G9"~ Jaargang Zaterdag 23 September 1910 NO 15251 Derde Blad Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen II. 1.25, franco per post A. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Adverlentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des Tn'hMag» vóór een uur aan het Biïreau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 16 regels Q. 0.92; iedere regel meer 20 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zjj innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven biervan zijn gratis aan het Bureau te bekftmen. Dagelijks worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau''te voldoen. Deze advertentiën worden, mits voor 3 achtereenvolgende nummers opge geven, slechts 2 maal berekend. Intercommunale Telefoon No. 103. STADSNIEUWS. Uit den Gemeenteraad. jfv. N. C. G. 0. V. Voorstel -van Burgemeester on Wethou ders, om aan <le Afdcding Schiedam der Nationale Christen Geheelonthouders Ver- ceniging, op haar verzoek, voor de ter ge legenheid van haar 25-jarig bestaan, van 27 September tot en met 4 October a.s. te horden drankweertentoonstelling, een subsidie van* f100 toe ie kennen. De heer Maas wil den Raad verzoeken dit voorstel niet aan te nomen. De toelich ting omtrent deze .tentoonstelling schijnL zeer onschuldig, maar die tentoonstellingen zijn het niet. ïn die toelichting wordt gezegd: de drankweertentoonstelling bedoelt door woord en beeld te waarschuwen voor de gevaren, die na hot alcoholisme dreigen. Die dergelijke tentoonstellingen wel eens heeft bezocht, weet, dat daar gewaar schuwd wordt tegen het gebruik en de vereeniging kamt dus met iets anders dan wat ze zeggen. Spr. wit 'ook het misbruik zooveel mogelijk beteugelen en hij meent, dat zich daartegen geen enkel fatsoenlijk mensch zal verzetten. Maar deze menschen gaan zich te buiten in hun onmatigheid hij de bestrijding. Zij wil met deze tentoon stelling ook de jeugd bereiken. Dergelijke geheelonthouders en drankbestrijders schie ten hun doel voorbij. Men geeft ze een groot erediel voor hun bedoeling, maar voor deze tentoonstelling behoort do ge meente geen subsidie te geven. Er zijn tal van vereenigingen die zich kunnen beroepen op een goed doel dat ze beoogen. Als de S. D. A. P. komt om een subsi die en zich daarbij beroept op de verbete ring der maatschappij als haar doel, zal men dan dat verzoek inwilligen? Het ligt voor de gemeente Schiedam heelemaal niet in den weg om voor dit werk een subsidie te geven, waar het be staan van vele stadgenooben, die door deze menschen als ^misdadigers worden gebrandmerkt, hu:n bestaan in de fabricage der bedwelmende dranken vinden. Het spijt spr. voor B. en WL, maar bij heeft een andere opvatting omtrent deze beweging en moet de subsidie, ®p grond daarvan, hier ten sterkste ontraden. De heer Kor pol verbaast zich er over dat de heer Maas, die toch vroeger drank bestrijder was De heer Maas: OnjuistI De heer Kor pel: Als sociaal-democraat was de heer Maas geheelonthouder. De heer Maas: NietwaarI De heer K o r p e 1Mijnheer de Voorzit ter, mag ik uitspreken? Ik zwijg als de heer Maas spreekt, laat deze zwijgen als ik spreek. DeVotorzitier verzoekt den heer Maas zich van interrupties te onthouden. De heer Kor pol heeft verbaasd gestaan toen hij den heer Maas hoorde zeggen, dat de geheelonthouding misleidend werkt. Dit acht hij een uiting beneden critiek. Als we zien,, 'hoe deze beweging het peil der menschen verhoogd, dan moeten we haar weaken waardecren en steunen. Wat de heer