69"* jaargang. Zaterdag 6 Mei 1916. No. 15133 Timede Blad Uit de Tweede Kamer. ff- Deze courant verschijnt d a g e 1 ij ks, met uitzondering van. Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25, franco per post fL 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advea tentien voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte ITaven). Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 20 cents. P.eclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentien bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. Dagelijks worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van. 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Deze advertentiën worden, mits voor 3 achtereenvolgende nummers opge geven, slechts 2 maal berekend. Intercommunale Telefoon No. 103. MILITIE. Zitting van den Keuringsraad. De Burgemeester van Schiedam, maakt bekend, dat de Keuringsraad voor de militie, lichting 1917 dezer gemeente, zitting zal houden in het gebouw „de St. Joris Doele" aan het Doeleplein alhier op iederen werkdag van Haandag 5 Juni a.s. tot en met Dinsdag 13 Jum d. a. v. Gedurende dien tijd moeten dagelijks voor dien raad verschijnen de aan keuring on derworpen ingeschrevenen, begrepen in 62 elkander m regelmatige orde opvolgende nummers van het alphabetisch register en op den laatsten dag al de nog ter afdoe; ning overgebleven nummers. De zittingen vangen dagelijks aan des voormiddags te 9 uur voor de eerste 45 nummers en des namiddags te 1 uur voor voor de overige nummers. Wie niet voor den Keuringsraad behoeven te verschijnen. Voor den Keuringsraad behoeven niet to verschijnen de ingeschrevenen, die in vrij- willigen militairen dienst zijn, en verder: lo. die doen blijken door ziekte of ge breken tot die verschijning buiten staat te zijn; De hier bedoelde ingeschrevenen wor den onderzocht op de plaats, waar zij zich bevinden, mits deze binnen het Rijk gele gen is; zij zijn verplicht zich aan dit on derzoek te onderwerpen 2o. die zich in verzekerde bewaring be vinden of die verpleegd worden in een rijkswerkinrichting, een rijksopvoedingsge sticht of een tuchtschool; Voor het onderzoek van deze categorie van ingeschrevenen gelden dezelfde bepalin gen als voor de categorie onder lo. vermeld,. 3o. die verpleegd worden in een krank zinnigen-, idioten-, doofstommen- of blin- dengesticht; Voor deze ingeschrevenen wordt door de bestuurders der gestichten een geneeskun dige verklaring overgelegd. 4o. die hun beroep maken van de bui- ienlandsche zeevaart of van de zeevissche- rij buitenlands. Deze ingeschrevenen kunnen, zoo zij keu ring wenschen, zich hetzij voor den Keu ringsraad aan het onderzoek onderwerpen, hetzij vóór 16 Mei tot hef ondergaan van dit onderzoek aanmelden bij den plaatse lijke- of Garnizoenscommandant in een gar nizoen te hunner keuze, waar een officier van gezondheid is, of bij den Commandant der Afdeeling Mariniers te Rotterdam. Bij deze aanmelding, die op een werkdag des voormiddags negen uur moet geschieden, moet de ingeschrevene zijn bewijs van inschrijving voor de militie medebrengen en ten genoegen van den Commandant aan- toonen, dat hij een beroep als hierbtdoeld uitoefent. Ten minste één dag vóór de aanmelding moet de aanvrage om keuring aan den Commandant hetzij schriftelijk, het zij mondeling worden gedaan. 