69"* Jaargang Zaterdag 15 April 1916, No, 15117 Derde Blad. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en V 1 a ardingen ft. 1.25, franco per post fi. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlp.ardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen. ijdverlentiën voor het eerstvolgend nummer moolen des middags ~f66t uur aan het Bureau bezorgd zijn. e Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). ,Prijs dar Adverteatiêa: Van l-»-6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 20 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentién bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. Dagelijks vrorden zoogenaamde kleine advertentiën opgeuomon lot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen Deze advertentien worden, mits voor 3 achtereenvolgende nummers opge geven, slechts 2 maal berekend. Intercommunale Telefoon No. 103. 8TAJ!&NIfiU W8. Uit den Gemeenteraad. IV. Gasprijzem Voorstel van B. en W. tot verhooging van den gasprijs, n.l. van het lichtgas tot 8, het kook- en motorgas tot 7 en het gas over do muntmeters tot 8 cent per kub. Meter. J)o heer Sc boffers zegt, dat hij als bestuurslid van de ilanze uiteraard aan deel heeft gehad in de samenstelling van het adre», dat door dit bestuur is ingezon den bij den Raad en dat een punt van ernatige beraadslagingen heeft ULtgeinaakt. Naar spr.'s opvatting behoort het gas dat in winkels verbruikt wordt, aangemerkt te v orden ais tiedrijfsgas, en hij wil er op aan dringen dat dit begrip hier ook als-zoodanig wordt aanvaard. Er zullen daartegen natuurlijk wel bezwa ren bestaan, maar die kunnen z. i. wel on dervangen worden. Wel is door enkelen opgemerkt dat de winkelier minder gas kan verbruiken, maar dat is niet juist, want dat belet de concurrentie! De heer v. d. Iloek is wel wat verrast door dit voorstel, na de hier gehouden be sprekingen gehoord te hebben. Hij meende dat de kostende prijs van het gas 6 cent per kub. M. was. Nu komt ineens hot voorstel om het kookgas to verheugen tot 7 cent, waarvoor toch geen reden is en nog minder reden is er om het lichtgas op 8 cent te brengen, evenmin voor het muntgas. Daarmede wordt aan de minst- draagkrachtigen feitelijk een belasting opge legd van 2 cent per verbruikte kub. AI. gas. Want daaraan kunnen de kookgasver- bruikers niet ontsnappen, omdat de fornui zen zijn vervangen door kookgas en de nieuwe woningen zoo klein zijn dat de meeste menschen geen fornuis meer kunnen plaatsen. Het niet-hebben van een fornuis maakt hen dus in deze heffing belasting plichtig. Spr. had gaarne gezien dat het kookgas, dat al is verhoogd van 41/2 tot 5ty2 cent, nu niet hooger was gesteld dan 6 cent Ook ten opzichte van het motorgas acht spr. het niet noodig beneden den kostprijs te blijven, maar men kan ook dat daarvoor afleveren. Hjj zal dan ook tegen het voor stel stemmen. De heer v. d. Zee meent, dat er wel wat billjjks ligt 111 wat de Hanze vraagt. Hij ook meent dat het gas voor winkels be hoort beschouwd te worden als bedrijfsgas. Het motorgas dient voor de opwekking van kracht voor het bedrijf, maar de winkeLiei moet zijn gas eveneens verbruiken om den verkoop in zijn 'zaak te vergcooten. Do heer Houtman heeft eenigen tijd ge leden gezegd dat de soc.-dem. fractie licht vaardig over financiecle zaken heenstapt en men ziet thans weer een zeer. duidelijk voorbeeld daarvan. Het betreft een zeer ernstig vraagstuk en daarover wordt door deze fractie maar weer heel licht heen geloopen. Een der leden van die fractie maakt deel uit van de Gascommissie, maar die is hier op 't oogenblik helaas met aanwezig. Deze zou het standpunt zijner partijgenootan beter hebben kunnen bestrijden dan spr. Door den heer v. Hoek wordt nu be toogd dat de Gasfabriek met de verhoo ging 2 centen per kub. M. verdient op licht gas en gas over de muntmeters, maar