69*** Jaargang. Zaterdag 1 Juli 1916 INO. 15179 Tweede Blad. Uit de Tweede Kamer. Burger-Avondschool Schiedam. Aangifte van leerlingen Deze courant verschijnt d. a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fL 1.25, franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeien des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Ttaven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 20 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voorde© lig© voorwaarden. Tarieven hiervan rijn gratis aan het Bureau te bekomen. Dagelijks worden zoogenaamde kleine advertentiën op gr lomen tot den prrjs van 40 cents per advertentie, hij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Deze advertentiën worden, mits voor 3 achtereenvolgende nummers opge geven, slechts 2 maal berekend. Intercommunale Telefoon No. 103. Aan bovengenoemde school wonden ge vraagd met ingang van 1 September a, s., Leeraren in: i Handteekenen en HandVakteekenen, "Werkluigkundig Vakteekenen, Rechtlij nig Toekenen en Projecüalear. Aantel uren waarschijnlijk, respectieve lijk 8, 15 cni 6. Salaris volgens verordening. Sollicïtatiën vóór 10 Juli m te zenden bij den Burgemeester. vioor de openbare schjolen Voor uitgebreid en meer uitgebreid lager ondehWija Ouders, voogden of verzorgers, -welke leerlingen voor bovengenoemde scholen wensclien aan te geven worden verzocht zich vóór of op 8 Juli as. aan te mel den: Voor School G U. L. O. aan de school aan de Huijsmansstraat bij het Hoefd, den heer M. Martens, op Dins dag hes namiddags van I1/23 uur en op Vrijdag des voormiddags van 8^21114 uur; Voor School A. M. 13. L. O, aan het oude Kerkhof, toegankelijk voor jongens en meisjes, aan de school bij het Hoofd, den Heer A. van Slingelandt, op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrij dag des namiddags Van 45 uur; Zij ivoor wie plaatsing wordt verlangd moeten geboren rijn vóór 1 Januari 1911,. De cursus aan beide Scholen vangt aan 1 September a.s. 1 De Schoolgeldheffing zal geschieden naar het volgende tarief: ïo. aan de School Voor Ui tg'-breid La ger Onderwijs f 15 per leerling por school jaar. Voor hen, die naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders behoorentot de minvermogenden, bedraagt het School geld f 7.50 per leerling per schooljaar. Van on vermoge nd-em wordt geen school geld geheven. 1 2a aan de School vóór Meer Uitge breid Lager 'Onderwijs bedraagt het School geld 'per leerling per schooljaar: a. bij een. belastbaar inkomen Van ten hoogste f1000, f20. b. bij een belastbaar inkbtnen vanbo- vten f1000 tot ten hoogste f1500 f25. a bij een belastbaar infeöfhen ran bo ven. f1500 tot ten hoogste f2000 f30. - d. bij een belastbaar inkomen Van bo ven f2000 tot ten hoogste f2500 f35. et bij een belastbaar inkomen vanbo ven f2500 tot ten hoogste f3000 f40. t bij een belastbaar inkomen van bo- Ven f3000 tot ten hoogste £3500 f45. 1 g. bij een belastbaar inkomen vanbo ven f3500, £50. Voor de leerlingen Van de 7e of hoe- gene klassen, tot Welke klassen onver- molenden kosteloos worden toegelaten wordt punt a. hiervoor gelezen als volgt: ah bij een. belastbaar inkomen van ten hoogste f500, £15. as. bij een. belastbaar inkomen ran boven f500 tot Jen hoogste f1000 -f20. Het belastbaar inkomen wordt berekend volgens de .regeling van de gemeente in komstenbelasting voor het belartingjaar 1916/1917. Voor de leerlingen, niet behooren.de tot de Wierkfelijke bevolking der Gemeente, be draagt het schoolgeld per leerling jper leerling per schooljaar föOi. Indien van de leerlingen, vallende on der de groepen Vermeld onder 2° sub ad (a1 en, a2 inbegrepen) of van die Vermeld otnder 1°, twee of meer