09"° Jaargang Zaterdag 15 Juli 1916, no 1519! Tweede Blad Uit de Tweede Kamer. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen- Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fL 1.25, franco per post £1. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 ooit Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen. AdvertentiSn voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau, bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der AdvertentiSn: Van 16 regels fi. 0.92; iedere regel meer 20 cents. Reclames 80 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentièn bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis .aan het Bureau te bekomen. Dagelijks worden zoogenaamde kleine advertentiön opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Deze advertentiën worden, mits voor 3 achtereenvolgende nummers opge geven, slechts 2 maal berekend. Intercommunale Telefoon No. 103. Wij zijn gelukkig niet al te slecht pro feet geweest; het amendement-Ter Laan kreeg alleen de sociaal-democratische stem men; en hoezeer het reclame was, mag wel blijken uit het feit, dat niet minder dan 6 leden van de partij, d. i. dus 40 per cent, bij de stemming daarover afwezig waren. Die manier van doen om steeds hooger te bieden dan de anderen, moest de S. D. A. P. nu eindelijk maar opgeven, sinds ze in 1913 de aanvaarding der por tefeuilles heeft geweigerd. Enfin, er zal nog wel wat water door de zee gaan, vóór er in deze een verandering komt, en de sociaal-democratische woordvoerders kunnen weer het land ingaan om er op te snoeven, dat zij de oenigen warenj die een kraclitigen <uuival op dat sneede kapitaal deden wat door de „bourgeoisie" in be scherming genomen werd. Dat het amendement-De Monté Verloren met Links tegen Rechts verworpen werd, het amendement dat strekte om het belas tingpercentage voor de kleine en middelma tige erfenissen ietwat te verlagen, zal mis schien de wet niet sterker maken in de Eerste Kamer. Maar misschien vergissen wij ons daarin, naardemaa1 de clericale meerderheid in /lat achtbare lichaam in den regel met kleine erfenissen niets to doen heeft, en, het doet ons leed het te moeten zeggen, maar haar houding tegen over Treub's wijziging van de wet op de Vermogensbelasting heeft het bewezen; zij denkt in jle eerste pkiats om eigen porte- monnaie. t Ons idee dat de behandeling der wet wel op 7 Juli 1,1. had kunnen zijn ten einde gebracht, is beschaamd; daarvoor bleek er aan de zaak der schonkingen te veel vast te zitten ën niet minder aan die van de levensverzekeringen. Vóór men daaraan ging, behaalde de heer De Geer een succes voor weduwen en minderjarige kinderen, die erven. Zijn amen dement, om, indien hun. verkrijging niet meer dan vijfmaal het maximum bedraagt, dat van successierecht is vrijgesteld, do helft van dat maximum van belasting vrij te stellen (tot dusver geschiedde dit al leen als de verkrijging l'/a maal zooveel was als het maximum), werd door den Mi nister overgenomen. De afgevaardigde voor Schiedam ging hierbij van de moeilijk tegen te spreken stelling uit, dat als iemand aan zijn weduwe en kinderen fortuin ach terlaat, op het oogenblik, dat al die kin deren in staat zijn in hun, eigen onderhoud te voorzien, en voor die weduwe en kin deren door de verkregen erfenis verhoo ging van draagkracht ontstaat, temeer om dat hij dan ook in staat geweest zal zijn voor zijn weduwe wat te doen. Maar, dat, als iemand in den bloei zijns levens sterft, met een flink inkomen uit arbeid en een klein fortuin achterlaat aan een weduwe met 8 kinderen, die nog in hun leertijd zijn, er juist een groote vermindering van draagkracht plaats heeft. Dit alles was zoo logisch, dat toen de heer Mendels bij interruptie aan den voorsteller vroeg of hij die vrijstelling voor een zeker be drag ook wilde geven, als de erfenis een millioen bedroeg, hij droogweg ten ant woord kreegOok bij een millioen, en de afgevaardigde voor