69"* Jaargang, Maandag 31 Juli 1916 No. 15204 Tweede Blad Uit de Tweede Kamer. Gemengd Nieuws. Deso courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen 1 25 franco per post fl. 1.65. 6 Prijs pear week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen, Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan liet Bureau Imzorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Ko,te Haven). Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fL -0.92iedere regel meer 20 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan hot Bureau te bekomen. Dagelijks worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Deze advertentiën worden, mits voor 3 achtereenvolgende nummers opge geven, slechts 2 maal berekend. Intercommunale Telefoon No. 103. Men vei haalt van een vorst uit de middel eeuwen, dat hij aan zijn hofnar eens de vraag stelde, welk beroep in zijn konink rijk hiel.meest werd uitgeoefend. Waarop deze antwoordde: Het beroep van doktor. En toen de koning dit niet wilde goloo- ven, gaf zijn hofnar hem daarvan het bewijs. Ilif bond zich' een doek orn hel hoofd en veinsde hevig© kiespijn to hebben, en er was niemand aan (hel hof, die hem tegenkwam, of hij gaf hem raad, hoe hij zich het best ran de. lastige kwaal kon bevrijden. Zooveel mensdien, zoövoel doc toren. Deze anecdote kwam ons in de gedachte naai' aanleiding van hel feit, dat, als men thans de vraag zou stellen, welke we tenschap in ons land met Üc meeste voor liefde wordt beoefend, het antwoord daarop moet wezen: de economie. Het grimmelt om ons heen van economen, die mei het geneesmiddel voor de cconomi salve ellende, die wij doormaken tengevolge van Jen oorlog, in hun zak loopon; die alles voel beter weten dan de Regoenng, die er zelfs gieen oogenblik aan denken, dat hun zeer voor-die-handsche opmerkingen toch zeker ook wel punt van overweging hebben uit gemaakt bij de Regoering, bij Minister Posthuma in de eerste plaats. En van deze g elogenhci dsecon om en krijgt men dui zend en één verschillende adviezen wat Posthuma eigenlijk dioen moest, en naar- demaal de Minister zeer terecht zijn eigen lijn volgt, en zich, niet aan deze dilettanten stoort, zijn er geen steeneu genoegvoor hem, en is onze verdwaasde bevolking zóó verre gekomen, dal Posthuma als wij len de profeet Jonas, de schold krijgt vian al de ellende, die zijn (medepassagiers op 's lands huikje ondervinden. Koml er een verbod van uitvoer, zoodat do boeien tij delijk af moeten gien vian dia groote win- sfjen, waarvan de Staat zoo terecht extra- belasting heft, dan klinkt het uit hun aller mond: Weg met Posbhuma! en dan staat daar niet' tegenovtör, dat zij, die van liet Vjerbod van uitvoer profitoeren, eenigon dank gjevoeien in buil hart of daarvan blijk gjeven; en zoodra dat verbod van uitvoer weer wordt opgeheven, wordt PosLlmma voor den „God der boeren" uit- geschohJen, oir een juffrouw iin Amsterdam, die moeite bad de bonoodigde groenten voor pet middagmaal te bekomen, gaf het geprangde hard lucht in ontboezemingen over dien „smerigen" Posthuma. Alen kan uit dit alles drieërlei opmaken lo. dat de Nederlandsclio bevolking na twee jaren van oorlog zoo weinig besef heeft overgehouden, dat het .onvermijdelijk is, llat iedereen onder den wereldramp lijdt en lijlen moet, dat hot aanspraak meent to kunnen maken op den ouden geregelden gang van het economische leven in Ne derland 20'. dat de groote massa niet het minste begrip heeft hoe uiterst ingewik keld het vraagstuk is, en hoeveel cr komt kijken, pis men van bovm af in wat in gewone tijden zichzelf in vrijheid ontwik kelt, wil ingrijpen; 3o>, hoe dat ingrijpen op zichzelf, al werd het door de abnormale omstandigheden, waarin wij leven onver mijdelijk, altijd te betreuren blijft, daar het bij belanghebbenden de verwachting op wekt, dat daardoor aan, alle pijn en lasten oen einde zal komen, wat nu