uit een gezin gelijktijdig scholen als boven be doekt bezoeken, dan wordt, het school geld Voor ieder vian; hen tot op SÖptit. verminderd. In gelijk geval heeft voor de leerlin gen niet beboerende tot de werkelijke be volking der Gemeente en voor de groe pen cg vermindering tot op 90 pet plaats. Als onvermogen den boven sub 1° en 22 bedoeld, werden beschouwd zij wier werkelijk inkomen, dus zonaer aftrek voor levensonderhoud en kinderen min der bedraagt dan f500. Schiedam, den 21sten Juni 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretarie V. SICKENGA. Is het de zomerstemming die pver de Kamer komt, en haar haast doet maken (met het werk, of is het de zeer juiste overtuiging dat in de financiéelen nood met spoedig genoeg kan worden voorzien? Dit is zeker, dat de Kamer de Verdedigingsbelasting, d.w. z. de Extra-Vermogensbelasting en lie Extra-Inkomstenbelasting met prijzenswaar- digen spoed heeft afgewerkt. En waar men altijd goed doet het beste van zijn (even naaste te denken, zullen wij het laatste maar voor waar aannemen. Die twee wet ten, die in drie jaar tij'Is 100 (milhoen extra in de schatkist moeten brengen, rijn na betrekkelijk korte, en zeer zeker heel gedegen discussies van enkele dagen, zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Een mooi sommetje, maar helaas nog geen vier. do van de kosten, die de oorlogstoestand voor ons meegebracht heeft, ea als de Europeesdhe moordpartij nog lang duurt, kon dat nog wel eens geen zesde -of geen zevende worden. Het vrijzinnig-democratische voorstel is in alle eer begraven. De goede orde (Was natuurlijk, dat het eerder dan het Regeer rings voor stel in behandeling kwam, want aan de aanneming van beide Voor stellen dacht natuurlijk niemand. Art 1 van het voorstel kreeg echter alleen de stemmen van de sociaal-demo craten, van de unie-liberalen Heeres en Smoenge en van den anti-revolutionair Oos- terbaan, naast die van de voorstellers, en was daarmee feitelijk verworpen. Teen stond de heer Marohant op en itrok het voorstel in, en daarmee was het (pleit voor het Regeeringsvoorstel gewonnen, want wie aan de 200 millioen heffing lineens niet aanwïlden, was natuurlijk' ook met voor het sociaal-democratisch voorstel van de 300 millioen te vinden, en hot heeft ons dan ook wel eenigisrins bevreemd, dat de vrijz'.-dem. "daaraan hun stern hebben ge geven. Of eigenlijk beeft het ons niet be vreemd, want op geene partij is Treub's bekend woord meer van toepassing, dat ide kanker van het politieke leven de vrees ,is voor niet genoeg democratisch te worden aangezien. Nu de Minister naar aanleiding van |ie amendeme n ten -Mon té Verloren,- wijzigingen in zijn ontwerp had aangebracht, waardoor zo 15 millioen meer zulten opbrengen (9 millioen uit vermogen en 6 millioen uit inkomen), was aan het amendement-de Meester-Patijn, waardoor 20 millioen uit deze belastingen zou zijn gehaald, den eS^ejnlijken grondslag ontnomen, en het werd dan ook ingetrokken. De heer Monté Verloren hield rijn amendementen vol, om dat hij meende, dat daardoor de druk [billif- kcr verdeeld werd dan door het stelsail van den Minister. Z.Exa bleef echter on vermurwbaar en de Kamer stelde hem met 42 tegen 15 stemmen in het gelijk. -Onder de 42 waren van- Redits de heeren (le Sa- vornin Lohman, Bi oh on van IJsselmomde, de Geer, Kolkman, Snoeck Henkeanans en van Nispen tot Seven aer. Toen is er nog een beetje gekibbeld over den aanslag van eigenaars van een kapi taal, dat met vruchtgebruik belast is, de eigenaars van zoogenaamd blootkapitaal. De heer Kooien stelde bij amendement voor om de eigenaars van blóot eigendom vrij te stellen van de belasting en de genie ters van het