1 Luchtaanval. De Oostenrijksche marinestaf rnfeldt: IIeden(\Voensdao:)nadht wierp een eskader mannevliegluigen met sneees bommen op do vijandelijke batterijen aan de mond ine van do Isomzo en bet vijandelijk vliegtuig station Gorgo bij Grado. Versohillende tref fers weiden verkregen. Ondanks hevige be schieting, keerden de vliegtuigen onbescba digd terug. In den Kanfcasiis. - 1 Russisch legerbericht Ten westen van Guisnïtsjauch maakten onze troepen, na de Turken van een domi neerendo hoogte te hebben verdreven. 5 officieren, o. \v oen bataljonscommandant, en 38 askaris gevangen. Er werden wa penen buitgemaakt. Een poring der Turkt n om in de streek van Kiglri op tie rukken werd tot staan gebracht. Onze troepen gingen daarop tot het offensief ever en verdreven don vijand uit zijn stelling Zij bezetten het dorp ,Hjogós, ten zuiden van Kighi In de streek van; Moesj, Biblis, Van, Oermes en Sennes. en tusschen Kermansjah en Ramadan werden hevige gevechten ge leverd. In de streek van Moesj en Bitlis trokken we zonder pressie van den vijnnl naar het noorden terug. (Moesj ligt circa 80 mijlen ten zuiden van Erzeroem, dicht bij de Moeradsoe, en Bitlis, ten westen van het Wanmeer). Turfcsch legerbericht. Aan het Eaukasische front werden de Russische troepen, die zich sinds eemgen tijd, profibeerende van de ongunstige we gen en verbindingen, en tengevolge van de moeilijkheden, die op rekening van het weer waren te stellen, hadden kunnen nes telen in de buurt van Bitlis en Moesj, ge leidelijk tot den terugtocht gedwongen. Zij moesten geweren, kanonnen en ge vangenen in onze handen achterlaten De terugtocht is het gevolg geweest van de hevige aanvallen, die de op onzen rech tervleugel strijdende troepen sinds een week met sucoes uitvoeren en van den druk. dien zij "oefenen op den buitengewoon stei- len heuvelketen, ten zuiden van Bitlis en Moesj, welke stellingen de vijand reeds geheel versterkt had en die hij hardnekkig heeft verdedigd. Die stellingen zijn eergis teren geheel door ons vcmeesteid. Onze troepen, namen in den nacht van 7 op 8 Augustus de plaats Bitlis in bezit en! in den ochtend van don Sen bezetten zij Moesj. Bij don strijd van man tegen man, die in den ochtend van den 7den ten zuiden van Moesj werd ge voerd, gaven zich twee compagnieën van 's vijands infanterie met hun wapens over Onze troepen achtervolgen den vijand, die vlucht in de richting van de Moerad So3 In het centrum en op den linkervleugel geen krijgsverrichtingen van belang. Van de andere fronten zijn geen berirh- ten ingekomen. In Egypte. Engelsch legerbericht. De vervolging van den vijand in de streek van Katia wordt voortgezet. Er zijn nog meer krijgsgevangenen gemaakt. De achterhoede van den vijand is nu terug getrokken tot een lijn, van Noord naar Zuid loopemde, door Birelabd, 24 KM ten oosten van Katia. Zeppelinraïd. Van Du i t so he zijde. De Duitsche marinestaf meldt over den gisternacht gedanen Zeppelin aanval op de Engelsclie oostkust: Verschillende van onze marineluchtschip eskaders hebben heder<('WoenpdagDnachf, Engeland opnieuw aangevallen. Marine steunpunten aan de Oostkust, industrieele inrichtingen Van militaire beteekenis in de graafschappen langs de kust van Nort humberland tot Norfolk, werden rijkelijk met brisante bommen Van het zwaarste kaliber en brandbommen - beworpen. Het succes was overal groot en kon bij den betrekkelijk helderen nacht duidelijk woi* den waargenomen. Zöb werden in de ijzer- en benzol fabric ken bij Middlesborougd zeer sterke ont ploffingen en groote branden waargeno men, in de haveninrichtingen van Huil en Hartlepool en op de werven aan de Tyne werd een zëer sterke uitwerking der bommen vastgesteld. Ook in de industrieele inrichtingen