eenmaal niet kan: de Regeering kan leniging geven maar geen afdoend geneesmiddel. En dan wordt de werking van Let toegediende /verzach- tipgsmiddel nog niet weinig tegengehouden door het egoïsme der menscihen; het is hard om het te zeggen, maar daarom niet minder waar, wie maar een gaatje open ziet «m, in dezen tijd winst te maken uit ide oorlogsellende, adht zich den gelukkigsten memsdh der wiereld, en aan de belangen der gemeenschap wondt niet gedacht Wij zijn thans een mensdblom rijk, dat op en huiten het (slagvel! zdclh aapi; Kaïns lijfspreuk houilt, en niet eens meer (vraagt of het zijn broeders hoeder is, maar dat den plicht om dat te wezen, luide ontkent I Het is te hopen, dat de boliandeling van het ontwerp-DistributieWet in de Tweede Kamer de aandacht zal trekken van de Neierlandsdhe natie, van 'do dilettant-eco nomen, i,n de eerste plaats. 'Zij zullen er uit loeren, dat het niet te vermijden geweest i», liat er bij de "maatregplen, die de re goering ter zake van bet levenslnui Ideion.'- vraagstuk genomen heeft, fouten begaan rijn, dat er wel veel afbrekende, maar zeer weinig opbouwende critiek op het wets ontwerp is gewteest, in dien zin, dat er Uadhten zijn gekomen, zonder aanjgjoving van bet middel, om deze voor het vervolg otmcmlig te maken, ent eindelijk dat Mi nister Posthuma een man is, avion, het aller- fdnst om Rjedhthaiberei te dom is; dat hij .jfttegenlleel in ruimiqn zin tot onderling overlegbereid was; dit het hem slechts te doen is om de onontbeerlijke voedings middelen zooveel mogelijk onder het hereik te bremgen ran hen, die ze niet kunnen missen. Was oorspronkelijk in ait. 1 van bet wetsontwerp de verplichting aan de ge meentebesturen opgelegd te zorgen voor een behoorlijke hoeveelheid levensmidde len binnen hun ambtsgebied; overleg met de Commissie van Rapporteurs heeft deze bepaling doen vervallen, wal zeker 'n groote verbetering is. Do Minister zal nu hebben te zorgen, dat do gemeenteliesturen over een voldoende hoeveelheid levensmiddelen, brandstoffen en huishoudelijke artikelen zul len beschikken. Als hoofdinhoud van hel wetsontwerp noem oir wij 'verder, dat do Minister bevoegd is prijzen vast to stel len, waartegen goederen in den groothan del, in den lusschonhandel en in hot klein ten hoogste mogen worden aangeboden en verkocht, zeker het oenigo middel om on gerechte prijsopdrijving te voorkomen. Ein delijk zou een vierde gedeelte van 'hot nudeelig verschil, dat tussohen in- cm ver koop van levensmiddelen zou blijken te zijn, door de gemeen tem wonden bijgepast, maar dit is door de aanneming "van een amendement ran do Commissie van Rap porteurs op 1/10 deel teruggebracht. En het wetsontwerp is zonder hoofdelijke stem ming aangenomen; de beer De Beaufort, die eerst had aangedrongen op een wet- telijken termijn waarbinnen deze nood rege ling weer buiten werking zou traden, hield dit bezwaar niet vol, zelf wel inziende, dat de uitgebrachte critiek, en de alge- meene overtuiging, dat man hier met een noodregeling te doetn bad, de beste waar borg was, dat dit wetsontwerp, eenmaal wet geworden, geen minuut langer van kracht zou zijn dan strict noodzakelijk was. Hoofdschotel van het debat was natuur lijk de rede van den Minister zelf, die ge lukkig wederom bleek zich' in een goeden staat ran gezondheid te verheugen, en die in deze dagen zeker allerminst op de politieke pijnbank neergelegd is geweest, waarop zijn vijanden, de dilettant-economen hem zoo gaarne hadden uitgestrekt. De Kamer voelde blijkbaar, hoe meer de zaak bekeken werd, welke groote moeilijkheden aan de levensmiddeleairegeling waren ver bonden en dat stemde liaar tot kalmte en bezadigdheid, zooals wij hel host uit het incidcnt-Duijs konden loeren, want de afge vaardigde voor Zaandam zorgde ook woer bij deze gelegenheid voor oen incident. De lieer Duijs* beweerde namelijk, en dat op gezag ran den