69"* Jaargang. Zaterdag 3 Juni 1916. No. 15156 Tweede Blad Uit de Tweede Kamer. Beste cótoanc verschijnt dage lij ks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Ptgs per kwartaal: /oor Schiedam en Viaardingen fl. 1.25, franco per post fl. l.oo. Prijs pea- Week: Voor Schiedam en Viaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. 'Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan liet Bureau Bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Ad ver tentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 20 cents. Reclames 80 cent per regel. Groote letters naar de plaat-, die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. Dagelijks worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Deze advertentiën worden, mits voor 3 achtereenvolgende nummers opge geven, slechts 2 maal berekend. Intercommunale Telefoon No. 103. Arbeidsbeurs. In verband, mist art. 11 der verordening op de arbeidsbeurs hetwelk bepaalt, dat tie loden van de Commissie van Toezicht op die Beurs door den Gemeenteraad wonlen be noemd op aanbeveling van patroons- en werMiedenorganisatics, wondt hiermede ter kennis gebracht van do werklieden-or ganisaties, die van de bevoegdheid tot het doen van eon aanbeveling gebruik willen maken, dat zij tot don. 15 Juni a. s. ,in do gelegenheid zijn voor de wegens het ont slag nemlen als lidwerkman door den heer ,A A. Mameve» ontstaande vacature, aan bevelingen aan ons ooilege in te zendein voor de benoeming van een lid-werkman ran de Commissie van Toezicht op de Ar beidsbeurs alhier. Schiedam, 25 Mei 1916. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, AL L. II0NNERLAGE CRETE. De Secretaris, v. sickenga. Burgemeester en Wethouders van Schie ten; brengen ter kenni3 van belanghebbenden, dat vóór 1 Juli a.s. bij hun College moe ten worden ingediend aanvragen om koste loos of tegen verminderd schoolgeld te worden toegelaten tot den a.s. cursus van: a. het Gymnasium; b. de llcogere Burgerschool; c. de Burgeravondschool; d. den Gemeentelijken Handelsavoadcur- sus. Maken privaten en ramen school C. Burgemeester en Wethouders van Schie dam; zij'n voornemens op Donderdag S Juni a.s., 's namiddags 2 uur, ten Raadhuize aldaar in het openhaar aan te besteden Het wijzigen van privaten en uri noirs, het plaatsen van fontein- bakken en het maken en plaat sen van raamkozijnen en dakra men in do Gemeenteschool aan do Lange Nieuwstraat. Bestek met teekening verkrijgbaar tegen betaling van f0.50 aan het Bureau van Gemeentewerken, Korte Haven 33. De op zegel geschreven inschrijvingsbil jetten moeten vrachtvrij' worden ingeleverd in de ten Raadhuize aanwezige gesloten bus. Aanwijzing alle werkdagen aan het Bu reau van Gemeen te we rken van 9'/2IO1/2 uur voormiddag. De Tweede Kamer is in de afgeloopen week slechts twee dagen bijeen geweest, maar ze heeft daarin een zeer belangrijk ontwerp afgedaan, zij het dan ook dat het in de eerste plaats de belangstelling had van de deskundigen op onderwijsgebied. Het ging namelijk om de regeling van de subsidie aan het "Uitgebreid en Aleer Uit gebreid Lager Onderwijs, in de wandeling als U. L. O. en AI. Uu L. 0. betiteld. Deze zaak heeft een vóórhistorie. Alinis- ter Heemskerk heeft in 1910 een regeling gegeven voor de subsidieering van het M.U.L.O., en zat toen met de moeilijk- .heid, dat deze zaak eigenlijk kwalijk op zichzelf geregeld kon worden, daar ze een onderdeel vormde van de voorstellen van de zoogenaamde Ineenschakelingscommis- sie, die, dit tusschen haakjes, het AI.U.L.O, hij 't Aliddelbaar Onderwijs wil onderbren gen. De heer Heemskerk gaf daarom slechts een voorloopige regeling, die enkel van toepassing zou zrjn op de bestaande of in wording zijnde AI.U.L.O.