69*" Jaargang, Zaterdag 8 Juli 1916 No. 15185 Tweede Blad Uit de Tweede Kamer. Kunst en Wetenschap. DeKte cotarant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25, franco por post fl. 1.65. Prijs p&r week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiün voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 20 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote- letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. Dagelijks worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Deze advertentiën worden, mits voor 3 achtereenvolgende nummers Opge geven, slechts 2 maal berekend. Intercommunale Telefoon No. 103. Als tiet kind maar een naam jieeft zou men van de heffing van hel Statistiek- recht willen zeggen. Van alle ingevoerde goederen zal 1 per mille worden gehe ven, natuurlijk nog eens naast het invoer recht als dat reeds bestaat, en (lat zal dienen om precies te weten hoeveel pin welke goederen er in ons land. word en ingevoerd, en dan zil het tevens, liet hinkende paard komt achteraan, 3 millioen in de schatkist brengen. Het is leen ont werp uit de erfenis van Minister .Treub, en dal behoeft geen verwondering te haren, want Treub was alles behalve een yrij handelsman, zooals hij trouwens bij de loening van 275 millioen heefl laten gien, toen hij die ook uit opcenten op do invoer rechten wilde dekken, waarvan hij slechts noode is afgehouden. Wij kunnen ons dus zeer goed begrijpen, dat zoo warme yoor- s Landers van het heffen van invoerrechten als de heer Kooien, wien het nog altijd dwars zit, dat het ontwerp-Kolkman zoo veel heeft bijgedragen om Rechts den ptrijd in 1913 te doen verliezen, om goo te zeggen zijn draai had, en constateerde, dat, toen Rechts het tarief van Invoerrech ten wilde verhoogen, het heette, dat (le handel dit niet kon verdragen, terwijl nu eeu Linkscbe regeering feitelijk hetzelfde voorstelt men niets verneemt van do joon gehoorde klachten. Kn met zonder sar casme noemde bij dit meten met (twee maten. De heer Kooien had gedeeltelijk gelijk. Gedeeltelijk, want hoe men het ook graait of wendt, elke gulden meer, die pi e n; uit het tarief slaat, is feitelijk een ye.rhoo- ging daarvan. Maar aan den anderen kant vergal hij, dat de beteekeris van (le ver hooging van het Tarief in de eerste plaats wordt bepaald door het bedrag daarvan. Er zjjn toch', zooals de Minister het te recht aantoonde, belastingen waarvan een kleine verhooging of verlaging geen in vloed heeft op den prijs, dien de consu ment betaalt. Zou men b'.r. van onze buitengewoon hooge suikerbelasting f 1. per hoaderd kilo afnemen!, geen rrionsch zou er iets vau bemerken. Eu zoo zullen b.v. de steenkolen niet in prijs stijgen, omdat er van een wagon vol v10" oenftÖ aan slatistiekrecht wordt geheven. De heer Kooien bleef echter met groote koppigheid volhouden, dat het beginsel hetzelfde was, en 'dat door dit wetsontwerp Links /iet recht verbeurde Rechts er oen verwijt jan te maktri, dat ze op verhooging tvan Tarief aanstuurde. Het verwonderde ons, dat de Minister niet op het denkbeeld kwam pan de afgevaardigde voor GraVe op te per ken, dat het ontwerp eigenlijk alleen kan verdedigd worden door Links, met een beroep op de gansch' abnormale ornslan- digheden, waaronder wij leven, en dat juist Goor dit feit elke verhooging yan- hel Tarief in normale omstandigheden werd Veroordeeld. Het ontwerp Werd zonder hoof delijke "stemming aangenomen. Meer zou er te doen zijn over de wij ziging der Successiewet. We hebben er ver leden week reeds op gewezen, dat Minister Kolkman heel wat ontstemming bij de Rech terzijde heeft gewekt, toen hij nog geen lVs millioen meer uit de Successiewet haal de, maar deze minister hoopt er eventjeis 25 millioen, d.i. 13 millioen meer dan vroeger, uit te krijgen. In de rechte jijn zal al naar het bedrag van de erfenis, 1 tot 6V2 percent worden betaald; bij 25 mille betaalt men reeds 4 percent. Als wij' zeg