STADSNIEUW S. BINNENLAND., ggsseggsggsgggggg gesssbsbssbs zijn persoon sprak, en dat hij zich zijn "eind oordeel over het enmpromis reserveerde, totdat hij hel uit de Handelingen zou hebben bestudeerd, liet er zich niet onsympathiek over uit De overige replieken geven ons geene aanleiding tot andere opmerkingen, en of do Algemeens Beschouwingen zijn af- geloopen, kunnen wij niet melden, daar het overzicht, op zijn vasten tijd moet worden gepost j r - a y VI f'h ij kunnen, inodedeelen dat vannacht om 1 uur de Al ge mee ue Beschouw in gen werden gesloten. Bed.). Yolfcsnoderrrlj*. Gisteravond heeft, in het ,,VolkshuLs"-dc aangekondigde openbare vergadering van de vereeniging Volksonderwijs" plaats ge had, waarin de heer C. van Meurs, zou spreken over het onderwerp: Hoe komen doofstomme kinderen tot spreken en wat is daaruit voor het gewone lager 'Onder wijs te leeren. Het zou, voor zoover wij ons herinne ren, de eerste maal zijn, dat dit voor de meesten onbekend onderwerp hier in het openbaar zou worden behandeld en wij hadden daar een druk bezoek verwacht. Vooral voor onderwijzers, die natuurlijk gaarne van alles wat op het onderwijs betrekking heeft, zouden willen kennis ne men. i 1 i i k Maar tot onze verbazing bestond het geheele gehoor van den heer van Meurs uit 16 personen, waaronder do Direeeur van de Doofstommeninricliting te Rotter dam, de heer P. J. Fehmer, £n één on derwijzeres bij dat onderwijs en voorts een 4-tal personen, die niet met het onderwijs in betrekking staan. Het onderwijzend personeel ïn Schiedam kent dus het behandelde onderwijs goed of... Maar neen, we bullen aannemen, dat de afwezigen verhinderd waren te komen. En dat is jammer, in de eerste plaats Voor hen zelf, in de tweede plaats voor 'hun leerlingen en 'in de derde plaats voor den heer Van Meurs, hoewel deze een zeer aandachtig gehoor heeft gehad, dat hem zeer dankbaar is Voor zijn zeer inte ressante en prettige voordracht. De 'heer de Wit opende de vergade ring met in het kort te heggen wat het streven der vereeniging ..Volksonderwijs" is. Hij wijst er op dat de afd, Schiedam meer dan 30, maar de algemeene vereeniging weldra 50 jaren oud zal zijn. Rij hoopt, dat dan het aantal leden tot 50.000 Zal gestegen zijn.. Daarna verkrijgt de heer Van Meurs het woord. Spr. wijst er op, dat zijn onderwerp is een zeer vreedzaam onderwerp en mis schien is dat in dezen jijd van strijd op allerlei gebied de oorzaak dat het audi torium zoo klein is. Tot zijn onderwerp overgaande merkt spr. op, d(at, opi te komen tot beantwoording der -vraag ',,hoe leert de doofstomme spre ken" eerst moet beantwoord worden de vraag ,.hoo leert het gewoon hoerende kind spreken'.-1" Hij wijst or dan op hoe dat kind begint met geluiden te uiten, die langzamer hand vorm krijgen en eindelijk an navolging van. wat moeder voorzegt tol woorden over gaan. Het kind, dat leert spreken, begint met stamelen en het is zeer vekeerd daarom in tegenwoordigheid van het kind te lachen, want dat doet het kind daarin voort gaan, omdat het ziet dat dit aardig ge vonden wordt. En nu de doofstomme kinderen. Daarvan is het gebrek, de oorzaak, 'het doof zijn. Het gebrek ,,stom" bestaat niet. Voor het doof geboren kind is de wereld geluidloos. Het ziet echter de bewegingen en voorwerpen. Er zijn ook wel kinderen, die niet doof geboren worden, maar die op zeer jeug digen leeftijd," 3 en 4 jaren, door eenige infectieziekte doof worden. Die kinderen, zelfs tot hun 7de jaar hoorende, worden toch stom, omdat ze door het doof zijn geheel naar het geluid, van het spreken afgesloten zijn. Er zijn ook wel hoorende stommen, maar dat zijn uitzonderingen en zijn stom door een verlamming in