i X. A. Dlltlof Tjassens, -j- Men meldt ons uit Den Haag: In den ouden lorn van 74 jaar is in den afgeloopen nacht overleden, de heer L'. A. Dittlof Tjassens. oud-secretas-generaaJ ami het Departement van Marino, Staatsraad in buitengewone» dienst De thans ontslapene nats oud-mannc-of£i- cier en werd den 16en -Mei 1894 tot het ambt van secretaris generaal, benoemd, nu vroeger o.a hoofd te zijn geweest aan het Marine-Etablissement te Soerabaja. J. H O. Dominions, f* De heer J. II. O. Dominions, buigemocs- ter van Krmningen, voorzitter van de Zeeuwschc Landbomvmaatsohappij, is gis termorgen plotseling overleden, vermoodc- lijk dooi' gasverstikking. („X. R Ct Djambi en do Pers. Men schrijft ons uit Den llaag. Wij hadden een onderhoud met den mi nister ran koloniën naai' aanleiding van do tegenstrijdige berichten, die Hit Nód,- Indië" overkomen, omtrent beweerde tegen werking van de pers met betrekking tot de berichtgeving aangaande hetgeen in'Djambi en Palembang voonn.lt De minister stelt zich op het stand punt, door hem op 21 September j.l. in do Eerste Kamer ingenomen, dat het thans de taak is der Regeering om aam het publiek; een. overzicht dier zaken te geven vrij van tendenz en overdrijving, s Alle berichten, die van de Indische regee ring omtrent onrust in Nod.-Iniië aan den minister zijn gezonden, werden onmiddel lijk openbaar gemaakt. Door den minister is uit den aard der zaak geen telegrafische gedachtenwisseling met den legercommandant gevoerd, en ministerieele legerorders'zijn evenmin uit gegaan. Den gouverneur-generaal is omstreeks een maand geleden verzocht, aan offirie- ren en burgerlijke ambtenaren in Djambi op te dragen, zich te onthouden van het ver strekken -van berichten aan de pers, ver mits ambtenaren en officieren, als orga nen der regeering, deze hebben voor te lichten. Van den resident te Palembang werd door den gouverneur-generaal bericht out .vangen, dat een dagbladcorrespondent dour den officier van justitie in verhoor is ge nomen, verdacht van het verspreiden van onware, onrustbarende berichten, die hij niet openlijk vvenschle tegen te spreken nadat hem, op grond van oföeieeJe gege vens, de onjuistheid daarvan bewezen was. Nederland en de Oorlog. Uitvoer van groenten. Met ingang van gisteren werden er geen consenten meer afgegeven voor uien en sommige andere groenten, waarvan de uit voer tot nu toe met consent was toege staan. Bloemkool en spruitjes kunnen nog met consent worden verzonden. Tegen -het mijnengevaar. De firma Wm. H. Muller en Co. heeft aan het Voorschip van de „Batavier IV" een installatie laten aanbrengen, die berust op een uitvinding \an den schout-bij-nacht G. L. Goedhart en die ten doel heeft sche pen tegen het mijnengevaar te beschermen. De uitvinding zal waarschijnlijk Zaterdag a.s. te Vlïssingen op de proef worden ge steld. Losgelaten. Bij de betreffende reederij is telegrafisch bericht ontvangen, dat de naar Engeland opgebrachte stooinlogger VL. 112 is los gelaten. .Oproeping Landstorm De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat van d© vroeger voorloopigj vrijgestelden van den landstorm! moeten opkomen'; In het tipvïik van 1325 November" a s., ambtenaren in vasten dienst,* werklieden en tijdelijk personeel bij de artillerie inrich-- tingen.Tusscheu .13 en! 18 November a.s., ambtenaren, werklieden cn tijdelijk perso neel bij het Rijksmagazijn van