vruchtgebruik daarin voor 4/5 aan te slaan. Hij vond het onbillijk, waar de bloote eigendom voor den eigenaar geen inkomsten oplevert, daarvan belasting te heffen. Hij stelde als voorbeeld iemand, die van de helft van zijn mogen het vrucht gebruik vermaakt aan zijn echigenoote, zóó, dat de kinderen niet beschikken over hun legitieme portie. Als nu door dé Re geering wordt geëischt, dat degene, die den blooten eigendom heeft verkregen, driejaar lang heeft te betalen, dan was het volgens spreker te begrijpen, dat de eigenaars van dien blooten eigendom zouden zeggen: nu vinden wij het beter om voor den rech ter inkorting te vorderen, zoodat we aan .onze legitieme portie komen en dus in komsten krijgen. Maar de Minister gaf geen kamp. Waar de Vermogensbelasting in zijn nieuwen vorm Erganzungsstauer is, dat wil zeggen, verhooging van belasting, omdat men naast zijn inkomen nog vermogen beeft, is het onverschillig, of dit bloot eigendom is of niet, op denzelfden grond zou men bezit ters van bouwterrein moeten vrijstellen, zoo lang daarop geen afgebouwde huizen staan, die verhuurd zijn. En in 1915, toen bij de behandeling van de Inkomstenbelasting deze zaak ter sprake kwam, gold het slechts een bedrag van 50 cents van de f1000, maar in deze Extra-belasting kun nen die 50 cents stijgen tot f20, en ook daarmee moet men rekenen. Het voorbeeld, dat 'de heer Kooien aanhaalde, deugde trouwens niet, want art. 22 voorziet daar in, daar het den legitimarissen het recht geefb van hun jnoeder te eischen, dat deze de belasting van den blooten eigendom uit het vruchtgebruik betaalt. Het amendement haalde slechts 18 stemmen, alle van Rechts Eindelijk kregen wij weer de vraag, of de onroerende goederen naar hun werke lijke waarde, d. 1, de verkoopswaarde, zul len worden aangeslagen dan wel naar de hoogst onzuivere maatstaf van 20 maal de zuivere opbrengst, een maatstaf, die ner gens meer naar lijkt, sinds de prijzen der producten na de laatste schatting zoo bui tengewoon gerezen zijn De heeren Kooien en Wijckerslooth de Weerdestijn, wel in ziende, dat het niet aanging de oude ré geling te houden, stelden nu voor niet naar de verkoopswaarde aan te slaan, maar het vcrmemgvuldigingscijfeT van 20 op 25 te brengen. Ons zijn dergelijke amendementen buiten gewoon onsympathiek; men kan natuurlijk hoog opgeven van de moeilijkheid om de verkoopswaarde vast te stellen, het lange en korte van do historie is toch, dat men door dergelijke amendementen tegenhoudt, dat de bezitters betalen, naar dat ze be zitten, en men heeft maar te denken aan de verwerping van deze zaak, door de clericale meerderheid in de Eerste Kamer, toerf Treub ze voor de Inkomstenbelasting voorstelde, om te weten, dat met al die bezwaren tegen den aanslag naar verkoops waarde niet het technische bezwaar, maar het mammemisme aan het woord is. De Kamer' bad dan ook gelijk, toen ze het amendement verwierp, en wel met 33 tegen 22 stemmen. Uit deze onvoltailigheid der Kamer kan men twee dingen leeren: lo. dat de geheele Kamer overtuigd is, dat in dezen financieelen nood zeer bijzon dere financieele maatregelen moeten geno men worden; 2o. dat het voor den voor zitter, die de Kamer ook nog de maand Juli wil bijeenhouden, een heele toer zal zijn dit gedaan te krijgen. Wat het amen dement betreft, de voorstemmers waren, op de heeren Kolkman en Van Yuurea na, allen van Rechts, de tegenstemmers op de heeren Patijn en Nierstrasz nar allen van Links. Het'tweede ontwerp, de Extra-Inkomsten belasting over de drie volgende jaren is in enkele morgenuren afgehandeld. De eenigo kwestie was bij welk inkomen de belasting moest beginnen, ©n iedereen zal het wel gewenscht