de hersenen ter plaatse van het spreekcentrum. Hoe leeren nu de doofstomme kinderen spreken Toen het doofstommen-onderricht in vaste banen werd geleid, kreeg men eerst in 1790 kwam uit Frankrijk in Neder land de eerste school het spreken op de vingers. Men wist wel, dat men de doof stomme kon spréken leeren, maar men zag op tegen het ophouwen van de taal. Tot dat in 1853 de heer Hirsch, uit Aken. kwam, die de Duitsche methode naar hier bracht om de kinderen te leeren spreken. Dit kon daarom, omdat de spraakmiddelen bij deze kinderen volkomen in orde zijn. Komt het kind op het instituut, dan kent hij de voorwerpen in do wereld wel, maar hij weet de namen niet en 'zou ze ook niet kunnen uitspreken, omdat de spraakmiddelen niet zijn geoefend. Uitvoerig toont spr. hoe elke lettor wordt geleerd, hoe de mechanische arbeid van de spraakmiddelen aan het kind wordt dui delijk gemaakt en deze die moet naboot sen, terwijl de letters opgeschreven wor den en zij dus weten welken letter zij leeren. B.v. de p, dan de a, daarvan ge vormd de woorden pa, aap, met aanwij zing van wat de woorden beteekenen. enz. Wat is daaruit te leeren voor het lager onderwijs?.Dat de methoden Voor het lee ren lezen volmaakt fout zijn.- Die zijn igebaseerd op het hooren en niet op de stelselmatige phonetiek. De doofs to tn men-onderwijzer leeraart niet, maar leidt, hfet loeren dier kinderen', die gaarne willen spreken. Ze moeten 'echter elk woordje leeren, de heteekenis er van moet hun duidelijk gemaakt worden, i Do moeilijkheid van liet leeren spreken Ier doofstomme kinderen, zit minder m. het mechanisch spreken, maar in hoofdzaak .n het opbouwen van de taal. Spr. is nu met zijn leerlingen in hot 8ste '"erjaar, en die leerlingen hebben nu ge 'eerd een 8000 woorden, die zc actief kun nen gebruiken, rn al die woorden zijn door hem genoteerd. Nu worden onderwerpen op school be- -proken, liefst. :u tucele, en de ondmvijWr moat daarbij duidelijk maken, alles wat de kinderen met kennen of niet begrijpen. Wordt, op de gewone lagere school lezen geleerd, dan wordt daarbij wel gelet op -ocd lezen en worden de (voorden good uit- 'esproken, maar de bete-ekenis der woord-en lie ze lezen, wordt hun niet verklaard. Dut -• oen grooto fout bij dat onderwijs, die piet - oorkoni! bij het doofstomme onderwijs. Daar gaat de onderwijzer ook met zijn terlingen do-or de verschillende Ir-rjaren nee. Hij krijgt de kinderen jong en blijft-met ben tot,ze de school verlaten. Spr. geeft oen reeks van ervaringen, ho-e io kinderen telkens een (voord gebrui- cn, maar verkeerd, omdat b.v. 2 woor den een gelijke heteekenis hebben met eén lende, maar toch niet. hetzelfde begrip weer geven. B.v. de kermis is afgeschaft de fe.n- 'oonstolling is afgeloopen beiden betee kenen opgeheven, bestaat niet moer, maar aigcloopen en afgeschaft, kunnen met voor elkaar in de plaats gebruikt worden. Die verschillen moeten aan de kinderen duidelijk gemaakt worden. Het opschuivingssysleein d. de on derwijzer blijft bij zijn leerlingen van het eerste (tot het laatste leerjaar bestaat helaas niet bij het lager onderwijs. Als be zwaar tegen dit systeem (vordt genoemd dat een jong onderwijzer niet geoefend ge noeg is om die taak te vervullen. Daarom zou' het noodig zijn dat naast den jongen onderwijzer een ervaren collega staat, die hem onderricht en leidt. Een ander hezwaar is de mutatién. Een onderwijzer moet zijn een afgestu deerd mensch, die zijn vrijen tijd kan ge bruiken om zich voor te bereiden voor de te geven lessen. Die onderwijzer moet ook aanteekenin- gen houden omtrent zijn leerlingen, zoodat, als hij heengaat, hij aan zijn opvolger kan zeggen: hier hebt ge de gegevens die