bij Whity en de spoorwegSnrichtingen "bij"Kings'- lynn werd groote uitwerking verkregen. Alle luchtschepen keerden onbeschadigd terug, ondanks hevige tegenwerking door zoeklichten en ofweerbatterijen. VanEngelschezijde. Het Britsche oor 1 ogsp ersh u re au meldt, dat de aanVal plaats had 'si nachts' tuk- schien half één en half drie en dat het aantal luchtschepen op zeven a lien wordt geschat. Ze kwamen niet meer dan enke le mijlen Ver boven bet land, behalve in Schotland. De vijand bereikte rijn doel niet. De meeste bommen viel ver van eenig be woond centrum neer. Hierop moeten ceni- ge uilzonderingen gemaakt worden bijv. ten opzichte eener stad in het noord oosten van Engeland, vanwaar de voe gende verliezen vernield worden: Een man stierf fen gevolge van den schok1, twee mannen en drie kinderen werden gedood en vier mannen, vijf vrouwen en drie kinderen gewond. 1 In een andere stad in het noordoosten werden een man, eene vrouw en drie jon gens gewond. De totale xnaterieele schade bestaat uit: vier 'huizen gedeeltelijk! verbrand, terwijl .talrijke ruiten werden Verbrijzeld in ver schillende andere steden en dorpen, 50 voel spoorweg werden losgescheurd, een paard werd gedood en er werd nog, eeni- ge andere onbeteekerjende schade aange richt. De veroorzaakte schade treeft hoege naamd geene militaire beteekenis. Er zijn ongeveer 100 ontploffende en 60 brandbommen gevonden. Diverse berichten De duikbootenoor 1 og. De Duitsche marinestaf meldt: In liet tijdperk van 31 Juli lot 5 Aug brarht een Duitsche onderzeeër in de Noordzee 13 Engelsebë visschershooten en een Engelsclie regceringsstecnkolenboot tot zinken. Vereen. Staten Reuter seint uit New-York, dat de drei gende staking van 400 000 man spoorweg personeel is voorgekomen. Beide partijen hebben zich bereid verklaard hun geschil len aan den federalen hemiddelingsraad te onderwerpen. BÏNNMLÏm Hofberichten. H. M de Koningin hééft heden ten 121/» uur ten Koninklijke Paleize, in afscheids gehoor ontvangen, den heer Gurgel do Amoral lot overhandiging van rijn temg- roepingsbrief als gezant van Brazilië bij Hr Ms. Hof. Daarna heeft de gezant deelgenomen aan het noenmaal ten Paleize. Algemeen® Bond ran R.-K. Kiesrereenlglngen Door het Bondsbesfuur is ingesteld een commissie, welke in opdracht heeft te on derzoeken op welke wijze en met Welke priddolen de politieke propaganda kan wof- den verbeterd en algemeen doorgevoerd, en van hare bevindingen en daarop ge1, gronde voorstellen aan het Bondsbestuur mcdedeeling te doen. De commissie, welke bestaat uit de hee- ren. B Th. van Wolf, te Amsterdam (voor zitter), Alb. van der Kallen, to Breda, en L J. M. Hazelzet, te Rotterdam, is dezer dagen ten huize Van den voorzitter van den Alg. Bond, mr. A. bagon van Wijn bergen, te Arnhem, eeinstallecrd. OVERSCHIIE, 10 Augustus Bij de te te Graverihage gehouden evamens Engelsch L O. is o.rn. geslaagd mej L Tanis, STADSNIEUWS. M. L Honnerlage Grete. De cirkel van woningen rondom liet stadhuis, te midden waarvan zich de wo ning des Burgemeesters bevindt, vormde een bijna onafgebroken reeks van vroolijk wapperende vlaggen, die aan het Markt pleirt en de daarop uitlooponde straten een recht feestelijk karakter gaven. En bet was alsof deze omgeving zich weer kaatste op hen, die toevallig de markt passeerden, wamt allen keken met opgewek ten blik naar de vlaggen in het rond on velen konden daarbij genieten van de prachtvolle bloemstukken, die bij den ju bilaris werden binnengebracht. Een eervolle plaats bij den schat yan bloemen, die de woning van Jen heer Jton ner! a ge werd binnengebracht, nam in do bloemenhulde van de Gemeente-Ambtena ren, ch'efs van diensten mob het volledig korps der verschillende afdeel inéén