vinden, dat in deze buitenge wone lijden elk, die riant voor ook maar even in de termen valt, meebetaalt, zij het dan ook maar naar d© mate van zijn krachten. Het ontwerp begon bij inkomens van £800, die fl.zouden hebben te betalen, maar dit kwam ons te laag voor, niet die ééne gulden, maar die f800, waar mede men beginnen wilde. Men kan mak kelijk zeggen: dat is maar twee centen in de week, maar zoodra er centen bij moeten, en met den tegenwoordige 11 prijs der levensmiddelen moet dat, kan er van centen er af naar onze meening geen sprake meer zijn. De sociaal-democraten kwamen nu met een amendement om eerst met f 2000 le beginnen, maar nu gii g men weer den verkeerden kant uit, want dui zenden arbeiders hebben bot tegenwoordig zéker niet minder dan. de „mijnheer", die van f2000 rond moet komen. Do heer Heeres stelde toen mot eenige anderen voor om eerst met f1200 te beginnen, en de Minister, die zelf toch' wel inzag, dat hij met de f800 te ver naar beneden, wag gegaan, nam dit amendement over. Ook dit ontwerp werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen, en wij hopen nu maar, dal, als ze wet zulien rijia ge worden, de gevangenissen er niet vol door zullen raken, en vooral, dat geen nieuwe aanbouw daarvan door de Minister van Justitie zal behoeven te worden voorge steld; op opzettelijke valsch© aangifte toch, waardoor het Rijk benadeeld wordt (want die zich' te hoog aangeeft loopt vrij) is gevangen! ss !raf gesteld tot een, maximum van 6 maanden, en deze gevangenisstraf kan niet door een geldboete ver-rangen worden. Wat daarvan zal komen weten wij niet; sinds dat wij het van zeer nabij hebben gezien boe iemand, die gewoon was zich voor de stedelijke inkomstenbe lasting voor een inkomen van f20.000 op te geven, bij zrjn dood bezitter bleek van, bijna 8 millioen, hebben wij in deze zaak een bard hoofd. Over het wetsontwerp Van wijziging van art. 411 der Invaliditeitswet, welke wij ziging inhoudt, dat de termijn van invoe ring met drie jaar wordt verlengd, werd een harde strijd verwacht, en dat temeer, waar de heer Rutgers, die in het buiten- laad vertoefde, te rechter tijd was weder gekeerd, om van Talma's wetgeving de trouwe beschermer to zijn. Maar het -viel mee. De heer Snoeck Ilehkemans zong de oude litanie, dat een wettelijke regeling, waarhij do belangen der werklied onjdasse in haar geheel betrokken zijn, niet het slachtoffer had mogen worden van een binnenlandsche politieke crisis. We zullen ons dienaangaande met de opmerking ver genoegen, dat er van eenige geestdrift van de arbeiders voor de wetgeving-Talma nooit door ons iets is bespeurd. Van moer belang was zijn verzoek aan de Regeering, om het uitstel van de invoering der wet te benutten om de gebreken, die de wetgeving- Talma in de pracüjk gebleken is te heb ben, te verbeteren. De afgevaardigde voor vApeldoom trachtte die gebreken wel goed te praten door er aan toe te voegen, dat ze maar klein zijn, en dat een bouwmeester gebreken vaak eerst bemerkt als het bouw werk gereed is, maar hier was de poli tiek aan het woord. Waarheid is, dat de wijze, waarop met het Tal ma-pensioen is geleefd, speciaal de Christehjk-Historischen hoeft verschrikt en het was hun hoofd orgaan, „De Nederlander", die er hel eerst bij was om do vele gevallen, waarin hel onrechtmatig is toegekend, te brandmerken. De heer Nolens verklaarde, dat als er stemming over het wetsontwerp werd ge vraagd, wat hij niet zou uitlokken, hij daaraan zijn stem zou moeten onthouden. Want de Regeering had nu eenmaal een afwerende houding aangenomen tegenover de Invaliditeitswet, en de beteekems daar- van werd allerminst teniet gedaan door het feit, dat ze in