1 X 69*" Jaargang. I Zaterdag 23 September 1916. (Mo. 15251 Tweede Blad. Uit de Tweede Kamer. tSH 'f Deze courant verschijnt dagelijks, mot uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1,25, franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Ad verten tien voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan hot Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven}, Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 20 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn. gratis aan het Bureau te bekomen. Dagelijks worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan bet Bureau te voldoen. Deze advertentiën worden, mits voor 3 achtereenvolgende nummers opge geven, slechts 2 maal berekend. Intercommunale Telefoon No. 103. Over de armzalige vertooning, die de sluiting der Staten-Generaal maakt, heb ben wij reeds herhaaldelijk gesproken. Mi nister Cort van der Linden, terecht in ziende, dat de kortste malligheden de beste zijn, hield dezen keer een sluitingsrede, die zeowat één minuut duurde, en waarin de Kamer namens Hare Majesteit voor haar toewijding werd bedankt. Er waren zeer weinig Kamerleden aanwezig, zoodat het inderdaad' was om medelijden te krij gen met die ongelukkigen van de 100, die do eer hadden Z.E. de Kamer binnen te leiden, en die daarvoor hun galapak had den moeten aantrekken. Enfin, de sluiting is nu eenmaal niet anders, en daardoor krijgt do opening te meer relief, en het is of de lust om die bij te wonen, nog ieder jaar vermeerderd. De Oranjezon, die 's mor gens schuil ging achter de wolken, die kwistig haar inhoud aan het aardrijk ten beste gaven, kwam op den rechten tijd voor den dag, zoodat het Binnenhof met zijn prachtige Ridderzaal op het voordee- ligst uitkwam, en de duizenden, die een plaatsje achter de ramen van de omrin gende gebouwen machtig waren kunnen worden, of die zich op het plein achier de militairen hadden geschaard, ongestoord van het gezicht op den kleungen stoet konden genieten. En de wijze, waarop-zij de Koninklijke Vrouwe toejuichten, toen deze, vergezeld van haar gemaal, uit het galarjjtuig stapte, getuigde er opnieuw van hoe innig, en tn deze lijden meer dan ooit, oins volk zich aan het Öfanjehuis verbonden gevoelt. Het is altijd een indrukwekkend oogen- blik als de Koningin door de daartoe be noemde commissie uit de Staten-Generaal in do Ridderzaal wordt binnengeleid. Vrien delijk buigende naar Links en Rechts m die omgeving, waarin alle hoogwaardig- heidsbekleeders van het Rijk vereenigd zijn, die van hun kant eerbiedig den groet be-' antwoorden, schrijdt Zij naar den troon' en begint de Troonrede met de bekende klankvolle stem voor te lezen, die en dat is jammer met geheel tot haar recht" komt door de onvoldoende accoustiek) van de zaal. En do spontane uitroep van „Leve de Koningin", die lelkensnade lezing weerklinkt, is zeker van groote betekenis. Van db Troonrede zelve kunnen wij zonder eenige reserve zeggen, dat ze een goeden indruk maakte. Er sproekl van het vaste besluit van onze Regeering in om onze neutraliteit en onafhankelijkheid tot eiken prijs te handhaven, en daarom is zij steeds uit op versterking van onze doodo en levende weermiddelen. Men kan het - betreuren, dat deze droeve noodzake lijkheid ons is opgelegd; wat hel zwaar ste is moiet echter het zwaarste wezen. En Griekenland leert ons, hoe het gaat 'met een land diat zich Wicerloos maakt:, moge dit de oog en openen van hen, die bij een eventueel© neutraliteitsschennis te genover ons door een der oorlogvoeren de 'mogendheden een papieren protest bo- ven een paraat leger verkiezen. Enfin, die utopisten zijn niet meer dan een quan- tité négligeahle, en wij betreuren liet, dat de Regeering door de vervolging van deze nienschen, wier streven te goeder trouw is, aan hun beweging nog ©enig relief heeft gegeven. 