Schoterland, an ders niet spoedig tot zwijgen te brengen, bleef daarop zoo stom als een visch. De welwillende houding, die de Minister tegenover het amendement aannam, zal ze ker ook wel ten deele hieraan to danken zijn geweest, dat de heer Da Getor, die nooit anders dan zeer loyale oppositie vbert, bij de indiening verklaard had, dat afwijzing van zijn amendement het aan allen die aan de Rechterzijde der Kamer waren gezetten, zeer moeilijk zou maken voor de wet te stemmen. Hiet amendement had eindelijk dit nog vóór, dat het niet, zooals het amendement-De Monté Verlo ren 2 millioen van de Schatkist zal ver gen, maar slechts 2V2 ton. Maar, zooals wij reeds zeiden, bij de schenkingen en de levensverzekeringen ging het minder glad.; tegen hot beginsel hadden al heel weinig leden bezwUar, maar de uitvoering daarvan was weinig paar den zin. Wel is waar Weeft de Minister bij Memorie van Antwoord in de levens- verzékeringskwestie Wat toegegeven, lo, door de erkenning, dat slechts dat died van Eet bedrag der levensverzekering mag worden belast, waardoor de verkrijger woo ded geniet. (Voor wie dit niet duidelijk is, zij er op gewezen, dat, als iemand aan zijn kinderen bij overlijden een ton ver zekert, dit voor hen oen groot financieel voordeel is, als hun vader betrekkelijk jong komt te sterven, terwijl het daarentegen een nadeel voor hen wordt, als vader een zeer hoogen leeftijd bereikt), 2o. door van de buitenlandsche levensverzekeringsmaat schappijen 10 mille cautie te vorderen, die verbeurd kunnen verklaard worden, als "de betrokken maatschappij meewerkt om onzen fiscus te onthouden wat dien toekomt van de uitkeeringen der Nedcr- landsche verzekerden. Maar de heer Kooien vond die 10 mille een peulschil letje, en wilde die tot minstens twee ton opvoeren, en de heer Drion, oud-tevens- verzekeringsman, hield vast aan zijn suste- nu, dat van levensverzekeringsuitkoermgen eerst de successierechten zal mogen wor den geheven, als bij de wet waarborgen zijn gegeven, dat ook de buitenlandscho verzekeringsmaatschappijen de verplichtin gen, die de aanhangige wet in deze oplegt, zullen nakomen. Jijj diende daartoe een amendement in, dat heel wat kracht schoen te krijgen, doordat het uit alle partijen, behalve uit de sociaal-democratische, hond- teekeningen verkreeg. 1 Over de heffing van de schenkingen viel menig bitter woord, dat zijn oorsprong vond in de vrees, dat men al te krachtig zou in grijpen in de verhouding der bloedverwan ten onderling, en dat door de heffing do schenkingen aan liefdadige instellingen ten zeerste zouden verminderen. Vrij van schenkingslieffing is o. a. wat de ouders aan hun kinderen 's jaarlijks geven tot een bedrag van f2000, of tot een bedrag van f5000, mits dit dan ook niet meer is dan van hum eigen inko men, dit gerekend naar hum aanslag in de Inkomstenbelasting. De heer Tydema stelde daarop als amendement voor omi alle schenkingen tot f2000 vrij te stel len van recht, en de -heer Van Nispen Lot Sevenaar stelde met 9 anderen oen amendement voor, juister gezegd een nieuw lid in art. 57, dat over de vrijstellingen handel!,1 aldus luidende: „Een schenking voor eenmaal door ouders of door één der ouders aan een kind bij Wet aangaan van een huwelijk voor inrichting van het huis tot een bedrag gelijk aan tweemaal de som, welke in het vorige lid voor heffing is vrijgesteld (d. i. f2000), doch len hoogste een bedrag van ttonduizóred gulden." Maar deze amendementen vermochten het hart van don heer Lobman niet to verzach ten, die te voel bezwaar ,had togen do schemkings-belasting in het algemeen oan vóór de amendementon te kunnen stemmen. Met de bekende hartstochtelijkheid, die jde afgevaardigde voor Goes het geheim ,vain lie eeuwige jeugd schijnt te (verleenen, trok hij van leer. Sarcastisch verweet hij lie Minister, dat deze, om giften die ontduiking van belasting beoogen te achterhalen, alle giften belast. Als een valer do schulden voor