gen „reeds", is dit in tegenstelling van vroeger, niet omdat wij dit erg zouden vin den, want dan erft men inplaats van 25, 24 mille. Daarenboven gelooven wij, dat, al miskennen wiji de kracht on de waarde van het kapitaal allerminst, ouders toch nog iets beters hebben na to laten aan hun kinderen dan geld, en dat is do capaciteit om geld te verdienen. Maar de Hollander heeft het nu eenmaal met den paplepel ingekregen dat „hebben" hebben is en krij gen de kunst, en zoo heeft hij aan het betalen van successierecht een broertje dood, en als hij er niet danig .tegen had zich uit te kleeden vóór hij naar bed gaat, dan zou de schatkist nog heel wat meier nadeel lijden dan thans door de schenkin gen niet de warme hand. Trouwens, die manier van doen zal ook niet meer helpen; de wet wil' die 25 mil lioen toch niet alleen, halen uit de rechte lijn, maar ook uit de schenkingen "en ,de polissen levensverzekering, die tot nog toe onbelast waren, en buiten de rechte lijn fetrjgt de successiebelasting tot 26 per cent; dat mag nu veel lijken, maar men vergete niet, dat al wat buitan de rechte lijn geërfd wordt, hiet veel hater is dan gevonden geld, regel' is het toch en gezonde regel', dat een mensch trouwt en kinderen heeft. 1 De eerste spreker was de heer Van Nispen tot Sevenaer, en die was het ont werp dan ook te machtig; hij heeft mede gewerkt aan de voorstellen tot buitenge wone heffingen, gedachtig aan het woord: Aux grands ma uk les grands remèdes, maar van het groote geneesmiddel dat thans ge boden werd, moest hij niets hebben, geen verzwaring van de rechte lijn is voor hem het parool, dan moet men het geld maar elders zoeken. Ja, zoo is het doorgaans, ieder wil dat het geld elders gezocht word* dan bij hem zeiven. En nu kregen wij de oude litanie te hooren, dat de vader Rechts rentmeester is van het vermogen der fami lie, en dat in den landbouw het vermogen ontstaat door samenwerking van man, vrouw, zoons en dochters, maar als men dat zoo hoort, vraagt men zich toch af, of daar in reden kan liggen de rechte lijn te ont zien, en deze in de buitengewone omstan digheden die wij doormaken, van ernstige verzwaring vrij te stellen. Het successierecht geeft toch den niet genoeg te schatten waarborg,'dat de rechtmatige erven krijgen wat hun toekomt; daar zorgt de Staat voor, en de heer Van Nispen ware zeker conse quenter geweest, als hij in plaats van piet te willen reageeren op jiet recht dat thans in de rechte lijn wordt geheven, zich daar geheel tegen had verklaard. Maar voor hem was het wetsontwerp onaannemelijk. De heer Tydeman beklaagde zich dat dit ontwerp behandeld werd op oen tijd stip, dat de Kamer terecht naar eenige rust verlangde, waardoor aan dit moeilijke on derwerp niet de rustige behandeling ten deel valt,- waarop het aanspraak heeft. Maar de schatkist stelt op dit oogenblik buitengewone eiscben, en daarom dient dit ontwerp te worden aangenomen. Toch waar schuwde hij de successiebelasting niet tot het uiterste door te drijven, want als deze wet wordt aangenomen, komen wij nog wel niet aan het schrikbarend hooge Fransche tarief, maar overtreffen toch reeds het En- gelsche en het Duitsche. Opdrijven van die belasting zou een groote prikkel voor do gefortuneerden kunnen worden om hun nakomelingschap te beperken, en dat zou spreker een groote ramp vinden. Dat het geven met de wanne hand geen vrijstel ling van belasting meer geeft, werd door den afgevaardigde voor Tiel ten zeerste toegejuicht, al had hij er dan ook bezwaar tegen dat, als de ouders een schenking aan een kind doen, het kind verplicht'zal zijn met de ouders voor den fiscus te komen getuigen, dat die schenking niet 1/5 van het vermogen te boven gaat Dat van uitkeering voor jaarlijkscli, zooals van een ongetrouwd heer aan een huishoudster die hem jarenlang diende, 18 percent zal moe ten worden betaald, was hem te kras; wij .