Maas zeide, was z. i. een oppervlakkig betoog. Als er een beweging is die de menschen tracht te halen uit de modder, dan moet die zooveel moge lijk worden gesteund. Hier was natuurlijk de distillateur aan het woord, een belanghebbende. Spr. begroet het voorstel van B. en W. met vreugde en beveelt de aanneming bij den Raad aan. De heer de Bruin vindt, dat de speech van den heer Maas men zal het toe geven in zijn geheel uitdagend is. Deze haalde er allerlei dingen bij, die hij had kunnen laten rusten. Spr.,"hoorde hem' zeggen„die ons be titelen 'als msidadigers". Spr. merkt op dat de heer Maas hier zit als raadslid, hij behoeft dus niet te spreken als fabï- kant van het bedwelmende vocht. Spr. heeft den heer Maas dikwijls hoo- ren uiteenzetten wat de plicht van een raadslid is,, en dat is niet om van iedere mug een olifant te maken. Nu heeft de heer Maas zoo iets gevonden en gaat nu blazen. Zit er nu zooveel kwaad aan zoo'n ten toonstelling Is het nu zoo'n kwaad om de menschen te laten zien de gevolgen van drank? Als ik nu weet, dat daar prentjes en statistieken zullen komen, is dat dan de moeite waard om daarover zoo'n boom op te: zetten Men roemt het particulier initiatief en de heer Maas doet daaraan mee, maar dan moet men ook kunnen hebben dat er uitingen onder zijn, waarmede men het niet geheel eens is. De heer Maas heeft inder tijd zelf een brochure over de drankbe strijding geschreven De heer Maas: Dat is onjuist! De heer de Bruin: De heer Maas heeft zooeven het. verzoek gehad om te zwij gen; spr. hoopt, dat hij nu eens aan dat verzoek gehoor zal geven. Spr. is geen aangesloten geheelonthouder, maar waardeert den moeitevollen en on dankharen arbeid der geheelonthouders en wij kunnen zeker niet ontkennen, dat er verschillenden feijn, slachtoffers van den al cohol, die moeten worden opgeraapt uit de goot om niet te verdrinken. Men moet niet spreken van misdadi gers, dat staat niet in het adres en met den inhoud daarvan heeft de Raad op 't oogenblik 'slechts te maken. De heer Maas is in gebreke gebleven om de misleiding aan te toonen. Spr. vindt het geheele betoog van den heer Maas een benepen uiting van een belanghebbende. De gunstige resultaten van den aibeid der geheelonthouders te ontkennen, waagt niemand en als we het doel in '1 oog hou den, .dan vindt spr. niet, dat Schiedam zich blameert, wanneer ook deze gemeente zoo'n zaak met zoo'n miniem bedrag steunt. Spr. hoopt, dat het voorstel van B.enW. zal worden aangenomen. De heer Maas merkt op, dat niets ge makkelijker zou zijn geweest dan de zaak rustig te laten passeeren, maar de heer de Bruin zal spr. niet kwalijk nemen dat als hij meent iets te moeten zeggen, dit ook doet. Ce hoer do Bruin heeft zoooven gewe zen op een brochure door spr. geschreven over alcoholisme en daarin heeft spr. gewezen op het misleidende in do drank bestrijding; De heer de Bruin zal toch niet Vergen dat spr. hier de brochure voorleest. Spr. zou volgens den heer de Bruin van een mug een olifant maken. Dat zijn heele mooie woorden, maar spr. maakt van een mug geen olifant, echter tegenwoordig wor den de drankbestrijders onmatig in hun strijd tegen den alcohol. Zij begaan daarbij een massa vergissingen on daarom verheft spr. zijn stem tegen het voorstel. Als men een subsidie vraagt voor drank bestrijding, en dus zich keert togeu aJIpl gebruik, dan acht spr. het niet op den weg der gemeente liggende, liat verzoek toe te staan. Spr. zit hier als raadslid en als zoodanig waarschuwt hij teigen