'Aan den anderen kant, en daar over Verblijden wij ons zeer, is de Regee- iring niet blind voor den drukj, die zoo langdurige mobilisatie aan. de natie op legt, zoodat daarvan opnieuw verlichting zal worden overwogen. Het is toch sleohts de Vraag, of men tot zulk een organisatie kan tomen, dat de mannen, die naar huis gezonden 'zijn, direct als ze benoodigd zul ten wezen, weer op hm post kunnen te- rugkeeren. Rn het wil er niet bijl ,ons in, dat zulks in dit kleine land niet mogelijk zou wezen, waar het elders wel kon. Die cganisaitie schijnt ons te eerder mogelijk, omdat, als men de deskundigen hoort; ter niet meer van een doorbraak in liet" iWesten sprake kan zijn, waardoor do Diuit- schers in wilde vlucht, zooals in 1870 het leger van' Boiurbaki, toevlucht zouden zöoken op neutralen grond', maar alleen van een systematisch, en geordend terug trekken naar h,et eigen land toil achter den Rijnoever. Dat eindelijk een terugtrekkend leger er alle belang bij. heeft zich geen nieuwen vijand oip den hals te haten, zal wel geen betofog behoeven. En mochten ,de Biuitschers er in slagen, al "riet dit er op het oogenblik heel weinig naar uit, oim dook de Geallieerden te broken, dan wotrdt onze mobilisatie aan' Zuid- en Oost kant tamelijk wel overbodig. 'Zooals te verwachten was, heeft de Re geering ook hJet groote belang om onze Indjsehe koloniën meer weerbaar te maken, •niet uit het oog verloren; Europa is nu eenmaal bezig in dezen oorlog zelfmoord te plegen met Amerika en Japan als lachen de en zich de zakken vullende toeschou wers. Jammer dat de versterking van onze Marine in dezen tijd op zooveel bezwaren stuit door de moeilijkheid om de benoo- digde materialen te verkrijgen; de kruisers, die de Staten-Generaal verleden jaar aan den Minister van Marine hebben toegestaan, zullen vooreerst nog niet opgeleverd kun nen worden. En terwijl de Regeering de medewer king van de Staten-Generaal vraagt voor de handhaving van ons hoogste goed, onze onafhankelijkheid, gaat ze, in het vaste ver trouwen op de toekomst van Nederland, voort met de werken des vredes, en het korte zinnetje in „De Troonrede"„Belang rijke wetsontwerpen zulten ook in dit zit tingjaar uwe aandacht vragen," ziet in de eerste plaats op het zoo hoogst belangrijke werk der Gr jndwetsherzicning. Zoo is het goed, met klagen en jammoren is nog noodt iemand ook maar over het laagste hek ge komen; wij moeten voortgaan met de be vordering van de geestelijke en stoffelijke welvaart van ons land, al houden wij dan ook de/ hand aan het geweer met het oog op alle gebeurtelijlcheden. Niets is dan ook onjuister dan wat sommige Rechtsche bla den schreven, dat deze Troonrede een som beren geest zou ademen; en men moet zich daardoor niet van de wijs laten bron- gen, en zal dat ook niet doen als men bedenkt dat dit geschrijf een politiek doel heeft, en wel dit, om er de Regeering een verwijt van te kunnen maken, dat ze in de vorige Troonrede neerschreef, dat de tijdsomstandigheden zich zoo hadden gewijzigd, dat de gewone wetgevende arbeid weer kon worden hervat. Wat tengevolge gehad hoeft, dat het wetsontwerp Ouder domsrente door de Tweede Kamer is be handeld en aangenomen, iets wat de Rech terzijde aan Cort van der Linden nimmer vergeeft. De voorlezing van de Troonrede en de tijd, die H. M. de Koningin pleegt te ne-, men om zich te onderhouden met de com-, missie uit do Staten Generaal, die haar de-' zaal binnenleidt, maakte, dat de overvolle' zaal