hoe deze daaraan komt, begrijpt spr. niet goed. Uit het winstcijfer der bodrijfsrekeiüng en het afgeleverd aantal küb. M. gas zou hoogstens een winst van 1 cent te zien zijn. Maar die rekening is nog (nSel juist, z.00- dat, naar spr.'s overtuiging, de werkelijke winst niet hooger kan gesteld worden dan cent per kub. M. Geen enkele particulier zou-een risico, als aan dit bedrijf verbonden, op zich ne men met een dergelijk winstcijfer. Spr. kan volstrekt niet de rodeneering van den heer v. d. Hoek onderschrijven. Dat de heer Soheffers voor de winke liers in de bres springt, kan spr. begrijpen. .Maar doorredeneerende van het standpunt van den h«jr Scheffers, zou spr. en ande ren, die 's avonds op hun kantoor werken, «veneens hun gas tegen den prijs van be drijfsgas moeten betalen. De prijs van het gas hier is bovendien volstrekt niet zoo hoog dat daarover te Hagen valt. Be middenstand heeft er het grootste belang bij dat in de gemeente alles zoo goed mogelijk onderhouden wordt en die sou dus moeten steunen elke poging om de gemeentekas, waaruit dat onderhoud be streden moet worden, te versterken. Dat bedrijfsgas goedkooper wordt gele tterd, is, omdat dit overdag het meest ge pruild wordt; dit is eveneens hjj het elec- tridteitsverbruik het geval. De winkelier bter gebruikt het gas 's avonds, dus in den tijd voor welken de fabriek gebouwd is. Spr. begrijpt niet waarom iedereen op de een of andere manier van de Gemeentekas rechtstreeks moet profiteeren. Van twee zij den wordt daarop nu aangevallen: van de winkeliers en van de soc.-dein. fractie. De vrijzinnige leden zullen daarin echter niet met hen meegaan, omdat zij weten dat de boel dan in 't honderd loopt als in Zaan dam. De hoer v. d. Hoek-wil den heer Hout man even wijzen op de rekening, door den directeur onlangs gegeven, waaruit bleek dat de kostende prijs van het gas 6 cent was. Dat de heer Houtman voorstander is van indirecte belastingen, heeft spr. meer ge merkt, dat is diens recht, maar do sociaal democraten zijn daarvan tegenstanders. Zij halen liever het geld uit de zakken der menschen, zóó dat ze het zien, en volgen liever niet de zakkeroHcrspolitiek. De fabriek moet winst maken, spr. stemt dit toe, maar die kan in dezen tijd tot een minimum beperkt worden. De heer Houtman schijnt een anderen kijk op de zaak te heb ben. maar op 't oogenblik mag, naar spr.'s opvatting, die winst niet hooger zijn dan het allernoodzakelijkste. De heer Hoiitman zegt, dat de heer v. d. Hoek nergens uit kan concludeerea dat hij voor indirecte belastingen zou zijn. Het is zelfs nog de vraag of er wel winst is. De soc.-dem. fractie heeft hier mede-zeg genschap, maar daarom ook moet zij de zaken onderzoeken, en dat blijkt zij niet, althans niet grondig genoeg, te doea, en dat is bij finaneieele zaken meestal net ge val bij hen. De heer Schoffers kan gedeeltelijk met de redeneering van den heer Houtman meegaan, maar gedeeltelijk ook niet. Wij weten dat de gemeente voor een deel drijft op de uitkomsten die de bedrijven geven, en daarvan is de grootste winst die van de gasfabriek. Spr. voelt wèl voel voor indirecte belas tingen, omdat die gemakkelijker en onge merkt betaald worden. De winkeliers zijn ook niet tegen opslag van den gasprijs; waarvan zij willen profiteeren is, dat hel winkelgas zal beschouwd worden als be-- drijfsgas, zooals dat oofr het geval is in andere bedrijven. Dat de heer Houtman goedkoop gas op zijn kantoor zou hebben, waar hij duizenden verdient, acht spr. niet zoo noodig. Bij het gebruik van daggas gebeurt nie' wat bij het gebruik van electriciteit ge schiedt, n.l. dat op een bepaald uur, bij hel begin van den avond een handel wordt overgezet, waardoor de stroom over den meter voor duurdcren stroom geleid wordt. Als dus de redeneering van dag- en avond gas opgaat, moet het daggas tegen den avond evenec-ns