f'. ■V' L I fe wmm i lH I' "i: h> IIS F v fc F ffe 5 rf- fc- M De commissie moge besluiten den Rijks dag d© volgende verklaring aan den. rijks kanselier voor te stellen: Aangezien de duikboot gebleken is een werkzaam wapen te zijn tegen de Dngel- sche, op uithongering van Duitselilaiid be rekende oorlogvoering, geeft de Rijksdag als zijn moening (te kennen, dat het gebo den is om, evenals van al onze militaire machtsmiddelen, ook van de duikbooten dat gebruik te maken, hetwelk do verkrij ging van een. D-uitschland's toekomst waal- borgenden vrede verzekert ten om bij d< onderhandelingen met andere mogenidhe- den de voor 'Diuitschland noodige vrijheid in het gebruik van dit wapen, met in achtneming van de (wettige be langen van de neutrale stater te waarborgen. Door een commissielid Werd erop ge wezen, dat de voorstellers niet de bedoe 3mg hadden in te grijpen in het opperbevel De -commissie hield zic.li verder bezig me vertrouwelijke besprekingen over die be grooting van buitenlandsche zaken. Diverse berichten. Het g e v a 1-M e r c i e r. De Keulsche correspondent van „De Tijd" bericht aan dat blad: „Ofschoon het in buitenlandsche bladen verspreide bericht door „De Tijd" op dat oogehblik terecht als onjuist werd tegenge sproken ten aanzien der vermeende tus- schenkomst van kardinaal v. Haxtmann welke door den H. Stoel inzake het geval van kardinaal Mercier zoude zijn verzocht, blijft het niettemin waar, dat tusschen den kardinaal-aartsbisschop van Keulen en de legeering te Berlijn gedachtenwisselingen over dit geval hebben plaats gehad. Iri verband met de houding, door de Duit- sche militaire overheid tegen den Belgi schen Primaat aangenomen en nog nader te bepalen, is thans kardinaal v. Hartnmnn naar Berlijn vertrokken." Een particulier telegram uit Berlijn aan het blad meldt nog: „Naar uit Brussel gemeld wordt, is de boekdrukker, die het herderlijk schrijven van Kardinaal Mercier'gedrukt feeeft, tot "l jaar gevangenisstraf veroordeeld. De exem plaren, die in de drukkerij werden gevon den, zijn in beslag genomen, terwijl de vor men onbruikbaar zijn gemaakt." De conferentie der Entente. Aan het „Berliner Tageblatt" wordt uit Genève geseind, dat de Parïjsche pers een zekere ontnuchtering verraadt na de bond- genooten-conferentie. Pichon betreurt in de „Petit Journal" dat de vergadering te tal rijk was. Vèr-strekkende besluiten kunnen slechts in een beperkt comité worden ge nomen. Even mismoedig uit zicli Clemen- ceau in zijn „Homme Enchainé": Hij is van oordeel dat alles er nu op aan komt hoe men de door woorden bereikte eens gezinde actie in daden omzet. Voorts merkt het blad niet onaardig op, dat juist op het moment dat op de con ferentie der Geallieerden te Parijs, de een heid in de actie werd verkondigd, door het aftreden van den Russischen minister van oorlog, Poliwanoff, is bewezen hoe het in werkelijkheid met deze eenheid is ge steld. Generaal Poliwanoff was eerst kort geleden generaal Soechomlinoff als minis ter van oorlog opgevolgd. Waarom zijn heen gaan noodzakelijk was? Vereen. Staten, en Mexico. Wilson staat er op zoo wordt uit New-York aan de „Frankfurter Zeitung" geseind dat Carranza aan de Amerikaan- sche troepen toestaat van de Mexicaan- sche spoorwegen gebruik te maken. Ook voor den toevoer van benoodigdheden voor de troepen is dit noodig. Het Congres, spint dezelfde correspon dent, heeft 8 millioen voor üe Mexikaanscha expeditie uitgetrokken. BIKNKSLAND. Rechterlijke macht. Biij Kon. besluit van 20 dezer is aan mr. J. J. L. van Hangest baron