in te leveren om aan stelling tot makelaar in assurantiën, en verzocht, hem do vereischte verklaringop grond van art. 2 der Gemeenteverordening op de makelaardij te willen verloenen, ten einde die bij zijn aanvrage te kunnen over leggen, werd besloten hem ©en verklaring af te geven, houdende, dat hij ten minste drie jaren werkzaam is'geweest in het vak van assurantiën. Na de rondvraag, waarbij geen der aan wezigen het woord verlangde, werd de ver gadering door den voorzitter gesloten. Flera-BIoscoop De directie heeft voor deze week voor een uitstekend programma gezorgd. Het hoofdnummer „Waarheen", levensschets van een gevangene, weet het publick van het begin tot het eind te boeien; de hoofd figuur wordt op artistieke wjjze weerge geven. „Onze vriend de hond" is met alleen voor hondenliefhebbers een zeer aantrek kelijk nummer. Verschillende prachtexem plaren krijgt men te zien, met niet iflinder lieve begeleidsters. Overigens geeft dit pro gramma ernst en luim te kust cn te keur en vindt zeer zeker ieder iets van zijn gading. Vóór de pauze treedt op „William met zijn hond Bob", een musicale clown, die èn door zijn grappen èn door zijn spel zeer in den smaak van het publiek valt De muziek, waarmede de verschillende num mers begeleid worden, is als steeds wèlver zorgd. Kunst en Wetenschap- Kapitein Shackleton's Zuidpool-expeditie. Reuter seint uit Londen: Router's bureau verneemt, dat er in Australië slecht nieuws is ontvangen om trent Shackleton's Zuidpool-expeditie. Er is een draadloos bericht opgevangen, dat de „Aurora", het schip waarmede de expe ditie vertrokken is, in de Zuidelijke IJszee van zijn ankers is geslagen. Dit geschiedde bij de basis in de Ross-Zee, terwijl tien leden der expeditie aan land waren gegaan. Hiertoe behoorde o a. kapitein Mackintosh, die met de leiding dér werkzaamheden aan de Australische zijde van het vasteland aan de Zuidpool belast is. Dientengevolge zal kapitein Sbackleton, zoo hij er in slaagt dat vasteland door te trekken, geen schip vin den om hem op te nemen. Zijn geheele ge zelschap zal dus nog een jaar aan de kust van de Ross-Zee moeten blijven. Rechtzaken. Oplichting. JTte Rechtbank te Middelburg deed Vrijdag uitspraak in de zaak tegen den ontslagen hoofdagent van politie te Vlissingen, tegen wien op 17 dezer een jaar gevangenisstraf werd geëischt wegens het opmaken van een stuk, waarin de commissaris van politie verklaart op bekl. in beslag te hebben genomen f2000, daar hij verdacht werd -van spionnage, en welk stuk hij ondertee- kende met den naam van den commissaris, terwijl hij het stuk gebruikte om van een ander f 25 ter leen te krijgen. 'De Rechtbank ontsloeg bekl. van rechts vervolging voor wat betreft de valscbheid in geschrifte, daar het bewuste stuk geen rechtsgeldigheid bezit, maar veroordeelde hem wegens oplichting tot zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van het voor arrest. Ingezonden. Met opneming wordt geen instemming der He- dacüe bedoeld. Copy wordt mmmcr teruggegeven. Mijnheer de Redacteur! Van verschillende kanten werd en wordt me nog steeds de vraag gesteld waarom ik niet ter vergadering tegenwoordig was*be legd door het z.g. Comité tot verkrijging van een vervroegde winkelsluiting. Er was voor mij geen enkele reden daar.. te gaan optreden tegen een groepje niet- winkeliers, ik wenschte cr niet aan mee te doen hel naar buiten te laten schijnen als waren wij, winkeliers, dien avond zoo goed vertegenwoordigd geweest Wijl het aantal aanwezige winkeliers klein was, schijnt het, dat meer winkeliers er evenzoo over gedacht zulien hebben, waar door het fiasco van den avond. Het groot ste gedeelte van het auditorium immers bestond uit met winkeliers en van de wei nige aanwezige uirikeliers was verreweg 't grootste gedeelte nog tegen een vervroeg de winkelsluiting. Was bet wellicht daarom dat het Be stuur na de inleiding er niet toe over ging zijn vooiloopige functie neer te leg gen, om plaats te maken voor een uit de vergadering te kiezen definitief Bestuur? Het is wel eigenaardig, dat hier geen enkele flinke winkelier zich voorvechter heeft getoond voor