afgezet worden, zooals dat bij de electricitei' geschiedt. De winkelier is gebonden aan het gas verbruik, omdat Schiedam met handen en voeten gebonden is aan het duur tarief voor klein-verbruik van electriciteit van Rotter dam. Spr. gelooft dat jde billijkheid betracht zal worden, als er iets op verzonnen wordl waardoor de winkelier voor het gas dat hij voor zijn bedrijf gebruikt, ook den bc- drijfsgasprijs betaalt. De heer Kor pel merkt op, dat, volgens den heer Houtman iemand, die geen lid der Gascommissie is, ook niets van dal onderwerp weet. Spr. verzet zich tegen die opvatting. En waarom heeft deze er nu ook het Zaandamscho sprookje bijgehaald? Als do post in Zaandam hoog oploopt, dan is dat het gevolg van het standpunt en daarmede zal rekening gehouden moeten worden door verhooging der belasting uit het inkomen. Dat moet hier z i. ook ge schieden. Nu wordt hier het geld gehaald uit de zakken waar het niet in is. Door den heer Scheffers is gezegd, dat hij is voor indirecte belasting, omdat die ge makkelijk te betalen is; maar dat is juist het bezwaar dat er bij de soc.-dem. tegen be staat. Het geld dat men noodig heeft, halen uit de inkomstenbelasting, is beter. - De heer Evers zou, als wij in normale omstandigheden leefden, de redeneering van den heer Houtman onderschrijven; nu is de zaak echter anders. Wegens den oorlogstoestand zijn de prij zen der kolen enorm gestegen. Zoolang die toestand duurt, behoeft de fabriek geen winst te maken. Wat op de exploitatie minder verdient wordt dan waarop in de begrooting is gerekend, kan worden gebracht op het Crisisfonds, waardoor de meerdere uitgaven als gevolg van den oorlogstoestand over verscheidene jaren wordt verdeeld. Het is een feit dat de minst-draagkrachtigen door de verhooging der gasprijzen worden getroffen. Den winkeliers en arbeiders dat zijn de minvermogenden, moet men het leven niet telkens ondragelijker maken. Spr. wil dus in overweging geven do fa briek minder winst te laten maken en de minder-winst te brengen op het Crisisfonds. De heer v. d. Tempel heeft de bespre kingen gehoord, maar komt tot de conclu sie uat net tocü ergeniijK weinig uitmaaia 110e Uo zaak loopt. \v orüt er munter vuilst, fcemaakt, aan moet meer iKuastuig Peiaaru woiuen. Gordt meer winst gemaaid, dan uiijit üe belasting lager. \Y orui. de mindere winst uit het Crisisionds gedekt, dan moei dat tocii ook weer uit üe beiasmigopbiengst oetaaid worden. Voor het standpunt der winkeliers is wel wat te zeggen, maar het is uneist moeilijk, zoo niet onmogelijk, te omschrijven wie naar billijkheid ia de termen valt voor hei netalen van den prijs voor hednjlsgas. De heer mr. kavelaars heelt hooren spreken van directe eu indirecte belasting en het bevreemde hem dat juist de heei v. d. Hoek iuj de kwestie van de betaling van geleverd gas spreekt van indirecte be lasting. Vvij hen beu hier ïmmois eenvou dig te maken met den prijs van het pioduct eener fabriek. Evengoed ais aan een paiti- euiieren fabrikant üe prijs van het pioduct moet betaald worden, moet dit geschieden aan de Gemeente, waar die als fabrikant optreedt. De heer r. Westendorp meikt op dat nu bijna aJle leden van den Raad het woord gevoerd hebben. Uok spr. houdt niet van indirecte belas tingen, maar wat eigenlijk voor winst op den kostprijs van het gas gezet moet wor den, weet men niet. ia elk geval moet men eigens het tekort vinden. Er wordt nu slechts een wmst van f 28.000 gemaakt, terwijl op de begrooting f 48.000 is uitgetrok ken. Spr. heeft zich met dit voorstel ver een ïgd omdat daardoor het benoodigde geld uit verschillende beurzen gehaald wordt. Wij zijn kooplui en als dit artikel te hoog gaat in prijs, dan gaat de afnemer naar iets anders uitzien. Dat "blijft albjd een rem. En wat het bezwaar .der winkeliers be treft iedere zaak heeft zijn bedrijfsonkosten. Iedereen weet