zijn zoon betaalt, is jiat een schenking. Helpt men iemand nam geld jam oen zaak te beginnen, dan heet het pen schenking. Als "mm geld betaalt omi jde Oer te redden van een. familielid dat gefraudeerd heeft, dan. heet dat tal wederom jeene schenking. Als iemamd op het punt (staat failliet te gaan of hot al is, en jie fanulie brengt oen som bijeen voor de crediteuren, om jhem te be wegen een. adooord aan te (gaan, dan heet dat wederom eemie schenking. Als jmen geld geeft voor een© kerk of (voor de oprichting van een leerstoel aan eane (Universiteit dan moet daarvoor weer sdhmfcingsrecht wor den betaald, ell niemand geeft (toch zulke soimmon weg om zich aangiet successierecht te onttrekken. Waarom stelde de Minister deze schenkingen niet vrij Hij zon echter geen amendement voorstellen, want zoo einliigde hij met een sneer als de Minister niet wil zal lie Kamer jook piot willen, en de laatste is reeds lang over liet begrip hoen, dat deze wet ©en, nieuwen jen onbil lijken last op de bevolking legt. De Minister stond tegenover de amende menten van de hoeren Tydeman en van Nistpem tot Sevenaer niet onvriendschappe lijk; het eerste liet hij geheel aan lie be slissing der Kamer over, en fiet laatste wilde hij zelfs oveniemlen als jdeze het be- lïrag vain f 10.ÖÖ0 op de (helft daarvan terug bracht, een verzoek waaraan deze -trouwens (niet wilde voldoen; 1 1 Tegenover den heer de Savomin Lohman gaf hij echter Weinig of jniets toe. Wijzende op de overdrijving waaraan deze zich schul dig had gemaakt, toonde hij aan, dat diens fout was, liat hij zich op het standpunt plaatste, dat "het schenkingsrecht slechts zou wonden' geheven om ontduiking -van successierechten tegen te gaande (minister stelde daar tegenover dat de iwet noch "be schikt over iemanlis geld, noch over de vraag hoe hij dat wil (besteden, maar dat die zich alleen (bemoeit inlet dert 'begiftigde, wat trouwens' ook hot systeem' yan ito Sua oessiewet is. Schenkingen wórden belast, even als erfenissen, omi dat zij tijdelijke ver- hoogingen van inkomen zijn. 1 De heer de Savomin Lohman Was met dit antwoord uit den aard der zaak niet bijster tevreden, en er sprak groote ontstemming uit zijne verklaring, idat hij niets had tegen strenge wetten tegen belastingontduiking, maar dat hij Iniet om ,d& ontduikers de gansche natie omi Ier ©ene wet wilde bren gen, waardoor het geven van bona fide schenkingen niet alleen zeer werd bemoei lijkt, maar die schenkingen Zelve tegen alle recht cn billijkheid in, werden belast. De heer Marcliant, over moer parlemen- laire ervaring beschikkende dan, de Minis ter, begreep dat de zaak niet goed ging, want inderdaad waren de bezwaren van den heer De Savomin Lohman niet zonder grond, en stelde dus do vraag of de Mi nister niet aan de gerezen bezwaren tege moet kon komen, daar het toch te gek was, dat er belasting zou geheven worden van het bedrag, dat een vader aan zijn zoon geeft, om daarmee zijn schulden te betalen. En de Voorzitter, beleidvol als altijd, en begrijpende dat liet goed was den Mi nister tijd te geven om zich' te beden ken, schorste de discussie oyer het onderwerp „schenkingen", daar er toch nog veranderingen in de desbetreffende para graaf zouden moeten worden aangebracht. La Auit porte conseil, zegt net bekende Fransche spreekwoord; de vier nachten, die Minister Van Gijn dus kreeg om over de zaak na te denken, moestan dan ook wel hun uilwerking niet missen. Hij be gon met de amendementen, van de heeren Tydeman en V. Nis pen lot Serena,er o-rer te nemen. Daarnaast stelde hij uit eigen beweging voor van belasting vrij te stel len schenkingen gedaan aan personen, die in zeer ongunstige geldelijke omstandighe den verkceren, Lo helpen, wat aangenomen is, nadat op voorstel van de Commissie van Rapporteurs de redactie aldus was ge wijzigd, dat vrij zou zijn elke schen king, die de strekking had om den be giftigde, die niet in staat is zijn schul den te