de 9-uur-sluiting en dat 't hoofdzakelijk waren heeren barbiers, die zichzelf in een derde klasse plaatsten aldus derde-klasse-barbicrs. die de beweging op touw zetten. Zoo men weet hebben deze heeren in dertijd besloten om 9 uur te sluiten, maar waar eenige collega's zich tegen dat be sluit daadwerkelijk verzetten, kwam zoo ongeveer van de uitvoering niets terecht En waar er nu geen ander middel bestond om de stoute spelbrekers te dwingen toch om 9 uur te sluiten, ging men maar over tot een beweging op touw te zetten voor een plaatselijke 9-uur-sluiting. Natuurlijk uit puur algemeen belang! Voor geen enkele, van wien hier de 9-uur-sluitingsbeweging uitgaat zal een zoo danige sluiting financieel nadeel in zaken beteekenen en zoolang dit bet geval is kunnen de brave lieden, die uitsluitend ter wille van het r.g. alg. belang, onze deur na 9 uur voor onze cliënten willen sluiten, gemakkelijk spreken. Tot vervelens toe wordt geschetterd met dat z.g, -„atgem. belang"die brave actie voerders hebben het etmaal al voor ons verdeeld in uren voor rust of slaap, uren voor arbeid en uren voor ontspanning of ontwikkeling. De onwillige schapen, die zoo dom, zoo koppig of zoo weinig ont wikkeld "zijn om niet over dat mooi ge schilderd "bruggetje te willen gaan, om dat Zij als 't ware bij intuïtie voelen, dat zij er doorheen zullen zakken, die beesten zal men wel met een flink afgerichten hond 'weten erover te drijven. Over die weinige ontwikkeling bij ons, tegenstanders ten de hooge ontwikkeling van 'de meeat vooraanstaande voorstanders wil ïk u eens een grapje vertellen en ik verzoek u daarbij eens op te letten op welke wijze handteekeningen vergaard wor den, voor het "aan den Raad te zenden adres. Want zoo u wellicht zult weten laten de negen-uur-sluiters of liever zij, die om 9 uur zeggen te willen sluiten en 't toch niet doen of nog liever zrf die niet om 9 uur willen sluiten voor we het allemaal moe te n doen, een lijst rondgaan om deze, voorzien van zooveel mogelijk handteeke ningen van winkelier en personeel, onzen Raad aan te bieden, met bet verzoek om hier een wettelijk sluitingsuur in te voe ren. 1 Toen men bij mijnheer A. kwam en deze niet wenschte to teekenen, beduidde men hem, dat het zeer goed zou zijn te teekenen, onze Burgemeester was er im mers ook geheel voor en die zou men gewis daarmede een genoegen doen. Mijnheer B. werd bezocht uit vriend schap; hij was goed bekend met den man die de lijst aanbood en uit dien hoofde zou Rij wel teekenen. Mijnheer C. trof men niet thuis, of mevrouw dan maar vilde teekenen. Maai mevrouw/ ontwikkelde feitelijke bezwaren, waarop ze van een der heeren bezoe kers te hooren kreeg, dat haar niet tee kenen en de motieven, die zij daarvoor aanvoerde, eigenlijk bewijzen van haar za- keninzicht, mis, van haar o 11- ontwikkeling waren. Mijnheer D. werd verzocht te teeke nen," omdat alle collega's in zijn branche ook y ge teekend zouden hebben, genoemde heer toekende toen uit collegialiteit, doch vernam later, dat bijna al z'n collega's tegen 9-uur-sluiting waren, waarop hij zijn handteekening terugnam. Mijnheer E. moet toch ook maar tee kenen, wethouder X. had immers ook ge teekend 1 En tientallen anderen worden bewerkt door het praatje, dat ze genist konden teekenen, want de 9-uur-sluiting zou tóch komen. De man die dit zeide kon het natuurlijk weten, hij is raadslid I! Hoe hoffelijk t Hoe fraaij Wat geestelijke ontwikkeling! Enfin, op gevaar af door heeren voorstan ders van 9 uur sluiting in een nog veel lagere klasse van ontwikkeling gerangschikt te worden, schaar ik -me volgaarne aan ^mevr. TVs,.zijde' en verzoek ik u, Mijnheer de Redacteur, eenige plaatsruimten ip uw hier zoo veelgelezen blad. om u eens uit een te zetten waarom een 9 uur-winkel- siuiting een ramp voor Schiedam zou zijn: Schiedam is als 't ware een roorstad van Rotterdam en in Rotterdam i= nog geen 9 uur-sluiting in uitzicht Het gaat met aan Schiedam te vergelij ken met Amsterdam, Arnhem, Utrecht of Haarlem, al deze en andere steden waar 9 uur-sluiting is ingevoerd, zijn als 'tware centraal-middelpunten, zij liggen niet