wel hoe alle arLikelen. in prrjs zijn verhoogd, zelfs die welke volstrekt niet onder den oorlogsdruk verkeeren. Men heeft dezer dagen nog kunnen lezen van de prijsveihooging van watervlooien. Spr. is het met den heer Houtman eens dat, als aan de winkeliers het lichtgas tegen lagaren prijs wordt geleverd, dit ook moet geschieden aan andere categorien van men schen. Wij kunnen daarover nog heel lang pra ten, maar het feit bestaat dat na de pas ge dane verhooging nog een tekort bestaat van 20.000. Deze verhooging betaalt de afne mer aan de algemeene kas. En zoodra het eenigszins mogelijk is, zullen we weer over leggen hoe de prijs zal worden gesteld. De heer v. d. Hoek: U spreekt van „te kort", maar het is ©en mindere winstop brengst. De heer v. Westendorp: Het is een tekort op de uitkeering die 111 de Gemeente- begrooting voorkomt en waarop de Gemeen te rekent De hoer"mr. Kavelaars: Is die becij fering juist? Is er voldoende afgeschreven? De hoer v. Westendorp gelooft dat die cijfers nog wel zullen meevallen; die zijn nog niet zoo slecht Over 5 jaren, als de nieuwe fabrieksinrichting er zal zijn, moet ook niet alles ineens afgebroken wor- ,den. Voorloopig moeten we zien in 1916 terecht te komen. De heer Post: Als dit voorstel' wordt aangenomen, houdt dit dan in dat op hei adres der winkeliers afwijzend wordt be schikt? Spr. zou wel gaarne zien dat de twee zaken gescheiden worden. Als beide te samen in stemming worden gebracht, zal hij er tegen stemmen. Do heer Scheffers kan zich met den wcnsch van don heer Post' wel vereenigen. Niet allen doen een apotheek; vele winke liers zijn tegenwoordig al blijde als zij hun kosten kunnen dekken. De heer v. Westendorp: Dat is zoo erg nietl Bij den middenstand Wordt nog heel wat winst gemaakt; dat is in den laatstcn.tijd wel gebleken. Spr. wil er nog op wijzen, dat toch de winkelier^, blijkens hun.adres, de bezwaren Legen de vervulling van hun wensch ge voelen. Dat het geld noodig is, wordt even eens door hen erkend. De Voorzitter zegt dat B. en W. het voorstel der Commissie hebben overgeno men. Het verslag der vergadering van de Hanze heelt spr. gelezen. Blijkens dat ver slag is in die vergadering gezegd: er ge beuren hier tegenwoordig "ook zooveel groo te werken, ze doen maar raakt Maar dat houdt met dit voorstel hoegenaamd geen verband. De opslag van den gasprijs is noodig, omdat de begrooting voor 1916 nu niet meer sluitende gemaakt kan worden door de vermindering van het winstcijfer der gas fabriek en dit isMiet gevolg van den kolen- prijs, die vroeger was ongeveer f9 en nu ongeveer £20. Het bedrijf doet nu niet anders dan wat elk winkelier doet. Ook aan wat de heer Evers gezegd heeft is gedacht. Als jar geen oorlog was had de Commissie toch met het voorstel moeten komen om den gasprijs te verhoogen als uoor andere oorzasen, ü.v. werKsusing, de soienprijs zoozeer vernoOgd was. Het is vol komen logisch dat bet beunjt xonu met een voorstel tot verüoogmg van den prijs van tiet pioduct als üe grondstellen duurder worden. Maar wat de prijzen zelve betreft, zou spr. ook wel graag ©enige nadere toelich ting van de Coin missie willen vragen. V\el Heelt bij geen stem over het voorstel uit te nreugen, maar er zullen wel leden zijn die daaromtrent ook wel iets naders willen nooren. 