en het scheen zeker, dat zij zou tzinken. Een groot aantal passagiers ging daarom in de hooien, terwij! de meer opgewondenen met reddinggordels om in zee sprongen; het schip bleef echter drijvende. Verscheiden personen werden door de ontploffing ge dood, o. a. ook een deel van het machino- kamerpersonee!. De overlevenden zagen vijf dooden aan boord van het schip. Zq ver klaarden, dat zij dicht hij de brug met een ionven Amerikaan hadden staan praten en juist van daar weggegaan waren, toen de ontploffing plaats greep. Zij zijn ervan overtuigd, dat hij aan stukken geslagen is. De inrichting voor draadlooze telegrafie was beschadigd en het duurde uren al vorens de schade tijdelijk hersteld was en men om hulp kon seinen. Intusschen wa ren de meeste passagiers in de booten ge gaan. maar toen de nacht inviel, keerden zij aan boord terug. Tegen middernacht kwamen een Fransch patrouillevaartuig en een Engelsehe torpedojager op de plaats des onheils en ondernamen krachtig het reddingswerk. Men gelooft, dat pen hoot omgeslagen en een aantal der inzittenden verdronken zijn. De ..Englishman". De „White Star" Maatschappij bericht, dat nog 33 mannen van het stoomschip „En glishman" aan wal zijn gebracht. Er moe ten bovendien nog 60 gered zijn. üit Washington wordt officieel bericht Er waren vier Amerikanen aan boord van het stoomschip „Englishman". Nog meer getorpedeerde schepen. LONDEN, 26 Maart Blijkens een Lloyds- bericht is het Engelsehe stoomschip „Se- naybridge" vergaan. De bemanning is ge red. (De naam Senaybxidge komt in Lloyd's Register niet Voor.) LONDEN, 26 Maart. Blrjkens een Lloyds- bericht uit Dover is het Engelsehe ss. „Sant Cecilia", (4411 ton), gezonken. De bemanning is gered. Volgens nadere berichten is^ het Noor- sche s.sx „Kanmk" den 22sten dezer ge torpedeerd in het haven van Havre, toen het daar voor anker lag. Het schip had een waterverplaatsing van 2372 ton en kwam uit New-York, met stuk goed en graan. Het verlies wordt op 31/» millioen kronen geschat. Diverse berichten. i Italiaansehe ministers te Parijs. Gistermiddag zijn de Italiaansehe minis ters Salandra en Sonnino te Parijs aangei komen om deel te nemen aan de conferen tie der bondgenooten. Zij zijn aan het sta tion door een ontzaglijke menigte ingehaald. Tot aan hét hotel -stond, het vol menschen. De ministers werden levendig toegejuicht. 'Overal hoorde men de kreten: Leve Ita lië, leve Frankrijk! BOSESLAm Var bet hof. H. M. de Koningin-Moeder heeft gister avond in. Den Haag het eerste gedeelte van het Mengelberg concert bijgewoond. Onze marine. Blijkens hij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. stoomschip „Deneb", onder bevel van den luitenant ter zee 1ste klasse A. M. Kan, den 21 sten dezer Kaap Sagres gepasseerd. AaadlentlM. De gewone audiëntie van den minister van oorlog en van financiën, zullen deze week niet plaats hebben. Watersnood. Het bestuur van de Nederlandsche Vt- eeniging te Pretoria zond der „N. R. Ct." een wissel van 150, zijnd"- de eerste re mise van het door de vereeniging geopend shillingfonds voor de slachtoffers van de overstrooming in Nederland. Aan het hegeleidend schrijven ontleent het blad 't volgende- „Van harte hoopt het be stuur dat, niettegenstaande de Nederland sche regeering den wensch beeft uitgespro ken dat in den vreemde geen giften zullen worden bijeengebracht voor de slachtoffers