het verkenen Van subsidie voor oen onmatige actie, waarbij onjuiste middelen worden gebruikt. Men vindt op zoo'n tentoonstelling ecr| Mejnsfsluioimp/Wde maag, een rduzenbroad',: dat men zoiu kunnen koopan voor het geld dat men aan drank besteedt en dergelijke dingien meer. Er wondt daarmede meer ge werkt op sensatie, dan op overtuiging. Óp die wijze werpt de drankbestrijding het bad water met het kind Weg. Naar spr.'s meening moet de drankbe strijding zijn Objectief. Vraagt men een subsidie voor bestrijding van alcoholisme, dan. zal ook spr. daaraan gaarne zijn stem geven, maar lniet voor de bestrijding van het drankgebruik. Wij, die de zaak Van nabij kunnen zien en volgen, zijn verplicht te wijzen op de fouten die de onmatige bestrijders begaan en 'mogen hun daarin niet door een sub sidie steunen. De^Voorzitter zegt, dat deze zaak ook in het College aanleiding heeft gegeven tot ernstige beschouwingen. Wat de hoeren Maas en de Bruin hebben gezegd, is ook in het College aangevoerd en overwogen. Daar lieeft het doel echter den doorslag gegeven. Hoewel spr. niet voor geheelont houding is, heeft hij zich met het voorstel Veróemgid; er wordt gewerkt, zij het oo'c met exces, aan een goed doel. Spr. zal nu het voorstel van, B. en W|. in stemming brengen. Het Wondt aangenomen met 13 tagien 6 stemmen. Vóór sternlmon de hoeren Lagerweij, v. Westendorp, Goslinga, v. d. Zee, Korpel v. d. Boek, Schreuder, mr. Kavelaars, v. ld. Tempel, - Pelt, Hinkelaar, Post en dej Bruin. Tegen stemmen de hoeren Koopmans, Maas, Scheffers, Evers, Benkers, on Hout man. Brfpach t. Bij de mededeeling der ingekomen! stuk ken 'kwam o. m. voor het schrijven van de heer Maas, waarin eonige amendemen ten wonden voorgesteld op het ontwerp besluit tot uitgifte van grond in erfpacht aan de N. V- W. A. Hoek's Machine- on Zuurstoöabriek. De heer De Bruin Zegt, dat dit schrij ven is van! "den 17en September en giste ren heeft hij dat niet bij de ter visie lig gende stukken gevonden. Nu vinden de raadsleden 3 vellen papier voor zich, waarop de amendementen zijn getypt. Van de loden kan men nu toch niet ver wachten dat ze dadelijk over die 'amen dementen kunnen oord celen. De heer Maas merkt op. dat, als hij zijn amendementen niet schriftelijk had in gezonden, hem nui allicht zou' 'zijn Venve ten: waarom hebt ge die niet schriftelijk ingediend. Dat hij ze niet vroeger inzond, komt eenvoudig hierdoor, dat de voor dracht van B. en W. zoo laat is Ont vangen. Om echter ie bereiken, dat de raadsleden zoo spoedig mogelijk daarom kennis zouden kunnen nemen, heeft spr. ze aan de couranten ter plaatsing gege ven. De heer D e Br u i nDe hoor Maas moet nog loeren wat minder haastig 'te zijn. Spr. richtte zich niet tot dezen,. Als do amendementen vreegcr ingediend hadden kunnen zijn, hadden de raadsleden die tijdig kunnen inzien. Spr.'s conclusie is, dat wat behandeld moet worden, tijdig ter visie behoort te liggen. - In deze zitting zijn nu reeds eenige punten gepasseerd, waarop dadelijk meest worden beslist, zonder dat de Raad ge legenheid hoeft gehad daarvan behoorlijk kennis te nomen. Als B. en W,, die daaraan meer kunnen doen daln de heer Maas, 'daarvoor in den vervolge willen zorgen, zal dit voor de behandeling der zaken lictor zijn. De Voorzitter merkt op, dat do heer Maas terecht heeft gezegd, dat hij zijn amendementen in de couranten hoeft doen opnemen. Daardoor hacldea de leden gelegenheid daarvan tijdige kennis te pe men. De heer Scheffers: Niet iedereen leest de