-zouden hier de vraag villen stellen, of genoemde oude, rijke heeren in het vervolg bij de bepaling van de toelage niet met het bedrag der belasting zullen rekenen. Bij het recht van successie op de polis sen van levensverzekering, wees de heer Drion er terecht op, hoe daardoor de bui- tenlandsche maatschappijen een prae krij gen, omdat de verzekerden daarbij hunne uitkeering gemakkelijk aan den fiscus kun nen onttrekken. Spreker had daarom ge dacht aan een motie van orde ten gun ste van een afzonderlijke wet, maar hij wacht op het antwoord d Ministers, en als deze niet met hem meegaat, dan wil hij deze bepaling doen bewaren, tot er een wet is op het bedrijf der buitenland- sche maatschappijen in ons land. Do heer Ter Laan (Rotterdam! die (krach tens zijn gewezen oonnmiesschapi bij de ("li- rede belastingen financiéele specialiteit is van de S. Dl A. P., juichte het ontwerp natuurlijk zeer toe, gelid moet er tzijn voor het tekort was zijn leus, al ibleef dam ook liet amendement niet uit om 'ie (Opbrengst nog le verhoogen. Maar uit een (heel Onder vaatje tapte de heer de Momté (Verloretn!, jdie niet alleen doer belastingvertiooging maar in de eerste plaats door bezuiniging het fi nancieel evenwicht wilde herstelen. Hij was tegen verzwaring van de rechte Jijn, en meende liat door het ontwerp de (vrij heid om schenkingen aan weldadige instel lingen te geven, ernstig werd benadeeld. Vijandig stond hij niet tegenover het ont werp, al nam hij ten sterkste (positie tegen de stelling vam den heer Ter Laan, dat bij overlijden het Vermogen vrij Valt Volgens hem is het vermogen niet vrij, (Zoolang |ex maar één familielid in het leven is. Van meer belang was, dat hij, zoowel als Ho heer Kooien twijfel opperde of do (18 mil- liioön, die de Minister wil haJem luit het stelletje belastingen', dat nog vóór het recès zal'worden behandeld, wel sterk'moe dig Wanen, gegeven het aöcrès der anïd- delenwaarin wij ons thans kunnen .Verheu gen. Eep! vraag dip zeker gesteld mag Worden. Oveï de eerste vijf maanden yam dit jaar brachten de belastingen 17 millioen meer op dan in 1915; bijna (alle middelep hebben meer opgebracht. En dat scheen van te meer beteekemis, waar de |ineeste middelen eerst in de laatste maanden ide grootste opbrengst geven, wat bij de |di- naote felastimgfsi natuurlijk sameaihanjgü biet de bekende late uitreiking der bilejtten. 1 Die Minister waarschuwde echter terecht togen alle optimisme in derze. Men (moest niet vergeten, dat eeto groot deel .van jde Inkomstenbelasting 1915'16 eerst in 1916 is betaald. Waanneer wij de Vermogens belasting en de Inkomstenbelasting op dien grcind uitschakelen en met de altijd pvis-- selvallige Successiebelasting geene Con clusie trekketn, dam was de hoogere (op brengst in. 1916 feitelijk niet meer dam d millioen ever de eerste 5 maanden. En dan zit daarvan niet minder dan (3.300.000 in de suiker. En dat is pok pene onna tuurlijk groote opbrengst, die daaraan te danken is, dat vele jam- en .andere fabrie ken, wier product niet mag woolen uit gevoerd, door blijven fabricföeren, en dus eend memo hoeveelheid producten met voraccijnsde suiker in voorraad hebben. De accijns op het geslacht ging naai' (de hoogte door de stijging van de waarde' yan (bet rundvloosch, en de grondbelasting is heel spoedig voldaan, omdat de booten veel geld verdieben, maar de betaling der iper- soneele belasting die veel betere" maatstaf is van de volkswelvaart, geeft geen malen tot tevredenheid, daarop is mem oen dikke drie ton achter. Zbodat da z!aak pr mooier uitziet dam ze is, ten het (halt, dat del heere'n de Monté Verloren en Kooien den Minister wilden toeroepen, feitelijk' niet op zijn© plaats was. t 1 - Van 'den heer De Savomin Lobman (kre gen wij een hoog philosophisclie reden ee - ring over de zaak. Voor hem js de ge- heele zaak van hel successierecht slechts daarom een rechtvaardige, omdat er iets in ruil moet worden gegeven, voor (te Zekerheid, die de Staat