69"° Jaargang mo 15333 Derde Blad Ingezonden Mededeelingen. Gij kunt er door zijn aangetast Gemengd Nieuws. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen- Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen £1. 1.25, franco per post II. 1.G5. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertenlién voor het eerstvolgend nummer moeten des iülddags fSJót een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haver). Prijs der Advertentiën: Van 16 regels £1. 0.92; iedere regel meer 20 cents. Reclames 80 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën by abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. Dagelijks worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den pi ij3 van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Deze advertentiën worden, mits voor 3 achtereenvolgende nummers opge geven', slechts 2 maal berekend. Intercommunale Telefoon No. 103. Sport. Kegelen. i Rotterdamsc'hé Kegelbond. Het bestuur Van den Rotterdamschen Kegelbond heeft do vijftallen, vastgesteld, die «uilen deelenemen aan den bonden wedstrijd te Utrecht, ter gelegenheid van het poncours der kegelclub „Je hebt ze niet «aan 't touwtje." Het »lste vijftal ziet er als volgt uit: P. nr. iBjorssum (D.O.S.), D Nouwens (On der Ons), G. v. d. Schouw (Anti-Poedel), jBj. Ingelse (Anti-Pjoedel), P» Bult© (Klein- Hamburg.) Het (tweede vijftal is samengesteld uit: P. Veltenaar (D.O.S.), L, Witkamp (Over al jThuis), C. van Neuren (Kein-Hamburg), D. .van Diggelen (T.O.N.), J. Rietveld (R, O.L.Ï.). Jtosemm zijn F. Offermans (Over al Thuis) en Wc Harpers (T.O.N.) De onderlinge wedstrijd van den Rot terdamschen Kegelbond wordt gehouden op «21 Mei in „Do Poort van Kleef" aan den Nieuwen Bjinnenweg: Voor dezen wed strijd zijn tal van fraaie prijzen uitge loofd. zonder Het te welen. Nierkwalen bekruipen u onverdacht Zij kunnen jaren bestaan, zonder dat de pa tiënt zich ervan bewust is en plotseling onder gevaarlijke vormen optreden. Een voudige rugpijn is soms een waarschuwing. Daarom zijn rugpijn (zelfs lidht en voor- bijgaandj, troebele urine, met bezinksel, voortdurende aandrang tot loozing, hoofd pijn, duizeligheid, moeite bij bukken, opzwelling der voeten 'en een algemeen onwelzijn verschijnselen, die men van het eerste oogenhlik af dient te behandelen. Verwaarloozing dezer verschijnselen leidt tot ernstige kwalen, als niersteen, water zucht, nier- of blaasontsteking, enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen herstel len de goede Werking der nieren en Waas, reinigen do urinewegen en verdrijven het urinezuur de groote oorzaak van rheu- matiek, jicht, ischias, niersteen enz. en eveneens het overtollige frater, dat water zucht veroorzaakt. "Zij kunnen zonder ge vaar door iedereen, mannen, vrouwen, grijsaards en kinderen gebruikt worden. Te Schiedam verkrijgbaar bij Kappelhoff Hovingh. Toezending geschiedt franco na ontrv. v. postwissel b. fl.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eisciht de echte Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk Na den watersnood. Men meldt ons uit Waterland.: Het water is in de laatste dagen .veel gezakt, zoodat bijna het normaio peil is bereikt. Behalve de meren liggen dan ook overal de landerijen weer boven, veelal met een laagje slijk bedekt. Ook zijn alle wegen weer begaanbaar, uitgezonderd voor rij- en voertuigen. De meeste wegen heb- -ben niet veel geleden en zullen dan ook weer spoedig voor het rijverkeer worden opengesteld. De weg van Monnikendam naar Overleek staat nog gedeeltelijk onder wa ter. Met het uitmalen van de Monnikmeer moet gewacht worden, tot deze weg ge heel boven is, daar hij tot ringdijk van dezen polder dient. De weg van Monniken dam naar Broek in Waterland, is ook weer in den ouden toestand. In de gemeente Katwoude zijn alle be woners ook teruggekeerd en is dezer dagen do school weer heropend. v Het motorgemaal, dat ,diende_ voor het leegmaien van den polder Langendrjk, heeft eenigen tijd niet kunnen malen, waardoor de landerijen weer onder water kwamen. Broek in Waterland heeft Weer zijn oude aanzien teruggekregen; de groote voor raad aangespoeld wrakhout zal worden op geruimd. Aan 't Schouw (gem. Landsmeer) zijn ook alle bewoners weer aanwezig. De boer derijen langs den Westelijken Kanaaldijk zijn grootendeels bewoond. De zuiger, welke de Buikslotermeer zal leegmaien, is dezer dagen aangekomen en heeft zijn ligplaats in het N.