5o. die woonplaats hebben of verblijf houden in het buitenland. Deze ingeschrevenen kunnen niettemin, zoo zij keuring wenschen, zich bij den Keuringsraad aan het onderzoek onderwer pen. Zij kunnen bovendien op de hiervoren aangegeven wijze verzoeken om het On derzoek voor een anderen Keuringsraad! te ondergaan. Voor zooveel deze ingeschrevenen ech ter door ziekte of gebreken huiten staat zijn voor den Keuringsraad te verschijnen, kunnen zij volstaan met bij den Keurings raad vóór de sluiting zijner zitting in te zenden een na 1 Mei afgegeven verkla ring, waaruit blijkt a. dat de ingeschrevene met ge slachtsnaam, voornamen en leeftijd, aan te duiden wegens ziekte of gebreken bui ten staat is voor den Keuringsraad. te ver schijnen; b. dat de ingeschrevene door hen die de verklaring hebben afgegeven, ongeschikt voor den dienst wordt geoordeeld; c. de aaid en de graad van de ziekte of van het gebrek op grond waarvan de on geschiktheid aanwezig wordt geacht, zoo mede de bezwaren, door de riekte of het gebrek .veroorzaakt Deze verklaring moet de onderteekening dragen van twee geneeskundigen, die ter plaatse van afgifte bevoegd zijn tot uitoefe ning van de genees- en heelkunde. In de Nederlandsche koloniën mag de verklaring door enkel dokters-djawa echter alleen dan worden afgegeven, wanneer ter plaatse geen andere geneeskundige is, en mag zij door een dokter-djawa met een ander genees kundige alleen dan worden afgegeven, wan neer ter plaatse niet meer dan één ander geneeskundige is. De handleekeningen van hen, die de verklaring hebben afgegeven, moeten behoorlijk voor echt zijn verklaard, onder bijvoeging, dat zij, door wie de hand leekeningen zijn gesteld, ter plaatse be voegd zijn tot de uitoefening van de ge nees- en heelkunde, dan wel dokter-djawa zijn. Zoo het stuk is onderteekend door dokters-djawa of mede-onderteekend door een dokter-djawa, moet bovendien blijken, welk van de hiervoren bedoelde gevallen aanweg is. Strafbepalingen. De insclirevene, die verplicht is voor den Keuringsraad te verschijnen en niet op de daarvoor aangewezen plaats of tijd ver schijnt, of die, aldaar verschenen zijnde, zich niet aan de meting of aan het genees kundig onderzoek onderwerpt, alsmede de ingeschrevene, die moet worden onderzocht op de plaats, waar hij zich bevindt, en zich niet onderwerpt aan de meting of het ge neeskundig onderzoek, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd vijf tig gulden. Pleegt hij het feit opzettelijk, dan wordt hij gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee maanden of geld boete van ten hoogste zeshonderd gulden. Indeeling bij de zeemilitie of bij een der korpsen van het leger. De Voorzitter van den Keuringsraad ver zamelt tijdens de zitting gegevens omtrent de ïndeeiing. In verhand Jiiermede staat het den inge schrevene vrij alsdan aan. dien Voorzitter mede te deelen, of hij zou wenschen te worden bestemd voor de zeemilitie, voor een bereden korps of voor de administratie- troepen en ook aan welk korps of garni zoen hij zich anders gaarne zou rien toege wezen. Ook kan de ingeschrevene den Voor zitter een schriftelijke verklaring ter hand stellen ten bewijze, dal hij voor eenig vak of eenigen arbeid bijzondere geschiktheid bezit. Schiedam, 6 Mei 1916. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Kwade praktijken bij de keu ring' van militieplich tigen. Do Burgemeester van Sdhiedam, brengt op verzoek van den heer Com missaris der Koningin in deze provincie ter algemeen© kennis, dat het gebleken is dat er nog steeds personen zijn uie er hunne praktijk van maken om aan rnilitieplicktigen tegen betaling van een som gields hujnne hulp aan te bieden, ten einde hunne ongeschiktverklaring voor dep militiedienst te verkrijgen; waarschuwt er daarom voor, dat de be moeiingen van die personen in geen en kel opzicht tot afkeuring van den be trokkene kunnen leiden, terwijl de raad pleging dier personen met den miJitie- plichtige slechts financieel nadeel kan be rokkenen, en wijst met nadruk op art. 206 van het Wetboek van Strafrecht, lui dende: Met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren wordt gestraft: lo. hij die zich opzettelijk voor den dienst bij de militie ongeschikt maakt of laat maken; 2o. hij die een ander op diens verzoék opzettelijk voor dien dienst onge schikt maakt Indien in het laatste geval het feit den dood tengevole heeft, wordt gevangenis straf van ten. hoogste zes jaren opge legd, Schiedam, 6 Mei 1916. De Burgemeester voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. Dinsdag 1.1. begon de zitting van de Tweede Kamer eersit om half twaalf, d. i. dus een half uur te laat; om, 11.15 waren er nog slechts 45 leden aanwezig. Dit is plichtverzuim van de in Den Hoog wo nende leden in de eerste plaats, die op zichzelf talrjjk "genoeg rijn om het -door de Grondwet geëisohte quorum, dat voor ver gaderen noodig is te leveren. Daarnaast mag men vragen of de Regeerxngspartij van gemis aan juist begrip btijk geeft door met te zorgen, dat zoo iels met kan voor komen. Waar Rechts met-de minste haast heeft met -dit ontwerp, en een paar yan haar leden voortdurend bezig is van de discussies over dit wetsontwerp een ge bed zonder end te maken, moest Links tenminste zorgen dat men op tijd begin nen kon, en daarvoor steeds au grand complet aanwezig zijn. Maar discipline was nooit haar hoofddeugdzelfs van de sociaal-democraten, die in dit opzicht het best geschoold mogen heetcn, waren er Dinsdag 1.1. om elf uur nog maar 7 aan wezig. Een troost is het, dat van de 45 leden, die niet op het appèl ontbraken, er 33 van Links waren. Er was echter deze omstandigheid, dat de treinen, die leden van buiten aanvoeren, schier alle tegen kwartier over elven aankomen, zoodat deze voor de keus komen te staan tusschen twee uur te vroeg aankomen of één kwar tier te laat. De voorzitter ajs goed men- schenkenner begrijpende, dat hij zijn mede- mensch niet mag stellen in -een positie, waann het plichtverzuim al "te verleidelijk wordt, besloot wijselijk in het vervolg Dins dags, den dag waarop de leden van bui ten naar Den Haag komen, de vergadering om .half twaalf te doen aanvangen. 1 i De behandeling der Ouderdomsrente be gon thans met art. 2, dat bepaalt, welke 70-jarige behoeffigen van het trekken der rente uitgesloten zullen zijn. Dal zijn rij, die na hun. 60ste jaar onherroepelijk ver oordeeld zijn tot gevangenisstraf of het plaatsen in een Rijkswerkinriohting, een en ander voor een jaar en langer. (A.ls de veroordeeling voorwaardelijk is ge schied en de proeftijd met gunstig gevolg doorgebracht, telt de veroordeeJing niet mede.) Verder zij die misbruik plegen te maken van sterken drank of op andere wijze een bekend slecht levensgedrag lei den. i Dit is geheel genomen naar de trant van de Engelsche wet van Lloyd George. De sociaal-democraten streden er voor al deze uitsluitingen te laten vervallen, en we moeien zeggen, dat als men de zaak zuiver theoretisch beschouwt, daarvoor in derdaad veel te zeggen was. Zelfs de be hoeftige die tot misdaad, geneigd is, zal daartoe minder spoedig vervallen wanneer hij een. vaste mkomste heeft, dan wanneer hij geheel daarvan ontbloot is. En de Staat heeft per Slot van rekening alleen ie vra gen wie in den zin van deze wet behoeftig moet genoemd worden en niet hoe die be hoeftigheid is ontstaan. Ongerekend, dat de bepaling tot veel onbillijkheid aanlei ding zal geven, zooals de beer Sannes, <jie de sociaaldemocratische amendementen verdedigde, aantoonde. Een man b.v. die op zijn 50ste jaar wegens zware misdaad tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld wordt, en van dien tijd uit de banden der justitie blijft, zal op zijn 70sto jaar do rente wèl trekken, terwijl een man van 60 jaar, die voor veel