beide couranten. Ik heb ze in do „Nieuwe Schiodamsche Courant" niet ge lezen. De heer MaasIk lieb ze aan beide couranten gegeven. (Gelach.; i De heer v. Westendorp: De voor waarden zijn den 14en of 15en Sept. pas in handen der raadsleden gekomen. Hij kan dus best begrij'pen dat de heer Maas daarop niet vóór den 16en of 17en Sept. heeft kunnen antwoorden. Het later verschijnen der bijlagen is echter niet altijd aan B. en Wi- te wijten. De schuld ligt dikwijls bij den drukker die het te druk heeft. Bij de behandeling der agenda kwam ook aan 'de orde: 1 Voorstel van Burgemeester en Wethou ders om lo. Den grond aan de Oude Spuihaven naast de fabriek van do N. V. „Swarttouws Constructie Werkplaatsen en Machinefa briek", in erfpacht toegezegd aan de N.V. „W. A. Hoek's Machine- en Zuurstoffa- briek", 50 M. op te schuiven; 2o. den vrijkonienden grond in erfpacht uit'te geven aan eerstgenoemde Vennoot schap, tot uitbreiding van haar beslaando fabriek, met vaststelling der voorwaar den 3o. de voorwaarden vast te stellen voor de uitgifte aan de N. V. „W. A. Hoek's Machine-' en Zuurstoffabriek". Hierbij worden tevens aan de odre ge steld de amondementon, ingediend door den heer Maas luidende Art, 7 te lozenBij de bepaling van de waarde worden de uitkomsten van het op den grond uitgeoefende bedrijf buiten be schouwing gelaten. Art. 16a. te handhaven volgens de re dactie van het primitieve concept. Art. 22 te handhaven volgens de redactie van hot primitieve concept, alleen d aar- Van te schrappen hot laatste lid. Art 39, le lid, achter do woorden „Hei erfpachtsrecht vervalt van rechtswege", in te voegen de woorden „de erfpachter zijn hoofdverblijf 'óf zetel vestigt buiten de ge meente Schiedam, of, voor zoover" en ach ter het woord vennootschap het woordje „en" te vervangen door oen komma. Art. 40, le lid, tusschen de woorden „ontdaan" en „van" in te voegen de woor den voor zoover de gemeente den wensch daartoe binnen een tijdsverloop van 14 dagen vóór of nA dien kenbaar maakt". 2e lid tusschen do woorden „of" en „ten" in te voegen de woorden, voor zoover deze nalatig bleef aan den in het eerste lid bedoelden wensch der Gemeente te voldoen. Art. '43 te schrappen de cijfers en woor den: 772 eerste lid, 776." De heer Post vraagt, waar de raads leden deze amendementen thans eerst voor zich vinden liggen, of het niet raadzaam is de behandeling dezer zaak nog uit te stellen, opdat de hecren daarvan een be hoorlijke studie kannen maken. Hij stelt zich voor, dat velen de zaak nu niet pre cies kunnen beoordeelen. De boer Houtman heeft de stukken even doorgelezen en gelooft niet, dat de amendementen zoo van beteekenis zijn dat die niet dadelijk behandeld zoudea kun nen worden. - Wordt de industrie niet gesteund door de zaken vlug af te doen, dan zal dat an deren afschrikken zich hier te vestigen. De heer v. d. Hoek heeft ook de amen dementen doorgelezen en vond ze niet vau dien aard dat ze zoo noodig zijn. Elk uit stel van de beslissing acht hij uit den hooze. De 'Voorzitter geeft aan, dal de amen dementen zouden kunnen worden gesteld in handen van de financieele commissie. De heer v. d. Zee gelooft, dat elk uit stel 'schade zal brengen voor den betrok kene. De Voorzitter zegt, dat de firma wel op een beslissing «acht en spr. zou ook liever zien, dat nu tot behandeling werd overgegaan. De hoer Goslinga herinnert er aan, dat dc aanvrage reeds op 29 Mei is ont vangen. De bezwaren, die door den heer Kavelaars op het ontwerp zijn gemaakt,' zijn