69*" Jaargang, Zaterdag 30 September 1916. NO. 15257 Tweede Blad üit de Tweede Kamer. Ingezonden Mededeelingen. Zoo lang gij gezond zijt, Rechtzaken. Kerk en School Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25, franco per post fl. 1.65. Prijs per wêek: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Von 16 regels fl- 0.92; iedere regel meer 20 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelig© voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. Dagelijks worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Deze advertentiën worden, mits voor 3 achtereenvolgende nummers opge geven, slechts 2 maal berekend. Intercommunale Telefoon No. J03. En zoo kwam dan Donderdag II. het lio veliingsonhverp van den heer Knobel oan da, orde, dat geheel ligt in de lijn van de ethische politiek, die wij reeds lang in Indië volgen, n.l. de instelling van een koloniale raad. Daardoor wil men aan de eigen be volking van JN'öd.-Indiè wat medezeggen schap geven in 't bestaan van den „gordel van smaragd, die zich, om den evenaar slin gert", en dat denkbeeld is wezenlijk niet nieuw. Reeds Minister van Dedem, die in het kabinet-Tak minister van koloniën was, ten met zijn premier op de Kieswet 'viel, heeft een. wijziging die dezelfde, ofschoon ■veel beperkter strekking had, ingediend- Toen heeft het taeer dan tLeix jaren ge duurd eior weer een stap in die richting beproefd werd; minister Fock diende een ontwerp in, dat weer iets verder ging dan zijn ambtsvoorganger van Dedem gewild had, maar ook deze Minister werd tot af treden gedwongen, eer hij aan de verdedi ging van zijn ontwerp toekwam. Met Mi nister do Waal Malehjt is het van hetzelf de laken een pak geweest, en nu wordt het eindelijk Minister Pleyte gegund een wetsontwerp te verdedigen, waarin eenige medezeggenschap in de regeering aan In dia's bevolking zal worden gegeven. Hoofdzaak van het ontwerp is, dat er zal zijn oen koloniale raad, die door den G ouVerneur-Gen er aal zal kunnen geraad pleegd worden over alle zoodanige onder werpen als waarover Lij 'sRaad's oordeel vensch.t te vernemen. Dus kan de Gouver neur-Generaal, als hij met dien kolonialen raad niet op heeft, eenvoudig nooit naar ijiImt oordeel daarvan vragen? Neen, dat niet Want hij is tot die raadpleging ver plicht, waar het geldt de begrooting en het slot der rekening van Ned.-India; de bestemming van het voordeelig en de dek king van het nadeelig slot dier rekening; het aangaan van geldleeningen ten laste van en het waarborgen van geldleeningen door NecL-Indië. De Koloniale Raad bestaat uit 39 leden, die voor drie jaar gekozen worden, en tegelijk aftreden, maar dadelijk herkiesbaar zijn, en lid daarvan kannen wezen alleen ingezetenen van NecL-ftidië, die 25 jaar oud zijn en tevens Nederlandsch onderdaan, en die niet in gevangenis vertoeven of het beheer over hun goederen hebben verloren. De aJgemeene beschouwingen begonnen met een rede van den heer Beumer, die fer aan herinnerde, dat de afgetreden Gou verneur-Generaal bij het overdragen van zijn ambt aan zijn opvolger dozen geluk- w|enschto dat heit hem zou gegeven worden Oen vertegenwoordigend lichaam te ins-tal- leeren. Hjj deelde de ingenomenheid met bet plan, al! kon men nu niet van een vertegenwoordigend lichaam in den eigen lijken zin des woords spieken, waar 19 van de 39 leden door den Gouverneur- Generaal werden benoemd, en de overige 20 slechts door do gewestelijke raden- Maar met dat wetsontwerp legde men slechts den grondslag van een nieuw ge bouw, dat spreker steeds hooger en hoo- ger hoopte te zien rijzen. Toch had de afgevaardigde voor Kampen eenige bezwa ren. In de eerste plaats, dat van de 19 door den Gouverneur-Generaal aan te wij zen leden 5 inlanders .moesten zijn, en van de door