lichter misdaad, tot één jaar gevangenissraf veroordeeld wordt, voorgoed van de rente verstoken zal blijven. Tegen het misbruik maken van sterke drank hebben wij al wettelijke voorziening, pn de inzichten omtrent hetgeen als bekend slecht levensgedrag moet worden aange merkt kunnen hemelsbreed uiteen loopen. Zoo/meende de heer Rutgers hot slecht levensgedrag als man en vrouw samen wo nen, zonder gehuwd te zijn, en dat kan het wel wezen, maar het behoeft dit niet altijd te zijn. Wij noemen hier b.v. slechts de vrouwen, wier man op zee om kwam, en die lange jaren moet wachten eer ze de offideele overlijdensverklaring van haar man kunnen deelachtig worden, terwijl een ieder toch zeker weet, dat de visschefSschuit, waarvan na den storm na zekeren tijd niemand terug is gekomen, met man en muis is vergaan. Wie zal het dezen vrouwen als slecht levensgedrag aan wrijven, dat zij een tweede huwelijk aangaan, ook al kan de wet dat vooreerst nog niet sancfioneeren Toch begrijpen wij wel waarom de Linkerzijde, op den heer Muraft na, de sociaal-democraten met. deze amendementen alleen heeft laten staan. Er is zoo van Rechts gefulmineerd, dat de Ouderdomsrentewet in de cerate plaats aan de slampampers ten goede zou komen, dat men het beier vond aan de oppositie dit wapen tegen de wet niet Sn handen te geven. Maar van den anderen kant is men van Links ook niet bereid bevonden de uitslui tingen uit te breiden. De heer Rutgers had namelijk een amendement ingediend om ook ben uit te sluiten „die geregeld heb ben nagelaten door arbeid, in overeenstem ming met hun lichaamskrachten, en die, in verband met hun opleiding en vroegere werkzaamheden redebjkerwijs van ben kan worden vernacht, in het onderhoud van zich en him gezin te voorzien." Als dit geen obstructie was van dc-n af gevaardigde voor Hilversum maar ernst, dan was bet droeve ernst en' dan kunnen wij hem geen hulde brengen voor zijn scherpzinnigheid. Wie ter wereld zal toch kunnen uitmaken of iemand al of niet zoo veel gewerkt heeft als zijn lichaamskrach ten toelieten en of zijn arbeid geweest is wat zijn opleiding deed verwachten? Dit amendement was dan ook zóó onprac- tisch, dat tal van leden van Rechts zich liever bij de stemming verwijderden dan daaraan hun stem te geven. Nadat in art. 3 op verzoek van den heer van Idsinga, die altijd zeer precies is, de term „anderen dan Nederlandsche onderdanen" veranderd was in „vreemdelingen", kwam art. 5 in behandeling, dat aldus luidt: „Bij de bepaling of een persoon zonder een geregelde uitkeering kan voorzien in bet onderhoud van zich en zijn gezin, kunnen a. in aanmerking genomen worden inko mensbronnen welke door dien persoon of diens echtgenoot geheel of gedeeltelijk on gebruikt worden gelaten, welke dan geacht worden een zoodanig inkomen op te leveren, ais volgens schatting bij moreel gebruik uit die bron zou kunnen worden verkregen; b. als niet geschied wonden besciouwd handelingen verricfat, en beschikkingen ge nomen, door of jegens dien persoon of diens echtgenoot, indien de handelingen of besciii ildringejii plaats vonden, nadat hij of zijn echtgenoot den! 'leeftijd van 65 jaar uad bereikt, en voor hem of zijn ecutgenoot (gemis aan inkomejn af daling van het in komen tengevolge hebben- De bedoeling van 'it artikel is natuurlijk om to voorkomeu dat pret meer gebeurt, wat we bij de wterking van art. 369 ,vau de wet-Talma gezien hebben, ml. dat do rente wordt toegekend aan zoovellen, die deze niet van noode hebben. Iemand, b.v. met f650 inkomen, getrokken uit de verhuring van twee huizen, die ieder f325 huur doen, zou zijn inkomen op de helft kunnen bren gen door één daarvan om niet aan zijn izoon te verhuren. En zoo ziju