ge noodig hebt om uw klasse te leeren kennen. Ook moet do onderwijzer vrij zijn en niet aan de minuut hangen voor de verwis seling der vakken. De heer G. Sterk zou gaarne eenigs toelichting hooren op een opmerking van den inleider, die zeide dat het leeren van de k vóór de t moet gaan. Toevallig heeft :-pr. een leerling der met die beide letters tobt, ze dikwijls verwisselt. Het stof van des inleiders rede zal wel te beschouwen zijn als toekomst-wensch, d.aarop zal spr. nu niet ingaan. De heer G. v. d. Most. heeft ook wei gevoeld de moeilijkheid die ligt in het be grijpen der nuanceering in de heteekenis van de woorden, maar hij zou willen vra gen hoe krijgen de doofstommen het be- ref van de heteekenis van abstracte begrip pen, zooals b.v. deugd, tevredenheid, enz. Dr. Vermaas 'heeft met stijgende be langstelling de rede gevolgd en wilde naast het begrijpen van abstracte begrippen, ook vragen: wordt er bij niet totaal-doovennog gebruik gemaakt «van hot weïnigje'gehoor dat ze nog hebben? De heer v. Meurs beantwoordt de drie hoeren. Do k en t: Spr. stemt toe, de k is een moeilijk uit te spreken letter. Hij deelt dan mede hoe de t en hoe ile k wordt uitgesproken en op welke wijze uit de t de k te vormen is. Omtrent de onderwijsmethode op dc le gere school zegt spr.ik heb gezegd hoe ik meen dat het onderwijs moet gegeven worden; en hij licht dit nog nader toe. Op de doofstommeninstitulen worden de jonge onderwijzers ook geleid. Het hoofd van een gewone lagere school moest nooit jonger dan 40 jaren zijn, want dan eerst heeft iemand pas levenservaring. Aan de hoeren v. d. Most en idr. Vermaas zegt spr.: het is werkelijk de moeilijkste zaak om de abstracte begrippen duidelijk te maken. Spr. licht met voorbeelden toe, hoe die "begrippen aan de leerlingen worden duidelijk gemaakt, waarbij de gelaatsuit drukkingen van den onderwijzer van bui tengewonen invloed zrjn. Aan dr. Vermaas zegt spr. nog, dal er werkelijk wel kinderen zijn, die niet geheel doof zijn, ze hooren geluid, pen -woord, een zin, mjiar ze kunnen geen. gesprek volgen. Die iets hooren kunnen,'wordc-n bij" den onderwijzer geplaatst, Opdat ze ook hun gehoor kunnen oefenen. Ook worden Wel ge hoorbuizen gebruikt. Maar allen moeten loeren van 'de lippen van den spreker de woorden af te lezen. De heer de \V,it dankt den heer v. Meurs hierna voor diens zeer leerzame en aangename voordracht, die allen met groote belangstelling wel zullen hebben aangehoord. Spr. vraagt zich af of do belangstel ling voor bet lager onderwijs wel zoo groot is als ze moest zijn. Er wordt door groot en klein nog te veel met gering schatting op het lager onderwijs neer ge zien. Toch is dit de kern voor de "be schaving van het Nederlandscihe volk. Er is reeds licht en. er is nog meer licht te verwachten: het verslag der Be- vredigingscommissie houdt de belofde daan Voor in. Kamerverkiezing district Weert, Gisteren zijn candidaat gesteld voorde Tweede Kanier in de vacature, ontstaan door het overlijden van" jhr. mr. V. E. L. da Stuers, de heeren W. F. W. Kolk'man, b'urg- gemeester van Weert; mr. dr. H. A, G. van Groenendaal te Zwolle, A. P. H. K. J. Kellenaars te Leiden en G. J. 'H. Peters, "burgemeester yan Biergen (L.), De «evrcdigtngscommliile. Zooals wij hebben meegedeeld, heeft dc Beviedigmgscommissie drie wetsontwer pen aangeboden; een tot herziening der wet op het L. O., een op de opleiding van onderwijzers en een op het bewaarschool- onderwijs. Voorts is zij met op een n.a algemeene stemmen gekomen tot een nieuw artikel 192 der Grondwet, dat aldus luidt? Art 192 Grondwet. 1. Het onderwijs is een voorwerp van de (afanhoudende zorg der regeering. 