-H. Kanaal tusschen Buiksloot en de Slochter. Het droogmalen zal 5 weken duren. Tegen den zomertijd. Te Nieuwcrbrug hoeft men nog steeds do klok niet verzet. Deze kerk behoort aan een vereetóging van particulieren. De bij zondere school regelt haar aanvangsuur naar den anderen tijd en de boeren laten hun knechts op den ouden tijd komen. De niet door de zon voorgeschreven, maar door de landsoverheid gedecreteerde tijds- regeling heeft op het eiland Tholen eenige moeilijkheden doen ontstaan. Een deel der bevolking heeft er reeds zijn leefregel naar ingericht, maar vele anderen handhaver? den zonnetijd. Be voldarbeiders, die 's mor gens in de schemering zouden moeten op ataan, gaan dam ook meeremdeels hun ouden gang en brengen daardoor noodgedwongen den eetregel in de war, daar de kinderen op hef „nieuwe" uur op school moeten zijn. (lok midden in den zomer bevalt de tijd- regohng him 'niet, daar zij dan juist op ihet allerheetste van den dag* op hun werk moe ien zijn, terwijl in September het daglicht hen te vroeg zal verlaten. De jongste ridder van de nOrden pour le Mérite." De jongste ridder is Buddeke de„Im- melmann der Daidanellen", die door de Turken „Schajn" d. i. „Valk" wordt ge noemd; Buddeke, de Duitsche vliegerluite nant in Turkschen dienst, die aan de Dar- danellen een half dozijn vliegers heeft neer geschoten. In het „Berliner Tageblatt" .wordt iets van de .avonturen van luitenant Buddeke verhaald. De Engelschen hadden ongeveer veertig vliegtuigen op Imbros en poogden alles wat zy bereiken konden daaruit te bom bardeeren. Er was geen plaats veilig voor hen, zoodat de étappen en kampen steeds moesten worden gewijzigd. De enkele Turk- sche vliegers konden daartegen niets doen. Toen kwamen wij'in Januari met onze Fokkers. Op 3 Januari was ik aan den spoorweg in Uzunköpru opgestegen; een auto heeft voor dén tocht vac dit station naar Galli- poli een dag noodjg; ik vloog er 40 minu ten over. Op 6 Januari had 'ik mij bij generaal Li man von Sanders gemeld; plotseling hoorde ik een bekend gedruisch. Een machine van den vijand Farman-type, kwam aan gevlogen en wierp bommen. Doch tegen één wilde ik niet opstijgen; dat was de moeite niet waard. Spoedig kwamen er meer. Eindelijk telde ik acht vliegers. Nu snelde ik naar- mijn machine. Ik steeg langzaam omhoog en juist kwam de zon op, en ik zag een es kader, dat zich gereed maakte om heen te gaan. Toen ik, ongeveer de hoogte der vijan den bereikt had, stiet ik op de naastbij- zijnde. Hoe? Mijn geheim wil ik liever niet verraden. Maar spoedig vlogen hem de' ko gels van mijn mitrailleur om de ooren. Hij had ook een mitrailleur op'zijn toestel en schoot op mij. Maar in een snelle volte week ik uit, schoot toen opnieuw en trof mijn tegenstander. Hij was op een hoogte van 2300 meter. Het toestel viel onder een hoek van 45 gr. en sloeg op den grond, waar het verplet terde. De vlieger was pen Franschman en heette Baptiste Lecomtc. Op den avond van denzelfden dag, ik was met mijn machine bezig, riep een der Turksche uitkijkposten„Tajare gliorl" „Er komen vliegers 1" Het was tamelijk wolkerig. De vijand na derde weer in een (eskader. Ik zag dat er één onze vliegplaate na derde; ik ging omhoog en poogde hem den weg af te snijden. Hij -poogde te ont komen, ik haalde hem in. In het toestel zaten twee vliegers. Aan beide zijlden wer den de mitrailleurs afgeschoten, en reeds na het 150e schot ging het toestel van den vijand volkomen loodrecht in de hoog te. Nog zelden heb ik zooiets gezien. Ik was hem tot 20 meter genaderd. Nu moest ik wel maken, dat ik weg kwam, want an ders was het boven op mij gevallen. Het volgend oogehblik kon-ik niets zien, daar ik in de bocht was, maar reeds viel toen de vijandelijke vlieger op den rug naar be neden; de beide inzittenden waren er uit gestort en vielen ook. Het was een ontzet tend oogenblik, en ik gevoelde medelijden met de beide vliegers. Het toestel