naast veel grootere plaateen, waar geen sluitings- dwang is. Natuurlijk zal ons publiek, als wij om 9 uur gesloten zijn, even het noodige in Delfsbaven gaan halen, een retourtje kost maar 10 ct. en de loop is toch al zoo naar Rotterdam. Een 9 uur-sluiting te Schiedam zal den trek van ons kooplustig publiek naar Rot terdam zeer bevorderen. Bovendien, zoo langzamerhand wordt Rot terdam tegen Schiedam aangebouwd, zou de 9 uur-sluitmg er hier doorgaan, dan zal men krijgen dat de winkeliers aan de eene zijde der grens om 9 uur moeten sluiten, terwijl zij die aan de andere zijde wonen, hun zaken kunnen openhouden naar wensch. Ik meende dat alle privilegiën in Ne derland verboden zijn, zal onze Raad nu door een achterdeurtje aan Rotterdamsche winkeliers een privilege schenken? Het is mij bekend dat er in Delfshaven winkeliers zijn, wie zal ze ongelijjk geven? die zullen gaan adverteeren en publiceeren: „geopend tot X uur, tramkosten van en naar Schie dam worden vergoed." En wie zal van dit alles de dupe zijn? Wij, de winkeliers, die aan de Gemeente voor het gas dat voor ons bedrijf gebruikt wordt 7 ct. per kub. M. moéten betalen, terwijl fabrikanten voor hetzelfde gas dat zij voor hun bedrijf gebruiken 5'/o ct. (vroe ger 4i/o ct.) per kub. M. betalen. Wij, die overal, vrijwillig en onvrijwillig aan meebetalen, wij zullen zelfs ervaren dat vele gestcunden van het Steuncomité, waaraan wij langer dan een jaar onze bijdragen schonken dat zelfs zij, in Rot terdam ons geld gaan besteden. De voorstanders van de 9 uur-sluiting ontkennen dat wij bij sluiting schade zullen hebben; welnu, ik kan bewijzen dat ar beiders, die na hun dagtaak na 9 uur nog flink bij mij kwamen inkoopon, naar Rot terdam gegaan zouden zijn indien in Schie dam de winkels gesloten waren geweest. Niet alleen die koopers die om half negen, negen -uur of later eerst hun inkoopen kunnen doen zijn 't, die onze deuren zullen voorbijgaan, 't zijn ook de velen die vóór en na 9 uur in Rotterdam zijnde, ge dwongen zullen zijn, zullen zc voor den nacht nog een en ander moeten inslaan, zulks in Rotterdam te doen. Kijk eens, Mijnheer de Redacteur, ik ben een tegenstander van de 9 uur-sluiting te Schiedam, maar in mijn winkel in de Groe- nelaan Laat ik eiken avond behalve Zater dags, prompt om 9 uur sluiten. Twee hui zen van me af woont een vurig voorstan der van 9 uur-sluiting ende goede man sluit maar drie avonden per week om 9 uur. Hiermede lever ik u toch wel een bewijs dat de in de Gorzen wonende winkeliers niet zooveel nadeel zullen ondervinden bij een-9 uur-sluiting, als de Hoogstraat-winke liers. Als ik alleen winkelier was in de Gor zen zou ik als volgt redeneerenHet groot ste percentage van don verkoop geschiedt 's avonds, vele Gorzenaars gaan meesttijds naar het centrum of naar Rotterdam om in te koopen, als die Hoogstratcrs nu ook om 9 uur moeten sluiten, dan zouden de Gor zenaars wel gedwongen zijn om, als 'ttegen 9 uur gaat, al hun behoeften in de Gor zen op te doen. Hel zou dan mijn persoonlijk be lang zijn dat alle winkeliers in Schiedam om 9 uur zouden moeten sluiten. Zou ik mij dan, onder het aanroepen van Koning Algemeen Belang, tot den Raad mogen wenden en om een 9 uur-sluiting vragen zonder dat ik met beslistheid zou weten of daardoor niet meer algemeen na-, dan wel voordeel zou ontstaan? JE HOOGSTRAAT-WINKELIERS in Schie dam zijn bijna zonder uitzondering tegen verplichte 9 uur-sluiting, zij laten zich niet beïnvloeden door een groepje barbiers die, om onderlinge deloyale concurrentie tegen te gaan, een middel willen aanwenden wan I' ll ij, zij hun zin krijgen téh koste van veler welvaart. Het doet me daarom genoegen, dat zij de handen ineen geslagen hebben om het dreigend .gevaar af te wenden. Indien dit schrijven ertoe mocht bijge dragen hebben, dat voorstanders van ver vroegde winkelsluiting in. 