van de secretarie, die, geleverd door de kwee- kerij „Helios", van den Keer M. Baarse, te Aalsmeer, hoog boven alle andere bLoem- stukken uitstekende, zoodanig was gear rangeerd, dat ze aan, alle rijden Flora's kinderen liet bewonderen. Hierbij was ge voegd een door den heer A Boer geralligra- feorde vermelding dor namen van de deel- hemers. Zeer fraaie bloemstukken waren voorts gezonden door den Gemeenteraad, door Orpheus, door het Personeel van liet. Gast huis en door do Verpleegden in het Gast huis, waarvan 'de heer Honnerlage Grete President-Regent is, door de Commissie van Toezicht op het L 0 door de RaaJs- verslaggovers, door den Commissaris van Politie, door het Personeel der Arbeids beurs, enz, enz, te samen vormende een heerlijke pracht. Maar ook op het Stadhuis, in de Kamer des Burgemeesters, was een ware bloemen- stihat aangebracht. In de hoeken van het vertrek stonden reusachtige bouquetlcn van enkel prachtvolle exemplaren, van de „Roem van Schiedam", gekweekt in de Stadskweekerij en voorts bloemen die de secretarie-ambtenaren, ter versiering dezer kamer hadden ter beschikking gesteld. Te half elf verscheen do Burgemeester op het stadhuis en spoedig verschen het volledige secretarie personeel .met de hoofd ambtenaren der verschillende gemeente diensten en bedrijven, om den jubileerenden Burgemeester hun hulde te betuigen. De heer .A. II W. .van Luik, voerde (na mens allen het woord. Deze «zoide, dat, toen hij in deze gemeente kwam, hij reeds hoord-o van (den hoor Honnerlage-Grote, die liever hot goede, dan .het kwade vain "de mensdhen geloofde. .Later, toen de heer Honnerlage raadslid, Wethouder en burge meester word, heeft spr. in rijn. samen werking met èn onder dezen, ervaren, dat die Woonden de zuivere waarheid bevatten. De bloemen, die den jubilaris door do bovengenoemde Ambtenaren zijn aangebo den, zijn zomerbloemen, dat kan hier zijn het symfbool voor den jubilaris, die op dit feest nog niet doet denkon aan dein herfst des levens. Spr. wtanscht namens allen, den Burgemeester toe, jctat hij nog lang zal blij ven beschikken oVer diezelfde kracht en opgewektheid tot heil der Gemeente. De heer Honnerlage Grete dankt den heer y. Luik voor diietes vriendelijke woorden en den ambtenaren, namens wél ke deze hééft gesprokén. Bizorider was spr. van morgen getroffen door de zeld zame pracht der bloemenhulde, die hem namens de .ambtenaren is toegezonden. Het doet hem genoegen te kunnen, verkla ren, dat hij mét Waardeering en sympathie kan spreken over het werk van de Ambte naren, zonder wier krachtige medewerking een Burgemeester met den besten wil niet zo-u kunnen ten uitvoer brengen, wat hij voor de gemeente nuttig en noodig adht Met een warm woord van dank, eindigt spreker, die daarna elk afzonderlijk de hand drukt. t Yan de receptie werd een druk gpbmik gemaakt Te 2 uur venseheen liet Bestuur der Kou Vereen Schiedams Mannenkoor „Orpheus", dat reeds vroeger oen bloemenhulde had gezonden De Voorzitter, de heer A. M F, Papenhuizen, „die namens de Vereeni'- ging het woord Voerde, merkte op dal, „Orpheus'" op een feestdag als doz.o zri- kcr met mocht ontbreken. De jubilaris die heden zijn, 7<Me jaardag viert, heeft precies de helft Van zijn leven 3öjai r-en de loulinigl van „Orpheus" fin handen gehad. Spr. brengt den jubilaris hulde voor die leiding, die -dezen de hoogachting en Vriendschap van alle lei den heeft doen vinnen, zooals zoo dui'- delifk op het gouden feest van „Orpheus" gebleken is. Spr. dankjl den eerevoorzit ter voor alles wat deze voor „Orpheus" gedaan heeft en spreekt den wensch uit dat de heer Honnerlage Grete nog lang voor zijn. vrouw, voor de Gemeente en „Orpheus" gespaard moge blijven. Te ruim 2% uur begaven