die houding geholpenj was door den oorlog, door de verhuizing van deze materie van het oeno departement naar het andere, en de wisseling in de hoofden van het departement. Maar de waar heid blijft helaas, dat onze werklieden tot hun groot nadeel niet verzekerd rijn tegen de Invaliditeit. De afgevaardigde voor Venlo scheen vergeten, dai, als de oorlog niet tusschen beiden ware gekomen, er reeds in het begin van 1915' de eindbeslissing zou zijn gevallen over de vraag: Slaats- pensionneermg of verplichte verzekering, en dat dan nu reeds óf do Invaliditeife-' verzekering-Tahna óf een die zich aan de S laatspc rtsi onn e e ri tig aanpast, zou zijn in gevoerd. En toen kwam de heer Rutgers, die het ontwerp alle beteekenis ontzegde, wanneer de Ouderdomswet "door de Eerste "Kamer mocht worden aangenomen. Zoo heel ze ker op de verwerping daarvan schijnt do afgevaardigde voor Hilversum dus nijet meer te zijn, en inderdaad, de uitslag van de Statenverkiezingen is niet van een aard om de clericale meerderheid in de Eerste Kamer overmoedig te maken. Spreker kan zijn stem aan dit ontwerp niet geven, omdat hij wenscht te volharden bij de houding, door de Rechterzijde sinds jaren ingenomen, dat zij geen verantwoorde lijkheid kan aanvaarden voor de niet-invoe- ring van de sociale weigering. Daarenboven is hem een. uitstel van drie jaren veel to lang, als de gewenschte spoed maar wordt betracht, zal die invoering heel wat sneller kunnen plaats hebben. Minister Lely sloeg, zooals wij' dal van hem gewoon zijn, aan de oppositie de wa pens geheel uit de handen. Hij wees er op, dat niemand de onomstootelijko waarheid van het feit bestreden had, dat er uitstel noodig was. Den heer Rutgers wees hij er op, dat het ontwerp' ook noodig was, ook a! werd de Ouderdomswet aangeno men. Want ook bij aanneming daarvan blijft art. 411 ongewijzigd. Minister TVeub had het willen laten vervallen, maar spreker hfeefl op dit punt het ontwerp gewijzigd. Zoodat de thans aangeboden wet noodig is, onafhankelijk" van de vraag of de Ouder domswet wordt aangenomen Voor spre ker is de kwestie van twee of drie jaar uitstel geen kwestie, men moet liet uit stel ruim nemen, opdat de hoofdzaak, goede voorbereiding dor wetten, mogelijk zijl En toen weird de Rechterzijde stil bij- het vernemen wat de Minister in deze reeids gedaan had. Aan zrj'n Departement is voor de voorbereiding dei- wetten een speciaal bureau ingericht. Ontwerpen van algemoenen aard zijn reeds gereed; dal betreffende bet kiesreglement der Raden -is reeds bij den Raad van State. Ook wat de aanpassing jan da InraJiditeits- en Ouderdomswet betreft heeft spreker niet stilgezeten, een ontwerp daarover is even zeer reeds aan den Raad raa State toe gezonden. Aan het verzoek van den heer Snoeck Jfenkemans kon hij gjeen gevolg geven; hij is verantwoordelijk voor de uit voering van deze wetten, en het pogen tot het aanbrengen van verbeteringen zou toch uitstel, ja, zelfs tot groot uitstel kunnen leiden, daargelaten, dat er in de Tweede Kamer wel eens groot verschil van gevoe len zou kunnen blijken te bestaan oveij de vraag of wat de Minister als verbe tering had aangebracht, dit ook inderdaad was. Alleen ais er blijkt van een gemeen schappelijke overtuiging in deze van- ge heel de Kamer, die id. het Voorloopig Verslag over de aanpassings-wel tot uiting zou komen, wil de Minister verbeteringen in overweging nemen. Minister Lely won hét pleit, rijn wets ontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De ontwerpen „Langer in dienst Kouden van ingebjfden hij de Militie, Landweer en Landstorm" werden voor de zooveelste maal gebruikt, juister zou het zijn, om te zeggen misbruikt, om