geneesmid delen, ambtenaren, mindere geëmployeer den, kleermakers, buitenwerkers en lijdelijk personeel Igj de Centrale Magazijneö van militaire kle'odimg en liitrustingj werklieden! en tijdelijk personeel bij ide militaire ver- pl^jgjjngp inrichtingen, leden van de com missies voor de verpleging en verzorging van leger en "bevolking in'linten en stel lingen en leden1 van de aanschaffingsqam- missie van. voorraden verplegingsbehoejten voor het leger. In de maand December a.s., personeel beboerend© bij bakkerijen, meelfabrieken, fabrieken van verduurzaamde levensmid delen, kleer- cn schoenmakenjen, met wel ker eigenaars of directies contrateen zijn aangegaan tot levering voorliet leger, per soneel bij aannemers werkzaam, niet wie, op het tijdshp van bet oproepen tan denj landstorm contracten loopen.de waren voor de levering van uitrustingsstukken of grond stoffen ten dienste van'liet leger. Dir. bel., Invoerr. en ace. Bij' Kon. besl. van 20 dezer is een pen sioen verleend van f 784 aan E. Verschoor, kommies le klasse bij 's-Rijks belastingen. Bij Kon. besluit van 24 dezer is een pensioen verleend van f419 aan A. Stel, wed. J. Schreijer, assistent der directe be last., invoerr. en acc. VLAARDINGEN, 24 Oct. In de heden avond gehouden raadsvergadering werd o. <m. besloten tot -het voeren van een rechts geding tegen W-. van Splundex', te Ridder kerk, tot betaling van f 2063.98, daar bij do uitvoering van heiwerk in de spoorwegr 'haven door genoemden aannemer, welke .werkzaamheid door dezen werd aangeno men van de II. IJ. S. M., de 100 in.M. zin ker van de waterleiding, liggende in die haven, is gebroken. Een ingesteld pnder- zoek door B. en XV". heelt aan het licht gebracht, dat het breken van don zinker geheel en al te wijten is aan de onachtzaam heid van den aannemer of van zijn per soneel. Aangenomen weid het voorstel van B. ■on W. tót aansluiting aan den Centralen Keuringsdienst teRotterdam, waarvan do kosten worden geschat op £800 per jaar. Na langdurige discussie werd op voorstel Van de raadscommissie ad hoe 'liesloten tot stichting van een handelsgebouw en visscherijschool ran gemeentewege op het God. Prikkenwater, waj.rv.ui, de kosten wor- len geraamd op f 120.000. 0\ ERSCI1IE 26 Oct. Gistervoo.rmld- dag verscheen alhier het parket, bestaande uit de hoeren Mr. Rake. officioi van justi tie en mr. Rietema, rechter-coumi met hun griffier ter plaatse, waar "de moord aanslag heeft plaats gehad op de 3S-jarige Carolina Heitraats, huisvrouw van Jacolms Ramen. Nadat het teriein van don moord in oogenscliouw was genomen en verschillen de bewoners der -woonwagens vooi loopig waren verhoord, is het lijk ter sectic naar Rotterdam oveigeluacht Op het gemeentehuis zijii de verschillende getuigen nader verhoord. Volgens de ge tuigen zou, voor dat de moordaanslag heeft plaats gehad, een woordenwisseling Ins tellen de vcrslagene en den 3S jarigen para- pluie-koopman Willem Nesten en diens vrouw hebben plaats gehad, waarbij de vcrslagene vrouw Netten zou hebben be schuldigd de verrader te zijn van haar man, die in een huis van bewaring in voorloopig arrest zit. Twee kinderen van de vermoorde vrouw, een 15-jarig meisje en een 13-jarige jongen, die zoowel de woordenwisseling a's den moordaanslag in alle bijzonderheden wisten mede te doe len. blijven AAiten, dien zij zeer goed ken nen, als de dader aanwijzen; ook een woon