d' Yvoy, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van procureur-generaal bij het gerechtshof to 's-Gravenhage, tevens 1»last met de functiën van directeur van politie in het ressort van dat gerechtshof, onder dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten door hem aan H. M. de Koningin en aan den lande bewezen zijn bpnoemd tot procureux-generaal bi] het gerechtshof: te 's-Gravenhage, jhr. mr. P. A. J. van den Birandeler, thans in gelijke betrekking te Leeuwarden; t te Leeuwarden, mr. H. J. van Lulofs Umbgrove, thans advocaat-gene ra al bij het g-erechtshof te Arnhem; zijn tijdelijk belast met de functiën van directeur van politie voor het ressort van het gerechtshof te: 's-Gravenhage, jhr. mr. P. A. J. van Lu lofs Umbgrowo, benoemd procureur-generaal bij dat gerechtshof; een en ander met ingang van 1 April. Kamerverkiezing- district Weert. De heer mr. "Wi. Kolkman, burgemeester van Weert, heeft de hem aangeboden can- didatuur voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer, vacature jhr. mr. V. de -Stoers, aanvaard. De R. K. Middenstander deelt mede, dat haar redacteur, de heer A. Kelienaers, is aangezocht voor een candidatuur in het Kamerdistrict Wieert - (vacature jhr. de Stoers). Het blad zégt, dat de heer Kel ienaers zich de aanvaarding dezer candi datuur nog wenscht voor te behouden. De nieuwe Staatsleeulng. De Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven heeft voor 31/2 miilioen in de nieuwe Staatsleemng ingeschreven, Pror. Staten van Noord-Holland. Blij Kon. besluit van 29 dezer is aan den commisans der Koningin in de pro vincie Noord-Holland machtiging verleend tot het bijeenroepen van de Staten dier provinc-e in buitengewone ziting op Don derdag. 13 April, ten cmüe alsdan aan de orde te stellen: lo. de verk.ezmg van twee leden van Gedeputeerde Saten ter voorziening in üe vacature, ontstaan ten gevolge van de aan neming zijner benoeming tot lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal door mr. J. Kappeyne van de Coppello, en ter voorziening in de vacature, welke op 12 April eerstkomende zal ontstaan, doordat jhr, G. S. Bioreel meL ingang un dien datum ontslag beeft genomen; 2a. het rapport der Commissie uit de Staten omtrent de no'a van Gedeputeerde Staten, dd. 1G Februari 191G. 111 zake den watei snood 3o. voorstellen van Gedeputeerde Staten m zake droogmaking van het ondcrgeloo pen gebied. Het telegraafverkeer met Engeland. In den loop van den avond is gisteren de toestand aanmerkelijk verbeterd. Er wordt thans van Engeland naar Amster dam over drie draden geseind, terwijl een gierde draad ter beschikking van Rotter dam is gesteld. De toevloed is echter zoo emorm, dat het inhalen van den achter, stand geruimen tijd zal iu beslag nemen. Telegrammen naar Engeland worden wei aangenomen, doch de kans is groot datzp voorloorug nog per post verzonden moeten w orden. Dc kabel, waarvan hier sprake is, loopt van Zantvoort naar Benncie bij Kessing land (ten zuiden van Lowestoft) cn is ruim 200 K.M. lang Deze kabel dagieekent uit" 1900. De oudste kabel, dag teekent uit 1858, is ongeveer even lang en loopt win Zand- voort naar Lowestoft De tweede loopt tus schen dezelfde plaatsen als -Ie derde. Hij werd in 1884 gelegd en meet eveneens on geveer 200 K.M. Heden vertrekt geen boot van de „Zee land", zocdat vandaag geen telegtammen per brief naar Engeland kunnen worden verzonden. Kodarland en 4e oer leg:. Passen naar Duitsehland. Het Duitsche gezantschap in Den Ilaag deelt het volgende mede: Van 1 April af worden tot nader order passen, pas-visa en geleibiljetten