1 Dezer dagen ontving spr. een briefje van 'een eenvoudig man en daarin stond 0. m. tracht vooral te bewerken dat bet kookgas met veiliougd wordt. Ook spr. is door de verhooging van den prijs van het kookgas wei wat verwonderd geweest en hij zou willen vragen: wat heelt ue Commissie bewogen om dat zoo abnor maal te verhoogen? Vroeger was dat 41/2, toen is het op ól/s gebracht en nu woidt voorgesteld het tot 7 cent per kub. M. te verhoogen. l>e prijzen van kook- en lichtgas waren eerst 41/2 en 6 cent, nu 7 en 8 cent; daarmede is de onderling© verhouding ge heel verbroken. De beer v. Westendorp wijst er op dat alle prijzen van het gas verhoogd zijn. Nu is wei gezegd dat het kookgas, vooral den kleinen man betrelt, maar dit is niet zoo, want het muntgas is het gas van den klei nen man en dit is ifiet slechts 1 cent ver hoogd. Hierbij moet in het oog gehouden worden, dat niet alteen de kostprijs van net gas hooger is geworden, maar ook alle voorwerpen, die aan den muntgasver- bruikers worden, in gebruik gegeven. Het muntfbs wordt slechts uitgegeven in woningen van ten hoogste f200 huur. Het kookgas daarentegen vindt men in de grootste huizen, zoodat de verhooging van den prijs daarvan zal drukken op die men sehen welken wat gemakkelijker of heel goed een verbooging kannen dragen. Indien er dus van eenigen prijs iets af zou moeten, dan zou dit zijn van het munt- gas. Er is gevraagdwelk verschil is er eigen lijk tusschen kook- en muntgas? De prijs van het kookgas is indertijd zoo laag ge steld om het gasdebiet uit te breiden bui ten de avonduren. Maar als men voldoende berging hoeft om het gas dat overdag ge stookt wordt, te bewaren voor den avond, en toch in de behoefte aan daggas kan voorzien, aan is dat prijsverschil met meer noodig. Toch is het kookgas nu nog 1 cent lager dan lichtgas en muntgas. De heer Lagerweij begrijpt dat dit voorstel wel met gemengde gevoelens wordt ontvangen. De wethouder van financiën ziet daarin oen poging om erger te voorkomen. De Commissie voor de Gasfabriek ver keert nu in 't tweede jaar waarin niet de winst gemaakt wordt waarop gerekend werd. Over 1915 is in zooverre aan de ver wachting voldaan, dat de fabriek, om de Gemeentebegrooüng sluitende te maken, het geraamde bedrag heeft afgedragen, maar zij heeft dit slechts kunnen doen door op- fcring van een deel der reserve. Als men echter de geheele reserve verbruikt heeft, zou men maatregelen moeten nemen, die men anders zeker niet genomen zou hebben. Het liefst zoudt men de middenstanders en arbeiders niet meer laten betalen, maar het kan niet anders, wil do fabriek haar verplichtingen tegenover de Gemeente na komen. De Commissie is te prijzen dat zij openlijk erkent dat de rekening niet zal opbrengen wat ten bate der Gemeente is uitgetrokken. Er is gesproken om het tekort aan winst te brengen ten laste van het Crisisfonds, maar zelfs al zou dit voorstel worden aan genomen, is daarmede niet gezegd dat het winstcijfer daarmede zal worden bereikt. De Gemeente zal dan een hooger bedrag voor straatverlichting moeten uittrekken en dat verschil op het Crisisfonds brengen. In naburige rijken is een practisch mid del gevonden om de kosten der verlichting to verminderen door den tijd met 1 uur te verplaatsen. Dit middel, dat niemand iels kost, zou ook hier nuttig werk kunnen doen. Spr, hoopt dat dit korte woord den Rand bewegen zal, het voorstel van B. en W. aan te nemen. De heer v. d. Tempel stemt toe dat het muntgas in het gas voor den kleinen man. Maar de prijs van 4Vs cent voor kookgas heeft vele menschen verlokt do andere kook- gereedschappen op te ruimen en voor het kookesn zich uitsluitend te houden aan het kookgas. Is het nu wel billijk dien prijs te brengen op 6 cent? De heer Schreuder merkt op dat de heer v. d. Tempel zeido wat hij voornemens was te zeggen. Spr. wil er echter nóg iets bijvongen. Op do vraag van den Voorzitter, waarom de verschillende gasleveringen zoo ongelrjk in prijs verhoogd worden, n.l. van 4V2 op ö1/» en nu op 71/2 cent voor kookgas en van 7 op 8 cent, is de 'Voorzitter der Gascommissie het antwoord schuldig gebleven. Er zijn heel veel menschen die weinig licht- en heel veel kookgas verbruiken, die menschen zullen dus hun gas re koning aanzienlijk verhoogd zien. De heer v. Westendorp zegt, dat de kostprijs van het gas ongeveer 6 cent is geweest en .als men vraagt waarom de prijs van het kookgas zoo laag werd ge steld beneden den kostprijs dan ant woordt spr.: om de rotjes aan het spek. te krijgen. Dat gas wordt overdag gebruikt. De licblgasverbruiker kan op bet gasver bruik zuinig zijn. De prijs van het kook gas is nu maar 1 cent boven den kost prijs. Het gaat dus maar om i/2 of s/<t cent verhooging om winst te miaken. Wil de Raad geen verhooging der gas prijzen, dan zal de £20.000, die de fa briek minder aan winst opbrengt, dan op de begrooting is uitgetrokken, uil belasting hefling moeten koinen. 