-scholen, maar niet op die welke na <de totstandkoming der wet zouden worden opgericht, en dit werd uitdrukkelijk in de wet vastgelegd. Dat was Se zoogenaamde bevriozingsme- thode, want daardoor stond de oprichting van nieuwe AI.U.L.O.-scholen feitelijk stil. Een methode, waarmede men zoowel Rechts als Links zeer weinig ingenomen was, daar men juist meende, dat de oprichting van AI.U.L.O.-scholen, die een wezenlijk gevoel de behoefte voorzien, zooveel mogelijk moest worden in de hand gewerkt. Toch vereenigde de Kamer er zich mede, Rechts naar wij denken, omdat zij hij de regeling van het AI.U.L.O. de Ineenschakelingscom- missie, waarvan niemand minder dan Prof. Woltjer voorzitter geweest is, niet Wilde uitschakelen, en Links kreeg daarvoor alle aanleiding, toen het beruchte amendement van der Alolen—Wijnbergen werd aangeno men, waarbij ook aan het U. L. 0. een be langrijke geldelijke versterking werd gege ven, zonder behoorlijke waarborgen, dat die bet gehalte van het onderwijs "ten goede zou komen. En dat zij daarin juist 'zag, heeft de uitkomst geleerd; men behoeft de hl ede- deelingen door den Inspecteur van "het L. 0. in de 3de inspectie daaromtrent 'maar op te slaan, om te weten te komen wat kunstjes er al zoo gepleegd zijn Pm een doodge wone Lagere School voor oen 'U.L.O.-schoo-l te laten doorgaan, en zoo teen subsidid machtig te worden voor andere doeleinden dan waarvoor de wet ze had bestemd. Het is dan ook niet voor diets dat de he-eren Van der Alolen en Van 'Wijnbergen sinds de aanneming van dit amendement met den naam van subsidie-jagers zijn versierd. In de wet-Ileemskerk was nu 'bepaald, dat een finale regeling vóór 1 'Januari 1916 zou moeten tot stand komen. De heer Cort van der Linden had daarin 'niet veel zin, want hij was, door zijn deskundigen voor gelicht, van meening, dat het heter was het AI.U.L.O. te regelen hij de behandeling van de Lyceum-ontwerpen, die een apart hoofdstuk in het rapport der Ineenschakc- lingscommissie uitmaken. Alaar de heer Ty- deman, groot voorstander van het AI. U.- L. O.-onderwijs, vreesde daarvan ernstige vertraging in de zaak (dat dikke en uit gebreide rapport der Ineenschakelingscom- rnissie, hoe gewaardeerd werk ook, Ver liest iederen dag meer van 'de kans om in wetsontwerpen te worden belichaamd) en zoo kwam hij reeds 'in December 1914 met een motie om de Regoering te verzoe ken deze zaak niet langer te laten rus ten, en deze motie werd mot groote meer derheid aangenomen. Dientengevolge dien de op 27 Juli 1915 de Alinister zijn wets ontwerp in, en al werd 'hij dan ook door den oorlogstoestand- genoodzaakt den fa talen termijn van 1 Jan. 1916 'niet te eer biedigen, maar uitstel tot 1 Juli 1916 te vragende Tweede ICamer heeft thans ech ter de wet zóó' op 'tijd aangesneden, dat ze door de Eerste Kamer nog vroeg genoeg kan worden behandeld, om op 30 Juni a.s. in het Staatsblad te fetaan. Door den loop der omstandigheden is, wat de Regeering thans bood, ook geen. finale regeling geworden. Thans moest toch rekening gehouden worden met het rapport der Bevredigingscommissie, en in het toe ken van hare rapporten stond zeker liet thans door den Minister aangeboden wets ontwerp; het bevatte niets wat men zou kunnen noemen reageeren op de aan het hijzonder onderwijs gegeven rechten, en de Kamer begreep dat alles zoo goed, dat alle amendementen die zulk een geest ademden zonder genade werden verwor pen. Hoofdzaak was dat het ontwerp allen welkom was, al waren er natuurlijk dan ook, die meer gewenscht hadden dan de Alinister hun geliefde te geven. Wat de regeering zoo juist ingezien heeft is, dat het eerste wat het AL tU. Li. O. ]>ehoeft, is vrijheid van beweging. Ze heeft het zoo kernachtig in de Alomorie van Ant woord. gezegd: „Wie meent, dat een goeie regeling niet bestaanbaar is zonder ecnie zelfs in bijzonderheden nauwkeurige om schrijving van dat soort van onderwijs, verliest uit het oog, dat een scherpe om lijning van plaats en bestemming der school niet anders dan belemmerend kan werken op de voortdurende ontwikkeling van het onderwijs. Vrijheid van beweging is oen© levensv00rwaande voor de school, wil zij kunnen voldoen aan de dikwijls zeer uiteen loopende behoeften der jeugd.'