de Gewestelijke Raden te kiezen leden 10. En dat waar de Minister zelf in zijn Memorie van Antwoord had neer geschreven, dat men in Indië zelf aan de mogelijkheid twijfelde van'15 geschikte in landers voor den Kolonialen Raad te kun nen vinden. Dit argument lijkt sterk, maar is het toch niet; in de eerste plaats dient men niet te vergeten, dat voor de Indische bureaucratie oen inlander in een Kolor nialen Raad absoluut uit den booze is, en in de tweede plaats, gesteld al eens dat dit zoo ware, dan wordt het iederen dag beter, en dan, men leert nu eenmaal geen zwemmen zonder in het water te komen; na eenige jaren kunnen die onge schikte inlandsche joden wel eens blijken heel geschikt te zijn. Maar veel grooter bezwaar had de heer Beumer er tegen, dat de vrouwen ook voor den Kolonialen Raad verkiesbaar wor den gesteld; hij meende, dat de Minister daartoe was gekomen in een oogenhlik van gemis aan zelfconlxöle, en hij wilde hem toeroepenkeer terug en alles is vergeten en vergeven. Hoewel wij op een heel ander standpunt staan dan de afgevaardigde voor Kampen, wal betreft de verkiesbaarheid der vrouw, kunnen wij hem in deze toch geen ongelijk geven. Waar wij nog niet eens in de Grondwet van Nederland de verkiesbaarheid der vrouw hebben voor de vertegenwoordigende lichamen, is die zeker voor Indië in 't geheel niet op haar plaats, al weet men natuurlijk niet wat een verre toekomst ons brengen kan. Art. 75 van het Indisch Regecringsreglement zegt uitdiuk- kelijk, dat de beginselen van de Indische wetgeving zich zooveel mogelijk moeten aan passen aan die van het Moederland, en dus kan Indië nooit met nieuwigheden voor gaan, zooals de spreker terecht betoogde. Maar er is meer; die verkiesbaarheid van vrouwen gaat lijnrecht in tegen de MÓ- hamedaanscLe leer, die door de overgroote meerderheid van onze Indische bevolking wordt gehuldigd. En waai- practisch de zaak zoo staat, dat er toch geen enkele vrouw voor de Gewes telijke Raden voor den Kolonialen Raad zal worden aangewezen, had de Minister dit paradepaardje, dat bij velen van de Rechterzijde zooveel aanstoot geeft, gerust thuis kunnen laten. Vermakelijk was het, dat de heer Beu mer de verkiesbaarheid van de vrouwen voor de "Koloniale Raden ten heftigste be streed, terwijl vlak hoven zijn hofd eenige kiesrechtvxouwen met sjerpen getooid op de gereserveerde tribune naar zijn rede zalen te luisteren. Gelukkig dat de spreker buiten haai- bereik was. Natuurlijk biachl zijn bestrijding Van de verkiesbaarheid der vrouw voor de Kolo niale Raden den heer Marchant in bet de bat, die nu reeds twee jaar lang fungeert als de troubadour van het vrouwenkies recht Hij maakte er den heeren een grief van, don heeren zeggen wij, omdat ook de heer Soheurer zich in denzelfden geest had uitgelaten, dat ze die verkiesbaarheid der vrouw, waarvan ze nota bene zeiven nog in geen jaren practische gevolgen ver- waclden, zoo opbliezen, dat zij hun stem zouden weigeren aan het ontwerp als die er in bleef. Wij zouden zoo ,vragen, of het geen slaatsmanswijsheid van den mi nister ware geweest, als hij, juist, omdat het toch tot geen practisch resultaat kan leiden, geen novum in zijin ontwerp had gebracht, waarvan hij weten kan, dat hét veel stof zou opjagen. Het was echter niet alleen daarvoor, dat do heer Marchanr hiet woord had ge vraagd. Do afgevaardigde voor Deventer wilde den Kolonialen Raad in plaats ,van uit 39 uit 60 a 65 leden laten bestaan, opdat alle Indische groepen daann naar verhouding zouden kunnen worden verte genwoordigd, niet alleen de inlanders, maar ook de zoogenaamde vreemde oosterlingen, d. z. de Chineezen, de Japanners en ande ren. Wij gelooven inderdaad, dat het hier toe in de toekomst zal moeten komen* maar wij zouden willen vragen of de