2. Het geven van onderwijs is vrij, behoudens het toezicht der overheid, en bovendien, voorzoover het lalgemeen vor mend zoowel lager ais middelbaar onder wijs betreft. Behoudens het onderzoek naar de bekwaamheid en de zedelijkheid van den onderwijzer; het een en ander door de wet 'te regelen. 3. Het openhaar ónderwijs Wordt, met eerbiediging van ieders godsdienstige Be grippen, door |de wet geregeld. 4. Overal in het rijk wordt van over heidswege de gelegenheid gegeven tot het ontvangen van voldoend openbaar alge meen vormend lager onderwijs. 5. De eïschen van deugdelijkheid, aan het geheel of ten dcelte uit de openbare kas te bekostigen onderwijs te stellen, wor den bij de wet geregeld, met. inachtneming. Voor zoover het bijzonder onderwijs be treft, van de vrijheid van richting. 6. Het bijzonder algemeen Vormend la ger onderwijs, dat aan de bij de wet te stellen voorwaarden voldoet, wordt naar denzelfden maatstaf als het open haar onderwijs uit de openbare kas be kostigd. De wet stelt de voorwaarden vast, waarop Voor het bijzonder algemeen vor mend middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs bijdragen uit de openbare kas worden Verleend. De Koning doet jaarlijks v"an den staat van het onderwijs aan de Staten-Generaal verslag geven. Toelichting. 1. In overeenstemming met betgeen in de Grondwetscommissie van 1910 al gemeen werd goedgevonden, wordt thans gesproken van de aanhoudende zorg voor het onderwijs en niet uitsluitend van die voor het openbaar onderwijs. 2. Overal waar in het bestaande ar tikel sprake is Van lager en middelbaar onderwijs, wordt thans gesproken Van „al gemeen Vormend" lager en middelbaar on derwijs ter onderscheiding van het vak onderwijs yan lageren en middelbaren grond, bij regeling vjan (Velke de wetge ver vrij is. 3. De wijziging in de redactie brengt geen wijziging in de bedoeling mede. De term is in ruimen zin op te vjatten. Het onderwijs moet niet y|oor alle tij den en plaatsen onvjeranderlijk wórden en versteenen, mjaar zich' met plaats-en tijd en verschillende opvoedkundige inzichten kunnen meebewegen, mits slechts steeds ieder ouder, die zijn kinderen op de open bare school (Venscht te brengen, er van verzekerd kan zijn, dat de godsdienstige begrippen, in zijn gezin levende, Worden ge ëerbiedigd. 4. De redactie is ruimer gesteld dan in hot overeenkomstige' lid- van het bestaan de grondwetsartikel'. Zij'biedt den (Vaar- borg, dat niemand verstoken blijft van de gelegenheid om voor de kinderen, lanxi zijn zorg toevertrouwd, het onderwijs te verlangen, dat allen in de maatschappij noodig hebben en waarbij ieders godsdien stige begrippen (Vorden geëerbiedigd. In de eerste plaats zat de gelegenheid kunnen bestaan in het van overheidswege te geven onderwijs.Vermits er echter ook thans gemeenten zijn, waar een openbare school 'niet bestaat,v behoorI. er voor te wórden gewaakt, dat de enkele kinderen, Welke daar openhaar onderwijs zouden willen genieten, de gelegenheid daarvoor ontvangen. Dit kan o. a. geschie den door samenwerking van gemeenten of het verleerien van vergoedingen ten be hoeve van het bezoek een er elders gelegén school'. 5. Onder dit lid Valt zoowfel het open haar als het bijzonder onderwijs. Dc eischen. (aan de deugdelijkheid te stellen, zullen .uiteraard soms gelijk, soms alleen gelijkwaardig zijn, wijl de vrijheid van rich ting der bijzondere scholen moet Worden in acht genomen. 