zich' do Raads leden 1net 'do Wethouders ter receptie, waar de hoer P. M X A. Lagerweij als woordvoerder van den Gemeen leraart op trad. Spr wcnschte don jubilaris geluk bij de herdenking van diens ,70slen ver jaardag en merkte op, dat men /ieli niet kan begrijpen, hom ziende, dat deze reeds dien. leeftijd hééft bereikt. De groote bloemenschat, hier van ver schillende zijden, gezonden, getuigen van de groote sympathie, de groote waar.lee- ring, die do burgerij voor den. Burgemees ter gevoeld en daarbij wil do Gemeenteraad zich' aansluiten. Na een uitvoerige beschouwing consla teert sprdat in de periode, dat Schie dam de grootste vlucht nam, een Schie dammer aan het hoofd daarvan, stond. Hulde brengende aan do groote werk kracht, ijver en nauwgezetheid, die de heer Honnerlage reeds van jong af aan heeft getoond, waarvan do Gemeente nu de rijpe vruchten plukt, spreekt hij den wensch uit, dat 't den Burgemeester gegev en zij nog vele jaren te mogen arbeiden aan den welvaart en ontwikkeling van Schiedam, dat deze zoo innig lief heeft. De heer Honnerlage Grete noemt volko men juist de woorden die hij gisteravond in een dagblad hier las, dat hij het burge meesterschap heeft aanvaard op een leef tijd waarop velen naar rust verlangen, en spr. heeft zich ook ernstig afgevraagd of hij op 64-jarigen leeftijd dit ambt nog zou aan vaarden. Hij beeft 't ambt niet geambieerd, maar eenmaal bezweken voor den drang heeft hij het met liefde aanvaard en zal het zijn schoonste ideaal blijven Schiedam groot en machtig- tc helpen maken. Dankend voor de sympathie, medewer king en steun die hij steeds bij den Raad heeft gevonden, roept hij dien steun en me dewerking ook verder in, want alleen door eendrachtig samenwerken, kan men nader tot dat ideaal komen. Spr. dankt den lieer Lagerweij voor diens vriendelijke woorden, maar de lof dien deze hem bracht, moet hij voor een groot deel overdragen aan den Raad. Spr. heeft slechts een steentje bijgedra gen tot wat in de afgeloopen C jaar is tot stand gebracht. Spr. voelt zich op liet oogenblik nog frisch en krachtig, maar mocht de tijd ko men dat hij die frischheid en kracht ver liest, en mocht hij dit zelf niet. bemerken wat hij niet gelooft dat het geval zal zijn dan hoopt hij dat de Raid zich dan ook zijn vriend zal toonen en hem daarop op merkzaam maken. Ten slotte dankt spr. allen nog eens har telijk voor de getoonde hartelijke sympa thie en voor do prachtige bloemen die hij van den Raad heeft mogen ontvangen. Verschillende colleges en personen kwa men den jubilaris hun gelukwenschen aan bieden. Een verrassing viel den jubilaris te beurt toen hij vanmorgen, reeds vroeg, naar do Singelkerk gmg. ,0p het Emmapiein kwam een klein .meisje op hom afstappen: Bur gemecster mag ik u félidteeren met uw verjaardag? Dat was de eerste gelukwensdi uit do gemeente die de hoer Honnerlage Grote vanmorgen ontving enj waarschijnlijk zal hot wel zijn uit den jeügdigston mond. Afsluiting ran een gedeelte ran den BnltenhaTenwfg. B. en W. van Schiedam, brengen ter openbare kennis, dat van Maandag 14 Augustus a.s. lot nadere aankondiging, een gedeelte van den Buitenhavenweg loopende van den Maasdijk tot de eerstvol gende brug voor het Verkeer met rij en voortuigen zal z.ijn afgesloten. Gem. vischverkoop Hedenavond omstreeks 6 uur zal aan de tent aasn de Koemarkt verkocht wonden versche schelvisch a 14 ctont per poind en gerookte makreel A 10 Cent per stuk. Tol tussclun Schiedam en Ylaardlngen Aan den, Raad der gem. Vlaardingen is door 't Dog. Biest der A'. N. W. B. een adres verzonden naar aanleiding van het eindigen van de pacht van den tol1 aan de Vijf Sluizen tusschen Vlaardingen en Schie dam met 30 April 1917, zoodat de Raad dus opnieuw