betalen,,daartoe in staat te stellen. Eindelijk heefL de Minister nog vrijtgesteid van bclasLing alle schenkingen aan instel lingen van weldadigheid, welke vrijstelling door aanneming van. een amendement _Snoeck Hehkemans werd uitgebreid tot de 'instellingen van algehneen nut. Zooals men ziet waren dit zeer belangrijke conces sies, maar toch' nog niet genoeg naar den zin van den heer De Monté Verloren, die op het allerlaatst, waarover hij een zacht maar zeker met onverdiend verwijt van den voorzitter niet ontging, met een even ingrijpend als weinig begrijpelijk amende ment aankwam, om alle schenkingen uit bespaard inkomen, waardoor het vermo gen van den schenker niet zou worden verminderd van heffing vrij te stellen. On begrijpelijk noemen wij het amendement, omdaL hierdoor juist de ontduiking op groote schaal in de hand zou zijn gewerkt, zooals de Minister op zeer overtuigende wijze aantoonde. Stel b.v. eoni gezin, met één ton inkomen, waarvan alle kinderen een goed gevestigde positie hebben ver kregen, zoodal de alleen overgebleven ouders met heel wat minder inkomen; toe kunnen, stel met f25.000, dan koeren zij eenvoudig de overige f75.000 jaarlijks als „bespaard inkomen" aan hun kinderen uil, en onttrekken dus jaarlijks dit belangrijk bedrag aan de Inkomstenbelasting. 'Het amendement is ten slotte mot de kleine meerderheid van 30 tegen 26 stemmen ver worpen. vóór stomden alle leden van Rechts, plus de heeren Nierstrasz en Drion. I I Wat de levensverzekeringen betreft heeft de Minister om aan de moeilijkheid tan opzichte van de buitenlandsche maatschaph pijen tegemoet te komen, in afwachting van een nadere welbebjke regeling yan deze speciale aangelegenheid, bepaald, dat voor de boelen door den verzekeraar Ver beurd en voor het recht, waarvoor deze aansprakelijk is, wanneer deze niet geves tigd is in Nederland of er zijn woonplaats heeft, mede hoofdelijk aansprakelijk is zijn vertegenwoordiger Mor te lande. De heer De Savomin Lohman was voor deze wijziging dankbaar, maar niet vol daan en bleef de voorkeur schenken aan het gehandhaafde amendement-Drion, om van uitkeeringen van levensverzekeringen geen belasting te heffen, zoolang do zaak der buitenlandsche maatschappijen niet wet telijk was geregeld. Ook de heer De Mees ter zou voor het amendement-Drion stem men, want wel wordt door de wijziging van den Minister de bevoorrechting van de buitenlandsche maatschappijen wegge nomen, maar voor de Nederlandsche maat schappijen raakt daardoor tevens het hek van den dam, wat thans vervalt voor hen de verplichting om aangifte te doen van het bedrag dat zij uitkeeren, net zoo goed als voor de buitenlandsche maatschappijen, en de heer Fock bleek van hetzelfde ge voelen. Maar de heer Fan Raalte wees er terecht op, dat levensverzekeringsmaat schappijen in de eerste plaats behoefte hebben aan openbaarheid en controle, en dus van knoeierij in deze niet zullen willen weten, tenminste de solide niet, cn dat wie zijn leven verzekert, terdege naar de soliditeit van de maatschappij uitziet, en dat bereidwilligheid tot knoeierij in deze aile vertrouwen in de maatschappij bij de belanghebbenden zeiven zou wegnemen. Deze practische redenatie Steunde den Mi nister niet weinig, Z.E. deed zelf de rest, en zoo haalde het amendement slechte 19 stemmen; de 39 tegenstemmers vormde een bonte rij uit Links en Rechts. Van het wetsontwerp zal Dinsdag a.s. nog een tweede lezing moeten gehouden worden, maar na de concessies, door den Minister inzake de schenkingen gedaan, is de aanneming daarvan verzekerd. Bij de regeling van werkzaamheden werd besloten het wetsontwerp „Vaststelling van bepalingen in bet belang Van (ie volks voeding en van ©ene doelmatige /retributie van goederen", op Vrijdag 14 (Juli in de afiieelingen te doen onderzoeken. De heer Schaper kwam daartegen op en /wilde het af'leelimgsonderzoek twee dagen vroeger doen plaats hebben, om meer (zekerheid te geven dat het