wagen-bewoonster heeft, terwijl zij in haar wagen was. het twistgesprek tussclien Net ten en de verslagen vrouw gehoord, doch nadat zij het schieten had gehoord, is zij eerst uit den wagen naar buiten gekomen. De verdachte, die nog steeds blijft ont kennen, is daarop naar het huis van be waring te Rotterdam overgebracht. STAJïSSÏEtTVFS. De branderij-industrie bedreigd. Naar wij vernemen heeft het Rijksbu reau voor de distributie van graan en meel. te 's Gravenhage, besloten om voor loopig geen graan meer af tie gwieti Toog de Schi-edalnsche branderijen. Dit besluit heeft belanghebbenden ver rast en men tast naar de motieven in. het duister. Gisteren is reeds aftel eri ng ge wei ge rd van, partijen, die primitief varen toegezegd. Des voorraden der branders zijn, zooals te be grijpen is, zeer klein. Gevolg van de in houding is, dat reeds alle-branderijen van den heer J. F. Bertels zijn stil gezet, en tenzij het Rijksbureau op zijn besluit zou terugkomen, zullen spoedig andere bran derijen moeten volgen. In 't algemeen mag worden aangenomen, dat de bestaande! voorraden midden November geheel zullen zijn verbruikt. - Hedenmorgen is de voorzitterder ad- vies-commissie voor de alcohol induslriq met enkele teden dier commissie naar den Haag getrokken voor overleg met de re geering. 1 Het schijnt, dat het Rijksdistributiebuj- reau zijn lïesluit heeft "genomen zonder; overleg met de belanghebbenden, zei f s zender overleg met de advies!» o omsni ste i a voor de ïa.*l do hall in-, dustrie, die daarvoor als subcommis]- sie van de Nijverheidscommissie tocbj oogenschijnlijk wel in aantnerkiog kwam; Semeenteraadsstukkeji. Maatregelen tegen drankmis bruik bij dernoibilisatie. In uw vergadering weid, naar aanleiding van de ingediende aanvulling van de ver ordening op do tapperijen met eenr bepaling betreffende de sluiting bij" demobilisatie, de bedenking uitgesproken, of het wel geoor loofd was, de vaststelling van die sluiting ia handen te leggen van den Burgemeester en gevraagd, of dit niet was' een delegatie van macht en daarom ongeoorloofd. Naar aanleiding daarvan merken wij op, dat vroeger indeidaad, gelijk prof. Oppen- hei m het in zijn handboek uitdrukt, de de- logatieleer van den Hoogcn Raad voor don Gemeenteraad bij het hanteersn van' 3e hem toegekende wetgevende bevoegdheid „een geweldig obstakel" was, doch dat in den laterau. tijd de Hoioge Raad veel mulder is ge werden. Wij wezen daaropbijV. bij de herziening van verschillende Strafverordeningen in 1908 (zie bijlagen van dat jaar blz. 103;, •en terwijl wij de toen bestaande' onbeperkte opdrachten wraakten, adviseerden wij tot een ©enigszins ruime Volmacht op de Po litie, thans in de artt 2b' en 3 der verorde ning op het rijden neergelegd- D© Höoge Raad wil die onbeperkte vol machten koeren, maar verzet er zich ge lukkig niet meer tegen.' dat aan het uitvoe rend gezag Wordt overgelaten wat voor een algemeen© elk geval voorziende regeling onvatbaar is, n.l. de beoordeeling, of in een bepaald door de verordening zelf in het al- gemtaen aanjgewkzein geval, neodjig zijn de nu de verordening zelf omschreven' maatre gelen, Genoemd rechtscollege acht dan het ge val Waarin die maatregelen mogen worden' toegepast, al voldoende omschreven, als le veroiiid erring zegt, dat het uitvoerend gezag dit of dat kaïn' doen, bijv, wannéér de openbare orde of veiligheid zulks vordert. Wij