zal' moeten beslissen of weder om tot verpachting,van dezen tol zal wor den overgegaan, hétgeen ongetwijfeld reeds bij de behandeling van de begrooting voor het jaar 1917 zal geschieden. Reeds bij request van 5 Februari 1912 heeft dat Bestuur tot den Raad 't verzoek gericht om de rijwielen van het betalen van tolgeld vrij te stellende redenen, welke voor dat verzoek werden aangevoerd, gel den ook thans nog. De vraag mag echter thans worden ge steld of het niet mogelijk zou zijn den tol aan de Vijf Sluizen geheel op te heffen en zoodoende te handelen in den geest van vrijmaking van het intercommunale verkeer, hetgeen ook in andere streken van ons land meer en meer toepassing vindt, o. a. kort geleden nog in Drenthe, waar de Staten besloten den eeniqen nog bestaan- den tol op den provincialen weg van Assen naar de Hi Ito op te heffen, terwijl de ge meente Alkmaar een dergelijk besluit nam voor den tol op den Sclielpweg tusschen Alkmaar en Egmond .aan den Hoef. In de meeste gevallen toch kan het on derhoud van de wegen zeer goed gevonden' worden uit andere inkomsten der gemeente, zonder de vooral voor den linancieel min der gunstig bedeelden weggebruiker zeer drukkende tofgeldbotaling te handhaven, en dit te meer, waar juist deze categorie van weggebruikers het meest voor hun beroep, bedrijf of kleinen handel op den weg moe-, ten verkeeren. Mocht de Raad al niet kunnen besluiten tot het~opheffen van "den tol in zijn ge héél, op grond dat de gemeente de baten, welke deze tol afwerpt, niet zou kunnen missen, dan wijst 't, Bestuur op de wen- schelijkheid en op de billijkheid om althans voetgangers en wielrijders van het betalen van tolgeld vrij te stellen, omdat deze toch in geen enkel opzicht het onderhoud van den weg verzwaren. Daarom wordt den Raad verzocht te wil len besluiten tot opheffing van den tol aan de Vijf Sluizen tusschen- Vlaardingen en Schiedam, en. voor het geval dal de Raad meent hiertoe niet te kunnen over gaan, in ieder geval hij de nieuwe verpach ting voetgangers en wielrijders van hel be talen van tolgeld vrij te stellen. Onze alcthollndnstrle. Nadat de Regeering zich genoodzaakt heeft gezien een VeTbod van giedislilleerd en likeuren u'iffc 'te vaardigen, liet het zich aanvankelijk' aanzien, dat de in Ne der land zoo belangrijke alcohol-industrie, die zooals ,men weet nauw verband houdt met de bakkerij industrie, do veeteelt en do tuinbouw in het Westkind, tot stil stand zou zijn gedoemd. Een vergadering van belanghebbenden verleden week Woensdag gehouden, k'on geen oplossing brengen van de gerezen moeilijkheden Wel werd echter toen benoemd een Conil missie, die zich verder met do hangende kwestie heeft beziggehouden en er naar wij vernemen thans in is geslaagd de aanvankelijk op dit punt zoo tegenstrijdi ge industniehelangen op bevredigende wij ze met elk'aar in overeensternlnring tebrerf- gen- Uit den Gemeenteraad, IL Benoeming van een onderwijzeres aan school D, aan de St. Anna Zusterstraat (hoofd de heer X Schuurman). Voorgedragen worden: 1. Mej. E. de Lan gen te Ammerstoi, 2. mej. J. van dei Meulen te Zalk, 3. mej. X Veen&tra te Schiedam. Do heer Goal in ga: De vorige maal dat een voordracht ter benoeming van een onderwijzeres "aan de orde was, heeft de beer de Iiruin het beleid van het College in débat gebracht en hoeft dpi Wet houder van Gemeentewerken de verdedi ging daarvan op zich genomen, omdat spr. toen n,og met m de vergadering aan.wez.ig was. i Spr. zegt den lieer v. .Westendorp daar voor dank; deze heeft toon gesproken op eten wijze die het overbodig .maakt, dat spr. daaraan nog veel behoeft toevoegen. Er bestond toen nog alleen twijfel of de voordracht W.os samengesteld uit nieuwe saliicitanten, dan wel uit de lijst die voor do vroegere benoeming had gediend. Bij dien twijfel had de heer v. Westendorp volkomen gelijk, toen deze zeide, dat de aanlieveling niet uit dezelfde lijst .was opgemaakt, maar uit een andere. Wel is voor deze sollicitatie geen op roeping gedaan, maar kort te voatepa. was dit geschied ter vervulling eener vacature aan school C, en de lijst daarvoor is aan Üoij heer Sdhuurmans ter hand gesteld en deze heeft die lijst gebruikt bij de samenstelling van de voordracht. 