van de vreesclijke ramp. die het oude Vadmj- land getroffen heeft, onze bescheiden steun niet geweigerd worden zal, daar de gelden met die grootste blijmoedigheid op de m -est spontane wijze bijeengebracht zijn door Ne derlanders, oud-Nedei'anders en stamver wante Afrikaners, die zich niet. gaarne als „vreemden" zouden willen zien beschouwd. Met de bede, dat Nederland voor verdere rampen gespaard moge blijven", enz. Het blad maakt van deze bijdrage, die voor ons land een dubbele beteekenis heeft, gaarne afzonderlijk melding. Aan onze land- genooten, oud-landgemoofen en stamverwan ten in Zuid-Afrika kan verzekerd worden, dat hun bijdrage op hoogen prijs wordt ge steld. Het comité dat zich te Shang-hai heeft gevormd, om gelden bijeen te brengen ten behoeve van de slachtoffers van den waters nood in Nederland, heeft door tusschen- komst van de Nederl. Handels Maatschappij een bedrag van f3000 tot dit doel overge maakt i Rljnlnnd. Aan de vereenigde vergadering van Rijn land is door' Dijkgraaf en Hoogheemraden aangeboden de rekening en verantwoording ran dat Hoogheemraadschap over het dienst jaar 1915. Zij .bedraagt in ontvangst f468047.74, in uitgaaf f382854.02, sluitende alzoo mei een batig saldo van f85193,72. De openbare behandeling der rekening zal plaats hebben op Zaterdag 22 April aanstaande. Tnbercntore-bestrijdlng. De Provinciale Zuul-Holland^che Vereeni ging tot bestrijding der Tuben'itlcse. houdt Vrijdag 31 dezer, ie Rotterdam haat alge meen© vergadering Nederlai'd en de oorleg. De „Tu bant ia". Het departement van marine deelt mede /n twee sloepen, afkomstig van het s s. „Tubantia", wc'ke door een stoomschip van de Batavier! gn m zee drijvende zon der bemanning zijn aangetroffen en te Rot terdam zijn aangebracht, zijn stukken me taal gevonden, welke ter onderzoek aan de marine zijn afgestaan. De ster onderzoek overgelegde stuiken metaal bestaan uit - lo. Een stuk S-vormig gebogen brons lang circa 250 m.M. en breed circa 85 m.M. dik 5 2—C mM., 2o. 11 stukjes brons, waarvan op som mige nog een weinig tin; 3o. 2 stukjes vertind brons, waarin nog ecnige halfronde gaatjes voorzien van schroefdraad; 4o. 3 reepjes zink en een klein stukje roodkooper. Het onderzoek naar de .herkomst dezer stukken metaal in het torpedo-atelier dei marine te Amsterdam ingesteld, heeft hei. aavo'gende opgeleverd: De kleur van het sub. 1 genoemd stuk brons en de vorm doen vermoeden, dal het afkomstig ,is van een bronzen lucht kamer van een torpedo. Op treksterkte werd beproefd een proef staat van 'het grootste stuk brons, 6 c.M lang, doorsneden 44.6 m.M2 Totale belasting 2920 K.G.per m M2" 65.5 K.G.Rok 31 a m M dus 5 8 pCt De zeer hooge treksterkte versterkt he' vermoeden.' dal het brons afkomstig is van een luchtkamer van een torpedo. Hierbij wordt opgemerkt, daf, voor zoover bekend, slechts enkele soorten torpedo's van oude ren datum bestaan, welke Van bronzen luchtkamers zijn voorzien. Van de herkomst der overige stukken is niets met zekerheid vast te stellen. Reuter seint uit Londen: In verband met de door Reuter overge seinde inededeelïng varj het Nederlandsche departement van marine heeft de secretaris van de Admiraliteit een verklaring uitgege ven, waarin hij zegt, dat de aandacht dient te worden gevestigd op de volgende feiten- le. Gedurende dezen oorlog zijn 6 Duit- séh© bronzen torpedo's in volledigen staat in de Noordzee en het Kanaal opgevisdht. 