uit den weg geruimd, en eigenlijk is de beslissing reeds genomen. Nu waagt de firma Swartlouw alleen verplaatsing van de stukken grond. Spr. merkt op, dat de erfpacht £5200 per jaar bedraagt en dat dus iedere week uitstel aan de gemeente f 100 kost. Spr. geeft toe, dat de voorwaaiden zoo goed mogelijk moeten warden vastgesteld, maar hij wijst ej- op, dat in do overge legde ontwerp-regeling staat „mits in elk „geval ïn de overeenkomst bepalingen wor- „den opgenomen van de volgende strek* „king." B. en W. kunnen dus nog veranderingen in hel ontwerp brengen, wanneer ze dat noodig achten. Hij zou daarom in over weging willen geven dat de Raad zich nu uitspreekt over de opschuiving van de terreinen mot 50 Meter en over de uit gifte van den grond tegen een canon van 60 cent per jaar. Nu zou de firma Hoek de meerdere kos ten moeten betalen, maar waar dd op- schuiving geschiedt in liet belang der fir ma Swarltouw, heeft deze de betaling dier meerdere kosten op zich genomen. Als de Raad zich daarmede nu vcr- eenigt, kunnen Gedeputeerde Staten 'hot be sluit goedkeuren. Alleen het amendement op art. 39 is van beteekenis, de andere zijn van weinig belang, terwijl1 dat betref fende art. 16d b.v. onjuist is. Als nu de Raad kan goedvinden het voorstel van B. en W. aan, te nemen, kunnen in oen volgende zitting de voor waarden beslist worden. De firma's welen dan waaraan zij zich te houden hebben en kunnen verdof voortgaan. Als de Raad er dus geen bezwaar tegen heeft, zou spr. wel gaarne zien dal aldus werd gehandeld. De heer M aas merkt op dat, als dn deze zaak vertraging is, dit niet te wijten is aan don Raad, maar aan de voorbereiding. Wel beeft het hem getroffen dat deze voordracht den Raad slechts 8 dagen voor deze zitting heeft bereikt, het behoorde dat de Raadsleden 14 dagen hadden om zich voor de behandeling voer te "bereiden. Als men zich op het standpunt stelt dat de regelingen door B. en W. worden gemaakt en do Raad die slechts heeft goed. te keuren, dan heeft de Raad niet voel tijd voor voorbereiding noodig, maar spr. heeft zoo'n- opvatting niet. Als hij mede aansprakelijk is voor de beslissing, dan wil hij de zaak behoorlijk kennen voor hij zijn stem uitbrengt. Is het noodig de zaak zoo eenvoudig op te zet ten en do zaak rnaax spoedig te beslissen? Men heelt de opmerking gemaakt dat spr. zijn amendementen zoo laat heeft inge diend, maar uit deferentie voor den Raad heeft hij die schriftelijk ingediend; dat hij ze niet ©order zond, is het gevolg van het laait ontvangen der voordracht. Maar bovendien, indien spr. ze in deze ztiting mondeling had voorgesteld, zou nie mand daarop aanmerking gemaald hebben. llit de woorden van den hoer De Bruin is gebleken dal deze geen verwijt aan sper. bedoeld, en daarom doet spr. amende ho norable. Met het vooretel van B. en W, leggen we den grond voor 60 jaren vast en daarom moet het contract goed zijn. Het is niet te veel gevraagd dat de Raadsleden de zaak met ernst zullen bekijken, en Z-ï. neemt de Raad de zaak wel wat licht op. D* heer Goslinga: Ik heb gezegd laten we nu besluiten over do verschuiving der terreinen en over den canon, later kunnen we dan beslissen over de voorwaarden. Alleen moet nu beslist worden over art 39; werd dit niet gc3aan en waren de erfpachters met hun werk begonnen, dan zouden zij bij latere aanneming van dat amendement zeggen: dat gaat niet zoo. De heer Scheffers vraagt waarom geen siluatie-teekening overgelegd is. De vorige maal is spr. de oenigo geweest die