leider der vrijzinnige Kamerfractie hier nu niet wat al te hard van stal liep, en. of deze eisch wel in overeenstemming was met de door hem zeer juist vooropgesteld© stel ling, dat hier hoofdzaak was, dat het stek je, waaruit naderhand een sterke boom kan opschieten, wordt geplant. Zeer goed gezaen van den heer Marchant was bet, dat hij zijn rode aanving met de betuiging van spijt, dat mn Deventer, te vroeg van ons weg genomen, over dit ontwerp, waarmee één van zijn hartewenschen werd vervuld, niet het woord kon voeren; en met alle res pect voor de bekwaamheid van den lieer Marchant moet het ons toch van het hart, dat te veel uit zijn rede bleek, dat hij van Indische toestanden niet op de hoogte was. Nog meer bleek dit uit de role van don hoer Mendels, die, nu do sociaal-democra tische fractie in do Tweede Kamer, lietn hoer van Kol voorgoed moot opgeven, tot zijn opvolger benoemd schijnt te zijn. De vroogoro manier van de Indische zaken over do hoele fractie te verdoelen, hooft blijkbaar niet voldaan, on wij kunnen onjs, dat begrijpen, waar hot is voorgekomen, dat oen dor partijgonooien, met Indische namen niet vertrouwd, in do war raakte tusschen den naam van oen gewest on! van den1 rogent daarover, iets wat Mr. Mendels niet overkomen zal, daar is hij voel te Knap voor. Zijn groote fout dunkt ons echter,, dat hij alios on iedereen verlacht vindt. Er kan geen wetsontwerp ingediend wor den, óf hot blijkt, dat liij hoeft -nagegaan, welke truc de bourgoösio nu weer uitge haald hoeft, en ook zijn partijgonooten, dio niot als hij volbloed Marxisten, zijn, vertrouwt hij maar half. Toen Troelstra nog geregeld het woord voenle, lag de heer Mondeis steeds, wij zouden haast zogigem als een panter, op den. loer, om er op te letten, of éi* uit den' mond zijns leiders! ook al te revisionistische uitingen voor den dag zouden komen. En. zoo had zijn wan trouwen hetmi er dozen keer toe gebracht, dat hij bot vermoeden, uitsprak, dat het hoele ontwerp alleen was ingediend orni do instelling der Indisch© miiïiti© te bewonderen. Een vermoeden, dat jhij zeker niet zon heb ben geuit, als hij had, bedacht, dat hot' [ont werp lang, heel lang roods is voorbereid, vóór do oorlogstoestand aanleiding gaf Over do Indische militie te gaan rlenken- Zijn oisch, dat die loten Van den Kolonialen raad gekozen zouden, worden volgens het algemeen kiesrecht, was wel een bewijs, dat hij met Indische toestanden absoluut niet op de hoogte is; en de heer Fock, die het regeeringsontwerp stemde, nam1 hem. daarvoor dan ook behoorlijk onder handen. De heer Knobel hield, zooals te verwach ten Was, ©ene geestdriftige lofrede op het (Ontwerp, dat de bami tussdiea Moeder land en Indië zoiu versterken, en ook did heer Boogamdt was van die meerling, maar zoowel van hem als van den heer Soheurer jnoet gezegd wonden, dat hun lof wel wat zoet-zuur was; het leek wel of zij het be treurden, dat een (Minister ,van Links de eerste stap zal doen om de autocratische Indische staatsinstellingen in meer demo cratische om te zetten. Eindelijk na anderhalven dag discussiee ren, wat zeker toch wel wat lang ós voor eon ontwerp, waarvan de aanneming bij voorbaat vaststaat, kwam de Minister van Koloniën aan het woord. Daar hij terecht geen zin had om de Rechterzijde in de Tweede Kamer, en wat veel erger is, na derhand de Rechterzijde in de Eerste Ka mer tot tegenstandster van zijn ontwerp te maken, verklaarde hij zich bereid de verkiesbaarheid der vrouwen daaruit voor- loopig terug te nemen, en deze aangelegen heid bij Koninklijk Besluit te regelen, zoo dra over de zaak van het Vrouwenkiesrecht in Nederland beslist zou zijn. Hij zou dus het amendement-Boogaardt, dat uitdrukke lijk wil, dat het woord „mannelijke" in de Indisch© Grondwet wordt