bekenden lieer Polak, die in dertijd terecjjt gestaan hoeft voor het quali- ficoeren van den Minister -als „schobbe jak", dat er onregelmatigheden bij 'net graanbedrijf zijn voorgevallen, en dat Jaar niillioenen zoek zouden zijn. Ilij wenschte dat Z. E. ten onderzoek vari deze aange legenheid oen Commissie zou instellen, en als dit geweigerd werd zou hij het voor stel doen tot een parleniontaire enquête. De Minister nam bij' dit uitkomen van don neer Duijs het standpunt in, dat hij terecht inneemt tegenover allen laster. Gepraat zou er altijd worden, zoo zcide hij, er was een uiilnomenld accountant om de hande lingen der graancarnmiasio te control oeren, en dus was er geen commissie noodig. Als er oen parlementaire enquête zou wor den ingesteld, zou do Minister daarin een bewijs van wantrouwen zien en heengaan. En door wien word de houding van den Minister tegenover den heer Duys in be scherming genomen? Het is allermerkwaar digst, dat dit door den leider der sociaal democratische fractie, den heer Schaper, geschiedde, die het thans geen tijd noemde enquêtes te houden, en die het volkomen billijkte, dat de Minister niet inging op beschuldigingen van een „warhoofd" als Polak, een uiting, die den afgevaardigde voor Zaandam tol een paroxysmc van woede bracht, en hem zijn partijleider deed toevoegen, dat deze „klinkklaren onzin" ten beste had gegeven. En het geval is niet merkwaardig door onlieLamelijk optre den van den heer Duys, wat voor de Ka mer niets ongewoons is, maar wel hierdoor, dat een man als Schaper in de Kamer' de hand beschermend over 's Ministers hoofd uitstrekt, terwijl in de sociaal-democrati sche meetings op het aftreden van dezen bewindsman wordt aangedrongen. Zeker een lx:wijs voor de lichtvaardige taal in do meetings, maai' niet minder hiervan, dat men in do Kamer de moeilijkheden in .-in het levens middelen vraags tuk verbon den, ter diege gevoelt. Hoofdzaakvan 's Ministers betoog was, dat men al de door hem genomen maat- regeleh in dit licht had te bezien, dat het hem in de eerste plaats te doen was om de productie aan dien gang te houden, want er Tnng nooit vergeten worden, dat, als wij een buitengewone werkloosheid in het land kregen, de last voor de burgerij schier ondragelijk zou worden. De prijzen zoover neer te drukken, dat er geen oorlogswinst meer zou-worden behaald, moge voor den oppeivlakkigen beschouwer veel aanlokke lijks hebben, maar zou een groot gevaar zijn voor de productie. De Minister gaf daarvan moer dan één sprekend voorbeeld. Varkens b.v. kan men mesten met gras en den afval van het bedrijf, doch mei kan ze ook mesten met krachtvoeder. En terwijl nu de prijzen van dien afval met 20 en die van het krachtvoeder met 100 percent zijn gestegen, kan men toch nog door wetenschappelijke menschen betoogd vinden, dat de varkensfokkerij kan door gaan, als do vleeschprijzen met slechts GO percent rijzen, terwijl het dan toch duide lijk is, dat alle mesters met krachtvoeder hun bedrijf zullen, moeten stopzetten. De zuivelproducten dienden ons, om in ruil daarvoor de grondstoffen te, krijgen, die wij uit het buitenland voor ónze in dustrie noodig hebben. En nu noemde de Minister het om te laahen, iiat men, hem verweet, dat hij 70 procent von on zie eieren uit het land het gaan en maar 30 procent voor de bmnenlamdsche consumptie behield, en dat er, lxeweerd is, dat hij juist anderosom had moeten doen. Als hij dat gedaan had, zou het, gegevten de hooge prijzen van het kippenvoer, piet meer de moeite waard geweest zijn het eierenbedxijf vol te houden, en dan zou men. over veel minder eieren hebben beschikt dan de 30 percent, die nu voorhanden eras. En - nu kan men makkelijk zeggen: Zorg dat het kippenvoer en het beestenvoer ju het alge meen goedkooper is, door voorschriften om trent den verbouw van gewassen, maar zulke voorschriften zijn m lie ipractijk waarlijk