2e. De opgegeven afmetingen, de van. schroefdraad voorziene gaatjes en "de trek sterkte wijzen, er alle op, dat het gevonden metaal deel uitmaakte van de luchtkamer van een bronzen torpedo. 3e. Geen enkel deel van een. Fransche of Engelsehe torpedo of mijn bestaat uit metaal van deze afmeting, dikte of sterkte. 4e. Voor .zoover wij kunnen nagaan, is in elk geval' (één uitgezonderd), waarin een schip is getorpedeerd door de Duitschers, een bronzen, torpedo gebruikt. De „Rotterdam" van de Holland- Am e rik a-lij n. De directie van de Holland Amenka lijn heeft het belangrijke besluit genomen, de „Rotterdam" op le leggen, omdat zij geen kans ziet, dat voor haar lijn zoo belang rijke schip in geval van een ongeluk bin nen 3a 5 jaar na het sluiten van den vrede te vervangen, aangezien een schip van dien omvang uitsluitend op buitenland- sche werven gebouwd kan worden. Verlof s officieren 1 De opperbevelhebber van land. en zee macht heeft -aan de korpsen opgave ge vraagd van verlofsofficieren, die aan een inlichting voor middelbaar hooger onder wijs studeeren en tengevolge van hun ver plicht verblijf onder de wapenen in de voortzetting van hun studiën bemoeilijkt of verhinderd worden. Waar die officieren studeeren. Wanneer zij him eerstvolgend examen moeten afleggen. Of zij door hun gedrag en ijver aan spraak kunnen maken op een gunst inden vorm van studieverlof of overplaatsing. Of zij eventueel zonder nadeel voorden dienst gemist zouden kunnen wonden. (Avp.) Dlenstweigerlngs manifest. Gemeld wordt dat namens nagenoeg alle Haagsche georganiseerde arbeiders begin April een openbare protestvergadering zal worden gehouden tegen het dreigen niet ont slag verleenen aan ambtenaren en werk lieden, hetgeen in verschillende plaatsen geschiedde met onderteckenaren van het dienstweigeringsmanifest. Honnef, schrijver ter gemeente-secretarie te Rotterdam; Kap teyn, hulphnevenbesteller in Utrecht; mej. M. ten Ham onderwijzeres te 'Schooivre- woerd; L. Siebkens, chef-monteur hij do Seltens' Gasgloeilicht Maatschappij e. a.. zagen hun vrije meeningsuiting gestraft met verlies van hun betrekking. Uit verschillende tot dat doel aangeslo ten plaatselijke corporaties heeft zich een comité gevormd,' waarin gedelegeerden zit ten. van de volgende vereenigingen Federatie S. D. A. P.; S. D. P.; Chr. Soc.!; Vrije Soc.; Haagsche Bestuurders- hond; Haagsch Vak-Comité; Bond van Nederl. Ond.; Ambtenaren-bond en Gem. Werklieden Bond. In de j.l. Vrijdag 24 Maart gehouden hij- eenkomst der gedelegeerden werd als Uit voerend Comité aangewezenmevr. Chr. KoomansTimmer, van de Chr. Soc., ais voorzitster; S. N.'Posthumus, van den Bond van Ned. Ond., als secretaris, en. Gest- raan, van den Ambtenarenbond, als penning meester. Verfstoffen. De Centrale v-erfstoffencomnussie bericni ons, dat een harer leden in verbinding met Hr. Ms. gezant te Berlijn aldaar stappen heeft gedaan, teneinde te verkrijgen, da ten behoeve van do Nelerlandsche indus trie uitbreiding zal worden gegeven aan net percentage teerkleurstofien. dat de Duit- bche fabrieken tal heden leverden. Tevens werd de aandacht der Duitsohe rogeenng gevestigd op het feit, dat de onlangs plaats gehad hebbende pnjsverhoog.ng voor som mige bedrijven hier te lande onoverkome lijke moeilijkheden medebrengen. De centrale commissie blijft intusschen