uitgereikt; aan personen, welke ingezetenen zijn van of zich ophouden in de provincie Zeeland, zuidelijk van de Oostersehelde, door het Duitsche consu laat te Vlissingen in de provincie Zeeland, noordelijk van de Oostersehelde, in de provincie Zuid- Holland, zuidelijk van den spoorweg den HaagGoudaWoerden, in dc piovincie Noord-Brabant, in de districten Bergen op Zoom, Zevenbergen. Tilburg, Keusden cn Breda, door het Duitsche consulaat te Rot terdam in de provincie Limburg, door het Duit sche consulaat te Maastricht, in de provinciën "Gelderland, Overijssel en Drente door de Passencentrale te Arn hem; in het overige gedeelte van Nederland, door het Duitsche consulaat-generaal te Am sterdam. Deze nieuwe indeeling der consulaatsres- sorten heeft alleen betrekking op pas-aan gelegenheden; voor alle andere consulaats aangelegenheden blijven ook de hier niet genoemde Duitsche consulaten in Neder land als tot nu toe bevoegd. Melk voorziening. Naar men uit Rotterdam van bevoegde zijde mededeelt, is het de bedo-eling van den minister van landbouw, nijverheid en handel, dat de veehouder-melklcverancier volstrekt met verplicht is om thans voor een jaar te contracteeren, doch dat dit eerst later zaJ geschieden, wanneer de prij zen verbindend zullen zijn vastgcstld. Hoofdzaak! is, dat ©r geen stagnatie in de levering van coinsumphemelk komt en dat de melkveehouders uit do omstreken van Rotterdam eenparig daartoe zullen me dewerken, dit te voorkomen. de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke bezwaarschriften tegen een aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden ingediend. Yerbeterlng Men schrijft ons uit Den Haag; Uit het gisteren toegezonden bericht dat de opperbevelhebbel' van Land- en Zee macht nogmaals ondei de aandacht gebracht heeft de order voor Land- en Zeemacht van 22 Juni. 1915, luidende dat art. 5 eerste lid, letter C, der Kieswet met op 1 a 11 d- storra pli chti gen van toepassing is enz. enz. enz., is het woord landweer- plicktigen uitgevallen. Gelezen moet dus worden: dat art. 5 eerste lid, letter C. der Kieswet niet op LANDWEER- EN LANDST0RMPL1CHTI- GEN van toepassing is, zoodat ten aanzien van die categoneen van militairen de in houd van het le lid van art. 24 dier wet moet worden toegepast STADSNIEUWS. Mejuffr. M. A. Middendorp heeft bij de gehouden examens in stenografie, stelsel Groote, het diploma voor onderwijzeres, be haald met het diploma voor dictaat op een snelheid van 130 lettergrepen. De Burgemeester van Schiedam brengt bij deze ter kennis van de ingezetenenDat het kohier van de Personeeie Belasting No. la dezer gemeente, over het belasting- jaar 1916, door den heer directeur der di recte belastingen te Rotterdam op den 30 Maart 1916 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier, ter invordering is overgemaakt Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijn .aanslag op den hij Bij Kon. besluit van 29 dezer is, inge volge do Pensioenwet voor de gemeente ambtenaren 1913 en art. 1 van het Kon. besluit van 1 December 1913, (Stbld. no. 240) een pensioen verleend aan P. de Rui ter, waag- en magazijnmeester bij de ge meentewerken, alhier, van f 463. Ambachtsschool. In een der teekenzalen van de „Am bachtsschool voor Schiedam en Omstre ken" had Donderdagmiddag de jaarlijksche bevordering van leerlingen plaats. De voorzitter der vereeniging, de heer J. Haima van der Wal, heette allen harte lijk welkom, bovenal de aanwezige ouders van leerlingen en richtte dan een ernstig woord vooral tot de vertrekkende leerlin gen. Daarna werden de namen der bevorder den voorgelezen en ontvingen de vertrek kende leerlingen, die met vrucht den cursus doorloopen hadden, hun getuigschrift. Een der leerlingen dankte namens zijn collega's het bestuur, directeur en leeraren voor het genoten onderwijs. Bevorderd werden naar de lie klasse de machine-bankwerkers en 'electridens 1 A. A. 