6. De bepaling is thans opgenomen, dat het bijzonder algemeen vormend lager on-' derw'ijs, dat aan de bif de Wet te stellen voorwaarden voldoet, naar denzelfden maat staf als de openbare overeenkomstige scho len uit de opgnbare kas Wordt bekostigd. Ook voor het bijzonder algemeen vormend middelbaar en "het voorbereidend hooger ondenvijs is thans de verleening van bij dragen uit de openbare kas voorgeschre ven. De financieele regeling kan voor dit onderwijs dat niet overal en voor allen noodig is, niet dezelfde zijn als voor het lager' onderwijs, weshalve de wetgever hier meer vrijheid van beWeging Behoort te Bob ben. - i Watersnood in Ked.-Indlë. Voor de Wafersnood-commissie voor Ne- derlandsch-Indië is bijeengebracht: te Am sterdam f 103.887.70 te Rotterdam 154.520; in Den Haag f71.600, totaal f230.007.70. Zemerttyd* Op de volgende schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid den heer van Doom, betreffende vervroeging van den wettelijk vastgestelden tijd, ingezonden 12 dezer: Is de regeering niet van oordeel, dat «Je tijd-verzetting, welke op 1 Mei a.s. in Duitschland plaats zal vinden, in hooge mate storend zal werken op onze spoor- weg-verbindingen met dat rijk? Acht de regeering het niet dringend noo- dig, dat zonder eenig Verwijl tot vrijziging der wet van 1908 (Stbl. 236) worde over- gegaan, zoodat de regeering de vrije hand hebbe oml 'in te grijpen, zoodra zij het noodig zal achten, of meent zij, dat zij ook wets-Wijziginig in de bezwaren zal kun nen voorzien.? Acht de regeering het niet gewensclit, dat ook afgescheiden van die bezwa ren tijdsverzetl'ing bij ons mogelijk ge maakt worde om besparing van kunstlicht in de hand te werkten? luidt het antwoord v,an den minister van staat, minister van binnenlandsche zaken, toezonden 14 dezer: In antwoord op de door den heer van Doom gestelde vragen, zij medegedeeld, dat een wetsontwerp tot vervroeging van den wettelijk! vastgestelden tijd met één uur gedurende den a.s. zomer, het depar tement van bimvenlandsche zaken heeft ver laten. lelsodieke bedienden. Door „Hindia Poetra" (het maandblad van de Indische Vereepiging) wordt be- richly dat naar aanleiding van verschillen de bekend geworden gevallen van slechte behandeling van inlandsche bedienden daar te lande, door den minister van koloniën ernstig overwogen wordt beschermings maatregelen ten behoeve dier categorie van ]>ersonen, in 't leven te roepen, lilirlui an 4» aarl«f. Biruin brood. Wij lezen in het „Hdbl.": Blijkens gepubliceerde ministerieele cir culaire, zulten de Nederlandsche meelfa brikanten geen tarwebloem meer mogen malen en zal met ingang van 24 April door do fabrikanten en bakkers slechts bruin brood gebakken mogen worden. Wij keeren dus terug tot den toestand van pl.m. anderhalf jaar geleden, toen eveneens het bakken van wittebrood door den minis ter verboden werd. Alléén met dit ver schil, dat destijds het bakken van kadet- jes en painde-luxe toegestaan, werd (en waarvan, zooals men weet, in ruime ma- te gebruik werd gemaakt), terwijl in de hedenochtend verschenen circulaire van een erge lijk verlof met geen enkel woord gerept wordt. Slechts zij, die om gezond heidsreden geen bruin brood zullen kun- nene gebruiken, kunnen van den - burge meester vergunning bekomen wittebrood te gebruiken, mits onder overlegging v.pji een medisch advies. Wij vermoeden, dat er heel wat Nederlanders een zwakko maag zullen blijken te hebben. Zonder in alle finesses Van de oorzaken dezer tarweschaarschte te willen afdalen, moet ons toch de opmerking uit de pen, dat de Minister in den aanhef zijner cir- culaire (rijst op de qualiteit van Ameri- kaansche tarwe, oogst 1915, wlaardoor de ze tarwó slecht bewaarbaar was, doch dat de Minister overigens zwijgt over het Amerikaansche patent-meel. Dit meel nu, waarvan in ons land hon- derdduizenden balen opgeslagen hebben ge legen, bleek' na ge rui men tijd op zolder gelegen te hebben, in uitstekenden toe stand to verkeeren en