aan den erflater geeft, dat zijn wil ook zal worden uitge voerd. Waar bet nu de rechte Jijn geldt moet de Staat nooit vergeten, dat bij heeft te zorgen voor do instandhouding van hel gezin, daarom worde er dan geea recht of slechts een gering recht gelieven,- (Toch vond spieker hel een anomalie, dat, als de erflater 'het deel - waarover hij beschik ken mag, niet aam zijn zoon jpalaat, om dat deze verkwistend is, maak aan pen, niel-familielid, die er goed op zlal passen, hij dan zooveel meer zal hebben ,1© 'be talen. Voor het argument, dat men' Jiet meest geneigd is om te betalen, als mem geërfd heelt, voelde hij absoluut niets, dan kon men met ^hetzelfde recht zeggen, dat hiel beste oogenblik om iemand te beste len daar is, als hij slaapt, dan merkt hij er niets van. Over het recht dat ge heven zal worden van schenkingen, Was do afgevaardigde voor Goes heetemaal niét te spreken. Het zou een mooio boel zijn, zoo sprak "hij, als ik mijn geld wel mag verzwendelen, zonder er één cent belas ting van te betalen, maar; dat de Staat Lusschen beiden 'broedt, zoodra jk iets wil geven voor 'een goed doel. Dit is inder daad gegrond fop de oude leer: Als ik geld zie, ineom ik er wal yan, Resumeeran- de sprak de heer Lobman zich ,mit voor een overbrenging van de lasten op (do In komsten- en (Vermogensbelasting, dan kan men rekening Ihouden met de inkomsten, die iemand Iheeft en met do grootte vam zijn kapitaal.' SDan kan mén zeggen: die inkomsten bcdragdn zooveel mUJioencn; ik heb (zooveel irullioeuca noodig en .moot dus zooveel (procent boffen. Dan kam" file Inkomsten- en (Vermogensbelasting de sluit post worden, izoools in Engeland, en jueofl men geen complex-belastingen noodig als waarmede Minister Treub ons meende te moeten begiftigen. Dit was alles Keel mooi, maar ,toch om even ide' oogen uit te wrijven of mem waakte of droomde; Was dat de heer Lobman, die man hel woord was, die ook daarom (zoo warm voorstander van de invoerrechten fis, omdat ze Zoo onge merkt worden ibetaald; wat zouden velen zijner Coalitiegenooton (moord en brand schreeuwen, als tie Regeering op zijn raad inging. Maar, (men yergote hiet niet, als iemand een vet, die h>em aangeboden wordt niet Wil, verklaart hij zich door gaans vóór 'iets anders, zonder dat hij daarmede eenige kekerheid geeft, dat, als dit andere Wem werd aangeboden, hij daar aan zijn klem zou geven. In zeer bondige en .zaakrijk© beschouwing verdedigde de hoer Fock het ontwerp. Geld moest er wezen en het kwam hier ylleen aan op verbooging van bet tarief eener sinds jaren bestaande belasting, waarin ook reeds progressie bestond. Met bezuiniging alleen komt men er niet, en als de heer Kooien iich er over beklaagde, dat mem met deze belasting kwam van welke men wist dat ze aan do Rechterzijde niet pan genaam was, dan herinnerde hij er aan, dat het vorige ministerie met de Tariefsverhoo- ging was gekomen, waarvan bet wist dat die aan de Linkerzijde onaangenaam was. Een rech't op de schenkingen was volgens hem onmisbaar om fraude te voorkomen, maar de belasting op de polissen levensver zekering zou bij studiebeurzen en derge lijke zoo onbillijk werken, dat hij deze )ieele zaak, temeer, omdat het maar om een paar ton gouds ging, liever uit de wet zag gelicht. Minister van Gijn deed 0. i. verstandig door niet al te diep op de rechtsgronden in te gaan. Over zijn verdediging van het noodige dezer belasting spraken wij hier boven reeds. Hij zal gaarne bezuinigen waar het kan, maar dan moet de Kamer hem daarin helpen. De hoer De Savomin Lob man, bij wien de politiek nooit slaapt, viel toen in met een: „Dat bad U moeten zeggen bij de Ouderdomsrente", maar de heer Van Gijn, die helaas niet veel voor de sociale hervormingen voelt, maakte zich van deze opmerking af door te zeggen, dat hij ge meend had in deze zich bij liet advies van zijn ambtgenooten te moeten neerleggen. Voor het alles werpen op de Inkomstcn- en