'Aeckerlin, P. Barendrecht, C. J. v. d. Beek, Wi de Bie, J. J. te Boekhorst, Th. van Bommel, M. de Bruijn, K. Ph Bruinings, J. A. Catshoek, T. Chrisüaanse, D. Cordia, K. Cordia, B. Deus, H. Dienske. C. van Dijk Jzn., C. van Dijk CznP. Dinkelaar, W. IL Droge, R. van Gelder, M. Geudeke, A. Gille Niet bevorderd één. 1 B. J. J. Groenendaal, J. de Groot, J. 't Hart, A. A. Hollander. B. C. Hoogerwerf, - G. H. Israel, K. de Jong, P. C. Jongbloed, L de Jonge, B. J. C. Jurgens, A. Klednjan, J. W. Klinge, A. v. Koetsveld, J. Mak, C v. Markestein, J. A. v. d. Meer, W, ÏA- Moerman, C. v. d. Most, L. Wl v. Peursen. J. v, d. Plas, M. J. Planken, P. H. Pomes en P. de Lijster. Niet bevorderd: één. i l'C. W. Roest, 'A'. G. Roevos, C- J. A. Schaap, C. v. Spijk, L. A. v. d. Steen, P. Terwiel, C. van Tol, H. Verveen, W. K. Vietsch, .1. Visser, G. J. de Waard,.. E. Wiegel, T. Witzenburg, J. van Wolfswinkel, M. Rijken en J. J. F. Lobeck. Niet bevorderd: vier. le klasse timmerlieden: P. C. Boekhout, C. Droppert, J. R. C Dumas, L. Ester, A. L. Gloudemans, AVi Pranger, P. Ruizeveld de Winter, A. Semó, A. Sonneveld, A. Verschoor, A. Witzenburg, P. van der Laan en H. J. Steens. Niet bevorderd drie. Ie klasse meubelmakers: Th, J. A. Brockx, C. Groeneweg, P. 't Hart F. van Luik en C. Storm. Niet bevorderdtwee. Ie klasse schilders D. Schaap, C. J, Twechuijsen, G. v. d. Woude en F. J. Pont. Niet bevorderd: één. Naar de Ille klasse de machine-bank werkers 2 A'. W. K. v. Bezooijen, S. J. Breedveld, G. D. Brommer, L. J. Bijl, P. v. d. Ende, G. I. Gobiet, J. de «Graaf, J. Wl A. Hajee, J. M. den Hamer, L. v. d. Kaag, H. v. d. Krans, J. Lingen, C. J. A. Lohman, J. M. Lureman, A. Maagdenberg, F. de Visser. Niet bevorderd: één. 2 B. N. Meerhof, E. Mulder, F. de Recht, P. J. van Roon, F. van Slooten, J. van Spijk, S. Verbrugge, J. P. Vis, M. Wester- veld, L. v. d. Windt, J. Wijzenbroek, S. J. P. Leijte en J. de Jonge. Niet bevorderd: vier. He klasse electricies M. H. Berveling, Wi. L. Bexterman, J. R. Boekhoud, F. Bottema, C. P. Brouwer, M. v. d. Burgh, H- J. van Dijk, J. C. Harloff, C. D, Kappeteijn, Hj. L. J. van Oostcrom, C. H. Mak, J. v. IJperen en W. UI rich. lie klasse timmerlieden: M. S. Arnold, A. Boers, M. Brouwer, P. H. llartog, A. M. Hassing, J. van Leeu wen, IJ. Mar tij rise, J. Martijnse, Chr. J. Rijnten en J. H. Wens. lie klasse meubelmakers: M. Elgers en P. G. IJ. Maatje. He klasse schilders: G. Duimel, J. Wi. Karremans, F. de Ko ning. J. Pontier en P. Vredenbregt. DIPLOALA. Machine-bankwerkers. J. Wl A. Benschop, A'. van den Berg, P. Boot, C. de Boer, A. P. H. Bosdijk, A. A. Breed, K. Cordia, C. van Dorp, M- van Dijk, L. P. Dijkshoorn, J. C. Govaert, P. Hartingsveld, K. Hartman, J. Hofdjzer, D. Koopmans, F. M. M. Hollink, K. G. Jongbloed, C. Kooning, J. Langendoen, J. J. Meeöer, J. de "Jong, J. Mostert, J. v. Nieuwenburg, C. v. d. Pols, G. v. Rossen, A. Sclioonenberg, H. Sluiters, A'. van Tooir, G. van Toledo, D. Veldhoen, P. v. d. VJies en A. Hans. Geen diploma: pén. Electridens H. J. F. v. d. Bout, J. H. v. d. Burgh, B. Leenderts, C. XL Rodenberg, P. G. Sa- raber, A. J. Stegman, Chs. Voets. Eén leerling .voorwaardelijk. Timmerlieden C. v. d. Burgh, Wj. Bijl, A'. de