't algemeen gaan inzien, dat de verhoudingen luer niet zijn te vergelijken met die, in plaatsen waar een 9 uur-sluiting zeer goed mogelijk is, is schrijver dezes al voorloopig hoogst vol daan Het is goed. dat alle dingen van meer dan één kant bekeken worden. M. HIJMANS, City-Bazar. Namen heb ik weggelaten, de per sonen in kwestie hebben me ©en en ander zelf meegedeeld. BINNENLAND. Consulaire dienst. Böj Kon. besluit is de heer C. C. De- brot, viceconsul der Nederlanden te Pu- erlo-Cabello (Venezuela), bevorderd tot con sul der Nederlanden aldaar, buiten bezwaar van 's lands schatkist en zijn de heeren H. G. J. "Muskus en Bi. A. Prince, be noemd tot consulair-agent der Nederlan den, buiten bezwaar van 's lands schatkist, respectievelijk te Barquisimeto en te Tu- cacas (Venezuela). Aan de heeren Debrot en Muskus kan in de Nederlandsche taal geschreven wor den, terwijl de briefwisseling met den heer Prince in de Engelsche taal gevoerd moet worden. Het ressort van het consulaat te Pu- erto-Cabello omvat de Staten Corabobo, Lara, Yaracuy en Zamora, benevens de ha- venplaats Tucacas en omgeving; de consulaire agentschappen te Barqui simeto en Tucacas hebben respectievelijk tot ressort den Staat Mara; de stad Tu cacas en den Staat Yaracuy. (St Ct.) Xederland en de oorlog. De zeevaart. De regeering heeft gisteren aan de belang hebbenden bij de zeevaart, waaronder de corporaties, waarmede leden van de regee ring dezer dagen hebben geconfereerd, het volgende telegram gezonden De regeering is voornemens, teneinde de gevaren voor de vaart naar het Kanaal te verminderen lo. Bij het lichtschip de Noord-Hinder een vaartuig te stationneeren, voorzien van een installatie voor draadlooze telegrafie, teneinde bij mogelijke ongevallen hulp te verleenen 2o. Eenmaal per dag de schepen, die zich daartoe aanmelden tusschen hellicht- schip de Noord-Hinder en de Engelsche territoriale wateren, door sïeepbooten: mij- nenlicbters te doen voorafgaan. Do regeering voegt hieraan toe, dat zij door deze maatregelen geencrlei verant woordelijkheid op zich neemt. In het bij zonder wijst zij er op, dat de gevaren in de Engelsche territoriale wateren, door de voorgenomen maatregelen niet worden ver minderd. Zij is van oordeel, dat de in de laatste maanden plaats gehad hebbende on gevallen do conclusie wettigen, dat de vaart om de Noord veel minder risico meebrengt dan de vaart door het Kanaal. Zij meent echter, dat zij, indien desniet temin de vaart door het Kanaal door be langhebbenden wordt verkozen, van haar zijde niet nalatig mag blijven om de daaraan verbonden gevaren* te temperen. De verant woordelijkheid voor de keuze van vaart bljjft geheel voor belanghebbenden zeiven. Gisteravond' vergaderden te Amsterdam do Vereeniging van Nederlandsche Gezag voerders en Stuurlieden ter Koopvaardij, de Amsterdamsche Machinisten-Vereeniging „Het Stoomwerktuig" en de Bond van Ma chinisten ter Koopvaardij, onder voorzitter schap van mr. Seret. Besloten werd den uitslag van de conferentie met de regee ring, die hedenochtend zal gehouden wor den, af te wachten en voordien niet te varen. Een uitzondering werd toegestaan ten aanzien van een voor Kopenhagen be stemd schip van de Kon. Ned. Stoomvaart- Mij., omdat do te nemen veiligheidsmaatre gelen voor dit traject niet van invloed zijn en de K. N. Si M. zelf in voldoende mate voor de nagelaten betrekkingen zorgt De vergadering werd bijgewoond door 162 gezagvoerders, stuurlieden en machi nisten. De besluiten werden met algemeene stemmen genomen en gelden voor alle scheepvaartmaatschappijen. Uitvaren van schepen. De conferentie, doof het bestuur van de Haringreedersvereeniging aan 'den mi nister van landbouw, nijverheid en handel, aangevraagd, inzake de voorwaarden, ver bonden aan het uitvaren van schepen, heeft gistermiddag te vier,-uur aan het departe ment plaats gehad. In de vergadering "van do Reedersver- eeniging voor de Nederlandsche Haring- visscherrj heeft de heer Groen, voorzitter van de Vereeniging van visschersvaartui- geD te IJmujden, verslag gedaan van esn bespreking, die hij gistermorgen gehad had met den heer Stipriaan Luïscms, advi seur van de regeermg, inzake het yerbod van schepenuitvoer. Deze bespreking kan ten gevolge hebben, dat heden reeds wordt gevaren. Een collectieve aansprakelijkheid SCHIEDAMSCHE COURANT

Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 5