neergeschreven, overnemen. Dit is van zijn kant een groote concessie, in zooverre als hij een bekend en warm voorstander is van de verkiesbaar heid der vrouw, en hij zal daardoor wel1 de gunst verbeuren van de kiesrechtvrou wen, van de vrouwelijke Cerberussen, die met een ijver, een betere zaak waardig, bij iedere Kamerzitting op hot Binnenhof staan, in do eerste plaats. Van deze gesproken, hot Katholieke spotblad „De RoskanT'had op deze volhardende en blijkbaar weinig om handen hebbehde dames een kostelijke piersiflage. Het geeft een plaat, waarop die dames in rij staan, en Ben van haar krijgt de boodschap dat haar kind van do trap pen is gevallen, en een hersenschudding hoeft gekregen, waarop de kiesrechtvronwj antwoordt: Over twee uur kom ik thuis, dan word ik afgelost Wij koeren tot den Minister terug; hij deed met zijn concessie een verstandig iets en verdedigde die met het wijze woord, dat hij er zooveel prijs op stelde zijn kind ten doop ie houden, dat hij daarom gaarne iets wilde toegeven. Over de quaes tie of in den Kolonialen Raad ook andere Oos terlingen dan inlanders zitting .zullen mo gen nemen, zal hij bij de artikelen conclu sie nemen. t De algemeene beschouwingen zijn afgeloo- pen. De Voorzitter, die natuurlijk maar steeds wil' voortmaken, erf die blijkbaar de hoop had gekoesterd, dat het heele wets ontwerp in de twee dagen, die daarvoor beschikbaar zijn gesteld, zou zijn afgehan- <5eld, stelde nu voor Maandag 'a.s. een extra-zitting te houden. Op d< smeekbede van den hoer van Veen zag hij daarvan echter af, de hoop uitsprekende, dat de leden zich dan verder bij" de discussies zeer zouden bekorten. Do Grondwetsherziening is voor 17 Oc tober aan "do orde gesteld, waartegen nie mand eenig bezwaar maakte. Toen echter, opdat de leden tijdig gewaarschuwd zou den zijn, de voorzitter nu reeds hot voor stel deed, do algemeene beschouwingen over beide wetsontwerpen tegelijk to hou den, om tijd te winnen, er uitdrukkelijk bij voegende, dat daardoor niet het minste verband tusschen de beide ontwerpen werd gelegd, maar dat het, zooals reeds uit het Voorloopig Verslag was gebleken, eenvou dig ondoenlijk was, do algemeene beschou wingen over het ontwerp geheel gescheiden te houden, kwamen de tongen van do anti- pacificisten op onderwijsgebied los. Daar was eerst do heer Otto, die in plaats van als jong lid eens af te wachten, en eerst een man van de ervaring van Tyde- man te laten spreken, zelf de leiding wilde nemen, wat hem natuurlijk jammerlijk mis lukte. Hij had twee argumenten. Toneerste, dat het Noderlandscho volk nog niet be hoorlijk tijd had gehad om zich van de portéo van art. 192 op do hoogte te stellen. Do heer Ketelaar riep hem toe: Dan hadt ge uw propaganda daartegen wat eerder moeten beginnen. En de Voorzitter wees hem er terecht op, dat dit argument er geen was tegen zijn voorstel om de al gemeene beschouwingen over art. 80 en art. 192 tegelijk te houden, maar wel een om zich te verzetten tegen het aan de orde stellen van de Grondwets herziening, wat de geachte afgevaardigde niet gedaan had. De heer Otto deed onder- tusschen een hartstochtelijk beroep op de democraten in de Kamer, om dit zijn ar gument te aanvaarden. Zijn tweede argu ment verwekte algemeen gelach, want het bestond daarin, dat, al moest hij toegeven dat er na de uitdrukkelijke verklaring van den voorzitter geen verband tusschen de beide wetsontwerpen bestond, in den lande het daarvan toch "den schijn zou hebben. De heer Troelstra, die het voorstel van den president steunde, nam den heer Otto danig in liet ootje. Over zijn beroep op de democraten, om hem te steunen, zei de leider der sociaal-democraten doodleuk: Och, die beroepen laten ons zoo koud, als ze komen van menschen, die dit be roep doen