Touw, J. J. Graven, J. Karis, G. Krabbendam, 3. van Lingen, R. A'. Meijer, K- Nator, !A van 01m, C. II, Steffen, G. van Wolfs winkel, J. y. Zon en M. Zondag. Meubelmakers C. Lagenyeij. Eén leerling (voorwaardelijk. Schilders A. Houtman en C. A. yan der Pol. Herhalingsschool voor jongens. Gisteravond was in het gymnastieklokaal van school F, het vroegere Badhuis aan de Gedempte Broersvest, het werk tentoon gesteld van de leerlingen der Herhalings school vflor jongens. Die school is bestemd en wordt ook bezocht door jongens die wel bij een baas zijn, maar voor welken een vakschool niet, althans nog niet de aangewezen plaats is om de winteravonden nuttig te besteden. Voor hun vakken, voor zoover zij in een vak werkzaam zijn, bo- staam geen scholen; wij hebben het oog op b.v. slagersjongens, schoenmakersjongens enz.; voorts op loopjongens en dergelijken. Het is werkelijk jammer dat er nog zoo velen zijn, wier ouders en patroons het nut dezer school niet inzien en de jongens niet daarheen sturen. Hot gevolg is, dat die jongens langs, de straten slenteren, waar zij zeer zeker niet veel goeds leeren. Toch, wat kan zoo'n jongen veel leeren wanneer hij die-school bezoekt. Wij zouden eiken vader, elke moeder, alle bazen, willen aanraden: ga toch aan het eind van een schoolseizoen het werk der jongens eens bekijken; laat ze eens voorlichten door de onderwijzersWij zijn overtuigd dat ge Zult inzien hoe goed, hoe nuttig het is dat de jongens daar hun winteravonden door- brengen. Zeker, voor zijn werk heeft de jongen er weinig nut van of hij al keurig netjes een «doosje kan plakken, een wandsieraad kan maken, of eenig ander cartoanagewerk kan verrichten; maar toch zal de jongen door dat werk meer bruikbaar worden. Dat onderwijs toch leert den jongen oog en hand oefenen, hij leert zien, hij leert uit voeren, hij leert vooral begrijpen, maai wat van het grootste belang is, hij leert 01de en nauwkeurigheid. Wij hebben met een werkelijk genoegen de resultaten van him onderwijs bezien. IIcl zijn voorwerpen van practischen aard, die voor moeder zeer nuttig kunnen zijn en wel door haar gebruikt zullen worden omdat haar jongen die gemaakt heeft, maar ook omdat de voorwerpen er keurig netjes en oogelijk uitzien. Want de heer Dotman, de tegenwoordige onderwijzer in handen arbeid, kiest voor" het werk dezer jongens voorwerpen, die niet alleen goed gebruikt kunnen worden, maar hij zorgt ook dat ze door de leerlingen aardig versierd worden met eenvoudige teekeningetjes, wat op zich zelf al weer een oefening is. Tal van voor werpen hebben wij gezien, waarvan we zeker zijn dat ze in de ouderlijke woning als een sieraad aan den wand zullen prijken. Behalve dezen handenarbeid, krijgen de jongens op deze school bovendien voort gezet lager onderwijs: rekenen, Nederland sche taal, schrijven, natuurkunde enz., wat hun altijd te pas zal komen, is het niet in hun vak, dan toch om te begrijpen wal ze rondom zich zien in het dagelijks leven. Waarlijk, die school behoort veel meer leerlingen te tellen dan ze reeds doet, en wij zonden ieder die zulke jongens heeft, willen aanraden: stuur ze naar de Herha lingsschool, zij zullen u er later dankbaai voor zijn. De 40-jarige J. Blumcnthal, wonende aan den Rotterdamschen dijk is heden in het ziekenhuis alhier overleden aan brandwon den, die hij Zondagmorgen, 26 Maart, in de machinale flesschenfabriek „De S-chie had bekomen. Vermoedelijk is dien morgen, in de vroegte de lamp, die hij bij zijn werk ge bruikte, gevallen en zijn dientengevolge zijn kleeren in brand geraakt, waardoor hij do brandwonden heeft gekregen. Per brancard is hij omstreeks 5Vs uur 's morgens naai het ziekenhuis gebracht, waar terstond zijn toestand ernstig werd -ingezien. De 'man is niet m staat geweest, omtrent het gebeurd medodee-lingen te doen. AGENDA. Vrjj-dag tot Maandag. Flora-Bioscoop, 8 uur. Hoofdnummer: Een dubbele roof. Variété-nummerAlice Northon, Engel sche zang en danstransfor- matie. 