daarbij het was in liet Voorloopig Verslag over die wetsontwerpen trouwens ook reeds gedaan allerlei zaken te pas te brengen, die daarbij niet thuis behooren. De heer K. ter Laan ging in dit opricht al heel ver. Wij kregen van hem jaerst de verklaring, de zeer onnoodige verklaring, dat de S .D', A. P. de meaning ran de Regeeruig niet onderschrijft, dat de belan gen ,van het land niet gedoogen tot geleide lijke /demobilisatie over te gaan. Hij wilde bever ide manschappen zóó paraat houden, dat zo naar huis werden gezonden, om /op den eersten oproep weer op de been (te ko men. (Wij zonden dit ook wel wensehen, maar waar, de Regeenng verklaart, dat dit oaunogelijk js, leggen wij ons daarbij neer). En de Minister van Oorlog was er (volgens hom nooit in geslaagd, om aan te jtoonen, dat deze tvensch niet te vervullen -was. Waar er nu drie wetsontwerpen waren, om zoowel de militie als de landweer en jdej landstorm in dienst te honden, begon hij met de Verklaring, dat hij niet wilde (mee werken |Om de landweer langer in dienst te houden, j En toen zétte hij een groeten boom; op over de verloven. Deze zijn thans zoo (ge regeld, dat 1de gehuwden tweemaal, de om- gehuwden eenmaal in de maand naar buis mogenspreker 'zou gaarne in deze de on- gehuwden met de gehuwden zien gelijk ge steld. Maar 'rijn groote grief wtas, dat, (in strijd met den eigenlijken wil van den /Mi nister, er 'nog altijd compotes-comman danten war©n, die den pofgangers zoo- noemt men in het leger hen, die (met Paschon het bekende slippertje maakten*-— nog altijd hun vergrijp inpeperen, door op de verloven te beknibbelen, of die te (Wei geren. Zoo liet de compagmes-commanidant te Oosterhout de toevoeging van den vrijen Zondag aan het verlof met gelden voor ge straften. En dat gaat op slinksche wijze, onder het mom, dat degeen, die voor /een vrijen Zondag in aanmerking willen komen, 4 of 8 maanden te voren vrij van straf moesten geweest rijn. En de groeps-com- mamdant te Naarden heeft zelfs de pof gangers Pinksterverlof geweigerd. En toen kregen wij het verhaal van een zienuw- zwakko majoor in Amersfoort, die veel te zware straffen, uitdeelt, maar toen wend het eten voorzatter toch te gortig, en hij /viel den spreker in de rede met de ppmerkang, dat het toch niet aanging, bij een /ontwerp, dat langer in dienst houden van onze weer macht beoogde van alles en,nog wat (te pas te brengen. 1 Het is altijd een pijnlijk iets als de heer ter Laan (den Haag) door den voorzittejr vermaand wordt, want hij is helaas niet gentleman genoeg om te begrijpen wat hem past, daarenboven verkeert hij in den on- gelukkigen waan, dat hij ons vaderland ern stige schade zou toebrengen, als hij zich ooit bekortte. De voorzitter kreeg dan ook het zeer onheusche antwoord. Ik was juist van plan er een eind aan te maken, maar, als u zóó begint.Toen begreep de voor zitter, dat deze delinquent iets harder moest worden aangepakt,' en hij voegde hem daarom toe: Dan laat ik u lieelemaal niet meer spreken, ik heb u niet in do red© willen vallen, maar u is buiten de orde. Maar do heer ter Laan retireerde nog niet, en liield vol, dat hij geen oogenblik buiten do orde was geweest, omdat de door hem aangeroerde onderwerpen -ook in het Voorloopig Verslag zijn behandeld. Waarop de voorzitter weer: Eerst eenige dagen geleden zijn bij het oorlogscredietj de toestanden in het leger hier alle in den broede behandeld, ik verzoek u dus u te bekorten. Waarop de heer ter Laan; alsof hij nog vóór. de klasse stond en met een weerbarstig leerling te doen had: Zoo kunnen wij accordecren. Maar al stond SCHIEDAMSCHE COURANT. 1

Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 5