-' Zoo is het, het AL U. L'. jO. is ontstaan' uit ©ene werkelijk gevoelde behoefte van het Nedcrlandscho volk, en aan die behoefte moet worden voldaan, maar dat zou niet (het geval zijn, als dat onderwijs gedrongen werd in het doodonde keurslijf der unifor- miteit. .Een enkel voorbeeld zal dat duidelijk! maken. In eene plaats aan de' Oostgrens (van ons vaderland, Waar druk ham lelsverkeer met onze Duitsche naburen bestaat, zal do Al. U. L'. O.-sohooi in eerste (plaats 'de Duitsche taal op haar leerplan betten, naast de beginselen, van het boekhouden; onder eene zeevarende bevolking zal de Engelsche taal en daarnaast de wiskunde de voorkeur moeten hebben. De wetgever heeft dan ook niet van boven af te decreteeren wat (er op de AL U. Ii. O.-sdholen tel worden; jonidelr- wteten, m&ar zidh te bepalen' tot het jsteHen van een kader binnen hetwelk de AL jU. L. 0.-scholen verder vrijelijk kunnen worden opgebouwd en kunnen uitgroeien. Wat is, de hoer Gerhard herinnerde er aan, in betrekkelijk korte spanno tijis, de behoefte aan AL U. L O. «root geworden. In 1889, toen bij Se wet-ALackay voor (het eerst subsidie weid gegeven aan het bij zonder onderwijs, wilde ili© Alinister van subsidieering van het U. L. O. en AL U. L. O. niet weten, en eei-st na pverleg met de Commissie van Voorbereiding, gaf hij op dit p.unt een weinig too, want (ie luttele subsidie zou slechts te krijgen zijn voor drie onderwijzers, en dan nog tot niet Jioo- ger bedrag dan f 250 voor elk van jhen. En de heer De Savornin Lohman, drukte allen aandrang om meer. den kop in, door ile uitspraak: „Die scholen voor liieer uitge breid lager onderwijs zijn liet die onge twijfeld aan de gemeente liet meest kostc-n, doch daaraan kan men het best tegemoet komen door heffing van schoolgeld, met het oog op degenen, die de school bezoeken. <En do beer de Savornin Lohman had in >1889 met die uitspraak volkomen gelijk, want de AI. U. L. 0.-scholen waren toen zuiver standenscholen, en ze werden in hoofdzaak bezocht door do leerlingen'voor wie de Iloogere Burgerschool niet geschikt was, omdat ze niet capabel 'waren liet onderwijs in tal van vakken, door verschillende voldoeraren gegeven, Ie verwerken, iets wat zeer natuurlijk is, en eigenlijk is het 01 et alle gezonde paedagogie in strijd om op jeen kind van 12 jaar eau klein dozijn leeraren tegelijk los te laten. Zeer ten onrechte >heb ben de AL U. L. O.-scholen in e.1 ien tijd den smaad moeten dragen, dat ze eigenhjl; do scholen zjjn voor de stumperds; ilie waren er zeker ouder, zooals op iedere ,in- richting van onderwijs, maar wij kennen eminente mannen in ons vaderland, die een sieraad van de Universiteit zijn geweest, waaraan ze studeerde, en die deze hebben betroden met geene andere vooropleiding, dan die van eene goede AL U. ;L O.-school, natuurlijk aan ge raid met privaatlessen in het Latijn ©n het Grieksch. Aiaar zelfs in 1905 bij de pvet K uypeir, kwam de zaak van hot AL U. |L. O. nog niet zoo naar voren als wenschebjk zou /ge weest zijn; het ©enige wat er voor gedaan werd was, dat de subsidie voor de jdrio onderwijzers van f250 op f 300 werd ge bracht. En in 1910 is het do verdienstel van de Rechtsche partijen geweest, dat zij toen duidelijk en scherp hebben laten uit komen, dat het U. L. O. en jAL U. L. O. langzamerhand eene gansoh andere betee- kems gekregen hadden dan in do dagen van 1889 en 1905. En nu moge (liet waar zijn, dat de .mannen van rechts die ,a.ltiji veel meer belang hebben gehad bij het jAI. U. L. O., dan de mannen van (Links, omdat zij de openbare II. 13. S. uit (don boo zo achten, terwijl de oprichting van bij'zondero II. B. S. op zeer groote financieel© (bezwa ren afstuitte, waardoor zij, in de eerste plaats voor him kinderen op d|e AL )U. LI O.