in voortzetting na de gedane stappen i\ erkzaam. VLAARDINGEN, 27 Maart. In de heden gehouden algemeen© vergadering van aan deelhouders der N. V. Vereenigde Glasfa brieken (United Glassworks), Leerdam— Vlaardingen, gevestigd te Vlaardingen, wer den de balans- en winst- en verliesrekening over het boekjaar 1915 goedgekeurd en werd do heer Mr. H. C. Hackc als com missaris herkozen. Uit het dcor dp directie uitgebrachte ver slag blijkt, dal in ide 2e helft van 't jaar, niet tegenstaande de voortdurende stijging der prijzen van grondstoffen, vrachten en steen kolen (er werd alleen aan steenkolen f 166.000 meer besteed dan in 1914), de ex ploitatie tot een tevredenstellend resultaat heeft geleid. Het bedrag aan verkochte pro- -ducten was f 389.000 hooger dan in het vorige boekjaar. De opnchtersaandeelen werden allen af gelost, nadat een geschil met een der hou ders van oprichters aandeden door de recht bank in het voordeel dei vennootschap was beslist Uit de winst- en verliesrekening blijkt, dat na aftrek van salarissen, interest en algemeene onkosten, een bruto winst over bleef van f 128.983,81, waarvan op diverse hoofden werd-- afgeschreven f 93.306.59, zoodat een winstsalcfo van f35.677.22 ter beschikking bleef. Besloten werd tot uitkeo- ring van 5 pCt. dividend (f 50 per aan deel) en om f3035.01 aan de reserve toe te voegen. VLAARDINGEN, 27 Maart. De heer Mei borg c. i„ werkzaam bij den -dienst der gemeentewerken, alhier, heeft tegen 1 Mei a.s. eervol ontslag aangevraagd. STADSNIEUWS. Big de te.Rotterdam gehouden examens nuttige handwerken is o.m. geslaagd mej. K. E. Vogelij van hier. Gemeentelijke visclnerkoop. Morgenavond gal aan het tentje op de Koemarkt worden verkocht: scheivisch 14, kabeljauw a 17 en schol a 13 cent per pond. De yerkoop zal te 5 uur aanvangen. Nederl. M(j. van Landbouw. Afd. Rotterdam, Schiedam en Omstreken. Bovenstaande afdeeling zal haar Alge meene Vergadering houden op Dinsdag 4 April, des voormiddags te half elf ure in het hótel „Coomans" (bovenzaal no. 1, ingang Zuidzijde), aan de HooMsteeg, te Rotterdam. De agenda bevat o. m. de volgen-do puntenhet Marktverbod te Rotterdam, en het voorstel van eenige leden tot wijziging van artikel VII van het Huishoudelijk Re glement der afdeeling. Dit artikel Vil luidt: „Het bestuur der afdeeling Bestaat uit een eersten voorzitter, een tweeden voor zitter, yier bestuurders, twee tentoonstel lingscommissarissen, een secretaris en een penningmeester. De- bestuurders worden zoovee! mogelijk uit landbouwers gekozen.' Het bedoelde voorstel heeft de strekking, dat de bestuursleden uitsluitend uit land bouwers en veehouders gekozen worden. Toen de bewoners van het pand aan hei Broers;veld no. 638 gistemamiddag om streeks halfz-es uur thuis kwamen, vonden zij het raam van de woning vernield en jhet op tafel staand servies aan stukken. Zij gaven de politie hiervan kennis en deznj stelt nu een onderzoek in. D-oor de politie is gisteren aangehouden een meid, die gesignaleerd stond voor f3 boete of 3 dagen hechtenis. Zij betaalde do ho-ete en kon toen weer heengaan. Vanmorgen omstreeks IOV2 uur gingen de voor een sleeperswagen gespannen paar den op den Dam er van door. De 22-jarige C. Collé, wonende Achter de Teerstoof, greep een der paarden bij het leidsel, maai kwam daardoor op den stoep van den win kelier Elshof aldaar en werd door de die ren