zich tegen het voorstel betreffende den prijs heeft verzot. Spr. heeft dezer dagen, in de agenda voor don Raad van Rotter dam gezien dat aan do Hudsonstraat f30 en f22 per vierk. M. voor den grond be rekend woidt. Aioeten .wij nu het mooiste stuk grond hier weggeven tegen "n prijs van £10 of f 12. Op een andere plaats in Rot terdam u-ordt zelfs £35 betaald. De Voorzitter: Dan moet u tegen den prijk stemmen. Spr. stelt riu \oor te lieslissen over het ontwerp, afgedrukt op pag. 199 der bla gen. Bij de artikelen kunnen de amen dementen van den lieer Maas ter sprake komen. Ari. 1 tot 6 worden goedgekeurd. Art. 7. Hierbij is een amendement van den heer Maas. De Voorzitter: De heer Maas denkt waarschijnlijk dat hel een axioma is. De heer Maas meent dat de schattere door de door hem bedoelde woorden in verwarring gebracht zullen worden. Men sluit met het gewijzigde artikel uit dat zou kunnen worden gezegd: die grond is voor dien man zooveel waard. De heer Lagerweij zegt, dat de hoer Mjus met dit amendement nu weer komt afbreken wat door liem bij do behandeling! van het ontweip-contract-Wüton met moeite is opgebouwd. Spr. heeft die woorden-voor gesteld omdat hij meende dat de schatters daaraan beter houvast zouden hebben. Hij weet op hot oogenblik niet precies .meer welke woorden hij toe" bestreden, heeft, maar beoogd werd daatdoor aan te geven welke waarde bedoeld was. De Voorzitter: Die woorden waren „van min of meer duurzame» aard". De heer Maas: Toen de heer Lagerweij de door spr. bestreden woorden verdedigde, kon hij zijn moening niet zeggen. Nu kan hij, dat echter wolL Deze taxatie is oen heel' andore dan die voor Grondbedrijf en elke schatter zal bij spr.'s voorstel welen hoe hij do waarde moet schatten. De lieer Lagerweij: Hoe kan een onschuldig© uitdrukkiing als deze, verwar ring govern? Het amendement-Maas wordt ondersteun!! door de hoeren vt d. Tempel en Houtman. Hol wordt verworpen miet 11 tegen 7. stemmen. Vóór stemmen de hoeren Houtman, de Bruin, v. Westendorp, v. d. Zee, Maas, Evers en v. d. Tempel. Tegen stemmen do heeren Dinkolaar, Post, Beukers, Lagerweij^ Goslinga, Korpel, vt Hoek, Schreuder,' mr. Kavelaags. Scheffers en V. PelL De heer Koopmans was tijdens do stem ming afwezig. Art. 7 wordt hierna goedgekeurd. Arlt. 8—15 worden goedgekeurd. Art. 16d. (Dia iVookÉri tier zegt, dat do heer Maas voorstelt, dit artikel, dat B. en IWj, hadden geschrapt, Weer in de voorwaarden wil opnemen. Do hoor Goslinga zegt, dat dit artikel alleen past in hot contract-Wilton, omdat diens terrein dan oen haven li#- Dit ligt niet aan oen haven. De heer Maas erkent de juistheid der opmerking on trekt dit amendement in. Artt 17—21 vptnden goedgekeurd. Art. 22. Do heer Maas wijst or op dat do firma zich zou kunnen vrijwaren voor in) ver zuim stellen, door te trainoeren op het nieuwe terrein. In de overige bepalingen! is niet voldoende prikkel omi net wferk te be spoedigen. Het argument Van B. en Wi om coulant te zijn is'juist, maar mm' moet toch geen ongunstige bepalingen handhaven. Spr. meent dal de woonden; die hij ge schrapt wenscht te zien, door do firma zijn voorgesteld; een btewijb dat zij er belang bij heeft en die wil gehandhaafd zien. Spr. acht die woonden echter ongewensdht voor d© gemeente en wil dus op dit punt niet farEe zijnt Do Voorzitter merkt op, dat de hoer Hoek beswaar heeft gemaakt tegen het, oor spronkelijk artikel omdat bet mogelijk kap edamsche -c; iir.mii

Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 9