was zelfs de bak- waarde der meeste soorten vooruitgegaan. Nu blijkt o.i. uit de ministerieele uiteen zetting niet recht, waarom, doen de tar- (re-aanvoer moest worden stopgezet, om dat de qualiteit dier tarwe bewaren be moeilijkte, de minister niet regelmatig vóort- eegaan is Amerikaansch patent-meel te koopen, waarvan iedere vakman weet, dat hel wel legen liggen kan. Het verdient o. i. alleszins vaardeering, dat de mix ïster zooveel mogelijk, en voor. al in deze djden, der Nederlandsche maal- industrie werk (rilde verschaffen, doch het voedingvraagstuk van het geheele Neder, l.andscho volk weegt toch; zeker wel zwaar der! 1 w In verband met de bovenbedoelde mi nisterieele circulaire .vergaderde gister- ochtend de Vereeniging van Werkgevers in het Brood bakkersbedrijf in een der zalen van Hotel Krasnapolsky. Na discussie werd besloten, rlen minis ter te verzoeken toe te staan, dat naast bet bedoelde hruinbrood ook gebakken mag worden kleiii witte brood Van een gewicht lot een maximum van 65 gram gaar ge bakken tegen een minimum prijs van 3 cent per stuk', ook in het belang van het personeel, waarvoor anders niet voldoen de werk zou zijn; 2e. werd algemeen de noodzakelijkheid betoogd om het stelsel van de broodkaar ten op te heffen en bij de nieuwe re geling het hruinbrood te verstrekken te gen een uniform lagen prijs; 3o. den bakkers het loonbakken van witte brood, te verbieden; Staande de vergadering stelde een aan- tal leden een belangrijke hoeveelheid ha- len bloem van hun eigen voorraad he schikbaar voor hun collega's, w'ier voor- raad bloem niet toereikend is om hun ge wone hoeveelheid .witte brood tot 24 dezer te kunnen blijven bakken. Ook zal den minister verzocht worden een algemeenen maatregel te dezen opzichte te treffen. De Haagsche afdeeling van de Vereeni ging van Werkgevers in het Bakkersbe drijf heeft besloten, als gevolg v,an de mi nisterieele beschikking om van 24 dezer af geen bloem te mogen verbakken, waar- door beschuit, luxe brood, kadetjes enz. uit gesloten worden, het personeel aan te zeg gen, dat van dien datum af de arbeids overeenkomst ontbonden is en dat deze voorlooptg van dag tot dag moet worden aangegaan. Slechts in de uiterste noodzakelijkheid zal tot ontslag worden overgegaan. Ook de Vereeniging „De Véreenigde Luxe Broodfabxikanten te Rotterdam overweegt een soortgelijken ma-afregel. Post uit de „Sussex."* Aan het strand te Noorilwijfc aan zee zijn gistermorgen aangespoeld en door de kustwacht naar het postkantoor te Noord. wijkB'irinen overgebracht 2 postzakken, be- vattende brieven en aangeteekende stuk. ken bestemd voor Engelsch-Indië en Egypte. De stukken waren geheel doorweekt, maar de adressen waren voor het meerendeel goed leesbaar. Vooral die van de binnen, sta brieven, daar de zakken stijf warerr vastgebonden. De aangeteekende stukken Wa ren volgens de bijbehoorende lijst allen aan. wezig. Men vermoedt, dat de zakken af. komstig zijn van. de getorpedeerde „Sus sex." Torpedo aangespoeld. Gistermorgen is to Bergen aan Zee een Duitsche torpedo aangespoeld. De „Tubantia.'t Op de pchrifteltijkó vragen van het Twee- ie Kamerlid, den heer Nierstrasz,< betref fende het opderxoek naar den ondergang van de „Tubanlia", ingezonden 30 Maart, luidt het antwoord van den minister van staat, minister van binnenlandsche zaken, lijdelijk voorzitter van: den raad van mi nistère. 1 en 2. De regeering is niet voornemens het onderzoek van de vraag, wie voor den ondergang der „Tubantia'- aanspra kelijk is over te laten aan de reederijvan hel schip. Do regeertog zet zelf dat onderzoek, voor zoover het haar mogelijk' is, met voortvarendheid en nauwgezetheid, voort. 