hooren als ze ons noodig heb ben, en die ons het felst bestrijden als ze het buiten ons kunnen doen. En wat dit verband tusschen artt. 80 en 192 betreft, zei de heer Troelstra guitig, dat is er niet. Alle partijen in de Kamer zeggen nu een maal, dat het er niet is, en dan hebben wij ons van de menschen, die het dan nog niet gelooven, niets aan te trekken. De afgevaardigde voor Leeuwarden zin speelde hier op de onmiskenbare waarheid, dat de zaak zoo geloopen is, dat er van Grondwetsherziening niets komen zal, als art. 192 niot wordt aangenomen. Daar is dus verband, al !s er geen ruilhandel. Ruil handel kan er jeeds daarom niet zijn, om dat art. 80 geheel zelfstandig door den Minister is ingediend, en dat wel op een oogenblik, dat niemand nog kan zeggen of de besprekingen in de Onderwijscom missie tot het gewenschte resultaat zouden leiden- Wat per slot van rekening ons toch niet duidelijk heeft doen worden, Wat het kapitale bezwaar is van de tegenstanders van art. 192 om de algemeene beschou wingen van bende grondwetsartikelen tege lijk te houden; hun recht om het gehate artikel1 af te stemmen, blijft daardoor toch onverkort Hot was een moeilijke taak voor den heer Tydeman om na het optreden van den heer Otto zich te verzetten tegen het voorstel van den voorzitter, en wiji hadden gedacht, dat hij als ervaren politicus niet gaarne oen strijd zou hebben aangebonden, 'waarvan hij wist dat hij hopeloos was, en waarbij zijn eigen partijgenoot, de heer 'do Beaufort, hem in den steek liet, en hij verder geen medestanders kreeg dan de hoeren Eerdmans en Otto plus don heer Brummelkamp. Als deze goede oude heer zich niet hij" de stemiming vergist heeft, kunnen wij niet nagaan wat hem bewogen heeft zich bij deze gelegenheid te werpen in de armen van de meest felle anti-eten calen. Want al verviel1 de heer Tydeman natuur lijk niet in dwaasheden als de heer Otto debiteerde, en al grondde hiji zijn verzet slechte op 'net Regiement van Orde, dat in den regel de algemeene beschouwingen over ieder wetsontwerp afzonderlijk gehouden wil zien; het enkele feit, dat per slot van rekening alleen zij hun stem onthielden aan het voorstel van don voorzitter, van wien het bekend is, dat zo ook van art. 192 niets hebben moesten, maakte de inner lijke roerselen die de houding bepaalden, maar al1 te duidelijk. En nu achten wij1 de houding van den hoer Tydeman een be paalde fout, een politieke teut wel te ver staan, en wij willen even zeggen waarom. Wie, zooalS do leider der Vrije-Ldberalcn, n grooton strijd aanbindt over een van "o gewichtigste ontwerpen, die onze poli tieke geschiedenis kont, moet in de eerste plaats zich onthouden van dwarsdrijvm; het is niets anders dan peuterwterk wat de hoor Tydeman ten beste heeft gegeven; en hij heeft zich 'een slecht veldheer betoond, want hijl hoeft een voorpostengevecht gele verd, Waarvan hij zeker wist, dat hij daar in Wet onderspit moest delven. Maar op den spits gedreven anti-clericalismè is een slechte raadgever. De Kamer is weer een nieuw lid rijker geworden," de opvolger van den hoer Berch van Heemstede, do heer Yon.Rijcke- Vorsel heeft er zijn intrede gedaan, eon jongeman van 34 jaar, die dus ,nog alle. tijd heeft om daarin carrière te maiken. Nu,-, als zijn innerlijke gaven zijin als'zijn uiterlijke, zal hot wol gaan; hij1 is een prettige en aangename verschijning. JKj zou al ©en week vroeger de politieke arena rip. binnengetreden, als er niet iets aan gehaperd had. Hij Heeft namelijk tot Voorletters A'. G. B. ML, maar zijn 'kie zers hebben hem candidaat gesteld met de Voorletters 'A'. B. G, M. Men zal zeggen: Wat komt er dat nu op aan, maar men moet niet vergeten, dat, als de gekozene een broer of neef had, die toevallig AL. B. G. M. Rijchevorsel