mieenen dat zoo 's Ho ogen Raads .landpunt kan worden weergegeven. En wat nu het geval betreft, dat ons bezig houdt, de Hoog© Raad heeft nog in 1911 van bindende kracht verklaar], het bij een militaire inspectie toegepast voorschrift cener politieverordening, waarbij Sverd be paald, dat „indien het in hot belang der openbare orde noodig was, de Burgemeester oejn of meer tapperijen gedurende rlen! dag of een gedeelte daarvan kon doen) sluiten, of voor een bepaalden, tijd het tappen of ilea verkoop van sterken drank in'' tapperijen kan verbieden." Do 1 loog© Raad overwoog, dat de Gemeen tel a ad „daarbij aan don Burgemeester slechts hoeft opgedragen om in het in de verordening bepaalde geval,, n.l. indien net in het belang der openbare orde noodig is, bevelen overeenkomstig 's Raads voorschrif ten aan de tappers le geven, waardoor de Raad mei ©enigs hem toekomende regelings bevoegdheid op den Burgemeester heeft overgedragen, maar dezen slechts heeft be last met de uitvoering van 's Raads veror dening, zulk* overeenkomstig art. 188 der Gemeentewet, dat het politietoezicht op de tapperijen aan den Burgemeester opdraagt" Sinds is niet gebleken van' reactiq bij den lie ogen Raad te,n aanzien ran zijn mildere opvattingen. Waar nu de bepaling u -voorgesteld een nog meer beperkte volmacht geeft dan in het zooeven vernielde geval was verleend, im mers de gevallen waarin de" Burgemeester do sluiting kan bevelen nog nauwer worden omschreven, behoeft voor onverbindend ver klaring" door den Hoogen Raai volstrekt geen vrees te bestaan. Wij mcenen, dat de vraag, hoever moet Worden gegaan met opdracht van deni Raad aan de uitvoerende macht, door de gewijzig de jurisprudentie, zooals o. i. behoort, is overgebracht van het terrein der wettigheid naar dat van de doelmatigheid. En uit het oogpunt Van doelmatigheid, achten wij een opdracht als u ward voorge steld, volstrekt noodzakelijk en niet te ver gaande. Wij stellen u. derhalve voor, de verorde ning ongewijzigd nah te neinen, doch willen u alsnog voorstellen, met het oog op de minder fraaie woordenkeus, ile woorden, ,,di© de vxees wettigen aanleiding te geven, tcvt verstoring der openbare oude of tot drankmisbruik" te vervangen door: „op grond van welke verstoring der openbare orde of drankmisbruik le vreezen is." Beschikbaarstelling van Cokes. B. en W. stellen den Raad voor ook dit jaar weer cokes tegen verlaagden prijs bc- schikbaai te stellen. Was verleden jaar ech ter oen vaste distributieprijs bepaald, voor dit Jaar stellen zij met het oog op den wisselenden prijs van cokes voor, te be palen, dat de distributieprijs zal zijn 30 cent beneden Jen hand risp rijs der cokes. (Ver leden jaar was dat 23 cent, maar was de handelèpnjs toen 78 cent, terwijl die op Tiet oogenbhk in Rotterdam' reeds f 1.07 is) Cokes behoort niet tot de regeeringsgoede- ren, waarvan het Rijk 9/io 'n 'le gemeente Vio van, het prijsverschil vergoedt. B. en W. Ijc-bben, hierover aan den' Minis ter van Landbouw H. en N. geschreven, omdat zij zich moeilijk kunnen vooistellen, dat de Regeering deze kosten geheel door de gemeenten zou laten dragen. Op dat schrijven is echter nog geen antwoord ont vangen. indien het noodig zal blijken, dat ter ver zeken ug eener goede distributie een rege ling worde ontworpen, als bedoeld in art. 8, 4e lid der Distributiewet, in welk geval de regeling door de straffen