Vermogensbelasting, zooals do heer Lob man wilde, gevoeld© hij niets, en de heer Ter Laan kreeg reeds thans de boodschap, dat zijn amendement om belangrijk meer uit de belasting te halen, geen kans had; hij herinnerde er aan, dat men zich niet hoefde te ergeren aan de heffingen van schenkingen aan philanthropische instellin gen, die heffingen bestaan toch reeds se dert lang, alleen is thans voor ontduiking een (stokje gestoken, en over do polissen- levensverzekering wilde hij gaarne met zijn ambtgenoot van Justitie overleggen wat er gedaan moet worden aan de moeilijkheid, die de buitenlandscho verzekeringsmaat schappijen opleveren in deze aangelegen heid, want die moeilijkheid Werd door hem erkend. Wel een ietwat magere troost, want dergelijk overleg geeft, als het iets oplevert, toch nooit dadelijke hulp. De algemeene beschouwingen waren hier mede afgeloopen, want in de enkele korte replieken werden geen nieuwe gezichtspun ten geopend. Een amendement-Knobel, om alle 1 het buitenland gevestigde bezoldigde ambtena ren ten opzichte van deze wet als inge zetenen te boschouwen, werd ingetrokken, toen dv. Minister er op wees, dat dit voor velen van hen ten gevolge- zou hebben, dat ze dubbel successierecht zouden moe ten betalen. Do heer Tydeman belichaamde zijn be zwaren tegen de getuigenis van de kin dexen bij schenkingen in een Amendement, om alle schenkingen van ouders aan kin deren beneden liet maximum, waarvoor vrijstelling van belasting wordt verleend, vrij te stellen van aangifte. Dezelfde ver plichting van aangifte wilde hij laten ver vallen voor schenkingen, die niet meer dan 1/5 van het inkomen bedragen, mits dat één vijfde dan ook niet meer dan £50000 bedraagt. De voorsteller betoogde, dat aan neming Van zijn amendement geen nadeel voor den fiscus met zich zou brengen, daar de zoon bij den dood zijns vaders verplicht is medcdeeling te doen van de schenkingen. De Minister nam van dit amendement, dat door den lieer ter Laan (Rotterdam) bestreden werd, omdat het ingrijpen in de gezinsaangelegenheden bij vele belasting wetten voorkomt, dat gedeelte over, waar door de gang naar den fiscus onnoodig wordt, als er geen belasting is verschul digd. De heer van Nispen tot Sevenaar kwam op tegen den eed, die in art. 28 der wet vereischt wordt als waarborg, dat men juiste opgave deed, waartegen hij altijd bezwaar had gehad, maar nooit zooveel als thans, nn de verzwaring van de belasting de ver leiding tot ontduiking zoo vergroot heeft. De heeren de Monté Verloren en de Savor- nin Lohman meenden ook, dat velen hij deze wet tem begrijpelijke redenen een ver klaring hoven den ml zouden verkiezen, en daarom achtte de laatste noodig een verklaring, die van allen wordt geëisclit, waarbij, als die valsch blijkt te zijn, oven zware straf zal moeten worden opgelegd als bij meineed. - - De heer Kolkman was chtèr met de ervaring, die hij indertijd als Minister yan Financiën heeft opgedaan, van een ander gevoelen. Volgens hem kan de eed als waarborg voor do juiste aangifte bij suc cessie niet gemist worden; in België was na de afschaffing daarvan de aangifte van roerende goederen plotseling tot op i/s ver minderd. Hij vermocht echter den heer De Monté Verloren niet te overtuigen, die met 9 andere leden den verplichten eed wilde zien vervangen door een verklaring, aldus luidende: I „Ik verklaar plechtig, dat ik in (ge- moede vermeen, dat de aangifte over het recht van successie naar aanleiding van het overlijden van N. N., door pnij is ge daan zonder eenige verzwijging of verkeer de opgave tón. nadeele van 's Rijks schat kist, eai dat ik zoodra mogelijk (aangifte zal doen van en het recht yan successie zal voldoen voor al betgeen ik<z»l vermenen niet of kwalijk te hebben aangegeven.'1 Aanneming van dit amendement zou. dan natuurlijk tengevolge moeten hebben, dat aan den wensch van den heer de Savomin Lohman werd voldaan, cn dat in jde wet eene