vloog in brand en laaide fel' uit Doch na een oogenblik was het'vuur gedoofd en viel het toestel uiteen. Dat was ten Zuiden van de golf van Saros. Toen ik landde, kusten de Mohammeda nen mijn handen en voeten Op 11 Januari ging ik met luitenant Schjótz op jacht naar de zuidpunt. Plotse ling zag ik een Engelsch vliegtuig. Dade lijk schoot ik er op los. Schtitz volgde mij. De Engeïschman draaide heen en weer, ging omhoog, steeg dan weder en wilde den strijd aanvaarden. Mijn schoten schenen echter goed te zit ten, want ineens ging het vliegtuig over den kop, de vleugels braken cn hij viel in zee. Zoo vertelde luitenant Buddeke van zijn avonturen in de lucht. Hij verhaalde nog van een hevig gevecht met een Engelschen vlieger, die hem tweemaal door de propel lers en eens m den vleugel schoot, en die hij Sed-el-Bahr viel e'n d.en nek brak. Enver-pasja, die het gevecht zag, over handigde Buddeke de gouden Lakat-me- daille. En de Duitsche keizer schonk hem de Orde van Verdienste. Geen worst en ham meer voor de soldaten. In liet vorstendom Lippe is tiians het verzenden van worst en hammen naar sol dalen te velde verboden. Het staatsministe- rie in dit vorstendom wijst er ter verkla ring van dit besluit de bevolking op, dat voor de troepen ruimschoots wordt gezorgd en dat zij per hoofd minstens vier maal zooveel vleesch bekomen als de bévoor- rechtste onder de burgerbevolking. Spionnage op het oorlogsterrein. In de „Evening Standard" vertelt A. R. Williams eenige belangwekkende geschiede nissen omtrent de spionnage op het oor- logs terrein aan het Westelijk front. Het is natuurlijk zeer moeilijk over een zoo uit gestrekt front, door zoo dicht bevolkte streken, bewoond door lieden die tot al lerlei nationaliteiten behooren, nauwkeurig op de bewegingen van iedereen te letten. In iedere stad en in ieder dorp kamén dan ook spionnen voor, die dié plaats tot terrein hunner werkzaamheid hebben ge kozen. Er is in België ook nog een klein deel der bevolking dat pro-Duitsch is en dat deel helpt de spionnen en geeft daar door den Franschen, Engelschen en den loyalen Bjolgen handen vol werk'. Daar waar militairen en burgers voortdu rend in nauwe aanraking met elkander ko men, kan iedere vluchteling, melkverkoo- per, marktkoopman of liever zijn klan ten koetsier of koffiehuisbezoeker een spion zijn en onopgemerkt zijn ellendig be drijf uitoefenen. De vijand maakt ook van honden en duiven gebruik. Vooral honden worden zoo vaak! als overbrengers van berichten gebezigd, dat het 1 legerbestuur ten slotte er toe is ovfergegaan, om lede ren losloopenden hond te laten neerschie ten. Vooral de artilleriestellingen zijn bet doel van de meeste spionnen. „Op zekeren dag verscheen er een land bouwer met een ploeg, zonder dat men wist waar bij vandaan kwam en begon een veld, dat slechts één veld van een batterij aflag, te beploegen. Hij deed dit werk als een geoefend landbouwer, en de Engelsch© sol daten namen geen notitie van hem. Hij ploegde dat veld af. Achter den akker, waar de batterij onzichtbaar was opge steld, lag een groot onbewerkt veld. Op zekeren avond, tegen het invallen van do schemering, verscheen de eenzame land arbeider met zijn gereedschap in dat veld en begon het te ploegen. Hij ging eerst weg toen het geheel donker was. Den volgenden ochtend, bij het krieken van den dag, verscheen er een Taube vlak bovien de (batterij en liet daar rookbommen op vallen. Onze vliegers stegen op en ver joegen de Taube, maar spoedig daalde een van hen „en bracht den battery-comman dant verslag uit. Hij had n.I. het volgende gezien: twee voren in het aangrenzende veld, die te zamen een V vormden, wezen precies de plaats aan waar de batterij lag. Vóór die dag verstrekten was, had de Duit sche zware artillerie die vernield. Met zulke mogelijkheden heeft 'men rekening te houden. i De schrijver geeft bovendien nog do vol gende beschryving van een spionnage-ge- schiedenis, waar ook een vrouw bij betrok ken was, „Er was een lange, glooiende weg, in het gezicht van den vijand, maar waar van wij zeer weinig gebruik maakten, zoo dat de vijand dien noodt onder vuur nam. Nu was er een groote munitiecolonne onder weg