eerst- om 2 uur was ontruimd. Het duurt natuurlijk een heelen tijd vóór ieder in 'zijn rijtuig ori auto huiswaarts is ge reden. Voor de Kamerleden was het haast- je-rep-je, want om 3 uur was er weer openbare Vergadering tot opmaking van de nominatie voor den voorzitter. De grijze Lieftinck, stram als altijd, al leunde hij tengevolge van zijn val uit de Haarlemsche tram op een stok, opende als tijdelijk president de vergadering met oen kort, maar welgekozen woord, de hoop uitsprekende, dat de vele arbeid, die de Kamer te wachten stond, in rust en vrede 'zou kunnen worden verricht. Nadat 'de opvolger van Mr. Aalberse was beëedigd, de bekende heer Engels, de man van de katholieke sociale actie, werd da nominatie voor president opgemaaJct. Zé bleef zooals ze wasNo. 1 Rorgesius, no. '2 Schaper, no. 3 Ruijs de Becren- brouck. Dat de mannen van Rechts zelfs in dezen tijd zoozeer van politieleen haat zijn vervuld, dat zo zoowel weigerden Bor gesius als Schaper te stemmen, maar voor het meerendeel (er werden maar 3 stem men van Rechts opdeze beide Kamer leden uitgebracht) blanco biljetten tin de bus wierpen, was zeker uitermate kinder achtig, en wij achten ons gelukkig, dat de Linkerzijde, wanneer Rechts in de meerder heid Was, zich nooit aan dergelijke flau witeiten heeft bezondigd. Daarenboven ver dienen noch Borgesius, noch Schaper een dergelijke behandeling; beide zijn uitmun tende voorzitters, al hebben zij dan ook, zooals 'wij allen zondige menschenkinde- ren, hun gebreken. Voor zoover de leden van Rechts zich niet hebben vergenoegd met blanco te stemmen, amuseerden zij zich met nog erger flauwiteiten, waarvan men zou mogen meenen, dat leden van de volksvertegenwoodigirng er te hoog voor stonden. Zoo kreeg voor No. 1 op de voordracht "de héér Duys één stem en ook de 'heer ter Spill, die door zijn escapade tegenover rijn Duitschen buurman in de laatste dagen over veler tong is gegaan. In de volgende zitting van den volge den dag nam de heer "Goeman Borgesius den. voorrittqrsstoel in, nadat de heer Lief- tinckl hem met zijn benoeming door IJ. M. de Koningin had gelukgewenscht Zooi te recht sprak hij de hoop uit, dat aan Bor gesius de lichamelijke kracht zou worden geschonken, om zijn moeilijke taak te blij ven vervullen, daardoor er haast onge merkt den nadruk op leggende, hoevele eigenschappen de benoemde heeft om zijn taakl naar behooren waar te nemen. En de nieuwbenoemde voorzitter aanvaardde Voor de vierde maal zijn taak, tlrans met een beroep op do samenwerking van alle partijen om de Grondwetsherziening tot stand te brengen. En zoo was de oppositie toch niet, of ook' zij juichte deze woor den toe. Terwijl dit alles buiten geschiedde, had den er op straat twee demonstraties plaats. De eerste was die van de kiesrechtvrou wen, die in grooten getale op het Binnen hof geschaard stonden met de gele en witte linten getooid, om propaganda te maken voor haar wensch: Algemeen kies recht voor vrouwen in de Grondwet vast gelegd. Zij hadden rich ook van' tal van plaatsen op de gereserveerde tribune ver zekerd, maar toen ze vandaar een vlag uitstaken, waarop haar liefste wensch stond vernield, werd er spoedig een bode op haar afgezonden, die namens den presi dent last gaf de vlag binnen te halen. Als propaganda op -dien dag was wat de kiesrechtvrouwen gedaan hebben, goed gekozen. Dat zij echter volhouden, en zul len volhouden bij iedere Kamerzitting op het Binnenhof te slaan, lijkt ons minder goed gezien; het .is nu reeds in den tijd van drie dagen op de grens van het be lachelijke gekomen, en wij weten allen que le ridicule tue, en we vernamen reeds uil den mond van Kamerleden, die