slotbepaling kwam, waarbij op valscho verklaring een zware straf werd gesteld als op meineed, lie heer de Meester bestred 1 het amen dement, ilaar bij met den heer Kolkman bij de successie den eed. onmisbaar achtte, en de heer Limburg ontried die anode ©n- derteekenaars van bet amendement, die indertijd hunne stem aan het eedswetjej hebben gegeven, dit vol te liouden, daar ze daardoor aan genoemd eedswetje een deuk zooien geven. Aanneming van het amendement zou toch gelijk staan met de verklaring, dat men den eed maar (afschaft, omdat toch ieiereert er zich aan ont trekken kan. En toen kwam nog de Mi nister van Justitie zijn collega van. Fi nanciën ter hulp, door er op te wijzen, dat de Eedswet uitgaat van het (beginsel, dat iedereen, een eed most afleggen, maar dat er op De regel uitzonderingen kun nen zijn, en dat dit .beginsel (door aanne ming van dit amendement in hooge mate zou worden verzwakt, want hierdoor zou zonder meer aan een ie Ier de {vrij© keuze worden gegeven. Het einde van het lieï was, dat het het amendement met 43 tegen 17 (stemmen verworpen werd. D© voorstemmers waren allen van Rechts, behalve dat de heeren de jtYijkersloot de Weer&estedjn, de Geer, Kolkman en Bichon van IJsselmonde zich bij Links voegde. j 1 Toen kregen wij het reeds genoemde amendement van (den heer Ter Laan om 7 millioen fineer uit de wet te Kalen, waar voor de 'vrijzinnig-democraten bij mond© van den heer Teenstal veel' zeiden te voe len, maar 'waaraan, zij Kun stem zouden onthouden, omdat Üe Minister het onaan nemelijk verklaarde, teen houding, waar voor hij een geduchte strafpraedi cati© van dten heer Buijs in ontvangst had te nemen, en die ons niet verbaasd©» Als men inder daad voor een sociaaldemocratisch! amen dement yeel voelt, moet men ook maar op sociaal-democratisch' standpunt gaan staan en "zich absoluut niet meer bekom meren om hetgeen bereikbaar geacht mag worden, dit fis echter oen wedde, die alleen de S. 'D. Ai P- Zich' kan reroorlooven, omdat, als Üo beurt aan haar is om mi ni stersportefeuilles te tam vaarden, zij Ket liarl iu de schoenen voelt zinken en liaor beurt laat Voorbijgaan. De Minister wees evenzeer eetn amen dement af Van don Koer De Monté Vetrloi- ren en 'negen anderen, om de percentages zóó te kegelen, dat de kleinere erfenissen iets wterden tentlast, en do hoogere gets zwaarder wbiden gedrukt, d. w. z. de erfenissen in do rechte lijn. 1 Wij moeten Kier aan ons overzicht pen einde maken, 'omdat wij niet in file ge legenheid zijn de zitting vjan Vrijdag bij te wonen. Onze prognose w.j zullen jhtet er op 'wagen 'prefect te zijn is dat het amendement Ter Laan hedemaal géén kans KecfL, 'een zeer makkelijke profetie trouwens; dat teok het amendement De Monté Verloren kal worden vprwfoipen, dat, zooals de Weer Fock in zijn (hoedanig heid van voorzitter der Commissie Van Rapporteurs terecht kiei.de, elke pirincipieole beteekonis miste, finaar slechts een kwestie was van 'meer of minder, en'jïat de wet zal worden "aangenomen. Wij Kopien, dat de uitkomst 'ons niet zal logenstraffen. (Dc beide bedoelde amendementen zijn verworpen; de behandeling van. het Vets- onlwerp is echter nog niet ten einde ge bracht en wordt Dinsdag voortgezet. Red.) t>De üollandsehe Lelie. Dit damesblad, dat bij velen slechts be kend is door de buitenissigheden van baar redactrice Anna de Savornin Lohman, is thans onder andere leiding gekomen. De nieuwe redactrice, mevrouw M. Kooij Van Zeggelen, is nog op de terugreis uit Indië, en daarom neemt mevr. L. J. C. van Vliet—Van Dam, tijdelijk do redactie waar. Zij opent ook in een voorwoord den nieu wen (30sten) jaargang, daar het door mevr. Kooij geschrevene waarschijnlijk door de Engelsche censuur is achtergehouden. Niet temin kan mevr. Van Vliet over den nieu wen koers van het blad o. a. het" vol gende moedeelen :i j SCHIEDAMSCHE COURANT 1 1 1

Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 5