1 De heer Schreuder heeft de prijs- verhooging niet bestreden, alleen heeft hij gewezen op het onregdmat.ge der verhoo- gtog. 1 De heer v. Westendorp: Het licht gas is met 1 cent verhoogd. De prijs van het kookgas was veel te laag; de kost prijs is 6 cent en het werd geleverd voor 5l/2 cent. De heer Houtman wil wef het ant woord geven, dat de heer v. Westendorp niet gaf, althans er omheen ging. De nieuwe Directeur wil het bedrijf in een nieuwe richting brengen. Hij wil den prijs voor het licht- en voor het kook gas op gelijke wijze berekenen. Het is wenscbelijk ook tot het gebruik van één meter over te gaan, waardoor een ka pitaal van £20.000 vrijkomt. Wij gaan dus een nieuwe richting uit. De Commissie streeft er naar het gas zoo goedkoop mogelijk te maken. Kookgas kost even goed als lichtgas meer ea moet dus tegen 7 cent berekend worden, j Bovendien hebben we een groot verbrui ker en we mogen door te goedkoope leve ring van 'het kookgas toch geen verkapte subsidie in den zak laten glijden van een groot-industrie. Dat is ©en zaak, die heel degelijk in de commissie is besproken. Den heer Evers is het niet heel dui delijk waarom niet gehandeld kan worden zooals hij heeft aangewezen. Cokes en ko len zijn toch ook door de .Fabriek tegen mmderén prijs afgeleverd..», l 1 De heer v. Westendorp: Neen. De Fabriek ontving het volle bedrag; de Ge meente betaalde het verschil tussohen den werkelijken prijs en den verminderden prijs. De heer Evers: Dat staat met deze kwestie gelijk: hier zou ook het verschil worden bijgepast ten laste van het Crisis fonds. De heer v. Westendorp: Toen was het uitsluitend ten bate van minvermo genden, nu zouden zelfs de rijksten daar van profiteeren. Wil men de menschen niet meer laten betalen voor het gas, dan moet men den prijs onveranderd laten. Laat dus de heer Elvers voorstellen dat geen prijsverhooging zal plaats hebben. s Spr. voelt ook niet veel voor die ver hooging en heeft zich er alleen bij neer gelegd, omdat daarmede de lasten meer verdeeld zullen worden. De Voorzitter sluit nu do discussie. De Voorzitter zegt, dat het adres van „de Hanzo" wordt afgescheiden van het voorstel der verhooging. "Spr. brengt nu in stemming het voorstel van B. en W. tot verhooging der gas prijzen. Dit wordt aangenomen met 13 tegen 5 stemmen. 1 Voor stemmen do heeren Scheffers, v, d. Schalk, mr. Kavelaars, Houtman, Ris, La gerweij, v. Westendorp, v. d. Tempel, V, d. Zee, Beukers, Nolet en Post Tegen stemmen de heeren v. Pelt, Evers, Koopmans, Korpel en v. d. Hoek. Het adres van „do Hanzo" wordt hier na gesteld in handen van B. en Wl- öm advies. Gemengd Nieuws. De bloemboLlenvelden. Men schrijft uit Sassenheim Zondag a.s. staan de bloembollen in vollen bloei, zoowel hyacinthen, narcis sen en vroege tulpen en venvacht men 111 de bollenstreek weer druk bezoek. Wio werkelijk wil genieten, neme den trein tot Pietgijzenbrug en wandele in een half uur midden door de bloemvelden langs het slot Teijlingen naar Sassenheim, om langs andore mooie wegen weer het station Pietgijzenbrug te hereiken. Waarschuwing: De Burgemeester der gemeente Raalte waarschuwt tegen het aanknoopen van cenï- ge relatie met E. F» van den Bföld tel Raalte (0.), alvorens omtrent hem do noo- dige informatiën te hebben ingewonnen, SCHIEDAMSCHE COURANT.

Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 9