bij de wet ge steld, zal kunnen Worden, gehandhaafd. Archieven „Mathenesse." Door den Gemeente-Archivaris .werd on; ae aandacht er op gevestigd, dat de aij c hieven, van den laats ten mannelijken af stammeling van het geslacht „Matbened se" met eenige stukken behooriende1 tot de verzameling charters, geordend en ge inventariseerd door den heer P, N. van Doorninck, berusten in het archief van den Bisschop van Haarlem. Schiedam heeft, naar .wij vermoeden, bij dit archief meer ,dan alleen histiorisch( belang. Doch alleen dit belang kwam ons voor zoo groot te zijn, dat wij ons, onder dag- teekening van 3 October j.l., tot Z. D.'H. hebben gewend, met het verzoek die stuk ken aan ons af te staan. Het antwoord dat wij ontvingen luïdi de: 1 „Gezien uw schrijven van den 3 Ocfco „her 1916, waarbij' Uw College ons Ver- zocht om de archieven van den -laatsten „mannelijken afstammeling van het ge* „slacht „Matlxenesse", alsmede alle stuk- „ken, behoorande tot de verzameling char ters geordend en, geïnventariseerd door „den heer P, N. van Doorninck welke „stukken' sedert geruimen lijd tot ons ar- „ehief behoorden; „Zoo hebben Wij .gemeend, na het ad- „vies van deskundigen te hebben ingeWon- „nen, aan Uw verzoek te voldoen, en bie ten Wij bij dezen Uw College ten gq „schenk© aan: „1) de archieven van den laatsten man- „ndijken afstammeling van het geslacht „Mathenesse" „2) allo stukken, behoor end© tot de ver zameling charters geordend ,en geïnven tariseerd door den heer P. N. van Door ninck Gedaan le Haarlem, den 20 October 1916. De Bisschop van Haariem, (get.) M. P. X Möllmann, IVficaris-Generaal, 5 Wij e!tellen U voor ons te madhtigen hot geschenk voor de Gepieente te - aan- vaarden cn Z. D- H. mede namens Uwe ver gadering, daarvoor beleefdelijk dank te zeggen. 1 r Vi Aangaande de bovengenoemde hoogst be langrijke aanwinst van het Gemeente-archief vernemen wij nog het volgende: De rijke verzameling charters en losse stukken, betreffende het geslacht Mathe nesse en allianties, door Mgr. Cal li er, bis schop van Haarlem, aan het gemeente-ar chief ten geschenke aangeboden, is afkom stig van den laatsten mannelijken afstam meling van genoemd geslacht, Willem van Mathenesse. De van, Mathenessen bewoonden het kas teel Te Rivière, ook wel de 'burcht van Mathenesse genoemd, waarvan de ruïne nog to zien is achter de H. B. S. Zijl waren o.a. atnbachtsheeren van de heerlijkheid Oud- en Nieuw-Mathenesse. De charters uit deze uitgebreide verza meling, dateerend van 14051648, zijn in 1895 beschreven door den heer P. N. van Doorninck, burgemeester van Benncbroek. („Inventaris van een verzameling charters, betrekking hebbende op de geslachten Van der Does, Duivenvoorde, Mathengsse enz." Haarlem. Gebr. Brederode 1895.) De charterverzameling, door den lieer van Doorninck beschreven, omvat 169 num mers. i De papieren stukken zijin echter nog niet geordend, t De archivalia zijn onder bewaring ge weest van Mr. Martinus van der Goes (over leden in 1687), advocaat van het Hof van Holland, die een der voogden is geweest van Gijsbrecht van Mathenesse. wiens heef en erfgenaam, de bovengenoemde Willem van Mathenesse, den 20en Mei 1671 op 4- jarigen leeftijd is overleden. Een 30-tal' jaren geleden zijn de. archief stukken, hierboven aangeduid, tegelijk met andere documenten, o.a. de briefwisseling tussrnen de gebroeders van der Goes 1659. 