en wij achtten het veilig die 's nachts den heuvel af langs den bedoelden weg te laten trekken. Toen de ondergaande zon den weg bescheen en alles scherp deed uitkomen, verscheen er een vrouw en wan delde dien langzaam af. Het was een heel gewone boerenvrouw met een groot wit boezelaar voor, een witten doek over het hoofd, en aan den arm droeg zij een mand met geslachte en geplukte kippen, alles net jes met witte doeken afgedekt. Zoo geheel in het wit, moet zij mijlen ver te zien zijn geweest. Nooit te voren was die weg door de Duitschers onder vuur genomen, maar toch werd de munitie-colonne beschoten en ernstig beschadigd. De vrouw was een help ster van den spion geweest of misschien wel do spion zelf." Een nacht vol emoties. Uit Lawang schrijft men aan de „N. Soer. Crt.": Opgeroepen door zijn chef, den wedono, ter bespreking van diverse aangelegenhe den, toog Donderdag 10 Februari de as- sisfcent-wedono van Bedali per deelewan- kar naar de ka-vedanan té' Singosari. Op korten afstand dezer plaats gekomen, pas seerde hem uit de tegenovergestelde rich ting een dogcar, waarin een paar hem onbekende, doch zeer opvallend gekloede en op pryajies gelijkende lieden gezeten waren. Tegen half acht 's avonds weder tehuis arriveerende, gewerd onzen politie man het bericht, dat uit Malang was ge-, telefoneerd de verdwijning uit die plaats van twee Inlandsche employé's van den notaris aldaar, met medeneming van f 2000, aan dien ambtenaar toébehoorende. De politie werd door de overheid ver zocht op de, voorbij Bedali, trekhonden te letten en casu quo, de vluchtelingen aan te houden, die vermoedelijk naar het Noorden waren uitgeweken. Daarbij werden de signalementen opgegeven en.die klop ten wat de kleeding betrof, met die van de tegengekomen pryajies, die don assis- tent-wedono waren voorbijgereden, Het toe val wilde, dat ook de hoofdoppasser van Bedali de vluchtelingen had waargenomen, toen de dogcar voor een tokotje in die buurt even stilhield. Natuurlijk was het eerste werk van den assistent-wedono, de politie van Lawang te hulp te roepen, ten einde inlichtingen te verkrijgen of de ge- drosten zich wellicht aldaar van een ver- sclie kar hadden voorzien. Geen de minste ketrangan kon verkregen worden, zoodat de assistent van Bedali, vergezeld van den mantrie-politie van Lawang, te Kalisoerak post vatte, om nabij de brievenbus den patih van Malang, die met den controleur van politie komen zou, op te wachten. Tegen ruim tien uur verschenen heiden op do aangewezen plaats, en na een kort verwijl vertrokken de ambtenaren weder per automobiel. De assistent zou blijven wachten, in gezelschap van den mantrie. Togen half twaalf uur des nachts hoor den de politiemannen zeer duidelijk con drietal revolverschoten vallen, wat, als iets ongewoons, de aandacht van den assistent trok. De mantrie-politie echter meende, dat dip schoten kwamen uit hot huis van den heer Mulder, die gewoonlijk op die „wijze contróle-seinen gaf aan den waker ih zijn vaaille-tuin. Men lotte dus niet verder meer op het gebeurde. Een uur later herhaalden zich de scho ten en kort daarop kwam een boodschap per den mantrie melden, dat een „blanda" een dief neergeschoten 'had. Moenende, dat het voorgevallene in zijn ressort plaats greep, snelde de mantri naar do aangewezen woning. Hij zag vier perso nen, die op zijn aanroeping ijlings de vlucht namen, doch niet zóó ving of hij kon er één grijpen en aan zijn oppasser ter bewaking overleveren. Men waarschuwde den assis tent van Bedali; immers, do waning waar in iets moest hebben plaats gehad, stond den Zuiden van den grenspaal, dus buiten het ressort Lawang, en beiden betraden hot huis van de familie Veenslra. Wat had zich voormegaan? De familie V. do heer V. zelf was niet ter plaaitse hoorde tegen half twaalf gerucht cn het aanslaan van honden. Zy wekten den -heer Zeeman, die, als gast, in do logeerkamer sliep, en verzochten, hem naar buiten te gaan en op hot orf eenige keeren^net de Browning van den heer des huizes in de lucht te schieten, dusdoende eventueel slecht volk af te schrikken. Dat waren de drie schoten, op dat uur door de politiemannen gehoord. Verder werd den heer Z. hot