warme voorstanders zijn van vrouwenkiesrecht, dat zij Van oordeel waren, dat het heter was als de Vrouwen er nu maar mee op hielden. Daarbij is de leuae, die zij aanheffen: „Geen grondwetsherziening zonder vrou wenkiesrecht" al heel ongelukkig, want er is geen een lid van de Kamer die daar mee meegaat. Mr. Troelstra heeft het dn do Kiesiechtmeeting te Amsterdam, waar voor 40.000 menschen waren overgekomen, en die dus een reuzensucces was, zoo dui delijk geziegd; er is ook in zijn partij nie mand die er ook maar aan denkt de Grond wetsherziening te doen mislukken, als liij op het punt van Vrouwenkiesrecht zijln zin niet krijigt. En de propaganda van do vrouwen getuigt meer van taaie volharding dan van politiek inzicht, want men be hoeft de Memorie van Antwoord op het .Voorloopig Verslag over art. 80 van do Grondwet maar te fezen, om te weten welke houding Minister Cort van der Lin den zal aannemen tegenover een eventueel voorstel om Algemeen Kiesrecht voor de vrouwen in de Grondwet vast te leggen. Enfin, hoe de vrouwen propaganda wil len maken voor haar wenschen, moeten zij zelve maar weten; zij krijgen van ons den wensch moe, dat de October- cn No vemberdagen, waarin de Grondwetsherzie ning zal worden behandeld, niet al te guur mogen zijn, een verkoudheid is spoedig opgeloopen, en een verwaarloosde verkoud heid heeft dikwijls zeer ernstige gevolgen gehad. De tweede demonstratie was er een van de S. D. P. tegen „den oorlog en tegen den honger''. Wij moeten onzen lezers, die daarvan iets zouden willen weten, naar de dagbladen verwijzen, aangezien het ons niet gelukt is van deze demonstratie ook maar een spoor te ontdekken. Indrukwekkend door haar getal kan ze zeker niet geweest zijn, omdat alle demonstranten zich vooraf ver eenigd hebbfen in het bekende volkslokaal „Concordia" op het „Hoogezand" te 's-Gra- venhage, en deze zaal daar kan naar onze schatting hoogstens 5 a 6 honderd perso nen bevatten. „Het Volk", het partijorgaan der S. D. A. P., dat geuren kan niet eigen klesrechtdemonstratio, waaraan 40.000 men schen deelnamen, heeft dan ook groot leed vermaak over het geval, en maakt zich vroolijk over „den man met &en baard", die heelomaal alleen was. Metdeze benaming is bedoeld de heer Wijnkoop, de leider dor S. D. P., die zeker thans meer dan ooit gelegenheid zou hebben om zijn partij, ten 'koste der S. D. A. P., te ver sterken, waarvan voel Leden zeer ontevre den zijn over do houding, die Partijbe stuur en Kamerfractie in den oorlogstoe stand hebben aangenomen, als hij een man was van de organisatorische kracht van een Troolstra. Maar do S. D, A. P. beeft nu eenmaal altijd geluk, en thans dit, dat alle afbreuk, die haar door de „revolution- naixen" zou kunnen worden gedaan, niet geschiedt, omdat de heer Wijnkoop door zeer weinig arbeiders geheel au sérieux wordt genomen. Wat ook voor ons burger partijen een geluk is, of juister gezegd, voor ons allen, wal een krachtige georganiseer de revolutionnaire partij met dienstweige ring als no. 1 op haar program, zou zeker een niet gering gevaar opleveren voor de onafhankelijkheid des lands. Donderdag is do Kamer nog even bijeen geweest voor de trekking der afdeelingeni en tot eene voorloopige regeling van werk zaamheden. Tot voorzitters en onder-voor zitters werden respectievelijk benoemd de heerc-n Duymaar van Twist, van Raalte, Marehant, Nolens, en de Moester; en de hoeren van Doom, Fock, Rink, Kolkman en Eland. Donderdag 28 Sept zal de Tweede Ka mer to half twaalf wederom in openbare vergadering bijeenkomen ter behandeling van het wetsontwerp van het Regeerings- reglement van Nederlandsch-Lndië, Waar van men zich