- scliolen waren aangewezen, dat doet natuur lijk niets af aan het feit, dat (hun aandrang om krachtiger steun voor dozen tak van (on derwijs van Staatswege, dan tot dusver het geval was, z-cer voel heeft bijgedragen om ook anderen dat onderwijs in zijn beleekenis voer ons volksleven te doen zien. Wantjwij staan voor het feit, dat door den (drang der omstandigheden in de lijn der ontwikkeling de ruimere behoefte aan dat uitgebreid on derwijs wordt gevoiejid door een steeds grom ter aantal Icjorliiigan niet alleen, maar door een steeds grooter aantal leerlingen uit een venneerend ar,Uil la gen der bevolking. En dat is'n zeer verblijdend toeken, 'n volk dat do vollo boteekenis begrijpt van het gezegde, dat do kennis macht is, gaat steeds grooter ontwikkeling tegemoet. F11 dat die behoeft, aan U. L. 0 en AL U. |L. 0. telkens meer gevoeld wordt; liet verwondert ons niet De lijd ligt achter ons, dat de lagere (school hei begin en het einde was van de (aanbrenging van konnis aan de meerderheid van de kin deren van het Nederlandsche volk. Van het herhalingsomderwijs moge door onoordeel kundige regeling en geheel onvoldoende sa- larieering der onderwijzers niet veel terecht zijn gekomen, toch is het bij dat ©nkelq lagere onderwijs niet gebleven; daar zijn de vakscholen in grooter getale gekomen, daar zijn de landbouwcursusseo voor onze plattelandsbevolking, enz. Bezwaar, groot bezwaar van den hoer Gerhard was dan ook, dat het subsidiestolsel in do wet ;nog altijd van dien aard is, dat bij jeen luttel aantal leerlingen voor AI. U. L. 0,, (plotseling het aantal onderwijzers, waarvoor subsidie wordt verstrekt, belangrijk vermeerdert, ver uitgaand© boven de behoeften voor dat kleine 'aantal leerlingen, terwijl omgekeerd goed ingerichte Al. U. L, 0.-schoten van groóten omvang veel minder krijgen dan wensohelijk mag genoemd worden. Dit komt doordat ©en school waarvan slechts ©en klein gedeelte der leerlingen aan het AL JJ. L. O. toekomt, feitelijk gesubsidieerd wordt alsof allen daarnaar toekwamen, zoodat z© in haar geheel* èn'. als AL U. jU 0,,-school, den financiëelen overheidssteun geniet; dat is eene zoogenaamde kopschool, te weten eene lager© school met een AL U. (L. 0, pcop er op; terwijl eene school, die enkel -AI. U. L. O.-school is, ook alleen de AL [U. L. O.- suhsidie 'krijgt. Zulke scholen heeft b.v. de gemeente Amsterdam opgericht, met drie klassen, om zoo te zeggen met ecni7de, 8ste en 9de leerjaar, waarvan de beste leerlingen van do lagere school, die de zes klassen daarvan met goede vrucht hebben doorioo- pen, 'gebruik maken. De heer Gerhard had door overlegging van een staatje van de subsidie, die zoo wel aan openbare als bijzondere Al. U. L. O.-scholen wordt verleend, de leemten van het tegenwoordige subsidiestelsel aan getoond, en een amendement ingediend om daarin verbetering te brengen. Hij ging daarbij tevens uit van het systeem, dat het Lager Onderwijs de grondslag moet zijn voor hel gehec-le gebouw, dat men on afhankelijk van hetgeen er op volgt, moet regelen, om daarop dan te bouwen het U. L. 0., het Al. U. L. 0. en het vakonder wijs. Toen echter de Alinister het amende ment afwees op grond dat daarvan de gevolgen niet waren te overzien, maar ook omdat het wel degelijk de oorspronkelijke bedoeling van den wetgever is geweest aan do „Kopschoten" ook voor het gewone lage onderwijs extra-onderwijzers te geven, was de afgevaardigde voor Amsterdam II zoo verstandig zijn amendement in te trek ken. Alaar hij deed het slechts als een re- culer pour mieux sauter, want hij diende toen een motie in, aldus luidende: „De Kamer, overwegende dat het gewoon 1. 