verzoek gedaan, om het overige gedeelte vanden nacht in het kantoor, waar de brandkast stond, door te brengen, instedo van in zijn kamer. Ook aan dit verlangen werd gevolg gegeven, en de heer Z. vleide zich op een rottanstoel ia het bureaulokaal teneinde zoo noodig direct bij de hand te zijn. Wel mocht dit een goede voorzorg ge noemd worden, want ruim een uur later raakte hij uit den dommel door een eigen aardig krakend geluid, op het forceeren van een venster gelijkend. Zich wapenend met een stok het schietwapen was reeds aan mevrouw V. teruggegeven stelde hij zich achter een scheidingsmuurtje ver dekt op. Eenige tijd verliep, reeds was de dief het venster overgeklommcn en had hij zich meester gemaakt van eenige nie tigheden (die later op 't erf werden terug gevonden), toen do kinderjuffrouw Grevede kamer binnenstapte, den inbreker tegemoet. Deze jongedame, moenende dat de heer Z. vast in slaap was gevallen, wilde hem wekken en zag zich plots tegenover den zwaargewapenden schavuit geplaatst Werk tuigelijk richtte zij het vuurwapen, dat zij voor den heer Z. had meegenomen, op het lichaam van den boosdoener en trok af en bijna tegelijkertijd kreeg de dief van den hoer Z. mede oen slag met den stok. Door beide wapens getroffen, sprong de inbreker het venster uit, zijn kontjo's tege moet, achterna gesprongen door den heer Z., die toen de vijf kerels tegenover zich kreeg. Lang bedacht juffrouw G. zich niet en uit het raam klimmende, kwam zij den haast ongewapenden logé ter hulp. Buiten zijnde, vuurde de jongedame nog twee ma len 5 bout portent, en o, toevalhet waren beide treffers. De driemaal getroffene zooals. later bleek, de Madoerees Pa San ti èm, uit de dessa Kalianjar viel achter over op den grond en werd door den huisjongen, die eveneens ter hulp kwam, ontwapend. Men ontnam den dief zijn blati en zijn boeding, beide vlijmscherp. Onmiddellijk stelde do assistent een verder onderzoek in, en men vond op het erf Pa Santiëm, een berucht sujet, die reeds ettelijke ver- oordeelingen ondergaan heeft, dood als een pier, met een schotwond in zijn linker- onderbuik", één ter hoogte van zijn zitvlak en één in de heup. Tegen vier uur 's morgens werd het lijk naar de ka-assistenan-Bedali gebracht, en nadat het in oogenschouw genomen was door de.Malangsche autoriteiten: t, w. den regent, den controleur en commissaris, lief don van de politie, en den controleur van Toempang, werd het lijk ter schouwing naar de Inlandsche ziekeninricktiag gebracht Eerst hedenmorgen 9 uur werd de neerge legde dief naar zijn dessa getransporteerd. Dat de familie V. en hun logé zeer onder den indruk zijn van het gebeurde, even als do ijlings teruggekeerde heer Z., is licht te begrijpen. Intusschen kwam men do gevluchte Ma langsche bandieten op het spoor. Gebleken is, dat Soehirman en Arismoenandar, zoo heeten zij denzelfden avond naar Malang waren teruggekeerd, en in de ver- huurderij tegenover het vendukantoor-Jolly een automobiel genomen hadden voor Soe» rabaja, waarheen de-patih-wedono hen te vergeefs gevolgd was. Heden op den dag is de auto' alleen met SoehirWan terugge komen de oolijkerd gaf zich-zelf aan. Voor- loopig is hij in de kepatian ondergebracht Naar Arismoenandar wordt nog gezocht Oorlogsvaria. Op liet congres van Fnansche vakver- eenigingen, op 1 Mei gehouden, is een voorstel van Blourdoron, om do betrek kingen met de vijandelijke mkvereenigingen te hervatten, met 45 togen'24 stemmen, en 8 blanco, verworpen'. De pieuwe actie der Venizelisten stuit in Griekenland op veel verzet In Patras zijn Maandag hun woordvoerders tijdens een vergadering met rotte eieren en ci troenen jbesteokt en hun is door dekre ten „leve de koning en het legert' 't spreken onmogelijk gemaakt Toen de ver gadering iten slotte 'in een handgemeen ontaardde, heeft de politie ze uiteen ge jaagd. -In Athene is dezer dagen een Yenize- list! sche jiijeenkomst uitgesteld, omdaLmen relletjes' yreesde. De"Cunard Company, de groote Engelsche stoomvaartlijn op Amerika, neemt de ge- heele vloot en het scheepvaartbedrijf van de Canadian Northern Steamship Cy. Ltd., over. i

Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 9