tegen de groote spiegelruit gedrukt, waardoor die brak. De ruit had gen waarde van f72. Geveilde en verkeebte onroerende goederen Verkocht: 25 Maart. Notaris: H. B. E. Rlaisse. Een hecht en sterk Pakhuispand, waarin 3 Zolders, genaamd „de Sleutels", staande te Schiedam, SVpstvest no. 98, groot 1 are 10 centiare, in veiling £2950. Een Fabriekspand (voormalige Branderij), waarin 2 Zolders, met Open. Grond, ach ter perceel I, groot 1 are 99 centiare, in veiling f2050. Te zamen verkocht voor £6210. Een .Winkel- en Woonhuis en Erve, te Schiedam, Broersveld no. 184, groot '45 centiare, in veiling £2925, verkooht voor £3050. Een Winkel- en Woonhuis met Bovenwo ning, Erve en Open Grond, te Schiedam, Broersveld no. '47, groot 1 are 27 ctentiare, in veiling £2100, verkocht voor £2900. Een Winkel- en Woonhuis met Bovenwo ning en Erve, te Schiedam, Broersveld No. 41, groot 52 centiare, in veiling £1150. Daarvoor verkocht. Drie afzonderlijk te veilen Woningen en Erven, to Schiedam, Broersveld Nos. 391, 39® en 39®, resp. groot 40. 32 en 28 cen tiare, in veiling resp. £420, £420 en £450. Daarvoor verkocht. Een Woning en Erve, te Schiedam, Grof- baan No. 21, groot 55 centiare met onver deeld aandeel in gang en erf aldaar, m vei'E.g £765. Daarvoor verkocht. Een Winkel- en Woonhuis met Boven woning, te Schiedam, Noordmolenstraat Nos. 66a en 66b, groot 98 centiare, in veiling Ï1240, verkocht voor £1465. Een zoo goed als nieuw Winkel- en Woonhuis met Loods en Open Plaats, te te Schiedam, Hoofdstraat no. 191, groot 87 centiare, in veiling £2920. Niet ver kocht. Een Woonhuis, verdeeld in 2 Beneden- en 2 Bovenwoningen en Erf, te Schiedam, Sreedstraat No. 64, groot 80 centiare, m veiling f 1045. Daarvoor verkocht. Een Pakhuis en Erve, te Schiedam, Breed straat no. 36, groot 51 centiare, in veiling £460. Daarvoor verkocht. Een Woning en Erve, te Schiedam, Breed- straat no. 46, groot 33 centiare, in vei ling £500. Daarvoor verkocht. Notaris: D. Boddeüs. Een Woonhuis en Erve, te Schiedam, aan de Noordvest no. 55, groot 70 centiare, in veiling f1300, verkocht voor f1350. Een woonhuis met Pakhuis, (voorheen waterstokerij), en Erf, te Schiedam, aan de Bakkerstraat no. 12, groot 60 centiare, in veiling f500, verkocht voor f725. AGENDA. Vrijdag tot en met Maandag. Flora-Bios coop, 8 uur. Voorstelling van een afwisselende reeks films. Optre den van den misicalen clown Wil liam met zijn hond Bob. Heden en volgende dagen. Casino, 8 uur Jean Louis Pisuisse, Moderne Ca baret-Voorstellingen. Heden en volgende avonden. Tivoli Schouwburg, 8 uur. Opera-gez. De la Mar. De Maseotta. 27 Maart. Groote Schouwburg,. 8 u. Tim bertown Minstrels. 28 Maart. Groote Schouwburg, 8 u. Rot. terd. Toon. Gee. „Prulletje". 28 Maart. Groote NutszagJ, Rotterdam, 8 uur. Kamermuziokuitvoering, Het Hol!. Strijkkwartet 29 Maart. Ambachtsschool24 uur en 79Va uur. Openbare les in de practische vakken. Toengankelijk voor alle belangstellenden. Kunst en Wetenschap. De Vaderlandsche Opern. Wij meenen te kunnen med eetcelen zoo meldt de „Tel." dat het Paleis voor Volksvlijt het volgend seizoen niet bespeeld zal worden door de Opera Jta- liana. De besprekingen betreffende een Va derlandsche Opera hadden reeds een fusie ten gevolge tusschen deze onderneming en de Opera-school -van Cornelie van Zanten, die verschillende jonge krachten gereed had en sinds lang plannen