1 Het heeft spr. leed gedaan, dat de heei de Bruin toen heeft gezegd, dat er oen systematische protectie bij benoemingen in het spel was en dat Schiedamsche krachten geweerd worden. Die bewiering was z. i. volkomen onjuist. Zoolang spr. wethouder van onderwijs is, zijn hier 42 onderwijzeressen, benoemd, of laat spr. liever zegigen: vani de 81 on derwijzeressen die hier zijn, werden er 42 benoemd in den tijd dat hij Wethouder van Onderwijs is. 1 (I Van deze 42 rijn 23 Schiedamsche en 19 niet-Sdhiedamsche damles. Van een systeem om Schiedamsche solti- ci t an tan te wteren is dos geen' sprake. Vroeger bestond het systeem om zooveel mogelijk Sdhicdamsch personeel le bonoe men; toen heette het, dat kle hoofden de kweekfelingen protegeerden die op hun school werkzaam waren. Spr. is overtuigd, dat beide beweringen onjuist zijn'. Hij Is zich niet bewiist, dat b'ij het samenstel I en ran voordrachten, andere motieven gelden dan do belangen Van het onderwijs. B. en W|. hebben al [Sedert eenige jaren aan de hoofden geztegd: bij d© samenstel ling ram voordrachten moet ge Uitsluitend letten op de belangen, ran het onderwijs. Toch Wordt uu gesproken Van één syste matische ptotec tie. I Spr. heeft in deze een rein gewéten en wijst die beschuldiging met verontwaardi ging af. i Het is te dw!aas ota te inëenöiï, dat hij zou protegeeren sollicitanten, die uit alle deelen van, het land zich .komen aajp melden. I Bovendien, waar groote gemeenten als Rotterdam, Den Haag, Amsterdam, zélfs geen voldoend aantal krachten in eigen gemeente "kunnen vinden, zooals blijkt uit do benoemingen van soil id tanten die ,van eiders komen, is het toch iwtel wat al te dwaas om te meentan, dat ikleine gem-^mten! in eigen behoefte zonden kunnen voorzien. Nooit is dooi- spr. gezegd, dat geen solli- citantonuit Schiedam moeslim Worden voor- gedragen, maar het stelsel om .sollicitanten, op de voordracht le plaatsen omdat zé uit Schiedam zijn, acht hij schadelijk voor het openbaar onderwijs. 1 Waar spr. al de jaren dat hij Wethouder van onderwijs is geweest, weerstand heeft geboden aan den drang op Jiemi uitgeoefend om een zoon, oen broeder, op de voordracht te plaatsen, waar hij dat toch niét deed uit voorliefde voor het openhaar onderwijs, daar vindt hij het wel opmerkelijk dat de protectie van Schiedamsche sollicitanten juist komt ran die zijde, (waar men steeds zoo is tegen elk» protectie, i De bespreking van voordrachten moet nu eindelijk maar eens uit rijn. Het Sa menstellen van voordrachten is uiterst moeilijk en het wordt fnuikend voor" het prestige van den Wethouder van Onder wijs als hem telkens in de schoenen wordt geduwd, daL hij andere motieven daarbij laat gelden dan de belangen van bet on derwijs. Dat moet 'dan ook uit rijn, want hel is niet alleen onaangenaam voor spre ker, maar ook voor het College. Spr. zou er prijs op sLellen als de Raad wilde besluiten om een commissie uit den Raad te benoemen om deze zaak te onder zoeken. En als dan blijkt, dat hij Zich' schuldig hoeft gemankt aan protectie, laat men hem dan wegjagen als een onwaar dige; doch' blijkt het daarbij, dat de be schuldiging onjuist is, dat men hem dan in oere hérstólle. Spr. stelt daarom de volgende rnotiq voor: t De Raad