herinneren zal, dat de heer Knobel er zoo halsstarrig op stond het nog te behandelen vóór de Kamer op recès ging. Dinsdag 3 October zal een aanvang gemaakt weiden met het afdeeljngs-onder- zcek van de begroeting, en van de „Rege ling van het verband tusschen de Invalidi teitswet en do Ouderdomswet", die de brug moet leggen, waarover de Rechtsche meerderheid in de Eerste Kamer tot aan neming van de Ouderdomswet kan komen, en tegen 17, uiterlijk 24 October zal een aanvang gemaakt worden met de behande ling der Grondwetehorziening. De heer Rutgers, altijd op de bres voor de wetgeving-Talmat wilde ook bet „wets ontwerp tqt wijziging Van eenige artikelen in de Rad en wet" zoo spoedig mogelijk in do aïdeeliingen laten onderzoeken, omdat op deze wijzigingen! de verdere maatregelen ter invoering van de Verzekeringswetten! wachten. De" Voorzitter sloeg hem fimJaaJ f met dc mededeeling, dat de Cemltrale Sec tie (waarin ook de heer Duymaer Van Twist, partijgenoot van! den heer Rutgers, t zit, mitsgaders de heer Nolens) eenlstem- mig Van rn-ocnling was, dat, waar dit ont werp pos dezer dagen bij die Kamer iin!- kwam, het beter is het tot een niader afdee- I ingsonderzöek te laten liggen, opdat de Kamerleden do jelegonJheid zullen hebben het behoorlijk te Rostudeeren. En! de heer V. Hamel uitte de Vrees, dat door het bren gen Van! eenige (naturalisatie-on t weipen in do afdeelingen vooiruitgeloopen werd op hot aangekondigde denkbeeld <oirn de natu ralisaties anders te regelen, en daarvoor een vaste Oommissie (vau. Voorbereiding te benoemen, maar hij (wend te dien aanzien door den Voorzitter geheel gerust gesteld, Het gaat in deze om naturalisaties, die zoo urgent zijn, dat ge onmogelijk langer kun nen! wachten. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. Openbare Vergadering van den Gemeente raad van Schiedam op Vrijdag 29 Septem-" her 1916, des n.m. 2 uur. Vaststelling van de notulen der verga dering van 5 September ,1916 en tverdaging van die van ,19 September ld. a. v. Mededeoinlgeit t Ingekomen; stukken. Installatie van' den hoer G. J. M. Mel- chors als lid yam den] Raad. Agenda1. v v 1. Benoeming van oen regent yam hot St. Jacobs-Gasthuis, wegens perioidieke af treding op 10 .October a.s. van, den heer M. L. Homaarlage Grote, Aanbevolen worden do heerea: 1. M. L. Homnerlage Grebe, aftredend, 2. Mr. M. J. ,C. bi Kavelaars. 2. Voorstel vair Burgemeester en, Web houders tot vaststelling der jaarwedden en tot voorloopige .vaststelling der pen sioengrondslagen van de leeraren aan de Hoogere Burgerschool cn het Gymnasium. 3. Voorstel van Burgemeester en CWefc- houders om aan den Verslaggever ivoor het samenstellen van den jaadijkschen klapper op hqt raadverslag f50 \peT jaar uit te betalen. l 4. Voorstel van Burgemeester en (Web houders tot vaststelling vau het plan tqt wijziging van' het uitbreidingsplan v,oor het zuid-westelijk deel der Gemeente, 5. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders om met het Hoogheemraadschap Schieland een nadere overeenkomst aan te gaan inzake dc buitenbéningmg ,van hot Frankeland. i 6. Voorstel van Burgemeester en Web houders tot onderhandsche verhuring ran do voormalige onderwijzersWoating, Tuin kan 122, aan D. Rook of anderen die daarvoor in aanmerking mochten komen, tegen een huurprijs van f260 per jaar. 7. Goedkeuring van de rekeningen .van de navolgende instellingen a. de Ambachtsschool voor Schiedam en Omstreken. f' b. liet Grondbedrijf. c. de Gezondheids-Commisfflie. i d. het Stadsziekenhuis. e. de Commissie van beheer der fondsen herkomstig Van de Vernietigde Gilden,". f. het Stedelijk' Muziekkorps. En verdere voorstellen, en mededeelin-" gen. i I Stedelijk Muziekkorps te Schiedam. Dir. H. H. van Vleuten. vnvoiBnie op Zondag 24 Sept., des nam. ten 1 uur, Plantage. Programma: li Volksliederen. 