koesterde tot stich ting van een gezelschap. De besprekingen hebben verder ten gevolge gehad, dat een contract gesloten kon worden tusschen. de Vaderlandsche Opera en het Paleis voor Volksvlijt voor het aanstaande speel jaar. Het comité der Vaderlandsche Opera heeft buiten alle pers om nog verschillende ver gaderingen gehouden, waarvan deze schit terende manoeuvre het resultaat is. Een nieuw Tooneelgezelschap De geruchten, die in een deel' van on'z pers de rondte deden over de vorming van een nieuw tooneelgezelschap, hebben thans een vasten vorm gekregen. In tooneelkrin- gen bestond, zooals wij vernemen, seder f ©enigen tij-1 een zékere Onrust en misnoegen tegen het trust-systeem. De afscheiding van do „Rotterdammers" was hiervan het eerste gevolg. Thans hebben verscheidene artister zich met elkaar verstaan om tot oprichting van een nieuw intellectueel tooneelgezefi schap te geraken. Wij vernemen voorts, dat de heer G. van Hulzen zich bereid heef. verklaard als letterkundig leider op te tre den. Het benoodigd kapitaal is zoo. goed als bijeen. De expeditie van Shackleton. Reuter seint nader uit Melbourne d.d. 25 Maarte 1 Het station voor draadlooze telegrafie te Awaxua, Nieuw-Zeeland, is gisteravond met do „Aurora" in verbinding geweest Het schip vaart met gemiddelde snelheid; er ie geen aanleiding tot bizondere ongerustheid. RecMxftken. Het dienstweigeringsmanifest. De Rechtbank te Utrecht deed heden uit spraak in do zaken tegen ds. ;p. de Ligt en Lod. van Nierop, tegen wie in de zit ting der Rechtbank! van 13 dezer door den subst. ofL van justitie terzake opruiing (ver spreiding en onderteekening van het be kende dienstweigeringsmanifest) elk drie maanden gevangenisstraf geëischt was.'Bei de beklaagden werden thans voorwaardelijk veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf met een proeftijd van 2 jaar. Kerk en School. NED. HERV. KERK. Beroepen (toez.), te 01de- en Nijebos- koop ds. H. Hofstee, te Oldeholtpade. Aangenomen het beroep naar de Ned. Herv, kerk te Spgkenisse, door ds! J. J. van de Wall, te Made en Oud-Dimmelen (N.-B.), Bedankt voor Waspik '(N.-B.), d3. H. Ewoldt, te Aalburg (N.-B.). GEREF. KERK. Bedankt voor het beroep te Numans- dorp, ds. .1 B. Jansen, te Zevenhuizen (Z.-H.)te Axel, ds. J. H. Jonker, te Voorburg. Beroepen te Waarder, dr. C. N. Im- peta, te Averees.t Aangenomen hef beroep naar "Culem- burg, ds. J. Kwak, te Heerde. 1 HOOGER ONDERWIJS. Te Amsterdam zijn tot arts bevorderd de heeren C. Kruijt, geboren te Oude Tonge, en H. ter Meulen, geboren to Amsterdam. Lector te Groningen. Bij Kon. besluit van 23 dezer is, met ingang ,yan 1 April, benoemd tot lector in de faculteit der letteren en wijsbegeerte .aan de Rijksuniversiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de nieuwe Fransche taal en letterkunde, E. Boulan. leeraar in de Fransche taal en letterkunde te Amster dam. Lichamelijke opvoeding. Do Vereeniging van Hoofden van Scho len in Nederland zal haar 17e algemeene vergadering houden op 22 April, te Arn hem. Op de agenda staat: Behandeling van het onderwerp: De sa larissen van de onderwijzers in de groote steden en die van 4® hoofden ten platte lande; inleider de heer A- Franke te Ben schop. 