overwegende, daL de „beschuldiging van den heer De Bruin, als zou de Wethou der van Onderwijs pij '1 voorbereiden van on der wij zers voordra oh ten. stol sol m ati g Sch i e- damsche onderwijzerossen weren en be paalde personenbevoorrechten, dient te worden onderzocht, besjuit een commissie uit zijp midden - Ie benoemen om de wijze, waarop deze voordrachten tot stand komen, te onder zoeken én aan. den Raad daarover verslag uit te brengen. Spr. wenscht "niet dat deze motie dade lijk zal worden behandeld, maar verzoekt den VoorziiLter die Ln de vélgende "ver gadering aan de orde te stellen. De heer De Bruin: Het is zeker wel met groote belangstelling, dat de Raad den teer Goslinga Zal habbeln aangehoord. MeL spr. is dit zeker Kot geval'. Hij zou willen beginnen met te verkla ren dat hel zeer gevaarlijk vatt den teer Goslinga is geweest zóó te reageeren op wat in den' Raad! Zou gezegd zijia, 'tejwijl hij dit niet zelf gehoord heeft. Wat spr. gezegd heeft, is 'waarschijti- lijk verkeerd aan hém overgebracht. Sp'r. heeft de notulen dier vergadering nog niet ontvangen en waarschijnlijk zal dus de beer Goslinga ojp couranLénvferslagten zijn afgegaan'. In waL spr. in de vorige vergadering heeft gezegd, hoeft, hij den Wethouder piet genoemd en als dezön dit beter aanstaat dan wil sp'r. met pleizier voor diens (mo tie stemmen. Ecihter moet spr. toch opmerken, dat een! voordracht niet woidt opgemaakt door den Wethouder, maar door het hoofd dersdhool, welke voordlrariht daarna geexMiiroteerd wcirdt door het College van B. en Wl Spr. slaat dus min of meer verbaasd over den aanloop van den heer Goslinga, De indruk die dezfc heeft igiekregen uit de woorden die hem zijn overgehradht, is dan ook onjuist. 1 Het fundament van dezen uitval is, dat spr. zou gezegd hebban, dat er eau syste matische protectie bestaat, maar de heer Goslinga zal toch evenmin, als spr. den cctfriuitenverslng als volkomen juist Üe- Sclluuu oii. Alen kan brj die (verslagen met elk oogenblik verbeteringen inzenden. Spr, ontkent dat door hem gesproken, is, dat er bestaat den systematische protectie. Hij heeft gezégd: het schijnt alsof er een systematische protectie bestaat, althans in' dien zin, zoo het dezelfde .Woorden niet precies zijn. i l Spr. heeft dezle_ voordracht gecritiseerd, omdat die van hetzelfde hoofd Was, die te voren als no. 2 en no. 3 op de voordracht liad geplaatst sollicitanten die op de nieuwe voordracht niet voorkwamen. Dit was spr.'s grief, dat die beide soliiöi tan ton voor do tweede voordracht niet meer waardig gekeurd wterden, daarop te wonden gebracht. Spr. meent, dat die critiek altijd nog recht van 'bestaan heeft. I Nu zijn tenminste de stukldën betreffende deze sollicitatie ter visie gelegd, imaar dat was zelfs de vorijje maal niet het geval. Fr rijn bij de Schiedamsche sollicitanten dames, die jaren geleden reeds haar akte behaald hebben, dat geeft toch aanleiding tot de meenimg dat die (nu toch wél voor oen benoeming in aanmerking mogen komen. I En als de heer Goslinga zégter zijn er onder mijn beleid reeds 23 .benoemd, dan: wil spr. dit gaarne toegeven, maar hij wil toch opmerken, dat er onjder diens beleid ook een is ingesinokfceld, zander dat de Raad daarvan iets wist. De heer Goslinga ontkent dat I 1 De lxêer De Biruin: Zoo os het. De Raad heeft tegen die achteruitzetting gedemonstreerd. 1 D© hoofden zijn' in den' regel mensdhen die geen Schiedammers rijn en hij zou wil len, dat als er onder de Schiedamsche sollicitanten! goede krachten zijn, die hier ook wél benoemd, worden'. i Spr. zou niet gaarne zeggen, dat Schie dam zijn eigen personeel niet zon kunnen opleveren; met ©en dergelijk gezegde I

Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2