1673. (Uitgegeven door het Historisch Ge nootschap in 1899; 3e serie no. 10), te ruggevonden in een kist in de pastorie der R. K. Keik in de Oude Molstraat te 's-Gra- venhage'. In het „Nederlandsch Archievenblad" van 18991900 (blz. 120), heeft de Rijksar chivaris in de provincie Noord-IIolland, de heer .C. j. Gonnet, in een uitvoerig ar tikel op de belangrijkheid van deze ar chivalia de aandacht gevestigd. Zang-avond. Maandagavond zal in het gebouw Odéon weer een zangavond plaats hebben ander leiding van den-heer Arnold Spoel en mej. Martha Spoel, waarbij het .publiek 'zijn welwillende medewerking "zal verleenen. Het groote succés, dat vroegere zang avonden hadden en de prettige herinnering aan de opgewektheid en medewerking, die daarop de eerste viool speelden, zullen -/oker wel aanleiding geven dat ook nu weer de heer Spoel over een talrijk en goerl- sestemd koor zal te beschikken hebben Voor nadere bizonderheden verwijzen wij naar de betreffende advertentie. Flora-Bioscoop. Opnieuw is weer een zeer groote pracht film op het programma van de Flora Bios coop gebracht, nd. „De Jockey des Doods" m 5 akten. Wij verwijzen naar de betref fende advertentie. Op 2 November zal een extra voorstelling wonden gegeven, waarop zal worden ver- lootnd de reusaichtige oorlogsfilm „Ver dun." Het laatste rijwiel, dat hier gisteren wertl gestolen, is in Rotterdam in beslag geno men en niet de vermoedelijke daders, 2 jongens van 18 en 16 jaar oud, aan de politie hier overgegeven. Heden zijn de 'verdachten na verhoor weer ontslagen. Gistermorgen omstreeks half twaalf ge raakte de slagersjongen If. van Gogh, wo nende in de Breedstraat, met zijin rijwiel in de haven, doordat dit slipte. Hij werd met zijn rijwiel door oen agent yan po litie weer op het droge geholpen. Zalgelitigenbesclierming Op uitnoodiging der Gezoruiheidscommis- ri© werd gisteravond in Maison van der Heijden door den heer mr. H. W. Methorst, directeur van het Centraal-Bureau voor de Statistiek, een lezing gehouden over „Ge- bci'Olfteraichter u i tgang en Kinderbesclifflv ming-" Debeerdr. C. F. V. d. Linden open de de bijeenkomst, die belegd was om te komen tot oprichting van een voorloopig comité tot zuigelingenbescherming, een zaak die in een fabrieksstad als Schiedam van groot belang is. Om deze kwestie bij het Schiedamsche publiek in te leiden, hail men den heer mr. Methorst uit 's-Gravenhage, bereid gevonden. De heer Methorst, diodaarop 'Uvoonl verkreeg, wees er op, dat er geen dingen zijn van zooveel belangvoor 'tindividu, het volk en het ras als de geboorte en do sterfte. Daaromi is-da geboorte- en. sterfte slatistiefc vap zoo groot belang, vooral jn dezen moordiladiigen oorlogstijd. Een bevolkingsstatistiek werd reeds vroeg gehouden, echter alleen in 't belang van leger en schatkist Over de sociale zijde van deze statistiek bekoimmeide men zich volstrekt niet, dat gebeurde eerst tegen 't einde van de 17e eeuw, toen dien' de regel maat van demografische en andere maat schappelijke verschijnselen meer ging bestu deer en. Men dacllt echter ook toen nog niet aan vraagstukken van overbevolking, achteruitgang der geboorte enz. Eerstge noemde kwestie wend door Malthus het eerst naar voren 'gebracht Zijn boek „Essays on Population", maakte de menschheidi wakker en wees haar op» het gevaar van overbevol king. Rn sinds 1876, wanneer da MaHhusi- aamsche leerstellingen óiveral zijn doorga,- drongen, ziet men in alle beschaafde lan den Van Europa do geboortelijn dalen de, hoewel spr. in de oorzaak van den gaboiorteachteruitgang meer het persoonlijke als hel gemeenschapsbelang ziet Spr. vergeleek nu het geboortecijfer van Nederland met lie overige voornaamste landen over de jaren 1906—1916. 