1 Rede van den heer N. If. v. d. Toom, uit Rotterdam; onderwerpIets -over hu moristen. Rapport van de Commissie, belast mot het onderzoek naar de lichameljjke opvoe ding. De inleider, de heer E. S. Stegöman, leeraar in de gymnastiek, te Gorinchem, zaJ de volgende stellingen behandelen: 1. De vormende waarde van een goede lichamelijke opvoeding is van hygiënisch, paedagogisch, moreel en practïsch stand punt van groote beteekenis voor het school kind en voor de rijpere jeugd. 2. Wat tot heden op het giebied der li chamelijke opvoeding is verricht, moet om verschillende redenen ten eenen- maie onvoldoende worden genoemd en eischt derhalve dringend verbetering. 3. Een rationeele lichamelijke opvoeding van sclioolkmd en rijpere jeugd voor het geheele land heeft slechts dan kans van slagen, wanneer de klasseonderwijzer(es) daarbij zijn (hare) medewerking verleent 4. Het is mogelijk een doeltreffend sy steem van lichamelijke opvoeding te ont werpen, dat door de klassqonderwjjzers(es- sen) mits opgeleid op -ruimeren grond slag met succes kan wórden toegepast De 11 ie werking van de(n) vakonderwijzer (es), die leen breedere en meer diepgaan de studie van de lichamelijke opvoeding heeft gemaakt en oarer grootere techni sche Vaardigheid beschikt, is daarbij on ontbeerlijk. Sport. Voetbal. Ned- Voetbalbond. Uitslagen van gisteren in de westelijke afdeeling gespeelde wedstrijden lste klasse. Den Haag; Qtiidk—U. V. V. 60 HaarlemH. F. G.Hercules 01 Den Haag: H. V. V.Sparta 30 2de klasse A. Rotterdam: R. F. G.Xerxes 22 Reserve 2de klasse A'. SchiedamS. V. V. II—V, O. C. III 1—2 Reserve 2de klasse B. RotterdamFeijonoord IIExcelsior II 10 3de klasse A. Vlaardingen: FortnnaLeomidas 41 Uemm&ü. Nieuws, De varkens kwestie. Begin verleden jaar was de export onge limiteerd en stegen de prij'zen voortdu rend, schrijft de heer H. J. Molsbergen, in „De Slagerscourant". De regeering greep in, om te zorgen, dat hij1 een 5e export genoeg voor het Nederlandsche pu bliek beschikbaar zou blijven, maar de schrijver is van meening, dat deze maat regelen gefaald hebb'en, doordat de regee ring „niet opgewassen is .gebleken tegen de listen en Jagen der exporteurs". Toen de maandelijksche percentages wer den vastgesteld, die de export voor de binnenlandsche consumptie beschikbaar moest houden, was onze varkensstapel reeds flink aangetast. Het doorsnee-gewicht der varkens nam geleidelijk af, hetgeen wees op beduidend verminderden voor raad bij de b'oeren. Hoewel de wintermaan den steeds een grooter verbruik medebren gen, dook toen het onwaarschijnlijke ge rucht op, dat de regeering desondanks nog een ruim aantal varkens in voorraad had, die de exporteurs ten achter waren. Thans is gebleken, dat de exporteurs de regeering bereid hebben gevonden voor twee en een half millioen gulden dien achterstand Te kwiteeren, d. w. z., daf Öe exporteurs voor ruim elf millioen gulden ©eer hebben geëxporteerd, dan bij een goede verdeeling van den varkensstapel mogelijk geweest zou zijn. De prijs pier varken qp f125 stellend, geeft het bedrag van elf "miijioen aan, dat 85.000 varkens te veel zijn geëxporteerd! Het varken svleesch zal in de volgende weken hij herni eu Wel e dj strib'u tie veel duur der worden dan vóór het stopzetten daar van, terwijl de 2V2 millioen voor slechts zes weken toereikend 'kan zijn. In Duitsche gevangenschap. Vrijdagavond is te Dordrecht tot zjjn vrouw en acht kinderen teruggekeerd C. K. .Verwilligen, kapitein op de. sleepboolj 1 1

Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2