0. beschouwd moet worden als de grond slag van alle onderwijs, waaraan o. a. u.I.o. en m. u. 1. o. zich aansluiten van oordcel dat de subsidieering van het 1.0. behoort te geschieden naar regelen, voor elk der vorengenoemde drie geledin gen van dat onderwijs afzonderlijk voor te stelten- gaat over tot de orde van den dag". Deze motie zal op een later te behan delen dag worden behandeld, en al zal het zeker wol, vooral als de oorlogstoestand lang aanhoudl, een heel poosje duren vóór het zoover komt, een interessant debat mag daarover worden tegemoet gezien. Trouwens, het was een slecht werk om op dit oogenbhk cenige ingrijpende wijzi ging te willen bewerkstelligen in het door do Regoering aangeboden/?. Deze had zich tot taak gesteld het bestaande te consoli- deeren, en wat door iedereen als leemte was erkend, weg te nomen, maar ze had tevens vrij duidelijk in de Memorie van Antwoord laten uitkomen, dat het noode- loos was om te beproeven meer van haar gedaan te krijgen dan ze op hel oogenblik kon bieden. En de hecle Kamer voelde dit, en tevens en ook daardoor stond de Regeering zeer sterk dat het gebodeno de moeite van het aannemen overwaard was. Dat werd door alle sprekers erkend, door den heer Tydeman, den heer Olto, den heer Gerhard, den heer De Jong, den heer Van der Alolen,'den heer Van Wijn bergen en zelfs door den heer De Visser, die het echter buitengemeen betreurde dat dc regeling van het ALU.L. 0. door dit ontwerp uil, de zoogenaamde Lyceum ont werpen was losgemaakt. Onder de amendementen ontmoetten we eerst dat van de hecren Gerhard en Ter Laan om het vak „handelskennis voor het AI.U.L.O. te laten vervallen. Eensdeels omdat die handelskennis, die eigenlijk in de practijlc nooit veel meer zal worden dan beginselen van hel boekhouden, zeer gevoegelijk onderdeel kan zijn van het vak rekenen, andcrsdcels omdat het ongeraden schijnt door opneming van dat vak de gren zen van het lager onderwijs te overschrij den en het vakonderwijs te voel te nade ren. Het werd met 28 tegen 26 stemmen in bonte rij van vóór- en tegenstemmers verworpen. Een amendement 01 tode Jong, om de beginselen der gemeente, provinciale en staatsinrichting van Nederland als leervak te doen vervallen voor liet AL U. L. O., gaf aanleiding tot een ietwat feilen en nogal verwarden strijd. Het scheen toch, dat hier voorstanders van dit onderwijs en tegenstanders daarvan tegenover elkan der stonden, wat echter niet hot geval is. Zeker is, ook voor den leerling van do lagere school, ©enig© kennis 'hoe ons land eigenlijk geregeerd wordt van oneindig meer waarde dan alle bijzonderheden omtrent Dirk I, Dirk II en Aernout. Alaar daarom ging het niet, althans niet in hoofdzaak. Zeker, daar waren er, die, door zich' tegen uitbreiding der leervakken to verzetten, te gen overlading wilden waken, maar vele anderen vreesden, dat door dit rak als AI. II. L. O.-vak te bestempelen, aan den onderwijzer op de gewone lagere school de bevoegdheid zou ontnomen worden zijn ondervijs in de geschiedenis dienstbaar te maken aan do kennis van de gemeen*/', provinciale en staatsinrichting. D:t is toch geen ijdele vrees, waar de zoo bekwame paedagoog, dr. Gunning, districtsschoolop ziener te Amsterdam, van mccniiig ïsj dat dït onderwijs volgens de wet op de L. O. niet in deklagere school mag worden ge geven. Een haastig geïmproviseerd amendement van den heer van der Alofen. om het rak „geschiedenis" van de lagere school aan te vullen door daarachter te voegen „daar onder begrepen de eerste beginselen dér gemeente-, provinciale- en staatsinrichting in Nederland", bracht redding voor hen, die meenden, dat men op de lagere school van deze dingen niet zou kuiuK'n spre ken, en gaf tevens het amendement Otto de Jong den