3. Do regeering zal voortgaan het feiten, materiaal, benevens de resultaten der in. - sfructie openbaar te maken voorzoover de ze openbaarmaking het verder onderzoek niet zal schaden. En op die omtrent de uitoefening der scheepvaart, zonder kans op vernietiging (an schepen, luidt diens antwoord: 1. Het is der regeering niet duidelijk hoe, hij de nimmer te voorziene gebeurlijkhe den uit den oorlogstoestand ter zee voort vloeiende, overleg met vreemde regeerin- ~"en zou kunnen leiden tot "het verkrijgen van zekerheid, dat of in hoever Neder- landsche schepen m alle omstandigheden gevrijwaard zouden zijn voor vernietiging. 2. Uit het vorenstaande volgt, dat de re geering het antwoord op de tweede vraag schuldig moet blijven. De „Columbia."- B|ij de directie van den Kon. West-Indi- schen Maildienst is van den kapitein oer „Columbia" het volgend telegram ontvan- gen: De „Columbia" kwam te middernacht te Gravesend aan. D_e toestand van het schip is onveranderd; in voorruirru 2 stond «twee voet water. Door middel van do scheeps- jompen is het verder zinken voorkomen. Het. Noorsche stoomschip „De Nanna"was het eerst bij ons na de ramp; later kwam. bet tBylgische „Aitha". Binnen dertig mi nuten na liet ongeval kwam een Engel- sche torpedoboot langszij. Alle lof voor' de vlugge en uitgebreide hulp, welke de ■-ehepen der Bjritsche zeemacht verleenden, gedurende 18 uur tot onze aankomst hier. Het schip heeft een groot gat onder zijn bakboordsboeg. Verdere scha.de vooralsnog onbekend. Uitvoer van ruwe cacaoboonen. Het „Stbld.'-' no. 162 bevat een. Kon. 'Besluit van 14 dezer, houdende wijziging van het verbod van uitvoer van ruwe ca caoboonen. Daarbij is bepaald: De uitvoer van ru we cacaoboonen, benevens alle producten daajvit is verboden van den dag der af kondiging van dit Besluit. Wij1 behouden ons voor dit verbod tij delijk op te heffen of in bijzondere ge vallen daarvan ontheffing le doen rer- leenen. Buitengewone kommiezen. Blijkens de memorie van antwoord inzake hot wetsontwerp tot verhooging van het Vilde hoofdstuk B der staatsbegroofing voor het dienstjaar 1916 zullen de militairen!, die als huitengewoon kommies worden aan gesteld, voor de werkzaamheden als kom mies ondergeschikt zijn aan de hoogere belastingambtenaren en de door dezen te geven dienstorders hebben op te volgen. Overigens blijven zij militair cn blijven dus in het militaire dienstverband met allo daaraan verbonden gevolgen. Het aantal militairen, dat zich,voor eein plaatsing als buitengewoon kommies heeft aangemeld, overtreft verre het benoodigde aantal. Hun toelage van f0.50 daags zal noch geheel, noch gedeeltelijk worden afge trokken van degezinsvergoedingen. In verband met de gevraagde inlichtin gen omtrent het bedrag der premiën, welke de minister voornemens is toe te kennen, ia een afschrift van de ontworpen regeling ter griffie nedergclegd, ter inzake van deleden. j. V i Naar aanleiding van het Komnklijfc be sluit van 10 Maart, waarbij geregeld is het tijdelijk aanstellen van militairen tot bui tengewoon commies, heeft de minister van financiën o.m. aan de militairen, die voor aanstelling tot buitengewoon commies in aanmerking worden gebracht en niet we gens nader gebleken ongeschiktheid bij hun korpsonderdeel worden teruggeplaatst, toe gezegd, dat bij de .eerstvolgende examens voor kommies van het aantal plaatsen voor hen worden opengesteld, zoodat zij voor die plaatsen zullen voorgaan aan an deren. Tevens is voor deze buitengewone kommiezen een verlofsregeling getroffen, waardoor zij zooveel mogelijk in het genot van een verlof van twee dagen per maand gesteld kunnen worden, ^Nj. jCtij"}

Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 6