0nil er de de 25 Landen, |iie spr. onderzocht had, was Nederland na 14. Met vele grafieken als voorbeelden, verwees spr. naar de ge boortelijnen van onderscheidene landen. Die van ons land vertoont een zeer scherpe daling na 1900, hoewel ze reeds met 1876 begint. Ook in da omliggende landen is dit het geval. Jh, de zuidelijke, de 'katholieke provin ciën v*an ons land, vindt men liet grootste geboortecijfer. Altijd ziet men trouwenls bij de katholieke gezinnen een] verreweig grooter geboortecijfer als bij "andere gezin nen. De laagste cijfers worden hij onls ge vonden in Nooixl Holland. Merkwaardig ig nog, dat sinds 1900 het geboortecijfer ïn de stad lager is gowionden dan op het platteland en er nog steeds lager wonlt Itot sterftecijfer is in ons land sterker dam het geboortecijfer gedaald. Deze regel matige daling van hel sterftecijfer begint al =edert 1871. In dezen, neemt ons land in de i ij der vol keren een zeer gunsti ge plaats in, ui. als de zesde, liet heeft beslist een gunstig sterftecijfer. Alleen Zweden, Noor wiegen, Denemarken, Australië en' Nieuw- Zeeland hebben ©en nog beter cijfer. Het verschil iusschen de geboorte- en terftelijn, het z.g. geboorteoverschot, i3 -.oor ons land ruim voldoende. Daarmee Maat Nederland ook zeer hoog; ml. op de vijfde plaats. Echter moét spr. opmerken, dat dit hooger cijfer hoofdzakelijk zijn reden rindt, met in het gunstige geboortecijfer, maar i,n het gunstige sterftecijfer. Hierin 'agt een gevaar. Er komt tenslotte een zékere grens aan het sterftecijfer. Langzamerhand zal het moeten omhoog gaan. Daartegen over staat, -dat aan de daling der geboorte lijn geen grenzen' zijn te stellen, zooals we in Frankrijk zien. Na 1903 zijin] in de Modem de sterftecijfers lager gebleven dan op het platteland. Onder die overledenen is er eenj groep, waaraan bijzonder de aandacht moet woiden' gewijd, ml. die van kinderen beneden één jaar. De sterfte daarvan bedraagt nog een Vijfde van hel geheel. Die sterfte is veel te 'groot, m. a. w. er kan nog veel worden ge daan tegen de zuigelingensterfte. Indien het geboortecijfer zal blijven dalen', moeten we, zei spr.; vroeg of laat de vraag onder de oogen Zien of er tegen' den ge- boort© achteruitgang iels te doen is. Er daarvoor zag hij slechts in twee maatregelen heil, n.1. in liet verspreiden van! juiste ge gevens op demografisch gebied, omii de be volking op de hoogte te doen blijven van de bevolkingscijfers, en in de tweede plaats, door bescherming van do jonggeborenen en hijstand en voorlichting der ouders. Ifct deed spr. genoegen, dat de Ned. Bond voor Zuigelingenbescherming hier mede reeds begonnen is en haar taak zal vervolgen met steun der regeering. Het resultaat van de bescherming der zuige lingen zal zijn, dat er meer kinderen in. leven blijven en van sterkere constitutie, ais gevolg daarvan zullen meerdere huwe lijken worden aangegaan, zoedat meer en gezonder kinderen zullen worden voortge bracht. Nederland maakt geen slecht figuur in zake de zuigelingensterfte; het staat nov18 van bovenaf onder de 25 