nog heel) wat jkun- stenarijen mogelijk die echter wel meer denk baar rijn, dan dat ze In de pracitijk pu juist tot uitvoering izullen komen. De sociaal-democraten hadden op iiit ar tikel twee amendementen ingediend, een om uitdrukkelijk uit te sluiten eene verplich ting van ouden van dagen tot arbeiden op strafte vail landers hunne rente te verlie zen. De Minister en vel© leden zagen de billijkheid daarvan in; de 70-jarige moet er iets bij mogen verdienen, maar of hij" dat wi 1 en kan, dat moet aan zijn eigen joor- deel worden overgielaten. Een tweede sociaaldemocratisch amende ment wilde niet onder de ongebruikte in- komensbroinnen rekenenniet ingestelde vorderingen krachtens art. 376 en 3? i van het Burgerlijk Wetboek. In die artikelen wordt een recht gegeven op onderstand vau de familie in de rechte lijn. Een arme vader, die welgestelde kin deren heeft, kan, als deze in gebreke blij ven him kinderplicht te vervullen, hen met de wet in do hand om onderstand aanspre ken, en in het omgekeerde geval is het net zoo. Maar noch oudere noch kinderen stollen gaarne zoo'n actie in uit familie- overwegingen, en daarom) meende de heer Duys, die deze amendementen verdedigde, dat men ér hen ook niet toe moest /d vin gen. De heer Snoeck Henbemans bestreed het amendement op grond, dat het besef in Nederland, dat kinderen hun ouders mosten steunen toch reeds achteruitgaat, en dit droeve feit wilde hij niet in |ie wet vastleggen. Na de verklaring van den Minister, dat de bedoeling van hot sociaal democratische amendement ook de zijne was, werd het door de vooretellers ingetrok ken. Het artikel 5a door den "Minister in de wet gebracht om ook aanmoediging te geven aan de vrijwillige verzekering, door oen bedrag daarvan tot f5 nier voor de Ouderdomsrente in aanmerking te bren gen, werd door hom ingetrokken, toen hem, zoowel uit de amendementen op het arti kel ingediend, als uit de discussie daar over gevoerd, gebleken was, dat een aan moediging van Staatswege'om zich zeiven een lijfrente ie verschaffen, hoe wenschelijk ook op zichzelf in deze wet niet thuis behoorde. Art. 7 stelt het bedrag der Ouderdoms rente op f2 per weck. De sociaal-demo craten stelden voor van dn f2, f3 te ma ken. Voor echtgenooten, die beiden aan spraak op 3e rente hebben is het bedrag f3; do sociaal-democraten stelden voor daarvan f5 te maken. Deze amendementen gaven den heer Rutgers weer gelegenheid om het door hem geliefkoosde politieke spel te spelen, er waren in verkiezings tijden hoogeré cijfers genoemd, De Liberale Unie b.v. had f2.50 voor den gehuwde en 14 voor de gehuwden gewild. Het zai wel onnoodig zijn er op te wijzen, dat er noch een L. U nocli een Concentrafie-ministerie achter de groene tafel zit, maar 'n extra parlementair Kabinet, en dat de oorlogs toestand de Kamer tot reserve dwingt, klaar wij gunnen ieder diertje zijn pleiziertje en de heer Rutgers zijn politieke grapjes, al zijn ze dan ook van zoo dun allooi, dat niemand, ook zijn eigen partijgenooten met, er nog eenig genoegen van laat blijken. Nog dwazer was een amendement van den heer Rutgers, dat de rente aan ge scheiden echtgenooten zou gegeven wor den alleen dan wanneer dc scheiding vóór het 65ste jaar had plaats gc ad, omdat de menschen anders wel eens na hun 70ste konden gaan scheiden om één gulden meer machtig te worden, en het zal de Rechter zijde toch vel moeite gekost te hebben en vóór te stommen. Het werd verworpen door Lmks, waarbij zich de heer van Id- ,singa voegde; vele leden van Rechts wa pen bij de stemming afwezig. De sociaaldemocratische amendementen tot verhooging van de ouderdomsrenten werden na het beslist „onaannemelijk" van den Minister ingetrokken. Een reeks