31 Maart. Casino, 8 uur. Jean Louis Pi- suisse, Moderne Cabaret-Voorstel lingen. 31 Maart. Tivoli Schouwburg, 8 u. Opera gez. De la Mar. De Mascotta. 1 April en volgende dagen. Circus-Schouw burg, 8 uur. Toon. Gez.-Sprec Stella, de dochter van den staats gevangene. 30 Maart. Tentoonstelling van werk der leerlingen ran de Herhalingsschool voor jongens, ran 7j/2 tot 0 uur 's avonds. 30 Maart. Groote Schouwburg, 8 uur. Die Haghespelers. Totok en Indo. 30 Maart. Tivoli Schouwburg, 8 uur. Toon. Vereen.-Heyermans. De Generale repetitie van een. kostbaar leven, 31 Maart en 2 April. Groote Schouwburg, 8 uur. Rotterdamsch Toon.-Gez. „Prulletje". 1 April. Lokaal IL Kerkstraat 3, 8 uur. N. C. G. 0. V. Gezellige samen komst. I 1 tot 15 April. Casino, 8 uur. Cabaret- Ensemble-Pisuisse. De Meisjes- markt. Engelsche operette in "de Nederlandsche taal. 1 April. Groote Schouwburg, 8 u. Braun's Wdener-Operetfce. Die lustige Witwe. 1 April. Groote Schouwburg, 8 u. Rotterd. Toon.-Gez. Vorstenschool. 2 April. Groote Schouwburg, 8 u. Rotterd. Toon.-Gez. Die afschuwelijke Fe- rante. 2 April. Tivoli Schouwburg, 2i/s u. Dans Matinée. Angèle Sydow. 3 April. Tivoli Schouwburg, 8 uur. Kon. Vereen. Ned. Toon. Mensch en Op- permensch. 5 April. Groote Schouwburg, 8 uur. Kon. Fransche Opera. Maxouf. Groot bal let Oriëntal. 6 April. Konioginnekert, Rotterdam, 8 u. Toonkunst Matthaus Passion. Rechtzafeen. Doodgestoken St.-Bemardshond. Voor de vierde Karner der rechtbank te Amsterdam, stond gisteren terecht een 45-jarige kleermaker wonende op de He©. r©ngracht no. 277, wegens het do-oden of het mishandelen van eens anders dier, toebehoorende aan zijn buurman, een 49-ja- rigen diamantbewerker, wonende Heeren- gracht 307 aldaar. De eigenaar van het dier, een 3-jarigen St Bernards hond, stelde zich civiele par tij. Ilrj vroeg een schadevergoeding van f150 voor het dier, dat volgens den veearts een handelswaarde van f300 had. De beklaagde, die betwistte dat de hond zulk een hoe go waarde had als de ge tuige voorgaf, bekende, dat hrf in den na middag ian 9 Febr. Jen hond heeft opgc. wacht, toen -deze door den eigennaar -werd uitgelaten. Voor liet perceel Heerengracht 371 heeft hij toen zijn dolkmes getrok ken en het dier rechts in den buik ge- stoken, met het doel het dier te dooden. B-eklaagde is daarop naar het politiebu reau gegaan om aangifte tè doen. De hond was na het ontvangen van den dolksteek nog een paar meters verder ge kropen; daarop zakte het dier in elkaar en stierf. Beklaagde vertelde tot deze daad geko men te zijn, omdat zijn vrouw tot twee malen toe doet den hond is aangevallen. Hij is eigenaar van een fo-xterrier, waarop de St. Bernard gebeten was, omdat het dier ,er herhaaldelijk tegen,opgjehitstlwerd^ Half Januari 1915, loan Ix-klaagde's vrouw de fox-terrier uitliet, smeet de Sb 'Bernardbe- klaagde's vrouw tegen den grond, zoodat haar lichaam bont en blauw zag, en ook ontving ze bij die gelegenheid een beet in, de knie. De fox-terrier werd ook aan gevallen en kreeg verschillende beten in het lichaam. Beklaagde is daarop bij de politie in de Molsteeg gaan klagen. Niet temin werd de ho-nd later door het dienst meisje van den eigenaar