onderzochte lan den. Bij vergelijking met het algemeen sterftecijfer stond bet echter lager, n.l. no. 20, waaruit de gevolgtrekkingis te ma ken, dat de zuigelingensterfte in Neder land niet voldoende is- gedaald in verhou ding tot andere landen. Ook inzake de zuigelingensterfte is sedert 1903 de toestand in de steden beter" ge worden dan op het ^platteland. Spr. wees vervolgens, aan de hand van statistische lijnen; op verschillende 'doods oorzaken bij zuigelingen, b.v. pp de groote sterfte na de eerste acht levensdagen, wan neer de kraamverpleging gewoonlijk op houdt en de groote sterfte bij hooge zor meitemperatuur. Het Haagsche" zuigelingen- onderzoek van 1908," dat over 7000 zuige lingen liep, heeft daarvoor 'goede ctijfers opgeleverd. Daarbij bleek o. a., dat de sterfte bij de kinderen mét kunstvoeding 21/» maai zoo groot was als bij die welke borstvoeding genoten. Ook bij daling van den welstand neemt de zuigelingensterfte toe, terwijl de kunstvoeding de qijfers hier bij nog sterker bemfluenoeert. In ons land meent spr., dat niet voldoende wordt gedaan ter bestrijding der zuigelin gensterfte en profijt getrokken van de resul taten, die het onderzoek ten deze heeft, opgeleverd. Men nioet het daarheen weten te leiden, dat het kind het voedsel onb- vangt, dat het volgens de natuur toekomt en dat het een goede hygiënische behan deling geniet. Daarom juicht spr. toe de oprichting van genoemden bond en van de centrale commissie in Dien Haag, welke hetzelfde 'beoogt. In elke gemeente behoort z. i. een dergelijke vereeniging te worden opgericht. 'Haar arbeidsveld zal zeer groot zijn. Ze kan de gezondheidscommissie wij zen op slechte hygiënische toestanden, in samenwerking met andere vereeni gingen be tere 'woningtoestanden bevorderen, de zui gelingenzorg ha den negenden dag doen voortzetten, voorschriften .geven vpor de behandeling 'der zuigelingen in warme zo mers, Wijzen op de groote Voórdeelen van voeding met moedermelk,tegengajan het denkbeeld, dat de zuigelingenbescherming tot gevolg zou hebben het in leren blijven, van 'zwakke individuen, het houden van moedercursussen, de deskundige voorlich ting door geneesheeren, vroedvronwen en bakers, 'het verspreiden van geschriften, enz. I Tenslotte toonde spr.meLVele statistische cijfers aan, dat in Schiedam, hoewel het cijfer der zuigelingensterfte er veel is ver beterd, de toestand nog lang niet gunstig is. 'De stad begft zich ten dezen in de laatste jaren niet zoo goed hersteld als de provincie Zuid-Holland in zijn geheel of de gemeenten van 20—50.000 zielen in deze provincie. 'Kr komen nog te veel maag darmstoornissen Voor. In het warme jaar 1911 b.V. bedroeg het percentage der aan maagdarmstoornissen 'overleden zuigelingen voor Zuid-Holland 37, voor dej>emeenten van "20—50.000 zielen 39 en voor Schie dam '48. f Om 'hierin verbetering te brengen is er dus in' Schiedam nog "heel veef te doen. En de oprichting van een vereeniging tot bescherming van zuigelingen achtte spa', dringend noodzakelijk. De beer dr, v. d. Linden, dankte» den heer Methorst voor zijn 'héldere .uiteen zetting en de warmte, waaa-mee hij de be scherming Van zuigelingen had aanbevolen. Nadat Van de gelegenheid tot vragen stellen 'door een tweetal aanwezigen was gebruik gemaakt, deelde spr. nog aangaan de de plannen der Gezoadheidsconmiissip

Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2