heette, deze zich als de wettig gekozene zou kunnen aanmelden. De Commissie in wier handen de geloofs brieven van den heer Rijchevorsel zijn gesteld, heeft dan ook geëischt, dat de heer Rijckevorsel een bewijs zou over leggen van den burgemeester van den Bosch, dat hij 'de bedoelde was, en dat er niemand bestond, die uit kracht van zijn voornaam aanspraak op den zetel zóu kun nen maken. Dat bewijs is overgelegd en de jongste afgevaardigde kon zijn joyeuze en- trée doen. De Commissie voor de geloofs brieven is waarlijk niet te rigoureus ge weest. Ze had den gekozene kunnen afwij zen en wachten totdat iemand zich aanmeld de, die de voornamen A*. B- G. M. had. Die was natuurlijk niet gekomen, en dan zou er, zoodra de wettelijke tijd was ver streken binnen welken den jjekozene zijn geloofsbrieven moet indienen, een nieuwe verkiezing moeten gehouden zijn, waarbij dan natuurlijk het thans toegelaten lid met de juiste vermelding van zijn voor letters bij enkele candidoatstelling zou ^jjn gekozen. Dat ware zeker heel streng ge weest, maar toch zeker niet kwaad om do toenemende nonchalance der kiesvereeni- gingen wat tegen te gaan. ■overwerkt gij u allicht. Overwerk en zorgen leiden tot niets goeds. Niemand kan do natuurwetten on gestraft overtreden. Wij allen hebben rust van onzen geest en ons lichaam, lichaamsoefening in de buitenlucht en acht uren slaap noodig om gezond te blijven. Wij moeten niet te veel eten of drinken. Alleen melk en water kunnen in ruime mate genuttigd worden. Verkeerde gewoonten overladen het bloed met urine-zuur-vergifton. De nieren werken als veiligheidskleppen, filtreeren het bloed en verwijderen de vergiften, maar zijn geneigd om te verzwakken bij" langdurige inspanning, en zooüra zij 'falen voelt gij u dof, vermoeid en zenuwachtig. Uw rug doet pijn, gij .verliest aan gewicht, gij krijgt last van hoofdpijn, duizeligheid en urine-stoomissen. Om beterschap te kunnen verkrijgen moet gij vooreerst weder eenvoudige, ver dient ook de nieren te jjulp te komen. Wat standige gewoonten aannemen. Maar gij dat betreft kunt gij siaat maken op Ros ter's Rugpijn Nieren Pillen. Dit geneesmiddel zal van groot nut blij ken om de werkzaamheid der nieren te herstellen en haar te hielpen om het over tollig urinezuur en de vloeibare, afgc- afge werkte stoffen af te voeren. Foster's Pillen zijn gegarandeerd vrij van schade lijke bestanddeolen. Zij werken alleen op de nieren en urinewegen.."" Te Schiedam verkrijgbaar bjj Kappelhoff Hovingb- Toezending geschiedt franco Rendez-vout verboden. V/Opx de Rechtbank te Middelburg wleird. Vrijdagmiddag mol geplprtlen deuren behan deld de zlaak tegen dèn logementhouder, A. A. te Vtlijssingen, beklaagd van over treding vtan het sondoz-vpujs veirb.odt Niet minder den 14 uwwiel ijk© en mannelijke getuigen werden gehoord, ondier fllaalHtgSj nowndón ,ook' leen paar militairen. Dieeiscjh luidde f 150' of 2 maanden hieehteniia. Scha,hing. De rechtbank te Middelburg Weeft, slaan- i •de de zitting. F. Dj die S. uit Koewacht, bakiliaaigjd van. schaking van den meisjlej uit Middelburg, vrifeejsj3jr(o!kien en zijn in, vxijbeidjsstelling gteliast, (pmdait het meis je zelf jgievjlaagd heeft mjeit hem mede! te mptgen gaanl. t NED. HERV. KEEK. Berojeipen te "Aequojj ds. P. Siemelïnk te Mjefesamt eu Mariênfccrkete Rage (ZL-H.) de Heer Th. J. H. Steenbeek, cand. te Weesp; die voor Eierland (de Cochsdorp) bedankt heeft i Bedankt voor het beroep te Vriezeveen ds. B. Osinga, te KlundJgrt. lïDAMSCHE "dO URAHT. t I na ontv. v_ poatrossgel h fl.75 voor één, of f 1ÖLvoor zes doozen. Eischt de echte Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, di© niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk.

Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 5