niet door te voeren. Alen heeft, zoo zei de Minister terecht, nooit te ver gelen, dat al wie wat produceert dit doet om er geld 'meet te verdienen, en, dat elk minister, die de behoorlijke jvinst aan de productie zou ontnemen, deze jniet alleen niet meer leiden kan, maar ze zelfs ton dcodo zou opschrijven. En voorzoover er onbehoorlijke, d. i. aan den (arbeid oneven redige winst gemaakt hebben, grijpen wij in door dé oorlogswinstbelasting. I Onllcr de dilettant-eoonomten is het een vast stokpaardje, dat wij, wat do lovens- middelenvoorziening betreft, er zooveel bo ter aan toe zouden zijn, als alle uitvodr werd stopgezet. De hoer Parijn heeft over liezen onbenulliger! wenscüi een liartig woordje gesproken, dat men goed zou doen niet te vergieten, en wél dit, dat in ons land met zijn in- pn uitvoer, de 'regeling buitengewoon bemoeilijkt woril, dóórdat elke regeling al dadelijk raakt het netelige punt van de internationale (Verhoudingen, hetgeen het voor den buitenstaander nog iels moeilijker maakt dan anders liet geval zou wezen, de genomen maatregelen te be- coiiloeien. Daarenboven 'mocht volgens liezen bevoegden spreker nooit vergeten Worden, dat bij een zoo abnormaal iets als oen zorg van de Ilogecring voor de levcns- middelenvoorziening er nooit sprake kan zijn van een gooi, Jjeber' ga best, maar alleen van hetominst slechte*. En de heer Parijn sloot zich geheel, aan bij den heer Schim van der Loeff, (lie, als voorzitter van hot Kaasbureau en later rij lens de af wezigheid ran den Minister noig beier do gesties Van het Departement van Land bouw had loeren kennen; en die gr ooien lof aan den /Minister (gebracht had, voor alles waf deze gedaan had. I 'Noch de lieer Parijn, noch de lieer Schim v. d. Loglf IksIi oorden tot de lofredenaars quandrinêmo, zij erkenden, dat er foule.n Wio- ren begaan, speciaal met de aardappelen- voorziening en het zorgen voor den suiker- voorraad, m.oar liet woord moest hun toch uit den mond, dal men te spoediger ge reed is met een boud oordeel over hetgeen de door den Minister ingestelde commissies hadden verricht, naarmate men minder de zaken kent. De afgevaardigde voor Zierik- zee wilde het openlijk uitspreken, dat veel van hetgeen men anders zou willen heb ben, enkel een gevolg is van de hopelooze economische verwarring door den oorlog veroorzaakt. En de beer Van Vuuren, die zich van oen groote reeks van klachten tot tolk had gemaakt, kroeg terecht te hoo- ren, dat men daarmee geen stap vorder komt, dal men, als men het stelsel, dal de Minister in zake de lcvensmiddelenvoorzïe- ning is toegedaan, afkeurt, men daar een ander stelsel tegenover heeft te zetten. De eenige, die dit in de Kanier gedaan heeft is haar jongste lid geweest, de heer Van Beresteijn, die de gemeentebesturen slechts in zooverre met de distributie der levens middelen wilde belasten, dat zij zouden op treden als rijksorgaan, maar die de Rcgeo- ring daarvan do volle verantwoordelijkheid en ook allo kosten wilde doen dragen. Hij heeft dat stelsel naderhand in een amende ment belichaamd, dat echter werd inge trokken, toen de Minister het onaanneme lijk had verklaard Resultaat van do debatten lijld. ons in de eerste plaats, dat het, zoo al geen triomf voor den 1 (Minister, toch een zeer groote genoegdoening voor hem was, en dat te meer, na al 'den laster en de verguizing, waaraan hij heeft bloot gestaan. Men neemt geen ontwerp aan zonder hoofdelijke stem ming van een Minister, aan wien men per slot van rekening de zaak van de levens middelenvoorziening niet zou toevertrou wen. Daarvoor is die zaak te gewichtig, en de veronderstelling is voor ons uitge sloten, dat do Tweede Kanier daarover licht- vaardig zou denken. De Kamer heeft nu 20 millioen gevoteerd om de Nedcriandsche burgerij, van wie zoovelen onder de prijs stijging dor eerste voedingsmiddelen lijden, het leven wat gemakkelijker