doodsteek. Dat had de lieer Otto moeten begrijpen, aan wïeu zi^n me devoorsleller de verdediging van Lel amen dement had overgelaten, en dus had hij het moeten intrekken. Alaar dal begreep dit Kamerlid, wellicht bij gemis aan parlemen taire ervaring, blijkbaar niet, en zoo hield Iiij stand, en dat wel op liet alleiongeluk kigste oogenblik, dat men daarvoor kiezen kon. Er was toch door den voorzitter een avondzilting aangekondigd, omdal het ont werp vóór de korte vacantio, die de Kamer van Hemelvaartsdag tol Pinksteren gaat genieten, afgehandeld moest zijn. Alaar Dinsdag bleek het zoowat tegen twee uur. dat, als men tot een uur of zes zal, men er dien zelfden dag nog zonder avondzilting kon doorkomen. Door alle clubs waren dan ook dc afwezige leden weer opgetrommeld, opdat men tot stem men in slaat zou zijn, wat natuuilyk niet wegnam, dat verscheiden leden onmogelijk tot het laatst kondon blijven; men veigete niet, dat de Kamerleden nog andere zaken hebben te behartigen; zoo moe-don do hoe ren Ter Laan en Duys b.v*» op bepaalden tijd weg, om do raadsvergadering in Zaan dam bij te wonen, waarin natuurlijk noch do burgemeester, noch een dor wethouders kan gemist worden. Zoo was iedere minuut goud waard, en toch stond de hoer Olto maar door te pralen, en dat onder om rumoer, terwijl niemand naar hem luister de, omdat het amendemnl alle beteeke- nis verloren had. Dc voorzitter hakte toen de knoop door op een wijze Alexander den Groote waardig, want hij" verklaarde, dat door de aanneming van hel amende ment Van der Molen hel amendement Ollo- de Jong was komen te vervallen. Een op vatting, die zeer kwcslieus was, en waar tegen do afgevaardigde voor Amsterdam III met vrucht verzet had kunnen aantoe- kenen. Hij deed dat dan ook, maar onge lukkiger wijze zoo, dat hij den voorzitter der Kamer niet behoorlijk liet uitsproken, waarop ïlczc geweldig hamerde, cu onder daverend gelach den lieer Otto -verzocht te gaan zitten. En de heer Otto ging zit ten, en thans voorgoed, waaruit men weer zien kan, dat de beste zaak door onhan dig optreden bedorven kan worden. Trou wens, aan het ontwerp yoranderl dat alles niets; na het amendement van den heer Van der Molen zou liet amendement Olie de Jong geen andere stemmen hebben kun nen verkrijgen dan die der vo01 stellers, Een amendement van dezelfde hecren om „meer waarborgen" baalde slechts 9 stem men hel hoorde dan ook in deze voor loopige regeling allerminst thuis. Nu het vak Handelsonderwijs behouden bleef, stelde de heer Van Wijnbergen voor aan hen, die in het bezit zijn gekomen: van het diploma, uitgereikt door de Na tionale Vereeniging voor Handelsonderwijs, de bevoegdheid te geven dit vak te onder wijzen aan dc AL U. L. O.-scholen. De Re geering nam dit amendement over; natuur lijk zal dat voorrecht alleen gegeven wor den aan wie dat diploma thans hebben, niet aan hen, die het na liet totstand komen der wet nog verkrijgen, gesteld al dat dio Vereeniging, nu de Staat gelegen heid zal geven wettelijke bevoegdheid te verkrijgen voor het geven' van onderwijs in handelskennis, zal doorgaan met de di ploma's verkrijgbaar te stellen. De wet zelve werd nog niet in stemming gebracht, omdat er wijzigingen tijdens de be handeling in het wetsontwerp waren aan gebracht, waarvoor dc voorzitter een twee de lezing verordineerde. Die was wel noodig, beweerden sömmige bladen, die, misleid door heL gejoel, dat er bij het optreden van den heer Otto was, gemeend hebben dat dc wet aan het eind der behandeling aan minder ernstige overweging blootstond. Dit is echter geheel mis; er is precies verkregen, wat er ook verkregen zou zijn al was de Kamer muis stil geweest, en al hadden alle leden daar r.«órgezeten als doodbidders. Zeker, gejoel «lEE JMSSHE COURANT 1

Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 5