amendementen van den heer van Veen bad tot doel do behandeling der volgens bet wetsontwerp voor beroep vatbare beschikkingen van Gedeputeerde Staten te brengen bij de Raden van Beroep en den Centraien Raad van Beroep. Dit waren wat wij onlogische amende menten zouden noemen, al verdedigde do voorsteller ze dan ook met het argument, dat men aan Gedeputeerden -en aan den Raad van Staten inlichtingen kan weigeren, terwijl men dat aan den ilaad van Beroep en Centraien Raad, die beiden rechtscolleges zijn, niet kan doem Maar waar de teerste beslissing bij do gemeente valt, is de logi sche weg naar hoogeiop eerst Gedepu teerde Staten en dan de Kroon. De Mi nister werd bij de verdediging van zijn standpunt uitnemend bijgestaan door do hoeren Limburg en de Wijckerslootb en de amendementen van den ïifgevaardigden uit Dokkum kregen slechts 12 stemmen. Toen ging de Kamer aan de vergoeding aan de gemeenten. De wet bepaalt toch niet, dat het Rijk aan de gemeente vergoed!, wat zij zelve aan die rentetrekkers uitbe taalt, maar de gemeente krijgt voor alle 70- jarigen f87.50 Zijn er dus heel wel rente trekkers, dan is er een nadeelig saldo, rijn er weinig dan schiet er over. Maar jdat batig saldo wordt niet genoten, want dat wordt gekocht. Is er een nadeelig saldo, dan wordt dit echter niet teruggegeven. Daarin ligt ©en prikkel om niet al te royaal ;met andermans gelden, dat zijn de Rïjksgelden, om te springen. Is er een nadeelig saldo, ierwjyi het vaststaat, dat de gemeente do rente niet anders gegeven heeft dan aan wie ze inderdaad van noode hadden,,- dan kan het Rijk nog altijd bijspringen. Door een amendementde Wijckereioolh. door rhe Regeering overgenomen, is weggevallen de oorspronkelijke bepaling, dat dit, „bijsprin gen" alleen geschieden, zal, pis de ge meente in fmantiéeden nood is. Er was een sociaal-democratisch amende ment om de volle kosten der ouderioms- remten door het Rijk te laten betalen, «te beer Snoeck Hemkomans wilde 80 percent •veigocden. Op den dag dat de Kamer alle dezte zaken behandelde, weid zij verrast door liet binnentreden van den heer Traefetra, die na 10 maanden rust, weer toeken van leven, gaf. Het deed goed aan to zien hoe jh ar te-lijk «le herstelde patiënt door leien uit all© partijen verwelkomd werd; in zulke oogen- Mikken zwijgt, de politiek gelukkig stil. De zaak van de vergoeding <n dc ge meenten werd ten slotte zoo gei geld, dat (door de aanneming van het sociaal-demo cratische amendement) de gemeenten de volle kosten van het Rrjk vei goed krijgen, 't Amendement is met 45 tegen 17 stemmen aangenomen; het kreeg de steun vau ver scheiden Katholieken, maar moest die der Vrije Liberalen ontberen. Dc aanne ring lag trouwens geheel in do fijn van de wet; een Rijks pensioen moet ook door hét Rijk worden betaald. Het voorstel vau den hoer Snoeck Iienkemans om van elke door do gemeente uitgekeerde rente slechts 80 procent te vergoeden, haalde dan ook te recht slechts 10 stemmen. Rest de vraag, of de gemeenten het zonder prikkel zullen kunnen doen, om niet al te vrijgevig te worden; welnu, dat euvel zal worden te gengegaan door aan "daartoe aangewezen, ambtenaren het recht van beroep te geven tegen huns inziens verkeerde beschikkin gen van de gemeente in deze. Een oogenblik laaide de strijd over de vraag of Staatspensioneering armenzorg zal zijn opnieuw op, toen dr. de Visser uit drukkelijk in de wet wilde vastleggen, dat een instelling van weldadigheid het recht zal hebben de rente voor den rentétrekker te innen. Waarom hij bet deed is ons niet duidelijk, daar er niets in de wet staat wat zulks verbiedt. Maar het amen,- SCHIEDAMSCHE COURANT

Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 5