te' maken; met krachtige medewerking der gemeentebestu ren kan zulks nu geschieden, en we hopen, dat liet daartoe zal komen Minister Postliu- ma zal dit ruimschoots vergoeding wezen voor don onvordienden smaad, hem aange daan. En het is te meer noodig, deze hoop uit te spreken, omdat bij de verscherping van den oorlog, die iederen dag nieuw re cord van bestialiteit slaat, telkens iets ge beuren kan, waardoor de best gemaakte rekeningen faliekant uitkomen. Wie had bijv. ooit gedacht, dat Engeland, dat, God hetere hot, zegt den strijd 'voor hel recht der kleine neutrale staten te voe ren, na al hetgeen hot ons reeds aandeed, nu ook nog beslag zou leggen op onze id sscbersvaartuigen, op de schuiten met goud beladen, die ons do haring aanbren gen, en dat onder voorwendsel, dat wij een groot gedeelte ran die liaritng aan Duilschland verkoopen? Net, alsof wij niet vrij zijn het kostelijk zeebanket ter markt te brengen, waar wij willen, en als En geland er dan zooveel bezwaar Legen heeft dat .onze haring naar Duitschland gaat, laat ze ons die dan afkoopen tegen den prijs, die wij daar kunnen' makenwij hebben geen voorkeur. Het doet ons dan ook genoegen, dat de h'eer Spiekman van zijn vragenrechL ge bruik heeft gemaakt om de volgende vraag aan de Regeering te stellen: Welke stappen heeft do Iïegecring gedaan inzake loet vast houden van een aantal schepen der Ne dcriandsche haringvissohersvlool, op last der Engelscho regeering, waardoor hot be drijf der visScherij wordt stopgezet, onge veer 25.000 arbeiders en arbeidsters werk loos worden, en do voeding in Nederland belangrijk wordt geschaad? Tol ons genoegen, hoeft de Nederland sclio Regeering ook in deze niet stil ge zeten, zoools uit lid. antwoord van den Minister van Buiteikmdisohe Zaken over tuigend bleek. De hlcer Loudon deelde mede, dal do^ Brit-s die Regeering liem onlangs door middel van haar gezant, had ïloem weten, dat zij zich! verzotten moest tegen de levering aan Duitschland van do voort brengselen der Noerdzeevisschcrij, en dat zij, bij voortzetting dezer levering, ver plicht zou zijn die Nederlandscihe vaar tuigen voor liet prijsgorecht to brengen. En die vaartuigen zouden slechts worden los gelaten, als die levering ophield. Tegen dat opbieden heeft de Nederlandsclio Regce- ring VicrzeL aangoteckend. Zij heeft de En- gélsclic Regeering in de eerste plaats er op gewezen, dat die «iscli van. niet-uitvoer ran Niedorlandscho visch naar Duitschland in strijd was met de Ilaagsclio verdragen ran 1907. In die tweede plaats is nog eens miet nadruk vastgesteld, dat levensmidde len, (b'o zich' op neutrale schepen op weg naar neutral© havens bevinden, 'nooit con trabande kunnen uitmaken, en dat onze visschej-s dit steeds doen en er ziek ton strengste van onthouden oorlogsscliepen van de belligeranlein te proviandeeren. Ein delijk was gewezen op de groote ontstem ming, die hier te lande door het gebeurde wias gewekt, en do hoop uitgesproken, dat de opgebrachte schepen, zonder verwijl zou den vonden losgelaten. Latei wij hopen, dat de krachtige lioudiag van do "Rege ring het gewénschto gevolg moge hebben. Ons verslag zou niet volledig zijn, als wij niet nog vermeldden, dat in behande ling is geweest een aanvulling dor Indi sche begrooting. De lieer Boogaard! meen de, dat hot beter was die van do agenda af to voeren, waar'twee posten daarin, de opleiding der Indologen en de oprichting van con gctah-portja-Iabriek, te Tjipetir zeer ampele bespreking vercischten. De Kamer besloot echter anders.1 Over de opleiding der Indologen is al heel weinig te doen geweest, maar (de oprichting der getah- peitaJabriek is hevig aangevallen. De heer Knobel achtte /leze fabricatie niet geschikt voor Staatsexploitatie, en de hoeren Mar- chant en Bogaardt vonden liet niet fair, dat de R(geering thans met een procédé ging werken, dat eigenlijk het eigendom was der