herhaaldelijk langs beklaagde's woning geleid, en bij de deur hitste het dienstmeisje den hond dan te gen den fox-terrier op. Beklaagde heeft daar op den eigenaar van den St. Bernard aan gesproken en hem gezegd, dat als zijn vrouw weer door den hond zou worden aange vallen, hij het dier zou dooden. Eenige maanden heeft beklaagde toen f en last meer van het dier gtehad, maar op 5 Febr. werd beklaagde's vrouw wederom door den St. Bernard aangevallen. Hij hoorde zijn vrouw vreeselijk gillen, en buiten geko men, zag lii] zijnvrouw op den grond liggen en den St. Bernard op haar. Bekl, sleurde toen den hond, dien hij bij de keel greep, van het lichaam van. zijn vrouw af, sleepte het -dier naar den walkant cn wierp het in het water. De politie heeft daarop verordend, dat de- SL Barnard niet meer los mocht loopen. Toch kwam de hond weer los langs beklaagde's woning. In wan hoop, om net leven van zijn vrouw te beveiligen, heeft hij toen ded hond dood gestoken. De diamantbewerker, eigenaar van den Sb Bernard, schilderde Ihet dier af als een speelsch, zachtmoedig dier. Als het den Jipc-tterrirtr, een vreesedijiken keffer, 'zag, ging het er op af, wat honden eigen ,is, niet om het diertje kwaad te doen, doch uit speelschheid. Daarover ontstond, liet spektakel. En eens voegde beklaagde hem toe: „als je weer voorbij komt met den hond, steek ik den hond dood cn jouipr bij", „Ik zal loopen waar ik wil", had getuige daarop geantwoord. Getuige heeft geen aan gifte gedaan van het feit,.dat beklaagde zijn hond m bet water gooide, omdat het dier geen letsel gekregen had. Muilbanden hoefde getuige den St. Bernard niet, omdat het dieg veel te zachtzinnig was. Getuige ontkent, dat hij of zijn personeel den St. Bernard opgehitst hebben. 1 Zes getuigen a. décharge Werden gehoord. Zij bevestigden in hoofdzaak de lezing dia beklaagde van het voorgevallene gaf. Het 0. M., nu-. Jorissen, achtte de feiten bewezen en ook strafbaar. Noodweer is hier buitengesloten. Toch acht spr. het .begrijpe lijk, dat -beklaagde in een toestand van zenuwachtigheid geraakte en, geen kans ziende om van den hond af te komen, ,tot do gewelddaad ©verging. Beklaagde is echter z. i. strafbaar, Eisch: fl boete of één dag hechtenis. Mr. Ernst -Polak, Voor beklaagde optre dende, schetste zijn diént als een bij zond ei' groot dierenvriend. Hij pleegde zijn daa-4 in een -zekeren prikkelbaren, tnerveuzen toestand. Herhaaldelijk heeft beklaagde do pohtie verzocht, dat de hond gemuilkorfd zou worden. De politie gaf echter slechts bevel, dat de hond niet los mocht loopen. G-een recht kunnende krijgen, heeft (be klaagde eigen richting gevolgd. Noodweer is hier niet aanwezig, pleiter is het met het 0. M. eens. Maar toch is hier alle jreden aanwezig om art. 40 Wetboek! van Straf recht toe te -passen en beklaagde te ontslaan! van alle rechtsvervolging. 'Beklaagde, tot het uiterste geprikkeld, is tot de daad overgegaan. Na ook nog bij de strafmaat te hebben stilgestaan, bestreed pleiter de civiele vor dering. Uitspraak 13 April 'a. s. M Een dievenbende. Zooals reeds gemeld is, gelukte het aan de politie te Haarlem en Bloamendaal een bende jonge dieven van 16 tot 18 jaar ,fe ontdekken. De jongens stalen alles wat los en vast was. Ziji huisden in de duinen ,te Bloemendaal waar ize in kuilen hun hol hadden. Bij een stalhouder waren .0. a, dekens gestolen om zich 's nachts te ver warmen. Eenige diefstallen konden bewezeh vervolgd worden. m i 1 If A ■r at* VA? V y ?f\ v •$L $4 $r k s?feE> stvs Li— a«q

Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2