ontwerp nog (vóór het zomer- recès zou worden afgedaan. Volgens hein was dit ontwerp van weinig omvang en had men gelegenheid genoeg gehad het ,to ibe- studeeren. De beer Tydeman was «van gansch ander gevoelenhij vond fiet ont werp juist buitengewoon moeilijk; en iWaar het van verre strekking is, )en jarenlang een groeten invloed zat oefenen ,op enjs economisch leven, achtte hij eene rustige behandeling, die in deze uooiig .zal zijn, vóór het zomerreces piet meer (mogelijk, en liat to minder, waar de 'Kamerleden hunne vacantie zoo bitter noodig hebben. Ook de heer de Meester -verklaarde zich (tegen over haaste behandeling, waar de publieke (opinie nog geen gelegenheid gehad had jzidh over lie regeling uit te spreken, (en achtte wel het aflleelings-onderzoek, maar niet de Open bare behandeling noig vóór het jnaaès ab soluut nooizakelijk. De heer Notens (merkte sarcastisch aan', dat wie den' ,Weg van den heer Schaper op wil, het ibest doet, in ééne wet voor eemis en fvoor alles neer te schrijven, dat alles hij Koninklijk Besluit zal wanton geregeld, en. de (heer van der Molen wees er als wethouder (van Rotter dam op, dat men toch ,tijd moest hebben zich rekenschap te geven van (ie verande ring, iiie hot ontwerp in (de verhouding tus- sehen de verschillende bestuursorganen zal brengen. Hot wil ons voorkomen', dat jde gegrond heid van de bezwaren togen (overhaaste be handeling niet aan iemand van (hot gezond verstand van den heer Schaper (hebben kun nen ontgaan, maar hij zat nu eenmaal vast aan Ito reusachtige demagogie, die* zijne partij mdt ito zaak der levensmiddelen!, voorziening heeft gevoOrd. Vandaar dat hij zijn voorstel volhielii .met een igrauw aan het aires van den heer (Tydeman, die over vacantie dorst 'praten, terwijl de (nooden des volks gelenigd moesten worden. Zijn (voor stel weid echter met 30 (tegen 24 stemmen Verworpen, vóór 8 sociaaldemocraten (7 man van de partij trok (zich van „de nooden des volks niets aan), 4 vrijzinnigdemocra- tein, 10 Unie-Liberalen cn van jRechts Ito heeren Duyinaer van Twist Cn (Snoeck Hen- kemans. Tegen stemden 20 leden yan Rechts, 5 Unie-Liberalen ion 5 Vrij-Libcra- len, Het land zal natuurlijk weengabnlen van do snoodheid van de burgerlijke partijen; maar ito sociaaldemocratische sprekers zul len vergeten or bij te vertellen', dat het voorstel-Schaper zou zijn aangenomen, als allo sodaal-democratische Kamerleden, opi hun post waren geweest. 1 1 1 lil De Wijziging der Wet tot nadere uit breiding van den landstorm, die beoogt de landstormplichtigen ook te gebruiken ter vervanging van de militie, terwijl oorspron kelijk alleen het doel was hen te doen dienen voor de aflossing der Landweer, heeft heel wat storm opgejaagd, omdat daarbij de quaestie van de demobilisatie ter sprake kwam. En daarmee staat de zaak nu eenmaal zoo, dat de groote meerderheid der Kamer van overtuiging is, dat de mo bilisatie in een aantal, zooals die "thans nog altijd op dn been is, niet noodig is, maar dat zij, op de sociaal-democraten dan na, zich bij de zaak neerlegt, omdat het kabinet de volledige mobilisatie nog steeds voor onmisbaar verklaart. De so ciaaldemocraten kwamen dan ook meteen motie om onverwijld de landweer en drie lichtingen militie naar huis te zenden, maar deze haalde alleen hun eigen stemmen, d.w.z. 7, want thans was reeds de groot ste helft der fractie afwezig. Van meer belang was echter de redevoe ring van den heer Van Raalte, wien het ontwerp wel sympathiek was, omdat aan neming daarvan onze miliciens, die nu bijna 2 jaar onder de wapenen zijn, de welver diende rust zal geven, maar die toch aar zelde zjjn stem aan dit ontwerp te schen ken, omdat het gedacht is in het kader der' thans bestaSnde organisatie der mobilisatie. Want hij meende dat de financieefe en eco nomische bezwaren bet noodzakelijk maak ten die tot een minimum terug te brengen, bet müiimum dat wij tot handhaving van onze neutraliteit noodig