Nederl. Gutta Percha-'Maatschappijen waarvan niemand dan zij zich zou mogen bedienen, als er, toen dit uitgevonden was, reeds in Nederland een octrooirecht had be staan. De Minister deed zijn best om zich tegen het verwijt van unfairheid te verdedigen, maar hij zon goed gedaan hebben, den raad van den heer Fock te accepteeren en den post tijdelijk terug te nemen, want ze werd door aanneming van het amende ment-Knobel met 32 tegen 27 stemmen ge- sclirapl. Het wordt tijd, dat deze minister eens een succesje te boeken krijgt. Dit nederlaagje was voor hem te onaangenamer, omdat het van zijn partijgenooten, de vrij zinnig-democraten, kwam, die als één man tegen den posi stemden. De Kamer is op zomerreces gegaan, en zij heeft de rnst alleszins verdiendhot is Voor onA zelfs de vraag of zaj diet op den duur vol zal houden te werken, zooals in de laatste twee jaar het geval gewénst is; de oorlogswotten hebben enorm Veel tijd in beslag genomen, 'en zullen dal wél blijven doen. En de vacantie, die vroeger ruim drie maanden lang was, is reeds tob 6 wéken ingekrompende Grondwétslierzjening staat bovendien voor de deur. Er zal vóór 1917 heel wbt gevergd wonden. En de Kamer kan nooit genoeg doen, nu eens beet Jut dat ze te veel praat, dan wéér eens dat ze zondei 'genoegzaam praten -de gewich tigste beslissingen néémt: II est difficile de comtenter fout le monde et son père. Het nieuwe hotel tc Rotterdam Vanaf heden zijn in het gebouw van de kunstkring te Rotterdam de maquetten te bezichtigen voor het nieuwe hotel dat verrijzen zial aan het Van Hoogendorps- plein aldaar. De eerste indruk wolkomen ran liet aanschouwen vain de betekenin gen en maquettenverkrijgt is dat men hier te doen heeft met een reuzehbouw- wterk dat den stadhuisbouw nabijkomt Door den architect, den heer Alb. Ot- ben, zijn twee ontwerpen gemaakt, Waar van bet verschil voornamelijk het dak'be tref L Terwijl het benedengedeelte van liet gebouw hetzelfde blijft, is het op het een© ontwerp gedekt door een spils dak met spitsen toren en op het andere mateetn plat dak' met platte torens op de viert hoékleiu Het eerste heeft daardoor een) meer Hollandsch cachet, terwijl het an dere meer het karakter v.an oen wereld-' gébouw verkrijgt. Hel terrein is groot 3700 M2. terwijl ite opbouw op den bcgianeri grond on geveer 3000 M2. groot is met een" lengte van 80. en een gevelbreedte van 40; AL Aan de vjoorzijde krijgt men een dub bel terras. Op den b'egpnen grond komt aan de,Voor zijde het café met bierrestaurant, 1b sa men groot 850 M2. Aan de stille zijde Komt de entree voor het hotel met daarachter gelogen hal en botieltrap, de hotel bureaux en een afzon derlijken ingang naar de voor ruimte van de le verdieping en van de verschillen de salons ten gerieve van Je logeergas ten. V De zijgtovel aan don Schiedamschen Siti- glel wordt ingenomen door de -feestzaal en liet wijn-restaurant mot ruim terras aan hét water. Ook deze gevel zal,een, trotschen aanblik opleveren. In het Sousterrain komen twee billard- zalen vloer 14 gewone en 2 matchbiljards en een loggia aan het water, een bar, ruime toiletten enz. De kelders zullen bevatten hét ketel huis, do ventilatie-inrichting, de ijsmakerij en dergelijke. De achterzijde van het gebouw wordt eveneens grooteldeels voor den dienst in gericht De eerste verdieping boven hot café, dé feestzaal en restaurants, wordt grootexdeels ingenomen door verschillende zalen, waar van de bestemming nog nader to bepalen, benevens rook- en conveTsatiezalen, za len voor kleine diners, exposiliekamers, enz., enz. De overige verdiepingen worden geheel' bestemd voor hoteldoelednden on ingeno men door slaapkamers, in 't gehfeeT ptmL 200, waarvan, 90 met badkamer. ran h'et aantal kamers wordt voor één persoon bestemd. Op de bovenste verdieping komen, de SMIEDÊMSCME COURANT I

Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 5