2. Jubileum Marsch, IL IL van Vleuten. 3. Ouverture Czaar und Zirnmermann, Alb. Lortring. 4. Espana, WiaJzier, E. WaJdteufeL 5. ErLnnerung ,an Tannhauser, RicJf. Wagner. 6. A nous deux, Polka pour 2 Pistons, Jos. Kessdts. 7. Blaze Away, Marsch, Abe. Iltilz- mann. Ingezonden Meöedeelingen. Misschien maakt uw dagefijksch werk u ziek. Er zijn veel ambachten, die de nieren te veel inspannen. Sleept gij u naar en yajn uw werk, u af vragend wat die pijnen in den rug, dat vermoeide gevoel, die hoofdpijn, duizelig heid en urine-stoornissen veroorzaakt? Misschien hebt gij! aan een nierkwaal gedacht, maar «vraagt gij uzelf af waad- mede gij a te buiten zoudt gegaan zijn, dat uw nieren aangetast zijn. Welnu, vele ambachten die binnenshuis moeten worden verricht, in gebogen hou ding, in wisselende temperaturen, op voch tige plaatsen, te midden van chemische stoffen, of op schokkende voertuigen, wer ken nadeelig op de nieren. En waaneer de nieren eenmaal van streek zijn, komen zij niet ran zelf tot rust. Gij kunt haar helpen door uw werk lichter op te vatten, door minder zwaar te eten, door alle .buitensporigheden en zoigon te vermijden, door toe te zien dat gij voldoende lichaamsoefening en rust krijgt, en door Foster's Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken, Foster)s Rugpijn Nieren Pillen helpen y ontstoken en verzwakte nieren, en staan haar bij in haar gewichtig werk, het fil- treeren ran het bloed. Zij verwijderen op gehoopt water .bij waterzucht en voorko men dat .de urine de erin opgeloste vaste stoffen neerslaat, zooals bij lüergruis, nier steen en riienmatiek'. Poster's Pillen dienen alleen voor de nieren en blaas; zij kunnen TOlkiamen veilig door iedereen, mannen en vrouwen, oud en "jong, gebruikt worden. Te Schiedam' verkrijgbaar bij Kappelhoff Hovingh. Toezending geschiedt franco na omtvi v. postwissel k f 1.76 voor één, of f 10.voor zes d oozeu. i Eischt de echte Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elk» doos, die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk; BINNENLAND. Nederland en 4e oorlog. De „Tubantia"-zaak. Naar hot Wjolff-buroau verneemt, heeft do kwestie van den ondergang van' tie „Tubanlia" oen onderwerp Van bespreking tusschen do Nederlamdscho en Duitsohe regeering uitgemaakt. Do Duitscho regeering verklaarde zich ujl overwegingen van goede nabuurschap ten opzichte van Nederland bereid, de kwestie na den oorlog voor oen internatio nale commissie van onderzoek te brengen. Mails aangehouden. Do stoomschepen „Bandoeng" en „bje- bres", ondeirs'cheidenlijk 11 en 18 dezer uit Oosl-Indië te Rotterdam aangekomen, heb ben op last van de Britsche autoriteiten do post te Falmouth moeten lossen. De mails van de stoomschepen „Sama- rirnla", -31 Augustus vau Rottendam naar Batavia vertrokken, en „Soestdijk", 20 de-' zer uit New-York te Rotterdam aangeko men, moesten te Kirkwall wonden ont scheept. Geen Verbod van uitvoer Van ka toenen. stukgoederen. Reuter seint uit Londen. Reutor's-buroau Verneemt uit gezagheb bende bron, dat het bericht in hicit „Han delsblad" omtrent het stopzetten van den uitvoer (van katoenen stukgoederen bnjuist is. Er bestaat hij de Engelsche regeerimg hoegenaamd geen plan om den uitvoer van' bewerkte katoenen goederen uit - het Ver eenigd Koninklijk naar Denemarken, Neder land en Noorwegen te schorsen. -If va ui i mm* 'i?!y SCKDMME COURIT i A A ■Os -f jte 4 J -W -u-JVSv- sfefr «foto

Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 5