hebben, en dat zeker kleiner is dan bij het begin van den oorlog, want al is voor ons het oorlogsge vaar niet verdwenen, het is toch'aheel eind teruggeweken. Daarom wilde hij dan ook geen demobilisatie in den zin, dat wij niet meer op onze hoede zouden zijn, maar een organisatie, die ons in staat stelt de naar huis gezonden manschappen op het uur dat men ze daar noodig heeft, op hun post terug te hebben. De Minister heeft echter twee argumenten daartegen. Ten eerste, dat die plotselinge oproep om weder onder de wapenen te komen, ons kwhad zou kannen doen aan de eene of de anderej zijde der belligerenten. Épreker hechtte daaraan echter niet de minste waarde, want het karakter van terugroepen van verlofgangers wordt geen ander omdat het op ietwat grooter schaal gebeurt. En het tweede argument, dat onze spoorwiegcapa- citeit niet van dien aard is om een groot aantal troepen tegelijk op hun plaats te brengen, zon, volgens den heer Van. Raalte kunnen gelden voor een uitgestrekt land land als Rusland, maar niet voor een klein land als het onze. Hij verwachtte dan ook, dat de Regeering het vraagstuk nog eens ernstig onder de oogen zou zien. Deze rede baarde groot opzien, en nadat Minister Bosboom de in het debat gébrachte dólailpunten had beantwoord, nam Minis ter Cort van der Linden hot woogd om speciaal naar aanleiding van de red© van den beer Van Raalte zijn -verwondering uit te spreken, dat thans op gedeeltelijke demobilisatie weid aangedrongen, nu de strijd om ons hoen noodt zoo fel geweest is als thans en de economische druk die op ons wordt geoefend zwaarder is damj ooit. En namens het gansche Kabinet moest hij opkomen tegen hot vestigen' van den indruk, dat de Regeering zich' niet be wust zou wezen welke groote offers "de langdurige mobilisatie van de Nederianjd- sehe natie vraagt, maar zij is nood zakelijk. En de Regeering kan1 niet steeds en voorbdurend de reden van die nood zakelijkheid uiteenzetten. Wiant het oor deel der Regeering berust op gegevens, die niet alle voor mededeelmg vatbaar zijn en op waardoering yan personen, toe standen en uitlatingen, die alleen steunen een hiaar militaire leiding, en dat beeft zij ook thans gekregen, want hiet wetsontwerp .is ten slotte zonder hoofdelijke stemming aange nomen, maar zulke overwinningen wér den toch' zeer duur gekocht. De Kamer wil, en terecht, niet minidier overleg tus- schen Regeering en Parlement dap. in Ka- geland en Frankrijk bestaat, en de beza digde redevoering van dén Keer Van Raalte is in dit opzicht nog heel wat be denkelijker Voor de Regeering dan dé felle speech van den hoer Mordhanl, die ver klaarde, dat hij bij defensiewettcm zweeg, omdat spreken daarbij toch! hopeloos was, in welke overtuiging hem do redevoering van den Minister van Binnenlandscba Za ken bad versterkt. Hiot ging toen hagd legen elkaar, want waar de 'beer Gort van der Linden de Kabinetskwostie had gesteld op Met-aanneming yan hbt ont werp, verweet de beer Marchamt hiem, dat hij het politieke leven van het Kabinet verbond aan do vraag of alle forten.' en liniën hun volte bezetting moesten behou den, waarop de heer Cort van der linden hem bits onderbrak met een: Dat is mijn! zaak. In tweede termijn beeft de Minister zijn bonding wel ietwat verzacht, maar het debat over deze wet beeft de verhou ding tussohén de Tweede Kamer en bet Kabinet niet verbeterd. De kwestie is, dunkt ons, wel gesmoord maar Mét v|oor goed, en zal binnenkort, naar wij verwach ten, wel weer, en dan in scherpen yorm terugkomen. Ovier de tnest van' het jbahaPdekto een vol gende keer; ons overzicht zou anders ei te veel plaatsruimte vragen. Alleen' ;wen- sdhen wij nog opze instemming (te betuigen met de woorden die de /voorzitter van' de Tweéte Kamer aan de nagedachtenis1 yan den oud-minister Tal ma heeft gpwijd. (Mep! zou wel fel verpolitiekt moéten] pijn; pot SCHIEDAMSC COURANT. 1 1 1 1 1 1

Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 5